Het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Een Jubileum. Trouw als goud. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 27SI. Zaterdag 4t Juli FEUILLETON. 19QS. H^T UM9 VAM ALTEK*a VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 77j ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Den lsten Juli was het 35 jaar ge leden dat de „Nederlandsche Vélocipe- distenbond" dat is de oude naam ▼an den A. N. W. B. werd opge richt. Deze oprichting heeft krachtig mee gewerkt tot het populair worden van het rijwiel in Nederland. Doch niet alleen in ons land, maar over de geheele wereld is de algemeene toepassing van dit vervoermiddel van grooten invloed geweest op de ontwik keling van het verkeerswezen, zoodat wij moeten erkennen, dat de invoering van het rijwiel een zeer gewichtige schakel is in de beschavingsgeschiede nis. En het zal den Alg. Ned. Wiel- rijdersbond en zijn krachtig bestuur immer tot eere strekken, dat zij dat te juister tijd hebben ingezien. Met hoeveel vooroordeel hebben de eerste wielrijders te kampen gehadHet is nog niet zoo heel lang geleden dat men geregeld in de sportbladen en de dagelijksche couranten kon lezen van de geweldenarijen van de zoogenaamde jélo-kannibalen, en van de tegen wer ing veler autoriteiten! Zelfs werden verordeningen tegen het wielrijden emaakt en vaardigden sommige ge- eenten een formeel verbod uit tegen et berijden van „trapwielen" in de gemeente. Intusschen, wie zal zeggen of de gehate machine en hare berijders het er den eersten tijd niet een beetje heel erg naar maakten. Wij waren toen nog in de periode van het „hardrijden". De fiets was een sportwerktuig, en met naive verbazing nam de menschheid waar hoe gauw men zich op zoo'n ding van het eene punt naar het an dere kon verplaatsen, 't Was 'n mirakel Geen paard kon het op den duur uit houden tegen een welgetraind rijder, al had hij dan ook spillebeenen. Het waren de gulden dagen der records, toen elk rechtgeaard gymnasiast of hoo- gere burgerscholier een of meer ver- eenigingsblikjes trachtte te veroveren, liefst bij wedstrijden in den kom van een dorp. „Allemaal op de fiets" was de kreet, die menig rustig burger bee- nen deed maken, en menige kip het leven kostte. Heel bescheiden begon de bond. In het eerste jaar meldden zich 93 wer kende en 103 niet werkende leden aan. Maar het aantal adepten nam al spoe- ROBERT BUCHANAN. (41 „O, ellendig, huichelachtig wezen dat je bent! Moest ik je daarom van de straat oprapen en je redden van honger en el lende!" Haar woede was zoo groot, dat de woorden haar in den keel smoorden. Zij stamelde en hakkelde en gaf aldus aan Douglas de gelegenheid, om den vloed van beleedigingen, die zij over Effie uitstortte, af te breken. „En waarom hebt mij voorgelogen viel zij hem in de rede, zonder acht te geven, op hetgeen hij op kalmen overre- denden toon in het midden had gebracht. „Ik heb mij vernederd, om hier te komen, om dat schepsel te zien, en dat is uw schuld, Laira." „Om Godswil, Mylady," zeide Douglas, „ga heenHet kan tot niets goeds dienen, om hier nog langer te blijven. Ik had u de waarheid willen verbloemen, om u te te sparen, want ik had innig medelijden met u. Maar nu weet u alles. Ga dus nu heen, wat ik u verzoeken mag, ik be klaag u van harte!" Met een gil sprong hij daarop Effie bij, die, door Lady Bell's verschijning en haar eigen drift overmeesterd, op den vloer in zwijm was gevallen. „Elspeth!" riep hfi, „Elspeth! Kom toch hier J" dig toe, vooral toen de bonds zusters in de gelederen van den A. N. W. B. traden eene enquête, vanwege den Bond in 1889 ingesteld, in hoever het practische gebruik van het rijwiel in Nederland was doorgedrongen, gaf toen reeds het sprekend bewijs, dat het rij wiel al heel wat méér was geworden dan louter een luxe-dingen reeds de rol