luchtschip can gewone vrije luchtbol kunneu worden. Dat kan alleen een vaartuig, dat, ondanks zijne motoren, zooveel mogelijk op zulk een luchtbol lijkt, maar nooit een schip volgens het stijve model van Zeppelin. Aldus von Krogh. Graaf Zeppelin heeft in een telegram, in antwoord op dat van den Keizer, medegedeeld, dat hij de opdracht van den Keizer en van het Duitsche volk, om zijn werk voort te zetten, zal aan vaarden. Hij is nu al zoo goed als heen over den tegenslag van Eehter- dingen en is weêr aan het werk. Wat zou hij trouwens anders moeten doen met de tonnen gouds, die voor het nieuwe luchtschip al bijeen zijn? Op de Berlijnsche beurs werd een lijst ne- dergelegd. Een uur daarna was voor 100,000, 's avonds al voor een millioen ink. geteekend. De Kölnische Zei tun g sluit den eersten dag van hare inschrij ving met ruim 33,000 mk., de Lubeck- sche senator Possehl heeft 100,000 mk. gegeven, de inzameling van de Duit sche luchtvlootvereeniging had Don derdag al 100,000 mk. opgeleverd. Ste den en dorpen verleenen credieten van tien, twintig duizend mark uit de ge meentekas voor Zeppelin, alsof het zoo niets is. Het is een golf van geest drift, die het goud voor zich uitstuwt. Onder de telegrammen van groote heerschappen, die Zeppelin gekregen heeft, is er ook een van Bülow. „De ervaringen bij het ongeluk zoo ein digt het zullen u dichter bij uw doel brengen. Ik zal uw verdere werk met alle kracht ondersteunen." Volgens den correspondent van de Kölnische Zeitung te Friedrichshafen, zullen de luchttochten voortgezet wor den met het vroeger deerlijk verha rende, maar nu opgekalefaterte model 3 (hot tweede luchtschip, dat Zeppelin zelf gebouwd heeft). Die ballon zal van de nieuwe soort van motoren voorzien worden. Het model 3 heeft op 9 Octo- 1906 zijn eersten proeftocht gedaan. Gisteren werd gemeld: De berichten over de inzamelingeu zijn niet meer bij te houden. Wanneer het nog een week zoo voortgaat, komt er genoeg geld bijeen voor een heel smal deel bestuurbare luchtschepen. Overal waar Duitschers bijeen zijn, in koffie huizen, op scholen, op fabrieken gaan de geldbeurzen open. De Bergbauliche Verein te Essen heeft 100,000 mk. aan Zeppelin overgemaakt en de stad Dort mund is van plan, om hem 150,000 mk. te sturen. De commissie voor strafzaken, die belast was met de leiding van het pro ces tegen de inlanders te Hanoi, die medeplichtig waren geweest aan de poging om een groot aantal troepen van het Fransche koloniale leger te vergiftigen, is met haar taak gereed. Drie inlandsche soldaten zijn ter dood veroordeeld; dit zijn de hoofdaanlegger van het complot en twee medeplichti gen. Voorts zijn nog twee schuldigen bij verstek ter dood veroordeeld, terwijl nog twee Anamieten, een Chinees en twee inlandsche vrouwen gevangenis straffen kregen. In de bedding van een kleine kreek in de Puddingstone Canyon, iets ten noorden van San Dimas (Californië) hebben prof. A. J. Cook en de student Edward P. Terry de vrij goed be waard - gebleven overblijfselen aangetroffen van een voorhistorische olifant, welke op grond der afmetingen waarschijnlijk wel tot de mammoeten dient te worden gerekend. Het skelet is 26 Eng. vt. lang en 16 vt. hoog. Wat er nog rest van de enorme tanden is bij elke tand 10 vt. lang. De wonderlijke keer, dien de zaken in Macedonië genomen hebben, houdt aan. Op de verbroederings feesten ie een vrijwillige onderwerping der benden op groote schaal gevolgd. Volgens te Konstantinopel ontvangen berichten zijn totdusver 50 Bulgaarsche, 18 Griek- sclie en 4 Servische benden in onder werping gekomen. IPIaatielUk (Vleuwii. HEUSDEN, 8 Augustus. Naar wy vernemen zal de a.s. inkwartie ring in September slechts enkele dagen (men spreekt zelfs van slechts twee dagen) duren Alles wordt echter slechts voorloopig vastgesteld en een nadere wijziging is niet buitengesloten. Het bericht on.trent de inkwartiering te Meeuwen kan nog worden aangevuld met het volgende: De staf van het 4e bataillon van het 2e regiment infanterie zal in Meeuwen worden geplaatst. Gedurende de maand Juli is alhier 448 iriM. regen gevallen. Aantal neerslagdagen bedraagt 10. Zooals onlangs gemeld is, vertrekt de heer C. D. de Losanne, ambtenaar op het Postkantoor alhier, naar Goes, welk vertrek op 16 Augustus e.k. is vastgesteld, om als. dan vervangen te worden door den heer J. E. Overeem uit Raamsdonk. Door den Minister van Waterstaat is aangesteld als buitengewoon opzichter van den Rijks-Waterstaat bij de werken langs de Bergsche Maas, de heer J. P. van de Sande. Voor de Rijkspremiekeuring die a.s. Dinsdag alhier zal worden gehouden voor het district Heusden zijn aangegeven „Ri- naldo" van Timmermans te Helvoirt„Ci cero" van Gebr. ;Oerlemans-Van der Schans te Drongelen„Apollo II" van J. W. de Graaff te Meeuwen; „Freibeuter" van B. Dekker te Sleeuwijk„Frits" van Adr. de Graaff te Babiloniënbroek en „Martin" van de Vereeniging „Biesbosch" te Werkendam. Voor de premiekeuringen te Oss zijn negen dekhengsten aangegeven en voor die te Zevenbergen 15. De zangvereeniging „Zingt den Heere" te Gorinchem, directeur de heer Ph. van Wijk aldaar, hoopt Maandag a.s. eene plei- zierreis te maken naar Nederhemert, om aldaar onder het hooge geboomte enkele stukken ten beste te geven. Op de reis daarheen zal ook onze ge meente worden bezocht en zullen des na middags circa ten 3 ure, op de zaal „Con cordia" eenige nummers ten gehoore wor den gebracht, waarbij de toegang voor be langstellenden vrij is. WERKENDAM. Gisteren werd te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stof felijk overschot van den heer Johs. van IJzeren, die, nadat hij alhier zijn praktijk als arts had neergelegd, den Haag koos om zijn laatste dagen rustig door te bren gen. De overledene, die reeds eenige jaren sukkelende was, bereikte den leeftijd van ruim 71 jaren. Dezer dagen is op de werf van de Weduwe van Suijlekom, te Raamsdonks- veer, voor rekening van schipper C. Cor net, alhier, de kiel gelegd van een klipper schip, genaamd „Francina", groot 130 ton. Kooper van het winkelhuis, aan den Sasdijk alhier, van de Erven Baggerman- Mol, werd de heer H. Bogers, voor f1410 en van de daarnaast staande huisjes de heer F. J. Groeneveld voor f 810. NIEUWKUIK. Een inwoner dezer ge meente J. M., die met zijn vader alleen woont, vertrok Dinsdagmorgen spoorloos, met zich nemende f 80, de spaarduitjes zijns vaders. GAMEREN. Gisteren had alhier een treurig voorval plaats; terwijl de fam. L. wakker werd, kwam men tot de ontdek king dat mej. L. niet in huis was. Na heen en weer gezocht te hebben, werd zij leven loos uit de haven opgevischt. De aardappelhandel gaat flauw, de prijs varieërt van f 1,30 tot f 1,60 per H.L. Handel in veulens is weer even als 't vorige jaar levendig. Men besteedt hooge prijzen, welke uiteenloopen van f 120 tot f 230. SLEEUWIJK. In de heden gehouden raadsvergadering werden o. m. geregeld de salarissen der hoofden van scholen en van het overige onderwijzend personeel. De volgende verordening werd vastgesteld Hoofden der scholen aanvangsjaarwedde van f1000, met 4 vijfjaarlijksche verhoo gingen van f50. Onderwijzers(essen)aanvangssalaris f550 hetwelk na 5, 10, 15 en 20 