M^r Riisoeli is den dans ontsprongen, i* tegenwoordig een van de steun en van het wettig gezag. Hij is de huid der Europeanen, de beschermer <ii sultan Abdel-Azis geworden. '1 ijVens bericht uit Napels vertoont 'I Vesuvius teekenen van werking. ui-Is"» uit Resina hebben dof ge- cmui gehoord, terwijl er aan die zijde ook een instorting heeft plaats ge had en de Krater van Pozzuoli weer geopend is. t>e Etna werkt op het oogenblik met drie kraters. In het Parlement van Perzië is openlijk verklaard, dat de Russen 19 kiloni' t -rs var het Perzische grondge bied hebben bezet, die dorpen zonder uitdaging verwoest en 100 inwoners vermoord hebben. Gisterenavond om halfelf is er op het standbeeld van Bismarck te Goslar een >'y aam iét-aanslag gepleegd. Het voet- j«tuk en een been van het beeld zijn beschadigd. Bij een storm aan het Ninety Mile Beach (West-Australië) zijn negentien paiirlvisschersbooten vergaan. Twee Manken en vijftig kleurlingen zijn ver- Jronken. Over het lot van het grootste deel van de vloot, die in zee was, ver keert men in het onzekere. Voor zoover men totnutoe heeft kun nen nagaan, zijn bij de ramp van de Vi tsoesjima 23 officieren, 33 adelbor en omstreeks 200 man om het leven gekomen. 1 let ongeluk wordt weer geweten aan 'fontleding van het befaamde Japan- sciie kruit sjimose, dat een groote ont- p ofb re kracht heeft, maar als andere erop gelijkende kruitsoorten (men denke aan de ramp met de Fransche Iéna) «oma tot zelfontbranding kan overgaan. !)e toestand op de Russisch-Perzische grens wordt steeds ernstiger. Volgens bericht uit Tabriz heeft de prefect van Oertnia per telegraaf om hulp gevraagd, daar de Koerden meer dan 2000 vrou wen en kinderen hebben gevangen ge nomen en deze op gruwelijke wijze mishandelen. De wegen naar Oermia rijn bezet door de Koerden, die de goe derentransporten, welke zij onderweg ontmoeten, plunderen. Uit Teheran is bevel ontvangen zoo spoedig mogelij a een leger van 10.000 man tegen hen af te zenden. De voorzorgsmaatregelen, welke de politie te Lissabon heeft genomen voor de eerste malen dat koning Manuel van Portugal zich in het openbaar vertoont, schenen niet overbodig te zijn geweest. In de laatste dagen heeft zij de hand gelegd op zeven gevaarlijke sujetten, waarvan twee in een huis aan de avenue Dom Carlos, dicht by het Kamergebouw, wtmr de stoet voorbijging. Onder de gearresteerden moeten drie vreemde lingen zijn, maar de politie bewaart een diep stilzwijgen. Van den gouverneur van Martinique is bericht ontvangen, dat de burgemees- Ver van Fort de France tijdens een verkiezing» op-stootje door een revolver schot is gedood. In het Chineesche district Jingsjang, in de provincie Anhoei op de grens van de Hoe-provincies, zijn onlusten tegen de katholieken uitgebroken. Het xeiidingsgeboüw in de stad Jingsjang en bet paleis ven den Landraad werden in brand gestoken en de gevangenen in vrijheid gesteld. Uit Anking en Woeifj in zijn troepen naar de streek van het oproer gezonden. t*laat«el(jk Hieuw*. HEUSDEN, 2 Mei. By het wapen der Kon. Marrechaussé Is eene prachtige promotie in aantocht. Bij de 4e Divisie worden aangesteld 5 Wachtmeester», 11 Brigadiers en 53 Ma- rechaussécs te voet en bij de le Divisie 3 Wacht meesters en 5 Brigadiers te voet. De Marecbaussée Van Wijnen geboren te Aalburg bij Heusden is aangesteld tot Br i gadi er-titulair. Bovendien staat in het vooruitzicht dat de soldijen aanmerkelijk zullen worden verhoogd. I >ie lust heeft om Marrechaussée te wor den, heeft nu een meoi vooruitzicht. