van de directrice te hebben herkend. De directrice schijnt een familielid te hebben, die niet deugen wil en die haar herhaaldelijk geld had gevraagd en afgedreigd. De vermoorde dame was 68 jaar omd. Uit Vancouver wordt gemeld dat zich daar een groot schandaal ontwikkelt in verband met de Chineesche en Japan- sche emigratie in de Vereenigde Sta ten. De overheid had er zich reeds lang over verwonderd dat een aanzienlijk aantal Oost-Aziaten, spoedig nadat zij in Britsch-Columbia waren aangekomen, spoorloos verdwenen waren. Thans schijnt het raadsel opgelost, althans on- r/oekingen op last van president toosevelt ingesteld, hebben aan het licht gebracht, dat landverhuizers-agen ten, zoowel aan de Canadeesche als aan de Mexikaansche grenzen er een beroep van maken, Chineesche en Japaneesche landverhuizers de Vereenigde Staten binnen te smokkelen. Het is niet alleen in de Noordelijke havens van Europa, dat de schepen, bij gebrek aan vracht, opliggen. Hetzelfde verschijnsel neemt men ook waar in de Zuidelijke havens. In Piraeus bijv. lig gen niet minder dan een 50-tal stoom- booten te wachten op betere tijden, om hunne reizen naar de Zwarte Zee te hervatten, terwijl er in Fiume 7 groote Oostenrijksche stoomers atot werkloos heid gedoemd zijn wegens slapte in den handel in het Verre Oosten. Sedert langen 'tijd heeft de haven van Hamburg niet zoo vol gelegen met zeeschepen die tijdelijk buiten dienst zijn gesteld. Daar zijn nu 77 zeesche pen, die laden noch lossen. In Augus tus gaan er eenige het zeegat uit, maar dan worden er vermoedelijk weer an dere opgelegd, zoodat het aantal zee schepen buiten dienst daar voorloopig wel niet veel verminderen zal. Een internationale trein kwam Maan dag te Konstantinopel met vijf uren vertraging aannaar men zegt, wegens gebeurtenissen te Adrianopel, waar de militaire commandant het station zou hebben doen bezetten, als maatregel tegen oproerige officieren. Volgens bij de consuls ingekomen berichten nopens een tegen-revolutie, die Zondag te Adri anopel zou zijn uitgebroken, zouden twee infanterie-regimenten gehoorzaam heid geweigerd hebben aan het jong- Turksche comité en zouden dezen op rukken naar Konstantinopel. De win kels zijn gesloten. Er heerscht een groote paniek. De ambtenaren zijn in het Fransche consultaat gevlucht. Terwijl dezer dagen iemand op de kade te Triëst liep te wandelen, zag hij in zee iets liggen wat hij niet dadelijk onderscheiden kon. Hij vischte er naar en haalde een groot pak naar boven, dat met touwen was vastgebonden. Hij maakte die los, zag een lap, daaronder een pak papier, en toen dit was ver wijderd, het hoofd van een vrouw, aan een zwaren steen gebonden. De om- standera weken met ontzetting terug. Lang had het nog niet in het water gelegen, want d© bloedvlekken op het papier waren er nog als stomme ge tuigen van de misdaad. De zee, die bestemd was om de daad voor goed te begraven, had er zich niet toe willen leenen; een golf had het hoofd weer aan land gespoeld. Maar aan wie mocht dat vrouwenhoofd, waar de schrik nog in de half gesloten bruine oogen te lezen was, wel toebehoord hebben Het raadsel werd heel spoedig opgelost. Want het hoofd was in muziekpapier gewikkeld en in den hoek er van stond, half door het water weggewasschen maar toch nog leesbaar, de naam van Julius von Födransperg en het adres van een Weenschen muziekhandel. Daarheen werd getelegrafeerd en omgaand kwam het antwoord terug, dat die man in Triëst woonde op de Riva Rojana. De politie er ijlings heen. En werkelijk, het adres was juist, maar de man was niet tehuis. Dus gewacht, tot hij thuis kwam. En zoo geschieddehij werd gepakt, men ging naar zijn kamer, en wat vond men