lichtingen te verschaffen. Het schijnt <b V-t «loei was Joao Chalgas en dr. A ida uit de gevangenis te bevrijden. >e aangehouden kamerleden zijn: Pi to dos Santos, Egaz Moniz, burggraaf d Ribeira Brava, burggraaf Pedralsa, •h identen en progressi visten en Antonio Almeida en Alfonso Costa, republikei- n. e aangehoudenen erkennen dat zij n-et hoopten een revolutie te kunnen uitlokken; overigens was alles te snel in zijn werk gegaan". Uit het hiervoren geschrevene blijkt duidelijk, dat er in het land wat broei de, dat het uiterlijk misschien rustig was, doch dat inwendig massa's plan nen tegen de regeering werden gesmeed. Zeer zeker zullen de meeste niet Ko ningsmoord tot doel hebben gehad, maar dat vóór alles een einde van het régime-Franco werd gewenscht, dat bleek uit bijna elke tijding en de ge ruststellende regeeringsberichten gaven er de ongevraagde bevestiging van. Toch blijft de beweegreden tot den moord een duistere vraag. Veronder steld al, dat het op den Koning ge munt was, om de politiek van het laat ste jaar. Waarom dan echter ook den Kroonprins slachtoffer gemaakt, van wien men wist, dat hij ten zeerste ge kant was tegen de dictatuur en daar over met zijn vader al enkele malen ernstige oneenigheid had gehad? Waar- «jrn een aanslag op de geheele konink lijke familie? Het is zeer zeker beter, het „waarom" voorloopig te laten rus ten en nog enkele bijzonderheden om trent de omstandigheden, waaronder de moord geschiedde, mede te deelen. De koninklijke trein had Villavicosa verlaten en stoomde naar Berreira, aan den Zuidelijken oever van de Taag. Daar kwam de trein met een klein op onthoud aan, tengevolge van het dé raillement bij het station Casabranca. Het overvaren van de Taag had op een ferryboot plaats zonder incident. De boot legde aan de aanlegplaats te Lis sabon aan, waar vorstelijke groepen ontvangen worden door de troepen en de aanwezige overheidspersonen. Een jong meisje bood Koningin Amelie een bouquet aan. Daarna stegen de souve- reinen in de gereedstaande rijtuigen; op het oogenklik, dat de rijtuigen van het Handelsplein de Arsenaalstraat in- sloegeu, vielen schoten. Onopgemerkt was een man met een baard, gehuld in een mantel, achter op het koninklijk rijtuig geklommen. Van daaraf loste hij zoo kalm mogelijk geheel op zijn gemak, enkele schoten, welke een noodlottige uitwerking had den. De Koningin gilde hevig en wilde met haar ruiker slaande, den moorde naar van het rijtuig jagen. Een tweede pl.;iseling te voorschijn gesprongen persoon legde aan op den kroonprins en schoot dien neer. E rstgenoemde moordenaar had ook het plan, de Koningin te dooden. Juist echter, toen hij zijn wapen op haar richtte, doorstootte hem een officier van het escorte met zijn sabel. Volgens de „Daily Telegraph" zijn van de dertig personen, die tot de mis daad zouden hebben meegewerkt, veer tien gedood, onder wie de aanlegger. Zes zijn er ontkomen. Zondag is de raad van state te Lis sabon bijeen geweest, om den nieuwen Koning uit te roepen, koning don Manuel II. Koning Manuel heeft in het staats blad een proclamatie uitgevaardigd, onderteekend door hem zelf en alle ministers, waarin meueueeiing wordt geaaan van het gruwelstuk. „Ik weet", 7.00 spreekt de nieuwe koning zijn volk toe, „dat het Portugeesche volk mijn smart deelt en dat het, verontwaardigd, een afschuwelijke misdaad verfoeit, die zonder voorbeeld is in de geschiedenis. De grondwet roept mij tot het koning schap." ,Ik zal al mijn krachten inspannen t<»t welzijn van het vaderland. Ik zal trachten de liefde van het Portugeesche volk te verdienen. Ik