Invoer van Zwitsersche fokgeiten. erger in de tegenovergestelde. Onder 1 t oude stelsel was men overal om- ïngd en bespied door een leger poli tieagenten en spionnentegenwoordig ziet men nagenoeg geen diender op straat. Men kan zich dezer dagen geen tien minuten ophouden in het gebouw van het Groot-Viziraat, of het wordt als 't ware bestormd door een joelende volksmenigte, welke de verwijdering of de aanhouding komt eischen van een of meerdere hooge ambtenaren of ho velingen die het bij de volksmenners verkorven hebben. Groot-vizier en mi nisters zijn aan de genade van het volk overgeleverd, dat de ongerijmdste din gen verlangt, en zijn zin krijgt. Heeft men in eenig ordelijk land ge wone misdadigers begrepen gezien in een amnestie voor politieke vergrijpen; de straten zien vullen met honderden tuchthuisboeven, moordenaars en lieden van 't ergste slag, reeds ter dood ver oordeeld of voor langer of korter tijd aan de samenleving onttrokken en dit in zulk een kritieken tijd en onder zulke netelige omstandigheden, als we nu beleven Onder de teSmirna vrijgelatenen be hoort o. a. ook de beruchte Capetan Andrea, de bandiet en veelvuldige moor denaar, wiens laatste euveldaad was de bekende ontvoering van onzen land genoot Baron van Heemstra, en die in de gevangenis de voltrekking van het over hem uitgesproken doodvonnis afwachtte. Alleen deze ongehoorde maatregel is reeds een sprekend bewijs dat noch de Sultan, noch de regeering, noch het Jong-Turksche komitee weten wat te doen, dat ze als weerhanen rondge draaid worden. Dat er niettemin tot nu toe geen ernstige wanordelijkheden zijn uitge broken, is werkelijk een wonder. Een groote zwarigheid bij het samen stellen van een kabinet dat aan de wenschen, of de eischen van de open bare meening zal voldoen, is, dat de christenen van verschillende bekente nissen, met een beroep op de vei kregen en overal zoo rondgebazuinde „Gelijk heid", verlangen dat zij in het mini sterie naar evenredigheid hunner getal sterkten onder de bevolking van het rijk zullen vertegenwoordigd zijn, een eisch waarvan de billijkheid voorzeker niet te ontkennen valt, maar die den Turken alleszins onaangenaam blijkt te wezen. De toestand wordt daardoor ingewik keld, en het zal nog bezwaarlijker zijn een behoorlijke, voor de omstandighe den berekende, krachtige en over het algemeen vertrouwen inboezemende regeering samen te stellen. En die is toch volstrekt noodig, en wel ten allerspoedigste, om te voorko men dat de ommekeer, tot nu toe vrij wel vreedzaam verloopen, niet ontaardt in eene omwenteling, met al de onbe rekenbare gevolgen en daden van ge weld waarmede zij gepaard pleegt te gaan. S*ltiatiel|ik Nieuws. HEUSDEN, 12 Augustus. In de laatste dagen gewerden ons ver schillende kleinere en grootere plaatselijke mededeelingen, waarom wij gemeend heb ben die allen tot een geheel te verwerken. Zaterdag-avond had het de opmerkzaam heid van een voorbijganger gewekt, dat op den provincialen weg, nabij het Israël, kerkhof, een bord geplaatst is, waarop met zwarte letters op witten ondergrond ver meld wordt „Het is verboden alhier woon wagens te plaatsen" en ziet, een vijftal woonwagens, met uitgespannen magere paarden, hadden daarachter plaats geno men en zelfs had eene familie er hare tent opgeslagen. Zouden dit allen „ongeletter- den" zijn, tot wien dit verbod niet kan doordringen? Ook de gezaghebbende per sonen, in deze, (wij weten niet aan wien dit