was gaan spelen, die het steeds meer zou gaan vervullen, n.l. van de gelijk en nuttig vervoermiddel. En elk jaar, met elke verbetering van het rij wiel-mechanisme, breidde zich het aan tal toeristen uit en steeg het aantal leden van den A. N. W. B. De niet- geringe verdienste van het Bestuur van den A. N. W. B. was hierbij, dat het bijtijds de bakens wist te verzetten, en goed koers hield. Aanvankelijk moest de Bond zich wel met het renwezen bemoeien, maar nu is hij vóór alles een toeristenbond. Het toerisme toch omvat zoovele en zooveel uiteenloopende belangen. Er is een toerisme te land: per rijwiel, per auto, per rijtuig, per voeter is het toerisme te water: per zeiljacht, per motorschuit, per roeiboot, per schaats; er is straks ook een toerisme in de lucht per ballon, per vliegmachine De A. N. W. B. heeft met breed be sluit al deze zorgen op zich genomen. En zoo staat hij nog in het midden van een taak, die ook in de toekomst al de krachten van zijn organisatie zal blijven vragen. Want elk onderdeel eischt volle aan dacht. Een voorbeeld Yerlangt niet de toe rist, dat hij bij zijne tochten door het land ongestoord zal mogen genieten Welnu, dan moet ook alles, wat zijn genot zou kunnen storen, door zijn grooten verzorger worden weggenomen. En hij zal dus mogen eischengoed begaanbare, effen, stoflooze, tolvrije, vei lige wegengoed ingerichte, geriefelijke goedkoope, zindelijke pleisterplaatsen vlugwerkende uitvoerig-voorziene in- lichtings- en hulpdiensten Maar nóg meer gaat hij straks eischen De toerist wil zijn natuur, zijn histo rische monumenten, zijn aantrekkelijke stads- en provincieplekjes goed bewaard, zorgvuldig bewaakt, ongerept weten. En ook daarvoor spande zich de Bond reeds Wie alles goed nagaat, staat eenvou dig verbaasd over de uitgebreidheid van het arbeidsveld van den Bond. Hij strekt zijne zorgen uit over „Wegwijzers, hulpkisten, waarschuwingsborden, reis gidsen en atlassen". Ook is er eene ver zameling van stads-plattegronden, een Reiswijzer, een Bondsorgaan; zijn er bondshêtels, rijwiel-en motorherstellers bestaat er een garantie-commissie (uit spraak doende bij geschillen tusschen kooper en handelaar)verschaft de bond buitenlandsche faciliteiten stelt hij den leden in staat zich tegen een laag tarief tegen rijwielongelukken te verzekeren; behartigen consuls de belangen der leden werden ingesteld eene rechtsgeleerde commissie, die den leden kosteloos in lichting geeft en zoo noodig ook rechts bijstand verschaften verkreeg het Be stuur milde douane bepalingen voor de toeristen. Hieruit zien we, dat de A. N. W. B. een waren hoorn des overvloeds uit stort over de leden, waarom deze met ware erkentelijkheid kunnen opzien tot hun wakkeren vooizitter, den heer Edo J. Bergsma, die den 21en September 1884 als zoodanig verkozen werd. Haast vier-en-twintig jaar besteedde dus Enschedé's burgemeester zijn vrijen tijd aan deze groote Nederlandsche toe risten-organisatie. in de buurt van Kiel gevangen gezet. Het schijnt, dat juffrouw Petersen be schuldigd wordt, de samenstelling van zeemijnen en het voorschrift voor de bereiding van het Duitsche rooklooze kruit aan Frankrijk uitgeleverd of al thans een poging daartoe gedaan te hebben. De Sjah heeft zich, blijkens een te Berlijn ontvangen telegram uit Teheran, rechtstreeks bij den Koning van Enge land beklaagd over het verleenen van verblijf aan oproerlingen in het Britsche gezantschap aldaar, waarop de Koning heeft geantwoord met te wijzen op de menigte doodvonnissen, welke zonder behoorlijk onderzoek voltrokken werden. Aan het departement van buitenl. zaken te Londen weigert men omtrent den inhoud der telegrammen iets mee te deelen. BaHeHlaml. In de Duitsche pers wordt veel ge- rueht gemaakt van een nieuwe spionage- zaak te Kiel. Daar zijn zekere Dietrich, een