M»H. Als Moelai Hafid inderdaad daar 'i de bergen zit met zijn aanhangers u zich alzoo tusschen zijn vroeger steun punt en de begeerde hoofdstad Fes op houdt, dan hangt zijn welslagen voor namelijk nf van de houding der stam men daar in de buurt. Laten deze hem vrij door hun land trekken, dan liggen knes en Fes voor Moelai Hafid open. »e correspondent van de Temps te Taiidzjer meldt, dat er een gedrukte stemming heerscht onder de hooge amb tenaren van Abd-el-Azis te Tandzjer. I >e ambtenaren achten het niet onwaar schijnlijk, dat Moelai Hafid binnenkort te Meknes zal binnenvallen. Gelukt het den tegensultan, met zijn legermacht zich te nestelen in het hart van Ma in' k dan komen de kansen van Abd- el Azis al heel hachelijk te staan. Uit Rabat komen berichten omtrent be den van in geestvervoering verkee- rende lieden, die de straten van Fes doortrekken met het plan, de vreemde postkantoren te plunderen. l)e Duitsche en de Engelsche kan toren waren gesloten. Daar konden do woestelingen slechts de buss m aan den buitenkant stuk maken. Maar in het Franscoe postkantoor is alles stukge slagen, Een brievenbesteller en een soldaat, die den toegang der bende wilde beletten, werden met den dood bedreigd. Zoodra het gebeurde bekend werd, heeft de overheid van Fes ver ontschuldigingen aangeboden aan den nmhtenaar. die belast is met het be waren van het archief van het Fran- sche consulaat. De schuldigen zijn in hechtenis genomen. De inboorlingen van Tandzjer hou den. ondanks de ontkenning /an diens partijgangers vol, dat Raisoeli ver moord is. Thans komt een telegram de tijding brengen dat Raisoeli in een hinderlaag is gelokt door de Lekhmes, die hem or> een feest hadden uitgenoodigd en hem by zijn terugkeer met geweer schoten hebben bestookt. Raisoeli moet toen door een kogel doodelijk getr» ff en zijn. Uit Tandzjer wordt gemeld, dat vol gens berichten van den stam der El- Khmes, Raisoeli niet aan de doorhem ontvangen wonden bezweken is. N;iar de Petit Parisien verneemt zou de aanslag te wijten zijn aan den he- rigen haat, dien de El-Khmes tegen Kui-oeli koesteren sedert de loslating van viae Lean. Deze stam had gehoopt zijn deel te hebben van het losgeld van den Engelschen gevangene. De serif had gezworen op hot hoofd van den «rofeet, dat de El-Khmes een groot deel zouden krijgen, als vergoeding voorde razzias, door de mehalWs van den serif op hun grondgebied gehouden. Sedert de uitlevering van Mac Laen hadden afgevaardigden van de El-Khmes vruchteloos bij Raisoeli aangedrongen op de nakoming zijner beloften. Maar hij verschoof dit altijd tot later. Daarom hadden verscheidene sjeiks van de El- Khmes gezworen Raisoeli te zullen ver moorden. Zij hadden hem zelfs geschre ven, dat zijn laatste uur naderde en dut hij den een of anderen dag zou viilleu onder hunne kogels. zond de vrouw zonder geld naar huis en waarschuwde de politie. Deze stelde zich verdekt in de woning op, en toen de „geesten" terugkwamen werden zij gegrepen. Het waren de bur gemeester en een van zijn bedienden. De Argentijnsche bladen melden, dat er in Santiago del Estero een beweging is uitgebroken met doel de regeering omver te werpen. De gouverneur der provincie en de minister zijn door de revolutionnairen gevangen genomen en van hun ambt ontzet. Een tweede telegram meldt, dat vol gens verklaring van den minister van binnenlandsche zaken, de bondstroepen de beweging onderdrukten en den g u- verneur alsmede de andere overheids personen in hun ambten herstelden. Er zijn 3 dooden en verscheidene ge wonden