halfzeven op het binnenhof van het Freibergsohe landgereeht ter dood ge bracht. Zij was gelaten en riep op het schavot: „Vader, in Uwe handen be veel ik mijnen geest." Omtrent den opstand in Macedonië werd gisteren uit Salonika gemeld: Het aanplakken eener proclamatie van de Jong-Turksche partij heeft hier groote beroering veroorzaakt. Er werden vier officieren gedood of gewond. De beweging ten gunste eener grondwet maakt zich van de gansche bevolking meester. Tal van officieren houden re devoeringen, waarin zij de afkondiging der grondwet aankondigen, welke woor den door de bevolking met de kreet „leve de vrijheid!" worden begroet. Men vreest voor de veiligheid van Hilmi pacha en de hooge Turksche ambtenaren. Monastir is in de macht der Jong- Turken. Maarschalk Osman Ismael is in den afgeloopen nacht opgelicht en zonder geweldpleging naar Ochrida ge bracht. De vali dier stad is afgezet '7000 soldaten hebben zich bij de op standelingen aangesloten. Te Guergueli is de grondwet afgekondigd. Ook te eres heeft de constitutioneele beweging gezegevierd. Te Elassouna, Serfltdie en Gravena sluiten velen zich bij de be weging aanAlbaneezen hebben de grondwet uitgeroepen. Een telegram uit Hesküh meldt dat het gansche garnizoen aan het muiten is geslagen. Bij het werk tot boren van een tun nel door den Loetschberg heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Nadat men eene mijn had laten springen stroomde een stortvloed van water ver mengd met slijk den tunnel binnen; 25 werklieden, allen Italianen, worden vermist, men vreest dat allen zijn om gekomen. Ook in Turkije zullen hervormingen worden ingevoerd. Een officiëele mede- deeling in de Turksche bladen van gisterenochtend gelast de bijeenroeping eener Kamer van afgevaardigden en het houden van verkiezingen overeen komstig de door den Sultan uitgewerkte Grondwet. Uit Kristiania werd gisteren gemeld Het stoomschip Göteborg van hier heeft vannacht de buurt-stoomboot Bök- kelaget aangevaren en middendoor ge sneden. De Bökkelaget zonk dadelijk. Van de reizigers redde de Göteborg er 23. Hoeveel er zijn omgekomen, weet men nog niet; waarschijnlijk tusschen de tien en twintig. Telegrammen uit Lissabon aan de ochtendbladen deelen mede, dat in Mozambique een buitengewoon rijke diamantmijn ontdekt zou zijn. Mr. John Wite zou reeds met den Portugeeschen minister van buitenlandsche zaken een onderhoud gehad hebben. Men maakt hieruit op, dat de directie van de Kim- berly-diamantmijnen ook deze mijn zou willen koopen, uit vrees, dat de prijs van diamant gedrukt zou worden. De eerste werkzaamheden zijn pas eenige weken geleden begonnen en men zou een groot aantal prachtige steenen ge vonden hebben. Deskundigen verklaren zelfs, dat de steenen schooner en van beter kwaliteit zijn dan de Zuid-Afri- kaansche. Plaatiel(jk Nieuws. HEUSDEN, 25 Juli. Het scherpschuttersgezelschap „St. Bla- sius" alhier, stelt zich voor op 8 Septem ber e.k. alhier te geven een algemeen con cours, ter herdenking tevens van het vijftig jarig bestaan der Bchutterij. Toen Woensdagmorgen, de wielrijder W. Knoop, zoon van het hoofd der school te Nederhemert, over den dijk fietste, werd hij door G. Verhoeven uit Heusden, die aan den Strijkdam aan het grintlossen was, aldaar op den dijk zoodanig meteen steen tegen het hoofd geworpen, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. De Rijkspolitie uit Heusden heeft de zaak in handen. Gisteren werd met goed gevolg te water gelaten een stalen lichter groot 115 laat, gebouwd op de scheepswerf N. V. Bergsche Maas, voor rekening eener Rotterdamsche firma. Gisternamiddag viel het dochtertje van den schoenmaker Smits alhier in den Demert. De vrouw van