Amerika ontstaat, langs scheidsrechte- lijken weg zal worden opgelost. De Matin verneemt uit Fes, dat de meballa van Abd-el-Azis uit Rabat is opgebroken en tegen Mekines en Fes oprukt. De pasja van Mekines is bezig, de verdedigingswerken van de stad in orde te biengen, daar de omliggende stammen een dreigende houding aan nemen en, wijl hun geld is beloofd, voor Abd-el-Azis partij kiezen. Evenals onlangs het Fransche leger- lucbtschip Patrie en de Nederrijnsche ballon Barnier, is gisteren een van de oeest beproefde luchtschepen, waarover le Duitsche vereeniging voor lucht scheepvaart beschikt, de luchtbal Tscliudi, terwijl hij buiten Berlijn met gas gevuld werd, zonder manschap en stuurman door den wind weggevoerd. Men heeft weinig hoop, de Tschudi weer te vinden. De ballon werd door 36 man vast gehouden, bovendien waren een bijzon der groot aantal zware zandzakken rond om den luchtbal verdeeld en in de mazen van het net opgehangen. Toen de bol halverwege gevuld was, kwam er een hevige windstoot, die een deel van de menschen omwierp. De wind perstte het omhulsel uit het net en de bol ging er van door in de richting van Silezië. Volgens een later bericht is de ballon op 89 K.M. van Berlijn teruggevonden. Hij was maar lieht beschadigd. Het geheim genootschap van „de Zwarte Hand", dat twee jaar geleden in Amer'ka zoo herhaaldelijk van zich deed hooren door tal van moorden, ont- ploffim en, enz., begint weer teekenen van leven to geven. Zaterdag is een zijner leden, de Siciliaan Pellegrini Mole, die van drie moorden beschul digd wordt, te Newyork gevangen ge nomen. Zaterdagavon»! hebben kwaadwilligen den spoorweg tusschen Spa en Landen, in B*lgië over een lengte van 100 me ters opgebroken, waardoor de locomo tief van een trein omgeworpen en in de sloot gevallen is. De machinist en stoker werd gedood, de hoofdconducteur, een remmer en eenige passagiers zijn zwaar gewond. Het gerechtelijk onderzoek heeft nog weinig opgeleverd. Dit schijnt echter vast te staan, dat de misdadigers ten doel hadden zich meester te maken van een bedrag van 15,000 francs dat in een wagen geborgen was, wat hun echter niet is gelukt, daar deze met den inhoud in brand geraakt en ver nield was. REKEHD1II KING. KiezerslUst. De burgemeester der gemeente Heusden, gelet op de artt. 11, 12 en 13 der Kieswet, noodigt de mannelijke inwoners dezer ge meente uit om, zoo zij in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienst jaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting be treft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één gulden, daarvan door over- leitging der, overeenkomstig het bepaalde hij airt. la der Kieswet, voor voldaan ge- teekeinde aanslagbiljetten vóór den löden Februari a.s. te doen blijken. Deze aanslag biljetten worden na de vaststelling der kie zerslijsten aan belanghebbenden terugge- gegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aan sprak meenen te kunnen maken om ge plaatst te worden op de kiezerslijst, uitge- noodigd daarvan vóór den löden Februari a.s. aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aanslagbiljet, of een door den Ontvan ger gewaarmerkt kosteloos af te geven du plicaat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noo- dige bescheiden ten bewijze van bet gemeen schappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden te ruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer gemeente, die krachtens artikel 16 derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kie zerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den löden Februari a.s. aangifte te doen. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op: lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog Hetzelfde huis of een ge deelte- van hetzelfde nuTs ófiftzfilfde vaar tuig bewonen; 2o. genot van pensioen of lijfrent&J 3(i. bézit van eene inschrijving in de Gïs9ot- boeken der Nationale Schuld of van e?n inleg in eene spaarbank; 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wél noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op: lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij' niet meer op 31 Januari hetzelfde huis oï' een gedeelte van hetzelfde huis of het zelfde vaartuig bewonen; of 2o. genot van inkomen in dienstbetrek king, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder no. 2 vermelde geval, wordt door den burgemeester een aangifte-biljet ter invul ling toegezonden. In de tabel bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de gemeente Heusden betreft, het volgende bepaald: Huurprijs f 1.minimum-inkomen f 325.vrije woning of inwoning f50. vrije kost en inwoning f 225. De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der gemeente. De ingevulde formulieren kunnen koste loos per post aan den burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het volgende voorschrift: dat de omslagen met aangiften en stuk ken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den linkerbene denhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaar merkt door zijne handteekening. Heusden, 6 Februari 1908. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Paardenkeurifig. De Gedeputeerde Staten der Prov. Noordbrabant, hebben besloten te be palen als volgt: In het jaar 1908 heeft keuring plaats van: b. eenjarige hengsten in de provincie geboren c. merriën, mir stens 4 tot hoogstens 8 jaren oud; en wel: te Eindhoven, op Maandag 24 Februari van hengsten en op Dinsdag 25 Februari van merriën te Oss, op Vrijdag 28 Februari van hengsten en op Zaterdag 29 Fe bruari van merriën te Heusden, op Maandag 9 Maart van hengsten en op Dinsdag 10 Maart van merriën te Bergen op Zoom, op Maandag 16 Maart van hengsten en op Dins dag 17 Maart van merriën; te Zevenbergen, op Vrijdag 20 Maart van hengsten en op Zaterdag 21 Maart van merriën. De keuringen zullen aanvangen tel kens des voormiddags te 11 ure. Belanghebbenden, die hunne heng sten en merriën ter keuring wenschen aan te bieden, zijn gehouden daarvan 14 dagen vóór de keuring aan den se cretaris -penningmeester der provinciale keuringscommissie, den heer C. J. J. Daniels te 's Hertogen'losch, schrifte lijk en vrachtvrij aangifte te doen in onderstaanden vorm. Eigenaar van den hengst of de merrie: Naain Woonplaats Beschrijving van den hengst of de merrie Naam Kleur Kenteekenen Ouderdom Hoogte Ras, warmbloed, koudbloed. 's Hertogenbosch, 30 Jan. 1908. De Ged. Stalen voornoemd, A. van Voorst tot Voorst, De Griffier, Wagenaar, 1. Gr. IM*tat*el!ik Nieuws. HEUSDEN, 12 Februari. Maandagavond kwam een sleepboot met 6 vaartuigen vanaf het Heusdensch kanaal de Bergsche Maas op. Bij de kromming, die tevens de verbinding van beide wateren is, brak de sleeptros en het kritieke oogen- blik was aanstaande dat nu alle vaartuigen of op elkander zouden loopen, ol met den stroom afdrijvende tegen de pijlers van de groote brug zouden worden gesmakt. Allen begrepen echter dat eenigszins en terstond handelen bier het eenige redmiddel was. Terstond liet elk der vaartuigen het anker zakken, die ook direct pakten. De tros werd door een nieuwe vervangen en met eenig oponthoud trok de sleep weer door. Alle schippers gelukkig, dat het zoo boven verwachting goed was afgeloopen. - Maandag 10 Februari was het 124 jaar geleden dat Mej. H. Bouman bij de familie Zijnen de Gier als dienstbode in betrekking kwam. Dat voor haar die dag niet onopgemerkt voorbijging laat zich gemakkelijk begrijpen. Benevens eenige blijken van waardeering ontving ze nog bovendien eene flinke huurverhooging. Een goed voorbeeld dus van beide partijen ter navolging. In een vorig nummer deelden we mede dat eene zwervelinge in een kippen hok verstijfd was aangetroffen. Het St. Antoniusgesticbt ontfermde zich over de ongelukkige, die totaal vervuild was. Zij werd liefderijk opgenomen en ge reinigd, van nieuwe kleeding verdien en had nu een vriendelijk tehuis met goede verpleging. En toch, de lust tot zwerven was haar te machtig en in een onbewaakt oogenblik wist de ondankbare de plaat te poetsen, om nu weder het zelfde ellendige leven te gaan voortzetten. WIJK. Nu is hier weder een geval van diphtheritus geconstateerd, benevens vele andere ziekten van verschillenden, doch van geen gevaarlijken aard. GENDEREN. Zonder drukte is hier een veertien dagen geleden een feestje ge vierd. ter gelegenheid van een feit, dat niet dikwijls voorkomt. B. Thur, op de Jongelingsvereenigingen in den omtrek een oude bekende, vierde namelijk zijn