gevallen. jager „Gala" in tweeën geramd. Een man kwam daarbij om. De helft van den torpedojager is naar Sheerness ge sleept. Te Berlijn duren nog steeds de brand stichtingen voorf en het wil de politie maar niet gelukken de daders te ont dekken. Te Kopenhagen is het al even erg. Daar zijn binnen een kort tijds verloop 71 branden voorgekomen, die aan kwaadwilligheid worden toege schreven. In de hall van het Spaan- sche gezantschapsgebouw werd dezer dagen een brief gevonden, waarin met brandstichting werd gedreigd. En even als te Berlijn staat ook hier de politie machteloos. In het voorgebergte in Boven-Italië heeft het zwaar gesneeuwd. De treinen van den Simplon-spoor hebben groote vertraging. In het Formazza-dal ligt de sneeuw 3 M., in Domodossala 40 c.M. hoog. De overgangen over de Alpen zijn versperd. Te Tonbridge. in Kent, is bijna een schijndoodé vrouw begraven. Toen het deksel op de kist geschroefd zou wor den, ontdekte haar man, die haar een afscheidskus wilde geven, dat haar wang nog warm was. Hij liet dadelijk een dokter halen, en de vrouw is nu zoo goed als hersteld. Zij was bij haar volle bewustzijn geweest, maar had zich niet kunnen roeren of haar mond open doen. Te Krakau (Oostenrijk Hongarije), is een bom ontploft voor het paleis van graaf Wadzicki, lid van het Heeren huis. De deuren en vensters van het paleis werden geheel vernield. Wadzicki had in den laatsten tijd aanhoudend dreigbrieven ontvangen. Een Bulgaarsche onderwijzeres in Macedonië, een zekere Naumowa, is op haar doorreis door Servië te Nisj aan gerand en op oneerbare wijze mishan deld. Ze is tengevolge daarvan krank zinnig g-worden. Een Servisch officier heeft haar tot de grens begeleid. Het meisje is in de treurigète omstandig heden te Sofia aangekomen. De Bul gaarsche regeering heeft een op scher pen toon gesteld vertoog ingediend bij de Servische regeering. Het geval wekt heel wat ontroering en 't is zeer wel mogelijk, dat er ernstige diplomatieke verwikkelingen uit zullen voortvloeien. Vroeger is dat ook al eens het geval geweest. In de afgeloopen week hebben de Koerden 8 dorpen geplunderd, 5 per sonen gedood en een groot aantal ver wond. Ongeveer 2000 Koerden drongen het district Doela binnen, en de bevolking van een geheel dorp moest de vlucht nemeneen tweede dorp werd ver woest en 18 personen gedood in een ander dorp werd een gedeelte der be volking omgebracht en de overigen in een moskee, welke de Koerden in brand hadden gestoken, verstikt. Te Barmen is een viouw voor het gerecht gedaagd, die geneeskundige praktijk dooi behandeling met het ge bed uitoefende, volgens vast tarief of abonnement. Een van de geabboneerden had een kind, dat zwaar ziek washet abbonnement kostte hem 20 mk. in de week. Er schijnen meer gezinnen te zijn, die de diensten van de bidster plachten in te roepen. In Tunis is een sprinkhanenzwerm komen opzetten uit het Zuiden. De zwerm richt schrikkelijke verwoestin gen aan waar zij neerkomt. Te Dzjeben bedekten de sprinkhanen 60,000 hok- I taren. De inlanders hebben daar 800 zakken met sprinkhaaneieren gegaard. Na Dzjeben streek de zwerm neer te Smindzja, te Dzjoeknar, Birmecergua, Mornaghia. Reeds nadert de zwerm de stad Tunis. Te Massicault is zij het laatst neergestreken, op 30 kilometer afstand van Tunis. Tegen Mei wordt het nieuwe broed verwacht. De overheid neemt uitgebreide maatregelen om de sprinkhanenplaag te bestrijden. De voorzitter van den bond van wijn bouwers in de Rijnprovincie, Werner, die een buitenlandsche reis zou onder nemen om den verkoop van wijn