Hexspoor, die het ongeluk zag mocht het genoegen sma ken het kind te redden en aan de ouders terug te geven. Het geval liep met een nat pak af. WERKENDAM. Nadat de nieuwe gasfabriek voor het eerst haar licht (dat mooi mag genoemd worden, voor zoover tenminste de lampen in orde waren, wat natuurlijk een kwestie van eenige dagen zal zijn) in het dorp verspreidde, werd door vele genoodigden van de heeren con cessionarissen gebruik gemaakt de gasfa briek in volle werking te zien. Voor en na dien tjjjd werd de avond gezellig door gebracht ten raadhuize en daarna nog in het societeitslokaal van mej. de Wed. Wink. Een blijde tijding zal het voor de aange slotenen zijn, dat ze tot 1 Augustus het gas gratis hebben. GIESSEN-RIJSWIJK. In de Geref. kerk zal a.s. Zondagnamiddags optreden ds. P. H. de Jonge uit Sleeuwijk. WOUDRICHEM. In de Ned. Herv. kerk zal Zondagmiddag optreden ds. Kwint uit Gorinchem. NIEUWENDIJK. De heer J. Pruijsers uit Kalamazoo, die sedert 9 Mei in Holland verkeert, is thans met de „Rotterdam" naar Amerika teruggekeerd. Bij de Kinderen P. Koekoek is een postduif aangekomen, gemerkt K. E. 80 1924. Deze week vierde de heer A. de Bok zijn zilveren jubilé als bestuurslid der Chr. Schoolzijn mede bestuursleden ver eerden hem met een mooie leuningstoel. DUSSEN (Polder.) Bij de door den opzichter A. de Later gehouden aanbeste ding van het onderhoud aan verschillende werken in den polder, (metsel-en timmer werk) werd ingeschreven als volgt J. van Loon CDz., f 1250, f 220, P. Verdoorn, 1350, 820, C. Bakker, 1300, 215, allen te Werkendam. H. Kolff, f 1298, f 210, M. Bos, 1356, 200, beiden te Almkerk. A. Pellekaan, f 1254, f 187, C. Haspels, 1362, 188,60 T. H. v. d. Pluijm, 1280, 200, allen te Dussen. J. E. Haspels, f 1370, f 186, te Babiloniënbroek. Het eerste cijfer betreft den Binnenpol- der, het tweededen buitenpolder. De leerlingen der Chr. School alhier, zullen in 't laatst der volgende week een pleizierreisje maken naar de Roeselberg bij Waalwijk, VEEN. Tot hare groote ontsteltenis kwam de huisvrouw van J. van Brakel alhier, Dinsdagmiddag tot de ontdekking, dat haar kind, een meisje va» 5 jaar, ver dronken in een sloot lag. Nog steeds blijft de slijmhoest onder de kinderen voortheerschen; vele kleintjes hebben het dikwijls zwaar te verantwoor den bij de hoestaanvallen. Een vijftal kleinen beneden het jaar zijn reeds aan de gevolgen bezweken. De eerste vroege peren, de zooge naamde janbazen, werden deze week ge plukt. Hoewel de voorraad schaarsch is zijn de prijzen niet hoog te noemen. Er wordt besteed van f6 tot 6.50 per Hectoliter. WIJK. Het water op de rivier de Maas is zeer laag, vooral onder deze gemeente, hetgeen dan ook veel vertraging aan de vaart opleverd. Gelukkig zien we nu echter een baggermachine aan het werk, welke de ondiepe plaatsen zooveel mogelijk op de diepte brengt, hetgeen dan ook voor de vaart van zeer groot belang is, zoodat dit werk door de schippers met vreugde wordt begroet. Met het plukken der vroege peren de z.g. „Janbazen" is deze week een begin gemaakt. Het beschot dezer jperen is dit jaar zeer gering, de prijs is evenwel zeer goed. Er wordt van f 6,50 en hooger per H.L. besteed. De ziekte welke zich reeds in het loof der aardappelen vertoont, gaat erg voort. Op sommige plaatsen hoort men al dat ook de knollen zijn aangetastmoge het weer nu maar droog blijven, dan blijft de ziekte mogelijk tot nu toe beperkt. HERPT. De kegelclub „Door Vriend schap saam verbonden" is voornemens op Zondagen 26 Juli en 2 Augustus een wed strijd te houden in het kegelen, waaraan ook honoraire leden der vereeniging kun nen deelnemen. Op 2 Aug. zal de prijs- uitdeeling plaats hebben. De harmonie ,,De