vijf en twintigjarig lidmaat schap van de Chr. Jongelingsvereeniging alhier, bij welke gelegenheid de leden der vereeniging hem een horloge schonken. Hoe vlug het Rijk werkt moge o.a. hieruit blijken, dat bijna twee jaren gele den de oprichting van een hulptelegraaf kantoor in ons dorp beloofd is en wij tot heden op vervulling der belofte wachten in het vaste vertrouwen, dat als het niet kort duurt, dan toch zeker lang, maar dat het wel eens komen zal. De Chr. Zangvereen. „Lofstem" al hier, benoemde tot directeur den heer J. A. Versteeg, te Andel. Wij twijfelen er niet aan of de verande ring van directeur zal da vereeniging ten goede komen. EETHEN. Het buitenland gaat voor en ons land volgt van zelf. Komen uit het buitenland onrustbarende berichten over ziekten, met name over influenza, ook te Eethen doet deze ziekte zich weer gelden. In het gezin van het hoofd der school ko men drie gevallen voor. Tot de zieken be hoort ook het schoolhoofd, zoodat de leer lingen zijner drie klassen een gedwongen vacantie is gegeven. HEESBEEN. Er hebben zich in deze gemeente 13 jongelingen voor de militie aangegeven, n.l. 6 uit Eethen, 6 uit Gen- deren en 1 uit Heesbeen. AALBURG. Voor een volle zaal gaf de zangvereeniging „Harmonie", onder leiding van den heer Zoon, haar jaarlijksche uit voering. Van het rijke programma werden de meeste nummers goed gezongen vooral „de Alpenherder", „In 't woud" en „Het liedje van den molenaar" maakten indruk, afgaande op het levendig applaudissement, dat er op volgde. Enkele stukjes oogstten niet zooveel bijval, zeker ook omdat de melodie minder in den smaak viel. De solonummers, gezongen door de echtgenoote van den directeur en den heeer Van Rijs wijk werden onberispelijk: voorgedragen, vooral de stem van de eerstggnoemde kwam in het laatste stukje heerlijk uit, die diepte en zuiverheid van toon grepen de hoorders aan; ook de heer Van Rijswijk beschikt over een schoon stemgeluid. De voordrachten, die den zang afwisselden, bewezen dat de jongelui hun best hadden gedaan; evenals bij de zangstukjes beviel het eene wel wat beter dan het andere, maar over 't algemeen was de indruk, wel ke het publiek naar huis meenam, van dien aard, dat wij „Harmonie" en haar wakkeren directeur geluk kunnen wenschen met den goeden uitslag en haar toewen- schen, dat zij op den ingeslagen weg mogen voortgaan, steeds het idiaal voor oogen houdende. HERPT. De ketel voor de nieuwe room boterfabriek is gearriveerd en werd met een wagen met paarden naar het terrein gebracht. Nabij het doel genaderd, moest nog een gedempte sloot worden gepasseerd en nu zakte onverwacht de ketel van 3000 kilo in de diepte, waaruit hij niet dan met groote moeite zal gelicht kunnen worden. De cursus in paardenkennis, die de heer Hilwig, rijksveearts te Heusden hier geeft, trekt veel belangstelling. Reeds 21 personen boden zich aan den cursus te volgen. Heden werden alhier 2 perc. wei land genaamd „de Bieskampen" geveild, groot 1.62.70 en 1.40.90 H. A., welke wer den ingezet voor f 9000, De handel in aardappelen is een weinig levendiger. De voorraad is nog groot bij sommigen, zoodat de prijs vooreerst niet veel zal stijgen. VEEN. Onder leiding van haren Di recteur H. Verbeek hoopt de Zangvereeni ging „Zanglust" alhier op 21 Februari hare winteruitvoering te geven. We twijfelen niet of een druk bezoek zal haar deel zijn. Waren sommige boeren bevreesd, dat de vorst de aardappelen welke in den kuil geborgen waren benadeeld zou hebben, bij de opening is het thans gebleken dat weinig schade is aangericht. DUSSEN. Door belanghebbenden is in deze gemeente eene Roomsch-Katholieke Rietsnijdersvereeniging, genaamd „St. Jo seph", opgericht, gevestigd in den Maria- polder. Bij Koninklijk besluit van 7 dezer is aan de vereeniging rechtspersoonlijkheid verleend. Vrijdagavond 1.1. ten ongeveer 5 uur brak aan den „Perenboom" brand uit in een huis, bewoond door L. Kievit en J. Nieuwenhuizen. Binnen korten tijd lag het gebouw in asch; oorzaak is onbekend, assu rantie dekt slechts gedeeltelijk de schade. Vtinnenland. Het nieuwe ministerie is thans com pleet en samengesteld als volgt: 1 Mr. Th. Heemskerk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Minister van Binnenlandsche Zaken. 