knoppen welke op de stijlen van zijn ledikant waren bevestigd. Dat de bom te vroeg sprong was te wijten aan een ongelukjehet daar op vallen van een brandende sigaret. Het schijnt dat de man zal herstellen. De Canadeesche regeering heeft be volen, de anarchiste Emma Goldman, die in Canada was gekomen, naar de Amerikaansche grens te brengen. Mocht zij weigeren weer op Amerikaansch grond- gebied over te gaan, dan zou zij aan Rusland worden uitgeleverd. HEUSDEN, 11 April. Woensdagmiddag gebeurde in de nabij heid van het wachthuis der stoomtram al hier een droevig ongeluk. De veertienjarige stoker Van Veldhoven uit Baardwijk sprong van de machine om een wissel om te leggen. Ongelukkig strui kelde hij, waardoor hij met de machine in aanraking kwam en ernstig verwond werd. Niet minder dan vijf ribben werden gebroken. Spoedig was geneeskundige en geestelijke hulp aanwezig en werd de jon geling op een baar naar het R.-K. Gasthuis gedragen. Naar wij vernemen is alle hoop op herstel nog niet uitgesloten. Hoewel er nog weinig gewag van ge maakt wordt, nadert de Heusdensche ker mis toch met rasse schreden en wordt de volgende week reeds een begin gemaakt met het opslaan van tenten en kramen. Als een bizonderheid dient, dat het cir cus Roberti ook zal arriveeren, dat van een vorig bezoek, enkele jaren geleden, de beste herinnering heeft achtergelaten. We lazen in den laatsten tijd een gunstig oordeel over het cirque, bij zijn bezoek aan verschillende plaatsen in Gelderland. WERKENDAM. Eergisteravond verga derde de Werkliedenvereeniging „Een dracht" ten herberge van H. J. van den Steenhoven, alhier. De vergadering had haar gewoon verloop. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, die door de leden J. P. van Driel, J. Tim mermans en Th. Visser werd nagezien en in orde bevonden, waarvoor laatstgenoemde den penningmeester dank bracht, bleek, dat in de afgeloopen 3 maanden was uit gegeven f788.22 en ontvangen f691.17, zot dat er een nadeelig slot was groot f 97.05. Bij het kapitaal was f100 gestort, zoodat het thans groot is f 1724.41, terwijl het reservefonds bedroeg f 1032.90 en er bij den penningmeester 1 April in kas was f4.21. Als nieuwe leden werden aangenomen A. v. Driel C.Bz., G. Kreukniet, A. Roubos, A Holster Jz. en G. Paans. WOUDRICHEM. Door den raad dezer gemeente is besloten 'n wekelijksche markt dag in te stellen van vee en varkens, welke wanneer de hoogere vergunning daartoe is verleend, zal gehouden worden, op eiken Donderdag. Aangezien evenwel het regel is de goed keuring voor het houden van markten lang op zich laat wachten, is op particulier ter rein de gelegenheid tot dezen handel reeds geopend. De voor het eerst gehouden beesten- en varkensmarkt op Donderdag was drukbe zocht. Aangevoerd 60 stuks vee met veel handel. DOEVEREN. In aansluiting op ons vorig bericht zij nog gemeld, dat de inwijding van den toren zal worden opgeluisterd met eene uitvoering, te geven door de zangver- eeniging „Ons Genoegen" directeur E. Boll. NIEUWAAL. De heer Den H., hoofd der school alhier, ondervond dat de leer plichtwet ook voor onderwijzers minder aangename gevolgen kan hebben. Een zijner leerlingen kon n.l. wegens ongeoorloofd schoolverzuim geen landbouwverlof gegeven worden. De vader wond zich daarover zoo op, dat hij den heer Den H., wien hij de schuld gaf der weigering, te lijf ging en hem een blauw oog sloeg. Van een en ander is proces-ver baal opgemaakt. VBOSCH, 9 April. Plotseling sterfgeval. Hedenmorgen circa 8 uur begaf zich de heer F. 8. G. 8., handelsreiziger bij een der grootste firma's hier ter stede, naar de stoomtram 'a-BoschHeusden. Nauwelijks