onder officier van de marine, en zijne minna- Ires, de taaionderwijzeres Petersen, in I hechtenis genomen. De taaionderwijzeres is al 44 jaar, maar met zulk een uitge lezen smaak gekleed, dat men haar voor een Parijsch meisje van pleizier zou aanzien. Zij schijnt het met den onder- officier aangelegd te hebben, om hem als werktuig voor haar landverraad te kunnen gebruiken. Juffrouw Petersen beschikte steeds over ruime geldmidde len en kreeg uit Parijs over Brussel elke maand 500 mk. toegezonden. Hare kostjuffrouw vond dit verdacht en stelde er de politie mee in kennis. Men ging hare gangen dag en nacht na en luis terde hare gesprekken met Dietrich af. Haar plan was, om dezer dagen met een Franschen agent te Keulen een ontmoeting te hebben. Dietrich en zij moeten er den wind van gekregen heb ben, dat men hen in de gaten hield, want in een afgeluisterd gesprek hoorde men het paar beraadslagen over de beste wijze, om verschillende compromittee- rende zaken, die in hun bezit waren, te vernietigen. Daarop zijn beiden in hechtenis genomen. Ook is nog een magazijnopzichter van een mijnendepöt Grete Beier, de dochter van den bur gemeester van Brand bij Freiberg, is wegens den moord op haren verloofde (zie ons vorig no.), ter dood veroor deeld. Verder kreeg zij wegens valsch- heid in een authentieke akte (het tes tament van Pressler) acht jaren tucht huisstraf. De gezworenen van het hof te Frei berg zullen een verzoek van Greta Beier's verdediger om gratie voor haar ondersteunen. Het heeft diepen indruk gemaakt, dat zij altijd door alle mogelijke moeite heeft gedaan, om haren minnaar Mer ker van schuld vrij te pleiten, terwijl deze laatste, dien zij met hare verschil lende misdrijven aan geld had gehol pen, tot betaling van zijne schulden, alle bewijzen, die hij voor hare schuld in handen had, aan de justitie uitge leverd heeft. Merker was, naar de al gemeene opvatting, de droevigste figuur in het proces. De Russische stad Alexandropol is overstroomd. Meer dan 100 personen zijn verdronken. Veertig lijken zijn reeds uit het water gehaald. De Teheransclie correspondent van de Times meldt, dat verschillende voor name Perzen, die door de soldaten in hechtenis genomen waren, op gruwe lijke wijze gemarteld zijn. Vier voorname geestelijken kwamen tusschen de soldaten in het kamp aan, met wonden aan het hoofd en lede maten en afgerukte baarden. Imalik, de groote nationalistische prediker, werd, ten aanschouw© van de andere gevan genen, geworgd. Nog voor hij dood was, haalde men het touw van zijn hals en hakten zijne beulen zijn lichaam met botte messen in stukken. Zijn stof felijk overschot werd afin de honden voorgeworpen. Te Bodö in Noorwegen zijn Dinsdag ochtend hevige aardschokken, die zich in oostelijke richting bewogen, gevoeld. Om 5 uur kwam er een schok, die met een onderaardsch gerommel gepaard ging- Het bericht, dat er een poging is gedaan, om ongeveer 200 Fransche soldaten in Hanoi te vergiftigen, heeft levendig opzien gewekt. De Petite République vindt, dat het gebeurde bewijst, dat men op een staatsgreep van de inlanders verdacht moet zijn. De gisting is, tengevolge van overmatige belasting, blijkbaar algemeen geworden en geeft tot ernstige ongerustheid aanleiding. De vermin derde bezetting in Indochina zal nu wel weer op de oude sterkte gebracht moeten worden. De oude vrouw kwam toegesneld en met hun beide droegen zij de bezwijmde naar haar kamer. Toen hij een minuut later terugkwam was Lady Bell reeds vertrokken. XVIII. Douglas had den grooten sprong gewaagd, die hem tot zijn geluk moest voeren en had den sprong gemist. Korten tijd had er licht geschenen in den bajert van zijn mislukt bestaanmaar dat licht was plot seling gedoofd en de duisternis was er des te peilloozer om geworden. Hij had ge dacht een oase te ontdekken in