el Land van flensden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. I ll V IC Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 27OO. Zaterdag 8 Februari19Q8. Donkere toestanden. FEUILLETON. LAND VAN ALTENi- VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7ys ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Alom worden woorden van deelne ming geuit over den tragischen dood van twee leden van het koninklijk huis van Portugal. Wanneer wij over het gebeurde ons diep leedwezen uitspreken, dan vervul len wij daarmede slechts den plicht, die op ieder weldenkend mensch rust; maar de geschiedschrijver moet natuurlijk dieper in de feiten afdalen en oorzaak en gevolg nagaan. Sedert den bloednacht te Belgrado hebben wij zulk een verschrikkelijke gebeurtenis niet meer te berichten ge had. Koningsmoord is niets nieuws en in dit geval is zelfs meer van een open lijken aanval dan van een moord sprake maar juist dit feit stelt ons voor vele raadselen, 't Is toch waarlijk geen klei nigheid dat in een stad, waar de krijgs wet is afgekondigd en waar men een dag te voren een complot ontdekt heeft, een troep met karabijnen gewapende mannen zich op een plein kan opstellen en rustig de nadering afwachten van een rijtuig, waarin men weet dat een v geheele familie gezeten is, om op die Mamilie een openlijken aanval te doen! Onder zulke omstandigheden moest de groote onvoorzichtigheid om zich in een open rijtuig te wagen natuurlijk een noodlottig gevolg hebben. Ware de geheele familie getroffen, dan houden wij ons overtuigd dat Euro pa een monarchie minder zou geteld hebben; want de republiek heeft in Portugal vele aanhangers en de wijze waarop Karei I, die vroeger toch zeer constitutioneel regeerde, sedert Januari 1907 de zaken door zijn eersten mi nister liet leiden, heeft het getal dier aanhangers zeer vergroot. Thans echter is het veel waarschijnlijker dat de nieu we koning aanhangers zal winnen, vooral wanneer hij, zonder alles te gelijk te veranderen, tot de vroegere staatkunde zijns vaders terugkeert. Immers, het moge waar zijn, dat de parlementaire partijschappen bet land tot verderf wa ren, een verontschuldiging voor incon stitutioneel regeeren kan dat feit nooit wezen. En wat verder volgen zal? Met het oog op minister Franco zou men wel geneigd zijn te vragen: indien dit aan het groene hout geschiedt, wat zal dan aan het dorre geschieden Maar de -dictator is goed gewaarschuwd en zal lus wel betere voorzorgsmaatregelen nemen; maar het schijnt toch wel dat het te Lissabon en elders hevig gist. Vermoedelijk is dit reeds lang zoo ge weest; maar men zorgde wel dat wij niet al te veel te weten kwamen. MM VERTELLING VAN IARIK COLllUN. (25. Zulk een paar ziet men niet alle dagen. Voor haar is de geheele natuur als nieuw, de bloemen geuren als nooit vroeger, de bergen hebben een ongekenden lichtglans, en op aller menschen gelaat, vooral op dat van Thyra, ligt een glimlach, dien zij er vroeger niet zag. En zelve voelt zij zich als gebaad in zonnelicht, zij voelt den grond niet onder hare voeten, zij wordt gedragen door haar geluk. De hemel begint niet daar boven de sterren, de hemel is hier, bij hem. Hij was verliefd zooals zulke naturen dat zijn, maar nooit werd eene verliefdheid beter gedragen. Magdalena valt niet onder eene van onze klassificatieszij was zich- zelve en zóó schuw, de fluweelen oogen weigerden zoo bepaald den man aan te zien, dien men haar verloofde noemde, dat hij aanstonds begreep, dat hij haar moest behandelen als die bloemen, die zich slui ten, zoodra men haar aanraakt. Als hij toe vallig met haar alleen was, deed hij nog meer moeite zich te beheerschen, dan in tegenwoordigheid van anderen; zij mocht er langzaam aan gewennen zich als de zijne te beschouwen, want het is niet hetzelfde, Een land