zweer den ka tholieken godsdienst en de onschend baarheid van het koninkrijk te zullen handhaven, en de grondwet na te leven en te doen naleven. Ook verklaar ik, dat het mij behaagt, het tegenwoordig ministerie te behouden." Deze laatste verklaring van den ko ning, dat hij het ministerie-Franco be houden wil, wil natuurlijk niet zeggen, dat hij niet aanstonds van ministerie zou kunnen veranderen. Het beteekent enkel, dat zijn troonsbestijging, tot na der order, niets aan den toestand ver andert. Een compagnie van het eerste regi ment van het fransche vreemdenlegioen te Ain Sefra, op weg om Forthassa als garnizoen te betrekken, is overvallen en verstrooid door een sneeuwstorm. Het mcerendeel der manschappen kon in een deerniswekkenden toestand het tentenkamp te Foithassa bereiken, maar 30 manschappen, twee sergeanten en twee korporaals werden levenloos onder de sneeuw bedolven gevonden. De griep houdt ook te Berlijn vree- selyk huis. De ziekenhuizen liggen prop vol, maar de ziekte neemt, volgens de Lokal-Anzeiger, over het algemeen een goedaardig beloop. Prof. Klemperer heeft gezegd, dat de epidemie in omvang ge lijkt op die van 1888 of 1889, toen zij, na een lengen tijd weg te zijn geweest, weer voor het eerst hare intrede deed. De Berlijnsche correspondent van de N. Freie Presse verzekert echter in een telegram van Zaterdag, dat de griep kwaadaardiger wordt. Er komen vele gevallen van longontsteking, pleuritis, oorontsteking en zelfs oogontsteking uit voort. De dokters kunnen geen nieuwe patiënten meer aannemen, aangezien de ziekte in een vierde gedeelte van alle gezinnen zou heerschen. De georganiseerde scheepsbouwers aan Tyne en Tees, en te Blyth en de beide Hartlepools hebben al hun werk lieden 33,000 in getal aangezegd, dat zij op 15 dezer gedaan krijgen. Aan alle scheepswerven, ketelmakerijen en in de verwante takken van nijverheid in die streek wordt half Februari alles stop gezet. De fabrikanten zijn, naar zij zeggen, tot dat besluit moeten over gaan omdat de staking der scheepstim merlieden de geregelde voortzetting van het bedrijf onmogelijk maakt. KËKËMDII IKIiG. Paarden keuring. De Gedeputeerde Staten der Prov. Noordbrabant, hebben besloten te be palen als volgt: In het jaar 1908 heeft keuring plaats van c. merriën, minstens 4 tot hoogstens 8 jaren oud; en wel: te Eindhoven, op Maandag 24 Februari van hengsten en op Dinsdag 25 Februari van merriën te Oss, op Vrijdag 28 Februari van hengsten en op Zaterdag 29 Fe bruari van merriën te Heusden, op Maandag 9 Maart van hengsten en op Dinsdag 10 Maart van merriën te Bergen op Zoom, op Maandag 16 Maart van hengsten en op Dins dag 17 Maart van merriën te Zevenbergen, op Vrijdag 20 Maart van hengsten en op Zaterdag 21 Maart van merriën. De keuringen zullen aanvangen tel kens des voormiddags te 11 ure. Belanghebbenden, die hunne heng sten en merriën ter keuring wenschen aan te bieden, zijn gehouden daarvan 14 dagen vóór de keuring aan den se cretaris-penningmeester der provinciale keuringscommissie, den heer C. J. J. Daniëls te 's Hertogenbosch, schrifte lijk en vrachtvrij aangifte te doen in ouderstaanden vorm. Eigenaar van den hengst of de merrie: Naam IV oon plaats Beschrijving van den hengst of de merrie Naam Kleur Kenteekenen Ouderdom Hoogte Ras, warmbloed, koudbloed. 's Hertogenbosch, 30 Jan. 1908. De Ged. Staten voornoemd, A. van Voorst tot Voorst, De Griffier, Wagen aar, 1. Gr. •Maat will It 'Hieuw#. HEUSDEN, 5 Februari. Hetgeen wij onlangs als een vermoeden uitspraken is feit geworden. De Normaal lessen alhier blijven voorloopig niet alleen bestaan, maar ook zal eerlang eene op roeping worden gedaan voor nieuwe leer lingen, waarvan zoowel de ouders als de betrokken personen nota zullen nemen. Tot rijksbakenmeester alhier is be noemd de Heer H. R. Huisman te Wamel. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand Jan. 1908 ingelegd f 16598.06 en terugbetaald f 13849.88. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4403. Gedurende de maand Januari is al hier 34.5 mM. regen gevallen. Aantal neerslagdagen bedraagt 7. WERKENDAM. Van de arbeiders, die van hier naar Shanghai zijn vertrokken, ontving de Griendwerkersvereeniging „On derling Belang", alhier, tot stijving der kas, ongeveer f 114.De verre vrienden doen in dit geval dus niet voor de goede buren onder. SLEEUWIJK. Door Ds. de Jonge, van Hoek, is het beroep naar de Geref. kerk alhier aangenomen. Aan het hulppostkantoor alhier is gedurende de maand Januari in de rijks postspaarbank ingelegd f 202.75, en terug betaald f z33. AALBURG. Door de Kerkeraden der Herv. Gem. Aalburg en Heesbeen, is tot predikant beroepen de WelEerw. Zeergel. Heer Ds. B. v. d. Wal te Hasselt. De wed. L. welke zich even in de koestal begaf, had het ongeluk te vallen, waarbij zij een arm brak. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Op Zaterdag 8 Februari des avonds te zeven uur is de zangvereeniging „Har monie" alhier voornemens eene uitvoering te geven. Het programme, waarop een 15 zang nummers, afgewisseld met voordrachten belooft een gezelligen avond. WOUDRICHEM. Door het kerkbe stuur der Ned. Herv. Gemeente is besloten het oude orgel door een nieuw te doen vervangen. Dit orgel werd den 2en Februari 1865 door den blinden organist S. A. Appel voor het eerst hier bespeeld, nadat het bijna twee eeuwen dienst had gedaan in de kloosterkerk te 's Gravenhage. Het orgel is in 1690 vervaardigd, en door den Stadhouder Willem III indertijd aan de kloosterkerk in den Haag ten geschenke gegeven. Uitwendig van indrukwekkende schoon heid om zijn sierlijk snij- en beeldhouw werk, doch inwendig vertoonende de sporen van verval, waardoor een duurzame repa ratie niet meer mogelijk was, besloot het kerkbestuur na rijp beraad het geheele binnenwerk te doen vernieuwen. Het heeft daarna in verschillende ge meenten, waar nieuwe orgels geplaatst waren, inlichtingen ingewonnen, en onder zoek ingesteld omtrent de beste, moderne orgelinrichting en als resultaat daarvan tot de conclusie gekomen, dat alleen een pneu matisch orgel aan alle eischen voldoet; er worden dan ook aan het nieuwe orgel hooge eischen gesteld. Het orgel zal bevatten 18 registers, ver deeld over twee klavieren en vrij pedaal, met een aantal van niet minder dan 1196 pijpen. Het pooitief (2e klavier) zal door een crescendokast worden omsloten, welke van uit de, vrij voor het orgel te plaatsen speel tafel, door een basculetrede geopend en gesloten kan worden. De registers worden als toetsen aange bracht; deze worden niet uitgetrokken, maar omlaag gedrukt, wat de registratie tijdens het spelen zeer verlicht. Bovendien wordt de organist in staat gesteld door één beweging alle 18 registers inclussief koppelingen te openen, n.l. door op een zich onder het le klavier bevin dend knopje te drukken. Een 4-tal andere knopjes zijn daar ook geplaatst voor „piano", „meszo-forte" en „forte", terwijl de laatste knop een oplossingsknop is, d. w. z. de werking der vorige knopjes opheft. Ten slotte wordt als nieuwste toepassing een super-octaaf, en een sub-octaaf-koppe ling aangebracht. De uitvoering van dit belangrijke werk is opgedragen aan den heer A. Aandaart, orgelfabrikant te Rotterdam, die het op 31 October a. s. moet opleveren. Tijdens den bouw wordt een harmonium geplaatst om als noodhulporgel dienst te doen. Wanneer het orgel wordt ingewijd en door wien het dan bespeeld zal worden, hopen wij later te kunnen mededeelen. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor en de daaronder resorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Januari in de rijkspostspaarbank ingelegd f7292.42 en terugbetaald f 4427.86. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2074. WIJK. Een Bchipper, die alhier op de Maas passeerde, bemerkte dat het schip in zinkende toestand was. Er stond reeds 2 voet water in het ruim. Met behulp van de schippers van Helden, alhier, begon men met vreemde krachten te pompen, terwijl inmiddels iemand naar wal gezonden werd om spek te koopen. Nu was het lek spoedig gevonden en aan vankelijk met spek gestopt, zoodat de reis kon worden vervolgd. DUSSEN. Op de 1.1. gehouden vergade ring van leden der afdeeling Dussen van den Boerenbond werd besloten dit jaar voor gezamelijke rekening een schip steen kolen te laten komen rechtstreeks uit de mijn. Langzamerhand begint alhier de meening veld te winnen, dat in vereeniging kracht ligt en dat door samenwerking voordeel voor den landbouwer verkregen kan wor den. Onder leiding van den veearts 't Hooft wordt hier dezen winter een cursus gehouden in veekennis. Er wordt hiervan, helaas, slechts door weinig belangstellenden gebruik gemaaktmen schijnt nog niet in te zien, dat ontwikkeling op elk gebied, iedereen ten goede komt. Dat eene vrouw dikwijls met ver schillende benamingen vereerd wordt, is algemeen bekend. Dezer dagen kwam ons daarvan een nieuw geval ter oore, dat de vermelding wel waard is. Op eene vergadering van leden van den Boerenbond alhier, beijverde zich de voor zitter nieuwe abonné3 te krijgen voor een blad, gewijd aan den landbouw. Een der leden tot wien de vraag ook gericht werd om lezer te worden, antwoordt: „Neen, dank u, ik heb aan één krant genoeg." „Ja maar," antwoordt de voorzitter „dit blad is juist dienstig voor de belangen van den boerenstand. En welke krant is het die u genoeg nieuws bezorgd?" „Wel," antwoordt het boertje, „dat is mijne vrouw." Een zeldzaam jubileum. Een alleenwonende dame alhier, die schijnbaar nog al veel met verhuizen op heeft, denkt met Mei a.s. voor den 25sten keer van woonplaats te veranderen. Vrijdagavond g«,f de Chr. Zangver- een. „de Lofstem" in de Geref. kerk hare tweede uitvoering. Ondanks het ruwe, zeer ongunstige weder was er voor hier, veel publiek, waaronder velen uit omliggende plaatsen. Wat dit jeugdig gemengd koor tengehoore bracht, overtrof verre de verwachting. Het eerste deel van 't programma bood reeds enkele mooie nos. maar in 't tweede deel kwam 't koor in volle kracht. Zoo werd we noemen nu de meest keurig uitgevoerde no. 11 „Paaschlied", van J. C. de Puy zeer goed gezongen. De duetten werden gegeven door mooie heldere stemmen, terwijl het koor ferm inviel. No. 12 „De Heer is groot" naar A. Molk, is een groot stuk, dit aan te durven bij een tweede uitvoering, getuigt van moed en energie. De wisseling der verschillende par tijen liep uitstekend van stapel. Het publiek heeft een zeer aangenamen avond bij „de Lofstem" door gebracht en wat ter afwisseling in voordrachten werd ten beste gegeven trof doel en werd met onverdeelde aandacht gevolgd. VEEN. Voor de loting der Nationale Militie hebben zich ter secretarie 10 per sonen laten inschrijven. Zaterdag zou het 4-jarig dochtertje van V. het ijs eens probeeren