*Afi aanslag op koning Haakon ge il* blijkbaar door een krankzinnige, c«) Zweed. De man schoot uit een lï-mington-geweer tien of twaalf scho on op het paleis. De koning en ko ningin waren er niet eens; die waren op Voxenhollen. Aan de politie zei de man, dat hij koning Haakon had willen dooden. Volgens een later bericht heet de man Johannes Gren, is hij een werk man van ongeveer 30 jaar en sedert enigen tijd te Kristiania op een motor- f shriek in dienst. Men zegt, dat hij in Denemarken in een krankzinnigenge sticht is geweest. Uit de mijn van Hamstead bij Bir mingham zijn gisterenmiddag dertien 'ijken bovengebracht. Men heeft geen spoor van overlevenden gevonden. De gezondheidstoestand van Stössel moet in den laatsten tijd zeer veel te wenschen overlaten. Als het verzoek van den krijgsraad aan den Tsaar, om Stössel in dier voege te begenadigen dat het doodvonnis veranderd wordt in 10 jaar vestingstraf, in dien vorm wordt ingewilligd, dan vreezen de doc- toreu dat Stössel het einde van zijn straf niet zal beleven. Stössel heeft daarom, naar uit St. Petersburg bericht wordt, den Tsaar verzocht hem algeheele kwijtschelding van straf te willen ver- leeneu. [n lang had men niets gehoord van vechten in Duitsch Zuidwest-Afrika. Nu komt er bericht, dat op 8 dezer Ti Duitsche patrouille, bestaande uit tn onderofficier, drie ruiters en twee inboorlingen, bij Koeboeb neergeschoten is door een bende van ongeveer '25 Hottentotten, vermoedelijk menschen van Simon Copper. De Duitschers zijn weer op expeditie getrokken, om de nog rondzwervende benden onschadelijk te maken. Salared Dowlé, een broeder van den Sjah van Perziê, is te Teheran opnieuw in hechtenis genomen. Deze prins had vroeger tegen den vorst saamgezworen en was daarvoor gevangen genomen. Onlangs was hij weer in vrijheid gesteld. Maar nu schijnt hij opnieuw te hebben gecomplotteerd met zijn schoonvader, hetgeen bleek uit onderschepte brieven. En de prins is dan maar weer in arrest geteld. DRONGELEN. Aan den zomercursus van de herhalingsschool voor meisjes wordt detlgtnomen door elf leerlingen. Onze gemeenteraad heeft in zijn laatste vergadering onder nadere goedkeuring van God. Staten eene geheel nieuwe salarisre- gvling van het onderwijzend personeel vast gesteld. Door de afdeeling Land van Heus- den en Altena van den Bond van Ned. Ond. is aan den Raad der gemeenten Dron- gt-len, Heusden, Wijk, Veen, Rijswijk, Wer kendam, Almkerk, Dussen en Meeuwen een adres om een betere salaris-regeling voor de onderwijzers gericht, terwijl bereids <>m niet goedkeuring der vastgestelde rege lingen in Drongelen, Heusden en Heesbeen aan Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant is geadresseerd. GIESSEN. In de Geref. kerk hoopt a.s. Zondag, voormidd. half 10 en namidd. om 2 uur, op te treden ds. W. J. Goedbloed uit Cu baard. ALMKERK. Gisteravond gaf de Zang- vereen. „Exelsior", dezen winter hare tweede uitvoering. Ofschoon sedert enkele maan den tot gemengd koor omgezet, werden toch reeds enkele nos. door gemengd ten beste gegeven, die waarlijk profetie bleken voor een goede toekomst. Er werd vrij goed gezongen, vooral no. 13 „Stil is 't", welk ytuk nogal door elkaar liep, en wer kelijk goed werd uitgevoerd. Om het de luisteraars, (donateurs met hunne dames en geintroduceerden) aange naam te maken was gezorgd. Tal van flink uitgevoerde tooneelstukjes of voordrachten, boden voldoende afwisse ling, en het dikwijls herhaald applaus be ween, dat ze in den smaak vielen. Onder de leden schuilen eminente krach ten om voor te dragen, ook sommige dames maakten in dezen een uitstekend figuur. De pianist E. Vingerhoets uit Dussen, bewees het publiek uitstekende diensten. 