als Portugal, waar 80 per cent der bevolking noch lezen noch schrijven kan, is werkelijk niet rijp voor een constitutie, een kiesstelsel en een volksvertegenwoordiging. Van werkelij ke politiek is trouwens geen sprake. De zoogenaamde partijen zijn meer groepen, die bijzondere belangen vertegenwoor digen en, als ze de meerderheid hebben, die bijzondere belangen op vrij schaamte- looze wijze behartigen. De staat kas was altijd leeg, omdat ieder die zijn kans schoon zag zooveel mogelijk van de ruif plukte en de schuldenlast werd voort durend grooter. In zooverre heeft de dictatuur vau Franco wel eenige verbetering gebracht maar de wijze waarop hij zijne plannen doorzett moest wel veel ergernis ver wekken. Een land van analphabeten is, dunkt ons, voor een republiek nog vrij wat minder geschikt dan voor een constitu- tioneele monarchie en wij zullen dus, in afwachting van meerdere tijdingen, maar hopen dat het arme, donkere Portugal voor deze nieuwe ramp zal worden bewaard. Ook uit Rusland komen minder gun stige berichten, namelijk over den ge zondheidstoestand der keizerin, wier verstandelijke vermogens in gevaar zou den verkeeren. Het verwondert ons waar lijk niet. Hoe weinig zij wellicht van den waren toestand weet, de weten schap van voortdurend te leven op een vulkaan, met minder vrijheid dan het dier geniet, eischt wel stalen zenuwen. Doch al ware het, dat nog veel meer op het spel stond, de Russische regee ring kan het krimpen en dwingen toch niet laten. Nu weer schijnt het dat wel degelijk de vrijheid van Finland be laagd wordt. In Wiborg, het district dat aan Rusland grenst, worden een paar legercorpsen samengetrokken en ook de kozakken te Helsingfors zijn versterkt. In het eigen land blijft de regeering voortgaan met onverstandig te woeden tegen partijen die haar niet aangenaam zijn, met name tegen de constitutioneele democraten, tot welke geen ambtena ren of onderwijzers mogen behooren, op straffe van te worden verwijderd. Vrijzinnige geestelijken worden door de synode uitgeworpen, enz. De reactie is volkomen en er ontbreekt niets anders aan dan dat de regeering weer maar eens met avontuurlijke plannen aan komt. 't Gaat er trouwens al mooi naar toe. De vlootplannen en de aanleg van een dubbel spoor voor het vervoer van troepen en voorraad in Siberië duiden er wel op, dat men zich ook tegen over het buitenland weer wat sterker wil gaan maken. Zoo keert een waar woord de gewasschen zeug tot de wenteling in het slijk terug. Trouwens, Ruslands ervaringen staan vrij wel gelijk met het wasschen van den moor. Ilnitenlaud. Dinsdag is in de zaak van de over gave van Port Arthur uitspraak ge daan. De zaal van de krijgsraad te Petersburg was propvol, toen het requi sitoir gehouden werd. Onder het publiek bemerkte men generaal Koeropatkin, den hertog van Mecklenburg, den mi nister van marine, verscheidene diplo maten en generaals, enz. In dat requisitoir, dat heel den dag duurde, eischte het openbaar ministe rie de doodstraf tegen genenaal Stoes- I sel, als voornaamste schuldige voor de overgave en tegen de generaals Reuss en Fock als medeplichtigentegen ge neraal Smirnof werd 10 jaar vesting straf geëischt. Stoessel, Reus en Fock bleven onver schillig. Men is overtuigd dat, zoo de doodstraf werd uitgesproken de straf verminderd zal worden. De auditeur militair betoogde dat het de plicht van Stoessel was tot het laatst toe vol te houdenuit de getuigenissen blijkt dat hij lang vóór de overgave reeds aan capitulatie dacht en dat hij aan den Tsaar bedriegelijke telegram men zond. een man in het hart te dragen en dien man in levenden lijve naast zich te zien. Hij sprak haar over zijne kunst, over zijne verwachtingen en vooral over Rome, waar zij 's winters in een oranjetuin zouden wo nen, waar het zoo stil en rustig