stukje grond toebehoort) gaven een bewijs van groote lankmoedigheid. Dat „Zondagsrust" voor de politie niet is weggelegd, werd weder Zondag bewezen. Reeds des morgens ten 5 ure hadden de alhier gestationneerde Rijks-Veldwachters een drietal personen te pakken, vertoevende in de genoemde woonwagens, ieder beladen met eene partij hout, getrokken uit de houtmijten, toebehoorende aandenHoogen Maasdijk. Het hout werd in beslag geno men en van den diefstal proces-verbaal op gemaakt. Een uur later hielden ze weder een visscher te Eethen aan, die met dob bers werkte, zonder acte of vergunning terwijl een paar uren daarna tweeeenden- vangers onder Giessen nu zelf in de fuik liepen. Zondagmiddag arriveerde alhier met de stoomboot uit Gorinchem eene bezending duiven, samen 175 stuks, die, onder toe zicht van Leden der Postduiven-club al daar, hier werden losgelaten ten 12 ure en 10 minuten. We vernamen nog niet hoe laat de eerste aankwam. 't Was een eerste proefvlucht, die weldra herhaald zal worden van uit Tilburg, ver- volgens uit Antwerpen en dan uit andere plaatsen in België. Maandag, reeds vroegtijdig, kwam het bericht tot ons, dat de Liedertafel „Oefe ning en Vermaak" van Waalwijk en Be- soijen op het Internationaal Concours te Antwerpen, een tweede prijs had behaald. Natuurlijk algemeene vreugde en feestelijke ontvangst in Waalwijk. Denzelfden dag, reeds des voorm. ten 10 ure, werd ons eene aangename afleiding bezorgd, door het voorbijtrekken van 3 batterijen veldartillerie, die vooraf nagenoeg alle straten wisten te passeeren, om over de Prins Hendrikkade de stad te verlaten, gevolgelijk den dijk te bereiken, do beide bruggen te passeeren en over Ammerzoden en Hedel weder koers te zetten naar hun garnizoen te 's Bosch. Hooren we hier hoogst zelden van brand, toch was er Maandag-avond ten 10 ure een begin van brand in het beneden lokaal van Concordia. Een petroleumlamp was uiteen gesprongen en had het tafelkleed en andere artikelen met een vuurgloed overdekt. Gelukkig bemerkte de slager Reas van uit zijne woning den brand, handelde direct door zijn jas uit te trekken en alles daarmede te bedekken wat brandde en het onheil daarmede af te weren. Iets later moest iemand, die aan Bachus te veel geofferd had, door de gemeente politie in arrest gesteld worden, 't Was donker en de houder van den sleutel wist spoedig het slot om te draaien, toen hij begreep dat de vriend binnen was. Waar was echter zijn co mpagnon-veld wachter Een gestommel aan de binnenzijde met een roepen, dat slechts zeer gedempt door drong, deed hem begrijpen, dat hij in te groote ijver ook zijn metgezel had gear resteerd, die nu weldra weder in vrijheid werd gesteld. En het laatste nieuws is het voornaamste Heusden, dat altijd trotsch is op zijne oranjegezindheid, begrijpt ook dat |het niet kan en ook niet mag maar evenmin wil achterblijven om op 31 Augustus op waar dige wijze den geboortedag van Hare Ma jesteit onze geliefde Koningin te herdenken. Reeds heden Woensdagavond, ten acht ure is eene vergadering belegd op Concor dia, waartoe alle echte Vaderlanders zijn uitgenoodigd. Komt allen op en kiest eene commissie, waarin vooral veel jonge leden. De oudere ingezetenen kunnen wenken ten beste geven, ontleend aan vroegere ervaring en goed offeren, wanneer bijdragen gevorderd worden. De jongere krachten moeten echter, naar onze meening, in hoofd zaak de uitvoerende kracht zijn. Op de j.l. Dinsdag hier ter