tiering der Paaschfeestdagen wordt aangespoord. Uit Jekaterinoslow wordt gemeld, dat in de laatste nachten oproepen van den volgenden inhoud door den bond ver spreid werden „De Batholomeus nacht nadert, de stad is in kwartieren ver deeld. 's Nachts zoodra er revolver schoten klinken en de huizen in vlam men opgaan, dringt in de woningen der Joden en slacht ze alle 1" Het blad de „Russ. Korr." vindt de toestand ernstig, omdat de Regeering door dergelijke nieuwe maatregelen te gen de Joden te nemen, de leden van den bond aanmoedigt. Uit een reeks steden komen berich ten, dat men de Joden ongaarne her bergt en hen uitwijst. De regeering gaat in vele dingen met den bond mee en drukt zelfs een door de pers van den bond verspreid leugenbericht wel willend over. De Franschen hebben in het zuiden van Algerië, bij de Marokkaansche grens, weer eens geducht moeten vech ten, waarbij de Franschen 28, de Ma rokkanen ruim 100 dooden hadden. Onder de Fransehen is een officier. Er zqu een honderdtal Fransche sol daten gewond, waarvan 40 zeer licht. Kolonel Pierron heeft zijn kamp moe ten verleggen wegens het groote aan tal doode paarden en mannen, dat ver spreid ligt over het gevechtsterrein, waardoor het water daar in de buurt verontreinigd wordt. Donderdag in den morgen werd het kamp van kolonel Pierron aangevallen door een bende van 2000 voetknechten Ti 800 ruiters. Een Fransche voorpost moest terugtrekken, zoodat de vijand een hoog punt kon bezetten, waar de Fransche post lag. Om het ontruimde punt te heroveren hebben de Fransche troepen hevig moeten vechten. Ten slotte sloegen de Marokkanen op de vlucüfc met achterlating van dooden, vele geweren en een vaandel. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat het laatste gedeelte van de nota der Porte betreffende de haven van Tsoengoeldak aan het Fransche gezant schap, een weigering behelst om de door de Fransche regeering geëischte f.ciiadeloosstellingen te betalen. Zondag is er ook in Engeland op U' plaatsen droge of natte sneeuw r dien. In Essex viel zooveel sneeuw, a men er op Eersten i aaschdag lus- .«r sneeuwbalde. Te Biarritz bibberde men bij een temperatuur van 48 graden. Maar op IJsland was het warmer dan daar: 55 graden. Een huis van drie verdiepingen te Moskou, dat verhypothekeerd was bij een credietinstelling en afgebroken tnoest worden, is, volgens het Journal de St. Pétersbourg, op geheimzinnige wijze verdwenen. Toen de sloopers kwa men, om hun werk te beginnen, von den zy er geen steen meer van. Uit Melbourne werd Maandag geseind Twee propvolle pleiziertreinen, die Zondagavond de een uit Ballaarat en de andere uit Bendigo naar hier terug keerden, kwamen bij Braybrock Junction met elkaar in botsing. Men weet van 42 dooden en 88 gewonden. Drie wa gens werden in elkaar geschoven, en er ontstond brand in den wrakhoop.Ver scheiden reizigers kregen hevige brand wonden. Te Lissabon heeft een botsing plaats gehad van een tram en een omnibus. Negen-en-twintig menschen zijn ge wond, onder welken verscheiden doo- delijk. De Koreanen hebben een poging ge daan om den trein met den Japanschen resident-generaal, markies Ito, te laten ontsporen. De toestand wordt zeer ern stig. Honderden opstandelingen trek ken de Chineesche grens over om de wreedheden, waarmede de Japanners hen bedreigen, te ontgaan. Wederom is er een van de personen overleden, die gewond zijn bij de on lusten, die er te Lissabon zyn voorge komen bij de kamerverkiezingen. Het aantal gedoode slachtoffers komt nu op dertien. De republikeinen doen hun best, de getuigen van de onlusten te