et Land van flensden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard, Til Y114. Iets over Slavernij. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2707. Zaterdag 1 FebruarilOOS. FEUILLETON. i ÜÏ40 VAN ALTEN/ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7ys ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. In onze jeugd leerde men ons, als ten geschiedkundig feit, dat de slavernij was afgeschaft. Dat werd ons natuur lijk niet geleerd met de opzettelijke bedoeling om ons te misleidenveel meer om te doen uitkomen dat de in stelling, krachtens welke de eene mensch geheel in de macht van eenen anderen mensch verkeert, als met goede zeden en beschaving in strijd, niet behoort te worden toegelaten. Dat er geen sla vernij meer zou bestaan is ons waar schijnlijk nooit gezegd; althans niet door onze onderwijzers, die het wel beter zullen hebben geweten. Maar een voudig afschaffen doet men eene in stelling, om zoo te zeggen zou oud als de wereld, niet met één pennestreek. Men kan het wel doen op het papier maar niet in werkelijkheid. Dat bij de oudst bekende volken in het Oosten, de slavernij een instelling was, geheel saatngeweven met het be staan van den staat, is vrij algemeen bekend. Overwonnen volken, stammen, of vijanden in 't algemeen, werden als slaven weggevoerd om in het gebied van den overwinnaar huiselijke ofper- soonlijke diensten te verrichten, waarbij i zij geene rechten of bezittingen en en kel plichten hadden. Zij hadden, zoo goed als de grond of het roerend ver mogen, een eigenaar en gingen als zoo danig van de eene hand in do andere over. Dat veroveren van geheele volken, stammen of families, om ze als slaven weg te voeren, is van zelf in onbruik geraakt, omdat op die wijze geen oorlog meer wordt gevoerd, en desniettegen staande bestaat de slavernij nog op bijna de helft van de oppervlakte der aarde Zoo wordt b.v. in de landen, waar de Islam beleden wordt, de landbouw ge heel door slaven gedreven. De slavernij is er eene instelling, door de godsdien stige wetten toegelaten. Vraagt men, hoe men dan nu aan die slaven komt, dan is het antwoord diep treurig. In den grooten Congostaat. b.v. worden de dorpen onophoudelijk door Arabische bandieten overvallen en vrouwen en kinderen geroofd. Zij wor den, met de mannen die niet gesneuveld of gevlucht zijn, aan lange kettingen vastgeklonken en met snelle marschen, waarbij er zeer velen bezwijken, naar naastbijzijnde slavenmarkten ver- d, b.v. Zanzibar, Mascate, Tripoli, Fez, enz., om dan publiek te worden verkocht. En de beschaafde mogend heden, al zijn zij meester in de streken waar het slavenstelsel nog bestaat, kunnen er geen einde aan maken en moeten haar althans oogluikend dulden. De Turksche regeering laat ook den slavenhandel in 't geheim toe. De En- gelschen in Egypte en de Franschen in Tunis, zijn er tot heden niet in kunnen slagen om eene gewoonte uit te roeien, die in zulke uitgestrekte streken ge makkelijk in het leven is te boude*. Nergens is het met den slavenhandel erger gesteld dan in het Zwarte wereld deel. Men schat het aantal slaven daar op een half millioen, maar het aantal van hen, die bij de strooptochten om komen of onder weg naar de markt sterven is vermoedelijk viermaal zoo groot. Het is een bekend feit, dat op Cuba nog slaven werden gevonden, toen de Amerikanen eenige jaren geleden het groote eiland in bezit namen. De chris tenvolken hebben dan ook aanvankelijk de slavernij geenszins versmaad en zelfs in Europa is de lijfeigenschap, toch ook een vorm van slavernij, waar immers de mensch één was met den grond, zeer lang in eere gehouden. Columbus, de wereldontdekker bij vergissing, gewende de Spanjaarden er aan, honden te hebben, afgericht om op menschen jacht te maken. Dit was een van de vele vormen, waarin de on gelukkige Amerikanen door de Span jaarden zoo gruwelijk werden mishan deld, dat het land