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand April 1908 ingelegd f 12490.72 en terugbetaald f 17475.22. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4466. Gedurende de maand April is alhier 31.2 meter regen gevallen. Aantal neerslagdagen bedraagt 17. Donderdagmiddag liep hier met goed gevolir van stapel van de werf der N. V. Maatsch. v. Scheeps- en Machinebouw „Bergsche Mms", een sleepboot van 120 paardenkracht, voor rekening eener Rot- terdamsche firma gebouwd. WERKENDAM, Niet alleen voor schippers, steenfabrikanten enz. enz. is er een tijd van malaise aangebroken, doch ook voor onze, gewoonlijk volop werk heb bende, rijs werkers. We vernemen nu, dat èn werkgevers èn werknemers per adres zich gewend hebben tot den Minister van Waterstaat met verzoek de aanbesteding van de werken, die uitgevoerd zullen wor den, zoo mogelijk te bespoedigen. Van af Maandag a.s. zal de Secretarie weder geopend zijn van's morgens 9 tot 12 en van 's avonds 6 tot 8 uur. Woensdag 11. viel de landbouwer A. Ippel van den til eener schuur en kwam terecht op eene openstaande deur, met het treurig gevolg, dat hij bewusteloos op den grond terecht kwam en daar, wijl niemand anders aanwezig was, ongeveer een half uur bleef liggen. Bijgekomen liep hij nog naar huis, waar de dokter moest consta- teeren, dat twee ribben waren gebroken. Naar omstandigheden gaat het hem thans nog al wel en hopen we, dat zich later niet nu misschien nog verborgene kwets uren zullen openbaren. Eergistsr viel een zoontje van den landbouwer de Graaff van eene rolslede en kreeg door een der wielen eene wonde in het voorhoofd, die heelkundige hulp noodig maakte. Met het leggen der hoofdbuizen der gasleiding is men deze week klaargeko men en thans druk bezig met het aan sluiten van gegadigden. HEDIKHUIZEN. Gisteravond werd door den heer A. IJ. v. Haren, bouwkun dige te Herpt, voor rekening der Erven P. Timmermans alhier aanbesteed het bouwen van een landbouwschuur. Er werd ingeschreven als volgt: M. Hombergen te Drunen f 630J. Blankers te Nieuwkuik f592; M. van Leeuwen te Hedikhuizen f 586 A. Dikmans te Ammerzoden f 582A. de Hart te Lut- telherpt f559,55; A. Goerter te Ammer zoden 536. Gegund aan den laagsten inschrijver. HERPT. A.s. Woensdag 6 Mei, zal de stoomzuivelfabriek „St. Isidore" alhier hoogstwaarschijnlijk in werking worden gesteld. De jongeheer K. Thier, inwonend leerling van den heer C. Kerkhof» alhier, slaagde dezer dagen met glans voor het admissie-examen der Bisschoppelijke kweek school voor onderwijzers, welk succes des te meer vermelding verdient, daar genoem de leerling niet voor dit examen was op geleid. GORINCHEM. Gisterenmiddag ten 2 unr werd alhier de Chr. Kweekschool ge opend. Na psalmgezang en gebed sprak de Voorzitter van het bestuur, ds Aalders van Beesd een hartelijk openingswoord. Verder werd nog gesproten door den heer J. den Boeft, hoofd der school voor M. U. L. O. en den heer Gras, directeur der nieuwe inrichting. Het gebouw is in het centrum der stad gelegen en keurig ingericht. Er zijn 12 leerlingen voor de 1ste en 12 leerlingen voor de 2de klasse. WIJK. De werkverschaffing „De Vlijt", heeft deze week weer een bsgin gemaakt met het schillen der teen. Tal van werk- loozen kunnen nu hier weder overvloed van werk vinden. Met den bouw der nieuwe school begint men aardig op te schieten. Het metselwerk is reeds een tamelijke hoogte boven den grond verrezende kozijnen heb ben reeds hun plaats gevonden. Het een en ander levert reeds een aardig