met haar kameraadje. Pas was de kleine op de sloot of daar zakte ze er door en ging de kleine kopje onder. Gelukkig was er hulp inde nabijheid, welke de kleine spoedig op het drooge bracht en aan de moeder terugbe zorgde. Dit ongeluk liep dus buiten gewoon goed af. 8*i«»n«*n lamel. Van de landweer infanterie zullen dit jaar onder de wapenen worden ge roepen lichting 1903 van 6 tot 11 April; lichting 1904 van 27 April tot 2 Meilichting 1906 van 4 tot 9 Mei en lichting 1907 van"l>ll tot 16 Mei. De minister van oorlog heeft bepaald, dat lotelingen der lichting 1908, bestemd voor volledige oefening en die een blaas instrument kunnen bespelen, desver- langd kunnen worden geplaatst bij een der infanterie-fanfarekorpsen te Leeu warden, Haarlem of Nijmegen. Hieraan zijn als voordeelen verbonden: bijver diensten door het geven van concerten, bijzondere wijze waarop de dienstplicht wordt vervuld en het kostelooze degelijke onderricht dat zij tot het bespelen van hun instrument erlangen. Zij die tot die plaatsing in aanmer king wenschen te komen hebben zich met portvrije brieven, waarin opgave van naam, voornamen, gemeente voor welke ingeschreven, getrokken lotings nummer en het gewensclite garnizoen, te vervoegen tot den provinciale adju dant in de provincie Zuid-Holland, te 's-Gravenhage. Uit Heerlen meldt men Maandag is de eerste spade in de aarde gestoken voor den aanleg van de staatsmijn „Emma", onder de gemeente Heerlen. Maandagochtend trok 't de aandacht, zoo meldt het N. v. d. D., dat er in de Paleisstraat te Amsterdam voor de bekemle zaak van de firma Van Tuijl een heele file van mannen en vrouwen stond, oudelieden en ook jongelui. Ze waren daar saamgekomen naar aanlei ding van een advertentie in dagbladen, waarin die firma een gratis geneesmid del tegen rheumatiek en jicht aanbiedt. Twee politieagenten hielden orde en regel in de rij der jicht-en rheumatiek- lijders. Van achten tot twaalven werden maar steeds de gratis geneesmiddelen uitgereikt. Toen het middaguur bereikt was, verscheen er een bericht voor de vensters: "Na vijf uur zijn de monsters weer verkrijgbaar." En al lang voor vijven stonden er weer talrijken te hun keren naar de gratis-jichtremedie. Tegen half zes stond er zoo'n drom menschen, dat zes politieagenten bijna niet in staat waren die menigte in bedwang te houden. De winkel werd letterlijk bestormd. Toen 't al te erg werd hield op verzoek van de politie de gratis- uitdeeling op. De rheumatieklijders wer den met zachten drang door de zes handhavers der orde verspreid. Te Hillegom bestond groote ongerust heid bij de ouders van een paar acht a negenjarige jongetjes, d>'e Zondagmid dag om twee uur met huu beidjes de zeeduinen ingegaan zijn en 's avonds nog niet waren teruggekeerd. Den ge- heelen nacht zijn door ouders en buren met lantarens de duinen doorzocht, ech ter zonder eenig spoor te ontdekken. Maandag zijn zij echter teruggekomen. Met het invallen van den avond waren ze Zondag van den juisten weg geraakt; ze hadden nog langen tijd rondgedwaald, tot ze eindelijk niet meer verder konden van vermoeidheid. Onder een struik waren ze gaan liggen en al spoedig in geslapen, 's Nachts was de een ontwaakt, en toen waren ze samen weer op weg gegaan, maar een van hen kon al heel gauw van uitputting geen voet meer verzetten. Weer hadden ze een struik opgezocht, om daaronder uit te rusten. Een jachtopziener vond hen daar, haast verstijfd van koude. De man wees hun den weg naar Hillegom en tegen den middag keerden beiden bij hun ouders terug. Vooral de moeder van een der jongens had zich het