Interview met den heer H. 0. de With. 1 luchtschip aanbiedt, zeggende dat hij die van Julliot, bouwer van de Patrie en van het luchtschip, dat in aanbouw ia, gekregen had. Julliot blijkt Krum- holz wel te kennen, maar ontkent hem iets geheims meegedeeld te hebben. Lebaudy, de vorige eigenaar van de Patrie heeft voor den rechter van in structie in de zaak Krumholtz mede gedeeld. dat van hoogverraad in dezen geen sprake kan zijn. Hij heeft indertijd de Patrie niet aan de regee- rb-g ten geschenke gegeven, maar verkocht. Daarbij had hij zich echter uitdrukkelijk het eigendomsrecht voor behouden van alle patenten, welke hij in verband met den bouw van den ballon had verkregen. Bovendien zijn die uitvindingen niet geheim maar overbekend. De expeditie tegen de Zakka Khels heeft, zoover -de berichten loopen, nog tot gpen ernstig gevecht geleid. De vijand volgt zijn bekende taktiek en verspreid in de bergen, uit de verte, en nu en dan schiet hij raak. Als de Engelschen dan naderen verdwijnen de schutters. Hun bewapening is, verneemt de „Times," veel beter dan in 1897, toen de Engelschen hun grooten ve'dtocht tegen de bergstammen daar hielden. Maar sedert het Engelsch- Xndisch leger met het klein-kaliber geweer bewapend is, zijn de Martini patronen schaarsch geworden. Het vermoeden is dan ook, dat de Zakka Khels niet veel minutie hebben. Naar Minister Morley aan het Lagerhuis heeft medegedeeld, is de expeditie niet met uitzetbare kogels uitgerust en zijn e-nige correspondenten mee mogen giian. De troepenmacht bestaat uit 1.090 Engelsche en 86(30 inlandsche manschappen met 475 paarden, 350 hitten en 4200 muilezels. Te Hopel Kerkrade vierde het echt paar FrischenRitzen Zaterdag onder feestelijke deelneming der gansche gemeente zijn gouden bruiloft. Nu Dinsdag zoo meldt de „L. K. rijn heide echtgenooten overleden, de man 's morgens, de vrouw 's middags. De Hsagsche medewerker van de Dro"dwet, die in de hoogste politieke kringen talrijke relaties bezit, zegt, dat bij de voorbereiding van het nieuwe ministerie „in zooverre overeenstem ming verkregen is, dat het huismans kiesrecht het uitgangspunt eener nieuwe wetgeving worden zal. Tegelijkertijd werd, om politieke redenen, besloten de Grondwetsherziening aanbangig te maken. Bij deze herziening zal tege lijkertijd de troonopvolging in ons land worden geregeld." Havenlichten onder water. The Illu minating Engineer bericht van een Amerikaansche uitvinding, die vuurto rens aan den ingang van havens over bodig zou maken. Er zouden in het vaarwater kabels worden gelegd, waaraan gloeilampen bevestigd zijn, die haar licht naar boven wei pen en op de op pervlakte van het water een heldere streep afteekenen, die bij alle weer, ook bij mist en sterken golfslag, zichtbaar zou zijn. Alleen waar het water zeer troebel is, zouden deze Jichten niet ge bruikt kunnen worden. Eenige dagbladen zeggen bij herha ling dat de reactionairen te Lissabon een samenzwering hebben gesmeed tegen de liberalen. De regeering heeft voor zorgsmaatregelen genomen. De Noite van Oporto meldt met stelligheid dat de regeering een samenzwering van aanhangers van Franco in het paleis hef ft ontdekt en dat zij strengelijk vervolgen zal de graven Amorose en Tarensa en majoor José Lobo, die de hoofdmannen van het complot waren. Mijoor Loho had Franco beloofd, dat hij in geval van een omwenteling naar Lissabon zou komen en dat hij aan drie kanonnen genoeg zou hebben om elk oproer te onderdrukken. l*l4»Hi«el(|k illeuws. HEUSDEN, 22 Februari. Wegens lichte ongesteldheid van Ds. Ruijsch van Dugteren, zal de godsdienst oefening in de Herv. Gem. gehouden wor den des namiddags 2 uur, waarbij hoopt voor te gaan