te bevorderen, blijkt zich met 100.000 mark van den bond uit de voeten ge maakt te hebben. Een Reuter-telegram uit Moskou meldt, dat de ellende in Kazan (Rus land) zoo groot is, dat duizenden kin deren er zonder kleeren zijn. Uit Smolensk komen ook trooste- loozo berichten. Flaalselllik lleawi. Volgens een bericht uit Napels heeft •en Duitsch studeut, uit München, zelf moord gepleegd, door in den krater van den Vesuvine te springen. Op den rand heeft men zijn visitiekaartje gevonden. Veel meer zal er ook niet van hem overgebleven zijn. In het Roergebied, te Echthausen en Oberenze in het Möhnedal, zijn er '/,es nieuwe gevallen van zwarte pokken voortrekomen. Men houdt het er voor, dat Poolsche arbeiders uit Galicië de ziekte over hebben gebracht. Men heeft er in Pruisen al veel onder geleden. Een hoer uit den omtrek van Witebsk (RiMund) was als reservist naar Mant- i*jofrije gegaan en had niets meer van zich laten hooren. Hij gold dan ook al voor dood, toen zijn vrouw plotseling een brief van hem kreeg, waarin hij meedeelde, dat hij uit dienst gegaan was en goed geld verdiende. Hij zond haar dan ook 600 roebels. Den volgen den dag ging de vrouw het geld af halen en zette het meteen op de post spaarbank. 'a Nachts werd zij wakker door een gedruisch en zag twee men- schen in doodskleeren staan, die haar zeiden, door haar man in Mantsjoerije vermoord en van hun geld beroofd te zijn. Een aartsengel had hun meege deeld. dat hun geld nu bij de vrouw van den moordenaar berustte. Meer dood dan levend zwoer de vrouw het geld van de spaarbank te zullen halen. Als zij den volgenden nacht dan weeromkwamen, zouden zij het kunnen krijgen. De twee „geesten" verdwenen daarop, na, bij niet nako ming van de belofte, met de hel ge dreigd te hebben. De vrouw ging den volgenden dag dadelijk naar de spaar bank en vroeg haar geld terug. De ambtenaar vond dat opvragen wat roemd en kwam na veel aandringen de heel* geschiedenis te weten. Hij De Lissabonsche bladen maken het volgende bekend Toen koning Miguel afgezet en ver bannen werd, moest hij al de kost baarheden die hij had aan het land achterlaten. Bij elkaar hadden ze een waarde van naar schatting vijf millioen gulden. Alles werd aan de Bank van Portugal in bewaring gegeven. Sedert eenigen tijd nu beweerde de republikeinsche pars, dat de kostbaar heden er niet alle meer waren, maar enkele verkocht waren om het hof aan geld te helpen. Koning Manuel liet nu een inventaris opmaken en 't bleek, dat er ontbraken een gordel, ingelegd met diamanten en robijnen, verschei den armbanden en een paarlensnoer, tezamen ter waarde van ongeveer 3,750,000 frank. De directeur der bank zegt, dat hij de kostbaarheden heeft afgegeven op last van koning Carlos en de regeering, die geld moest vinden om de schulden van het koninklijke huis te betalen. Koning Manuel wil nu het geld aan .het land teruggeven. Te Hamburg liep in den laatsten tijd een man rond, die het op de vlechten van jenge meisjes begrepen had. Hij knipte die hoogst behendig met een scherpe schaar af. De man is in hechtenis genomen. Het bleek dezelfde jonge Chileen te zijn, die in dertijd te Berlijn jacht op meisjes- vlechten maakte en te wiens huize men toen een verzameling van 31 stuks vond. De vlechtafsnijder is daarna een tijd in een inrichting ge weest en was nu te Hamburg op een handelskantoor in de leer. Te Ham burg vond men thuis bij hem zeven meisjesvlechten. Ook deze waren weer, evenals in de Berlijnsche verzameling, met lintjes omwonden en met papier tjes voorzien, waarop de datum van den roof en andere bijzonderheden opgeteekend waren. De Chileen zal nu Voorgoed in een gesticht opge sloten worden. Uit Harwich werd gisteren gemeld Bij een nachtelijk oefening heeft de verkenner „Attentive" den torpedo- WERKENDAM. Hedenavond te 8 uur houdt de afd. „Werkendam" van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene huishoudelijke vergadering in deNutszaai. Op het convocatiebiljet komen als pun ten van behandeling voor 1. Opening. 