Hij seinde naar Smyrna om versterking en er kwamen honderd man troepen. Deze werden door de bevolking, ge holpen door de Samische gendarmerie, met geweervuur ontvangen. Donderdag heeft er een aanval op het paleis en de kazerne plaatsgehad; men zegt, dat er veel slachtoffers zijn gevallen. De toestand wordt ernstiger. Volgens de laatste berichten van Samos zouden de prins en het garni zoen door de opstandelingen omsingeld zijn. De buifenlandsche consulaten wor den ontzien. De Porte zond een tiental oorlogs schepen met veel troepen, die zich te Ohio verzamelden en heden op Samos moesten aankomen. Daar Beoef Pasia geheel de vrije hand gelaten wordt, hoopt de Porte den op stand te onderdrukken. De honoraire consul van Oostenrijk- Hongarije meldt, dat hij in zijn huis werd opgesloten gehouden. Alle con suls vragen om bescherming. In Grieksche kringen te Konstanti- nopel, waar door de gebeurtenissen groote opwinding heerscht, wordt be weerd, dat de Porte reeds sedert lang het plan beraamd had om de privile gies van Samos op te heffen en het eiland door troepen te doen bezetten. De privilegies van het eiland zijn ech ter bij internationale overeenkomst ge waarborgd. Sedert gisteren hebben er over deze aangelegenheid besprekingen plaats tus- schen de gezanten van Rusland, Frank rijk en Engeland. Verscheiden bewoners verlieten het eiland in kleine vaartuigenzonder levensmiddelen aan boord. Volgens een telegram uit Athene, is het transportschip Sphacterie uitge zonden om de vluchtelingen op zee op te nemen. Carnegie heeft 100.000 dollars ge geven voor een vredespaleis te Cartago, in Costa Rica, waar het Hof van Arbitrage voor de Midden-Amerikaan- sche republieken onlangs zijn taak heeft aangevangen. Maandagavond 9 uur is te Genéve de 23-jarige Rus Boris Naidoff in zijn kamer door 6en landgenoot doodgescho ten. Deze had een brief gebracht, en terwijl Naidoff bezig was een antwoord te schrijven, werden er twee revolver schoten gelost, die Naidorff in het hoofd troffen. De moordenaar is ontkomen. Naidorff, korten tijd geleden uit Rus land gekomen, schijnt politieke artike len voor een krant te hebben geschre ven. PlttAtseliik Nieuws. HEUSDEN, 30 Mei. De Heusdensche Harmonie maakte Vrij dagavond met haar prachtig Vaandel een muzikale wandeling door de stad. In de eerste plaats werd den Beschermheer, de heer A. de Jong-Verhagen, een bezoek ge bracht, vervolgens werd bij verschillende personen halt gehouden, die van hunne belangstelling in het Vaandel bizondere blijken hadden gegeven. Zooals we reeds vroeger mededeelden, is het een prachtig Vaandel, dat de algemeene bewondering wekt. Ook kunnen we tot ons genoegen erbij voegen, dat het muziekgezelschap met den dag in ontwikkeling toeneemt, zoodat de tijd niet verre zal zjjn, dat het met herin- nerings-medailles zal versierd zijn, als zoo vele bewijzen van behaalde overwinningen. Bij den heer G. v. Diesen alhier, is een postduif komen aanvliegen, met een ringetje om den poot, waarop Club per W. E. Z. '07, 869. Gisteren werd te 's-Hertogenbosch een vergadering gehouden van afgevaardig den van Noord-Brabantsche departementen van de Maatschappij tot Nut van het Al gemeen. Hoofdzaak, waarvoor deze vergadering belegd werd, was om te komen tot het in het leven roepen van een district Noord brabant. Na uitvoerige bespreking werd tot oprichting van zulk district besloten. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. Winters, voorzitterMr. H. J. v. Leeuwen, onder-voorzitterW. F. Hil- wig, secretaris C. J. van Temme, penning meester Dr. Lqp de Leeuw, lid. Men verzoekt ons mede te deelen, ter voorkoming van misverstand, dat Zondag a.s. alhier des avonds godsdienstoefening in de Herv. Kerk zal gehouden worden ten 5.30 ure door ds. Hage te Doeveren en dat ds. Ruysch van Dugteren te Herpt des voorm. ten 10 ure en te Heesbeen des nam. ten 2 ure hoopt op te treden. WERKENDAM. Woensdag 1.1. werd door de stemgerechtigde Ingelanden van den de Werkenschen polder tot voorzitter herbenoemd de heer H. Bogers. AALBURG. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente van Aalburg en Heesbeen, is beroepen de WelEerw. heer ds. Keek te Zuilichem. In de vacature van ouderling, ontstaan door het overlijden van den heer N. van Bergeijk, is gekozen de heer E. de Graaff, die voor deze benoeming heeft bedankt. WOUDRICHEM. Tot organist bij de Ned. Herv. Kerk te Neder-Hardinxveld, is na een vergelijkend examen, dat afgenomen werd door de heeren J. A. Schotel en W. Sterk van de Weg, beiden te Dordrecht, door kerkvoogden benoemd de heer S. A. Otto, muziekonderwijzer alhier, die deze benoeming heeft aangenomen. NIEUWENDIJK. Door het bestuur van het waterschap de Karnemelkspolder is in de laatste gehouden vergadering met de ingelanden, voorloopig besloten, een dui ker te leggen op de Bakkerskil waarvan de onkosten pl. m. f 1700 zullen bedragen. Hier doet zich een geval voor van Febris Typhoïdea. VLIJMEN. Tot eerste klerk ter gemeen te-secretarie te Tilburg is benoemd de heer C. v. Heivoort, ambtenaar ter secretarie alhier. De benoemde is in 't bezit van de diplo ma's als candidaat-gemeente-secretaris en van leeraar M. O. Staatsinrichting. GORINCHEM. Na een langdurig lijden is gisterennacht in den ouderdom van 69 jaar alhier overleden de heer P. A. Bos, hoofd van de groote aannemersfirma Vol- ker en Bos, die ook in het buitenland met eere bekend is. De overledene was tot voor eenige jaren wethouder dezer gemeente en destijds lid van de Zuiderzeecommissie. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. VERSLAG van het verhandelde in de Gemeenteraadszitting van Woudrichem van Woensdag 27 Mei. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer P. Verhagen, burge meester. Na opening der vergadering geschiedt de voorlezing der notulen der raadszitting van 8 Mei j.l., welke onveranderd worden goedgekeurd. De voorzitter zegt het vermenigvuldi- gingscijfer van den Hoofdelijken Omslag is bepaald op één met 437 aanslagen tot een totaal bedrag van f 2528,74£. Ingekomen en van Ged. Staten, goed keuring van een raadsbesluit tot af- en overschrijving der gemeenterekening. Ter lezing werd aangeboden de bemoei ing van B. en W. inzake de woningwet. Behandeld werd een verzoek van P. G. Wilhelm om vei mindering van zijn aanslag in het vergunningsrecht; na ampele be spreking werd het verzoek ingewilligd, en van f45, teruggebracht op f30. Ingekomen en ter lezing gelegd de reke ning der gezondheidscommissie te Heusden over 1907, en hunne begrootiDg over 1908. Terloops werd hierbij opgemerkt, dat het een dure commissie is. Van Ged. Staten goedkeuring van het raadsbesluit tot instelling van een week markt op Donderdag van elke week. De voorzitter feliciteert den raad met deze goedkeuring en hoopt dat ieder naar zijn vermogen er zal toe bijdragen deze markt te doen zijn tot een zegen voor de gemeente en zijne inwoners. Hierop verleende de raad aan B. en W. een voorloopig crediet groot f 30, voor kokers voor palen en wat nog meer voor de markt mocht noodig zijn. De voorzitter deelt voorts nog mede dat er nog geen goedkeuring is verkregen op de heffing van het marktgeld, zoo dat het voorloopig nog een vrije markt blijft. In behandeling kwam nu een brief met bijlagen van Ged. Staten, waarbij