dienstjaren respect, bedraagt f650, f725, f800 en f875. Tevens werd door den Raad opgemaakt een voordracht ter vervulling van twee vacatures in het College van Zetters. De heeren B. Dekker en B. van Krugten zijn aan de beurt van aftreding. De voordracht in de eerste vacature be staat uit de heeren B. Dekker en T. Cornet en in de tweede uit de heeren B. van Krugten en J. H. Meerburg. De heer G. de Vos Pz., werd benoemd tot het innen der begrafenisrechten. Door den Raad werd opgemaakt een voordracht tot benoeming van een lid der Gezondheidscommissie in de plaats van den heer I. Alma, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend. Deze voor dracht bestaat uit de heeren P. Baggerman en Van Gooi, beiden architect, respect, wonende te Werkendam en Woudrichem. Uit een den Raad overgelegde teekening bleek ons, dat er plannen bestaan tot het bouwen van een nieuw gemeentehuis naast het thans bestaande. Betreffende deze zaak zal onderhandeld worden met het Bestuur van 't Waterschap, 't Oud Land van Altena." VEEN. Dezer dagen werd bij het vloe ren der Hervormde kerk een grafzerk ge vonden, die bijzondere aandacht verdient door haar grootte en prachtig beeldhouw werk. De lengte bedraagt 2.65 M. de breedte 143 M. en de dikte 0.28 M. Het bovengedeelte is vol zinnebeeldige figuren, als beenderen, doodshoofd, engelen kopje met vleugelen, waarvan een draperie uitgaat rondom langs den zerk, zandloopers, in 't midden een wapen verdeeld in vier velden, waarop het Heusdensche en het Veensche wapen, het wapen van den ver storvene en daaronder nog een. Op de benedenhelft is het volgende te lezen Bij het verder graven werd niets gevon den als vier hoofdschedels, eenige beenderen, een grootendeels vergaan linnendoekje, een handsvat en een schroef. ftftfiinenland. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde gisteren: Er loopt een gerucht, dat er op Nias een ernstige rustverstoring heeft plaais gehad en dat oorlogsschepen daarheen gezonden zijn. Naar aanleiding van het bericht, dat de „Gelderland" bij gelegenheid van den Minister-resident de vlag van Venezuela niet gesalueerd heeft, wordt het volgende gemeld Art. 17 van het Reglement op de eerbewijzen en saluten (eerste hoofdstuk, tweede deel van de Verordeningen van de Koninklijke Marine) zegt: Binnen het jaar bij herhaling dezelfde reede bezoekende, wordt de vlag der natie, waartoe de reede behoort, door hetzelf de schip of door dezelfde schepen niet andermaal gesalueerd". „Het Vad." herinnert eraan dat de „Gelderland" hetzelfde jaar reeds een bezoek aan Venezuela had gebraeht, en dat de Venezolaansche vlag niet salueerde. De Londensche Globe plaatst een tele gram van haar correspondent te New York. Deze bespreekt daarin de wei gering der Venezolaansche overheid, den Nederlandschen kruiser „Gelder land" toe te staan te La Guayra ver binding te krijgen met den vasten wal. De berichtgever van de Globe meent nl. het volgende: „Het is duidelijk, dat de toestand te La Guayra uiterst delicaat is en, zoo lang de Nederlandsche kruiser er blijft, inderdaad gevaarlijk. De zaak schijnt niet ambtelijk ter kennis te zijn geko men van het departement van Staat (buitenlandsche zaken) te Washington. Op het oogenblik is er geen rechtstreek- sche gedachtenwisseling tusschen de Amerikaansche en Venezolaansche re geeringen en uit Willemstad komt geen ambtelijk nieuws. Mocht de Ne derlandsche regeering van zins zijn om op de een of andere wijze tegen Vene zuela op te treden, dan is het niet waar schijnlijk, dat daartegen van uit Was hington eenig bezwaar zou worden in gebracht. Een