Eendracht" hoopt alsdan een concert te geven. ALMKERK. Voor de Herv. gemeente zal a.s. Zondagmiddag optreden ds. Bender, uit Rijswijk. Door wijlen mevrouw van Baasbank- Snoek, te De Werken overleden, is aan de armen der Ned. Herv. kerk alhier, geschon ken de som van f 1000. AALBURG. Zondag a.s. om half tien hoopt voor de Herv. Gem. alhier op te treden Ds. Ruijs van Dugteren van Heusden. ■Binnenland. President Castro, van Venezuela, heeft den Nederlandschen zaakgelastigde, den heer J. H. de Reus, het land uitgezet. De minister van buitenlandsche za ken heeft den heer De Reus zijn ge loofsbrieven teruggezonden juet een nota, waarin hij hem mededeelt dat, in aanmerking genomen het standpunt van den heer De Reus, uitgedrukt in zijn brief, geschreven den 9en April, presi dent Castro hem ongeschikt verklaart om als vriendschappelijk bemiddelaar te dienen in de betrekkingen tusschen Venezuela en Nederland. De bedoelde brief is waarschijnlijk het antwoord van den heer De Reus op het verzoek van president Castro dat Nederland een meer effectieve waak zaamheid zou uitoefenen op de Neder- landsche schepen zeilende tusschen La Guayra en Cura9ao, waarop Venezolaan- sche opstandelingen vaak ontsnappen onder aangenomen namen. Dezequaestie is van vroeger datum dan de moeilijk heden, veroorzaakt door het sluiten van de haven van Curagao voor Venezolaan- sche schepen wegens het heerschen van de pest te La Guayra. De „N. R. Ct." zegt naar aanleiding van dit bericht President Castro schijnt het erop toe te leggen, ons land niet slechts onwelwillend te behandelenzijn laatste daad is er een van beslist beleedigenden aard. In het volkenrechtelijk verkeer is de uitzetting van een geaccrediteerden vertegenwoordiger een uiterste middel. Intuaschen weten wij hier te lande van hetgeen in en bij onze kolonie voorvalt uit officieele bron niets. Dat de beleediging, thans Hr. Mr. vertegen woordiger, in Venezuela aangedaan, inderdaad in den inhoud van een brief van 9 April dus van meer dan drie maanden geleden hare oorzaak zou vinden, is weinig aannemelijk. Doch wat dan Het komt het blad zeer gewenscht voor, dat de regeering in de gelegen heid zal worden gesteld, over het ge beurde een en ander te vertellen, en tegenover de Venezolaansche lezing de Nederlandscbe te geven. Hoe eer, aan de onwetendheid, die hier te lande heerscht, een eind kan worden gemaakt, en de overtuiging zal worden gevestigd, dat tegenover de aanmatiging van pre sident Castro met beslistheid en over eenkomstig de waardigheid van ons land zal worden gehandeld, hoe beter. Ook aan de regeering moet het aange naam zijn, te kunnen bewijzen dat zij hare roeping verstaat. De „Tel." laat zich over deze hoogst belangrijke quaestie als volgt uit: Onze lezers herinneren zich, dat in den laatsten tijd herhaaldelijk sprake was van conflicten tusschen de Vene zolaansche regeering en de Nederland- sche autoriteiten in Centraal Amerika. Ook in de internationale geschiedenis van den dag is president Castro berucht wegens het diplomatiek stelsel dat hij huldigt, daar dit vloekt tegen de tot heden toe door alle naties gehuldigde tradities. Het bekende conflict over de asfaltmijnen van enkele jaren terug, dat aanleiding gaf tot een gemeenschap pelijke vlootdemonstratie van de mo gendheden, eindigde, naar men zich herinnert, door een zeer krachtig op treden van de Vereenigde Staten. Toen reeds deed het gerucht de ronde, dat de Vereenigde Staten, o. a. in het be lang van het Panamakanaal, regelend en ordebewarend in het gebied der Zuid- Amerikaansche republieken zouden op treden. Ook in den laatsten tijd werd een dergelijk optreden aangekondigd, doch tot daadwerkelijke maatregelen kwam het