r>p los. Een speurder van de politie, di«* ontdekt had, dat het spoor naar het tuchthuis wees, liet zich als ge vangene opsluiten en vernam het nach telijk geraas. De valsche munter en zijn helper werden toen met de vrouw en de schoonmoeder van den laatste, die het valsche geld in omloop brachten spoedig ontdekt. Het zuidwesten van Rusland wordt geteisterd door sneeuwstormen. Het spoorwegverkeer in den Kaukasus is stop gezet. Volgens een telegiam uit Brancaleone is daar, alsmede te Bruzzano en de Férruzano. (Italië) gisterennacht ten 2 uur een sterke aardschok gevoeld, die echter geen schade anrichtte. Te St. Petersburg zijn, na gehouden huiszoekingen, 35 personen in hechte nis genomen. Verscheiden hunner werden in het bezit gevonden van bommen. Op het Michael-plein, waar het Fransche theater staat, is een deftig gekleede dame in hechtenis genomen die cp eeuige passeerende agenten vuurde. Toen de agenten haar arresteerden en rij sag, dat vluchten onmogelijk was, richtte zij haar revolver tegen zich If, maar een der agenten ontrukte ir het wapen. Men vond een bom i haar bezit. Er is o.a. huiszoeking gehouden in het huis van den schat rijken koopman Desjkof, eigenaar van vijftig stoombooten op de Wolga. Het heet, dat al de in hechtenis genomen personen deel uitmaakten van een terroristische organisatie, welke men «•Olangs te Wiborg op het spoor is :ek<--men. De jongste huiszoekingen n Finland schijnen geleid te hebben tot de ontdekking van een uitgebreide organisatie van revolutionnairen met vertakkingen te St. Petersburg. Een rijk fabrikant te Munchen kreeg eenigen tijd geleden een met Maier •nderteekenden dreigbrief, waarin 10 .000 mk. van hem verlangd werd. indien hij niet betaalde, zou de koop man een van zijne twee zoons dood zie en, indien het daartoe moest komen, zou toch nog een millioen gevraagd of anders ook zijn tweede zoon gedood worden. De fabrikant gaf eerst geen acht op den brief, maar kort daarna werden zijne twee zoons, op weg van school naar huis, door twee andere jongens aangevallen en met zoutzuur besproeid. Zij kregen echter slechts onbeduidende k wetsuren. Het is gebleken, dat eenige dagen voordien een vreemde man in de nabijheid van den Prins-regenten- schouwtmrg schooljongens met gelden lekkernyen heeft trachten over te halen de jongens van den fabrikant zoutzuur, dat hij hun zou geven, in het. gezicht te werpen. Op den dag van de aanranding kreeg «ie va«!er weer een brief, hem rnede- «leelende, dat die aanslag slechts een klein bewijs was voor den ernst van de uitgesproken bedreiging. De fabri kant kon, zei de schrijver, door een advertentie onder een bepaald motto laten weten, of hij al dan niet wilde betalen. De fabrikant antwoordde met een advertentie, dat hij zou betalen, maar «le afdreiger verscheen niet op de af gesproken plaats en ontging zoodoende aan een inhechtenisneming. De politie onderzoekt de zaak nu verder. Donderdagavond laat is er in een kolenmijn bij Washington, een mijn werkersdorp in Durham, een ontplof fing geweest, die aan dertien getrouwde mijnwerkers en een jongen liet leven kostte Er was nog een man in de mijn, toen het ongeluk gebeurde, en lie is er nog levend uitgehaald. De flien moesten de mijn in orde maken oor de 500 man, die er den volgen den dag in zouden afdalen. Te Brighton in Engeland zijn twee lingen geboren, twee meisjes, die aan «le heup met elkaar zijn verbonden, bijna rug aan rug. die den trein naar Rotterdam genomen, waar zij een paar uur in een logement van Poolsche Joden vertoefd hebben, 's Middags zijn zij naar Straatsburg door gereisd, en verder vermoedelijk naar Belfort, waar Delloy thuis hoort. De Rotterdamsche politie gaf de Antwerp- sche kenns, dat het paar daar geweest was. De storm