2. Jhr. Mr. R. de Marees van Swin- deren, Hr. Ms. gezant te Washington (met verlof hier te lande), Minister van Buitenlandsche Zaken. 3. Mr. A. P. L. Nelissen, Raadsheer in den Hoogen Raad, Minister van Justitie. 4. Vice-admiraal J. W entholt, Minis ter van Marine, blijft Minister van Marine. 5. Mr. M. J. C. M. Kolkman, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal, Minister ven Financiën. 6. Luit.-Gen. F. H. A. Sabron, Chef van den Generalen Staf, Minister van Oorlog. 7. Mr. J. G. S. Bevers, Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Mi nister van Waterstaat. 1. A. S. Talma. Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. 9. A. W. E. Idenburg, Gouverneur van Suriname, Minister van Koloniën, met tijdelijke opdracht van het Depar tement van Koloniën aan Mr. Haems- kerk, nieuw benoemd Minister van Bin nenlandsche Zaken. De benoeming van het nieuwe Ka binet gaat in met Woensdag 12 Februari, op welken dag de nieuwe Ministers tevens door H. M. de Koningin beëedigd worden. De gouverneur van Suriname, de heer Idenburg, benoemd minister van Kolo niën zal zoo spoedig mogelijk repatri- eeren, ter aanvaarding van zijn nieuw ambt. Volgens een bericht uit den Haag heeft Minister Heemskerk reeds Dins dag het beheer van het departement van binnenlandsche zaken van mr. Rink overgenomen. Naar aan de Nijm. Ct. wordt bericht zou de heer Idenburg op uitdrukkelijk verzoek van H. M. er in hebben toe gestemd, de portefeuille van koloniën te aanvaarden. Door de benoeming tot minister van de heeren Heemskerk, Kolkman en Talma zullen aanvullingsverkiezingen voor de Tweede Kamer moeten plaats hebben in de districten Sliedrecht, Rhe- den en Tietjerksteradeel. De benoeming van den heer Bevers tot Minister brengt eene vacature in de Eerste Kamer voor Zuid-Holland. Volgens „De Tijd" moet de nieuwe regeering voornemens zijn spoedig na haar optreden een voorstel tot Grond wetsherziening bij de Staten-Generaal in te dienen. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: In boven Kentoengan (afd. Sintang) op Borneo, is verzet tegen den panem- bahan. Kapitein Timmer en een min dere zijn in een hinderlaag gesneuveld. Bovendien zijn er drie gewonden. Ka pitein Filet, resident en militair com mandant zijn erheen met versterking. De Red. schrijft hierbij, dat dit be richt ernstig nieuws bevat, daar we er al zoo aan gewend waren geraakt, dat het in de Wester-afdeeling van Borneo rustig en kalm toeging, en als er al eens wat te doen viel, dit met een sis ser afliep. Alleen wisten we, dat de vrij talrijke Chineezen aldaar een aan matigende houding begonnen aan te nemen, wat een zoo ernstig verschijn sel werd geacht, dat de heer Liefrinck, lid van den Raad van Indië, naar de Westerafdeeling van Borneo in com missie werd gezonden om van advies te dienen ten aanzien van hetgeen te doen stond. Maleiers en zelfs Dajakkers hadden zich toch bij die Chineezen aangesloten, zoodat de toestand niet zonder gevaar scheen. Maar sedert die berichten ons bereikten zijn er eenige maanden verloopen, zoodat er reden was te gelooven, dat dit alles weer zon der bloedvergieten zou afloopen. Mis schien echter is het nu geseinde verzet aan de Boven-Katoengan een gevolg van die onrust onder de Chineezen met hun aanhang. Panembahan is in de W.-afdeeling van Borneo de titel van verschillende inlandsche grooten. Kapitein W. FPet is van het garni zoen Pontianakuit het feit, dat deze officier met den gewestelijken militai ren commandant en den resident, ver gezeld van de noodige soldaten, naar het tooneel van den strijd is vertrokken, blijkt, dat er een strafoefening staat toegepast te worden. Ook seint bovengenoemden corres pondent: Daeng Pabarang verwekt in Zuid- Boni (Celebes) politiek en godsdienstig verzet. Hij wordt met behulp van lands- hoofden vervolgd. Hierbij teekent de Red. aan: DaSng Pabarang is een van de laat ste hoofden, die nog in verzet zijn in Boni. Reeds maanden lang wordt er ijverig door onze patrouilles naar hem gezocht, tot dusver zonder resultaat, aangezien hij zich nogal eens verplaat ste; midden van het vorige jaar werd hij in West-Soppeng gesignaleerd. Waar nog geen kampongs gevormd zijn, vond hij steunin alleen staande huizen, buiten toezicht