de woestijn van zijn leven, een oord, dat tot rusten en vredig genieten uitlokte, met klare wa terbronnen en malsche schaduwplekjes, maar die oase was gebleken een rotsgrond te zijn, nog onherbergzamer dan het dorre zand, dat hem omringde. Hij was als iemand, die, ter dood veroordeeld, een voorwaarde lijke gratiebrief ontvangt en daarop moet vernemen, dat de gratie is ingetrokken en de executie moet volgen. Zijn wanhoop, na hetgeen was voorge vallen, ging alle palen en perken te buiten. Toen Elspeth terugkeerde in de zitkamer, vond zij haar meester bij het vuur staan. Hij staarde als wezenloos in het licht van de lamp en zag er nog mistroostiger en rampzaliger uit, dan zij hem ooit gezien had. Hij gaf door geen teeken te kennen, dat hij haar aanwezigheid opmerkte. „Lieve hemel, Laird," liet de oude vrouw hooren, „wat is er toch gebeurd Het arme meisje was haast niet bij te krijgen en toen zij haar oogen weer opende leek zij wel een bezetene. Zij is nu weer een beetje kalmer, maar het heeft haar erg aangepakt, en ik vrees, dat het haar slecht bekomen zal, want zij ia heel anders, dan zij geweest is. Zij doet zoo vreemd en mompelt maar aldoor „Daarom heeft hij hem vermoord Ja, daarom heeft hij hem vermoord Douglas richtte het hoofd op en keek de oude vrouw aan. Hij scheen niet te weten, wat er om hem heen gebeurde; een trek van onuitsprekelijke droefheid versomberde zijn gelaat. Toch moesten de laatste woor den van de oude vrouw tot hem zijn door gedrongen, want hij bewoog zijn lippen, alsof hij spreken wilde. Maar het kwam er niet toe, want opnieuw zonk zijn hoofd op zijn borst en staarde zijn glinsterende oogen in de vlam der lamp. „Je zult nog last met haar krijgen, Laird, als je haar hier in huis wilt houden," ging het oudje voort, „want zij zegt, dat zij weg wil. Wat mij betreft, hoe eer ze gaat, hoe liever of het mij is. Zij heeft geen geluk gebracht over dit huis." Elspeth was geen vrouw van vlug begrip, maar zij zou volslagen stompzinnig hebben moeten zijn, wanneer zij, uit de dingen, die om haar heen gebeurden en uit de woorden, die zij opving, niet een gevolg trekking had gemaakt, die vrij wel overeen stemde met de hoofdlijnen van het drama, waarin zij maar een ondergeschikte rol vervulde. Haar Laird had Miss Hethering- ton lief, en die Miss Hetherington was in haar oogen een schepsel, dat in geen erikel fatsoenlijk huis geduld zou (zijn geworden. Zij had een hekel aan de vreemde indringster, die alles in rep en roer bracht en den goeden naam van het oude huis van Douglas te grabbelen gooide, maar in den Taatsten tijd was haar afkeer tot haat gegroeid, nu zij meer had leeren be grijpen van de toedracht der zaak. Het gerucht, dat Arthur Lamont's en Effie Hetherington's namen tezamenvlocht, in verband met het gebeurde op Douglas- Castle was ook haar ter oore gekomen, zooals wel te begrijpen is. En Effie's uit roep „Daarom heeft hij hem dus ver moord had het overige gedaan, om haar met bitteren haat te vervullen tegen het lichtzinnige schepsel, dat zooveel onheil had gesticht en nog bleef stichten. Wat? Durfde dat schepsel het wagen, om Richard Douglas te verdenken van den moordenaar te zijn van haar minnaar Het was alleen, omdat zij bang was voor een uitbarsting van woede van haar meester, dat zij het niet waagde, om hem aan te raden, het meisje zonder genade en op staahden voet buiten de deur te zetten. Toen Elspeth zag, dat zij den Laird niet tot spreken kon krijgen, trok zij zich terug. Het werd al later en later, maar Douglas volhardde in zijn starend peinzen. Zijn normale toestand in de laatste maanden was zoo wanhopig geweest, dat hij zijn hopelooze positie van nu al reeds had leeren verduren. Maar over Effie tobde hij zonder ophouden; oneindig medelijden en onzegbare bewondering voor haar ver vulden hem