't Was een aangename avond, men genoot. De directeur H. A. Schouten had uitne mend succes met deze eerste uitvoering, en zoo voortgaande zal er uit dit koor een flinke xangvereen. groeien. MEEUWEN. In verband met de jongste wijziging van de wet tot regeling van het lager onderwijs werd, behoudens hoogere goedkeuring door onzen gemeenteraad eene nieuwe regeling gemaakt nopens de jaar wedden van de hoofden en het verder on derwijzend personeel, dat aan onze gemeen tescholen verbonden is. AALST. Door eene onbekende oorzaak ontstond er ten huize van H. Visser, Woens dagavond brand, waarbij de geheele in boedel vernield werd. Met groote moeite konden de bewoners zich redden. Genoemde V. moest door de vlammen heen, zijn 5-jarig zoontje redden, waarbij hij zulke brandwonden bekwam, dat de hulp van den dokter noodig bleek. (Rietscboof.) Op 18 Maart hopen A. J. Schalk en zijn echtgenoote, den dag te herdenken, waarop zij 50 jaren geleden door den echt werden verbonden. Het zaj dien dag den brave en krasse oudjes zeker niet aan belangstelling ontbreken. GENDEREN. Vrijdagavond j.l. trad voor een talrijk publiek op de heer Deckers, inspecteur der Coöperatieve Centrale Boe renleenbank te Eindhoven om te spreken over Boerenleenbanken. De heer Branderhorst leidde spreker in waarna de heer Deckers op boeiende en zeer onderhoudende wijze het doel besprak van de Boerenleenbanken. Als spaarbank is de Boerenleenbank een nuttige inrich ting veilig kan men de dubbeltjes afgeven men behoeft niet te vreezen dat het geld verloren gaat. Gevaarlijke speculaties worden niet ge daan. Maar niet alleen dat men geld kan brengen, het voornaamste doel van de Bank is voorschotten te verleenen aan soliede menschen die op willen passen en in de wereld vooruit willen komen. Als hoofd- eischen hieraan verbonden noemde spreker, le geld wordt aan leden gegeven voor den langst mogelijken tijd; 2e tegen de laagst mogelijke rente (4 pCt.) en 3e de aflos singen worden zoo gemakkelijk mogelijk gesteld, tot de kleinste bedragen kan wor den afgelost. Wie lid wenscht te worden van de Coöp. Boerenleenbank verbindt zich hoofde lijk voor de schulden der Bank. Terwijl men godsdienst, huisgezin en eigendoms recht in Christelijken zin als de grond slagen der samenleving erkenne en zijn gedrag daarnaar regele. De heer C. J. Branderhorst bracht den spreker dank voor de heldere, duidelijke en aangename wijze waarop hij ons een blik had doen slaan in de werking der Boerenleenbanken en zeide vast overtuigd te zijn dat door in het leven roepen van Coöperatieve leenbanken wat betreft het landbouwcrediet, het morgenrood van een nieuwen en beteren dag gaat gloren. itinnenlaTid. De uitslag der in het district Slie- drecht gehouden stemming voor de Tweede Kamer is als volgt: Aantal kiezers 8411. Aantal uitge brachte geldige stemmen 6300. De heer J. van der Molen (antir.) kreeg M643, jhr. mr. H. Smissaert (lib.) 2414 en de beer H. Spiekman (soc.-dem.) 312 stemmen. Gekozen is dus de beer J. van der Molen. In Tietjerksteradeel was de uitslag: Aantal kiezers 7975. Aantal uitge brachte geldige stemmen 6990. De heer C. van der Voort van Zijp (antir.) kreeg 3825, mr. P. Rink (L. 1663 en de heer W. H. Vliegen (soc.