bewegen, naar waarheid getuigenis af te leggen voor de commissie, die belast is met hot onderzoek omtrent de oorzaak der straatgevechten. Als de waarheid ge iend wordt, zeggen de republikeinen, tullen de ware schuldigen ontdekt wor den. De ware schuldigen zijn, volgens het vermoeden van de republikeinen, de handlangers der regeering, die val- scbelqk in meer dan een district stem den, «n de garde, die er maar op los geslagen heeft, zoodat vrouwen en kin- lereu werden verminkt en gedood. >e consul van Guatemala te Rotter- /j doet aan de N. R. Ct. het vol gende bericht toekomen: „Bij het binnentreden van den pre sident van Guatemala in het Paleis, om den Amerikaanschen gezant te ont vangen, werden verscheidene schoten op hem gelost. De pre -ident werd ge lukkigerwijze slechts aan één vinger gekwetst". De correspondent van de New York Herald te Sjanghai seinde gisteren: Een Japansch smaldeel, besStaande uit vijftien schepen, waarbij de zwaarste van Japan's linieschepen, vijf gepant serde kruisers en verscheiden torpedo - jagers, is op weg naar de wateren van zuidelijk China. Het zal Foetsjou, Amoi en Kanton aandoen. Het moet een vriendschapsbezoek lijken, maar inder daad is het doel indruk op de Chinee- zen te maken en den ban van Japansche waren op te heffen. Dezelfde berichtgever seintNaar men hier zegt, beschuldigen Japansche bla den de Engelsche kooplui te Honkong, dat zij heimelijk de Chineezen er in stijven, dat zij Japansche waren in den ban doen. Graaf Hajasji, de Japansche minister van buitenlandsche zaken seint hij voorts heeft de Chineesche regeering nogmaals gewaarschuwd, dat Japan China aansprakelijk zal stellen voor de schade, die Japansche kooplui lijden. Maar de bevolking van China's zuide lijke provinciën laat zich niet door de regeering te Peking gezeggen. De be weging gaat overigens met de grootste orde gepaard, al trachten Japanners onlusten uit te lokken, door de Kanto- neezen aan te moedigen waren van hen te koopen en standjes te maken, wan neer die weigeren. De gouverneur van Italiaansch So- maliland seint, dat bij het tweede ge vecht met de derwisjen, dezen op de vlucht werden gedreven zij bekwamen 200 dooden en 30 geweren werden buit gemaakt. Bij het eerste gevecht hadden de derwisjen 100 dooden en werden er 46 gevangen genomen. Een derde aanval wordt -voorbereid. Naar aanleiding van den grooten brand in Chelsea, een voorstad van Boston, hebben de assurantie maatschap pijen een onderzoek ingesteld, waarbij gebleken is, dat meer dan 20 huis eigenaars hunne huizen in brand heb ben gestoken om schadevergoeding te kunnen eischen. Onder de puinhopen zijn reeds 14 lijken gevonden, maar er worden nog 80 personen vermist, die meerendeels wel in de vlammen zullen zijn omgekomen. PlHüNHOk lieuw». HEUSDEN, 22 April. De kermisvreugde is alhier geopend met een optocht van het Schuttersgezelschap St. Blasius, bijgestaan door de Heusdensche Harmonie. Het doel was den z.g. vogel te schieten, hetgeen ten slotte bewerkstelligd werd door den schutter J. Van Oijen. Het weder had de schutterij aanvankelijk niet in zijn voordeel. Een oogenblik moest alles voor hagel en regen wijkendoch de grillige April gaf weldra een voorjaars zonnetje, waardoor het geheel in opgewekte stemming werd afgespeeld. De eerste van onze kermisdagen begon met een treurige plechtigheid. Dejeugdige Adr. Belzer, lid van de Fanfare der H. Familie, was de eerste van het gezelschap, dat ten grave zou worden gebracht. Pas voor drie weken als militiën met groot verlof huiswaarts gekeerd, begon hij met eene week ongesteld te