geheel en al. Hoe verrukkelijk schoon was zij hem voorgekomen, toen zij zijn aanbod had af geslagen en het legaat der schande, dat haar was nagelaten, door den man die zij had liefgehad, aan haar borst had gedrukt, zichzelf hullende in een mantel van onaan tastbaarheid. Een man van de soort van Douglas, hoe diep en alles overheerschend zijn lietde mocht zijn, moest wel nu en dan een blik geslagen hebben in het ware karakter van zijn idiaal, waren verstand en inzicht zijn deel geworden. En, ondanks alle onware attributen van vrouwelijke volkomenheid, waarmede zijn genegenheid haar had versierd, waren Effie's wispel turigheid en onbetrouwbaarheid hem tooh Volgens een bericht uit Athene is er een ernstig incident voorgevallen te Mytilene, waar de directeur van politie op den Kawas van het Grieksche con sulaat geschoten heeft, die zich ver zette tegen de inbeslagneming van een bark, aan een Grieksch onderdaan toe- behoorende. De tolk van het Italiaan- sche consulaat was bijna door de sol daten gedood. Het consulaire corps heeft verzet aangeteekend. Te Milaan is de 80-jarige directeur eener verwerij, zekere Dinotti, gevan gen genomen onder verdenking van vergiftiging. Sedert eenigen tijd leed de onder-directeur der fabriek aan hevige pijnen, welke zich vooral na het eten openbaarden. Thans is Diuotto op heeterdaad betrapt, toen hij een poeder over het eten van den onder directeur strooide en heeft de politie vastgesteld dat zeven vroegere onder directeuren ondergelijke verschijnselen ziek zijn geworden, van wie er drie stierven. Men gelooft daarom dat Dinotto uit ijverzucht of om andere reden ge tracht heeft hen uit den weg te ruimen. Woensdagmorgen is het bestuurbaar luchtschip van graaf Zeppelin van Friedrichshafen, aan het meer van Constans, over Schaffhausen in de richting van Bazel vertrokken. Een uur later werd het te Lucern gezien, zoo laag, dat het de daken scheen te raken, maar opeens verhief het zich weer. In de mand werden 12 passagiers gezien. Boven het kasteel van Neu Habsburg maakte 't eenige wendingen en zette toen de reis voort om te half drie over Zurich te trekken, luide toegejuicht meermalen duidelijk genoeg in het oog gesprongen. Maar nu was geen twijfel meer mogelijk! Een vrouw, die in staat was, om lief te hebben, zooals zij had liefgehaddie alles kon vaarwel zeggen waaraan vrouwen waarde plegen te hechten, alleen om trouw te blijven aan den doode, die haar ver raden en bedrogen had, voor zulk een daad van zelfverloochening en edelen moed kon hij geen woorden vinden, krachtig ge noeg, om te prijzen en te loven. Haar beeld verscheen hem in een stralenkrans van glorie; ja, zij was zijn vereering, zijn hulp vaardigheid waardig, tienvoud waardig. Heel zijn hart was tot berstens toe vol van liefde en bewondering voor de vrouw, die hem van zich stiet. Effie was zoo geschokt geworden door Douglas' voorstel en door het daarop ge volgde tooneel met Lady Bell, dat zij in de eerstvolgende dagen verplicht was het bed te houden. Dougla3 hield zich op een afstand en drong haar zijn tegenwoordig heid niet op. ofschoon hij smachtte naar het oogenblik, waarop zij hem zou laten roepenwant haar te zien en te hooren spreken, was de eenige balsem voor zijn vlijmend leed. De oude Elspeth verzorgde haar trouw, maar met een gezicht zoo zuur als azijn en zonder een woord meer te spreken, dan hoogst noodzakelijk was. Zij was niettemin de eenige schakel, die Effie met de buitenwereld verbond, en daar het meisje uitteraard nieuwsgierig was, om te weten hoe er over haar en haar lot ge sproken werd door de menschen, deed zij voortdurend haar best, om de oude vrouw aan het spreken te brengen, door indirecte toespelingen te maken. MlVIUWflltl A li iWaU li li Mil Naar het Engelsch, VAN Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 1