j vpg voerden, werden aangevallen door' Armenische revolutionairen en een hevig gevecht ontstond, in den loop waarvan het dynamiet, naar men zegt door toedoen van de soldaten, ontplofte. •>e geheele Armenische wijk zou in de lucht gevlogen zijn. Men zegt, dat een groot getal men- schen zijn omgekomen. Te Steglitz, de villa-kolonie bij Ber lijn, heeft de inhechtenisneming van den kunstschilder Fritz Wildhagen groot opzien gewekt. Sedert lang ston den vrouwen en meisjes in de buurt «an schandelijke aanrandingen, waarvan men den dader maar niet kon ontdek ken, bloot De politie lag avond aan avond verkleed op de loer, maar pas Dinsdagavond betrapte zij den man op heeterdaad. Het bleek Fritz Wild hagen te zijn, die al eenige jaren te Steglitz woont, in de tropen vertoefd en staatssecretaris Dernburg op diens laatste Afrikaansche reis vergezeld heeft. Wildhagen had bij zijne inhechtenis neming onder zijn winterjas niets dan een zwembroekje aan. De Berliner Lokal Anzeiger verneemt uit St. Petersburg, dat de doctoren bij de Tsaritza een vernauwing van den slokdarm hebben vastgesteld. Het is een gevolg van een zenuwaandoening. Woensdag zijn de zes auto's, die van New-York naar Parijs zullen trachten te rijden, op weg gegaan. Antonio Scar- foglio, de bestuurder van den Zust-wa- gen (Itahë), aan wien de meeste kans toegeschreven wordt, hoopt half Juli in Parijs te zijn. De nood in Engelsch-Indië neemt toe. Er worden nu in het geheel bijna 740,000 menschen van staatswege ondersteund. De Lhsabonsche correspondent van de New York Herald seint, dat er slechts één koningsmoordenaar is geweest, nl. Ï>rof. Boixa, die aan zwaarmoedigheid eed, verergerd door den dood van zijn vrouw. Eiken dag, zegt de berichtgever, wordt dat nader bevestigd, 't Is mo- j gelijk, dat de moordenaar met de re publikeinen in betrekking stond en waarschijnlijk maakte de atmosfeer van dwingelandij om koning Carlos en Franco diepen indruk op hem, maar hij han delde alleen. De verhalen van de man nen, die samentrokken om den koning te dooden en met karabijnen, onder hun mantel verborgen, op het rijtuig aanstormden, juist als in Italïaansche opera's, gelooft men niet meer. Boixa alleen liep op het rijtuig toe en schoot beiden, den koning enden kroonprins, dood. In de verbijstering, die er volg de, werden met den moordenaar twee mannen gedood die onschuldig waren. De correspondent zegt verder, dat het verhaal van een groot complot noo- dig was om de strenge maatregelen te j rechtvaardigen, die in de eerste ont-1 steltenis of later genomen waren. Men vermoedt toch, dat Franco dacht te kunnen blijven regeeren. De Engelsche resident te Brunei en een inspecteur zijn van een tuchtigings expeditie, die goed geslaagd is, terug-1 gekomen. Zij hebben het meerendeel van een groote bende Dajaksehe koppen snellers met hare hoofden, die Noord- j Borneo hadden afgeloopen en naar het Tamboerong-gebied de wijk hadden ge- j nomen, gevangen genomen. Eenige dagen geleden heeft, gelijk, men weet, te Sunderland in Engeland de bekende groote scheepswerf van Sir James Laing Sons, tot verbazing van 't algemeen, gedeeltelijk het werk ge staakt. De zaak zat geldelijk aan den grond. Gedeeltelijk werd er nog door gewerkt, maar gisteren sneed de ge meente den electrischen kabel door, die de werf voor haar machinerieën stroom leverde. En de laatste duizend werklie den kregen gedaan. De gemeente had nl. nog 2300 pond sterling voor electri- citeit van de werf te vorderen. Duizend van de vierduizend werkeloos geworden werklieden van de