Ds. ten Bokkel Huinink, te Well. Bij de op 18 Februari te 's Bosch plaats gehad hebbende aanbesteding van een Evangelisatielokaal, was de laagste in schrijver K. A. van Rijswijk alhier, voor de som van f 14,900, aan wien bet werk is gegund. Een boomkweeker deelde ons mede, dat door de rijp, die voor enkele weken de boomen gedurende vier dagen met ij zei bezette, van de meeste peerenboomen de vrucht dit jaar benadeeld zal zijn. Als men toch de kiem der vrucht opent, bemerkt men op de groene inhoud een bruin plekje, als gevolg van de vorst. De tijd zal leeren wat daarvan het nadeel zal zijn. Dinsdagavond j. 1. verschafte de af- deeling Heusden, van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, hare leden een ge noeglijken avond. De aangekondigde licht beeldenavond trok vele leden met de in- troducé's naar de zaal van den Heer van den Berg. Nadat de voorzitter, de heer Alma, de leden had welkom geheeten, werden wij gevoerd naar het schoone eiland Java. Dit eiland, rijk aan natuurschoon, trok ieders aandacht. Duidelijk kregen we een voor stelling van de daar weelderig tierende planten, van de rijstvelden, de bergen, den akkerbouw, etc. De heer v. Andelwasons een uitstekende tolk op deze reis. Na de pauze werden we van het boven- aardsche in het onderaardsche geplaatst. Een kijkje in de kolenmijnen nam nu onze aandacht in beslag. Duidelijk werd dit zoo gevaarlijk werk op het doek gebracht. Een juist inzicht verkregen we hoeveel oplet tendheid dit werk vereischte. Op deze reis was de heer A. de Moor ons een goede wegwijzer. De heer H. Prins alhier, had zich voor dezen avond beschikbaar gesteld om het toestel te bedienen. Nadat d° voorzitter deze laatste bijeenkomst met een aanmoe digend woord had besloten en den heer Prins voor zijne bemoeiingen in dezen had bedankt, gaf genoemde heer Prins ons nog eenige kiekjes uit Heusden, dat door een ieder zeer op prijs werd gesteld. WERKENDAM. Woensdag a.s. des nam. 7| uur, hoopt de landbouwvereeni- ging „Werkendam en Omstreken", te ver gaderen in het Nutsgebouw alhier. Op het convocatiebiljet komen voor de navolgende punten van behandeling1. Huishoudelijke zaken. 2. De Tiendwet van 1907. (Bespre king door den heer L. v. Everdingen.) 3. Verloting en 4. Rondvraag en sluiten. DUSSEN, (polder). In het Evangeliesa- tielokaal „Uw koningrijk kome", zal a.s. Zondag optreden ds. Klaasen uit Dussen. BIESBOSCH. Door eenige arbeiders is op den polder „De Dood" bij het uitrooien van een ouden boom, een bijenzwerm in den hollen stam ontdekt. Men beeft de bijen vernietigd en verdreven, waarnamen de honing bemachtigde. Niet minder dan ruim 50 pond heerlijke honing was de voorraad, waaraan 't werkvolk zich te goed deed, terwijl nog heel wat tnee naar huis werd genomen. NIEUWENDIJK. Het jaarfeest der Jongel. vereen. „De Zaaier" was goed be zocht. Een vijftal zustervereenigingen had den afgevaardigden gezonden. Het verslag van den secretaris meldde dat „De Zaaier" matig bloeit. Het ledental is 23 met 50 begunstigers; van de biblio theek, bestaande uit 525 boeken, wordt, vooral dezen winter veel gebruik gemaakt. Het feest had een opgewekt verloop. Men hield samenspraken, deed voordrachten en opstellen, afgewisseld met zang en tractatie en toen men even na 't middernachtelijk uur tot sluiting overging, moesten zelfs eenige vrienden met voordrachten worden teleurgesteld. HERPT. Door eene vertraging in de aflevering der machineriën voor de stoom- zuivelfabriek alhitr zal deze niet met 1 Maart in werking kunnen treden zooals was gehoopt. Thans zal het zeker 1 April worden. Door eenige lieden alhier is het plan gevormd om met carnaval een optocht te organiseeren, terwijl volksspelen als schuiven, mastklimmen, zakloopen enz. zullen worden gehouden. ANDEL. Vrijdag 21 Febr. wordt alhier begonnen met een cursus in paarden kennis. Het onderricht wordt door den heer P. J. 