De opstand in MaeedoniS breidt zich uit; twee derden der bevolking van Salonika is op handen der jong-Turk- sche partij. Wie het hoofd der bewe ging is en wat haar program, weet blijkbaar niemandalleen weet men, dstt alles gedaan wordt om een Euio- peesche tusschenkomst te vermijden. Vermoedelijk is de beweging voorbe reid op het geheim congres, dat in het laatst van verleden of in het begin van dit jaar te Parijs werd gehouden onder leiding van prins Sabah ed dine, een neef van den Sulten, en dat werd bij gewoond door Joodsche, Arabische, Al- baneesche en Bulgaarsche afgevaardig den. Daar schijnt ook een program te zijn aangenomen voor onmiddelijke actie, behelzende de afzetting van sul tan Abdul Hamid, radicale wijziging van het regeerings-stelsel en latere in voering eener vertegenwoordigende re geering met een parlement. Als mid delen van actie werden daar aangeno men gewapend verzet tegen de over heid, lijdzaam verzet door werkstaking van politieambtenaren en belastingbe- talenden, propaganda in het leger om de soldaten te bewegen, te weigeren tegen het volk en de revolutionairen op te treden en algemeen oproer. De Sultan was daarvan ongetwijfeld op de hoogte, maar hij schijnt niet bij machte te zijn geweest het veldwinnen van den revolutionairen geest in het leger tegen te houden. Een Italiaansch blad spreekt thans van een militair verdrag tusschen Oos- tenrijk-Hongarije en Turkije, dat de gewapende tusschenkomst van het O.-H. leger zou kunnen inroepen tot bescher ming van zijn grondgebied en de be zetting van Novibazar zou mogelijk maken, ter voorkoming van een aan val der kleine Balkanstaten, in ruil waarvoor aan Oostenrijk economische voordeelen zouden worden toegestaan. De moord op generaal Chemsi pacha heeft zijne uitwerking op de Albanee- zen niet. gemist. Nu hun geduchte te genstander verdwenen is, hebben zij te Serres en te Prisjtina de Turksche auto- ritieten weggejaagd. In eerstgenoemde stad is de helft van het garnizoen aan het muiten geslagen tegen zijne weder rechtelijke in dienst houding. In de grensplaats Bocholt is de be smettelijke oogziekte, welke daar voor eenige jaren woedde, weer opnieuw on der de jeugd uitgebroken. Ook volwas senen worden erdoor aangetast. BSEMKNDlf AftLINO. ichouwvoering. Burgemeester en Wethouders van Heusden, brengen ter kennis der ingezetenen dat op ZATERDAG 2ö Juli 1908, des namiddags pi. m. 6 uur Schouw zal worden gevoerd ov»*r straten en goten in deze gemeente, zullende deze alsdan behoorlijk moeten zijn gereinigd en van gras en onkruid gezuiverd, op straf bij de algemeene politieverorde ning bepaald. Heusden, 16 Juli 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. flauticiyk Nieuw*. HEUSDEN, 18 Juli. De bloemententoonstelling van „Floralia" dit jaar gehouden worden 81 Augustus. II ieraan zal verbonden worden een bloemen corso voor rijwielen en sportkarren, waar voor verschillende prijzen beschikbaar wor den gesteld. Gisterenmorgen ontving het Schut tersgilde „Sint Blasius" alhier een groote Bronzen Medaille van Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden, voor het concours, dat in Augustus a.s. zal worden gehouden. Bij het deze week te 's-Bosch gehou den examen der H. B. S., slaagde o. m. onze stadgenoote Mej. M. Stal en wel van de 2e naar de 3e klasse. Rij Kon. besluit van 8 dezer zijn be noemd, in de provincie Noordbrabant: In het dagelij ksch bestuur van 't water schap de Zuidhollandsche polder, tot dijk graaf A. H. van Honsewijk, tot heemraad A. B. van de Koppel, beiden te Dussen. WERKENDAM. Woensdag 1.1. maakten de leden der Jongedochtersvereeniging „De Vreeze des Heeren is het beginsel der wijs