met kracht werd aangedrongen op een betere salaris verordening voor onderwijzers. Breedvoerig werd hierover discusie ge voerd men was van meening dat een hoo- gere salarisregeling wel gemotiveerd was, doch met het oog op den min rooskleurigen toestand onzer gemeente-financiën toch ook weer bezwaarlijk kon doorgevoerd worden. Het bleek echter verder dat als de raad niet goedschiks geneigd was de salaris-re- geling omhoog te brengen, men ten slotte door overmacht er wel toe genoodzaakt zoude worden, van daar dat men dan maar besloot een gematigde verhooging toete- staanhet aanvang-salaris voor onderwij zers van bijstand werd nu bepaald op f 50 boven het wettelijk minimum, terwijl ook aan het hoofd van school 1 een verhooging van f 50 werd toegekend. Hierop werd de vergadering gesloten. Bfelnnenlund. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram sneuvelden van eene in Massoe (Oost Soemba) in een hinderlaag gelokte patrouille één Euro- peesch en vijf inlandsohe militairen, allen beneden den rang van officier. Van Timor is versterking gezonden voor het herstel der rust; de hoofd aanlegger van het complot is gevangen genomen. Reuter seint uit Berlijn: De regeeringspresident te Dusseldorf maakt in den Reichsanzeiger bekend, dat het verbod van uitvoer voor hooi en stroo uit Nederland, is opgeheven. Het besluit treedt 1 Juni a.s. in werking. Ds. G. W. Melchers, oud-lid van de Tweede Kamer, thans directeur van een handel in kunstmeststoffen is be roepen tot predikant te Assendelft. In de gisteren te Rotterdam gehou den zitting van den gemeenteraad werd een voorstel, om de kermis, met ingang van dit jaar reeds, af te schaffen, met 23 tegen 17 stemmen aangenomen. Door de tram die ongeveer halfeen van Polsward naar Harlingen vertrekt, werden gisteren vlak bij net station Bolsward, twee buurkinderen van on geveer vier jaar overreden, een jongen tje en een meisje. Het meisje was di rect dood; het jongentje werd het eene been boven de knie afgereden. Men vreest ook voor zijn leven. Men meldt uit Limburg aan het Centr. Dat burgemeester Quadekker te Vaals succes heeft met zijn genomen maat regelen, om de speellokalen te blijven weren, blijkt uit het feit, dat sinds ge post wordt door de politie voor het hotel „De Vereeniging," nog geen enkel persoon het speellokaal heeft kunnen betreden. lederen avond is evenwel de speel zaal hel verlicht. Of dit als een uit tarting is te beschouwen? De politie gunt het bestuur gaarne dat genoe gen Om de posten in te trekken, bestaat voorloopig geenszins het plan. Te Heurne is de 12-jarige W. L. bij het uithalen van vogelnestjes uit een boom gevallen. Hij bekwam zulke he vige wonden, dat hij spoedig overleed. Te Veendam (Gr.) is onder verdachte omstandigheden brand uitgebroken in de behuizing van mej J. B., wed. Van Diek. Op 3 verschillende plaatsen brak de brand uit. Een gerechtelijk onder zoek wordt ingesteld. Drie ansjovisvisschers zijn uit Fries land naar Spanje vertrokken om daarbij het visschen te helpen. De ansjovis, die aan de Friesche kust op zich laat wach ten, schijnt nu veel aan de Spaansche kust gevangen te worden. Men wacht in Friesland nu deze berichten af en dan zullen meer visschers naar het Zuiden vertrekken. Op de Kruiskade te Rotterdam is de 17-jarige dienstbode J. v. R., wonende in de Tweede Diergaardestraat met een knipmes in den rug gestoken door C. B., een jongen uit de Adrianastraat. Het meisje, dat tamelijk ernstig ver wond werd, is naar het ziekenhuis ge bracht. Uit Rotterdam schrijft men. De reiziger G. G., de brouwersknecht H. v. O. en de loodgieter F. v. H., alhier woonachtig, keerden