- dem.) 1502 stemmen. Gekozen is dus de heer C. van der Voort van Zijp. Door den uitslag dezer stemmingen blijft de partijverhouding in de Tweede Kamer onveranderd. Men schrijft aan de N. R. Ct: Naar wij vernemen zal de minister Talma ook het ontwerp-landbouwonge- vallenwet intrekken. Ingetrokken zijn de wetsontwerpen: tot wettelijke verplichting van vaste werklieden om zich en hunne gezinnen te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van ziekte en bevalling en dan tot wet telijke verplichting van werklieden om zich en hunne weduwen te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van ouderdom. Tevens zijn ingetrokken, door den Minister van Financiën bet wetsont werp tot bekrachtiging van den onder- handschen verkoop van een deel van het zoogenaamde „Eiland" te Vlissin- gen aan de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" aldaar; en door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handelhet wetsontwerp tot verhoo ging der begrooting van zijn Departe ment voor 1907, met betrekking tot le. veeartsenijkundigen dienst, 2e den aankoop van grond ter afronding op uitbreiding van Domeinbezit en 3e. on derzoek en uavorsching ten behoeve van de visscherijen. Volgens „Het Volk" is het volgen^ schrijven aan de miliciens der lichting 1907 van het regiment grenadiers en jagers verzonden: Indien u van 27 Maart 1908 vrijwil lig onder de wapenen wilt komen, ont vangt u een premie van één-honderd twintig gulden, uit te betalen 25 J"li 1908. Zoo zich een onvoldoend aantal mi liciens voor bet vrij willig verblijfonder de wapenen beschikbaar stelt, zullen de miliciens der 3e ploeg van het blij vend gedeelte der lichting 1907 in de eerste plaats worden verplicht onder de wapenen te komen in volgorde van het lotingsnummer van Juli 1907laag ste nummer het eerste; Onmiddellijk, antwoord moet gezon den worden of u vrijwillig op deze voorwaarden wilt opkomen. De luitenant-kolonel, waarn. regiments-commandant (get.) K. FROGER. Antwoord adresseeren franco aan den heer commandant van bet regiment grenadiers en jagers Den Haag. Naar aanleiding daarvan schrijft „Land en Volk": Uit den vorm van het schrijven moet men opmaken, dat dit bericht juist is. Maar dan kunnen wij niet krachtig genoeg protesteeren tegen de onverant woordelijke wijze, waarop de regeering hier optreedt. De pressie, uitgeoefend door een „voor- loopig vastgesteld" Koninklijk besluit was reeds ongehoord. Thans blijkt, dat de regeering de miliciens der lichting 1907 het mes op de keel zet. Zij worden geprest tot het vervullen van den hoogsten plicht van den staats burger, geprest met geld. „Onmiddellijk antwoord moet gezon den worden." Wij geven den miliciens in overwe ging, zich door dezen druk niet bang te laten maken. Ongewijzigde aanne ming van het wetsontwerp is nog vol strekt niet zeker. Integendeel. Men kan zich moeilijk voorstellen, dat een „vrijwillige" verbintenis, door zoo on zedelijke en ongeoorloofde pressie ver kregen, door de Staten-Generaal zou worden aanvaard en bekrachtigd. De miliciens hebben te weten, dat de zinsnede in de aanschrijving: „on middellijk antwoord moet gezonden worden", naar den inhoud een leugen is. Wanneer zij voorloopig afwachten, verbeuren zij niets. In de Memorie van Toelichting van het wetsontwerp heeft de regeering geschreven „mocht on verhoopt geen voldoend aantal man schappen zich hebben aangemeld op 27 Maart 1908", eerst dan zullen de mili ciens 1907 tot opkomst worden ver plicht. Zij hebben derhalve nog allen tijd om den loop der behandeling in de Tweede Kamer af te wachten. Waarveor dient trouwens die pressie? Indien vaststaat, dat buiten de lich ting 1907 slechts zeker getal van de noodige 2200 man kan worden verkre gen, dan moet de rest uit die lichting komen. Wanneer de regeering toch f 120 per man daarvoor overheeft, waar om wordt dat bedrag dan niet aan allen uitbetaald Het kan alleen te doen zijn om den schijn van vrijwilligheid te verkrijgen bij wie in waarheid worden gedwongen. De heer Schaper stelde Donderdag in de Tweede Kamer de vraag of de Minister van oorlog machtiging had gegeven tot de hierboven