der hoofden, werd hem voeding en onderdak verschaft. Daar van behoefden de hoofden immers niets te weten Er begonnen zich echter den laatsten tijd reeds aanhangers van Da- eng Pabarang te onderwerpen, door gaans een teeken van het naderend einde. Dat dit nog in verzet zijnde hoofd thans in Zuid-Boni politiek en godsdienstig verzet verwekt, meenen wij als een wanhoopsdaad te moeten beschouwen. Van heel veel belang lijkt ons dit niet, en wij gelooven, dat Daëng Pabarang binnen niet langen tijd wel tot rede zal zijn gebracht; hij kan dan als zoovelen er over nadenken, dat het verzet tegen de Compenie op den duur tegenwoordig niet vol te houden is. In een vergadering van de Kamer van Koophandel te Bergen-op-Zoom is met algemeene stemmen besloten, een adres te richten tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid, ten einde voor alle telegraafkantoren wederom op Zondag openstelling te be komen des avonds tusschen 6'/s7% uur zooals dit bereids op verschillende plaatsen thans het geval is. Zij zal de andere Kamers van Koophandel in den lande mede verzoeken, dit a !res te steunen. Een zelfde verzoek zal worden gericht tot het bestuur van den Neder- landschen Journalistenkring en den A. N. Wielerbond. De inktwerper. Het individu, dat het den bezoeksters van het Concertgebouw te Amsterdam zoo onaangenaam maakt, blijft nog altijd zijn schandelijke stuk jes uithalen. Zondagavond is weer een dame de dupe geworden. De zwarte vloeistof, waarmede haar japon bescha digd is, moet door een spuitje daarop zijn gebracht. Dat blijkt uit de wijze, waarop de spatten zijn verspreid over de kleederen. Het vermoeden, dat de dader zich in het gebouw kan bevinden, is thans zoo goed als zekerheid geworden. Ware het bemorsen op straat geschied, dan zou een deel der japon, die nu bemorst is, niet getroffen kunnen zijn, daar de dame gewoon is haar japon op te tillen en dan een deel van den onderrok zou zijn geraakt. Zij is overtuigd, dat het feit zich binnen het gebouw heeft af gespeeld. Uit Tiel wordt gemeld, dat de jus titie een onderzoek heeft ingesteld in zake het overlijden van R. v. d. B., te Och ten, die vermoedelijk is overleden na hi t toedienen van een dosis mor phine. Naar het N. v. d. D. verneemt zul len alle Harwich-booten voorzien wor den van een inrichting voor draadlooze telegraphie. De juweliersfirma Asscher deelt aan het N. v. d. D. mede, dat de Cullinan- diamant Maandagmiddag te drie uur gekloofd is door den heer Joseph As scher, met zeer bevredigend resultaat, 't Was een spannend moment in de diamantslijperij. Er is nog niet vastgesteld, welken vorm de kostbare diamant zal krijgen. Het van Amsterdam naar Bativa be stemde Nederlandsche mailstoomschip Vondel, dat Maandag te Southampton aankwam, is volgens rapport ter hoogte van Dungeness met den Engelschen schoener Pool Fisher in aanvaring ge weest, waardoor laatstgenoemd vaartuig zonk, waarbij de geheele bemanning, 8 man, verdronken is. De schade van de Vondel een in gedrukte plaat kon te Southampton spoedig weer hersteld worden, zoodat het vertrek van de boot op den gewo nen tijd kon geschieden. Omtrent deze aanvaring komt in de „Shipping Gazette" o. m. het volgende voor: Volgens rapport was de „Vondel" Zondagochtend vroeg enkele mijlen W. van Dungeness en door den dikken mist vereischte de navigatie de grootste zorg. Plotseling werd er een zeilschip recht vooruit gezien en onmiddellijk werd het roer omgegooid en met de machines achteruit geslagen. Daarop werd een vuur, waarschijnlijk een h jklicht, gezien en bijna op hetzelfde oogenblik had de vreeselijke botsing plaats. Het vaartuig werd zoo goed als geheel door midden gesnedende masten vielen op het dek van de „Vondel". Het zeilschip gleed daarop langs stuur boord van het st. en zonk onmidellyk de geheele bemanning met zich nemende. Van af de „Vondel" werd alles gedaan om te redden en men bleef nog twee uur in den omtrek zoeken, doch geen teeken van een der opvarenden werd vernomen. Het eenige wat gevonden werd, was een vernielde onderstboven drijvende reddingboot. Uit Ruhrort wordt gemeld, dat de lichter Union II, van Schiedam, schip- a. tweejarige hengsten in de provincie geboren

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2