Donderdag ochtend van een wandeling uit de richting van Billegersberg langs de Rotte huiswaarts. Omstreeks negen uren gekomen in den Zwaanshals, ter hoogte van het Zwaneneiland, ontmoetten zij daar een jongen, die meitakken had. Een hun ner nam hem een meitak af, hetgeen omstanders partij voor dien jongen deed trekken. Intusschen liep het drietal door tot dat plotseling G. G. zich van achteren voelde beetgepakt en in de armen ge klemd. Dit deed de veedrijver A. C. S., een dergenen, die er bij gestaan had den, toen den jongen de meitak werd ontnomen. De veedrijver drong G. G. naar de kreek, die rond het Zwanen- eiland loopt, stapte met den tegen spartelenden reiziger te water en wierp hem toen achterover in de kreek, po gingen aanwendende om zijn hoofd onder water te houden. Dit mislukte alleen door de tusschenkomst van om standers, die den veedrijver beletten zijn plan te volvoeren. H. v. O., die trachtte zijn in het nauw gebrachten kameraad hulp te verleenen, viel ook te water, maar redde zichzelf. De veedrijver is door de politie ge arresteerd. Gisterennacht heeft men zich toegang weten te verschaffen tot het, bij nacht onbewoonde, café Essenburg, gelegen aan den Beukelsdijk, te Rotterdam. Dit deed men door het verbreken van een ruit. Nadat de dader of de daders zich drie eenden en twee flesschen advocaat hadden toegeëigend, hebben zij geprobeerd de toonbanklade te openen. De caféhouder van Essenburg bij wien meermalen is ingebroken, heeft, om de inbrekers af te s(hrikken, 's nachts in zijn inrichting een meteen hagelpatroon geladen geweer zoodanig opgesteld, dat een oningewijde er niets van kan zien. Dit geweer is op de lade gericht en het schot gaat af als de lade geopend wordt. Dien nacht is het schot afgegaan, maar in het café heeft men nergens de hagelkorrels terug gevonden, zoodat vermoed wordt dat de dader de volle laag gekregen heeft. Hij is niet bekend geworden ook wordt uit het café een handdoek vermist, zoodat het niet onmogelijk is dat hij dezen medegenomen heeft om zich te verbinden. Uit Amsterdam wordt gemeld: Vrouwtje Huisman die op de bekende listige wijze ten huize van freule Bod- daert in de van Eeghenstraat wist te komen en de dienstbode onder valsche voorwendsels naar Zandvoort liet gaan waarna zij verscheidene gouden en zil veren sieraden en dameskleedingstuk- ken, benevens f 143 aan geld ontvreemd de, werd door de rechtbank tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Uit Rotterdam wordt gemeld Ter hoogte van pand 24 in de Jon- kerfransstraat speelde gisterennamiddag de 27s-jarige G. F., wonende bij zijn ouders in de Dirksmitstraat, op een hoop zand, die daar op de straat lag. Toen het kind zijn spelen staakte, liep het tusschen twee stilstaande wagens door en plotseling daar achter vandaan en op de tramrails komende, werd het gegrepen door een motorwagen der electrische tram, komende uit de rich ting van den Goudschensingel. Wel stopte de bestuurder dadelijk electrisch, maar hij kon niet voorkomen, dat het knaapje onder den baanschuiver ver dween, die de borstkas van het kind indrukte. Een twintigtal personen, die toeschoten, lichtten den motorwagen op, haalden het kind er onder uit en brachten dit naar het politiebureau, waar het even later overleed. Volgens ooggetuigen heeft de bestuurder van den motorwagen geen schuld aan het gebeurde. Te Oudendijk (N.-H.) is Donderdag iemand overvallen door een zekere Sch., die hem met een scherp voor werp te lijf ging en hem eenige won den toebracht. De aangevallene (zekere Br.), in woede ontstoken, greep S. bij den keel. Teiwijl hij hem nog vast had, verloor hij evenwel het bewust zijn, waardoor de toegesnelde personen niet bij machte waren, den greep tijdig genoeg los te maken. Toen dit ein delijk gelukte, bleek Sch., iemand die aldaar slecht aangeschreven staat, reeds geworgd. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft een Duitscher inbraak gepleegd in de villa van mevr. Voogd te Heemstede, en daar ontvreemd een groote partij tafelzilver en een rijwiel. Op het laatste gezeten, trachtte hij Amsterdam te bereiken, doch te Sloter- dijk werd hij reeds 's ochtends om 5 uur met zijn buit aangehouden en naar Heemstede teruggebracht. Nu zit hij te Haarlem in arrest. Uit Renkum werd gisteren gemeld: Door den hoogen waterstand en de aanhoudenden was van het water heeft de Rijn voor deze gemeente heden zulk een buitengewone breedte verkregen, dat het pontveer gestaakt is moeten worden. Uit Wageningen De waterstand van den Rijn is 2.27 meter boven normaal peil. De was houdt nog steeds aan. Aan het Lexkesveer is de landingsplaats voor de stoombooten overstroomd. Het water staat hoog tegen de zomerkade, alle wei- en hooilanden daarbuiten staan onder waterde schade is aanzienlijk. Uit Tie! Sinds Woensdagmorgen is de Waal sterk gewassen. De zomerkaden in deze omgeving kunnen nog eenige c.M. lij den. Men krijgt echter last van het he velwater. Aan den Rijnkant, waar de kaden lager zijn, is men bezig met kis tingen te maken. Het gras op de laaggelegen weilan den is zoowel voor weiden als voor hooien bedorven, hetgeen een schade van duizenden guldens beteekent. In Maas en Waal staan ook verschillende tuingronden onder. Uit Oosterbeek Het water in den Rijn blijft onrust barend stijgen. De uiterwaarden loopen onder. Enkele weiden staan reeds blank zoodat de boeren hun vee weer moeten stallen of in hooger gelegen weiden brengen. De kantoorbediende B. van de firma Koch en Knuttel te Gouda, die er voor eenige weken met een bediag van pl.m. f 100 en een rijwiel van zijn patroon van door ging is te Amsterdam aan gehouden. Van het gestolen geld was niets meer in zijn bezit. Nadat hij van Amsterdam naar Gouda was overgebracht, is hij gisteren door de politie naar het huis van bewaring te Rotterdam vervoerd. Het rijwiel, dat niet meer in zijn bezit was, werd door de politie te Wijk bij Duurstede, waar hij het te gelde had gemaakt, opgespoord. Te Oudendijk (N.-H.) is Woensdag nacht zekere S. door zijn hospes B. ge dood. De laatste schijnt uit zelfverde- diging gehandeld te hebben. Gisteren was het gerecht ter plaatse. Men meldt uit Apeldoorn: Jhr. Sandberg van Leuvenum, kamer heer der Koningin i. b. d., looft een som uit voor den vinder of aanwijzer van de daders der inbraak in het post kantoor. De heer Sandberg is mede bestolen. De justitie heeft de hand gelegd op drie inbrekers; twee uit Rotterdam, een uit Amsterdam. Een hunner is beruoht gens het forceeren van brandkasten. gisterenmiddag werden zij naar Apel doorn getransporteerd voor confron tatie. Volgens een later bericht heeft de confrontatie met het drietal verdachten geen resultaat gehad. De personen die hen gezien hebben op den weg naar Deventer bij Uohenheim en Twello durven niet onder eede bevestigen dat het dezelfde personen zijn. Zij lijken er wel op, doch beslist durven zij het niet te zeggen. Een van hen was vroe ger in Apeldoorn op een koperfabriek werkzaam en is nog kort voor de inbraak daar geweest, doch ook deze wordt niet pertinent herkend als te zijn gezien in den bewusten nacht. De verdachten ontkennen elke me deplichtigheid. Een van hen was voor zien van een aantal gouden sieraden en goed gevulde portefeuille met bank noten. De politie zal