zoodanige actie is echter onwaar schijnlijk; en het is zeker, dat niets zal geschieden, voor dat de heer de Reus in de gelegenheid zal zijn geweest, den staat van zaken aan zijn regeering uit een te zetten. Voor het oogenblik is het eenige gevaar, dat bestaat, gelegen te La Guayra, waar zelfs het kleinste incident zou kunnen aauleiding geven tot een gevecht tusschen Nederlandsche matrozen en Venezolaansche troepen." De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat, in verband met het voorloopig niet aan doen van de havens van Venezuela door de stoomschepen van de Konink lijke West-Indische Maildienst, de ver zending van brieven en andere stukken en van voorwerpen der pakketpost, bestemd voor Venezuela, door het post kantoor te Amsterdam, met genoemde schepen, tot nader bericht is gestaakt. Men schrijft aan de N. R. Ct. De minister Heemskerk verzamelt thans tal van bouwstoffen, ter voorbe reiding van een wetsvoorstel betreffende den financieelen nood der gemeenten. De Gedeputeerde Staten der verschil lende provinciën moeten over dat on derwerp advies uitbrengen, doch aan enkele burgemeesters der plattelands gemeenten wordt mede hunne meening gevraagd. De burgemeesters in Gronin gen dringen er algemeen op aan het platteland te helpen, door aan de ge meenten de bevoegdheid te verleenen hoofdelijken omslag te heffen van de inkomsten, genoten uit vaste goederen, welke gelegen zijn binnen de gemeente en behooreu aan uitwonende eigenaars. Wat vroeger een uitzondering was is in de laatste jaren regel geworden, nl. dat grondeigenaars op gevorderden leef tijd zich gaan vestigen in de centra van het verkeer, en het beheer der boerderij opdragen aan een ander of ze desnoods verhuren. De gemeente mist daardoor de inkomsten uit den hoofde lijken omslag in de eerste plaats, maai middellijk nog meer, daar tengevolge van het vertrek de gebouwen minder goed onderhouden worden en de am bachtslieden daardoor minder verdienen. Naar de Tel. verneemt, heeft de Liberale Kiesvereeniging te Den Helder den afgevaardigde van dit district, mr. Z. van den Bergh, de vraag gesteld of hij zich opnieuw beschikbaar zal stelleD. Mr. Z. van den Berg heeft daarop ge antwoord, dat hij het lidmaatschap van de Tweede Kamer en de functie van wethouder van Amsterdam ook nu nog onvereenigbaar acht en tevens, dat hij tegen September zijn beslissing bekend zal maken. Men bericht aan de Tel., dat de heer S. de Vries, wethouder van onderwijs te Amsterdam, en lid van de Tweede Kamer voor het district Sneek, tot heden toe zijn mandaat niet heeft neer gelegd. Wel staat zijn besluit tot aftre den vast, doch de datum hangt af van enkele wetsontwerpen, waarbij de heer De Vries als rapporteur direct betrok ken is. Vermoedelijk zal de heer De Vries eerst begin September zijn besluit aan de kiezers te Sneek mededeelen. De minister van buitenlandsche za ken brengt ter kennis van hen die naar Canada zouden willen emigreeren, dat aldaar op dit oogenblik slechts be hoefte is aan ervaren landbouwers, die eene hofstede kunnen betalen of land koopen, alsmede aan vrouwelijke dienst boden. Naar spoorwegarbeiders is gedurende dit seizoen geen vraag meer. Men meldt uit Den Haag Naar wij vernemen heeft de burge meester den hoofdinspecteur van poli tie F. R. N. van Lelyveld, wiens naam in den laatsten tijd vaak genoemd is in verband met dien van vrouw Führop (Duitsche Greet), uit den politiedienst ontslagen. Nader wordt gemeld Hoewel het ontslag van den inspec teur van politie v. L. niet is af te schei den van het mengen van zijn naam in de zaak van „Duitsche