stede gehouden Rijks-premiekeuring van dek- dengsten, werden 7 hengsten aangeboden. „Waltram" van Gebrs. Hagoort te Dussen moest echter buiteü mededinging blijven, omdat daarvan geen tijdige aangifte was gedaan. Toegekend werden de volgende onder houdsbijdragen f 300 aan Gebr. Oerlemans v. d. Schans te Drongelen voor den 4-jarigen zwarten witvoet „Cicero" f 200 aan B. Dekker te Sleeuwijk voor den 11-jarigen zwarte „Vrijbuiter" f 200 aan de associatie Biesbosch te Wer kendam voor den 10-jarigen donkerbruinen „Martin" f 150 aan M. Timmermans te Helvoirt voor den 4-jarigen zwarten „Rinaldo, af komstig van W. M. Branderhorst te Gen- deren en f 100 aan Adr. de Graaff te Babiion iën- broek voor den 3-jarigen zwarten „Frits". De 's Hertogenbossche Kunstkring arrangeert een tentoonstelling van schil derijen en teekeningen van hedendaagsche Nederlandsche schilders, waaronder van Bosschen oorsprong. Deze expositie zal gehouden worden van 30 Augustus tot en met 12 September. De uitgenoodigde kunslenaars, die allen eenige werken hebben toegezegd, zijn F. Bobeldijk. J. Bogaerts, J. Dooijewaard, Mevr. B. GrandmontHubrecht, A. H. Gouwe, H. Heijenbrock, F. Langoveld, Martin Monnickendam, H. Moerkerk, H. van der Poll, Willy Sluiter, Jan Sluijters, E. van der Ven en H. J. W ol ter. DRUNEN. Werd voor eenige weken door de Harmonie der Jongens-congregatie een bezoek gebracht aan de Fanfare der H. Familie te Heusden, Zondag 11. arriveerde hier per tram laatstgenoemde Vereeniging, om wederkeerig een vriendschappelijk be zoek te brengen in onze congregatie. Reeds aan den Hoek werden zij ontvangen door de Harmonie, waarna men, met het prachtige vaan der Fanfare „Heusden" aan het hoofd, bij afwisseling opgewekte mar- schen spelende, en vergezeld van een on overzienbare menigte belangstellenden, door Drunens straten trok. Na eene korte rust en het gebruik van een heerlijk glaasje bier, namen de leden der Fanfare plaats op de voor deze gelegen heid opgeslagen en versierde kiosk op de lommerrijke plaats der congregatie, tot het geven van een concert. Was onze verwachting hoog, het mag ter hunner eer gezegd worden, zij werd door de keurige uitvoering van een zestal [schoone nummers, verre overtroffen. De Fanfare beschikt over eene schoone bezet ting en goede krachten; het ensemble is goed, en onder de bekwame leiding van hunnen wakkeren en geachten directeur, slaagde het concert naar wensch en alge meene tevredenheid der honderden aan wezige belangstellenden. Om den leden der Fanfare eenige rust te bezorgen en tevens den tijd, die jammer genoeg zeer kort was, niet ongebruikt te laten voorbij gaan, bracht de liedertafel en Harmonie der congregatie, bij afwisseling eenige stukken ten gehoore. Ten slotte werd door de beide korpsen eene ensemble- marsch uitgevoerd. Dooi den WelEerw. heer president der Harmonie werd een woord van lof en dank gebracht aan de leden der Fanfare, voor de eer en het genoegen ons verschaft waarbij Z.Eerw. den wensch uitsprakdat dit bezoek zou bijdragen tot nauwere aan haling van den vriendschapsband tusschen de beide vereenigingen. De president der Fanfare bracht weder keerig in korte en kernachtige woorden dank aan het bestuur en de leden der congregatie, voor de vriendschappelijke en hartelijke ontvangst hun hier ten deel ge vallen, en uitte daarbij de beste wenschen voor den bloei der vereeniging, tot heil der leden in het bizonder en tot welzijn van kerk en