2. Notulen. 3. Verkiezingen: a. van een le penningmeester en treedt af de heer M. J. Meijer, die bedankt heeft b. van een vice-voorzitter en treedt af baron Mulert, die bedankt heeft; c. van een 2e secr. en treedt af de heer A. G. v. Duist, die zich niet meer beschikbaar stelt d. van commissarissen der spaarbank in de plaats van de hh. P. Baggeman Jr., en P. H. Oldemans, die moeten aftreden, doch herkiesbaar zijn en f. van een lid der Floraliacommissie, in de plaats van den heer C. B. Eesler, die eveneens herkiesbaar is. 4. Voorstel van de commissie van Floralia de bijdrage van de afd. te brengen van f40 op f 80, noodig wegens afschaffing der tombola. 5. Mededeelingen en 6 Rondvraag en sluiten. WIJK. Zaterdagmorgen heeft het hier in den omtrek zoo hard gevroren dat het ijs in de slotea lag. De aardappelen die in sommige tuinen al aardig in het gelid stonden, zijn totaal afgevroren. ANDEL. Zaterdagavond werd de 16- jarige H. P. alhier onverhoeds aangevallen door twee oudere jongens welke P. met een knipmes bewerkten. Ofschoon het mes dicht was, ontstonden toch aan het hoofd een paar flinke wonden, welke door den dokter zijn onderzocht. De zaak is in handen der politie. HERPT. De restauratie aan het in wendige ran het kerkgebouw der Herv. gemeente alhier is geëindigd. Door de aangebrachte veranderingen is het gebouw inwendig zeer verfraaid en ziet er sierlijk uit. A.s. Zondagmorgen hoopt ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren, in de gerestaureerde kerk zijn intreerede te houden. De nachtvorsten der vorige week hebben veel schade gedaan. Het is thans reeds goed te zien aan de in bloei staande kruisbressen, abrikozen, perziken enz. HEDIKHUIZEN. Gisteren arriveerden alhier, eenige personen die voor li jaar naar Rosario, Zuid-Amerika, zijn vertrok ken. Hoewel hun tyd nog niet om was, hebben zij op eigen risico den terugtocht barbier ten huize van den heer Roskam, Middenweg hoek Wakkerstraat. Na een oogenblik wachtens ging hij binnen en vond den heer R. door een revolver schot gedood. In de slaapkamer vond hij het lijk der huishoudster, die ook door een schot gedood was. Financieele achteruitgang schijnt de oorzaak van het drama te zijn geweest. ondernomen. Hoewel de verdiensten hoog waren, beviel hun het klimaat en levens wijze daar niet. ALMKERK. In de woning van den heer Jan van de Koppel Hz., heeft men in een kamer bij de nieuwe bemanteling van den schoorsteen, een zeer gave gegoten ijzeren plaat te voorschijn gehaald. Op deze plaat, die geheel zuiver en zon der eenig defect is, komt o.m. vooreen Vorst in volle wapenrusting en harnas met de kroon op 't hoofd, voorts staande neven en achter deze koninklijke figuur een mon nik ten voeten uit, met mantel of pij met kap, de oogen (beider gelaat is zuiver en sprekend), ten hemel geslagen, terwijl de Engel des Doods, die als 't ware de dood van den vorst komt aanzeggen, door de hand van den monnik wordt afgeweerd. De plaat is eenig in hare soort en heeft veel bekijks. SLEEUWIJK. Zondagavond j.l. ont lastte zich boven deze gemeente een kort, maar hevig onweder. De