A*n Der Bund wordt uit Zurich ge nu. i dat daar de pokken zijn uitge broken; er zijn ruim GO menschen door aangetast. Volgens een bericht uit Dijon is de st fs*>uskmitfabriek te Vomges in de >ioht ge vb gen. Een doode werd te voor schijn gebracht. Bijzonderheden ontbre ken. 'luatKeUjk nieuws. HEUSDEN, 28 Maart. Van de werf der N. V. Maatschappij voor Scheeps- en Machinebouw „Bergsche Maas alhier werd, heden met goed gevolg te water gelaten, een stalen elevatorbak van 330 Ms laadruimte en een draagver mogen van 630 ton, gebouwd voor den heer P. A. Bos te Gorinchem, wiens ver tegenwoordiger, de heer P. van Wijngaar den te Dordrecht, bij dezen afloop aanwezig was. Dit schip is 48 M. lang, 7 M. breed en heeft een holte van 2 M., terwijl het gewicht ervan ruim 120.000 K.G. bedraagt. Nog staan op dezen werf in aanbouw een stalen lichter met een laadvermogen van 135 last en een sleepboot van 120 P.K. en zal de kiel gelegd worden voor twee sleepkanen van 300 last. Woensdagmiddag, ten juist half twee ure, liep op de werf alhier van stapel een stalen elevatorbak, (zie bovenstaande mede- deeling). Honderden nieuwsgierigen, zoo wel dames als heeren, woonden deze plech tigheid bij, waartoe zich bij uitstek leende de R. Kath. Heiligendag. Toch waren velen teleurgesteld, dat dit alles zoo vlug in zijn werk ging. Met klokslag half twee werden de blokken weggenomen en eene minuut later dobberde het vaartuig reeds in de Maas. Een aangename voldoening echter voor den scheepsbouwersbaas, de Heer Prins, onder wiens leiding zich de massa ijzer tot een uitstekend vaartuig heelt ontwikkeld. De heer A. C. de Moor had het ondeelbaar oogenblik toch te baat weten te nemen, om, als amateur-photo- graaf er een instantanée van te maken, waarop we het water opschuimende het nieuwe vaartuig zien ontvangen. Nog altijd blijft de werf zich uitbreiden. Verschillende loodsen verheffen zich en Paarden £efokt worden kan dienen dat de bet, jR-rsoneel wordt met den dag grooter. heer W. M. Branderhorst alhier een 4-jarige Met 1 April komt de directie in handen hengst verkocht voor f 2400. Bij denzelfden van den heer J. F. H. Koopman, een landbouwer werd herhaalde malen tever- ingemeur die zich op dit terrein geheel ,T- te huis gevoelt en die reeds gedurende 12 jaren in Ned. O. Indië als ingenieur werk zaam was. We twijfelen niet of de heer K., die met WERKENDAM. In de Woensdag 1.1. gehouden Raadsvergadering werd besloten, met 7 van de 11 stemmen, aan de Am bachtsschool te Gorinchem jaarlijks tot wederopzeggingstoe eene bijdrage te schen ken van f25 per jaar. Benoemd werden tot leden van 't stem bureau de h.h. K. de Boon en G. van Oord en de overige leden tot plaatsver vangers, waarna besloten werd aan een te benoemen onderwijzer, aan de o. 1. school A, bij bezit der acte voor landbouw, f150 boven 't minimum toe te kennen. Eene missive van den heer Mussert werd vervolgens aangehouden tot eene volgende vergadering en f50 toegestaan, om bij eventueel tot stand komen van een veemarkt, alhier, daarmede de voor- loopige kosten te dekken, zoo de landbouw- vereeniging de propaganda voor die markt op zich zou willen nemen. Ten slotte werd een instructie voor den machinist der waterleiding vastgesteld en zijn salaris verhoogd met f 80. SLEEUWIJK. De kiezerslijst dezer gemeente bevat de namen van 544 kiezers waarvan er 130 alleen kiesgerechtigd zijn bij verkiezing van leden voor de Tweede Kamer of de Provinciale Staten. GAMEREN. Paardenfokkers in 't Land van Heusden en Altena wordt ten zeerste aanbevolen de welbekende en om hunne gewenschte eigenschappen bezittende heng sten van den heer M. A. d. Geus te Ga