werf bestormden gis teren het stadhuis om den gemeenteraad, die er zat, te spreken, maar politie dreef hen terug. Mevrouw Goold, die door het hof te Monte Carlo wegens den moord, ge pleegd op mejuffrouw Lewin, ter dood veroordeeld was, heeft gratie gekregen. Haar straf is gewijzigd in levenslangen dwangarbeid. Te Brookhaven in de provincie Lin coln (Missisippi), is Maandag een neger gelyncht. De man had een blanke vrouw aangerand. Een woedende menigte, ten getale van 20,000 koppen, deed een aanval op de soldaten, die den beschul digde wegbrachten. Vóór het escorte tijd had vuur te geven, werden de man schappen door de opdringende menigte omvergeloopen. De daders, o. w. leden der meest geachte plantersfamilies uit de spreek werden opgemerkt, kregen den neger in handen en knoopten hem op aan een telegraafpaal, geen honderd meter /an het gebouw, waar zijn mis- dryf sou worden berecht. Het merkwaardige van deze lynch partij was, dat de belhamels in dit ge val zich niet zooals gebruikelijk is door het voorbinden van maskers moeilijk herkenbaar hadden gemaakt, maar in hun gewone kleeren en met ontbloot gelaat, hun bedrijf volvoerden. Heel wat vreeselijker nog was, wat zich verleden week Zaterdag te Verda, in deu staat Louisiana, afspeelde. Tusschen de blanke bevolking en de negers in die plaats bestond reeds lang een vijandige verhouding. De blanke arbeiders te Verda beweren, dat de negers den loonstandaard drukken. Za terdag kwam de uitbarsting. Blanken deden een aanval op een huurkazerne waar veel negers verblijf hielden. De aanvallers staken het huis in brand. Toen de bewoners mannen, vrouwen en kinderen in doodsangst naar hui ten stormden, werden zij daar door de belagers ontvangen met geweerkogels. Zes der ongelukkigen werden op die wijze afgemaakt; tal van anderen zijn gekwetst. De overigen, ongeveer hon derd in getal, werden de stad uitge jaagd zij kampeeren nu in de naburige bosschen en lijden daar groote ontbe ringen. 14 dagen vóór de keuring aan den se cretaris-penningmeester der provinciale keuringscommissie, den heer C. J. J. Daniëls te 's Hertogen bosch, schrifte lijk en vrachtvrij aangifte te doen in onderstaanden vorm. Eigenaar van den hengst of de merrie: Naam IV oonplaats Beschrijving van den hengst of de merrie Naam Kleur Kenteekenen Ouderdom Hoogte Ras, warmbloed, koudbloed. 's Hertogenbosch, 30 Jan. 1908. De Ged. Staten voornoemd, A. van Voorst tot Voorst, De Griffier, Wagenaar, 1. Gr. In ons vorig no. berichtten we, dat er in België tusschen Spa en Landen, een spoorwegongeluk had plaats gehad. De locomotief en eenige wagens ont spoorden; de machinist werd gedood en eenige reizigers werden zwaar ge wond. Het bleek, dat er aan de sporen was geknoeid. Onder de licht gekwetste reigers nu was er een logementhouder met name Dardenne, die in een station op 400 M. afstand van de plek der ont sporing in den trein was gestapt. Uit dingen die hij zei had men opgemaakt, dat hij van die ontsporing meer wist, en nu heeft hij zich doodgeschoten. Het is uitgekomen, dat de man onlangs wegens een kleine kwetsuur, bij een spoorwegongeluk opgeloopen, 400 fr. schadevergoeding heeft gekregen, en nu vermoedt men, dat hij dit nieuwe spoorwegongeluk bewerkt heeft om weer geld van de spoor trekken. Dardenne had een kwetsuur aan het been gekregen en was, evenals de an dere passagiers, door de justitie in ver hoor genomen. Al dadelijk rezen er vermoedens tegen hem doordat hij het onwaarschijnlijk verhaal deed, als zou hij mannen langs den spoorweg hebben zien loopen met