er? Zeven stukken van het uit elkaar gesneden lichaam, net jes vei pakt en waarschijnlijk bestemd om, evenals het hoofd, in zee te worden geworpen. Verder ontdekte men wat japonnen en lijfgoed met bloedvlekken. Geen twijfel, wie de dader was, die er zóó vast op gerekend had dat de zee haar prooi niet zou teruggeven, dat hij het niet eens uoodig schijnt geacht te hebben zijn naam te verwijderen van het muziekstuk, dat hij voor de citer geschreven had. Misschien had hij er in de haast ook niet aan gedacht I Nu had men den moordenaar, die trots die overtuigingsstukken bleef ont kennen, maar wie was het slachtoffer Dit bleef ook niet lang onbekend. Het was een café-chantant-zangeres van den 3en rang, met name Lucia Fabro. Födransperg had haar leeren kennen, en haar overgehaald bij hem t© komen inwonen. Volgens de politie zou hij de zangeres door een huwelijksaanbod verleid hebben, om bij hem te komen inwonen, waarop hij haar door een dolksteek vermoord en het lyk vervol gens in stukken gesneden heeft om het weg te kunnen moffelen. Zij had enkele sieraden, die de moordenaar getracht heeft aan den man te brengen, zoodat diefstal het motief der daad schijnt geweest te zijn. In het thans verschenen manifest van den Sultan wordt in 't bijzonder de nadruk gelegd op de volgende be palingen der Turksche grondwet Alle onderdanen zonder onderscheid van ras en godsdienst genieten hun persoonlijke vrijheid en hebben gelijke rechten. Niemand mag zonder wettige reden ondervraagd, gearresteerd of gevangen gezet worden. De buitengewone rechtbanken worden afgeschaft. Ieders woning is onschendbaar. Nie mand mag zich toegang verschaffen tot eens anders woning, tenzij zulks in overstemming is met de wet. De ambtenaren mogen niemand, in strijd met de wet, vervolgen. Elk Turksch onderdaan heeft het recht te wonen waar hij wil en zich aan te sluiten bij wien hij verkiest. De bladen mogen niet aan contróle van regeeringswege worden onderwor pen, alvorens ze gedrukt zijn. De cor respondentie der bladen mag niet on derschept worden. Persdelicten worden behandeld door de gewone rechtbanken. Het onderwijs is vrij. De ambtenaren zijn verantwoordelijk. Niemand kan tegen zijn wil op een post benoemd worden. De begrooting van inkomsten en uitgaven moet steeds worden openbaar gemaaakt aan het begin van elk finan cieel jaar. Ontwerpen tot wijziging van de be staande wettelijke bepalingen nopens de organisatie der departementen en de wilajets zullen bij de Kamer worden ingediend. Ten slotte wordt de nadruk gelegd op het gewicht van het leger als het grootste element van kracht in het Rijk. Wij wenschen, zegt de Sultan, de ontwikkeling en volmaking van het leger en hebben in dit opzicht bijzon dere bevelen gegeven aan den minister van oorlog. Uit Parijs werd Maandag gemeld De voor heden aangekondigde nieuwe staking van 24 uur, is reeds gisteravond begonnen met de staking van een klein deel der typografen, hetgeen maakte, dat verscheiden couranten hedenmorgen niet, andere verminkt zijn verschenen. De algemeene staking van heden is geheel mislukt; toch hebben er enkele standjes plaats gehad op de Place de la République bij de arbeidsbeurs. Van vier uur 's middags af heerscht© daar vrij veel opwindingvan ernstige orde verstoring was geen sprake, daar alle maatregelen genomen waren en elke beweging met kracht onderdrukt werd. zeven uur echter heeft een anarchist een revolver op een agent afgeschoten on hem zwaar gewond. Een officier, die voor de kazerne stond, is plotseling door tien stakers aangepakt en eenigs- zins mishandeld. Bij een brand in de Duitsche buurt van de wijk der buitenlandsche gezant schappen te Peking, zijn stallen en kantinelokalen