meren. De „Garibaldi" die geen onbekende meer is en welke afstammelingen tegen zeer hooge prijzen worden gezocht kunnen we in alle ogzichten aanbevelen. „Ibas" eveneens een prachtig dier schoon van boven, staat pas voor 't tweedejaar, zal bok dit jaar niet achter staan. Zie advert, in dit blad. x GENDEREN. Als een bewijs dat in het land van Heusden en Altena goede vosmerne. DUSSEN (Binnen). Gisterenavond hield - de chr. schoolvereen. hare jaarvergadering g>ed»n lust en algemeene kennis is toege- ,J rust en finantieel ook bij de onderneming die slechts matlS bezocht was; De voorz- betrokken is, zal het aanvankelijk succes K. Janson, opende de vergadering waarna van de onderneming weten voort te zetten, de penningmeester rekening en verantwoor- Gelijk met het optreden van den heer ding deed. Het hoofd der school, de heer Koopman trekt zich de heer E A. de Bruyn y d Zwaal gaf een overzicht over den ais directeur terug. In goede verstand- s bonding met de Vennootschap heeft de toestand der school. heer de B. tegen 1 April als zoodanig zijnDs. Aalders, eerevoorz., hield een rede eer ol onslag aangevraagd, hetgeen hem over „De verhouding der school tot de kerk op de meest vereerende wijze is verstrekt en 8Chetste het verband tusschen school en geworden. De heer de Bruijn zal nu weder op den vroegeren voet zich op de smederij gaan toeleggen, in welk kunstvak hij steeds Ds. Aalders sloot de vergadering. éen mm van groote beteekenis was. Ook ALMKERK. De timmerman J. Straver, zal yne smederij tevens dienstig zijn voor de scheepswerf, zoodat hij, zonder directeur die bijna een jaar geleden naar Amerika te zijn. toch bij de groote onderneming trok, met achterlating van zijn gezin, om gfiht.firesseerd blijft. zijn geluk te beproeven is thans terugge- VVe willen bij dit vertrek als directeur keerd Zijn indruk over Amerlka jf) over toch nog een afzonderlijk woord tot den heer de Bruijn richten. I \geheel genomen voor den arbeider gun- Sinds de opening van den Maasmond stig, doch zijn gezin trok hem naar Hol- was het eene algemeene ilusie om te Heus- land terug. iW dellggfn&tïï' *- H-'» een zanggereeniging bier het aangewezen punt was voor zulk opgericht. Deze is een Christelijke met eene onderneming; maar die ook zeer aanvankelijk 20 leden. Er zijn nu in onze tegemoet zou komen aan het gemis van gemeente niet minder dan zes zanggezel- fabrieken, die hier zoo gaarne gezien worden. 9(lh9T,n(1r, Verschillende middelen werden in hetu j j i. n werk gesteld doch de verwezenlijking had I Tot directeur benoemd de heer C. van telkens met tal van moeilijkheden te kampen. Veelen, hoofd der Chr. school alhier. Poen trad de heer de B. te voorschijn, Gisterenavond gaf de fanfare „Nooit wist eene vennootschap tot stand te brengen tT en na ook tal van wederwaardigheden met &edacht m de zaal bij Heikoop haar eerste ijzeren volharding te hebben doorstaan, concert. Wel hebben we de fanfare vroeger kwam de scheepswerf te voorschijn, die gehoord, maar 't waren andere leden met'n in de enkele jaren van haar bestaan, reeds anderen directeur, daarna lagen de instru- znoveel bewijzen van levensvatbaarheid gaf. menten l n tijd stü tot verleden zomer We vleien ons dat de Scheepswerf, die thans met eene kleine honderS personen weer Jongelui lust gevoelden tot oefenen werkzaam is, geregeld in uitbreiding zal en er in slaagden den heer Willem Vinger toenemen. Dit zal Heusden ten goede hoets uit Dussen tot directeur te benoemen, komen, zoowel als de Vennootschap met Gisteravond hoorden we de eerste resul- haren directeur, maar het zal steeds ook -ne «tredende gedachte rijn voor den heer taten van