niet. Thansf maakt president Castro zich schuldig aan een daad van willekeur, die onder meer normale omstandig heden dan die welke in zijn republiek heerschen, zoude te beschouwen zijn als een oorlogsdaad. We kunnen niet beoordeelen of de uit zetting van onzen gevolmachtigde te Caracas aanleiding zal zijn tot interven tie van andere mogendheden met name van de Vereenigde Staten. De eer van Nederland en het gezag van de Neder- landsche vlag in Centraal-Amerika eischen echter, welke de politieke con stellatie ook mag zijn, een krachtiger optreden dan waartoe de „Gelderland" het eenige Nederlandscbe oorlogschip, dat zich in de Curacaosche wateren bevindt, in staat is. In de Eerste Kamer stelde de heer Van Heekeren r. Keil eene vraag over de Venezolaansche aangelegenheden. De minister van buitenlandsche zaken bevestigde, dat met Venezuela moeilijk heden zijn gerezendat deze tot een persoonlijk misverstand met onzen zaakgelastigde hebben geleid en tot diens uitwijzing kunnen hebben geleid. Omtrent dit laatste kon echter de mi nister wegens de gebrekkige telegrafi sche gemeenschap nog niets positiefs mededeelen. De minister blijft in den zaakgelas tigde vertrouwen stellen, en zal in het uiterste geval voor de nationale eer waken. De correspondent van de New York Herald te Caracas seinde ook aan zijn blad bovenstaand bericht, doch voegt daaraan echter toe, dat de Venezolaan sche minister van buitenlandsche zaken aan den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken heeft geschreven, dat het gebeurde slechts den heer De Reus persoonlijk betreft, en „dat het geen verandering zal brengen in de vriendschappelijke betrekkingen tus schen Venezuela en Nederland." Het „Algemeen Handelsblad" schrijft o. m. dit naar aanleiding van het ge beurde met den minister-resident De Reus Het kan zijn, dat de heer De Reus, onze minister-resident, aanleiding heeft gegeven tot Castro's daad, eene aan leiding die gezocht zou zijn, maar die in het onderhavige geval wellicht den op ons gebeten president welkom kan zijn geweest. Wij bedoelden dit Op 9 April den datum in Reuter's telegram genoemd schreef de heer De Reus aan het orgaan der Amster dam sche Vereeniging van oud-leerlingen en leerlingen der openbare Handels school Hou' en trouw een brief, opge nomen onder de rubriek „Informatie bureau". Daarin zegt de heer De Reus onder anderen Mij reflecteerende aan Uw schrijven van 26 Februari j.l., spijt het mij, Uwe Vereeniging te moeten bimelden, dat tegenwoordig wel allerminst de tijden hier gunstig zijn voor den handel. Het regeeringsstelsel van den tegenwoor- digen, sedert 1899 vrijwel dictatoriaal heerschende President, dat economisch op het scheppen en naderhand op grond van allerlei spitsvondigheden op het vernietigen van monopolies uitdraait, heeft het land zoo goed als geruïneerd. De eenige lichtstraal in deze duistere tijden, die Venezuela doormaakt, is de hoogere prijs van de cacao; dit is echter lang niet voldoende, om de republiek de toekomst hoopvoller tegemoet te doen gaan. En aan het slot Zoolang de tegenwoordige regeering aan het roer blijft, kan van herleving van handel geen sprake zijn, want het is niet te verwachtten dat de tegen woordige President na de 9 jaren, die die hij nu vrijwel dictator is, zijne wijze van regeer en en zijn politiek tegenover het binnenland en buitenland zal ver anderen. Degenen dan ook, aan wie het niet gelukt door bemiddeling van de Hamburgsche filialen der Venezuela- importhuizen eene plaatsing hier te lande te verkrijgen, en die hopen, al leen op grond van voldoende tehuis met allerlei kennis toegerust te zijn, eene betrekking alhier door middel van briefwisseling te verkrijgen, zullen