vernield. Ook vond een ammunitie-ontploffing plaats, waarbij twee Duitsche soldaten en een Fransch soldaat werden gedood, terwijl 17 Duit sche of Fransche soldaten werden ge kwetst. Een telegram aan de Köln. Ztg. uit New York meldt, dat de stad Fernie, in Britsch-Columbië, ten gevolge van een boschbrand in de asch is gelegd. Er zijn 5000 menschen zonder dak van wie 100 gewond zijn. De schade aan huis, have en goed beloopt 21/? millioen dol lars. Goed geteld zijn er maar 17 huizen blijven staan. De brandweer vermocht niets tegen de vlammen. De boschbrand woedt nog voort en bedreigt nu andere plaatsen. Van alle kanten voeren spoortreineTn brandweren met bluschmiddelen aan. Volgens een later afgezonden bericht, staat ook d© stad Michel in lichtelaaie. In het geheel moeten ruim 100 men schen verbrand zijn, waarvan alleen in Fernie 76. De brand besloeg Zondag avond een oppervlakte van 1000 En- gelsche vierkante mijlen. Drie steden liggen daar, van de buitenwereld afge sloten, in. De wind jaagt de vlammen voor zich uit. Volgens een bericht uit Winnipeg is een groote boschbrand in Britsch- Columbië bezig, om het geheele district Crow's Nest Pass te verwoesten. De brand bedreigt de groote steenkoolmijnen in de streek en veroorzaakt een ramp, zoo groot als sedert de aardbeving van San Francisco niet in dat deel van de wereld is voorgekomen. De laatste telegrammen gewagen van van 800 dooden, 10,000 menschen zon der dak en een schade van 24 millioen gulden. De vluchtelingen hebben geen kleeren of voedsel. Een week lang waren er al in Fernie en Michel kleine boschbranden geweest, aan welke men in den beginne weinig aandacht schonk. Zaterdag kwam er een storm uit het Noordwesten aanzet ten, die de vlammen aanwakkerde en een muur van vlammen op Fernie aanjoeg, die deze geheel uit hout ge bouwde stad in de asch legde. De be woners vluchtten met alle roerende have, die zij mee konden nemen. Van alle zijden worden treinen met militairen en voorraden naar de geteis terde streek gezonden. Men vreest er voor, dat de brand zal overslaan naar de bosschen van Montana. De toestand wordt nog verergerd door 't feit dat tal van houten spoor wegbruggen zijn verbrand, waardoor 't treinverkeer wordt belemmerd. Ook te Tampico, in Mexico, heeft een reuzenbrand gewoed, echter een petroleu mbrand Het vuur woedde reeds ettelijke da gen en had al millioenen gallons pe troleum verslonden, toen Zaterdag een geweldige ontploffing plaatsgreep. Het geweld en de gloed van de explosie waren van dien aard, dat nabuiige bron nen er door werden aangestoken. Bo vendien werd een gat in den grond geslagen van 1500 Eng. vt. middellijn. Het brandt nog te Tampico; en de naburige bosschen loopen ernstig gevaar. Naar luid van een bericht uit Hei delberg, heeft mevrouw Toselli aan een advokaat opgedragen, de noodige maat regelen voor haar scheidings-proces te treffen. De humeuren der echtelieden moeten slecht samenstemmen en zij schijnen daarom sedert eenigen tijd op zichzelf te leven. Toselli tracht te Flo rence met het geven van piano-lessen aan den kost te komen, zijne vrouw is in Heidelberg onder dokters handen geweest. Het heet, dat zij zich ergens in Opper-Beieren zal vestigen. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 5 Augustus. Men moet toch een echte „Nurks" zijn, om te beweren dat er in Heusden niets voorvalt, 't zijn altijd geen groote zaken, maar eiken dag geeft toch wat. Zaterdag 1.1. maakte de Heusdensche Har monie des avonds eene muzikale wandeling door de met vlaggen versierde straten, om daarna een geanimeerd concert op de Visch- markt te geven. Later trok ze met fakkel licht naar haar vereenigings-lokaal. Iets later werd, jammer genoeg, door lieden, die meenen dat bij feestvieren ook brooddronkenheid en dronkenschap t'huis hoort, dapper gevochten. De gemeente politie was niet ie zien en had n. o. m. beter gedaan met tijdig de drankwinkels te sluiten. Zondagnacht moest nog de baldadigheid worden voortgezet en werd bij een geacht ingezetene, zonder eenige aanleiding, eene ruit ingeworpen. Maandagavond gaf de Heusdensche Har monie weder een concert, thans op de Bui- tensocieteit. Een groot gezelschap dames en heeren was opgekomen en een com missaris, de heer Reckleben, bracht op zijne welsprekende wijze hulde aan H. M. de Koningiu-Moeder, bij haar vijftigjarig feest. Deze feestdag werd met opgewektheid, zonder wanklanken, besloten. Niet alleen op de trams in Amsterdam worden valsche kwartjes gebeurd. Ook onze uitgever werd bij avond dupe en ontving een loodkleurig muntstukje, dat valsch was en bij de politie is gedeponeerd. Het warme weder doet behoefte gevoelen aan een flink bad, dat voor alle standen evenzeer gewenscht is. Er is weder sprake van het oprichten van een badinrichting in de Bergsche Maas. De voorstanders zullen zich moeten haasten, want let op, zoodra het kouder w rdt zal bij menige contri buant in spé de lust tot bijdragen be koelen. Men doet hier thans op het Postkantoor niet ir.eer onder voor de groote plaatsen. Behalve dat men er sinds eenigen tijd eene telephooninrichting voor het publiek aan treft en terwijl reeds firma's en particulie ren aan het net zijn aangesloten, is ook het kantoor zoodanig verbouwd, dat perso neel en publiek in één locaal vertoeven, gescheiden door vlechtwerk en ijzerdraad. Ook hebben tal van firma's en particu lieren een genummerde bus, die ze met speciale sleutels kunnen doen openen, om telkens brieven en drukwerken te laten lichten. Het voornaamste nieuws, dat ook de dienstmeisjes met ingenomenheid zullen lezen, is dat er toch manoeuvres hier ge houden zullen worden. Zie hierover onder staand bericht. Onze verzuchting, dat we de soldaatjes niet bij ons zouden krijgen en de manoeu vres vermoedelijk geheel gewijzigd zouden worden, heeft de ronde gedaan door de vaderlandsche pers. Gelukkig voor alle militairen-vrienden, en dat zijn ze hier algemeen, kunnen we thans mededeelen dat de manoeuvres in het laatst van September zullen gehouden worden; dat 400 500 militairen te Heusden zullen worden ingekwartierd en dat een soort kampement op het Burchtplein zal worden opgesteld, waar nog een 400-tal militairen gelegerd zullen worden. Toch schijnt het eerste plan eene wijzi ging ondergaan te hebben; want was er aanvankelijk plan ook in de gemeente Almkerk militairen in te kwartieren, thans schijnt die gemeente geheel voor inkwar tiering weg te vallen. WIJK. Maandagmiddag omstreeks 5 uur is de arbeiderswoning van A. F., tijdens de bewoners afwezig waren, tot den grond afgebrand. De inboedel is deor eenige buren grootendeels gered. De oorzaak wordt ge zocht, naar men zegt, bij eenige school kinderen, welke in de nabijheid met vuur speelden. Niets was verzekerd. Bij de gehouden verpachting van weitoemaat zijn weer hooge prijzen besteed. De prijzen liepen vanaf f 20 tot f 22 per koeschaar. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor en de daaronder resorteerende hulpkanto ren werd gedurende de maand Juli in de rijkspostspaarbank ingelegd f6712.88 en terugbetaald f 6039.78. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2113. AN DEL. Vrijdagavond vervoegde zich aan de huizen der ingezetenen een land- looper, welke door zijn brutaal optreden de aandacht trok. Al spoedig bleek dat hij te veel aan bachus geofferd had, zoodat onze Gemeenteveldwachter het noodig oor deelde hem nachtlogies onder den toren te verschaffen. Alweer een bewijs hoe ver keerd het is zulke lui een aalmoes te geven. Van de ruim 100 schoolgaande kin deren, blijven reeds 60 tengevolge van den hoest thuis, 't Is te hopen dat na de va- cantie, welke dit jaar [tengevolge van de schoolverbouwing wat later begint, de kin deren beter zullen zijn, om de schade weer te kunnen inhalen. SLEEUWIJK. Tot diaken bij de Ger. kerk alhier zijn jl. Zondag benoe.nd de heeren K. Pellikaan, I. Roza en W. v. d. Linden. Tot ouderling werd gekozen de heer Weverling te Woudrichem. De Raad dezer gemeente vergadert Vrijdag 7 Aug. a.s. voorm. te 10 uur. NIEU WKUIK. Zondagavond is F. Heij- mans alhier, door M. v. Wijk met een mes verwond. De Rijkspolitie uit Heusden heeft proces-verbaal opgemaakt. HERPT. Gisteren zijn in de Herv. kerk alhier teruggekomen uit Amsterdam de vanwege het Rijk gerestaureerde wapen schilderijen. Bij de restauratie is getracht het oude karakter zooveel mogelijk te be houden, wat naar onze meening bijzonder goed gelukt is. Ze zijn thans tot een sieraad in de kerk. Het maaien van gerst en rogge is in vollen gang. Het prachtige zomerweder werkt den oogst zeer in de hand. De op brengst is goed. ALMKEKK. Door de afdeeling Alm kerk der Noordbr. Maatschappij van Land bouw zal op Dinsdag 25 Augustus 1908, voorm. 10 uur te Almkerk gehouden wor den een wedstrijd van fokmerriën uit de afdeeling, verdeeld in de volgende categoriën lo. li jarige merriën, 2o. 2£ jarige mer- riën, 3o. 3i jarige merriën, 4o. merriën met veulen. Voor elke Categorie worden beschikbaar gesteldeen prijs van f 15, f 10 en f 5. ♦VEEN. Dat de quantiteit der aardappe len flink is mag zeker wel dienen het feit dat door een landbouwer alhier een stronk werd gerooid welke 40 groote en 21 kleine aardappelen opleverde. Tot machinist aan het watermachine in het Pomp veld alhier is door 't Polder bestuur benoemd de heer G. van Andel te Andel. Itlmieiiluucl. Bij het departement van koloniën zijn ontvangen de beide volgende tele grammen van Cura§ao van 1 dezer: I. „De Constitucional van 29 Juli vermeldt een besluit van den president van Venezuela, houdende intrekking van het exequatuur der Nederlandsche consuls in Venezuela, met uitzondering van den consul Hellmund te Caracas." II. „De Constitucional van Caracas van 30 Juli bevat een brief van 28 Juli van den minister van buitenlandsche zaken van Venezuela aan den minister van buitenlandsche zaken te 's-Graven- hage met de conclusie dat „tengevolge van de beleedigingen aan de republiek en de regeering van Venezuela door den Nederlandschen minister-resident aangedaan „tengevolge van het niet-salueeren door de Gelderland van de Venezo- laansche vlag bij gelegenheid van het afhalen van den Minister-resident, en „tengevolge van den aanslag op den Venezolaanschen consul op Curasao, diens familie, kantoor en wapenschild, „Venezuela niet zal kunnen voortgaan met het onderhouden van vriendschap pelijke relaties zoolang geen satisfactie gegeven is voor die beleedigingen en tekortkomingen. „Het bezoek van de „Gelderland" aan Venezuela had plaats binnen één jaar sedert het vorig bezoek. De opmerk zaamheid der autoriteiten is hierop gevestigd." Reuter meldt uit New York: Volgens een telegram uit Caracas van 31 Juli zullen de geschillen tusschen Castro en Nederland waarschijnlijk min der ernstig blijken, dan eerst het geval scheen te zijn. Alle geruchten, dat het tot vechten zou komen, worden te Ca racas als absurd beschouwd. De regeering van Venezuela gelooft, dat zij de uitwijzing van de Reus vol ledig kan rechtvaardigen. De brief, die voor Castro beleedigend was, geschre ven 9 April van dit jaar, was een ant