had hij daarin plaats genomen, of hij gevoel de zich ongesteld. Wankelende kon hij zich nog naar de wachtkamer van het tram station begeven, waar zijn toestand zóó ernstig bleek, dat geestelijke en geneeskun dige hulp werd ingeroepen. De zeereerw. heer pastoor G. v. d. Kant diende den heer 8. nog het H. Oliesel toe, doch toen Dr. Wolff ter plaatse kwam, waren de levens geesten reeds geweken. Hartverlamming is waarschijnlijk oor zaak van dit treffende plotselinge sterfgeval. VEEN. Het fanfarecorps „Wilhelmina" alhier, directeur de heer J. van Wijk te Heusden is voornemens 2en Paaschdag hare uitvoering te geven. Op het programma zijn weer flinke stuk ken geplaatst en in de pauze zal wel weer voor at wisseling gezorgd worden. Wij wenschen haar dus veel succes toe. Deze week werd reeds melkvee naar de weide gebracht. Wat de voorraad gras aangaat, deze laat veel te wenschen over, doch de hoofdzaak is, dat de hooitasch bij velen uitgeput raakt, zoodat een vroeg scha ren daarvan hoofdoorzaak is. ALMKERK. De voerman P. R. is bij het laden van griendhout, doordien het paard schrikte, van de kar gevallen met 't gevolg, dat een der wielen over zijn been ging. Onder hevige pijnen werd hij naar huis vervoerd en de hulp van dr. Over- bosch ingeroepen. De vrouw van A. Kant, woonachtig in den Uppelschen hoek is in den kelder gevallen en bekwam aan een voet een en kelbreuk. De uitvoering der Zangver. „Halle lujah" is naar wensch geslaagd. Er was flink bezoek en wat het gemengd koor, dat vlak na 't begin dezes jaars, als zooda nig is gaan studeeren, ten gehoore bracht, liep uitstekend van stapel. Sommige stuk ken waren al vrij moeilijk, doch de wijze waarop 't koor zong, strekt tot eer en le verde 't bewijs, dat de heer H. Romeijn een flink directeur is. De stukjes ter afwisseling ten beste ge geven werden goed uitgevoerd en zóó natuur lijk, zóó aandoenlijk, dat een paar luiste raars buiten kennis geraakten en naar bui ten moesten worden gebracht. Dit moge wat ongelooflijk schijnen, toch is het heusch waar. Als dit gemengd koor zoo voortgaat dan zal 't een uitnemende zangvereen. worden. DUSSEN. Bij de gehouden publieke verpachting van hooigras in den Zuidhol- landschen polder werden ditmaal hooge prijzen besteed, hooger nog zelfs dan ver leden jaar, wel 5 k 10 gulden per blok. Onze vroegere dorpsgenoot de heer O. van Krimpen, thans rijksambtenaar kommies te Middelburg, wordt tegen 30 April overgeplaatst naar Dordrecht. Van den landbouwer D. C. Koekkoek geraakte een rund te water en verdronk. Dezer dagen slaagde de jongeheer W. Bos voor het toelatingsexamen aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Maas tricht. Hij genoot zijn opleiding aan de O. L. S. Wijk A alhier, hoofd de heer Godschalk. Wij wenschen den geslaagde geluk met deze eerste promotie. *»d. In het begin van de vorige maand werd het eiland St. Martin door een orkaan geteisterd. Thans meldt een cou rant van daar hierover het volgende „In den avond van den 7den dezer kwam er een hevig onweder op, dat gedurende den nacht in een feilen or kaan veranderde. Niemand verwachtte zulk een weer. Eerst begon de wind uit eeue Noordwestelijke richting te waaien. Omstreeks middernacht veranderde hij van richting en ging uit het Noordoos ten blazen. Kort daarop deed een vree- selijke orkaan zich gelden. In den mor gen van den 8en d.o.v. zag ons stedeke er treurig uit. Al de omheiningen waren neergewaaid, vele groote boomen ont worteld en verscheidene gebouwtjes met den grond gelijk gemaakt. In de bui tendistricten hebben tal van hutten zwaar geleden. Het seintoestel op het Fort Amsterdam werd