heid" per rijtuig een uitstapje naar Utrecht, alwaar de Dom en een Museum werden bezocht, waarna per tram eenige gedeelten der stad werden bezichtigd. Hoewel het weer niet gunstig was geweest, had men toch veel genoegen gehad. WIJK. De handel in witte of St. Jansuitjes heeft reeds een aanvang genomen; het beschot valt niet tegen, de prijs even wel is laag, er wordt f 3,50 per H.L. be steed. De hooibouw is zoo goed als af- geloopen. De meeste boeren hebben van den gunstigen hooioogsf'geprofiteerd, enkele achterblijvers, als altijd, ondervinden nu de nadeelige gevolgen van hun „tij ds ge noeg" nu het weder zoo ongunstig is ge worden. WOUDRICHEM. Donderdag is op de Waal ter hoogte van het fort Loevestein, het ijzeren schip van schipper Troost, van Zalt-Bommel door een windhoos omgeslagen en gezonken, waarbij een kindje van 4 maanden is verdronken. Het scheepje was 36 last groot en geladen met cokes. DRONGELEN. Door eenige landbouwers alhier worden proeven genomen met het middel tot muizenverdelging, dat gratis beschikbaar wordt gesteld door de Rijks- seruminrichting te Rotterdam. VEEN. Met den handel in aardappe len wil het niet erg vlotten. De hoofdzaak moet gezocht worden dat er weinig koop lust in de steden is. De prijzen zijn de laatste dagen erg dalende. Deze week wer den nog „Schoolmeesters" afgeleverd, waar voor slechts f 1,50 per H.L. werd ontvangen. Voor andere soorten wordt van f 2.00 tot f 2.50 per H.L. besteed. Deze week werden reeds de noten afgeplukt, welke voor Engeland bestemd zijn. Er schijnt voor dit product veel vraag te zijn, er wordt dan ook een hoogen prijs besteed. Men besteedt tot f 6.00 per H.L. en zal men zich voordeel doen, ze voor dien prijs op te ruimen. ZALTBOMMEL. Maandagavond had een bijeenkomst plaats van bestuur en subcom missie voor feestviering van den Konin ginnedag. Het succes, dat de jongelui reeds hadden, doet verwachten, dat de historische optocht, bij eenigen goeden wil van de zijde der ingezetenen, zal plaats hebben. Niet alleen is men verzekerd van de 4 hoofd personen, doch de jongelui zorgden ook reeds voor plaatsing van diverse costumes tot een bedrag van ongeveer f200. De subcommissie zal hier en in de om liggende gemeenten finantieelen steun zien te verkrijgen, om zoo het benoodigde be drag van f 700, voor den optocht vereischt, bijeen te krijgen. GIESSEN. Met het delven van vroege aardappelen is men alhier eiken dag druk bezig. Dagelijks worden er naar de benedensteden aanzienlijke partijen verzonden. Men be steedt voor blauwputten f2.75 en voor breedblad f2 a f2.25 per mud. De quali- teit is zeer goed, doch de quantiteit laat op sommige akkers nog zeer veel te wen- schen over. De IJmkers zijn even als vorige jaren met hunne bijen naar de zandstreken vertrokken om daar de nijvere diertjes in de gelegenheid te stellen van de boekweit te profiteeren. De pluk der zwarte bessen is alhier in vollen gang. De struiken zijn vrij goed beladen. Men besteedt thans 12 ct. per K.G. HEERE WA ARDEN. Onder een koppel runderen alhier, grazende op een uiterwaard, werd een gevaL van miltvuur geconstateerd. Na afmaking werd het rund verbrand en de verdere wettelijke voorschriften opgevolgd. Merkwaardig is het dat vorig jaar op dezelfde waard, nagenoeg op dezelfde plaats, een aan miltvuur lijdend rund hetzelfde lot onderging. ALMKERK. In de Ned. Herv. kerk zal a.s. Zondagnamiddag optreden ds. Her- manides uit Babiloniënbroek. Bij de aanbesteding van verfwerk aan de dokterswoning voor rekening der gemeente, werd ingeschreven door Littooij voor f 100, Wed. de Joode f 78 en Romeijn f 75, voor idem voor de openbare school door Littooij f 115, Wed. de