geval vreeselijk aangetrokken. Men meldt uit Amsterdam: De inktwerper laat weer van zich hooren. Zaterdagavond maakte de on verlaat twee slachtoffers. Een jonge dame in de Leidschestraat en een in de Van Baerlestraat moesten helaas te laat ontwaren, dat hun lichte toiletten met een donker groene, dik kleverige massa waren bespoten en vernield. Moge het de recherche gelukken den krankzinnige spoedig op heeterdaad te betrappen, met schrik moeten de Am- sterdamsche jonge dames, in het bij zonder de Concertgebouwbezoekers, an ders het voorjaar en den tijd der lichte toiletten tegemoet zien. Dezer dagen liep het gerucht dat de Beurs te Amsterdam, ondanks de op aanwijzing der speciale commissie door Publieke Werken aangebrachte verster kingen, nog altijd bedenkelijke teeke nen van verzakking zou vertoonen. Bij onderzoek ter bevoegder plaatse bleek echter dat er geen enkele reden is om zich ongerust te maken. Het gebouw is vrijwel tot rust gekomen, nadat de fundamenten versterkt waren, het ge wicht van het dak was opgevangen, enkele muren versterkt, etc. Aan den rechtertoren van de voorzijde is een haarfijn scheurtje ontstaan, waarschijn lijk door vocht en vorst, maar andere kwade verschijnselen vallen niet op te merken. De voorziening van de muren tusschen Effecten- en Koopmansbeurs moet nog geschieden. Zaterdag wilde de 26-jarige arbeider G. H., op de Heide te Dieren, in de achterdeur van zijn woning staande, op een wilde duif schieten. Plotseling valt het geweer uit zijn handen, en hij krijgt de volle lading in het rech- been onder de knie, terwijl zijn vrouw nog een gedeelte door de kleeren kreeg. De man is onder vreeselijke pijnen naar het ziekenhuis vervoerdhet been moet geheel versplinterd zijn. Vrijdagavond heeft, tijdens een hevige sneeuw- en hagelbui, over een groot gedeelte van ons land een onweer ge woed. Te Texel sloeg de bliksem in een boerderij in den Prins Hendrik Polder, en veroorzaakte een begin van brand, die echter spoedig gebluscht werd. Een paard werd doodgeslagen. Op de haven sloeg de bliksem in een graan pak hu is; echter ontstond er geen brand. Evenzoo sloeg de bliksem in een graanmolen, ook zonder brand te veroorzaken. Een vuurstraal school langs den kerk toren te Den Burg op het dak, doch veroorzaakte geen schade. Te Hasselt sloeg de bliksem drie achtereenvolgende malen in den toren, gelukkig zonder brand te veroorzaken. Telkenmale was de grijze reus omkranst met een schitterenden vuurregen. Te Markelo sloeg de bliksem in den windkorenmolen van den heer Looman. De molen brandde totaal uit. Aan zienlijke voorraden graan en meel gin gen verloren. Ten westen van het dorp Rij perkerk, tusschen den Rijksstraatweg en Giekerk, is de watermolen „De Warren", door den bliksem getroffen. De molen brand de geheel af. Te Kollum sloeg het hemelvuur in den toren der kerk, gelukkig zonder br nd te veroorzaken. In 1896 werd de toren ook tijdens een onweer ge troffen. To Berlikum werd de houtmolen van den heer D. L. van der Meij geraakt, zonder dat evenwel schade werd aan gericht. Ook in het Zuiden, te Venlo, enz. was het onweer hevig, doch veroor zaakte geen ongelukken. Men meldt uit Zaandam: In de sleepboot van Heistek is aan de Prins Hendrikkade alhier gevonden het verkoolde lijk van den sjouwerman C. de W., oud 42 jaar, ongehuwd. Hij moet zich in een roas aan boord hebben begeven en toen zijn gevallen in het steenkolengat bij den ketel. Het geroos- a. tweejarige hengsten in de provincie geboren b. eenjarige hengsten in de provincie geboren

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2