van Zaterdag heeft in En geland heel wat schade aangericht. Ver scheidene kleine schepen zijn vergaan, waarbij menschenlevens verloren gingen. Nabij Liverpool sloeg een zeilschip om, waarbij 8 personen omkwamen. Te Grims by werd een lichtschip in den grond gevaren. Te Lincoln stortte een tribune in tijdens een voetbalwedstrijdeen 30- tal personen werden daardoor gewond, van wie 5 zwaar. Naar Reuter uit Londen seint, heeft Sir E. Strachey in het Lagerhuis, waar in hij het ministerie van landbouw ver tegenwoordigt, gezegd, dat het mond en klauwzeer, onlangs bij Edinburg on der rundvee uitgebroken, toegeschreven wordt aan besmetting door hooi, uit Nederland ingevoerd, en het ministerie van landbouw dientengevolge uit zekere landen den invoer van hooi en stroo voor het gebruik van 't vee zal verbie den, en hooi en stroo voor andere doel einden alleen onder bizondere vergun ning zal toelaten. Het bericht dat de Keizer aan Voigt, kapitein var» Köpenik, gratie heeft ver leend blijkt onwaar, ofschoon bevestigd wordt dat de gevangene longontsteking en om gratie verzocht heeft. Te Antwerpen is Zaterdag of Zondag de waardin van een logement van min allooi vermoord gevonden. De vermoe delijke daders zijn een man met name Delloy en een vrouw met name Julliette Reynaud. Zondagochtend vroeg hebben Uit vrees voor rustverstooringen, die het gevolg zouden kunnen zijn van de veroordeeling van den oud-Minister Nasi in diens geboorteplaats Trapani, heeft de Italiaansche regeering eene aanzienlijke troepenmacht naar dat stadje gezonden. Reeds is daar voor een der openbare gebouwen een bom ontploft. Het Hooggerechtshof heeft Nasi we gens onregelmatigheden veroordeeld tot 11 maanden en 20 dagen gevangenis straf met onbevoegd verklaring om ge durende de eerste vier jaren een open baar ambt te bekleeden. Zijn voormalige secretaris Lombardo werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De krijgsraad te Toulon heeft den adelborst Ullmo schuldig verklaard aan het zich in betrekking stellen met een agent eener vreemde mogendheid waardoor hij deze zou in staat stellen met succes oorlog te voeren tegen Frankrijk en het leveren of trachten leveren van geheime stukken, welke niet officieel onder zijne berusting waren, en hem deswege veroordeeld tot levenslange verbanning naar een versterkte plaats en ontzetting van zijn rang. De veroordeelde, slachtoffer van lichte vrouwen en opium, heeft cassatie aangeteekend. In de Cordersstraat te Barcelona is gisteren een bom ontploft. Er zijn drie vrouwen gewond. De stoffelijke schade is vrij groot. licuww. HEUSDEN, 26 Februari. Houders van paarden worden opmerk zaam gemaakt op de groote monsteringen j welke morgen 27 Febr. zullen worden ge houden in het land van Heusden en Altena. WERKENDAM. Door ds. A. Brink, pre dikant der Geref. Kerk te Zuilichem is tegen 1 Augustus a.s. emeritaat aangevraagd. Gedurende de 41 jaar dat ds. Brink in de Evangeliebediening werkzaam is, stond hij achtereenvolgens te Terneuzen, te Steen- wijk, te Almkerk, te Werkendam en sedert 18 November 1900 te Zuilichem. Naar we vernemen, zal het aantal j buslichtingen aan het postkantoor alhier, binnenkort met één worden vermeerderd. SLEEUWIJK. Door de Landbouwver- eeniging „Werkendam en Omstreken", is aanbesteed de levering van 46.500 Kg. ge malen Chili-salpeter 5500 Kg. Ammoniak- j superphosphaat3500 Kg. Patent-kali 257.600 Kg. Superphosphaat3500 Kg. Peru-Guano en 1750 Kg. Kainiet. Met de onkosten vertegenwoordigt dit een bedrag van f 13895.79 HERPT. Sedert eenigen tijd heerscht hier onder de kippen eene vreemdsoortige ziekte. De dieren worden lam in de beenen, zoodat loopen onmogelijk is. Vele der aan getaste dieren sterven. Onder de kinderen heerscht tamelijk den bof