langzamerhand ont volkt werd. Tengevolge van de hevige klachten daarover, kwam men op het denkbeeld om de Indianen te vervangen door negers uit Afrika. Zij werden ge haald van de kusten van Guinea, waar ze door de Portugeezen en Engelschen en door de inboorlingen zei ven werden geleverd. In het noorden van Amerika werden later al de katoenplantages door negers bewerkt, die er zich hadden gevestigd en langzamerhand eene geheele, nu nog bestaande bevolking gingen uit maken. Het was vooral William Wilberforce, die aan den strijd tegen de slavernij den eersten stoot gaf. Toen de noorde lijke Staten beslist de afschaffi ng eisen ten eener instelling, die de zuidelijke Staten voor den landbouw meenden niet te kunnen missen, barstte in 1860 de oorlog uit, dien de noordelijken in 1866 wonnen, sedert welken tijd on wrikbaar aan het beginsel der persoon lijke vrijheid wordt, vastgehouden, al zijn de sporen der slavernij nog vol strekt niet overal verwijderd. Ook in onze eigene Oost-Indische bezittingen heerscht hier en daar nog slavernij, hetgeen daarvan een gevolg is, dat wij al die onmetelijke landen, geenszins onder ons rechtstreeks bestuur hebben. Waar dit wel het geval is, houdt evenwel de Nederlandsche re geering een goed wakend oog en doet al het mogelijke om eene instelling te doen verdwijnen, die met onze chris telijke instellingen en met alle ware j beschaving in strijd is. Al wordt, het zwarte werelddeel lang zamerhand door de Europeanen inge slikt, het zal zeer groote moeite kosten om aan de menschenjachten een einde j te maken, en zoolang deze bestaan zal men met het „levende ebbenhout" ook wel een weg weten te vinden. Eerst wanneer algemeen aan die openbare markten van menschen een einde zal zijn gemaakt, zal deze handel zelf een knak gekregen hebben, die haar einde lijken val zal voorbereiden. iliilteiiland. De verwarring en onrust in Perzië nemen toe, ook in de hoofdstad. De New York Herald publiceert een tele gram uit Teheran van Dinsdag over een opzienbarend optreden van den president der Nationale Vergadering, in een bijeenkomst van dat lichaam. De president beschuldigde dien Dins dag een der invloedrijkste leden van j het Perzische parlement, Seijed Ab-j doellah, ervan, zich met enkele anderen te hebben laten omkoopen. De rede van den president bracht groote verbittering teweeg onder de leden der Nationale Vergadering. We gens het groote aanzien, dat Seijed Abdoellah algemeen geniet onder het volk, verwacht men te Teheran, dat de tegen hem uitgesproken beschuldi ging tot zeer ernstige incidenten zal aanleiding geven. Trouwens, de rede van den president der Nationale Ver gadering is niet onbeantwoord gebleven. In een bijeenkomst, welke onmiddel lijk na die aanklacht in een naburig gebouw werd gehouden, hield de volks vertegenwoordiger en priester Mozafïerie een woedende rede tegen den voorzitter der N. V., wien hij verweet, een werk tuig te zijn van den Sjah, en samen te spannen tegen de Grondwet. Mocht de president der N. V. het wagen zich weer in het parlement te vertoonen, dan zou hij Moezafferie hem daar dooden Zoo zijn in het Perzië van 1908 de politieke zeden. EENE VERTELLING VAN MAIUE COLVAN. (23. Het eerste, dat hem op het rechte spoor bracht, was hare verhouding tot Magdalena, en de winter was nog niet voorbij hij kwam het jaar na Michael's vertrek of hij gevoelde eene liefde voor Thyra, die eenigszins geleek op de liefde, die zij zelve gevoeld had. De dokter had reeds lang gaarne willen trouwen, maar Blechts met haar, die hij boven alle anderen stelde, en tot nu toe had hij de vrouw nog niet ge vonden, die hij voor zijn geheel lang leven de zijne zou willen noemen; hij was bang zich met haar te vervelen. Misschien had hij in het buitenland begaafde vrouwen ontmoet, zooal niet bemind, die in hem het verlangen hadden opgewekt naar die ware zeldzame ontwikkeling. Thyra, die alles las wat