maatschappij. Gaarne sluiten wij ons aan bij de uit- gebrachtte wenschen dat door wederkeerige bezoeken de ijver en de goede geest der leden moge vermeerderen, waarom wij de Fanfare der H. Familie „Heusden" een hartelijk en welgemeend „tot wederzien" toeroepen. NEDERHEMERT. Onze vroegere dorps genoot, de heer J. Straver, onderwijzer te Brakel, slaagde heden te Den Haag voor de acte Fransch. SLEEUWIJK. Het alhier bèstaande muziekgezelschap Wilhelmina" hoopt Don derdag a.s. deel te nemen aan het concours uitgeschreven door „Ad Astra" te Asperen. Met genoegen deelen we mede dat, Dinsdag j.l. door den heer A. P. van der Sluys met goed gevolg examen is afgelegd veor leerling aan de Rijkszuivelschool te Bolsward. POEDEROIJEN. Op de voordracht ter benoeming van een poldermeester in den dorpspolder Poederoijen en Zuilichem be neden den Meidijk, in de plaats van den heer P. W. Bok alhier, zijn geplaatst; le cand. G. A. J. Bok te Poederoijen, 2e cand. G. A. van Wijgerden te Poede roijen, 3e cand. W. de Boef te Zuilichem. GENDEREN. De rekening der gemeente over het dienstjaar 1907 sluit met een voordeelig slot van 511.18^ Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven De aanvoer van vee op de markten was vrij belangrijk. Belgische kooplieden koopen weer geregeld. Eerste qualiteit kalfkoeien zijn zeer gezocht, terwijl er veel vraag was naar melkvee en vet vee. In graskalveren en nuchtere kalveren veel handel. De prijzen waren als volgt: vet vee lstc kwaliteit 73 A 75 ct., 2de kwaliteit 63 66 ct., vette kalveren 58 tl 59 ct., vette var kens 50 51 ct., voor Engeland 00 A 00 alles per K.G. Melkkoeien f 140 A f 200, neurende f 130 A f 215, guste f 150 A f 200, pinken f 60 A f 95, kalveren f 15 k f 40, biggen f 5.00 A f 8, drachtige zeugen f 45 k f 70, drachtige gelten f 45 k f75, schot telingen f 18 k f 32, schapen f 14 A f 23, luxe-paarden, f 425 k f 635, werkpaarden lsto kwaliteit f 300 A f 415, 2e kwaliteit f 165 A f 265, twee-en-een-halfjarige f 260 A f 295, anderhal fjarige f 200 A f250 per stuk. De sterfte onder de varkens is te Och ten en Opheusden bijzonder groot. In eerstgenoemde plaats stierven er in de laatste dagen 33. Er zijn arbeidersgezinnen die er 5 verloren. liiniieiilnnd. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde Maandag Het gerucht tan aanzien van een ernstige rustverstoring op Nias berustte op een overdreven rapport van den controleur. De oorlogsschepen zijn on- noodig. Binnenkort gaat kapitein Kruis heer met 8 brigades marrechaussees derwaarts. De Red. teekent hierbij o a. aan Eenigzins vreemd doet bij deze kal- meerende tijding het bericht aan, dat er binnenkort 8 brigades onder kapi tein A. Kruisheer heengaan, zoodat de sterkte der aldaar ageerende mobiele colonne plotseling van 4 op 12 brigades marechaussees wordt gebracht. Er moet dan toch wel wat aan de hand zijn. Wij hebben trouwens al doen uitkomen, dat wij het troepje, sterk 4 brigades, onder den kapitein van den generalen staf J. F. Baerveldt naar Nias gezon den, voor de opgedragen taak wel wat zwak vonden. De New York Herald verneemt uit Willemstad, dat het stoomschip „Chris- tiansted" met den uitgezetten Neder- landsclien diplomatieken vertegenwoor diger in Venezuela, De Reus, aan boord, Donderdag naar Trinidad is vertrok ken. De kruiser „Gelderland" begeleidde de stoomboot tot buiten de haven. Bij het vertrek van den heer De Reus werden saluut :choten gelosteen groote menigte