zijn, om de daarop volgende week zijne werkzaamhe den als letterzetter bij onzen uitgever te hernemen. Hij werkte nu eene week met lust, doch bleef Maandag afwezig, wegens ongesteldheid en reeds Vrijdag d.a.v. werd dit jeugdige leven van den braven jonge ling afgesneden. Bij de uitvaart had de Fanfare zich met omfloerst vaandel en het omfloerst instru ment van den overledene opgesteld en plechtig en weemoedig klonken de klaag tonen door het gezelschap aangeheven op den treurigen weg. De letterzetters en boek binders waren terzijde van de lijkstoet ge schaard en brachten hunnen vriend graf waarts, nadat eerst een lijkdienst in de R. K. Kerk was bijgewoond. Ook den weg naar het Kerkhof werden de klaagtonen aangeheven om in zachte melodiën op den terugweg over te gaan. Een zware tocht voor de beproefde Vader en treurende Broeders. Zijne nagedachtenis zal bij velen in gezegend aandenken blijven voortleven. De zigeunerin, verdacht van diefstal met inbraak bij G. Van Dinteren te Dussen, is naar het huis van bewaring overgebracht. Zij blijft echter alle schuld ontkennen. WERKENDAM. Morgenavond te kwart voor acht, vergadert de Raad onzer ge meente. De te behandelen onderwerpen zijn 1. Ingekomen stukken2. Adres A. van Rijswijk3. Af- en overschrijving begroo ting 1907 en 4. Vaststelling kohier hoofde- lijken omslag 1908. VEEN. Op den tweeden Paaschdag gaf het Fanfarecorps „Wilhelmina" alhier, haar eerste uitvoering dit jaar. Dat ons corps een goeden naam heeft, was al te bemerken, aan de talrijke opkomst zoowel van hier als van elders. Nu, het heeft dien naam gehandhaafdhet geheele programma werd in één woord uitstekend uitgevoerdsom mige stukken konden door een beroeps corps niet beter worden gespeeld, vooral „Vendage et moisson" een ouverture van Tack, oogstte veel succes in, 't is dan ook een prachtig stuk. Wat de comediestukjes betreft, die ter afwisseling ten beste werden gegeven, ook die getuigden van flinke stu die en gaven dikwijls stof tot uitbundig gelach; het publiek heeft zich dan ook goed geamuseerd. Dank dus aan de leden en aan hun wak keren directeur, die blijken geeft van de rechte man op de rechte plaats te zijn. Dat „Wilhelmina" op het a.s. concours te IJselmonde een prijs behale, is de wensch van allen, die gevoel hebben voor muziek en voor het streven van dit flinke corps. WIJK. Den 2en Paaschdag gaf de fanfare „Oefening en Uitspanning" alhier eene uitvoering welke in alle opzichten schitterend geslaagd mag heeten. Voor den aanvang was het gebouw der O. L. S. stampvol belangstellenden welke weer eens van deze gunstige gelegenheid gebruik wensch ten te maken. Benevens een prachtig programma muzieknummers, werden we ook aangenaam bezig gehouden met smaakvolle voordrachten. Vooral ook de komische voordrachten van den karakter humorist Jaco'bi Weck uit 's-Bosch oogste in deze grooten bijval; welke ook een man op zijn plaats mag genoemd worden. In één woord de uitvoering dezer fanfare heeft weer verre onze verwachtingen overtoffen, en hoopen haar dus weer spoedig op het toon eel te zien verschijnen. AALBURG. Enkele personen zouden met Paaschen eens een rij toertje gaan maken met een boerenkar. Ter hoogte van de Maasbrug gekomen werden de drie inzit tenden, de helling oprijdende, achterover gewipt, en zoodoende ging ons bruintje er alleen vandoor. Van den schrik bekomen, ijlden zij het paard achterna, hetgeen door een voorbijganger werd opgevangen. Ze brachten het er wonderlijk met den schrik af en konden nu hun reisje verder voort zetten. HERPT. Door den aanhoudend kou den wind en de nachtvorsten