Greet", zoo was de naaste aanleiding tot de ver wijdering van dezen politie-ambtenaar uit den dienst de volgende In Maart jl. werd hem slechts een disciplinaire straf opgelegd, nadat de ambtenaar op zijn woord van eer mon deling had beloofd nooit of te nimmer meer eenige relatie met bedoelde vrouw te onderhouden. Daardoor werd de straf van niet- eervol ontslag van hem afgewend en de disciplinaire van traktement-inhou ding opgelegd. Dinsdag jl. is echter uit het justi tieel onderzoek gebleken, dat de poli- tie-inspecteur na zijn belofte wel de gelijk nog relaties, ook door middel van briefwisseling, met deze vrouw heeft gehad, welk feit van L erkend heeft. De burgemeester, meenende dat een ambtenaar, die dergelijke bewijzen van kwade trouw gegeven heeft, niet langer in politiedienst kon gehanbaald wor den, heeft v. L. wegens onbetrouwbaar heid oneervol ontslagen. Te Middelburg is een valsch bank biljet van f 40 uitgegeven. Ken teekenen van de valschheid waren het ontbreken van den witten rand en van het wa termerk. Een trouwpartij in"t middernachte lijk uur is zeker een zeldzaamheid. Welnu, dit had in Egmond aan Zee plaats van Dinsdag- op Woensdagnacht. Een trouwlustig visscher, die den vol genden morgen vroeg naar zee moest en dus den gewonen trouwtijd niet kon afwachten, werd door de bereidwillig heid van den burgemeester 's nachts even na twaalf getrouwd, nadat juist den wettelijk daarvoor gestelden afkon digingstermijn verstreken was. Hetjonge paar vierde daarop met familie en ken nissen den heelen nacht bruiloft en toen trok manlief met het trammetje van halfzeven naar de plaats zijner insche ping. Te Baarn werd Donderdagavond een concert gegeven door de harmonie der blinden van het Koninklijk Instituut voor doofstommen en blinden te Wo- luwe bij Brussel. Het talrijke publiek woonde met veel belangstelling dit con cert bij en bewonderde de vaardigheid, waarmede de verschillende instrumen ten door de jonge blinden werden be speeld. Tot afwisseling werden door een gedeelte van het gezelschap vrije- en orde-oefeningen verricht, welke met luid applaus werden beloond. Gisterenavond is te Utrecht een jon getje van 12 jaar, J. Edie in een onbewaakt oogenblik op de zwichtstel- ling van den molen De Gans aan de Gansstraat geklommen was, door de molenwieken getroffen, met den dood als gevolg. De molenaar had herhaaldelijk volgens verklaring van dezen den jongen verboden 't terrein van den molen binnen te loopen. Door bloed vlekken op den grond merkte de mo lenaar dat er iets vreeselijks gebeurd moest zijn en bij onderzoek vond men den jongen, vermoedelijk reeds dood, op de ewichtstelling liggen. Ijlings werd 't ventje naar de rijksklinieken overgebracht, waar slechts de dood vast gesteld kon worden. Een moeder had het kind niet meer en zijn vader, een reizend koopman, is buiten de stad, aan wien de dood be richt is geworden. Men meldt van Moddergat aan de Leeuw. Ct. Het stoomschip Haidoun, groot 1900 ton, geladen met hout van Christiana naar Harlingen, is Woensdagnacht om 2 uur gestrand, ten noorden van de Engelschmanplaat, tusschen de eilanden Ameland en Schiermonnikoog. De stuur man is door de reddingboot van Schier monnikoog afgehaald. De overige 15 man landden bij Ternaard in eigen booten. Het schip is vermoedelijk ver loren. Donderdag is de kantoorbediende L. J., te Antwerpen woonachtig, door kwart jesvinders medegetroond naar een café op de Leuvehaven te Rotterdam. Daar raakte hij met het kwartjesvinderskaart spel in een ommezien 70 francs kwijt, waarmede de heeren spoorloos verdwe nen. Naar wij vernemen ziet de directie der Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmateriaal te Haarlem zich ge noodzaakt wegens slapte in zaken voort durend menschen uit de afdeeling wa genmakerij te ontslaan. Naar wij vernemen, hebben in de Donderdagmiddag te Amsterdam gehou den vergadering de diamantslijpers der firma Asscher de voorstellen dier firma aanvaard. 