lantaarns en hij daar om met den trein naar Landen had willen gaan om de gendarmes te waar schuwen. Men deed een huiszoeking bij hem en vond een schroefsleutel, geheel gelijk aan dien welke op de plaats der misdaad was gevonden, maar een nog sterker bewijs ontdekte men in zijn woningvan een fornuis was een poot afgebroken en die poot werd terugge vonden op de spoorlijn, waar hij blijk baar gediend had als hefboom om de rails los te wringen. Er werd een bevel tot inhechtenis neming tegen hem uitgevaardigd, maar toen de gendarmes Dinsdagmorgen aan zijn huis kwamen om hem te halen was hij er niet en zijn vrouw zeide, dat hij 's nachts om 2 uur met zijn geweer was uitgegaan om te jagen. Toen men de omgeving afzocht vond raen het lijk van den misdadiger, met een kogel in het hoofd. Roosevelt heeft dén gouverneur van Alaska gemachtigd, bondstroepen tegen de oproerige werklieden in de goudmij nen te gebruiken. Er zijn al verschei dene bloedige botsingen geweest. In het Oosten van den Kongostaat is er gevochten. Een oproerige stam moest getuchtigd worden. Er sneuvel den 5 inlandsche soldaten van den Kongostaat en 150 man van den vijand. nilkllIVUllllilMG. Paarden keuring. De Gedeputeerde Staten der Prov. Noordbrabant, hebben besloten te be palen als volgt: In het jaar 1908 heeft keuring plaats van: a. tweejarige hengsten in de provincie geboren b. eenjarige hengsten in de provincie geboren c. merriën, minstens 4 tot hoogstens 8 jaren oud; en wel: te Eindhoven, op Maandag 24 Februari van hengsten en op Dinsdag 25 Februari van merriën te Oss, op Vrijdag 28 Februari van hengsten en op Zaterdag 29 Fe bruari van merriën te Heusden, op Maandag 9 Maart van hengsten en op Dinsdag 10 Maart van merriën te Bergen op Zoom, op Maandag 16 Maart van hengsten en op Dins dag 17 Maart van merriën; te Zevenbergen, op Vrijdag 20 Maart van hengsten en op Zaterdag 21 Maart van merriën. De keuringen zullen aanvangen tel kens des voormiddags te 11 ure. Belanghebbenden, die hunne heng sten en merriën ter keuring wenschen aan te bieden, zijn gehouden daarvan PlaatiseHili <lieaw«. HEUSDEN, 15 Februari. De Minister van Waterstaat, beschik kende op een aantal adressen van gemeen tebesturen in het Land van Heusden en Altena inzake het overzetveer tusschen Go- rinchem en Sleeuwijk heeft de adressanten te kennen gegeven: „dat bij Kon. Besluit van 30 Jan. 1908, no. 16 aan de gem. Gorinchem tot 1 Feb. 1911, concessie is verleend tot heffing van veergelden aan bovengenoemd overzetveer, overeenkomstig een in zooverre aangevuld tarief, dat voortaan ook van automobielen een veergeld van f 1 zal geheven worden en dat alle hondenwagens aan een uniform- recht van f 0,10 zullen onderworpen zijn, en voorts dat een nauwgezet onderzoek naar den financieelen toestand der exploitatie van het veer de Regeering er van heeft doen afzien om een verlaging van het tarief, als door adressanten gewenscht, te bevorderen dat echter Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland zijn uitgenoodigd bij het gemeente bestuur van Gorinchem aan te dringen op een uitbreiding van den veerdienst tot 10 uur des avonds". WERKENDAM. Donderdag a.s. hoopt in de Bijz. school alhier, des nam. 1\ uur op te treden voor de Anti-Rev. Propagan- daclub, de WelEerw. Heer Sybesma, pre dikant te Hattem, met het onderwerp: „De kerk en de sociale kwestie". Uitspanning door inspanning hoopt Woensdag a.s. haar jaarlijksche uitvoering te geven in de nutszaal alhier. GENDEREN. Dinsdagavond 18 Feb. a.s. des avonds om 6 uur hoopt in de Geref. kerk