offers gemaakt, verdeeld over verschil lende kleine Spaansche zeehavens. Volgens een bericht uit Konstanti- nopel is het bericht van de Kölnische Zeitung, meldende, dat de gezanten van Engeland en Rusland bij de Porte een nota hebben ingediend, waarbij een spoedige beteugeling van den militaiien opstand in Macedonië wordt aanbevo len, geheel en al onjuist. Vriendschap pelijke raad is gegeven, maar niets meer. Te Boston zijn, terwijl de douane op een schip bezig was, eenige kisten dy namiet gesprongen. Twee tolbeambten werden gedood en eenige gewond. Poen de 81 jarige aartshertog Rainer, i neef van keizer Frans Jozef, Zon dag te Gmünde een wandeling maakte, wierp zich plotseling een onbekende man met getrokken mes op hem. On middellijk snelden eenige dienaren toe, wierpen zich op den aanvaller en over weldigden dezen. De grijze aartshertog scheen uiterlijk niet verschrikt en ver dween zonder het minste letsel beko men te hebben snel in het paleis. Leipzig is sedert eenigen tijd in span ning over een moord, gepleegd op een jong meisje met name Emma Heine. Men vond haar lijk in de Pleisse, maar zonder hoofd. Naar dat hoofd is ijverig gezocht, vooral in de rivier. Daar ging een paar dagen geleden het bericht door de stad, dat het hoofd in de ri vier was gevonden. Dat gaf eengroote opwinding. Maar spoedig vond men een tweede hoofd, toen een derde. Of eigenlijk waren 't schedels, en't bleken naar waarschijnlijkheid alle mannen- schedels. Men vermoedt, dat medische studenten de hoofden bij hun studie gebruikt en toen in de rivier geworpen hebben. Bij Warsaw in Indiana is Zaterdag een auto met zes personen, bij het over gaan van een spoorweg, door een trein gegrepen. Alle zes inzittenden vonden den dood. Volgens een bericht uit Sofia heeft een Servische bende het Bulgaarsche dorp Ribartsi aangevallen. Het dorp werd in brand ge token en 25 bewo ners werden gedood. De groote machinefabrieken „Vulkan" te Stettin zijn Zaterdagavond gesloten, omdat de klinkers weigeren overwerk te verrichten van 's middags half 6 tot 7 uur. Ongeveer 8000 werklieden zijn daarvoor buiten verdienste geraakt. Te Odessa zijn door de ontploffing van een bom, die een arbeider in een zak bij zich droeg, 6 personen, van wie twee kinderen, zwaar gewond. De arbei der, die de bom bij zich had, werd het hoofd van het lichaam gescheurd. De Daily Mail verneemt uit New York, dat er Donderdagavond een ontelbaar aantal millioenen nachtvlinders, na in Nieuw-Engeland in een paar dagen het gewas te velde te hebben vernield, over New York zijn neergestreken. De stra ten waren er dicht mee bezet, in de huizen drongen zij bij zwermen binnen. Aan een groote krant zetten zij het werk stil. Als een lange wolk, wel 12 K.M. lang, zag men ze in de lucht. Het heet nu, dat het wel September zal worden vóór Zeppelin zijn 24-uurs- tncht zal kunnen beproeven. De her tellingen aan het luchtschip zullen binnen een dag of veertien klaar zijn, maar de moeilijkheden met de gasvoor- ziening maken langer uitstel noodza kelijk. In de omgeving van Zeppelin zegt men, naar uit Berlijn aan een Engelsch blad gemeld wordt, dat zijn werk zeer vergemakkelijkt zal worden, als gekroon de hoofden, gemeenteraden, universi teiten, wetenschappelijke lichamen en andere te vroeg victorie kraaiende per sonen en instellingen zoo goed willen zijn den overweldigenden stroom van telegrammen, brieven, gouden medaljes en bezoeken te beperken en men Zep pelin rustig laat voortwerken. Men schijnt den dader van den dy- namiet-aanslag op het logementschip Almathea te Malmö met zijn medeplich tigen in handen te hebben. Een tim merman met name Stern heeft bekend dat hij den avond voor den aanslag