er uitkwam, had natuurlijk ook veel over de vrouwenvraag gelezen, en vermaakte zich er mee op haar eigen bedaarde manier, die moderne rid ders te hooren ijveren tegen de ingewor telde vooroordeelen, die tot wet zijn ge worden. Een deugdzame huisvrouw moet een god in haar man zien, ook al heeft hij alle ondeugden, staat in de Indische wet, zeide bij eens. Wij zijn gelukkig niet in Indië, maar bij ons is iedere man bang, dat zijn vrouw meer zal weten dan hij. Dat schijnt hem een belachelijke toestand. Is hij dom, by is toch een man, en als zoodanig na tuurlijk haar meerdere. Als niemand hem bewondert, dan heeft hij toch nog altijd zijn vrouw daarvoor. Thyra lachte, maar kwam toch eigenlijk nooit met haar eigen oordeel over die din gen voor den dag. Hoewel met alle hoe danigheden toegerust om de eerste te zijn op dien nieuwen weg, blijft zij toch den ouden bewandelen, en zoo wonderlijk is de liefde van een man, dat hij misschien daarom juist zoo onzinnig verliefd werd op haar. Dat zij verstandig en begaafd was deed hem zeer aangenaam aan, maar nog liever was het hem, dat zij nooit haar best deed hare meerderheid te toonen. Ja, zij was wel een vrouw voor hem, maar hij was verstandig, en hij was zich zijne liefde niet bewust voordat hij ook wist, dat zij nooit zou trouwen. Hij had haar niet het hof gemaakt, hij was geen ongelukkige versmade; maar eens op een dag had Thyra lachend gezegd, dat het nu eindelijk de gulden tijd voor de oude juf frouwen was. Vroeger bijna uitgelachen, op zijn hoogst beklaagd, konden zij nu het hoofd ophoudenzij had een zwak voor dien stand en zoude er naar trachten de vaan der oude juffrouwen hoog te dragen. Er was iets in haar toon, dat hem zeide, dat zij 't ernstig meende; hij vermoedde, dat zij zoo sprak, wel wetende tegen wien zij sprak; zij had blijkbaar meer aanbidders gehad dan haar aangenaam was en wenschte geen nieuwe meer; als zij gelukkig kon zijn in haar eenzaam bestaan, zou hij haar navolgen. Er was tusschen Thyra en den dokter zelfs nooit veel over vriendschap gesproken. Het woord was misschien nooit genoemd, maar de zaak was er. Hij las in dien in zichzelf gekeerden blik als in een boek Dit geschiedt te Ttheran. De Turk sche troepen en Koerdische benden zijn reeds flink op weg om aan de westgrens van Perzië een ferm stuk grondgebied in bezit te nemen, en worden Russische troepen saamgetrok ken in Russisch Transkaukasië. Tegen wie zullen die troepen worden gebruikt Tegen de Turken, tegen de Perzen? Het is niet te zeggen. Wèl staat vast, dat Perzië als hulpelooze staat bij een gewapende botsing zelfs van an deren aan zijn Noordwestgrenzen geen voordeel kan hebben. In derge lijke gevallen is de zwakste altijd het kind van de rekening. En, uit een oogpunt van militaire weerkracht, heeft Perzië geen kans tegen de Turken of Russen. Bovendien, in Tabris woedt reeds de burgeroorlog. Het Nowojo Wremja, zoo meldt de Petersburgsche correspondent van de Times, heeft een opzienbarend artikel, behelzende dat de Japanners welhaast 600 bataljons bij de hand zullen hebben voor een inval in Siberië, en dat in Klein-Azië al een Turksch leger onder de wapenen is om Perzië binnen te vallen, „en Duitschland's plan om Rus land van de Perzische golf af te scheiden te volvoeren". Bovendien is er, volgens het Wremja, een omwenteling in Finland op til. De correspondent merkt op, dat het blad er op uit is, het sedert een jaar veld winnende chauvinisme aan te wak keren, de reactie te versterken en de hervormingen in het vergeetboek te brengen. Woensdagmiddag werden te Helsing- fors twee stationsbeambten, die een paar kisten met geld vervoerden, door vier gewapende roovers overvallen. De roo- vers doodden een der beambten, maak ten zich meester van een kist en ont kwamen. Uit Saloniki wordt geseind, dat een bende Bulgaren in het dorp Alistrati het huis van een Griekschen priester, Adamantios, heeft