gezicht op. Het wordt dan ook naar de eischsn des tijds ingericht. Het bestek toont een fraai gebouw. GAMEREN. Op de gehouden hengsten- keuring 30 April te Geldermalsen, werd de welbekende schoone hengst „Ibas" Belgisch ras van de heer M. A. de Geus, voor de a.s. premiekeuring te Eist aangehouden. Nog werden o.m. ter keuring gepresen teerd 3 eenjarig© hengstveulens, afstamme lingen van den zeer gezochten heng»t „Ga ribaldi" eigenaar dezelfde. Van deze drie werden twee bekroond. No. 1 van den heer Heuff te Erichem met f 150, no. 2 van de heer v. Loon te Del wijnen met f 100. Niet alleen op deze keuring heeft „Garibaldi" zijn roemvollen naam gehandhaafd, doch't vorige jaar wer den reeds enorme hooge prijzen voor zijn afstammelingen besteed. In plaats van wijlen de heer P. v. Tuijl, is tot ouderling in de Nederlandsche Hervormde Kerk gekozen de heer R. Slegh. VEEN. Vrijdag 1 Mei herdachten P. den Dekker em zijne echtgenoot» den dag waarop zij voor 40 jaar geleden door den echt werden verbonden. Met het zaaien der suikerbieten werd door de agenten deze week een begin gemaakt. Daar niet zooveel land werd gecontracteerd als het vorige jaar, zoo zul len spoedig de werkzaamheden afgeloopen zijn. Het weder leent zich hiervoor uit stekend. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor en de daaronder resorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand April in de rijkspostspaarbank ingelegd f4531.89 en terugbetaald f 3498.85. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2095. WAALWIJK. De jaarmarkt werd door goed weder begunstigd, drukbezocht. Bij fermen aanvoer van hoornvee was de handel vooral in weivee vlug. 8*lnnenla»d. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram zijn op 12 dezer te Soekoeria, in het landschap Boven Endeh, op het eiland Flores, twee bi vaks door een groote bende kwaadwil ligen overvallen en in brand gestoken. Onzerzijds sneuvelden één Europeesch militair beneden den rang van officier en twee Amboineesche marechaussees, terwijl vier Amboineesche marrechaus- sees gewond werden. De N. R. Ct. schrijft hierbij: Er is reeds voorspeld, dat het haas tige werk, door kapitein Christoffel op Flores verricht, onmogelijk blijvende goede resultaten zou kunnen opleveren. Velen vonden de taak, aan den ka pitein der infanterie P. J.Spruijt, oud stafofficier en oud-leeraar aan de Hoo- gere Krijgsschool hier te lande, opge dragen, om na het vertrek van Chris toffel den eigenlijken pacificatie-arbeid met wat daaraan vast zit aan te van gen, alles behalve benijdenswaardig. Het bovenstaande regeeringstelegram meldt een zeer ernstige gebeurtenis. Wel is het in de bovenstreken van Endeh altijd erg roerig geweest, maar twee bivaks zijn door een groote bende kwaadwilligen overvallen en in brand gestoken dat is geen kleinigheid. Er blijkt toch uit, dat er nog zulk een geest van verzet heerscht, dat er voor dergelijke gewaagde ondernemingen een groot aantal menschen is. Uit het be trekkelijk geringe verliescijfer aan onze zijde meenen wij echter te mogen op maken, dat onze soldaten zich goed gehouden hebben, dat er van een pa niek geen spiake is geweest. Wellicht zal de nu zeker volgende tuchtiging zulke heilzame gevolgen heb ben, dat ook de bevolking van Boven- Endeh zich van verdere vijandelijk heden onthoudt. Men zal daar echter nog eens ernstig tot rede gebracht moe ten worden. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seihde gisteren: Bij een klewangaanval in Djeumpa op een groep infanterie werden de ser geant Foiger, drie minderen en zeven dwangarbeiders gewond. In Peusangan werd do telefoon ver nield. Het laatste maandverslag over Atjeh luidt ongunstig. De oudste ingezetene van Haarlem, mevr. de wed. V., vierde Maandag in goeden welstand haar 102den jaardag. De Hoofdprijs der N. V. „De Tijd geest"- volgens aanwijzing der 3e klasse van de Nerderl. Staatsloterij, is te Delft gevallen. Gisteren zijn bij de politie te Amster dam een valsche gulden, twee dito kwartjes en 61 dubbeltjes gedeponeerd, welke weder aan trampersoneel in be taling waren gegeven. Door een tapper werd bij de politie aangifte gedaan, dat een onbekend be zoeker bij hem in betaling had gegeven een bankbiljet van f 10, dat later bleek valsch te zijn. Het biljet is in beslag genomen. wijst er op, dat geneeskundigen en ar- tisted van naam ook hier in de resi dentie onmiddellijk bereid waren hun. steun te verleenen. De wedstrijd zal verdeeld zijn in twee klassen: A. voor gezondheid; B. voor schoonheid. De deelnemende kinderen kunnen hetzij voor een der beide klassen, hetzij voor beide klassen worden ingeschreven. Uitgeloofd worden voor beide klassen te sameneen eere-prijs met een spaar bankboekje van f 100. Voor elk der beide klassenle prijs met een spaarbankboekje van f 50; 2e prijs met een spaarbankboekje van f 25 3e prijs met een spaarbankboekje van f 10. Aan den wedstrijd kunnen deelnemen kinderen uit geheel Nederland (uit Ne derlandsche ouders geboren), die op 1 Juli 1908 den leeftijd van twee jaar hebben bereikt en dien van zes jaar niet hebben overschreden, en dus van twee tot en met zes jaar. Voor kinderen van 2 tot en met 5 jaar heeft de wedstrijd plaats op 3 en 5 Juli, voor kinderen van 5 tot en met 6 jaar op 4 en 5 Juli, dagelijks van 1012 uur des morgens en des mid dags van 24 uur. De uitspraak der jury zal den 5den Juli in den namiddag worden bekend gemaakt. Van 122 uur zullen de kinderen in den tuin van het Genootschap en op de speelplaats zich kunnen verpoo- zen en door de zorgen van een dames comité onthaald worden. Aan kinderen, die op de dagen van den wedstrijd blijken te lijden aan eene ongesteldheid, welke gevaar zou kunnen opleveren voor andere kinderen, kan, gehoord de jury, deelneming aan den wedstrijd wordeu ontzegd. Voor kinderen, afkomstig uit andere provinciën dan Zuid-Holland, kan des- verlangd vergoeding van reis- en ver blijfkosten bij den directeur van het Genootschap worden aangevraagd. Voor ieder kind, dat men aan den wedstrijd wenscht te doen deelnemen moet uiterlijk voor den len Juli 190 een inschrijvingsbiljet (vanaf heden verkrijgbaar ten kantore van het Ge nootschap) door ouders of voogden dui delijk en volledig ingevuld worden toe gezonden aan den directeur van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap te 's-Gra- venhage. Ter gelegenheid van dezen kinder wedstrijd zal in de nevenlokalen tege lijkertijd, dus van 3 tot 5 Juli 19U8, worden gehouden: A. Eene tentoonstelling van fotogra- fiën van kinderen, waaraaa kan worden deelgenomen door beroeps- en amateur fotografen in Nederland gevestigd; B. Een tentoonstelling van voorwer pen op het gebied van de voeding, de verpleging, de kleeding en de ontwik keling van het kind. Men meldt uit Elburg: Dinsdag hield op den Zuiderzeeschen j weg een wagen met varkens stil en werden er twee dooden uitgehaald. By onderzoek bleek, dat op een wagen, waarop een boer hoogstens 6 varkens laadt, er 26 op elkaar gepakt werden. Tegen den vervoerder, Prins, export slager te Epe, is proces-verbaal opge maakt. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld: Een eigenaardige, tot dusver hier te lande nog niet gehouden tentoon stelling heeft de vereeniging „Konin klijk Zoölogisch Botanisch Genoot schap" te 's-Gravenhage voorgenomen. Men wil n.l. op den 3den, 4den en 5den Juli 1908 in de groote zaal van het Genootschap een kinderwedstrijd houden, in denzelfden geest als die in Engeland, Amerika, Zuid-Afrika en Frankrijk reeds lang een machtig mid del zijn, om te wedijveren voor hygië nische en esthetische propaganda. Voor de eerste maal zal een derge lijke wedstrijd in Nederland pla ts vin den. Hebben in het buitenland docto ren en artisten zich altijd gunstig voor baby-wedstrijden verklaard, de samen stelling der jury voor dezen wedstryd Nabij de villa van den heer Wende- laar op Zonheuvel, bij Doorn, is een diepe kelder, waarin de benzine voor de verlichting bewaard wordt. Een loodgietersknecht begaf zich in dien kelder om een stuk gereedschap te halen, dat daarin was gevallen. Weldra bleek, dat hij bewusteloos was gewor den; een tweede knecht, die met een touw om zijn midden afdaalde, moest ook spoedig opgehaald worden, omdat hij door de dwampen bedwelmd werd. Allerlei pogingen, om den jongen man te redden, mislukten. Eindelijk klom een broeder van hem naar bene den, nadat de noodige voorzorgmaatre gelen waren genomen. Deze gelukte het een touw om den bewustelooze te binden, waarna deze werd opgehaald. Hoewel de man bijna twee uren in den kelder heeft gelegen, is zijn toe stand thans vrij gunstig. W oensdagavond kwam een j ongmensoh bij een winkelier te Haarlem, deed zich voor als de neef van den directeur, waarvan de winkelier een filiaal heeft, en vroeg f 25. Zij werden hem gege ven. Donderdagochtend werd de win kelier door Amsterdam opgebeld en werd hem last gegeven namens den directeur nog f 100 te geven aan het zelfde jongmensch, dat werkelijk een half uur daarna dit bedrag kwam halen. De winkelier gaf ze, kreeg echter daarna argwaan, ging naar Amsterdam en bleek te zijn opgelicht. De politie te 's-Gravenhage heeft daar gearresteerd een net gekleed heer Russisch onderdaan die vei dacht wordt zich, in vereeniging met een landgenoot, te hebben schuldig gemaakt aan oplichting op groote schaal, o. a. in het Amstelhotel te Amsterdam. Hij is onder geleide van twee recher cheurs naar Amsterdam vervoerd, ter beschikking van de justitie aldaar. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft den heer Ad. Braune, te Almelo, die bij het spoor wegongeluk aldaar den 18en Juli 1907 nog al ernstig gewond werd, de keus gelaten tusschen een schadeloosstelling van f 6000 ineens, of f 7 per week. De heer Braune heeft het eerste gekozen. Op advies van dr. Post is naar bat ziekenhuis te Rotterdam gebracht het lijk van een schippersvrouw, die aan boord van een aan de Maaskade lig- hend vaartuig is overleden, vermoede lijk na het innemen van pillen door een zoogenaamden „wonderdokter" ver strekt. Na in en uitwendige schouwing in het ziekenhuis is het lijk weder ter beschikking der familie gesteld. Bij een Woensdag te Maasniel gehou den bruiloft werden de gasten aan het avondmaal opgeschrikt door een gewel dig lawaai, veroorzaakt door een groepje jongelui, die om eenige lekkernijen van het maal kwamen vragen. Dit vragen door ongenooden geschiedt nog volgens oude traditie op vele plaatsen in Lim burg en wordt „Aartje spelen" genoemd. In de meeste gevallen worden de z.g, „aartjespelers" getracteerd op bier en gebak. Bij bovenbedoelde gelegenheid