of zoogenaamd dikoor. Heden werd alhier door Notaris Zijnen de Gier, publiek verkocht, twee perceelen weiland genaamd de Bieskampen, groot samen 3.03,60 Heet., welke opbrach ten in massa f 9440. Kooper werd de heer Jac. de Wilt, te Bern. WIJK. De werkverschaffing de „Vlijt" (manden en stoelenfabriek, annex teen- schillerij) heeft deze week het sorteeren der banden geëindigd. Er is dezen winter eene ontzaglijke partij verwerkt, schepen en treinen hebben de banden van heinde en ver aangevoerd, van circa 100hectaren. Als men weet dat band voor band door de hand moet gaan, krijgt men een denk beeld wat een werk dat is, en wat een werk dat geeft; waar 'torn begonnen is. Tal van werklieden hielden zich hier mede bezig. Alles staat thans te water om in 't voorjaar geschild te worden. Daarenboven maken circa 25 mandemakers het geheele jaar door manden, die haar weg vinden naar alle oorden der wereld. Voorwaar „de Vlijt" is eene moderne werkverschaffing; de aandacht waard van hen die zoeken naar een oplossing van het vraagstuk der werkloosheid. De opbrengst der Sint-Januien in 1907 was over het algemeen in deze en omliggende gemeenten gering. Bij onder zoek door den Rijkslandbouwleeraar is toen gebleken, dat op den eenen akker de planten waren aangetast door de schimmelziekte, terwijl elders de uien vlieg groote verwoes ting veroorzaakte. De Rijkslandbouwleeraar schrijft daaromtrent het volgende: SchimmelziekteAls de ziekte vrij al gemeen over het veld verbreid is, en de zieke planten overal tuseohen de gezonde planten staan, dan gelooft men, dat er niet veel tegen te doen is. Komt de ziekte meer plaatselijk voor, dan zou het aanbeveling verdienen, de zieke planten uit te graven, deze met de omgevende aarde op een hoop te brengen en vermengen met ongebluschte kalk. Deze kalk wordt vervolgens gebluscht om door die hitte de schimmel te dooden. Nat weder bevordert de schimmelziekte. Uien vlieg. Deze vlieg legt eitjes aan den voet der uienplanten en de larfjes, die daar uit komen knagen aan de uien. Men be strijdt de ziekte, (die ook wel bij kool- planten voorkomt), door het strooien van een poeder, zooals kalk, hout-, turf-, steen holen, asch of run over het veld. De be doeling is, dat daardoor het leggen van eitjes aan den voet der planten onmogelijk wordt gemaakt. Prof. Ritzema Bos schrijft, dat kalk wel eens aanleiding kan geven tot het vormen van een korst, waardoor de groei der planten wordt belemmerd. Als dit juist is, dan zou kalk dus niet in de eerste plaats gekozen moeten worden. Men heeft van de uienvlieg meer last op akkers die met stalmest zijn bemest, dan op die, welke met kunstmest behan deld zijn. De inlijving der lotelingen, lichting 1908 dezer gemeente zal plaats hebben op den 18 Maart e.k. te 's-Boschde inlijving voor de zeemilitie geschiedt op den 21 Maart e.k. te Breda. Op 31 December 1906 bestond de bevolking dezer gemeente uit 2188 in woners. In 1907 werken geboren 60 en vestigden zich bO personen; overleden 34 en vertrokken 54 personen, zoodat onze gemeente vermeerderde met 32 pers. Sedert 1 Januari 1908 zijn in deze gemeente reeds 9 gevallen van dyphtheritis onder kinderen geconstateerd. De ziekte is evenwel niet van ernstigen aard. Slechts een 7-jarig meisje is daaraan tot heden overleden. EETHEN. De gemeenteraad besloot ook voor ons dorp zoo spoedig mogelijk een brandspuit te koopen. AALBURG. Ds. van der Wal, predikant bij de Herv. kerk te Hasselt, heeft bedankt voor het beroep naar deze gemeente. HEDIKHUIZEN. Een paar dagen geleden, kwam de landbouwer A. de K„ tot de minder aangename ontdekking, dat een twintigtal jonge boomjes door baldadige hand vernield waren, 't Is jammer dat het onzen volijverigen veldwachter of nachtwacht niet gelukken