alhier, Ds. vun Haeringen, predikant aan den Hoek van Holland, voor de Chr. Jongelingsvereeniging eene lezing te houden over de „Afscheiding". EETHEN. Over het dienstjaar 1907 heeft onze gemeente f 600,buitengewone subsidie in de kosten van het lager onder wijs ontvangen. WIJK. Heden ontving de postbode K. v. d. Velden het voor hem verrassend be richt, dat sedert 1 Oct. 1907 zijn tractement met f 30.is verhoogd geworden. AALBURG. Maandag 17 dezer hopen J. van Rijswijk en echtgenoote den dag te herdenken waarop ze voor vijftig jaren in den echt werden vereenigd. Wij hopen dat deze dag voor hun niet onopgemerkt zal voorbijgaan. Beide oudjes zijn nog zeer kras en gezond. MEEUWEN. Op uitnoodiging van de Noordbr. Maatsch. van Landbouw, afdee- ling Heusden, zal op Maandag 17 dezer, ten huize van Gebr. de Graaff alhier, de i heer E. Snellen, directeur der Pomol. Ver- j eeniging te Maastricht, eene voordracht houden over het aanleggen en verzorgen van boomgaarden. De toegang is voor ieder kosteloos. WELLSEIND. Na eene lange rustpoos, wegens den barren winter, hebben de vis- schers hun netten weder met succes uitge worpen. Konden zij de vorige week slechts een drietal zalmen bemachtigen, thans ver schalkten zij er reeds een tiental, waaronder exemplaren van 24 pond. Uliineiiland. Tweede Kamer worden gekozen, van vier op zes jaar te brengen. Naar de Res.bode verneemt, heeft ds. D. G. Postma te Voorburg, de hem van antirev. zijde in liet district Tiet- jersteradeel aangeboden candidaatstel- ling in de vacature-Talma voor de Tweede Kamer aangenomen. In een Wbensdag te Leeuwarden ge houden provinciale vergadering van den Bond van afdeelingen van Patri monium in Friesland is op voorstel van de afdeeling Midlum besloten, aan den Bond den wensch te kennen te geven zich te doen uitspreken voor het weder invoeren van de doodstraf, en dit punt te brengen op de agenda van de eerstvolgende vergadering van den Nationalen Bond. Te Amsterdam dreigt weer een crisis in de diamantnijverheid te zullen ont staan. Naar de N. Ct. verneemt, heeft tus schen de besturen van de Amsterdam- sche Juweliersvereeniging en van den Alg. Nederl. Diamantbewerkersbond een bespreking plaats gehad over het geheel stopzetten van de brillant-bran- che. Reeds vroeger is er van de zijde van de A. J. V. een voorstel in die richting gedaan, doch er werd daarop toen niet ingegaan door den A. N. D. B. Thans moet het wenschelijk zijn ge bleken om tot een dergelijken maat regel over te gaan, daar er door tal van werklieden eigen werk wordt ge maakt, dat wordt verkocht ver beneden den geldenden koers, zoodat het een niet gering gevaar voor de industrie zou opleveren, wanneer hieraan niet paal en perk zou worden gesteld. Een zeer brutale inbraak is eergis- rennacht gepleegd bij de firma Root- lieb en Co., postzegel- en muntenhan- delaars, op het Rokin te Amsterdam. Alle waardevolle post- en andere zegels zijn meegenomen en evenzoo de gou den en zilveren munten en eeniggeld uit het kasregister. De brandkast is daarentegen ongemoeid gelaten. Men schat de waarde van het gestolene op f 5000 of 6000. Met een valschen sleutel of een ijzerdraadhaak door de brieven bus gestoken is de deur van het boven huis geopend, waarna men door een gezaagd gat in den houten wand den winkel is binnengdrongen. Van de in brekers is nog geen spoor ontdekt. Tevens is dien nacht uit de woning van den heer A. P., arts, aan de van Breestraat 104, ontvreemd twee albums met postzegels, een nikkelen koffiepot en twee flesschen vol zoeten drank. Daar