Joode f 105, Romeijn f 88. Gegund aan Romeijn, even als het timmerwerk voor f 38, aan den eenigen inschrijver G. van Andel. Op Donderdag 16 Juli had alhier de tusschen tij dsche keuring van springstieren plaats. Aangevoerd werden 16 stuks, waar van werden goedgekeurd 6, te weten De zwartb. oud 15 mnd. van S. Lagrouw te De Werken, de roodb. oud 9 mnd. van A. Verhoeven te De Werken, de roodb. oud 17 mnd. van G. Boom te Meeuwen, de roodb. oud 19 mnd. van G. v. d. Beek te Dussen, de zwartb. oud 12 mnd. van P. van Drunen te Dussen, De roodb. oud 15 mnd. van C. Noorloos te Almkerk. BIESBOSCH. Ter verdelging der mui zen, die hier aan de veldgewassen nog al heel wat schade aanrichten, is men nu be gonnen eiken dag brood met vergif besmeerd in 't land te leggen, hetwelk uitnemende resultaten oplevert. SLEEUWIJK. Door de leden van de Gereformeerde Jongedochtersvereeniging „Dorkas" is Woensdag j.l. een uitstapje gemaakt naar Breda en omstreken. In 't bijzonder was het doel het Zendingsfeest en het Liesbosch te bezoeken. Door den heer J. Verhagen Cz., Ouderling bij de Ger. kerk, is als zoodanig bedankt. Het kohier van den Hoofd. Omslag, vastgesteld door den Raad dezer gemeente, ligt tot den 15en December ter gemeente secretarie ter visie. NIEUWENDIJK. Voor de Geref. ge meente zal a.s. Zondag voormiddag 's avonds optreden de heer C. J. Wielenga, student te Amsterdam. DUSSEN. Ds. G. J. D. Aalders, predi kant der Geref. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar Wolfaartsdijk. WAARDHUIZEN. In de Geref. kerk zal Zondagnamiddag optreden ds. Osinga uit Werkendam. üiiiiieniitud. De correspondent van de „N. R. Ct." te Batavia seinde gisteren Bij een huisonderzoek in Geudongis luitenant De Willigen gesneuveld. Twee modelgeweren werden door ons buitge maakt. Dezelfde correspondent seinde ook Het geheele officierskampement te Pare Pare (Celebes) is afgebrand. Er vielen geen persoonlijke ongelukken voor. De groote boortoren met alle daarbij behoorende materialen is thans uit Heerlen te Winterswijk gearriveerd, zoodat weldra een aanvang kan ge maakt worden met de diepboringen naar de aanwezigheid van steenkolen en andere delfstoffen, die van Rijks wege bier ondernomen worden. Deze boringen hebben plaats op dezelfde plek waar de kleine boringen werden gedaan, nl. bij de bouwplaats „de Plante" waar men tot 370 M. gekomen is. Op zeer korten afstand van dit punt zal men nu aan het werk gaan. Met de machines is het mogelijk tot een diepte van 1200 1500 meter te komen. Dinsdag bedelde iemand te Heeren veen. Hij werd geverbaliseerd en over gebracht naar het huis van bewaring. De rechtbank hield dien dag zitting; het O. M. bracht de zaak nog op de rol en de bedelaar stond terecht. Het O. M. requireerde 12 dagen hechtenis en 3 jaar opzending; de rechtbank be sloot dadelijk vonnis te wijzen en ver oordeelde hem tot die straf. Nog geen drie uur, nadat het feit gepleegd was, was de dader gevonnist. Met het namiddagtij kwam in de haven te Goedereede gisteren van de zeevisscherij binnen de blazerschuit GO 7, bevaren door schipper G. T., en bracht de droevige tijding mede, dat <le knecht P. H. voor den waterweg over boord was geslagen en verdronken. Alle pogingen tot redden van den dren keling waren te vergeefs geweest. Hij laat een weduwe met drie jeugdige kin deren na. Zijn lijk is nog niet gevonden. De Deensche zeeman R., verblijf houdende in een logement op den Schie- damschen dijk te Rotterdam, ontmoette in de Zandstraat vrouw v. S., wien hij volgde naar haar woning in de Boom gaardstraat. Daar is twist ontstaan en de Deen beweert, dat mannen hem er f 4.50 met geweld hebben afgenomen. Toen hij