mocht de daders op heeterdaad te betrappen. VEEN. De zangvereeniging „Excelsior" gaf Vrijdagavond, onder leiding van haren directeur de heer H. Verbeek, voor een flink gevuld locaal hare winteruitvoering. Nu, wij mogen zeggen, dat het programma flink werd afgewerkt en de stukken vielen goed in den smaak, ook de in de pauze gehouden voordrachten hielden het publiek aangenaam bezig. Vooral muntten daarin uit „Harm de Kalverkoopman" en „Dikke Gijs en Dunne Piet". „Excelsior" heeft ons een aangenamen avond verschaft. Een aardig staaltje van realiteit op het tooneel deed zich Vrijdag bij de uitvoering der zangvereeniging „Excelsior" voor. Bij een der voordrachten werd een heuseji kalf ten tooneele gebracht, 't kwam er zoo bij te pas. Doch zaken zijn zaken Een kooplustig toeschouwer zag er iets meer in dan een tooneelfigurant en zoo geschiedde het, dat na de voorstelling de debuteerende viervoeter geëngageerd was voor een anderen stal. Stilt II De Noord- en Zuidhollandsche red dingmaatschappij heeft de zilveren me daille, door haar ingesteld, toegekend aan elk der redders van de beman ningen der in de Haaksgronden ver ongelukte stoomschepen „Ninian Pa- tom" en „Turbo". De schipper van de Nieuwedieper reddingboot, Th. Rijkers, ontving bovendien de zilveren medaille voor heldenmoed en naastenliefde, in gesteld door H. M. de Koningin-Moe der. Bedoelde onderscheidingen werden Zondag door den president der Hel- dersche reddings-commissie, kolonel Cramer, aan de redders uitgereikt. Men meldt uit Alkmaar: Zondagmiddag zijn een negental jongens van het rijks-opvoedingsge sticht hunne geleiders ontsnapt, en zijn in verschillende lichtingen gevlucht. Eenigen werden door een strandlooper drie kilometer ten zuiden van Egmond aan Zee gezien. Ze kwamen uit het duin en begaven zich in de richting IJmuiden. Drie waaronder één, die in het ziekenhuis geopereerd was en pas Vrijdag in het gesticht was terugge komen moesten spoedig den strijd om de vrijheid opgeven. Van de zes anderen werden er gisterennacht om twaalf uur vijf te IJmuiden vastge houden. Tijdens den hevigen storm van Zater dagnacht is op het emplacement Doe- tinchem der tramwegmij. ZutfenEm merik, een deel der zinkenbekapping van de rijtuigloods, groot ongeveer%90 M2, door een windvlaag opgeuomen en neergeworpen in een tuin op circa 50 M. afstand. Te 's-Heerenberg werden van genoemde maatschappij twee per sonenrijtuigen, die op de lijn stonden, door den wind omvergeworpen. Vrijdagnacht is bij den heer T. te Oosteind, gemeente Oosterhout, inge broken door oen zestal gewapende man nen, die den heer T. onder bedreiging dwongen de brandkast te openen. Daar uit werd een bedrag van zeshonderd gulden gestolen, waarop dedieven ver- dwenen. Drie der vermoedelijke daders werden gearresteerd. Op hen werd geen geld bevonden, wel wapenen. Het zijn de gebroedeis O., aldaar woonachtig beruchte personen. Zondagavond werd onder Vucht de Iram door eenige bandieten gebombar deerd met ledige jeneverflesschen. Eeu daarvan verbrijzelde een groote ruit en kwam in den wagen terecht, zonder echter iemand te verwonden. Nog den zelfden avond zijn twee verdachten ge arresteerd. Maandagavond is aldaar een zekere P. vermoord; het lijk, waarvan het hoofd van de romp was gescheiden, was op de tramrails gelegd. De daders zijn onbekend. Na onderzoek is gebleken, dat de heer R. v. d. B. te Och ten, die volgens geruchten, waarvan ook in dit blad melding werd gemaakt, door het ge bruik van morphine overleden zou zijn, een natuurlijken dood gestorven is. Men meldt uit Oudenbosch In het naburige Zegge is Vrijdag nacht ingebroken bij den herbergier V. Verschillende gouden sieraden en geld is ontvreemd. De dieven werden door de bewoners opgemerkt, die zich