groeit er niets. Hoewel reeds velen hun vee in- sohaarden wegens den geringen voorraad hooi, neemt het gras eer af dan toe. Het vee heeft dan ook nog weinig te eten in de weide. De aardappelen, die hier en daar in een warm hoekje al uitkwamen zijn door den sterken nachtvorst van gis teren, zoo goed als; geheel weg. De kruisbessen die in vollen bloei staan zullen ook wel geleden hebben, 't Is te hoopen, dat het weder spoedig wat milder wordt. WELL-AMMERZODEN. Als een bewijs, dat er weer zalm en elft gevangen wordt, kan worden gemeld dat aan de visscherijen van Arie Oomen 1.1. Zaterdag 8 zalmen en 20 elften bemachtigd werden. Het moet volgens het Vad., in de bedoeling der regeering liggen om de wet op het Arbeidstractaat met 1 Juli a.s. in werking te doen treden. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouvernenr-generaal van Nederlandsch- Indië, is het Balische landschap Kloeng- koeng in verzet. Dit verzet blijkt een gevolg te zijn van de invoering van de opiumregie. De reden, dat de invoering der opium regie op Bali verzet uitlokte, kan men veilig stellen op rekening van het feit, dat de hoofden daarvan schade voor hun geldbuidel vreesden. De troepen ondervonden allerwege tegenstand. De poerie te Gelgel werd genomen, waarbij de vijand honderd dooden bekwam, luitenant N. R. Hare maker sneuvelde en zes militairen be noden den rang van officier, drie koe lies en drie non-combattanten gewond werden. Een bataljon infanterie met een sectie artillerie en genietroepen werden als versterking naar Kloeng- koeng gezonden. Voorts is uit een telegram van den resident van Bali en Lombok af te leiden, dat de vermeestering van de poerie te Gelgel den lOen dezer is ge schied en dat ook den volgenden dag een gevecht heeft plaats gevonden, waarbij een Europeesch fuselier (die sedert overleed) zwaar werd gewond en vier anderen niet levensgevaarlijk wer den gewond. Bij het departement van koloniën zijn van den gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië telegrafisch de volgen de berichten ontvangen nopens den staat van zaken op Sumatra's West kust, in verband met de belastingin voering in dat gewest: Naar Pajakomboeh zijn troepen ge zonden wegens beweging onder de be volking. In Bangkmang weigerden de hoofden openlijk hunne medewerking. In de afdeeling Padang heerscht verzet tegen de slachtbelasting en werd een larashoofd vermoord. Te Fort van der Capellen verschenen de opgeroepen panghoeloes met hon derden gewapenden, die de marechaus sees met steenen aanvielen. Van de aanvallers werden er achttien gedood en vijftig gewond, allen van Padang- loear. De panghoeloes zijn gearresteerd. Een Europeesch en een inlandsch mi litair beneden den rang van officier werden gewond. Met de in 't telegram vermelde slacht belasting, waartegen verzet heerscht, is zonder twijfel bedoeld de nieuwe belas ting op het slachten van runderen, buf fels, paarden en varkens, welke belas ting bedraagt voor een rund, een buffel of een paard f 3, voor een varken f 1.50. De correspondent te Batavia van de „N. C." seint aan zijn blad Vrouwen, kinderen, personeel opium kit gered. Dewa Agoeng Kloengkoeng onder werping aangeboden; voorwaarden on aannemelijk geacht. De minister van oorlog brengt in de Stct. ter kennis van belanghebbenden, dat het eerstvolgend examen van hen die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger voor het reservekader bij de infanterie of de vesting-artillerie zal plaats hebben op 21 Juli 1908 en zoo noodig op een of meer volgende dagen. Blijkens eene Vrijdagavond laat in gekomen mededee ing