met een metselaar, Rosenberg geheeten en ook in hechtenis, twee kilogram dynamiet naar de haven had gebracht. Daar werd ze door den schrijnwerker Nilson, die 't eerst is gepakt, in een sloep geladen. Stern en Rosenberg keer den toen naar de stad terug. Daarop is de aanslag gepleegd. Stern heeft ook bekend, eenigen tijd geleden met Nil son te Malmö dynamiet te hebben ge stolen. Te Frintrop, in het Rhurdistrict is een vreeselijk drama gebeurd. De echt- genooten Hagenbeek vierden hun zil veren bruiloft met een feestmaal, waarop de familie aanwezig was. Te midder nacht passeerden twee politieagenten, die op de blinden klopten om het ge rucht te doen ophouden. Hagenbeek die te veel gedronken had, greep een revolver, opende het venster en schoot op de agenten. Dezen drongen toen het huis binnen. Hagenbeek greep een groot mes, wierp zich op den eerste die binnenkwam en stak hem het mes in het lijf. De andere agent loste daarop twee revolverschoten op den moorde naar, zoodat deze dood neerviel De toe stand van den gekwetsten agent is hopeloos. Uit verschillende plaatsen van Duitsch- land komen berichten van zwaren regen en wind op Zaterdagavond. Te Hallo a. S. bracht een wolkbreuk twee uur lang het tramverkeer tot staan. Er viel in drie kwartier 45 mM. water, het tiende van hetgeen er gemiddeld in een jaar valt. Ten huize van de weduwe van Rémy, den rijken Parijzenaar die verleden maand vermoord op zijn kamer werd gevonden, is een knecht gevangen ge nomen, bij wien kostbaarheden zijn gevonden die Rémy ontstolen waren. Door een wolkbreuk bij Vereczke in Hongarije hebben 15 menschen het leven verloren. De rivier Latorcza trad buiten haar oevers en sleepte twee huizen met hun elf bewoners mee. Bij Orsova in Zuid-Hongarije is Za terdagnacht door een wolkbreuk een spoordijk over een lengte van 100 kilo meter vernield. Midden China wordt weer eens ge teisterd door een ernstige overstrooming. De Jang-tse-kiang is 20 Eng. vt. ge rezen boven haar gewoon peil. Men vreest, dat de overstrooming een niet minder ernstig karakter zal dragen dan die, welke aanleiding gaf tot den hon gersnood van verleden jaar in Midden China. New-Yorksche bladen geven thans nadere bijzonderheden over de over strooming in Zuid-China. Een te Kan ton benoemde commissie heeft een on derzoek ingesteld. Zij bevond dat de verliezen aan menschenlevens betrek kelijk geiing zijn. Maar de materieele schade is des te aanzienlijker. In het zeer uitgestrekte, door de overstrooming geteisterde gebied is 80 pCt. van den oogst vernield. Bovendien zijn 284,000 lieden van huisvesting beroofd, terwijl een kwart millioen menschen door hon gersnood wordt bedreigd. In muntwaarde uitgedrukt, wordt de omvang der door het water aangerichte schade begroot op 10,000,000 Mexicaan- sche dollars. De toestand in het geteis terde gebied is dus ellendig, maar zal nog heel wat slechter worden. Vóór dezen herfst de oogst (of wat daarvan nog te redden zal zijn) is binnengehaald, kan aan een verbetering in den staat van zaken niet worden gedacht. De watersnood-commissie heeft mee gedeeld, dat voor hulpbetoon meer dan twee en een half millioen noodig zal zijn. Bovendien zal het herstel der dij ken schatten kosten. In China is reeds een half millioen taels voor de slachtoffers bijeengebracht. Het Journal de Bruxelles spreekt over de gevangenneming van verdachte lieden, die bekend zijn voor hun anar chistische betrekkingen. Het blad voegt er aan toe, dat de laatste dagen een gerucht heeft geloopen over een aan slag op den Koning. Gisteren vernamen de Engelsche avondbladen uit Saloniki, dat 4 jonge officieren van het Turksche garnizoen te Seres Maandag hun kolonel aanvie