kregen ze evenwel niets. Zij hebben toen het keldergat opgezocht en met behulp van stokken en harken het in den kelder aanwezige gebak en vleesch naar zich toegehaald. Een ware ver woesting werd er aangericht! Te Blerik is gisterennacht op den spoorweg gevonden het lijk van den sergeant der infanterie B., te Venlo in garnizoen. B. is vermoedelijk door een trein overreden. Gisterenmorgen is in het Aamsveen aan de Duitsche grens het in verren staat van ontbinding verkeerend lijk van den 64-jarigen H. Keppels uit En schedé gevonden, die sedert 4 Novem ber van het vorige jaar werd vermist. Te Broek op Langendijk (N.H.)breidt de typhus zich. Er doen zich thans zeven gevallen voor. Verleden jaar heerschte er een typhus-epidemie in de aangrenzende gemeente Zuidschar- woude. Verdacht van kindermoord is giste ren door de Bussumsche politie de 30- jarige ongehuwde moeder H., huishoud ster bij M. op Gooiberg, verhoord en in de Ziekenverpleging te Bussum ver zorgd. Een kinderlijkje is gevonden in den put en naar de Amsterdamsche justitie ter schouwing gezonden. M. is, na verhoor, weer op vrije voeten ge steld. Men schrijft uit Uden aan „De Gel derlander" De hersenvlies-ruggemerg-ontstekin' breidt zich in onze gemeente steeds maar langzaam, uit, hoewel onze genees-V heeren al hun best doen, door publici teit en inlichtingen de menschen te waarschuwen. Bij een zekere Kievits, alweer een arbeider op de kunstmest- fabriek van de firma Coenen en Schoen makers, hebben zich weer twee geval len voorgedaan. Een kind is al bezwe ken, het andere werd vervoerd naar de rijksbarak. Geen wohder, dat de bevol king zich minder op haar gemak gaat voelen en wat angstiger de arbeiders van gemelde firma zoekt te ontwijken. Zondag werd van de pui van het ge meentehuis tot bedoelde werklui 't vrien- delijk verzoek gericht namens den in specteur der volksgezondheid, om zich zooveel mogelijk terug te trekken en door 't niet bezoeken van kerk en school de verspreiding der ziektebacillen tegen te gaan. De 17-jarige dochter van Jac. Gerrit sen te Veenendaal had dezer dagen het ongeluk drie hoog door de opening der lift van de spinnerij der Groote Katoen- fabriek (Naaml. Venn, de Veenendaal- sche Stoomspinnerij en Weverij) te val len. Het arme meisje was door een zware arm- en schedelbreuk bijna onmiddel lijk dood. De 22-jarige, oppassende, P. Post, werkzaam bij de 8. S., te Zwolle, bracht Zondagavond zijn meisje, als naar ge woonte, in haar dienst. Hij kwam dien avond en naoht niet thuis, en Woens dagmorgen werd zijn lijk gevonden in de Willemsvaart bij Zwolle. Men denkt aan misdaad uit minnenijd, maar zeker is het niet. Met zekerheid wordt nu gemeld, dat de te Beesd gevonden mespunt niet behoort bij de andere stukken van het mes, waarmede indertijd de moord al daar is gepleegd. Men vermoedt, dat de gevonden punt opzettelijk aldaar i*. neergeworpen. Op last van den reohter-commissaris» bij de Rechtbank te 's-Hertogenbosch- is naar het huis van bewaring to* 's-Hertogenbosch overgebracht eeix schoenmaker te Loon op-Zand, verdacht van zware mishandeling met zwaar- lichamelijk letsel, gepleegd op zekerent. D. te Kaatsheuvel op Zondag j.l. Omtrent de ernstige mishandeling- kan nog het volgende gemeld worden Geneeskundig onderzoek in het gast huis te Breda heeft tot meening ge leid, dat de linkerarm voortaan on bruikbaar zal blijveq. In den hals ist- ook een diepe wonde toegebracht. De- dader heeft zich bediend by deze vecht—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2