't Hooft, Rijksveearts te Alm- kerk, gegeven, in het gebouw der open bare school, des avonds om 7 uur. Ieder kan kosteloos van 't onderricht profiteeren. NEDERHEMERT. Nu door den nieuwen Maasmond de waterstand niet zóó hoog meer wordt, dat de uiterwaarden overstroomen en met een vette laag slib bedekt worden, heeft men zijn toevlucht tot kunstmest moeten nemen. Met de stoomboot „Metta II" werden ruim 200 balen kunstmest aangevoerd af komstig van de fabriek van kunstmest stoffen te Dordrecht, voor rekening van Baronnesse van Nagell. MEEUWEN. Jl. Woensdagavond werd alhier door den heer E. Snellen, directeur der Nederlandsche Pomologische Vereeni- ging, eene voordracht gehouden over het aanleggen en onderhouden van boomgaar den. In verband met het onderwijs werden bovendien tal van nuttige wenken gegeven ten aanzien van verschillende zaken, die voor onze oofttelers van groot belang geacht kunnen worden. Er bestaat uitzicht, dat binnenkort in onze streken eene afdeeling van boven genoemde vereeniging zal worden opgericht. WAARDHUIZEN. In de Geref. kerk zal a.s. Zondagnamiddag optreden ds. Bosch uit Almkerk. GENDEREN. Voor de betrekking van hoofd der Bijzondere school alhier, ontstaan door het .vertrek van den Heer P. Lutein naar Transvaal, hebben zich reeds een twaalftal sollicitanten aangemeld. GAMEREN. Bij de gisteren gehouden verkiezing van twee notabelen in de Herv. Kerk werden 97 stemmen uitgebracht als volgtJoh. Kreling Rz. 76, A. v. Tricht 54, A. v. Eek 43. Nog enkele stemmen werden verdeeld en enkele van onwaarde. De vijand bekwam 65 dooden, waar- ouder hoofden van het verzet. Reeds eenigen tijd was het te Maas tricht een publiek geheim, dat er zich een bende smokkelaars mannen en vrouwen, uit België geweken had gevestigd, die ontzaglijke hoeveelheden saccharine importeerden en daarna weer uitvoerden naar Frankrijk en Duitsch- land. Thans is een gedeelte der bende door de Laekensche gendarmen ge arresteerd, op het oogenblik dat zij goe den sier maakten in een herberg, nadat er een verdeeling der winsten had plaats gehad. Twee mannen en twee vrouwen werden aangehouden, die bekenden sac charine te hebben gesmokkeld, in ko- losale hoeveelheden. Zij allen zijn goede bekenden der Belgische justitie. In Maas tricht hadden allen valsche namen op gegeven. Als bewijs, dat de zaakjes goed marcheerden, diene, dat ruim 30,000 frs. op een bank te Maastricht waren gedeponeerd. Een berucht lid der bende is ontvlucht. De correspondent der „N. R. Ct." te Rome schrijft d.d. 17 Februari: De „Messagero" van hedenochtend ontvangt het bericht uit Civitavecchia, dat daar gisteren drie Hollandsehe zee lieden van de stoomboot „Louise" uit zeilen gingen in een sloep, met het noodlottig gevolg, dat twee hunner ver dronken. Door de hooge zee en den sterken wind sloeg het vaartuig om. Een der opvarenden wist zich zwem mende boven te houden en klom op de kiel van de omgeslagen boot. Een half uur hield hij het in dien benarden toe stand uit, eer de booten, door de in middels gewaarschuwde havenmeesters uitgezonden, hem konden bereiken en redden. De anderen waren onmiddellijk door de zee verzwolgen. Volgens een brief van den gezagvoer der van het s.s. „Louise", had hij geen verlof gegeven, om met de werkboot te gaan zeilen. Waren de zeelieden ech ter binnen de haven gebleven, dan had er spoediger hulp kunnen verleen.! worden, doch zij zijn buiten het breek water gegaan en aldaar sloeg de boot door de hooge zeeën om. De verdronken