len. Zij doodden hem na een hevig gevecht, waarin de moordenaars zeiven verscheidene lichte wonden opliepen. De kolonel werd later met 32 andere gewonden gevonden. De moordenaars ontkwamen. Zij behoorden allen tot de joug-Turksche partij. De misdaad draagt zonder twijfel een politiek ka rakter. Een later bericht luidt Een omwentelingsbeweging in Tur kije verkrijgt groote uitbreiding in het binnenland. In de consulaire kringen gelooft men, dat de beweging ten doel heeft de aan dacht van het algemeen af te leiden. Men gelooft, dat het jong-Turksche co mité besloten heeft een belangrijke be weging te doen ontstaan in de voor naamste centra. In de politieke kringen in Turkije wordt thans de door de jong-Turksche beweging geschapen toestand ernstig genoemd. Men zegt daar echter, dat er geen andere gevolgen uit zullen voort vloeien en geeft te kennen, dat men die beweging weldra meester zal zijn. Plaatsel(|k Nieuw». HEUSDEN, 22 Juli. De heer C. D. de Lozanne, Ambtenaar bij het Post- en Telegraafkantoor alhier, is verplaatst in dezelfde betrekking naar het Postkantoor te Goes. Indien deze verplaatsing, zooals we ver moeden, op verzoek is geschied, dan ver heugen we ons daarin voor den heerd. L., doch overigens ziet ieder hem ongaarne Heusden verlaten, alwaar hij sinds jaren werkzaam was en door zijne welwillend heid tegenover het publiek de algemeene achting wegdroeg. Door het scherpschutters gezelschap „St. Blasius" alhier is ook van H. M. de Koningin eene bronzen medaille in étui ontvangen, om als prijs te dienen bij het eerlang te geven eoncours. Met betrekking tot „Onze Financiën" lezen we dat van Rijkswege alle bezuini gingen moeten aangewend worden om niet een kolossaal te kort op de Begrooting 1909 te hebben. (Op 30 Juni waren we reeds een millioen bij 1907 ten achter.) Men zou zelfs zoo ver gaan en dat is in ons militair régime wel een bewijs van allerhoogsten nood om te overwegen de legermanoeuvres achterwege te laten. Indien deze veronderstelling waarheid zal bevatten, zal van de najaars-manoeu vres in deze streek niet veel komen, het geen zeker door velen, met ons, met leed wezen zal vernomen worden. Ook bestaat er grond om dit aan te nemen, aangezien ons bekend is, dat reeds enkele voorzieningen, de manoeuvres voor afgaande, telegrafisch alhier zijn afgelast. WERKENDAM. Door wijlen mevrouw van BaasbankSnoek, is ten behoeve van de Diaconie der Ned. Herv. gem. alhier, besproken f1000, en ten behoeve van het oudeliedenfonds dier gemeente f500. Door den WelEerw. heer J. Osinga, predikant bij de Geref. kerk B alhier, is bedankt voor het beroep naar Aalsmeer. Tot klerk bij het post- en telegraaf kantoor alhier, is met ingang van 1 Aug. a.s., benoemd de heer A. A. J. van den Brandt. Zondag a.s. hoopt in de Ned. Herv. kerk alhier, des voorm. op te treden de WelEerw. heer J. J. van Noort, predikant te Amsterdam. De uitslag der Zaterdag 1.1. gehouden aanbesteding van grint, levering aan den de Werkenschen en Ver voornenpolder is als volgt H. Verdoorn fl.63 per Ms. W. Verheij -1.62 T. A. Cornet -1.49 C. T. de Waal - 1.45 De uitslag der Zaterdag 1.1. gehouden besteding van het schoonmaken der bin nenhaven is als volgt: B. A. Ippel f110, H. Braun f 102.25, A. Kamsteeg f95, K. de Vries f93.50, K. den Dekker f80, J. H. Vink f79.75, L. Paans f79, A. Ippel f75, en J. van Oorschot f74.48. ANDEL. Woensdag 29 Juli zal de Gemengde Zangvereeniging „Heb dan de waarheid en den vrede lief 1" een uitstapje maken naar 's Gravenhage. Per boot van hier naar Rotterdam en verder per spoor. Indien het weder dien dag meewerkt, be looft het voor de leden een gezellig daagje. Met het delven en snijden der zil veruitjes is