vermeldde aanschrijving, waarop de Minister van Binnenlandsche zaken, de heer Heems kerk, antwoordde: Ik kan het stuk niet, doch wil wel zeggen, dat indien een luitenant-kolonel ge1 den wil toestaan uit een begrootingspost, die niet is goed gekeurd, deze daartoe niet het recht heeft. Het spreekt vanzelf, dat de mi nister van oorlog een luitenant-kolonel niet heeft gemachtigd tot het doen van uitgaven uit een niet goedgekeurden post. Maar zonder de zaak te hebben onderzocht kan de minister geen afkeu ring uitspreken tegen een bepaald per soon. Dit zou strijden met de meest elementaire begrippen van ambtelijke billijkheid. Bij een alleenwonende kindsche vrouw, de wed. Dirks in de Vijfzinnenstraat te Gorinchem, is eergisteren door een war me stoof brand ontstaan. Met hevige brandwonden aan borst en armen is zij uit haar huisje gered, doch in het zie kenhuis aan de gevolgen overleden. Gisterenavond had een zoontje van G. v. F. te Dinteloord de onvoorzich tigheid een lucifer te werpen in een voor een klein gedeelte met benzine gevuld vat, met het ongelukkig gevolg, dat het met een kevigen knal uit el kaar sprong en het ventje .deerlijk ver wond werd. De knal was zóó hevig, dat heel de gemeente op de been kwam. In de gemeente Schoterland overleed de weduwe Zdie 5 jaren te bed lag en aan wie de buren voedsel verstrekten. Haar boerderij verwaarloosde zij geheel, haar kinderen eveneens, alles uit gie righeid. Na haar dood vond men overal potten met bankpapier, geld, zilveren en gouden sieraden, zakken met oude muntstukken enz. Men schat de nala tenschap op f 7200 welk bedrag on der 9 erfgenamen moet verdeeld wor den, waarvan 8, die in min of meer behoeftige omstandigheden verkeeren. Een ampel onderzoek, door de poli tie ingesteld, heeft aan het licht ge bracht dat de valsche munter d. R., ook te Haarlem tal van valsche gul dens heeft uitgegeven. Bij confrontatie is hij door verschillende personen her kend als de mac, die ze hun in beta ling gaf. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de gevangenisstraf van 15 jaar, door de Haagsche rechtbank opgelegd aan A. S., verver te Leiden, wegens moord op een meisje met wie hij in ongeoorloofde betrekking stond, ver minderd tot twaalf jaar. Te Harskamp is bij een kort doeh hevig onweder de bliksem geslagen in de boerderij van de wed. Z. aldaar. Aangezien de brand boven in het huis ontstond, kon nog een groot gedeelte van den inboedel gered worden. De groote boerderij brandde echter geheel af. Naar het Hbld. verneemt, heeft de commissie der Zuid-Hollandsche ver- eeniging Het Groene Kruis, belast met het in studie nemen van de vraag hoe ten plattelande de maatschappelijke bestrijding der tuberculose ter hand dient genomen te worden, in haar rapport de wenschelijkheid uitgespro ken, dat de Groene-Kruis afdeelingen in de kleinere gemeenten tevens worden plaatselijke vereenigingen tot bestrijding der tuberculose, gelijk aan die, welke in de grootere streden reeds met succes werkzaam zijn. Ten einde nu ten plattelande de geesten wakker te maken voor de goede zaak, heeft deze commissie, waarvan de heer C. Dekker, arts te Bodegraven, voorzitter, en dr. J. Ph. Elias te Rotterdam, secretaris is, het plan opgevat, om, naar het voorbeeld van hetgeen in het buitenland gedaan wordt, een verplaatsbaar Tuberculose- Museum in te richten, d.w.z. een museum waarin omtrent aard en wezen en de bestrijding dier volksziekte al het wetenswaardige en nuttige kan ge demonstreerd worden. De commissie rekent hierbij op den steun en de voorlichting van allen, die krachtens hun betrekking kunnen medewerken de verwezenlijking van dit voornemen te doen slagen. Het N. v. d. D. sehrgft: Nadat eenige dagen zijn voorbijge gaan zonder dat wij een inbraak te vermelden hadden, bereikt ons het be richt, dat de inbrekers te Amsterdam weder terdege aan het werk zijn geweest. Volgens die opgaaf is bij den heer W. F. J. de Hoop, Weesperzijde 38 te Am sterdam, de brandkast opengebroken en daaruit voor een bedrag van f 10.000 aan diamanten gestolen. Deze inbraak is wel onder zeer bui tengewone omstandigheden geschied, zóó buitengewoon, dat hier aan bruta liteit gedacht moet worden, die totnog toe zonder wedergade was. De boven genoemde heer De Hoop is directeur van „De Eerste Nedérlandsche Coöpe ratieve Diamanthewerkers-Vereeniging" en bewaart als zoodanig de diamant, welke op de fabriek van deze vereeni- ging bearbeid wordt. Daar de fabriek wegens de algemeene slapte in de in dustrie stil staat en in den diamant handel ook weinig omgaat, bevatte de brandkast het genoemde bedrag aan ruwe en geslepen diamant. Deze kast, een zeer zwaar meubel, stond op een kamertje van de derde verdieping der woning van den heer De Hoop. Die woont aldaar met zijn gezin, bestaande uit vrouw, vier kinderen en een dienst meisje en juist dien nacht logeerde ook een zwager ten zijnent. Men had met deze tot drie uur in de huiskamer op de eerste etage zitten praten en was toen naar bed gegaan. Tengevolge daar van was de heer De Hoop wat laat opgestaan en kwam hij ook pas tegen halftwaalf op het kantoortje, waar de brandkast stond. Toen bleek dat op een raadselachtige wijze inbrekers in het huis waren gekomen. De brandkast was van haar plaats gehaald en lag voorover op den vloer, terwijl uit den achterwand een groot rond gat gehakt was. Uit een portefeuille waren al de daarin geborgen briefjes met diamant verdwenen, benevens een bankje van f 40. Voorts stond een schrijfbureau open waaruit een bedrag van f 7 be nevens eenige postzegels vermist waren. De bewoner was voor een bedrag van f20,000 bij de maatschappij „Rhenania" tegen inbraak verzekerd. Geen der huisgenooten heeft iets ge hoord, wat te merkwaardiger is, omdat twee der kinderen, meisjes van 10 en 12 jaar, slapen in een vertrek tegen over de plaats van de inbraak en deze zelve bijna vlak boven de slaapkamer der ouders gelegen is. Een gunstige gelegenheid voor in- brekeis was wel is waar, dat een com mensaal, wiens slaapvertrek naast het kantoortje ligt, juist dien nacht niet thuis was en dat de buitendeur, ook al een gevolg van het hebben van een commensaal, niet op de knippen ge sloten was. De ongehuwde M. J. G., te Cuyk bij Nijmegen, die 8 dezer als verdacht van kindermoord in hechtenis werd geno men, heeft thans aan de rijkspolitie haar misdrijf bekend. Donderdagavond keerden een 40-tal studenten van het gymnasium te Zen deren (gem. Borne) onder leiding van een hunner leeraren van het voetbal veld naar huis terug. Een onbekend fietsrijder, komend uit de richting van Zenderen, met ongunstig uiterlijk, kwam hen tegemoet. Toen hij het laatste drietal wilde passeeren, sprong hij eensklaps van de fiets. Met zijn eenen voet op den trap per haalde hij een revolver voor den dag, mikkend op den geestelijke loste hij zonder een woord te spreken zes schoten, die echter geen doel troffen. Alleen den student Staaiman ging een kogel door jas en broek, die bovendien een onbeduidend schrampwondje in het bovenbeen veroorzaakte. De aanrander sprong daarna op zijn fiets en verdween in de richting Al melo. Uit een der gevonden kogels is op te maken, dat de revolver van zwaar kaliber is geweest. De politie stelt een onderzoek in. Van den dader is tot heden geen spoor bekend. Het is een onloochenbaar feit dat de Pink Rillen de rheumatiek genezen. Talryke bewyzen, in den vorm van verklaringen, zyn gepubliceerd. Het is ook zeker dat honderdtallen lieden de be handeling met goeden uitslag be proefd hebben. Dat is uitgemaakt door het toenemend aantal ver- klarigen die ontvangen worden. Wy kunnen wel zeggen dat iedere persoon die aan deze pynlyke ziekte lydt en die zich niet met de Pink Pillen behandelt, het meest afdoende middel om zich er van te verlossen verwaarloost. I1GEZOMDEM. HEUSDEN, 12 Mrt. Heden avond vierde de Christelijke Jon- ged. Ver.