beschadigd. De zee was zeer onstuimig. Ter reede lag slechts eene Nederlandsche bark, nut eene lading van 111 zakken katoen, ten anker. Zij is gelukkig door den orkaan gespaard. In den haven van het naburige eiland St. Kitts is h< t evenwel erg geweest. Zes-en-twintig vaartuigen zijn er ver gaan, waaronder ook de Nederlandsche mailboot „Swan Hilda". Hare gezag voerder, kapitein Smith, is verdronken. Op de reede van Anguilla zijn zeven schepen gestrand. In de stad Basseterre hebben vele huizen zwaar geleden. Op St. Eustatius zijn vele huizen omgewaaid, boomen ontwoiteld, lantaarns stuk ge slagen, de molen zwaar beschadigd enz. en zijn de ter reede liggende vaartui gen schier allen te pletter geslagen. Drie daarvan dreven weg, doch werden in St. Thomas en St. Bart gevonden. Op Saba zijn door den orkaan niet alleen huizen neergeslagen, boomen ont worteld enz., maar bovendien groote schade aan de veldgewassen toegebracht. Deze orkaan heeft ons zeer verrader lijk behandeld. In dit jaargetijde is hij een ongewone bezoeker. Deweieldschijnt onderstboven te staan!" Uit Berg en Terblijt meldt men aan de Ned: Een 16-jarig dienstmeisje van den eigenaar der boerderij alhier, welke Zaterdag een prooi der vlammen werd, is gearresteerd, verdacht van brand stichting. Zij wordt verdacht voor eenige weken een andere boerderij te hebben in brand gestoken. Te Haaften bij Zalt-Bommel is een ondiepte in de Waal ontstaan, waar Woensdag twee booten van de reederij Bremen— Londen en een groot ijzeren schip vast raakte. Voorloopig is de vaart voor sleepbooten gestremd. De vrouw die in den Haag door twee Amsterdamsche rechercheurs werd aan gehouden had nog bijna alles bij zich, wat zij in de woning van freule Bod- daert te Amsterdam gestolen had. Dezer dagen kwamen een tweetal Utrechtsche studenten in hotel Levedag aan de Breestraat te Lqjden lunchen en zij vroegen den hotelhouder of zij daar een piano mochten zenden, die cadeau gedaan zou worden aan de so ciëteit Minerva, maar vooraf een plaats moest hebben. De piano zou met den trein uit Utrecht aankomen. De hotel houder had natuurlijk geen bezwaar en de heer L. Valk, pianohandelaar aldaar, nam het transport van den trein naar het hotel op zich. Toen de kist aankwam wilde de heer Valk haar voor het hotel openen, maar de mannen die de kist uit Utrecht ver gezelden, stonden er op, dat zij bin nenkamers zou worden geopend. Aldus geschiedde, maar wat keken de om standers, waaronder ook de praeses van de studentensociëteit, vreemd op, toen zij niet een piano, maar twee studenten in de kist zagen met leeren riemen vastgebonden. Een veldflesch gevuld met cognac, hadden de heeren bij zich voor de verveling, en verder lagen er steenen in de kist, om te voorkomen dat de kist te licht geacht zou worden voor een piano. Men lachte ten slotte allen hartelijk om de grap en de heeren uit Utrecht bestelden onmiddellijk een fijn diner. De kist met de steenen is later naar Minerva vervoerd. Er staan tegenwoordig aldus wordt door een vakman aan den berichtgever in Maas en Waal van het *N. v. d. D." verzekerd ongeveer 1200 millioen steenen op de fabrieken in Nederland onverkocht, zonder dat er in den eersten tijd vooruitzicht bestaat, dat hiervan een eenigszins belangrijke hoeveelheid zal verkocht worden. De fabrikanten gevoelen daarom weinig lust in den aanstaanden zomer de nieuwe productie van grooten omvang te doen zijn; de campagne zal laat aanvangen en vroeg ophouden. Natuurlijk is dit van grooten invloed op den maatschappelijke*! toe stand in de vele gemeenten langs Waal en Rijn, waar steenfabrieken gevestigd zijn. Een aantal werklieden