hier een begin gemaakt. Over het algemeen is de uitkomst beneden het middelmatige, terwijl de prijzen welke de vorige week f 3,25 tot f 3,50 waren, thans veel lager zijn, waardoor do opbrengst dub bel slecht is. HERPT. Toen de landbouwer J. B. alhier gisteren zijn koeien kwam melken, miste hij er een. Bij onderzoek lag een beste koe in een sloot verdronken. De ziekte die zich reeds eenigen tijd in het loof der aardappelen vertoonde woe kert thans sterk voort onder den grond. Op sommige akkers zijn reeds vele knollen aangetast. POEDEROIJEN. Naar wij vernemen zal het den 5en Augustus e.k. 25 jaren geleden zijn, dat de heer A. Schaap door den Ge ërfdendag van den Buitenpolder Munniken- land tot machinist in dien polder werd benoemd. Het zal hem dien dag niet aan vele bewijzen van belangstelling ontbreken. Tot voorzitter van het bestuur van den Buitenpolder Munnikenland werd ge kozen de heer Js. de Jongh, poldermeester te Brakel. AMMERZODEN. Zondagavond te onge veer half negen ontvingen wij het verblij dend bericht dat onze wakkere fanfare „St Cecillia" op het nationaal concours te Scheveningen den eersten prijs in de eerste afdeeling, verguld zilveren medaille en 125 gulden, had behaald. Pas was de blijde tijding bekend, of vele handen togen aan het werk, om de muziekzaal met groen en bloemen en vlaggen te versieren en de fanfare eene schitterende verrassing te be reiden. 't Was indrukwekkend om te zien, hoe zelfs de kleintjes ronddansten van ple zier, hoe zelfs ouden van dagen reikhalsden naar het oogenblik, dat het overwinnend gezelschap jubelend de gemeente zou bin nenrijden. 't Sloeg elf uur en dertien rij tuigen brachten de kranige muzikanten met hun bestuur en hoofdbestuur in ons midden. Dat was een „hoezee", een „hoera 1" een „lang zullen ze leven I" dat hooren en zien verging. Aan complimenten scheen geen einde te zullen komen en toen de verdienstelijke directeur, de heer P. Baze- laar, de feestelijk getooide zaal binnentrad werd hjj als het ware, met gelukwenschen bestormd. Treffend was het oogenblik toen zijn verloofde hem een prachtig bouquet offreerde met de daarbij behoorende cere moniën en felicitaties. Nu nam de burge meester van Neder-Hemert, Baron Van der Borg van Vorden, het woord en bood, na de eendracht en volharding van het feestvierend gezelschap geprezen te hebben, een heerlijk glas „champie" aan, dat na tuurlijk met den meesten dank werd aan vaard. Dat de feestvreugde tot laat inden nacht werd voortgezet laat zich begrijpen. Ook wij feliciteeren de fanfare met het schitterend succes, op de eerste plaats den directeur den heer Bazelaar, die en tijd en geld en moeite voor het gezelschap heeft opgeofferd, op de tweede plaats den talent vollen en energieken instructeur, den heer P. Kallenbach uit 's Bosch, die tot het be halen dezer victorie zeker niet weinig heeft bijgedragen. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven: Op de markten is de aanvoer van rund vee niet groot, nog altijd een gevolg van de drukte in den hooioogst. Belgische koop lieden doen weer evenals vroeger belang rijke inkoopen van melkvee. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 71 72 ct., 2de kwaliteit 63 k 66 ct., vette kalveren 59 k 60 ct., per K.G., melkkoeien f 140 £t f 210, neurende f 135 k f 215, guste f 150 Jtf 210, pinken f 55 k f 105, kalveren f 15 a f 35, biggen f 6.00 k f 9, drachtige zeugen f 45 f 60, drachtige gelten f 40 a f 55, schot telingen f 20 f 32, schapen f 15 A f 26, luxe-paarden, f ^25 k f 630, werkpaarden lste kwaliteit f 300 a f 415, 2e kwaliteit f 165 k f 270, twee-en-een-halfjarige f 200 f 320, anderhalfjarige f 200 k f250 per stuk. iüiuiieiiliiiid. De Eerste