hun ■tator™' Een «n/"der m de Bruijn, die daarin de verwezenlijking aanmerking genomen, moet gezegd, dat het zal blijven zien van de door hem opge- corps al aardig flink voor den dag kwam. richte onderneming. Alle begin is moeilijk maar hun directeur Van verschillende zijden worden ons *s doorkneed van muziek en is een uitne- kapeUen gebracht als lenteboden. De komst mend dirigent dus zal hij de fanfare wel van den ooievaar hebben we al vroeger vormen en weten te ontwikkelen tot een gehad; maar eene bizonderheid over deze tbnk corps. van sympathie, heeft het hun niet ont broken. Drukte is er niet bijgemaakt wegens ziekte der bruid, waarom ook de fanfare „Wilhelmina" vaa eene sernade moest af zien. WOUDRICHEM. Door het college van Notabelen der Herv. Kerk is tot kerk voogd benoemd, in plaats van den heer W. Ambrosius, die alszoodanig had be dankt, de heer H. M. Kentie, die deze be noeming heeft aangenomen. LAND VAN ALTENA. De handel in biggen is den laatsten tijd hier in de streek bijzonder druk. Nu de uitvoer uit Gorcum over de Mer- wede verboden is, weten de biggenhande- laren er van te profiteeren en rijden met hun karren vol biggen de dorpen af om zaken te doen. De prijzen zijn desondanks niet hooger, men besteedt van af f 5,50 tot f 11,50 per stuk. UPPELSCHENDIJK. De zangvereen. „Hallelujah", is van plan op Zaterdag 4 April eene uitvoering te geven in de school aan de Voorsteeg. Het programma van dit onlangs tot gemengd koor omgezet gezel schap ziet er goed uit en belooft een aan- genamen avond. WIJK. Benoemd tot opperbrandmees- ter en brandmeester alhier respectievelijk de heeren M. J. de Roon, landbouwer en Corn. Garstman, timmerman, beiden alhier. De Raad dezer gemeente heeft heden benoemd tot dagelijksche opzichters bij den bouw der openbare school en onderwijzers woning alhier de heeren Corn. Garstman alhier en G. v. Gooi te Woudrichem. Bij Koninklijk besluit van 21 Febr. j.l. is aan deze gemeente een buitengewone rijkssubsidie voor den bouw der openbare school en onderwijzerswoning toegekend ten bedrage van f 20200. Burgemeester en Wethouders heb ben aan de heeren H. Vonk en M. Mans, onderwijzers aan de openbare school te Aalburg als zoodanig verlof verleend ge durende den tijd ter vervulling hunner militieplichten. Voor de nationale Militie der lich ting 1909 hebben zich ter inschrijving aangemeld 31 personen. Op de kiezerslijst dezer gemeente komen voor 288 namen van kiezers. VEEN, Bij de Woensdag gehoudene verpachting van weilanden toebehoorende aan de Diaconie der Ned. Herv. Kerk en anderen, waren fle prijzen hooger dan ver leden jaar. Gemiddeld brachten zij 5 pCt. I meer op. Het schijnt de behoeften voor weiland grooter wordt. De boeren bieden maar te- gen elkaar op en schijnen hun eigen be lang uit het oog te verliezen. Tot ons genoegen vernemen wij dat de heer J. Timmermans, volontair ter ge meente-secretarie, geslaagd is voor het eerste 'gedeelte examen als aspirant-gemeente-se cretaris. De geslaagde genoot zijne theoretische opleiding bij den heer H. J. van Eggelen, gemeente-secretaris te Heusden. school 1, mejufvrouw C. J. L. Sitsen te Ginneken. Vastgesteld wordt het kohier der hon denbelasting tot een bedrag van f 153, met 78 aangeslagenen. Niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering gesloten. ü$liiiienland. Men seint uit Batavia aan de Nieuwe Courant Zondag had een anti-belastingbetoo- ging plaats te Fort De Koek. De hoof den zijn gearresteerd. De gevangenis wordt door militairen bewaakt. In Loeboebasoeng heeft de bevolking de gehoorzaamheid opgezegd. Het be stuur heeft militaire hulp gevraagd. Er is een compagnie