bliksem sloeg daarbij in een boom, staande op de weide van den landbouwer A. v. H. De splinters werden tot in andere weiden weggeslingerd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Raad dezer gemeente vergadert a.s. Vrijdag 1 Mei, des voormiddags te 10 uur. Door den burgemeester dezer ge meente wordt op aanschrijvirg van den Commissaris der Koningin, gewaarschuwd tegen ontduiking der verordening op de weggeldheffing in deze provincie. Streng zal er op worden gelet, dat fietsen enz., aangegeven voor beroep of bedrijf, niet daar buiten worden gebruikt. Stiiine.nland. Mr. W. K. F. P. graaf van Bylandt, die gedurende 25 jaar het district Apel doorn in de Tweede Kamer vertegen woordigde, heeft volgens de Tel., be sloten, het volgend jaar bij de periodieke verkiezingen, geen candidatuur meer te aanvaarden. Het Vad. verzekert echter dat dit be richt onjuist is. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram zijn de versterkin gen voor de troepenmacht op Bali den 27sten dezer ongestoord te Koesambte (Kloenkoeng) ontscheept. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram nopens den staat van zaken ter Sumatra's Westkust, in verband met de belastinginvoering in dat gewest, hebben twintig familiehoof den van Padangloear vergiffi is gevraagd onder aanbod van betaling van de be lasting en zijn een-en-twiutig hoofden gearresteerd. Te Pajakombh is het rus- tig. Het „Hbld." ontving van zijn Bata- viaschen correspondent het volgend telegram „Vergadering afgevaardigden Chi- neesche handelaren Java contracteerde boycot Japan." Het „Hbld." teekent daarbij aan „Uit het vorenstaande blijkt, dat de Chineesche handelaren op Java zich hebben aangesloten bij de beweging, die van Kanton uitging, wegens den voor de Chineeschen bevredigden uit slag der „Totsoe-Maroe"-zaak. „Die beweging breidde zich te voren reeds uit tot Manilla en Australië, zoo dat b.v. onlangs een der Japansche mailbooten, die den dienst verrichten tusschen Japan, China en Australië, geen enkel stukje lading van de Chi neesche handelaren te Sydney meê- kreeg. Te Gouda is wederom valsch geld in omloop. Thans zijn twee valsche rijksdaalders door de politie in beslag genomen. Ze zijn zeer goed nagemaakt en haast niet van echte te onderschei den. De heer P. Uittenbogaard, te Haar lem, die eenige jaren geleden een toestel uitvond ter voorkoming van treinbotsingen, heeft aan de technische commissie der „Ned. Vereeniging voor de Luchtscheepvaart" de teekeningon, enz. van een door hem gevonden vlieg machine ter beoordeeling aangeboden. Het oordeel der commissie moet alles zins gunstig luiden. De beruchte forceerders van brand kasten hebben wederom van ziclt doen hooren. Thans hebben zij zich toegang weten te verschaffen tot de fabriek van vuurvaste steenen, voorheen firma Heu velman, te Capelle a'd. IJsel, even voor bij het Kralingscheveer. Daar hebben zij op het kantoor de brandkast op de gebruikelijke wijze opengescheurd en een bedrag van rrim f 180 er uit ge stolen. Ook thans weder geen spoor van de daders. Men bericht uit Watergraafsmeer aan het Hbld: Gisterenmorgen vervoegde zich de Uit Hellevoetsluis meldt men Door den zalmvisscher Kalkman al hier is gisteren op de Hinderplaat in den mond van het Haringvliet een vreemdsoortige visch gevangen, die ver- ebd was. Afgaande op de beschrij ving ervan was het een hamerhaai, Sphyrna zygaena. Bij eene lengte van minstens 2l,a meter, had hij een gewicht van ruim 350 pond. In zyn ingewanden werden overblijfse len van kabeljauw gevonden. In verband met den