is, want it. de oranjebooomen zingen geen vogels. Dat er in Rome overal muren en huizen waren kon haar niet schelenzij was nooit in een stad geweest, daarom beloofde hij haar ook, dat zij het volgende voorjaar een lange studiereis met hem zou doen en dan zou zij den nachtegaal hooren, den kleinen muzikmt, die al de eigenaardigheden van een kunstenaar heeft: die schuw en wan trouwend is, doch zonder listig te zijn, zenuwachtig en jaloersch, en droevig van natuur, treurende over verdriet, dat hij nooit gekend heeft, die over dag slaapt en 's nachts zingt, en een slecht nest bouwt, juist als zijn vriend, de kunstenaar. En dan lachten zij er over hoe weinig verstand hij, Michael, er van had, een nest te bouwen sedert zijn moeder's dood had hij duur en slecht geleefd. Het deed het meiske pleizier dat te hooren, zij wist wel hoe zij een nest moest bouwen. Thyra had haar in alle huiselijke bezigheden zich laten oefenen, want eene kunstenaarsvrouw moest tegelijk koningin en dienstmeisje zijn. En Thyra hij zou dat eens ondervinden had haar leerling ingewijd in het groote geheim, hoe men het eene kan zijn, zonder daaraan het andere op te offeren, de brave had haar eens gezegd omtrent die lagere bezigheden van een huisvrouw: „Geen werk verlaagt, Eenigen tijd geleden hebben wij mel ding gemaakt van den moord te Berlijn, gepleegd op een 57-jarige weduwe, wo nende in de Limenstrasse. Als verdacht van dezen moord is thans de 31-jarige galvanisateur Nitsche gearresteerd. Vast schijnt te staan, dat de verdachte op den avond van den moord met het slacht offer heeft staan praten voor haar woning. Ook andere omstandigheden schijnen tegen te pleiten. Nitsche blijft ontken nen. Wat de aanslagen op kinderen be treft, schijnt vrijwel bewezen, dat een niet geheel toerekenbaar persoon, Paul Minow genaamd, de schuldige is. Een paar dagen geleden werd hij gearres teerd. Zijn zakmes, het vermoedelijke moordtuig, is in een put gevonden met nog een aantal andere messen. Onlangs heeft de politie Minow verzocht uit dezen voorraad het zijne aan te wijzen. Hij deed dit zelfs zonder aarzelen. Be twijfeld wordt of Minow strafrechtelijk vervolgd zal kunnen worden. Volgens de Mundo was de moordaan slag te Lissabon het uitvloeisel van een revolutionaire beweging. Het plan was, dat de revolutionairen zich 31 Januari zouden meester maken van telefoon en telegraaf en de republiek uitroepen met behulp van het garnizoen van Oporto. De koninklijke familie zou verrast wor den en aan boord van een schip het land uitgebracht. Franco zou worden terechtgesteld, de ministers gevangen genomen. Het plan mislukte, doordat de politie gewaarschuwd werd, maar men verwacht nieuwe onlusten, wanneer straks de Cortes den nieuwen koning zullen uitroepen. De correspondent van de Daily Tele graph, die een langdurig gesprek met den Spaanschen gezant te Lissabon en diens vrouw heeft gehad, seint: Het staat nu vast, dat geen republikeinsche groep den koningsmoord heeft aangesticht. Het waren op zichzelf staande samenzweer ders die eerder Franco uit den weg wil den ruimen dan de republiek uitroepen. De verdachte republikeinen zijn daarom weer losgelaten. Elk bewijs, dat zij bij de moorden betrokken zijn, ontbreekt. Even onjuist zijn de berichten, dat er een omwenteling op til is of dat het kabinet met moeite gevormd is. De Standard verneemt uit Lissabon: De Koningin-moeder is zeer bitter tegen Franco gestemd. Het heet, dat hij aan boord van een van de Engelsche oorlogs schepen gevlucht is en zich naar Enge land wil begeven. De Koningin-moeder stelt Franco verantwoordelijk voor de moorden, omdat hij alle voorzorgsmaat regelen verzuimd heeft. Toen Franco de sterfkamer binnenging, moet de Ko ningin-moeder hem, naar de lijken wij zende, toegeduwd hebben: Zie daar, je werk! Franco