daarheen gezonden. Te Padang zijn oproerige plakaten gevonden, aanzettende tot den prang sabil (den „heiligen oorlog.") Na uitvoerige replieken is Donder dag het noodwetje voor het blijvend gedeelte door de Tweede Kamer met 54 tegen 41 stemmen aangenomen. Bij Kon. Besl. van 25 Maart is be noemd tot ridder in de orde van Oran- je-Nassau, C. Reder, wagenbestuurder bij de Haagsche Tramwegmaatschappij, te Scheveningen. Naar de N. Ct. meldt, heeft, minister Talma, in opdracht van de Koningin, persoonlijk aan Reder, die bij de bekende aanrijding van het Koninklijk rijtuig door zijn kordaatheid een ernstig on geluk voorkwam, het ridderkruis in de orde van Oranje-Nassau overhandigd. Van de directie van de H. T. M. zal Reder, volgens het blad, nog een gouden horloge met inscriptie ontvangen. Men schrijft uit Oijen aan de N. R. Crt. Niettegenstaande de opening van den niouwen Maasmond blijft de toestand hier even ellendig. Door het kwelwater staan thans alle landerijen, ook de hoog ste bouwlanden, onder water, terwijl ook de meeste binnenwegen onbruik baar zijn. Voor de landbouwers, wier winterkoren zoo prachtig stond, is de schade groot. Alles moet opnieuw be werkt en bezaaid worden. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt in de Stct. bekend, dat in den loep van de maand April j a.s., bij wijze van proef, briefkaarten I voor het binnenlandsch verkeer op alle kantoren der posterijen verkrijgbaar zul len zijn, aldus ingericht, dat de linker helft der adreszijde voor schriftelijke mededeelingen kan worden gebezigd. laatste vernamen we uit Meeuwen Aldaar ANDEL. Over eenigen tijd zal alhier had het vorig jaar een ooievaarspaar 'nmet het verbouwen der Christelijke school viertal telgen, die met uitgerekte halzen een aanvang worden gemaakt. Naar we over het neet keken. De eigenaars der vernemen zullen alsdan een gedeelte der hofstede, waarop ze zich genesteld hadden, schoolgaande kinderen in het lokaal der namen de jonge langhalzen uit het nest ongebruikte openbare school onderwijs ont- en plaatsten ze in den boomgaard, alwaar vangen. de ouden ze, spoedig opgemerkt, kwamen Terwijl de zoon van P. v. A. met kar spijzigen. Des avonds werden ze in de en paard 0p den weg was, sloeg het paard echuur opgeborgen, om alzoo niet in han- 0p kok Ofschoon kar en tuig erg werden den te vallen van de ooievaarsdieven. De gehavend, bracht de voerman het er met '°nge vogels gevoelden zich gelukkig in een paar gchrammen aan gelaat en handen en toestand, ze werden 's morgens in den a£ zoodat het ongeval met wat materieels pmgaard gebracht en 's avonds met eene schade afliep. nd gehaald, waartoe ze al spoedig, uit i j i i i De ooievaars zijn deze week weder beweging zich toegang verschaften. gearriveerd, en hebben hun oud nest weer ig zoo voort tot ze groot werden en betrokken ken. Nu is er weder één paar Ifc-erd. Zijn dit nu dezelfde ouden DUSSEN. De echtelieden J. van der ^iet er twee van de kinderen? Stelt en M. Koekkoek, vierden gisteren y-ijgt de geschiedenis. hun gouden huwelijksfeest. Aan blijken VERSLAG van het verhandelde in de Gemeenteraadszitting van Woudrichem van Dinsdag 24 Maart. Voorzitter de heer P. Verhagen, Burge meester. Afwezig de heer D. Daim. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Uit Noordbroek over proefvelden b. Verslag gezondheidscommissie te Heus den c. Van het gemeentebestuur te Velzen om adhaesie aan het bekend adres d. Idem van den raad te Nijmegen over tijdsregeling. NotificatieDe raad verleende vergun ning tot het plaatsen van isolatoren op de gevangenpoort, welke kosten door het rijk worden vergoed. In behandeling kwam de bepaling van den leeftijd tot toelating der leerlingen aan school 2 in wijk B. Het voorstel van B. en W. dat bepaalt dat de leerlingen in het jaar van toelating zes jaar moeten zijn of worden, werd aan genomen. Aan de orde kwam nu voor de zooveelste maal de drinkwatervoorziening in onze ge meente; de gezondheidscommissie wil dat de gemeente een overeenkomst zal aangaan met het rijk over de pomp in het artille rie-park. De voorzitter deelt mede wat het ge meentebestuur al gedaan heeft om tot een bevredigende oplossing te komen met de rijkspomp, doch verwacht van verdere be moeiingen niet veel. De heer Kole wil nog eens dat B. en W. een persoonlijk onderhoud zullen hou den met den eerstaanwezende te Gorinchem, waartoe besloten wordt. De gezondheidscommissie kwam den raad nog eens herinneren aan de onbewoonbaar- verklaarde woning in de Spieringstraat no. 114, met verzoek de ontruiming wel te willen bevorderen. De voorzitter zegt dat de raad geen recht heeft tot ontruiming en alleen kan beloven alles aan te wenden tot een bevredigende oplossing. Benoemd wordt tot onderwijzeres aan In het „Volksdagblad" van eergisteren j werd een sensatiebericht aangetroffen 1 omtrent een geweldige ontploffing, wel ke bij gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin „en haar man" aan 1 de Technische Hoogeschool te Delft, in een der bezochte laboratoria zou hebben plaats gehad. Tal van bijzonderheden daaromtrent werden in het genoemde i blad publiek gemaakt. Bij ingewonnen informatiën blijkt nu, dat te Delft zelf van de geheele geschiedenis niets be kend is. Men schrijft uit Winschoten aan het N. v. d. D.: Aan den ingang van de stedelijke begraafplaats staat een oud schoolgebouw met twee lokalen, welke sedert een aan tal jaren buiten gebruik zijn gesteld en thans drie gezinnen huisvesten, die an ders dakloos zouden zijn. Het heele huisraad, voor zoover het nog op dien naam aanspraak kan maken, bestaat uit een paar oude stoelen, tafel, kachel en legerstroo, terwijl eenige oude zakken dienst doen als gordijnen. Van opvoeding is geen sprake, en de Voogdij raad heeft reeds besloten drie kinderen aan de ouderlijke macht te onttrekken, opdat van deze stumperds nog iets te recht zou komen. Toen echter twee agen ten van politie de kinderen kwamen halen, verzette de moeder zich hevig daartegen, en men moest onverrichter zake terugkeeren. Eerst later is de politie er in geslaagd de kinderen mede te ne men en hun een beter thuis te bezor gen. te Arnhem een aanvang gemaakt met de behandeling der zaak tegen twee der directeuren van de Arnhemsche Bank- vereeniging, mr. de Meyier en mr. Pliester. (De derde directeur, C. C. Lincker, heeft zich, door te vluchten aan de vervolging der justitie onttrokken.) Be klaagden stonden terecht wegenslo, de vervalsching der boeken; 2o. ver duisteringen door de drie directeuren of beheerende vennooten te zamen en. in vereeniging gepleegd; 3o. verduis teringen door beide bovengenoemde be klaagden te zamen en in vereeniging gepleegd na Lincker's vlucht. Donderdag eischte het O. M. tegen Mr. de Meyier S1/^ jaren en tegen Mr. Pliester 3 jaren gevangenisstraf, onder aftrek der preventieve hechtenis. In de Dinsdag 24 Maart gehouden Alge meene Vergadering der Handels- en Land bouwbank werd verslag uitgebracht over het le boekjaar (1907). Uit dit verslag bleek dat de drie seriën van aandeelen ieder groot f 100,000— geheel waren geplaatst. Door den Raad van toezicht werden 103 credieten toegestaan tot een totaal bedrag van f 365,815.— Het toegestane crediet bedroeg aan het einde der maand: Jan. Febr. Maart April Mei Juni 1.100.- 3.800.— 10.650.— 31.450.— 78.650.