de voordeur des morgens dicht werd gevonden, is het nog een raadsel hoe de ongewenschte gasten het huis zijn binnengekomen. In de vertrekken werd niet de minste wanorde ontdekt zoodat vermoed wordt, dat zij onraad meenden te vernemen en het daarom verstandiger achtten zich met den een maal binnengehaalden buit zoo onhoor baar mogelijk te verwijderen. Uit de voorliefde van postzegels mag men gevoegelijk opmaken, dat de be drijvers van dit „geval" dezelfde zijn, als de boefjes, die zich aan de collec tie des heeren Rootlieb vergrepen. Ook de Kerk van het H. Hart in de Vondelstraat moest het ontgelden. Deze fde boosdoeners of eenige hunner ambtsbroeders, braken de offerbussen open en eigenden zich den inhoud toe. Men vermoedt, dat de daders zich in de kerk hebben laten insluiten. De Prov. Staten van Limburg hebben tot lid der Eerste Kamer gekozen den heer O. M. F. Haffmans, notaris te Hel den en lid der Prov. Staten voor het district Venlo. Naar de Avondp. verneemt, zal de heer Idenburg binnenkort uit Suriname terugkeeren, maar zich voor herstel van gezondheid eerst eenige maai den naar het Zuiden begeven, alvorens het ambt van minister van koloniën te aanvaar den. Bij geruchte vernam het „Centrum", dat indien het nieuwe kabinet tot het indienen van Grondwetsherzieningsont- werpen overgaat, het dan ook zal voor stellen den tijd, waarvoor de leden der Men meldt uit IJ muiden aan de Schpv. De vischsloep Middelharnis 14, schip per Halenbroek, is hier binnengekomen, met aan boord 11 man der equipage van de vischsloep Middelharnis 2, schip per J. v. d. Hoek. De Middelharnis 2 werp op zee aangevaren door den Eng stoomtrawler Adelaide Hull 239 en is gezonken. Twee man der equipage zijn overgesprongen op het Eng. schip. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft bevestigd het vonnis der Rotter- damsche Rechtbank, waarbij P. P., zee man aldaar werd veioordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf, wegens moord op de zoogenaamde „blonde Anna" in de Wijde Broedersteeg te Rotterdam. Eenigen tijd geleden is te Assen, ge vankelijk binnengebracht Harm H. van Koekange, verdacht van te Gilsenkir- chen in Duitschland zekeren Jansen, geboren uit Staphorst, met een schop zoo te hebben mishandeld, dat de maq overleed. Thans is H., zoo meldt de A. C. we gens gebrek aan bewijs uit zijne pre ventieve hechtenis ontslagen. Men meldt uit Nieuwediep: Bij het hier binnenkomen van Hr. Ms. pantserschip „De Ruijter" is een ongeluk gebeurd, dat echter betrekke lijk nog goed is afgeloopen. Terwijl men bezig was het schip in de buiten haven aan den wal te meren, is een strakgespannen zware manillatros van de meerpaal geslipt, waardoor vele toe schouwers, volwassenen en kinderen, die in de nabyheid stonden, werden getroffen. Zij werden door den tros van de been geworpen en sommi gen bekwamen vrij ernstig letsel, doch niemand werd levensgevaarlijk verwond. Woensdagmiddag is een werkstaking uitgebroken onder de arbeiders der naamlooze vennootschap Textielfabriek voorheen H. en B. Scholten te Almelo. Men schat het aantal stakers op onge veer 200. De aanleiding tot deze staking is het volgende Woensdagmorgen werd in de fabriek aangeplakt, dat in 1 iet vervolg gewerkt t zal worden van 7 tot 5 uur (met 17*V uur schaftijd). Thans wordt gewerkt van 6V5 tot 6' 2 uur. De arbeiders waren daarover weinig gesticht en een commissie werd naar het kantoor afgevaardigd om over deze kwestie met de directie te spreken en te verzoeken den werktijd niet te ver korten. De directie bleef echter