woord op een vraag van de vereeniging Hou en Trouw te Amsterdam en werd openbaar gemaakt in het Meinummer van het orgaan dezer vereeniging. De New York Herald verneemt dd. Zaterdag uit Willemstad, dat de Gelder land bij het vertrek naar La Guayra een uitvoerig relaas van den loop der gebeurtenissen, die tot de Nederlandsch- Venezolaansche moeilijkheden hebben geleid, meegekregen heeft voor den Duitschen diplomatieken vertegenwoor diger te Caracas. Deze toch neemt voor loopig de belangen waar van Neder landsche onderdanen in de Venezo- laansche Republiek. Een der correspondenten van hetN. v. d. D. seint Uit New York komt bericht, dat pre sident Castro de scheepvaart op alle Antillen heeft verboden, waardoor de gansche in- en uitvoer naar Venezuela onmogelijk wordt gemaakt. De Engei- sche koloniën hebben zich tot de re geering te Londen gewend met het ver zoek om hulp. De Frankfurter Ztg. verneemt uit New York, dat te La Guayra aan de „Gelderland" is belet, met den vasten wal verbinding te krijgen. De Venezo- laansche autoriteiten weigerden, de mail, w. o. de brieven voor den Duitschen diplomatieken vertegenwoordiger, in ontvangst te nemen. Vrijdagnacht omstreeks twee uur heeft zich op de Belgische grens bij Minder hout een drama afgespeeld, dat een trouw ambtenaar het leven zal kosten. De douanebeambten waren op hun gewonen rondgang, toen zij vier smok kelaars ontdekten, die groote zakkou droegen. Bij het zien van de douanen sloeg het viertal op de vlucht. Achtereen werd een jacht op hen begonnen en de douanen zouden hunne mannen hebben ingehaald, toen twee hunner, die het meeste gevaar liepen, zich om keerden, het geweer aan den schouder zetten en vuur gaven op de fiscus-amb tenaren. Douanebeambte Wouters kreeg de lading in de volle borst en zakte ineen. De ongelukkige werd door zijn kameraden opgenomen en overgebracht naar het even over de grens gelegen Meir, waar een dokter hem behandelde. De douanebeambte verkeert in levens gevaar. De smokkelaars zijn over de grens onze provincie binnengetrokken. De daders zijn nog onbekend. Op de ijzergieterij der firma Ubbing te Doesburg, geraakte Zaterdagmorgen de machinist J. Brul tusschen do ma chine en werd op slag gedood. Om 10 m. voor half elf werd hij nog bezocht door zijn broeder die hem over een familie-aangelegenheid moest spre ken. Toen Brul's broeder, na zich een oogenblik verwijderd te hebben, weer even terugkeerde, zag hij zijn broeder niet, doch vond hem na eenig zoeken dood tusschen de machine. Het lijk vertoonde geen teeken van geweld en was nergens verwond. Onmiddellijk telefoneerde de directie naar genees- heeren, die tevergeefs alle mogelijke pogingen aanwendden om de levens geesten op te wekken. Omtrent de oor zaak van het ongeval verkeert men nog in het onzekere, doch de meest voor de hand liggende lezing is deze, dat Brul iets achter het veiligheidhekje had laten vallen, dit wilde weg halen, zich op de trap wat te veel voorover heeft gebogen, zoodat hij naar beneden tuimelde en terecht kwam bij een pl^pts waar de snorrende machine hem de ademhaling belet moet hebben, zoodat verstikking als de eigenlijke oorzaak van den dood moet worden aangeno- men. De student A. S., uit Hannover, op zijn doorreis naar Durban te Rotterdam vertoevende, maakte kennis met een kwartjesvinder die hem aanvankelijk als wegwijzer ter zijde stond, behulpzaam was met het nemen van een passage biljet op de Batavierboot en zoo meer. Deze wegwijzer-kwartjesvinder wist den student in aanraking te brengen met een paar collega's van hem, die het zich in het café van M. op den Schie- damschen dijk aldaar al vast gemakke-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2