tracht dan ook ander werk te vinden in Duitsch- land. Eergisterennacht overleed de oudste inwoner van Hooge-Zwaluwe C. Dubbel man, in den ouderdom van 104 jaren en 6 dagen. Hij was vermoedelijk ook de oudste bewoner van Nederland. Weel de heeft de tot het einde toe krasse grijsaard, die zich in een goede gezond heid mocht verheugen en nog tot 't laatst het gebruik van al zijne zintui gen had, nimmer gekend. Zijn geheele leven was er een van harden, zwaren arbeid, dat daarbij nog dikwijls d© bit terste armoede kende. Den 2en dezer herdacht Dubbelman zijn 104den ge boortedag. Dinsdagavond heeft te Nieuw-Scheem- da een droevig ongeval plaats gehad. Eenige jongens, die aan het spelen wa ren, vermaakten zich bij het hulpspoor lijntje, dat gelegd is van het oude diep naar de in aanbouw zijnde boerenplaats van den heer Saben en dient tot aan voer van materialen; om dit te kun nen doen moest men de rails over een sloot leggen. Bij de sloot waren nu deze jongens bezig, om aan hunne han den hangende aan de rails, zich over de sloot te werken. Terwijl nu de 8 jarige zoon van den arbeider H. bezig was dit te doen, schoof een andere jon gen de z.g. kiepkar over de sloot, met het gevolg dat den jongen H. alle acht vingers werden afgereden. De patiënt is naar Groningen vervoerd. De rechtbank te Arnhem uitspraak doende in de bekende strafprocedure tegen de directeuren der Arnhemsehe Bankvereeniging, heeft mr. Pliester ver oordeeld tot 2'/, jaar en mr. de Meijier tot 3 jaar gevangenisstraf, beiden met aftrek der preventieve hechtenis en met vrijspraak op sommige punten der be schuldiging. De eisch was resp. 3 en 31/ jaar. Wij vernemen, dat verschillende ont slagen werklieden op de zalmvisscherij „Nieuwe Merwede" aan den Kop van het Land weder aangenomen zijn, om dat gebleken is, dat zij onder sterken invloed van anderen stonden, die, hoe wel zich aangeboden hebbende, geen toegang tot de visscherij meer verkrij- Sen* Reeds is alle stagnatie in de werk- zaamheden opgehouden. Men meldt uit Friesland: Nu er dezen winter duizenden mollen in deze provincie zijn gevangen, omdat de velletjes duur betaald werden en men in de landerijen heel weinig molhoopen meer ziet, zal het dit voorjaar waar schijnlijk blijken, dat het vangen dier dieren schadelijk geweest is voor de landerijen. Immers nu reeds merken de boeren op hunne graslanden plek ken, waar de graszode geheel losligt. Alle gras vezeltjes zijn doorgevreten door de engerlingen enz., welk ongedierte nu ongestoord zijn gang kan gaan, wijl de aartsvijand van hen voor een groot deel is weggevangen. Juist op het oogenblik, dat de snel trein van 11.21 uit Amsterdam naar Rotterdam, Woensdagmorgen tusschen Harmeien aankwam, bevonden zich twee personen en een paard op den overweg der spoorbaan. Het ongelukkig gevolg was, dat beide personen benevens het paard overreden en op slag gedood wer den. Hierover wordt nader uit Utrecht gemeld: De 25-jarige Hein en de 23-jarige Pieter Kroon, landbouwerszoons te Kort- wijk, waren met paard en wagen var kens gaan verkoopen te Breukelen en reden met de ledige wagen naar huis terug. Toen zij den overweg passeerden (de slagboomen waren n.l. geopend) zagen zij plotseling den trein van Breu kelen op zich aanvliegen. Voor zij den tijd hadden zich te herstellen van den schrik, waren zij aangereden en zoo goed als vermorseld. Meer dan 15 Me ter zijn zij weggeslingerd door den trein. De trein hield onmiddellijk stil en zette de reis voort toen de lichaams- overblijselen waren opgeruimd. Het paard was ook op slag dood en de wa gen was in tweeën geslagen. Een eind verder vond men de beide