dit geld terug wilde hebben, heeft vrouw v. S. hem bovendien met een zakmes in de wang gestoken, waar door een vrij ernstige wond ontstond. In een politie-bureau is hij verbonden. Een bruintje van de Haarlemsche paardentram, dat, als gewoonlijk, een uur rust zou worden gegund, in zijn rusthok, in de remise, in de Rozenstraat aldaar, vergiste zich in de deur en drong achterstevoor de gang binnen van een bewoonster van die straat, kwam in de achterkamer binnendringen en richtte daar onder de meubelen van de doodelijk verschrikte juffrouw een lang niet misse verwoesting aan. Een kast werd stuk gedrukt, de vazen er op vielen aan gruis en een paar stoelen werden onbruikbaar getrapt. Met heel wat moeite werd de ongewenschte be zoeker in zijn hok aan de overzijde gestopt. Woensdagavond 11 uur werd door eenige personen aan de Hooikade te Dordrecht waargenomen dat eene tot dusver onbekende, eenigszins boerach tig uitziende vrouw een pakje kleeren in de rivier wierp en zich daarna snel verwijderde. Natuurlijk wekte dat arg waan, reden waarom een hunner het pakje opvischte, dat bij nader onder zoek eenige vrouwenkleedingstukken (blauwe bonten schorten, een katoenen lijf, oude zwarte wollen kousen enz.) alles ongemerkt en eenigszins met bloed bevlekt, bleek te bevatten. Inmiddels was ook de politie per telefoon gewaar schuwd, die weldra ter plaatse verscheen en een nader onderzoek instelde, daar de mogelijkheid van een misdaad niet schijnt uitgesloten. Met behulp van een roeiboot en de medewerking van om wonenden werd het water in den om trek afgezocht, maar niets gevonden. Het pakje kleeren is door de politie in beslag genomen, terwijl het onderzoek wordt voortgezet. De heer dr. W. van Bemmelen, waar nemend directeur van het koninklijk magnetisch en metereologisch obser vatorium schrijft aan de Java-Bode om trent een dreigende vulkaan in Ned.- Indie Er loopen sinds eenigen tijd geruch ten omtrent vulkanische werking van den Boekit Toenggoel, die aan de vlakte van Bandoeng, naast de Tang- koeban Prahoe, is gelegen. Herhaal delijk toch zouden knallen gehoord zijn. In de laatste weken is daarom de berg door verschillende personen be stegen geworden, maar men heeft op den gesloten top (een krater is niet aanwezig) niets bijzonders gevonden slechts drie waterplassen en eenige spleten, waarin zeer vreedzaam struiken groeiden. Een bezoek, dat ik Zondag 14 Juni aan den dubbelkrater van den Tang- koeban Prahoe bracht, heeft mij op het vermoeden gebracht, of deze vul kaan niet de schuldige kan zijn. Het is mij nl. na eenige vergeefsche pogingen gelukt, om in den oostelijken krater van de Kawah Ratoe, af te dalen. Het gewone bezoek geldt altijd den gemakkelijk te bereiken bodem van den westelijken, den Kawah Os pasde oostelijke daarentegen wordt, naar ik weet nooit bezocht. Op den bodem van den Kawah Ratoe bevindt zich, evenals in den Kawah Oepas, een meertje, aan welks oostelijken oever een oud eruptiepunt is, dat op de topograhische kaart aangeteekend staat. In Mei 1846 heeft deze krater een zand- en steenen-uitbarsting gehad. Terwijl nu verleden jaar, volgens een ooggetuige, dit meertje zonder eenige werking was en een doodschen aanblik bood, stegen er nu wolken uit en ont snapten in de buurt van het oude erup tiepunt, met een gezucht als van ko kend water, stoomwolken. Het water van het meer aan den overkant van dat punt, ruim een hon derd meter daar vandaan, was flink warm ik schat 40 a 50 graden Celcius. Overal op het strand waren diepe ronde gaten; ik durfde mij daarom niet te dicht bij het werkzaamste gedeelte te wagen om niet de kans te loopen, in den heeten modder weg te zakken. Hier