beter doen hunne oogen naar andere landen in Zuid- of Middel-Amerika te richten, waar de welvaart en de vooruitgang grooter en de toekomst helderder is dan in deze republiek. Deze brief was geteekend: „De Mi nister-Resident der Nederlanden, De Reus". Nu vragen wij ons af: is het moge lijk dat de Venezolaansche regeering op de een of andere wijze van dit, voor een minister-resident zeker niet voor zichtig schrijven over liet land waar hij geaccrediteerd is, kennis heeft ge kregen? Wij merken op, dat Hou en Trouw niet is een openbaar orgaan, maar het is toch wel zoo verspreid, dat velen het onder de oogen krijgen en geheim blijft de inhoud in elk geval niet. Wij hopen dat wij ons vergissen, en dat deze brief, waarvan Reuter natuur lijk geen kennis droeg, niet die is ge weest waaraan president Castro aan stoot heeft genomen. Intusschen, gelet op de data, en de kans dat een dergelijke brief eerst veel later of langs omwegen in Venezuela bekend wordt, is het niet onmogelijk. De uitdrukking in het tele gram dat president Castro den heer De Reus „niet den geschikten persoon 'acht om op te treden als bevriend tusschen- persoon bij de betrekkingen tusschen Venezuela en Nederland," versterkt zelfs de mogelijkheid. Vrijdag werd bij het Departement van Koloniën onderstaand telegram (dd. 23 Juli 1908) van den Gouverneur van Cura§ao ontvangen: (Een) heden van (den) vice-consul (te) Puerto Cabello ontvangen exem plaar van (de) Constitucional van Ca racas van eenentwintig Juli bevat af schrift van (een) officieel schrijven van (den) Minister van Buitenlandsche Za ken (van) Venezuela aan (den) Minis ter-Resident der Nederlanden dato twin tig Juli waarin hem als ongeschikt (inadecuado) voor vriendschappelijk tusschenpersoon in de betrekkingen tusschen Venezuela en (de) Nedeiland- sche zijn paspoort wordt toegezonden om het land te verlaten op grond van het artikel voorkomende in het num mer van Mei jongstleden van (het) tijdschrift der Vereeniging Hou en Trou(.) (De) commandant (der) Gelderland(,) thans (te) Aruba(,) zal op verzoek (van den) Minister-Resident Zaterdog te La- guaira zijn(.) (get-) DE JONG. Van goed ingelichte zijde vernemen wij, dat, in verband met de belangen van den dienst bij de groote spoorweg maatschappijen, de invoering van den wettelijken tijd eerst op 1 Mei 1909 zal kunnen plaats hebben. De nieuwe soldijregeling der land macht, zooals die is neergelegd in het door den minister van oorlog ingediende wetsontwerp, is in het leger met inge nomenheid ontvangen. Voor verschil lende rangen is eene regeling ontwor pen, die velen zal tevreden stellen. Er zullen behalve voor dienstjaren ook verhoogingen toegekend worden voor het verwerven van het radicaal voor een hoogeren rang. De aanvangs- soldij van den sergeant is gebracht op f 0,95. De hoogste soldij is voor de sergeanten op f 1,60, voor de sergeant majoors f 2,35 voor de adjudanten-on derofficier f 2,75 en voor de adjudanten onderofficier-vaandeldragers f 3,25. Een belangrijke aanhouding. Op het stampvolle Vreeburg te Utrecht voelde een wandelaar, die het kermis terrein bezocht, plotseling een hand in een zijner zakken hij greep onmiddel lijk achter zich en zag hoe twee als vreemdelingen gekleede personen in allerijl trachtten onder de menigte een goed heenkomen te zoeken. De heer, die gelukkig net in tijds voor zakken rollerij was bewaard gebleven, gaf van het gebeurde terstond kennis aan het politiebureau, van waar twee rechercheurs er op uit gingen, om de vreemdelingen, van wie een vrij volledig signalement was opgegeven, op te sporen. Dit was op het Vreeburg, waar duizenden door een krioelden, evenwel geen gemakke lijke taakdoch dank zij het recher