voorwielen. Op het oogenblik dat het ongeluk gebeurde werd de dienst voor de slag boomen aan den overweg waargenomen door een overwegwachteres, zekere van B. die onmiddellijk in hare functie ge schorst is. Zij beweert geen signalen gehoord te hebben, die de aankomst van een trein behooren aan te kondi gen. De ongelukkige vrouw is er vree- selijk aan toe. Een nauwkeurig onder zoek is door de autoriteiten ter plaatse ingesteld. Men schrijft aan de Nijm. Ct. uit Oss In het naburige Uden heerscht op het oogenbbk de hersenvlies-ruggemerg- ontsteking. Eenige lijders, eerst in het ziekenhuis vertoevende, komen nu af zonderlijk te liggen, waarvoor een barak in gereedheid is gebracht. Een kleine patiënt is overleden, men kon echter niemand vinden om het lijkje naar het kerkhof te brengen, zoodat de vader verplicht was dezen droeven last zelf te torsen. Bij het gienskantoor te Heurne (gem. Aalten) heeft een kloppartij plaats ge had tusschen de commiezen en eenige smokkelaars. Een Duitscher wilde na melijk een fle ch jenever ons land bin nensmokkelen. Hij ontkwam echter en liet de jenever op Duitsch gebied. Toen hij weer de grens overtrok werd hij door de twee commiezen aangehou den, doch tegelijkertijd daagde er ten behoeve van den Duitscher hulp op, met het gevolg dat er eene schermut seling ontstond, waarbij de commiezen van de revolvers gebruik moesten ma ken en een zakere Tierink een kogel in de borst kreeg. De justitie te Zutphen heeft zich met de zaak bemoeid, en den betrokkene een voorloopig verhoor doen onder gaan. Donderdagmiddag vervoegde zich ten kantore van den deurwaarder B. de Boer te Oud-Beijerland een vrouw ter vol doening eener schuldvordering ten laste van haar man, groot f 1223, waarvan de deurwaarder het stuk ter invordering onder zi<h had. Nauwelijks had de deur waarder het stuk te voorschijn gehaald, of de vrouw rukte hem het uit de hand, scheurde de onderteekening er af en slikte dat stuk in. Dadelijk deed de deurwaarder aangifte en werd door den kantonrechter het overgebleven stuk in beslag genomen en proces-verbaal opge maakt. Dat regeling hiervan dringend noo- dig noodig is bleek wederom. En voor de hoeveelste maalDitmaal is slacht offer de heer Wijnveldt, sedert 1891 burgemeester en tot voor kort tevens secretaris der gemeente Broek in Wa terland. De heer W. werd in December van het vorig jaar ernstig ongesteld en is nog niet geheel hersteld. Reeds in de eerste dagen van Februari werd daarop mevrouw W. door de beide wethouders schriftelijk u:tge ioodigd voor haar echtgenoot ontslag als secre taris aan te vragen Hieraan werd geen gevolg gegevenbelanghebbende moest natuurlijk ze f hierover oordeelen. Sedert vernam men van de zaak niets, totdat 25 Maart de heer Wijn veldt een koninklijk besluit ontving, goedkeurende het hem door den ge meenteraad verleend eervol ontslag als secretaris. Van het raadsbesluit tot ont slag of van de redenen die daartoe leidden vernam de familie W. eerder niets: klaarblijkelijk werd het besluit genomen in geheime zitting. Is het wonder, dat de Nederlandsche bona van gemeente-ambtenaren in zijn proeve tot wijziging van de gemeente wet vraagt den secretaris en andere ambtenaren niet te ontslaan dan na den betrokkene in zijn belang te hebben gehoord? Niettegenstaande zij concurrenten wa ren, de twee warmoeziers uit den Hoek, zooals zij genoemd werden naar de buurt, waarin zij woonden, waren zij goede vrienden. Goede vrienden en goede buren, want zij woonden juist naast elkander. Maar als zij mekaar een vlieg konden afvangen op't gebied van hun vak, dan deden ze het toch. Zij benijdden elkanders voordeeltjes of