Kamer heeft Maandag het wetsontwerp tot invoering van den wettelijken (Amsterdamsehen) tijd goed gekeurd. De Haagsche Briefschrijver van het „N. v. d. D." meldt dat er, naar men hem verzekerde, een „kolossaal" tekort op de Staatsbegrooting 1909 zal zijn. En er moet daarom (van financiën tot de overige departementen) eene nieuwe aanschrijving zijn uitgegaan om alsnog te schrappen en te bezuinigen waar dit maar mogelijk is. Men zou zelfs zoo ver gaan en dat is bij ons militair régime wel een bewijs van allerhoogsten nood om te over wegen, de legermanoeuvres achterwege te latenEn dan nog zou Minister Kolkman er niet in slagen, een balans te maken zonder een aanmerkelijk na- deelig saldo. Voor iemand, die zijn voorzichtigen voorganger de 10 opcenten ontnam, op grond, dat de toestand der financien dien buitengewonen maatregel niet eischte, moet zulk een staat van zaken dubbel onaangenaam zijn. Met belas ting-verhooging kan deze minister nu toch zéér moeilijk aankomen. Dit aan de intrede van een verkiezingsjaar te doen ware bovendien iets bovenmensche- lijks, een poging tot politieken zelf moord. De begrooting zal en moet dus zoowat sluitend worden gemaakt. Maar voor degenen die belasting op brengen is 't niettemin een duister vooruitzicht. Want al dat bezuinigen zal meerendoels slechts uitstel zijn. Als 1909 achter den rug is en de planken zijn door de heeren kiezers weer aan elkaar getimmerd, dan zal de rekening moeten vereffend worden. De Avondpost schrijft Dezer dagen ontleenden wij aan het Hbl. het bericht dat de heer G. J. C. A. Pop, directeur-generaal der poste rijen en telegrafie, ernstig overweegt als zoodanig af te treden, daar hem niet de zelfstandigheid wordt gelaten, welke hij voor een goed beheer van het bedrijf noodzakelijk acht. Wij vernemen uit volkomen vertrouw bare bron, dat van heengaan bij den heer Pop vooreerst wel geen sprake zal zijn, om verschillende redenen. Wat de reden betreft, die hem daar toe volgens het Hbld. zou leiden, dat den heer Pop „niet de zelfstandig heid wordt gelaten, welke hij voor een goed beheer van het bedrijf noodzake lijk acht", dit slaat waarschijnlijk op het feit, dat de tegenwoordige mi nister van waterstaat, de heer Bevers, en de secretaris-generaal hun gezag nog veel strenger handhaven dan bijv. minister Kraus, onder wien de D -G. ook al veel minder vrijheid had dan onder min. De Marez Oyens. De ver houding tusschen deze autoriteiten en de D.-G. moet van allesbehalve vriend- schappelijken aard wezen. Minder dan ooit moet men geneigd zijn, van de afd. „Posterijen en Tele- graphie" een geheel zelfstandige afdee ling te maken zooals indertijd de heer De Savornin Lohman min. Kraus in de Tweede Kamer verzocht, zij blijft een onderafdeeling van Waterstaat in elk opzicht, nog veel meer dan vroe ger- In een gisterennaxniddag te Rotter dam gehouden huishoudelijke vergade ring van den Machinisten- en Stokers- bond is besloten, den door het conflict voor de machinisten en stokers in het leven geroepen minder gunstigen toe stand in aanmerking genomen, voor zooveel dezen bond aangaat, het conflict op te heffen. Getracht zal worden de werkloos ge worden machinisten en stokers, waar dit cenigszins mogelijk is, weder op hun oude plaatsen aan boord van de Rijn- sleepbooten terug te krijgen. Bij den namiddag sabbath-dienst in de Ned. Israel, synagoge te 's-Graven- hage had Zaterdag een zeer treffend voorval plaats. De heer Ph. F. had de vorige week zijn gouden bruiloft ge vierd. Ter dankzegging voor deze heu gelijke gebeurtenis ten kerkdienst op gegaan, werd hein daar eene hooge ce remonie vereerd. Nauwelijks was de grijsaard van de H. Arke naar zijne zitplaats