van hun bed wilden begeven, doch zij werden door de dieven hierin verhin derd, doordat zij de bedsteedeuren dicht hielden. In hun vlucht werd nog op de dieven geschoten, doch waarschijnlijk heeft geen der schoten geraakt. Men schrijft ons uit Zeeuwsch-Vlaan deren O. D., d.d. 21 dezer: Gedurende vele jaren werden uit deze streken wekelijks een groot aantal var kens frauduleus naar België gevoerd, in den laatsten tijd zijn de bordjes ver hangen. Nu smokkelt men varkens voornamelijk biggen uit België naar Nederland. Voor eenigen tijd werden onder Philippine een honderdtal biggen door Nederlandsche ambtenaren aange houden en voor een viertal weken te Sas van Gent, waarbij I. P. gevangen werd genomen en naar Middelburg ver voerd. Donderdag had onder Sas van Gent weer een nieuwe aanslag plaats, waarbij twee karren met 19 biggen werden in beslag genomen en een der geleiders werd gearresteerd. Gisteren werden onder Zuiddorpe een zending jonge varkens aangeslagen. Door dit alles zullen de smokkelaars wel tot de overtuiging komen, dat het heel wat gemakkelijker gaat varkens van Neder land naar België te smokkelen dan van België naar Nederland. Men meldt uit Den Dungen aan de „'s-H.b. Ct." Zondagnacht heeft onder de ge meente St. Michiels-Gestel een hoogst ernstig ongeluk plaatsgehad. Door de extra-stoomtram van 's-Bosch naar Eindhoven, die 11 uur 10 uit 's-Bosch vertrok, werd in de Hoogstraat onder St. Michiels-Gestel de 26-jarige land bouwersknecht H. van Rixtel, uit die gemeente, die op de tramlijn lag, overreden. De dood trad terstond in. De machinist had nog met zoo'n kracht geremd, dat de tram ontspoorde, doch 't mocht hem niet gelukken het ongo luk te voorkomen. Den ongelukkige werd den hals afgereden en werden armen en beenen verbrijzeld. Het was huiverig om te zien. Kort nadat het ongeluk had plaats gehad waren de burgemeester en de veldwachters ter plaatse, door welke beide laatsten het lijk per voertuig naar het lijk- huisje te St. MichielsGestel tot nader onderzoek werd overgebracht. Misbruik van sterken drank heeft hier wellicht weder een rol gespeeld. De correspondent te St. Michiels- Gestel van de „'sH.b. Ct." meldt nog dat de ongelukkige jonge man reeds overleden was, toen men hem onder de wagens uithaalde. Door de inmiddels ontboden genees heer dr. K. Verzijl werden ook nog een paar messteken geconstateerd, één in 't hoofd, terwijl het lijk zonder jas was, en met slechts één schoen en sok. Is hier misdaad of een ongeluk in 't spel Dit zal nader onderzoek moeten uitmaken. Volgens nadere berichten wint de meening meer en meer veld, dat de ongelukkige tusschen de tramrails in slaap is gevallen en er van misdrijf geen sprake is. Men schrijft uit Wiuschoten Onder zeer verdachte omstandigheden moet Zondag de dienstmeid van den landbouwer R. (Gr.) zijn gestorven. Het geval meet in verband staan met een haar door den landbouwer gedane huwelijksbelofte. Na«lere bizonderheden ontbreken. De justitie doet onderzoek. Zaterdag ontstond, naar men uit Cats aan de Midd. Ct. meldt, aan den oever van den Al te Kleinpolder eene afschui ving ter lengte van ongeveer 90 M., waarbij de laigwaterlijn ongeveer 25 M. daar ter plaatse den dijksteen na derde. Tengevolge van het zeer breede voor land aldaar, dat ongeveer 400 M. be draagt, levert deze afschuiving voor het ruim 10 H.A. groote poldertje geen bezwaar op. Men meldt uit Delft: De justitie alhier heeft een man en een vrouw aangehouden, herkomstig uit Rotterdam. Het tweetel maakte er werk van in winkels prentbriefkaarten te stelen. De vrouw zocht enkele kaar ten uit en hield aldus den winkelier bezig, middelerwijl sloeg de man zijn slag. Bij de arrestatie had de man 750 prentbriefkaarten, benevens enkele R. K. gebedenboekjes