gepleegden moordaanslag bij Arnhem, meldt de correspondent van de Tel. te Zeist het volgende Het slachtoffer, Frederik Cordes, werd het vorige jaar van Mei tot October met zijn zusje Maria verpleegd in het „Deutsches Kinderheim" van ds. Klein- schmid, predikant bij de Broederge meente te Zeist. Zij werden daar geplaatst door bemiddeling van de Duitsche Evangelische Vereeniging te Amsterdam. Door den vader werden de kinderen echter in October van het vorige jaar opgeëiseht. Van hun familie te Oberhausen, ontving ds. Kleinschmid later een schrijven, met het verzoek, om de kinderen weder tot zich te ne men. De vader had ze mede naar Am sterdam genomen, onder bedreiging ze te vermoorden, indien hem ntet een som geld werd uitgekeerd. Hij weigerde echter de kinderen af te staan en heeft, zooals bekend is, zijn bedreiging ten deele volvoerd. De toestand van het jongetje moet redelijk zijn. Aan H. M. de Koningin werd Zater dag te Amsterdam de eerste nieuwe Holl. haring aangeboden door den heer Jb. Goudappel Jz., te Vlaardingen, ree der van hetloggersehip Maria Catharina, schipper L. v. d. Hoeven. Op het verzoekschrift om gratie voor den vroegeren directeur der Zuid-Holl. Hypotheekbank, F. BI. van den B., te Rotterdam is volgens de N. R. Ct., door H. M. de Koningin afwijzend beschikt. Het lijk van den notaris R. te Am sterdam, die reeds drie weken vermist werd, en wiens financiën niet in orde bleken te zijn, naar verluid wegens slechte speculatie in huizen en terrei nen is Zaterdag uit het IJ opgevischt. Te Warder (N.-H.) is Zaterdagmorgen in een sloot verdronken gevonden ze kere R., landbouwer aldaar. Vrijdag avond liep de man (die veel misbruik maakte van sterken drank) beschonken langs den weg. Zijn vrouw wordt ver pleegd in een geneeskundig gesticht voor krankzinnigen. De valsche munter, die te Heerlen was gevat, is door een gat in den muur zijner gevangenis ontvlucht. Vermoede lijk heeft hij de wijk genomen naar Duitschland. Zaterdag is te Beesd de punt gevon den van het mes, waarmee de moord op G. d. W. 24 Februari jl. gepleegd is. Voor het vinden daarvan was f 25 uitgeloofd. De justitie gaat voort nieuwe getui gen te hooren. Sedert eenige dagen wordt te Fijnaart vermist de veekoopman v. B., die van verschillende boeren, te Oudenbosch, geld in bewaring had, tot een gezamen lijk bedrag van pl. m. f 20,000, dat met hem spoorloos verdwenen is. Men ver moedt dat hij de vlucht naar België heeft genomen. Uit Rotterdam wordt gemeld: De graanhandelaar, de heer A. C. van Eijk, wonende aan den Eendrachts- weg No 15A, alhier was dezer dagen afwezig. Inbrek rs hebben zich deze afwezigheid ten nutte gemaakt om er in te breken, hetgeen zij op hun doode gemak gedaan hebben, daarbij het «e- heete huis van onder tot boven doo\ zoekende, alle kasten openbrekende zooSe, zij gesloten waren, en alles overhoop halende. Maandagmiddag is de inbraak ont dekt door een dienstbode, die kwam om de kamers te luchten. Tot haar groote verwondering vond zij het gas licht branden en zag natuurlijk dadelijk wat er geschied was. Haastig liep zij naar het politiebureau in de Witte de Withstraat, waar de commissaris dade lijk de noodige bevelen voor een stipt onderzoek gaf Voor zoover thans, aan de hand van de inlichtingen door de dienstbode ge geven, bekend is, zijn uit de zilverkast gestolen vier dozijn zilveren lepels en vorken, gemerkt A. v. Eeen dozijn luxe lepeltjes, zilver verguld, voorzien van afbeeldingen uit verschillende ete- HÊÊÊÊimamammmm»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2