teruggekeerd of hij gaf den geest. Men kan zich de ontsteltenis van de gemeente voorstellen. Onmid dellijk werd de bijstand ingeroepen van geneeskundigen, doch zij konden slechts den dood constateeren. Naar de Avondpost verneemt, heeft de door de politie te 's-Gravenhage getroffen maatregel om alle kwartjes vinders steeds, waar ze ook: gaan, door een agent te laten vergezellen, het re sultaat gehad, dat alle niet hier ter stede wonende leden van het gilde van klaverboer, uit Den Haag zijn verdre ven. De Haagsche kwartjesvinders, die in de stad zelf niet meer kunnen „werken", trekken al voor dag en dauw per fiets naar buiten, om in Wassenaar en Voor burg hun kunsten uit te oefenen. Doch ook daar zit de politie hen achterna en geeft ze bij de grens over aan de betrokken gemeentepolitie. Deze methode van optreden schijnt goed te werken, ten minste sinds zij is ingevoerd, heeft de politie geen klach ten meer ontvangen. Een vreeselijk ongeluk gebeurde Za terdagavond te Zwolle. De heer L. wilde een eindje fiielsen en nam z'n zeven jarig zoontje mee, voorop de fiets. Hoe 't precies kwam is niet te zeggen, maar bij de brug over de Willemsvaart, viel 't jongetje van de fiets in het diepe kanaal en verdronk voor oogen van den vader! Deze is radeloos. Hij is een jon geman en had twee kinderen, waarvan dit jongetje de oudste was. Men meldt uit Den Dungen Zondagmiddag had hier een droevig ongeluk plaats. Mej. A. v. d. W. alhier, die zich met fietsrijden aan 't vermaken was, reed op 't zesjarig dochtertje van v. B. alhier, met 't droevig gevolg, dat het kind een uur later overleed. Men begrijpt de droefheid der ouders en de verslagenheid van mej. v. d. W. Het ongeluk is aan een bijzonder toeval te schrijven. Het kind kwam uit een zijweg geloopen, zonder dat het opgemerkt kon worden, vóór dat het ongeluk plaats had. Zondagmiddag geraakte het rijtuig van M. Sijpkens in de diepe gracht nabij het station te Warffum. Het paard, dat onder den loop door een aanval van beroerte getroffen werd, kwam in de gracht terecht en sleepte in zijn val het rijtuig mee. Achter in zaten mej. Sijpkens en de heer C. B. Sijpkensvoorin de bestuurder H. Zuidema en diens beide zoontjes. Het rijtuig sloeg op de kant, zoodat de zijramen boven kwamen. Sijpkens sloeg direct het bovenraam stuk en heesch zich er door zijn moeder alleen te redden ging niet, maar het gelukte hem, haar zoover op te hijschen, dat gevaar voor verdrinken geweken was. Door de zwaarte was het vooreind van het rijtuig geheel onder water, zoodat Zuidema en de kinderen een oogenblik in groot gevaar verkeerden. Den vader gelukte het eindelijk zijn hoofd en ar men vrij te krijgen en daarna de kin deren op te hellennadat hij vruchte- looze pogingen had aangewend om ook het bovenraam stuk te slaan. Dit alles gebeurde in een minium van tijd en weldra was G. Boerma, die onmid dellijk daarbij woont, benevens dien; dochter op de plaats van het ongeluk; de kinderen waren nu weldra gered en de vader redde zich zelf. Mej. Sijpkens was ook spoedig door ver eende krachten van meerder toege schoten hulp uit haar benarde politie verlost. De heer Sijpkens liep een erge been wond op, zoodat geneeskundige hulp werd ingeroepen. Het rijtuig is erg beschadigd, terwijl het paard dood in de gracht lag. Overigens liep het goed af. Men meldt uit Doesburg In den nacht van Zaterdag op Zon dag is hier in een huisje aan het plant soen, bewoond door den tuinman Sprong, ingebroken. De vrouw das hui zes schrok wakker, waarschuwde in alle stilte haar man, die op zijn beurt zijn getrouwden zoon, die met vacantie te Doesburg was, wakker riep. Met ver-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2