in den zak; de laat ste gestolen bij den winkelier Z., ten wiens huize de arrestatie geschiedde. Een bedrag aan geld van f 103 werd op den man gevonden. Hij is al meer met de justitie in aanraking geweest. De gestolen prentbriefkaarten werden voor een kleinigheid aan opkoopers van de hand gedaan. Er moet een for- meele handel in gestolen kaarten be staan. De wethouder van den burgerlijken stand te Rotterdam heeft een man in den echt verbonden met een in de strafgevangenis op den Noordsingel al daar gedetineerde vrouw. Deze zeld zame huwelijksvoltrekking had in de strafgevangenis plaatsgeëmployeerden van dit huis waren de getuigen. Vrijdagavond laat kwam een apothe ker, wonende aan het Spui in den Haag, aan het politiebureel aan de Nieuwe Haven mededeelen dat even te voren zijn hulp was ingeroepen bij een Duit- sche vrouw die met een andere vrouw in een benedenhuis aan het Spui woont en die ernstig aan den pols verwond was. De wonde moest z. i. reeds eenige uren geleden zijn toegebracht. De pols ader was doorgesneden en hoewel hij nog aanstonds alle pogingen in't werk stelde, was van bloedstelpen geen sprake meer. Dr. Noë, die eenige oogenblikken later hulp wilde verleenen, kon dan ook slechts den dood constateeren. Het lijk is door de politie ter ge rechtelijke schouwing in beslag ge nomen. De andere vrouw is ter beschikking van de justitie gesteld, op grond van het vermoeden dat zij door een slag met een flesch de wonde zou hebben toegebracht. Zij ontkent echter alle schuld. Beide vrouwen hadden nogal dik wijls in dronkenschap twist met el kander. In verband met ontdekte onregelma tigheden zijn een 20 tal werklieden in verschillende diensttakken op het Paleis het Loo tegen 1 April ontslagen. Gisteren is op den Stationsweg te Beesd vermoord gevonden vrouw G. de W., gescheiden echtgenoote van R. De moord moet des nachts geschied zijn. Naar aanleiding hiervan is R. gevan kelijk naar Tiel overgebracht. Dinsdagmorgen te ongeveer vijf uur is op het zuiderhoofd van den Nieuwen Waterweg een kleine visscherssckuit gestrand. De mast en eenige kussens zijn aangespoeld. De stoomreddingboot is nog op onderzoek uit geweest, doch heeft niets meer gevonden. Van de op varenden werd vermoedelijk niemand gered. Het water in den Rijn is in de laatste dagen zóó gewassen, dat de uiterwaar den blank staan en het werken op de steenovens niet meer mogelijk is. Zaterdagavond werd uit Hulst een bedrag van 56,424 francs per spoor af gezonden aan de Henegouwsche Bank te Bergen. Het zakje met geld werd te Mechelen overgebracht in een van Antwerpen gekomen sneltrein. Een be ambte nam het aan en gaf een bewijs van ontvangst af op het oogenblikdat de sneltrein zich weer in beweging stelde. Onderweg bemerkte een hoofd beambte, dat het garen, waarmee het zakje was toegenaaid, stukgesneden was, en te Brussel werd in tegenwoordig heid van een hoofdambtenaar vastge steld, dat het zakje niet meer bevatte dan 1424 francs: een biljet van 1000 francs en 424 francs aan twee-franc-en francstukken. Vijf en vijftig biljetten van 1000 francs waren er uit verdwe nen. Men meldt uit Brussel aan de 's-Hert. Ct: Het is thans uitgemaakt, dat de diefstal van den postzak gepleegd is op het station te Mechelen. Eigenaar dig is 't echter, dat er tusschen de specie een biljet van 1000 francs lag, terwijl de andere gestolen waren. Zondagavond nog zijn aanstondson- derzoekingscommissiën vertrokken van hier naar Termonde, Mechelen en Mid delburg. De gestolen som wordt officieel op gegeven te bedragen fr. 55,187.75, en wel: 26 biljetten van 1000 francs, 11 van 500 francs, 160 van 100 francs, 21 van 50 francs, 311 van 20 francs en voor 't overige uit specie.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2