— 80.725.— Juli Aug. Sept. Oct. Nov. Dec. 96.015.— 112415.— 161.765.— 167.465.— 251.215.— 325.515.— Het totaal der debetsaldo's der crediet- nemers bedroeg uit. Jan. Febr. Maart April Mei Juni 425, 1.378.C65 8.222 875 24.450.305 41.945.20 64.377.265 Juli Aug. Sept. Oct. Nov. Dec. 81.869.625 94.114.17 101.918.605 118.252.99 189. .64.235 269,966.855 Aan deposito's werd in het geheele jaar ontvangen f 297.137.52 en terugbetaald f 125.573.20. De deposito rekening wees een saldo aan op ultimo: Jan. f 12.325.— Juli f 106.695.95 Febr. 19.460.Aug. 116.445. Maart 28.510.Sept. 119.695. April 5j.952.25 Oct. 145.720. Mei 71.275.— Nov. 159.170.22 Juni 88.275.95 Dec. 170.564.32 Van rekeninghouders had de bank onder hare berusting aan het einde der maand: Jan. Febr. Maart April Mei Juni 6.924.94 17.P97.645 11.281.27 18.357.47 27.523.26 21.071.35 Juli Aug. Sept. Oct. Nov. Dec. 29.662.61 29.738.905 33.700.88 38.000.565 43J037.26 48.253.74 De afdeeling incasso neemt ook gestadig in omvang toe. Er werd geincasseerd in de maand: Jan. Febr. Maart April Mei Juni 2.687.65 10.237.42 8.627.71 11.181.13 13.817.63 13.216.61 Juli Aug. Sept. Oct. Nov. Dec. 11.81551 14.158.26 13636.35 23.754.09 21.399.29 28.465.99 Men meldt uit Amsterdam aan Het Vad.: Woensdagavond omstreeks halftwaalf is na afloop eener voorstelling in den Stadsschouwburg een dame uit de Jan Luijkenstraat tot de ontdekking geko- meu, dat haar witte kleed met groote inktvlekken bezoedeld was. De dame was in gezelschap van drie heeren. Aan Rente werd berekend van 1 Januari tot 31 Decemberf 10.356.66. Aan Rente werd vergoed f2931.97 Is nog verschuldigd - 2207.08 - 5139.05 Zoodat op de Rente rekening werd verdiend- 5217.61 Met het koopen en verkoopen van wissels op het buitenland, coupons en vreemde munten werd verdiend f 186.355 Aan Incasso en provisie werd ver diend - 1040.09. Aan overschrijving van aandeelen - 35. Zoodat de winst totaal bedraagt f 6479.055 De onkosten bedroegen totaal - 5362.285 De netto winst bedraagt dus f 1116.77. Met algemeene stemmen (87) werd be sloten dit winstsaldo af te schrijven op de oprichtingskosten, waardoor deze rekening van f 2728.545 zal worden teruggebracht tot f 1611.77°. Verder werd besloten met het oog op de groote uitbreiding van zaken de twee laat ste Seriën van het kapitaal ieder groot f 100.000 uit te geven onder voorwaarde dat daarop 40/0 rente zal worden bijbetaald vanaf 1 Januari 1908 tot op den dag der storting plus f 5.per aandeel tot delging der oprichtingskosten. Door dezen maatregel zal de Rekening oprichtingskosten uit de boeken der Ven nootschap verdwijnen. De Directie deelde mede dat nu reeds verschillende aanvragen om aandeelen in kwamen. Als Commissarissen werden herkozen de heeren Mr. W. Dicke en Joh. Terpstra. Een zoon van burgemeester W. te Broek in Waterland heeft den waar- nemenden secretaris Van Engelenburg op straat met een bijl aangevallen en ernstig verwond. De dader is ter beschikking van de justitie gesteld; de gewonde is ter ver pleging naar Amsterdam getranspor teerd. Indien gy niet meer weet tot welk middel uwe toevluoKt te nemen, doe het dan tot de Jrink Pillen. Dezen hebben genezgn daar waar andere middelen hpbben gefaald. lliirKerl(jke Ktund. Werkendam, van 20 tot 27 Maart. Gbboren: Maaike, d. v. M. W. van Oord en S. Heijstek; Pieter, v. L. Rijkers en W. van der Stelt; Levenl. kind v. het manl. geslacht v. H. van der Wiel en A. P. de Waal. Overleden Huibert Smits, 65 iechtg. Dinsdagmorgen is voor de rechtbankv. Catharina de Bas. Handels- en Landbouwbank te Gorinchem met Bijkantoor te Dordrecht.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2