bij haar be sluit. Des middags nadat de fabriek was aangezet, bleek, dat verschillende arbeiders ongezind waren om te werken. Daarop werd door de directie aan de onwilligen verzocht óf te werken óf heen te gaan. Toen aan dat verlangen niet voldaan werd, werd de fabriek stopgezet en onder toezicht der politie door de arbeiders verlaten. Door de arbeiders werd daarop een vergadering gehouden, die niet voor de pers toegankelijk was. Naar men mededeelt, werd besloten niet weer aan het werk te gaan, maar een commissie naar het kantoor te sturen, die namens de arbeiders een loonsverhooging zal vragen van 20 pet. voor 't geval de directie bij haar be sluit blijft om den werktijd met 2 uur per dag te verminderen. Blijft de werk tijd gelijk die was, dan zal een loons verhooging gevraagd worden van 10 pet. In een Vrijdagmorgen gehoudeü ver gadering van de stakers der Textiel fabriek werd besloten de staking tot het uiterste vol te houden. Een sta kingscomité werd benoemd. Onder 's-Gravenzande zijn gisteren nacht meer dan 300 kippen bij drie verschillende tuinders gestolen. Van de daders was anders niet te ontdek ken, dan dat de diefstal per schuit had plaats gehad. Uit Roermond meldt men: In den nacht van Donderdag op Vrij dag werd bij vrouw J., op den Venlo- schen weg, door tot nog toe onbekend gebleven dieven, inbraak gepleegd. Een der dieven bond de vrouw, die alleen thuis was, met een koord op haar bed vast en dwong haar tot aanwijzing van de plaats, waar het geld geborgen was. Op hun gemak hebben de dieven het huis doorsnuffeld en de spaarpenningen der vrouw meegenomen. Even over de grens nabij Overslag viel een bende smokkelaars met vee in handen van de Belgische douaniers. Een verwoed gevecht ontstond, waarbij een der tolbeambten zoodanig werd ge slagen, dat hij bewusteloos naar huis moest worden vervoerd. Met achter lating van een koe wist de, bende te ontkomen. Te Hulzberg (Limb.) is een vrouw van een ladder gevallen, tengevolge van een beroerte. Zij kwam terecht in een ton met water, waarin zij verdronk. Uit Monster wordt aan de Res.bpde gemeld: Gistermiddag omstreeks halfdrie had op de Electrische Centrale alhier een droevig ongeluk plaats. De chef-machi- nist W. van Lier, bezig met het aftap pen van de zuiggasleding in het ketel huis, werd door zijn zoon eenigen tijd later meer dood dan levend opgenomen. De beide directeuren aarzelden niet om terstond voor de komst van den dokter de kunstmatige ademhaling toe te passen, doch zonder resultaat. De man was spoedig een lijk. De centrale verliest in hem een er varen en kundig vakman, de achterblij vende weduwe met haar 4 kinderen, een oppassend huisvader. De oorzaak moet gezocht worden, in het vermoedelijk verstopt geraken eener kraan, die uitgedraaid naast het lijk werd gevonden en waaruit vergiftige gassen kunnen ontsnappen. Als een bijzonderheid in de kippen- wereld meldt men aan de Middelb. Ct., dat bij den landbouwer J. C. Haarsen, te Schoondijke, een hen reeds geruimen tijd in de huiskamer hare eieren komt leggen en daar wat rondscharrelt zonder verdere teekenen van haar verblijf achter te laten. Nu heeft ze een 17-tal eier«£ J gelegd, waarop ze broedt. Als de kam gedaan wordt, worden mandje, eieren en hen op tafel gezet en onze kip blijft rustig zitten. Nu zijn voor een paar dagen een 14- tal kuikens uitgekomen en moederkip broedt nog op de overige drie. Men meldt uit Roermond: In het naburige dorpje Neeritter heb ben een paar werklieden, die bezig wa-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2