hen, wanneer geen nieuwe aanwijzingen komen, in vrijheid stellen. Een vreemdeling, vermoedelijk Duit scher, die naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage was overgebracht, heeft zich, voor men hem aldaar had kun nen fouilleeren, door een revolverschot van het leven beroofd. In Noordholland werd vaak verteld, dat, ergens in een stuk land, onder het dorpje Etersheim (tusschen Edam en Hoorn) een groot bedrag aan baar geld verborgen was. In den laatsten tijd (nog weder een paar dagen geleden) werden door vreemdelingen opmetingen gedaan naar den verborgen schat in den akker. Zij waren van oude kaar ten voorzien! Men meldt uit Hilversum: Het rijden om in plaats van door den tol tusschen Laren en Hilversum wordt weer verhinderd door de administratie van den grindweg. Aan den oostelijken doorgang naar de heide, ongeveer 200 M. zuidwaarts van den tol, zijn hekken getimmerd. De oostelijke doorgang vóór den tol wordt ook versperd. De melkboeren kunnen nu niet meer het tolgeld ont duiken door over den gehuurden akker te rijden. Volgens Politiken hebben drie adr" 1 borsten, aan boord van llr. Ms. Pi Hein, in Kopenhagen aan 't passagi ren, het Zondagavond bont gemaal Ze werden een koffiehuis uitgezet e|| een hunner verwondde de twee manne die de adelborsten als wij 't w» begrijpen te lijf wilden, met zijn dolk aan den arm. Ten slotte nam de politie de jongelui mee naar het bureau, terwijl zij moeite had het volk op een f afstand te houden. De drie adelborsten bleven 's nachts in 't bureau en werden den volgenden dag toen er gebleken was, dat de twee gewonden 't best maakten, aan twee onderofficieren van de Piet Hein uitgeleverd. Misschien volgt nog een eisch tot schadeloosstel ling van de twee gewonden. De Piet Hein is inmiddels vertrokken. Politiken geeft van de zaak een vrij opgeschroefd verhaal en herinnert er zoo aan, dat het blad in den laatsten lijd bij her haling in een aanval op Nederlanders genoegen toonde te hebben. Waren 't misschien ook drie matrozen en geen adelborsten? Uit een enkele bizonder- heid in Politiken zou men dat haast opmaken. Gisterenavond vergaderden te IJmui- den de besturen der Vereenigingen van reeders, van vischhandelaren en der afdeeling IJmuiden van de Vereeniging ter bevordering der Ned. visscherij. Aangezien de vijf adressen aan de Ka mers gezonden wegens het reces tot 10 Juni niet vóór 11 Juni in behandeling kunnen komen, zullen maatregelen be sproken en getroffen moeten worden om dien datum niet weder voor het feit gesteld te worden, dat het vischbedrijf wordt stop gezet. De vergadering werd bijgewoond door de Kamerleden Pastoors en Blooker, de laatste als lid van de commissie van onderzoek van adressen. Door den heer F. P. Vermeulen, reeder, lid van het hoofdbestuur der vereeniging voor de visscherijbelangen, werd uitvoerig toe gelicht, dat de retributie-verhooging in strijd was met voorheen genomen be sluiten inzake vrijhaven en kosten van exploitatie. Besloten werd, dat tot toe lichting der aan de volksvertegenwoor diging gezonden adressen een brochure zal worden uitgegeven. Omtrent de houding op 11 Juni werd niets gezegd. Een vergadering van visch- I handelaren moet daaraan voorafgaan. Kantongerecht Heusden. Uitspraak van Strafz. dd. 22 Mei '08. (Vervolg). Overtr. woningwet: J. M. te Gen- U deren, f 2 subs. 2 d. C. K. te Dewer- ken en N. R. te Werkendam, beiden vrijgesproken. Overtr. verord. Heusden: J. V. te Ne- derhemert, f 2 subs. 1 d. Overtr. verord. Dewerken: G. K., awervend, f 1 subs. 1 d. Overtr. leerplichtwet: S. B. teVeeD, f 1 subs. 1 d.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2