zeelieden zijn J.Flinck, 2de machinist, uit Haarlem, en P. Keuls, lichtmatroos, uit Leiden. De geredde, Willem Jonker, is tweede stuurman en staat te Rotterdam inge schreven. politie met het gebeurde in kennis gesteld. M-n meldt uit Antwerpen aan de 's-Hert. Ct. Ongeveer drie weken geleden werd medegedeeld, dat de 25-jarige Antoi nette Krijnen, uit Roermond, die in de Rue d'Argilde alhier als dienstbode in betrekking was geweest, vermist werd. Aan den oever van den vijver in het park vond men eenige doozen met verschillende voorwerpen, die door de zuster van het vermiste meisje wer den berkend. Er werd in den vijver gedregd, doch zonder resultaat. Gisteren heeft men echter het lijk van bet meisje uit den vijver opgehaald. Aan den hals vertoonde zich een groote snede. Is hier misdaad in het spel? Deze vraag zal de justitie trachten te beantwoorden, die onmiddellijk een onderzoek heeft geopend en eene lijk schouwing heeft gelast. Volgens het „Hdbld." is door den rechter-commissaris, in overleg met curatoren in het faillissement van Oud- Bussum last gegeven Oud-Bussum pu bliek in veiling te brengen. Door den grooten omvang der zaak zullen de voorbereidende maatregelen daartoe ongeveer acht weken in beslag nemen. Een belangrijk bod is reeds gedaan, doch is niet aangenomen. De geruchten, dat Oud-Bussum ge kocht zou zyn door een combinatie, waarvan de heer Floris Vos deel uit maakt, zijn hierdoor dan geheel gelo genstraft. Uit Almelo meldt men In Juni 1906 werd in een bosch onder Diepenheim het Mjk van een zwervende vrouw gevonden. Men ver moedde toen, dat deze Vrouw vermoord was geworden. In verband hiermede is thans de stoelenmatter J. R., zonder vaste woonplaats, door de marchaussee gearresteerd en ter beschikking van den Officier van Justitie alhier gesteld. Mivinenlatid. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië bij het derpartement van koloniën ont vangen telegram zijn bij de vermeeste ring van kampong Ngali op Soembawa gesneuveld één officier, één Europeesche militair en 4 Amboineesche militairen, j en werden gewond 3 Amboineesche mi litairen, allen beneden den rang van officier. i In de gemeente Leeuwarderadeel huist sedert November een ruim 30-jarig man in een schapenhok, dat op het open veld staat. Ook bij de strengste vorst in dezen winter vertoefde hij er. Men meldt uit Arnhem Woensdagnamiddag schelde een als heer gekleed persoon aan bij een be woner van den Apeldoornschen Weg en vroeg den heer of de vrouw des huizes te spreken. Toen de dienst bode antwooidde, dat geen van beiden thuis was, drong hij naar binnen en dreigde haar overhoop te steken, als zij hem geen geld gaf. Het hevig ontstelde meisje gaf wat zij had, eenige guldens, waarna de indringer zich ijlings verwijderde. Eerst later in den avond werd de Uit Rotterdam wordt geschreven De politie heeft dezer dagen hier weder een goede vangst gedaan. In de laatste dagen was den hoofdagent van de recherche, Klok, ter oore gekomen dat de horloges en chronometers, gestolen bij de firma's J. A. Seckei Zonen, op de Gelderschekade, en Buhse en Fohr, op de Hoogstraat, alhier, zich nog in de stad moesten bevinden en wel in de Omgeving der Zandstraat. De draad van het eenmaal gevonden spoor zonder overhaasting volgende, kwam hij al nader bij het beoogde doel, om ten slotte te vernemen, dat in de Peperstraat de verkoop van het gestolen goed zou plaats hebben. Zeker van zijn zaak, riep Klok meer dere politiehulp op, die, onder aanvoe ring van een inspecteur, op de Coolvest aanwezig, zoo noodig, dadelijk bij kon springen. Klok bleef al dien tijd op de loer staan. Onverwacht ziet hij in de Peperstraat no. 30 een man, hem als opkooper