verbrand, waarbij deze levend verbrand is. Bij Nevrokon heeft een bende Bulga ren twee Mohamedanen gedood. En dat, nadat pas gemeld was, dat de actie der Bulgaren tot nul geredu ceerd was en dat de Bulgaarsche revo- lutionnairen vrij wel het hoofd in den schoot hadden gelegd De Golos Moskwy verneemt, dat de Russische regeering van plan is twee legerkorpsen in Finland samen te trek ken, het gouvernement Wiborg met het Russische Rijk te vereenigen, Wiborg tot een vesting-eerste klasse te maken en de haven Björkö te versterken. hij had hem nooit iets vertrouwd; maar misschien had eene uiting van den vader over Michael's liefde en diens plotseling vertrek hem op het spoor gebrachten als hij die twee te zamen zag, zij, die zich geofferd had, altijd wakend over de andere, altijd de toekomst voorbereidend van haar die haar plaats ingenomen had, dan kreeg hij eerbied voor haar. Het was de moeite waard, een rol te spelen in dat leven, al was het slechts een ondergeschikte rol. Dat zij veel van hem hield, zag en voelde hij en dat moest hem genoeg zijn. Den minnaar, hem die begeerde, wist hij te vernietigen, datweinigje smart rekende hij niet. Als hij een jonge moeder met haar kind zag, werd het hem droevig te moede, maar dat was alles; zijne zieken waren zijne kinderen, en Thyra was zijn zonne schijn, daarbij moest het blijven. Hij was daarenboven vervuld met een van die denk beelden, die een leven waard zijn, en die eindigen met den geheelen mensch in te nemen. Thyra was de eerste, die iets over dat denkbeeld te hooren kreeg. Op haar vraag wat hem eigenlijk in dien eenzamen uithoek gebracht had, kreeg zij op zekeren dag een duidelijk antwoord. Hij zocht rust voor ernstige studiën laats voor groote gebouwen, talrijke ar- eiders, zonder dat hij er door geruïneerd werd, en de nabijheid van de zee voor zijne waarnemingen. Reeds vóór zijne buitenlandsche reis had een vraagstuk hem bezig gehouden: het aanwenden van het electrisch licht op schepen, waardoor er voor altijd een eind zou komen aan die vreeselijke aanvaringen; want terwijl ge woon licht slechts voor stil weer voldoende is, heeft het electrische het vermogen door de dikke duisternis van storm en onweer heen te dringen. Hij had een jaar in de hoofdstad gewoond, maar vóórdat het jaar om was, begreep hij, dat zijn vermogen lang verteerd zou zijn eer hij zijn doel be reikt zou hebben. Daarom kwam hij hier. Maar hij wilde dokter blijven en zijn moeitevolle praktijk behouden. Het was gevaarlijk zich dag en nacht in een labo ratorium op te sluitende eene arbeid rustte uit van den anderen. Thyra's huiselijk bestaan kreeg eene ge heel andere wending met dien nieuwen buurman. Zooals hij den geheelen dag in den zadel, 's nachts op zijn laboratorium, den arbeid verkoos boven den slaap, was hij in zijn eenvoud en zijn kracht een dergenen, die tot een vrouw zeggen„Hier is uw meester." Hij imponeerde haar, zij zag op tegen hem en tegen zijn vraagstuk, dat dadelijk al hare belangstelling had ge wekt. Zij hielp hem zijn leven te veraan genamen, door hem haar eigen huishoud ster af te staanzij zou wel een ander krijgen. De dokter had een neefje, dat hij als kiDd aannam, en dat op het kantoor van den reeder kwam, en zoo vormde men na 's dokters komst twee krachtige gezin nen, die dikwijls bezoek kregen uit de hoofdstad of uit andere gedeelten van het land. De dokter had overal vrienden, en de betrekkingen van den reeder breidden zich voortdurend uit. Beide huizen waren bekend voor hunne gastvrijheid. Bij den dokter vermaakte men zich, want hij was een voortreffelijk gaslheer en een meester op het instrument, dat voor een gastheer zooveel waarde heeft: den mond. In het huis aan de scheren ging het ernstiger toe maar waar Thyra was, was het rustig en goed, en in haar vader's huis leidde men Het gouvernement Wiborg behoorde eens tot Rusland, daar het in 1710 door de Russen