cheurstalent van beide polie-beambten, werden de vreemdelingen spoedig onder de menschenmassa ontdekt en aange houden. Zij werden overgebracht naar het bureau, waar bleek, dat de heeren zich niet in het Hollandsch konden uitdrukken en alleen vreemde talen verstonden. Beide vreemdelingen werden door den commissaris aan een scherp ver hoor onderworpenbij fouilleering vond men op hen een aanzienlijk bedrag aan Russisch, Duitsch en Hollandsch geld, benevens een portemonnaie waarin een De Ruyter-zegel. Zeer merkwaardig was, dat een der aangehoudenen in een gaatje in zijn pantalon twee Duitsche bankbiljetten had verborgen, ter waarde van eenige honderden marken. Dit gaatje werd door de recherche onder de trekgesp van de pantalon gevonden en was zóó klein, dat het slechts bij zéér nauwkeurige inspectie kon worden gevonden. De Duitsche bankbiljetten waren kunstig in elkander gerold en aldus zóó klein van omvang geworden, dat ze precies pasten in het gaatje van de pantalon. De andere vreemdeling droeg in een zijner vestzakjes een zéér plat opgevouwen Hollandsch bankbiljet van f 25, zóó plat gedrukt, dat het haast niet was te voelen tegen de voe ring van het zakje. De heeren weigerden hardnekkig op te geven waar zij te Utrecht verblijf hielden op alle desbetreffende vragen verkozen zij geen antwoord te geven. Het toeval wilde, dat de commissaris onder den inhoud van hun zakken óók vond een afgescheurden hoek van een hotel-menue, waarop nog ten deele de naam stond te lezen van het hotel Europa aan het Vreeburg. Dat gaf althans éénig spoor aan waarlangs na dere bijzonderheden omtrent het twee tal konden worden ingewonnen. De commissaris begaf zich zelf naar het genoemde hotel waar hem bij na vraag bleek, dat de beide vreemdelin gen daar Zondag hadden gedineerd en ter betaling van de nota een vreemd muntbiljet hadden gegeven, dat bij het eerste zien het wantrouwen van den kellner opwekte. Toen de vreemdelin gen dit bemerkten gaven zij, om hun soliditeit te bewijzen, een adreskaartje af, waarop een perceel aan de Maria- straat stond vermeld. De commissaris zocht deze woning dadelijk op; het bleek, dat de heeren daar wel hadden vertoefd, maar er al weder waren vertrokken en sedert Za terdag j.l. niet meer waren gezien. De recherche beschikte thans over voldoen de gegevens om na te gaan, waar de vreemdelingen na Zondag hadden ge logeerd geconstateerd kon worden, dat ze tot Maandag nog de gasten waren van een logement in de Elizabethstraat, waar ze al twee dagen logies hadden gehad. Dit alles klopte nauwkeurig met de reeds verkregen informaties. In dit logement werd beslag gelegd op de ba gage van beide vreemdelingen, die wer den overgebracht naar het hoofdbureau van politie, waar ze voorloopig in af wachting vati de verdere resultaten van het onderzoek, blijven opgesloten. Thans reeds mag gezegd worden, dat !de politie de hand heeft gelegd op een paar gevaarlijke sujetten, die vermoe delijk behooren tot een internationale zakkenrollersbende, die ter gelegenheid van de Utrechtsche kermis eenige* af gevaardigden naar Utrecht zond, ter bewerking van het kermisterrein, waar- v n ze maar héél weinig pleizier heb ben gehad. Beide vreemdelingen zijn van Rus sische nationaliteit. De een heet geeft althans op te heeten Louis Baramsky, van beroep stucadoor, gebo ren en wonende te Lamzew, oud 46 jaar; de andere noemt zich Bagumil Stanislaw Salkowsky, van beroep elec- tricein, wonende te Warschau, oud 21 jaar. Zij vertellen zich hier te hebben opgehouden op hun reis van Rusland naar Amerika; de bovenbedoelde por temonnaie werd vóór het vertrek uit Rusland gekocht! Hoe hij aan de De

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 4