be kend, het bierhuis van H. van der Hoff binnengaan, en het valt hem op dat hij, schijnbaar dikker gekleed, kort daarna het bierhuis weer uitkomt. Deze man wordt gegrepen en al dadelijk werden op hem, in papier verpakt, gevonden 34 gouden dames-, 2 zilveren dames en 3 zilveren heerenhorloges. Men bracht hem naar het politiebureau in de Lange Torenstraat. Gelijktijdig arresteerde de inspecteur met zijn agenten den bierhuishoudcr Van der Hoff met de 23-jarige J. O. O., verlaten vrouw van C. H., in wiens huis de verkoop van de horloges plaats had. Ook zij werden naar het politiebureau gebracht. Daar in verhoor genomen, ontkenden v. d. Hoff en zijn bijzit iets van den koop te weten en ook geen geld ont vangen te hebben, hoewel de man, die de horloges kocht, bekende daarvoor betaald te hebben een bedrag van f 190, namelijk een bankbiljet van f 100, een an f 60 en drie van f 10. En dit geld is werkelijk bij visitatie teruggevonden, verstopt op het bloote lijf van J. G. O. Inmiddels had de heer Buhse de gouden dameshorloges herkend als bij de firma Buhse en Fehr in den nacht van 26 op 27 Januari j.l. gestolen door middel van braak en tevens zijn de zilveren horloges herkend als te zijn gestolen bij de firma J. A. Seckei <fc Zonen. Door het gerecht is een huiszoeking gehouden in het bierhuis van Bertus van der Hoff voornoemd. Een revolver en enkele paren nieuwe schaatsen zijn toen ook gevonden. De aangehouden bierhuishouder is met J. C. O. naar het huis van bewa ring gebracht. Volgens een later bericht is de vrouw weder op vrije voeten gelaten. De bier- huishouder heeft inmiddels een beken tenis afgelegd, waarvan het gevolg is geweest dat als de daders van de dief stallen zijn gearresteerd L. F. K., uit de Hugo de Grootstraat, G. M. S., uit de Oudaenstraat, en de broeders F. M. v. V. en A. v. V., zonder vast woon verblijf, allen losse werklieden. Zij zijn naar het huis van bewaring gebracht. Bij een huiszoeking bij vrouw O. in de Peperstraat, de moeder van de vrouw waarmede de gearresteerde bierhuishou der B. v. d. H. leefde, zijn alsnog ge vonden twee gouden dameshorloges, ge stolen bij de firma Buhse en Fehr, en drie gouden en een zilveren horloge, gestolen bij de firma J. A. Seckei en Zonen. Ook zijn daar in beslag genomen een aantal tooneelkijkers, pince-nez, scheermessen, compassen en scharen, in Januari j.l. bij nacht door het stuk slaan van een ruit gestolen uit den winkel van den instrumentmaker M. Sandwijk aan de Jonkerfransstraat. Men meldt uit Almelo: Woensdagochtend is aan de stakende arbeiders op de textielfabriek alhier het loon, dat zij nog te goed hadden, uit betaald. De neutrale fabrieksarbeiders- vereeniging Steunt Elkander besloot de staking zoo krachtig mogelijk te steunen. De r.-k. arbeidersvereeniging St. Jozef besloot evenals de textielarbeidersver- eeniging De Eendracht, alleen die sta kers te ondersteunen, die lid van de organisatie zijn. Uit Denekamp wordt aan de „Zw. Crt." geschreven Een man, zeer armoedig gekleed, die, zooals het oogenschijnlijk leek, niet anders kon loopen dan op twee krukken, strompelde door ons dorp, het medelijden van de ingezetenen opwekkende. Nadat hij zijn aalmoezen had inge zameld, kocht hij een hartversterking bij den vergunninghouder K., waarna, hij vertrok. Een eind reeds op weg, en zijn be roep weer willende uitoefenen, kwam hij tot de ontdekking, dat hij zijn krukken vergeten had. Een alleen wonende oude wed awe van den netten stand, wonende in een plaats in het oostelijk deel der pro vincie Noord-Brabant werd ziek. De buren moesten er bij te pas komen, want zij kon zich niet meer helpen. Met een glas water en een haring vonden zij haar te bed