en daar lagen vulkanische bom men misschien waren die gaten door neervallende bommen geslagen. Mijn tochtgenoot en ik slaagden er ook in, om naar de solfataren hoog aan den Westwand van den Kawah Oepas toe te klimmenzij vertoonden, naar ik hoorde, geen verhoogde werking. De inspecteur der belastingen te Tiel heeft appèl aangeteekend van het von nis der Tielsche rechtbank, waarbij hij wegens huisvredebreuk is veroordeeld tot f 25 of 5 dagen. Woensdagmiddag is de bliksem te De Gaarkeuken (Gr.) iu de behuizing van de Gez. Van der Slacht geslagen. In een ommezien sloegen de vlammen hoog uit het dak. Er is veel materieele schade, die echter door assurantie wordt gedekt. Des nachts is de bliksam ingeslagen in het huis van de wed. Zwetsloot, te Warmond. Het behangsel en enkele meubelen werden vernield. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het is niet onmogelijk, dat het Rijks postkantoor te Amsterdam gisterennacht voor een schadepostje bespaard is ge bleven, waarbij het ontvreemde bij de inbraak in het postkantoor te Apeldoorn maar een kleinigheid is. Om kwart over eenen werd door een der beambten in het postkantoor aan gehouden zekere B. Deze man, welke geen vaste woonplaats heeft, had nog eenige dagen voor kleine vergrijpen te goed. De man, die zich had laten in sluiten, kon aan den beambte en de inmiddels ontboden politie, niet opge ven, met welk doel hij daar vertoefde. Maar een raadsel blijft het toch, hoe hij „het wist aan te leggen, zich voor den surveilleereuden postbeambte, die het geheele postkantoor afloopt alvorens te sluiten, wist schuil te houden. In elk geval wordt een streng onderzoek ingesteld en blijft de man voorloopig in verzekerde bewaring, teneinde te kunnen uitmaken, of er misschien ook handlangers in het spel zijn. Inbrekers werktuigen werden niet op hem be vonden. Men meldt uit Enschedé Toen het 6-jarig zoontje van een ar beider aan den Denneweg alhier zijn vlieger uit een stuk land haalde, gooide een vrouw, die dit wilde beletten, met een zwaren steen naar hem, met het treurig gevolg, dat deze op het hoofd van het knaapje neerkwam en een zeer ernstige schedelwonde veroorzaakte. De toestand van het kind, dat in het Zie kenhuis werd opgenomen, is levens gevaarlijk. De heeren Gebroeders Kohier eige naars van het museum Arti in de Zwarte Hondstraat, te Rotterdam, hebben bij de politie aangifte gedaan, dat twee mannen zich toegang hebben weten te verschaffen tot hun kantoor aldaar en gestolen hebben een bedrag van f 200 aan bankpapier en specie benevens een portemonnaie met f 25, een scheer- abonnement. en een bos sleutels, alles geborgen in een ijzeren geldmandje. Bovendien zijn gestolen een zilveren eau de la reine, een doosje in den vorm van een mandje, 10 of 12 platte zilve ren knoopen, waarop een koe gegra veerd, een zilveren bankje waarop twee kinderen en een klein zilveren boekje. Drie jonge vrouwen, leden eener rond reizende familie, herkomstig uit België, maar gedomicilieerd te 's-Gravenhage, drongen Donderdagmorgen de woning van Augustinus te Echteld binnen, waar zij ten nadeele der 74-jarige werkster, de wed. van Verseveld, zich f 12.50 toeëigenden, welk bedrag later op een der verdachten gevonden werd. De we duwe droeg haar bezitting steeds bij zich, omdat men haar eens bestolen had. Na onderzoek van den rechter-com- missaris zijn zij opgesloten in het huis van bewaring te Tiel. Verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan het feit, strafbaar gesteld bij art. 344 Wetb. v. Strafrecht het onttrekken van goed aan een faillieten boedel (bedriegelijke bankbreuk) is in een woning aan de Gerard-Reijnst- straat te 's-Gravenhage, waar