300 werklieden gaan Maan dag aan den arbeid. Zou het waar zijn? In een der Rotterdamsche bladen komt een inge zonden stuk voor van een vader, waarin deze mededeelt, dat zijn zoon, die bij de infanterie te Breda dient, 2t Juli jl. een marsch meemaakte van 7 uur, waarbij 265 manschappen van het bat. den tocht niet hebben kunnen volhou den en onderweg zijn neergevallen. Dinsdagnacht ontlastte zich boven Veenendaal en de Geldersche Vallei een vreeselijk onweder, dat van half- één tot vier uur aanhield. Te halfdrie sloeg de bliksem in een schapenschuur van den landbouwer Melfsen in de Maan- derbuurt, welke geheel afbrandde. Ook in meer noordelijke richting werd nog brand gezien. Tevens blijkt de woning van den landbouwer Lagerwei te Ederveen (gem. Ede) getroffen te zijn. Aanvankelijk werd niets bemerkt; toen echter den geheelen dag het huis gesloten bleef, kreeg men achterdocht, opende de deur en vond men, tot grooten schrik, den landbouwer en zijn vrouw dood in zijn woning. De man is 40 en de vrouw 28 jaar. De bliksem schijnt door een gat in den muur binnengekomen te zijn. De man en vrouw zijn blijkbaar, toen zij zich aankleedden, door den bliksem overvallen en op slag gedood. De vrouw lag gekleed voor het bed en was geheel blauw. De man hing, in liggende houding, achterover gevallen, eveneens gekleed, op bed. Een stuk van de lamp, een poot van de tafel en een suikerpotje waren even eens door het hemelvuur getroffen. An ders was niets in de kamer merkbaar. Ook in de omstreken van Doesburg heeft het onweder veel schade aange richt. Op verschillende plaatsen werd brand bespeurd, o.a. werd de hofstede van Kummeling in de Velswijk te Zei helm in de asch gelegd. Verder werden eenige zaadbergen getroffen. In de omstreken van den „Kuisberg" te Doetinchem en te Terborg werd eene boerderij getroffen en in de asch gelegd. In eene weide tegenover de hofstede „Kampstede" werden drie koeien door den bliksem getroffen. Verder sloeg de bliksem nog in een achttal telephoonpalen langs den weg van DoesburgAngerlo, welke erg ge- spinterd werden. Te 's Heerenberg werden drie manen op weg naar hun werk door den blik sem geraakt, waarvan een nogal ernstig. Te Watergraafsmeer heeft, zoo meldt het Hbld., een 21-jarige stuurman, die sinds eenigen tijd omgang had met een 19-jarig meisje, naaister van beroep, dat echter niet erg met haar vet kee ring was ingenomen, Dinsdag op haar geschoten, toen zij samen in de Kruis- laan aan den kant van den weg zaten. Het meisje sloeg gillend achterover; de dader zette het op een loopen, meldde zich bij de naastbij zijnde boerderij aan met den uitroep: „lever mij over aan de politie, ik heb mijn meisje doodge schoten De man werd weldra gearresteard en naar het politie-bureau geleid, waarde revolver met nog vijf scherpe patronen geladen op hem werd bevonden. Hij bekende zijn meisje te hebben willen dooden. Het slachtoffer werd zwaar uit een hoofdwonde bloedend opgenomen in m HIER LEYT BEGRAVEN DIRCK WILLEME KUYSTE POORTER IN ZYN LEVEN BORGEMEESTER EN KERCK MEESTER TOT VEEN EN HOOGE HEEMRAET OP DEN HOOGE MAESDYCK OVER DE STADT EN LANDE VAN HUESDEN OUT 65 JAER IS GESTORVEN DEN 16 APRIL 1653.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2