van het Duitsche gezantschap te 's-Gravenhage is de in voer van hooi en stroo uit Nederland in Pruisen tot nader order verboden. Intusschen blijkt de Pruisische Minis ter van Landbouw bereid adressen van belanghebbenden tot verkrijging van vergunning van bedoelde invoering in gunstige overweging te zullen nemen, waar het geldt zendingen die reeds aan de grens of onderweg waren toen het verbod werd uitgevaardigd. Eene in williging van dergelijke tot genoemden Minister rechtstreeks te richten verzoe ken zal in elk geval slechts in over weging komen voor de zendingen, be stemd voor steden en niet voor die voor het platteland. De minister van Buitenlandsche Za ken vestigt de aandacht van belang hebbenden op het feit, dat het zijns in ziens de voorkeur verdient, dat men de bedoelde aanvragen door de belangheb benden in Pruisen, die de zending wach tende zijn, doe stellen en indienen. Van het reddingstation Helgoland (van de Duitsche maatschappij tot red ding van schipbreukelingen) ontvangt het „Berl. Tageblatt" het volgende te legram „Gisteren werden in twee tochten van de Nederlandsche tjalk Broeder- stronck (Broedertrouw?) acht personen en van de Nederlandsche tjalk Tjits- kina zes personen door de redding boot Clous Dreyer gered". Men schrijft uit Dordrecht: De beide melkvervalschers, die voor hun knoeierij den Zondag hadden ge kozen, denkende de keuringsdienst zal dan wel rust nemen, zagen zich Zaterdag door het kantongerecht alhier veroor- deelen resp. tot f 15 boete of 3 dagen en f 25 of vijf dagen hechtenis. De eisch was een principale straf van zeven dagen voor deze eerste overtre ders der plaatselijke verordening op vervalsching van levensmiddelen. In een goudsmidswinkel aan den Nieu- wendijk te Amsterdam kocht Donder dagmorgen een ongeveer 35-jarig persoon een gouden armband en betaalde met een bankbiliet van 50 dollar. Later bleek dat dit biljet valsch was. De beide rijwielen waarmede de re cidivisten J. H. v. d. K. uit Giessen- Nieuwkerk en A. den O., zonder vast woonverblijf, op de Gedempte Boter- sloot te Rotterdam zijn aangehouden, zijn vermoedelijk blijkens ingewonnen informatiën, te Voorschoten gestolen. J. H. v. d. K. is te Voorschoten, waarheen hij door de rijks veld wacht met het gestolen rijwiel gebracht werd, aan zijn bewakers ontsnapt. Door den vloer uit te graven heeft hij een gat weten te maken, waardoor hij is ontkomen. Hij is ongeveer 00 jaar oud, lang 1.78 M. draagt bril, heeft grijze demi- saison aan en een zwarte pet op met rechte klep. Thuis komende in zijn woning aan den Plantageweg No. 55 te Rotterdam, vond de bloemist D. D. de keukendeur gesloten. Een sterke gaslucht waarne mende, verschafte hij zich met geweld tot de keuken toegang en vond zijn vrouw, de 51-jarige Th. J. D. D. ge boren T., bewusteloos op den vloer lig gen. De ter hulp geroepen dokter kon slechts den dood constateeren. Dinsdagmiddag is te Wageningen de heer E. Koopman, te Arnhem, bij het aidalen van den Wageningschen Berg, door het slippen van het rijwiel op den straatweg gevallen, waarbij hij zich ernstig aan het hoofd ver wondde. Per brancard werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zeer zorgelijk. Zaterdagmorgen is de v«n Kampen vertrokken Zutfensche boot Jhr. Coenen in den IJssel bij het Rechterdiep in aanvaring gekomen met de naar Kampen stoomende Rotterdamsche boot Koop handel, kapitein Spruijt. De Koop handel is gezonken, terwijl de beman ning overgegaan is op de Jhr. Coenen. Het gezonken vaartuig was diep ge laden met stukgoederen en zit geheel onder water. Van de drijvende