veroverd werd. Na de ver- eeniging van Finland met Rusland in 1809 werd Wiborg bij Finland ingedeeld. Het gouvernement heeft 415,000 inwo ners. Finland's vijanden in Rusland ijveren al sinds jaren voor de hereeni- ging van Wiborg met Rusland. Tot dusverre is dat streven afgestuit op de loyaliteit van den Finsclien gouverneur- generaal Gerhard. Maar, ook in verband met deze zaak, duiken thans opnieuw geruchten op, dat Gerhard spoedig zal aftreden. De politie te Genève heeft in het Accaciaskwartier aldaar een geheime anarchistische drukkerij ontdekt, waar circulaires van revolutionairen inhoud werden gedrukt, die men Rusland wist binnen te smokkelen. Vier Russen zijn in hechtenis genomen. Uit Londen komt bericht, dat nu Tibet den laatsten termijn van de oor logsschatting heeft betaald, de regee ring van EngelschUndië bevolen heeft, het Tsjoembi-dal te ontruimen. In een huis in de Keibelstraat te Berlijn werd Zaterdag weer een gruwe lijke aanslag gepoogd op een klein 7 jarig meisje, dat in een kamer alleen aan het spelen was. De onverlaat, een man van omstreeks 23 jaar, had reeds een scherp tweesnijdend mes op bet onderlijf van het kind gezet, terwijl hij een witte doek gereed hield om het bloed op te vangen, toen hij door de komst van een 15 jarig meisje ge stoord werd. Hij vluchtte, doch dit meisje, dat door haar verschijning te rechter tijd het gruwelstuk voorkwam, weet een nauwkeurig signalement van hem op te geven. In hot garnizoen te Versailles is een typhue-epidemie uitgebroken. Verschei den lijders waarvan er reeds tien zijn gestorven, zijn in het hospitaal opge nomen. Alle maatregelen zijn genomen om de ziekte te stuiten. De toestand moet werkelijk ernstig zijn. Uit New-York wordt gemeld De controleur van de schatkist heeft de nationale bank te Nieuw Amsterdam gesloten en den accountant in staat van beschuldiging gesteld. Het tekort wordt geraamd op 41/? millioen dollar. De directeuren der bank verzekeren, dat de deposito's tot het volle bedrag worden uitbetaald. De industrieele- en handelsbank in het hoofdstad, met een kapitaal van twee millioen dollars, heeft hare be talingen gestaakt. De directeur verklaar de, dat de bank solvent is, maar daar het clearinghouse verklaarde, dat geen het leven, dat slechts rijkdom vergunt, maar in verbinding met hooge beschaving; het leven, dat men in andere landen slot- leven noemt, en dat niets met de muren heeft te maken, maar wel met de wijze waarop men daarbinnen leeft. Maar dat is de toekomst en wij zijn nog aan het tegen- woord ihe. Was het door Magdalena'S roe rende genegenheid, was het door des dok ters vriendschap of door haar steeds inniger wordende verhouding met haar vader, dat de storm zich legde in Thyra's gemoed? Wij weten het niet, wij weten slechts, dat zij te moede was als eene, die uitrust van een zwaar dagwerk, en dat zij iederen avond tot zichzelven zeide: „Ik doe het met liefde." Zoo was het eindelijk noch slechts een paar maanden, vóórdat de twee jaar ver- loopen waren, die Thyra als proef gesteld had. Tegen het midden van den zomer wachtte men Michael terug, en in den herfst zal hij zijn jonge bruid meevoeren naar het land van de zon. Gedurende die twee maanden heerscht er op het Scherenhof voortdurend een fees telijke stemming. Vader telt eerst de weken, dan de dagen, dan de uren, Thyra's trek ken krijgen dagelijks een zachter glans En Magdalena? MetSt. Jan zou hij komen, met St. Jan, als er slechts een korte wijle is tusschen het avondrood en den eersten zonnestraal; maar terwijl de sneeuw nog den tuin bedekte, zocht zij reeds naar de lente. Eens stak er een klein wit bloem p'e zijn hoofdie uit de hardde aardkorst. Zij kuste het en schreide, het was een bode van den zomer. Toen kwamen er enkele vlin ders, witte en gele: „Wij zijn de lente" zeiden die haar „au volgt hij spoedig." 1 Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 1