ging zwijgend en somber heen. Hij ontkende in een gesprek met een journalist, dat zijn dictatuur de ko ningsmoordenaars tot hun daad had geprikkeld. Franco moet zich geheel uit het po litieke leven hebben teruggetrokken. Uit Lissabon werd gisteren geseind: De personen, die in hechtenis zijn genomen in verband met den aanslag van Zaterdag, worden niet langer vast gehouden. Enkel worden gevangen ge houden de lieden, die vallen onder de bepalingen van de anarchistenwet. Franco en zijn gezin zijn met den sneltrein naar Parijs vertrokken. De correspondent der El Mundo te Lissabon moldt, dat het waar is geble ken, dat te Porto verscheidene revolu- tionnaire groepen de politie en stedelijke gardes hebben aangevallen. Zij slaagden er in gedurende eenige oogenblikken de revolutionnaire vlag op het gemeentehuis te hijschen. Volgens een telegram uit Larasje is het Marokaansche schip Saida, dat een lading munitie aan boord had, in de lucht gevlogen. Een ontzettende ramp wordt uit Ha lifax bericht. De Engelsche stoomboot dat door een werkelijk beschaafde vrouw wordt verricht, alles wat zij aanroert wordt veredeld. Maar wanneer een verliefd man zijne jonge vrouw niet als uitzondering, maar altijd en altijd weer slordig gekleed ziet, en haar kamer in wanorde, danmoge ook de genegenheid blijven, de liefde vlucht verschrikt." Ja, de trouwe heeft haar gelofte gehouden, de gelofte die zij deed in dat groote moeie- lijke oogenblik: zij heeft Magdalena opge voed tot kunstenaarsvrouw, wier leven moeitevoller is dan dat van eenige andere huisvrouw, want zij moet hem interesseeren en inspireeren, en toch weten zich in de schaduw te stellen als ware zij niets; zij moet afwisselend alles en niets zijn: zij is de rust van den zevenden dag. Hun geluk wordt steeds rijkeren dieper tot den dag, dat de kunstenaar nadat de trouwplechtigheid is afgeloopen met zijn schreiende bruid wegroeit. Zij hebben eene halve mijl te roeien naar de stoomboot, die hen in den vreemde zal brengen. Thyra, die op haar vader gewacht had, terwijl hij het bruidspaar naar de boot vergezelde bleef lang op. Helder scheen het maanlicht door hare vensters, doorzichtig als het water. In het eene raam hadden dien morgen drie rozen gebloeid. Nu waren er geen rozen, Mag dalena had ze allen meegekregen op reis. Het waren de laatste rozen, nu had zij er geen meer te geven 1 Wat was het, dat daar aan de heilige „Saint Cuthbert", van Antwerpen naar New-York, is vóór Kaap-Sable, Nova Scotia, in brand geraakt en veraten 15 leden der bemanning zijn verdron ken, 37 zijn opgenomen door de En gelsche stoomboot „Cymric" van de White Star Line. Gedurende 9 uren hebben de booten der „Cymric", in drie reizen 37 man gered, er in begrepen kapitein Lewis. Verscheidene hunner zijn erg ver brand of gewond. Een boot van de „St. Cuthbert", met 15 man, die Zondag het schip verlaten hadden, is omgeslagen en alle opva renden zijn verdronken. De New-Yorksche jury heeft Harry Thaw inzake den moord op den archi tect Stanford White niet schuldig ver klaard, op grond van krankzinnigheid. De rechter beval Thaw's onmiddellijke opsluiting in een krankzinnigengesticht voor onbepaalden tijd. Het vonnis is door het publiek in de rechtzaal met langdurig applaus begroet. Thaw groette na de uitspraak der jury met 'n glimlach. Hij vertrok 's mid dags om vier uur naar het gesticht te Manhattan in gezelschap van zijn vrouw de menigte juichte hem toe. Zijn advo caat is van plan, na eenigen tijd voor te stellen zijn cliënt te doen onderzoe ken en zoo mogelijk in vrijheid te stellen. Onlangs hebben wij melding gemaakt van de nieuwe uitvinding van den Ita- liaanschen ingenieur Dadda, om cement bij de pantsering van oorlogschepen te gebruiken. In verband hiermee, zijn gisteren bij Spezzia, in bijzijn van ad miraal