boven- last zijn circa 50 vaten jenever, een partij terpentijn en kisten spek op de Coenen binnengehaald, waarna deze naar Kampen terugstoomde. De Coenen had ook niet onbelang rijke averij bekomen, maar na voor- loopig de gaten gedicht te hebben is zij circa 3 uur weer weggestoomd, om de reis naar Amsterdam te vervolgen. Vrijdagmiddag geraakte het schiet- terain in de legerplaats bij Oldebroek in brand. Na van 3 tot 8 nur te heb ben gewerkt, waren de soldaten het vuur meester en ook juist op tijd, want het vuur was een 50 M. van de bos- schen bij de Delle af. Er is een stuk heidegrond verbrand van af de spoor lijn tot aan de Delle. De metselaar K. te Arnhem die gisterenmorgen in den muur van een in herbouw zijnd huis in de Ketelstraat een gat gehakt had, boog zich om een anderen werkman iets te zeggen, uit dat gat en kreeg een van boven vallend stuk muur op het hoofd. De man was onmiddellijk dood. Maandagmorgen reed te Zevenbergen de bierwagen van de brouwerij het Witte Anker den Langeweg op, toen plotseling het paard schichtig werd en op hol sloeg. Van de tegenovergestelde zijde kwa men verschillende rijtuigen aan die naar de kerk reden. Een dezer, van den land bouwer P. v. D., was juist op den spoor wegoverweg, toen het hollend paard daar ook aankwam. In volle vaart ging dat op elkaar in, met het gevolg dat het rijtuig van v. D. zeer beschadigd werd. Terwijl dit alles gebeurde, kwam juist de sneltrein, die ongeveer negen uur van Lage Zwaluwe vertrekt, in 't zicht. De overwegwachter liep oogenblikkelijk dezen tegemoet met de roode vlag, wat terstond door het treinpersor eel werd opgemerkt, dat den trein deed stoppen. Met ongeveer tien minuten vertra ging kon de trein, nadat de weg was vrij gemaakt, voortrij len. De van Haarlem te Amsterdam aan komende electrisclie tram bracht Zon dagmiddag tegen halfzes een heer mede, die op den nieuwen weg naar Sloter- dijk, terwijl hij met zijn fiets wilde uit wijken voor een kind, tegen de in volle vaart zijnde tram botste en onder de tram geraakte. De ongelukkige, die aan beide beenen en aan het hoofd vreeselijk gewond wai, werd per brancard naar het Binnen-Gasthuis gebracht, waar hij spoedig na aankomst overleed. De politie te Heerlen deed gisteren een belangrijke aanhouding door de arrestatie van een valsche-munter. Stem pels, kroezen, enz. zijn in beslag geno men. De directeur van het centrale mete- reologische bureau te Parijs brengt het aangename bericht, dat het thans heer- schende weer spoedig zal verbeteren en dat het gauw warmer zal worden. Drie zoontjes van den boekbinder J. F. H., oud 5 en 2 jaar en 16 maanden, waren Maandagochtend in de ouderlijke woning aan de Schoutenstraat No. 54 te Rotterdam aan het spelen. De vader was naar zijn werk en de moeder, die in de buurt een boodschap deed, liet de kinderen gedurende dien tijd alleen. Het knaapje van 2 jaar ontdekte een kan met petroleum en stortte den in houd gedeeltelijk uit op zijn broertje van 16 maanden, dat op den vloer speelde. Toen hield hij er een branden de lucifer bij met het gevolg, dat het kindje weldra in volle vlam stond. In dien tijd kwam de moeder thuis en doofde het vuur, maar haar zoontje, met brandwonden overdekt, verkeerde in hopeloozen toestand. Het kind is dade lijk naar het Ziekenhuis gebracht, waar het desmiddags is overleden. Het oud ste knaapje, de 5 jarige, die er bij stond toen zijn broertje dit deed, had geen begrip van hetgeen er eigelijk ge schiedde. Volgens een Lloyd's telegram uit Medan is een ketel in het in de haven.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2