zij sedert eenige dagen tijdelijk verblijf hield, gearresteerd Margaretha F. („Duitsche Greet"). Gelijk men weet, is de thans aangehoudene door de Arnhemsche rechtbank in staat van faillissement verklaard. De arrestatie geschiedde op verzoek van den officier van justitie te Arnhem, ter wiens beschikking de aangehoudene zal worden gesteld. Zij zal dezer dagen naar Arnhem worden overgebracht. Voor de derde maal in drie weken werd ta Amsterdam Woensdagnacht ingebroken in het „Grand Magasin de la Bourse" op den Nieuwendijk te Amsterdam. Dit keer werd de politie evenwel bijtijds gewaarschuwd, dank zij de waakzaamheid in de Nieuwstraat de huizen van deze straat komen van achter uit tegen den Bazaar. Politieagenten zetten alle uitgangen van het uitgestrekte gebouw af, terwijl de rechercheurs een onderzoek op het dak instelden. Spoedig ontdekten deze laatsten bij het maanlicht een man die zich trachtte te verschuilen. Toen de man zich in het nauw be vond, nam hij de vlucht over een plat en sprong van daar door een geslote venster heen in een kamer. De dood lijk ontstelde bewoners van hetpercetg in de Nieuwstraat, maakte hij wijs, d hij rechercheur was en inbrekers acfl terna zat. Hij begaf zich fluks naa het dak. Toen begon de jacht over de daken opnieuw, tot de vluchteling door een der buren, een sigarenmaker, bij de beenen werd gegrepen. De inmiddels toegeschoten politie agenten maakten zich toen van hem meester en brachten hem in verzekerde bewaring. Het bleek te zijn een zekere Jonkman. Naar men reeds dadelijk vermoedde, zou hij medeplichtingen hebben die geheel op de hoogte zijn van de in richting van dit gebouw en die ook wisten, dat het meeste geld aanwezig is op Woensdagnacht, omdat Donder dag de kas wordt overgebracht. Nader meldt men nog, dat de tweede verdachte Donderdagochtend op het politiebureau ontboden werd en na een verhoor daar is vastgehouden. Waar schijnlijk heeft de politie dan ook den tweeden inbreker in handen. Het is een zekeren Bakker, zwager van den arrestant Jonkman, vroeger portier in la Bourse, waar hij ontslagen werd wegens verduistering. Sedert zijn ont slag woonde hij in de St. Nicolaas- straat, twee huizen van het gebouw der firma af, hij stond met zijn zwa ger Jonkman in voortdurende relatie en was zelf onder het publiek toen deze gearresteerd werd. Merkwaardig is zeker, dat de pet, die Jonkman bij zijn vlucht over de daken verloren had het eigendom van Bakker bleek te zijn. In ieder geval heeft deze tijdens zijn aanstelling als portier zich voldoonde op de hoogte kunnen stellen van de inrichting om als leider der inbraken op te treden. De politie vond bij haar nasporingen in een dakgoot nog een aantal geoliede sleutels in een papier gepakt. De politie te Delft hield op Woens dag 1 Juli, den dag na de studenten maskerade, een 13-jarigen jongen kan, die zwervende was. Bij onderzoek bleek, dat de knaap achtergelaten was door een stoelenmatters-echtpaar, stief ouders van den jongen, dat in *een woonwagen het land afreist en met den bekenden drukken dag naar Delft was gekomen, om een extra-daghuur te verdienen door potsenmakerij. Na sporingen om het verblijf van deze nomaden te weten te komen, leidden lot niets. En zoo bleef de jongen aan het politie-bureau; in de wachtkamer der agenten mocht hij des daags zich vermaken aan de gymnastiektoestellen en werden hem door de wachthebbende manschappen de allereerste beginselen van lezen en schrijven bijgebracht. Niet zelden zong de jongen een lustig liedmeesttijds een straatdeun. In elk geval, de jongen wenschte niet meer naar zyne „ouders" terug.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2