liggen. Een buurman, die hare familie moest schrijven, moest ook voor haar de contanten uit de latafel verwijderen, en dat was me maar eventjes een 10 duizend gulden, welke daar renteloos lagen, 't Is ongepermiteerd, dat er in onzen tijd nog dergelijke lui wor den aangetroffen en dan durven zulke lui hunue nooddruft er niet van te nemen, zegt „de Avondster". Uit Arnhem wordt gemeld Sedert 20 October werd alhier ver mist de 8l-jarige P. P., die als op passer van eenige paarden naar Duitsch- land was gereisd en sedert dien niets meer van zich had laten hooren. Groot was de vreugde 7an zijn echt- genoote, met wien hij reeds 45 jaren gehuwd is, toen hij eergisteren weer hier tier terugkeerde. De man moet als armlastige eerst een tijd in de gevangenis en daarna tengevolge van ziekte in een ziekenhuis in Duitsch- land eenigen tijd doorgebracht hebben. Hij verhaalt hoe zijn Vrouw door de Pink Pillen genezen werd. Te Leerdam in de Hoogstraat no. 54, kan men een winkel zien waar een groote pet uithangthet is de winkel van den heer H. C. de With, hoedenmaker. De heer de With is een zeer beminlijk man die ons met de grootste welwillendheid inlichtingen verschaft heeft over de genezing zijner vrouw. „Mijn vrouw, zeide hij ons, is heel goed genezen door de Pink Pillen, en ik ben er zeer verheugd over, want even goed als ik, weet gij dat zij, die leven in de omgeving van personen door een zenuwziekte aange tast, ten slotte ook lijden door te zien lijden. Mijn vrouw leed dan aan zenuwuitputting. Zij werd aangedaan en geprikkeld door het minste onverwachte geluid en kreeg dan hardkloppingen. Het minste hinderde haar. Des nachts was het haar onmogelijk den slaap te vatten. Zij was treurig, trok zich alles aan en had dikwijls over scheele hoofdpijn te klagen. Daarbij was zij zeer zwak en had zeer weinig eetlust. De heer de Wit voor zijn hoedenwinkel. „Heeft mevrouw de With dadelijk de Pink Pillen genomen" vroegen wij. „Helaas neen, antwoordde de heer de With, had zij het gedaan, zij zou minder lang geleden hebben. Eerst heeft zij ver scheidene middelen gebruikt, die haar slechts weinig en voorbijgaand geholpen hebben. Eindelijk, toen zij zag dat de genezing niet intrad, heeft zij die middelen opgege ven en is begonnen de Pink Plillen te ge bruiken die haar door meerdere bekenden waren aanbevolen. De Pink Pillen hebben de ziekte doen verdwijnen, om zoo te zeg gen met een tooverslag. Dat heeft niet lang Seduurd. Eenige dagen na den aanvang er behandeling at zij reeds met eetlust en sliep zij gerust. De Pink Pillen hebben haar volkomen hersteld." De heer de With vertelde ons nog dat er andere personen in de buurt genezen waren, zooals een jong meisje dat in he- vigen graad aan bloedarmoede had geleden en een klein meisje dat door den St. Vitus dans was aangetast. Over die gevallen zul len wij binnen kort het een en ander meedeelen. De Pink Pillen zijn onovertrof- tegen bloedarmoede, bleekzucht, maagziekie, scheele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjicht, rheumatiek. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Biarscerlfike Mtand. Dewerken en Sleeuwijk, van 11 tot 18 Feb. Geboren Govert Machiel, z. v. Gilia BiesheuvelCornelia, d. v. G. van der Stelt en W. van BreugelCornelis, z. v. T. van den Berg en G. Dubbeldam. ^aiilientedingeii. Donderdag werd te 's-Gravenhage aan besteed: het uitvoeren van bagger werk in de binnenhaven en in de binnen-voorhaven te Scheveningen. Minst was ingeschreven doorG. A. van Hattum te Sliedrecht (voor de gemeente) ad. f 0.60 per Kub. M. en door A. Prins Thz. te Sliedrecht (voor het rijk) ad. 0.78 per Kub. M.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2