di Brocchetto, schietproeven ge houden. De projectielen van 203 milli meters konden niet door een cement- laag heen. De proefnemingen zullen nu voortgezet worden met pantserpla- ten met een cementen voering, volgens het stelsel van Dadda, die maar een derde van gewone pan tserplaten kosten en wegen. geschiedenis van Abraham herinnerde, van wien de Heer verlangde, dat hij zijn zoon Isaak zou offeren aan den Mariaberg? Ieder heeft zijn Mariaberg, zij was aan den voet van den haren. Wat de Heer aan Abraham vroeg, vraagt hij aan ons allenOffervaar digheid. Strijdend was zij er gekomen, daarom was zij nu blijde, al was het offer haar niet gespaard. Zij sleepte niet langer den ploeg voort, zij had nu vleugels ge kregen. En zij schreide zich in slaap. De jaren gaan voorbij. Wie is Thyra's dagelijksch gezelschap? De dokter. Wat geeft aan hunne verhouding het belangrijke? Zijn wetenschap. En in de wetenschap? Wat is het brandpunt van huD beider verwachting? De oplossing van het vraagstuk. Hij denkt; zij zoekt in de boeken voor hem. Langzaam volgt hij den weg van zijn onderzoek, som tijds gaat hij vooruit, dikwijls terug. De jaren gaan voorbij. Langzaam, langzaam heeft de dokter Thy ra ingewijd in al de geheimen van zijne onderzoekingen. Zij ontmoeten elkander in dezelfde groote gedachten. Haar hart klopt als zij denkt hoe hij de bewerker zal zijn van een der zenuwachtige vooruitgangen dezer eeuw. Nog gaan er jaren voorbij. Uitwendig schijnt hun leven stil, onbe wogen, maar in hen werken groote gedachten, leven diepe gevoelens. Op eens, onverwacht een hevige ramp. Een geldkrisis in Londen Antwerpen werd Woensdagmorgen verontrust door het gerucht dat wederom evenals in 1904 de petroleumtanks aan de haven in brand stonden. Gelukkig bleek dit onjuist. Er is een benzinetank die ongeveer 4000 vaten bevatte van de American Petroleum Cy. gesprongen en daarna in brand geraakt. Het deksel van de tank vloog in stuk ken in de lucht en behalve een klein fragement dat op 100 M. afstand, een meter diep in den grond, gevonden werd, werd geen spoor van liet zware deksel meer ontdekt. De luchtverplaatsing was van dien aard dat van de nabijliggende gebouwen alle ruiten sprongen, ook een spiegelruit van een op eenigen afstand rijdenden tramwagen werd in gruis ge slagen. De arbeiders in de buurt van het ongeval aan het werk, vluchtten in wilde paniek. De brandweer wist eenige verslindt het geheele vermogen van den dokter. Die slag doet zijn haar grijzen. Thyra's vader is dood. Thyra is rijk Zij weet hoever het vraagstuk is voortgeschre den, hoe het zijne oplossing nabij is; zij weet ook, dat de dokter kan sterven voor dat het groote doel bereikt is. Zij denkt aan Michael, aan zijne kinderen, die zij had gehoopt rijk te maken. Maar hier geldt het niet een enkel mensch, niet een enkel gezin, hier geldt het de geheele menschheid. Kalm en langzaam neemt zij haar besluit, rustig en langzaam vult zij iederen dag aan, wat er te kort komt. Dag voor dag hoopt hij de oplossing eene schrede te naderen, tot de dag komt, dat ook Thyra arm is. Die dag blijft niet lang uit. Heurekal heureka! Ik heb het gevonden, roept hij juichend. De gewichtige ontdek king is gedaan, de natuur heeft zich haar geheim doen ontlokken. Thyra is weder rijk. Al het. gewonnene verdwijnt in de bodemlooze diepte der wel dadigheid. Thyra's voorhoofd draagt vroeg een kroon van witte haren. De dokter overleeft slechts kort zijne overwinning. De boventnen^che- lijke inspanning, de doorwaakte nachten, de zorgen, hebben het sterke lichaam ver teerd. De brandende gloed der rozen, zoo spoe dig uitgedoofd, maakte plaats voor den koe len, bleeken, maar onsterfelijken glans van den lauwer. EEN PROFETISCHE BLIK IN DE TOEKOMST. (Slot).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 1