„Dient den Heere" alhier, onder leiding van den heer Luteijn, hoofd der Christelijke School te Genderen, haar jaar feest ten huize van Mevr. Gezelle Meer burg, die zoo welwillend was, hare woning voor deze gelegenheid beschikbaar te stellen. Voordrachten en Samenspraken, (waarin o.m. op treffende wijze de revolutionaire beginselen bestreden werden), wisselden elkaar af, terwijl ook door het zingen van keurige liederen met begeleiding van orgel spel, de feestvreugde niet weinig werd ver hoogd. Er heerschte dan ook een recht gezellige toon, de uren vlogen om, en zeker zal deze gezellige en tevens leerrijke avond voor allen eene aangename herinnering achter laten. We hopen, dat het de bloeiende Jonged. Vereen. „Dient den Heere", voortdurend welga en haar arbeid voor Heusden nog ten rijken zegen zij. BurgerIHke Mtand. Werkendam, van 6 tot 13 Maart. Geboren: Marinus, z. v. B. Rijkers en G. van Veen; Gijsbert, a. v. J. C. van Laar en C. J. Versluis; Pieter, z. v. A. W. van Dongen en A. M. Kouings; Antoinetta, d. v. A. A. Heistek eu H. J. Potters. Overleden: Pieternella Mol, 98 j., wed. v. Hendrik BaggermanMarius Damen, 8 w. .Iaiibe«te(lins;eii. AlHrlatbcrlchleii. ■V 'VlJfN10 Maart. De prijs der Boter was van ƒ1.28 tot f 188 vtr a>"> Aangevoerd 419 Kilo's, Pfij» I.?5 de doos, f. 9 per 6 doozen. Verkrijahear bij Snabilié, Groote Markt, Rotterdam, hoofd-dcpotkouder roef Nederland, en Apotheken. Franco loezeadina tegen poetwiaaaL Ifl Maart. Prov. bestuur van Utrecht, het maken en inhangen ran twee nieuwe stormdenrrn voor de Koningin- neituis te Vreeawryk beh orende tot de werken van bet Merwedekanaal in de prov. Utrecht. Raming f 13150. 16 Maart. Prov, beatanr van Znidholland, het maken van oeververdediging op de kaden en het doorgraven van de monding der 2de c mpnre vin de Kromme Gonwe onder Waddinxveen. Raming 41.000 25 Maart Min. ran Waterstaat, het aansluiten der bekading lengt den rechteroever van den Amer, beneden het Spijkerboor, aan de omkading van den polder «Lepe laar". Kaming 80.200. I April. Min. van Waterataat, de uitvoering ran bag- gerwrek in de Boven-Merwede. Raming f )6,0o0. HEUSDEN, 14 Maart, Op de botermijn waren heden aangevoerd kilo he prijs varieerde van f 1.24 tot f I 30. Eieren van 3'/i tot 4 et. Granen Tarwe t 6. 0 «ƒ8.40, Rogge f 6.0" af 8.50, Qerst f .7«' a f 6 20 Haver f v.30 7.70, Zool zaad f -. Raapkoeken f af Lijnkoeken a LAND VAN ALTEN.4,18 Maart. Aardappelen. Vroege f a f Blauwe f 2.00 A f 2.40; Zeeuwen, f 2.40 f 2.75, Jammen f k f Hooi le gual. f 8 k f 10.00 2e gual. fvoor de persƒ10.00 A 11.00 Klaverhooi f 10 A 2 0'', Wit stroo f A f Oeel dito f A Varkens tot een gewiekt van 75 K.Q. 88 A 42 ets. zwaardere 4c a 48 etBoter J 1.30 i 1.40 per K.O. Keren f 0.7" A 0 80 per 26. ALMKERK. De getting der boter is deae week op de markt f 0.65 in de winkels dus f 0.70 perk. kilo. Eieren f 0.7?l/3 per '6 stuks WAALWIJ K, 13 Maart. De prijs der Boter was heden van f V. Ill a f I 21 per K O. Zetting 1 15. DUSSEN 12 Maart. De prijs der boter teas heden van f 1.22 a ƒ13'. Aanvoer 119 K.O. Zetting 1.80. Eieren f 0.80 de 2fl stuks. Eieren fO.il de 26 stuks.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2