vooruil gang wel niet, maar, ze wilden het toch zelf ook wel hebben. In den laatsten tijd had Janus, zoo heette de een, met oogen vol verbazing het be drijf van buurman gadegeslagen. Zoo vreemd had hij het nog nooit zien toe gaan bij Willem. Totnutoe hadden zij beiden ongeveer op denzelfden tijd de zelfde werkzaamheden verricht. Daar hun grond en hunne methode niet ver schilden, kregen zij beiden ook zoo ongeveer dezelfde resultaten. Doch in de laatste jaren was het anders gewor den. Reeds een paar voorjaars had Wil lem niet meer zoo druk met de beer- ton geloopen; stalmest had hij niet méér gehad dan anders en tóch Janus moest het bekennen: Willem was hem vooruit. Het eerst had hij het gemerkt aan de ongewoon mooie kooien, die hij verleden jaar uit b"ur- mans hof had zien opladen. Zulke exemplaren had hij nog nooit gezien, groot en mooi van stuk, zoowel de roode- en witte kool, als desavoye en bloemkool. Vooral de laatste hadden hem de oogen uitgestoken. En dit jaar, alles stond even goed bij hem, zijn aardappelen, erwten en boonen, zijn worteltjes, raapstelen, radijzen, alles, alles was even prachtig. Daarvan moest hij het fijne hebben en zijn vak-trots onderdrukkende, besloot hij Willem de kunst af te vragen. „Wel, als ge 't zoo gaarne weten wilt, buurman", zei Willem, „dan wil ik het je met ge noegen zeggen. Eigenlijk dacht ik, dat ge het wel gezien zoudt hebben, al heb ik het een beetje geheimzinnig aangelegd. Maar nu ge het niet gezien hebt, zal ik het je zeggen, ik gun jou het voordeel ook. Kijk eens hier, ik ben op een heel andere manier gaan bemesten. Beer kwam er op den duur te veel in mijn tuin en humus, d. w. z. bladmest en stalmest is er vooreerst genoeg. Ik dacht, ik moet het een J met Peru-Guano probeereu. En dat heb ik gedaan. Ik gebruik sedert 2 jaar op geloste Peru-Guano, geen namaaksel, maar echte opgeloste Peru-Guano. En na alles wat ik er na twee jaar van ondervonden heb, geloof ik, dat die mest voor ons hoveniers uitstekend past." „Dat geloof ik ook wel, aan jou vruchten te zien, en ge zult het zeker niet kwalijk nemen, als ik je navolg." „Ga gerust je gang buurman," zei Willem. Een koopman, een man van za ken, een werkman, in één woord iedereen die genoodzaakt is voortdu rend bezig te zyn, zoo die lydt aan een ziekte voortkomende uit armoede van het bloed of uit zwakte der zenu wen, kan,om zyn ziekte te bestryden, niet beter doen, dan de Pink Pillen nemen. Door zoo te doen snelt hy zyne genezing te gemoet en wint tyd ;en voor iedereen staat tydwinnen gelyk met geldwinnen. Mlxr^erldke Ntand. Werkendam, van 3 tot 10 April. Ondertrouwd: Arie Pieter Verdoorn, 22 j. en Anna Pietrouella Klop, 20 j. Paulus Visser, 25 j. en Willempje Mar- celis, 25 j.; Willem van Veen, 22 j. en Jannigje Hakkers, 23 j. Geboren: Johanna Maria, d. v. L. A. Rijkers en N. H. Vink; Teunis, z. v. B. Baggerman en A. Verheij Cornelis, z. v. C. H. Hartman en C. W. van Berchum. Overleden Johanna Margaretha van der Stelt, 18 in.Johanna Scheffers, 70 j., echtg. v. A. C. de Heer. Dewerken en Sleeuwijk, van 31 Maart tot 7 April. Geboren: Josina, d. v. C. de Jong en. J. Smits; Sara Cath&rina, d. v. P. Bos en R. den Haan. llarktberichten. Rechtspositie burgerlijke ambtenaren. De twee buren. 44444444*** HEUSDEN, 11 April Op de botermijn waren heden aangevoerd kilo. De prijs varieerde van 1.11 lot f 15. Eieren van 3'/j tot 4 et. Granen Tarwe t #.<«0 »/s.5'>, Rogge f 6.0" a f Gerst f a 70 af 6 20. Haver f t.3<) a f 8.'>0. Kool zaad f Raapkoeken f af Lijnkoeken af. I LAND VAN ALKEN A ,10 April. Aardappelen. Vroege

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2