was aan de haven bijeenge komen. Men riep „Lang leve Konin gin Wilhelmina! Lang leve De Reus!" De Christiansted is een Deensche boot, welke in de West Indische wa teren de vrachtvaart uitoefent. De minister van buitenlandsche zaken had Zaterdag 11. een langdurig onder houd aan zijn departement met den Amerikaanschen gezant hier te lande. De veronderstelling zal wel niet te gewaagd zijn, dat dit onderhoud in de eerste plaats geloopen heeft over de houding, door de Vereenigde Staten tegenover het tusschen Nederland en Venezuela gerezen conflict aan te nemen. Men seint uit den Helder: Het pantserdekschip Friesland ont ving bevel zich gereed te maken voor een buitenlandsche reis, vermoedelijk naar West-Indië. Bijzonderheden zijn nog onbekend. De New York Herald verneemt uit Willemstad, dd. 9 dezer: De kruiser Gelderland vertrekt morgen met gewe ren en munitie naar het eiland Aruba, zoodat de bewoners zichzelf kunnen verdedigen. Gisterenavond kruiste daar in de buurt een Venezolaansch oorlogs schip. Volgens een bericht uit Nieuwediep is het pantserschip Heemskerck Dins dag vandaar naar West-Indië vertrok ken. Naar het Centr. verneemt, bestaan er ernstige plannen, om in 1913, ter herinnering aan onze onafhankelijk heidsverklaring in 1813, een wereld tentoonstelling te organiseeren in de hoofdstad of in de residentie. Reeds is men bezig commissies en sub-commissies te formeeren. Zooals men zich zal herinneren, zijn in den herfst van 1907 door de Heeren J. Zuurbier to Beemster en R. Visser te Berkhout, in de provincie Rhein- hessen, een aantal fokgeiten en bokken van het Zwitsersche Saanenras aange kocht, ten behoeve van een aantal per sonen in verschillende deelen des lands, welke zich daartoe hadden aangemeld. Over de resultaten met deze dieren ver kregen is men over 't geheel zeer te vreden. In meerdere plaatsen is zelfs de invoer van deze dieren aanleiding geweest, dat men in ruimer kring meer aandacht aan de verbetering van de geitenfokkerij is gaan schenken. In verband daarmede hebben de Hee ren Zurrbier en Visser besloten, zich in het begin van September e. k. weder naar Rheinhessen te begeven, om voor hen, die zich daartoe zullen opgeven een aantal geiten aan te koopen. Op verzoek van de Directie van den Landbouw heeft de Kamer van Land bouw voor Rheinhessen zich bereid verklaard genoemde Heeren in alle opzichten behulpzaam te zijn. Zooals bekend is heeft men juist het oog gevestigd op de provincie Rhein hessen, omdat de fokkerij van zuivere Zwitsersche geiten daar op hoogen trap staat. Reeds sedert meerdere jaren zijn daar in grooten getale fokgeiten uit Zwitserland, hoofdzakelijk van het witte Saanenras, ingevoerd. Voorts heeft men daar reeds talrijke geitenfokvereenigingen, welke behoor lijk de melkopbrengst controleeren, als mede een stamboek voor zuiver gefokte Zwitsersche geiten opgericht. Hier biedt zich dus de gelegenheid om tegen aan merkelijk lagere prijzen dan in Zwit serland zelf, zuiver gefokte Zwitersche geiten aan te koopen. In geen geval zal de prijs van een volwassen geit of bok, alle onkosten van transport enz. inbegrepen, f 45.te boven gaan. De Heeren Zuurbier en Visser stellen zich voor een bezoek te brengen aan de fokgeiten markt, welke den 3 Sep tember te Alzey zal worden gehouden en waar zij volgens mededeelingen, verstrekt door de Kamer van Landbouw, eene zeer goede gelegenheid zullen vin den om zoowel jonge als volwassen fok- dieren aan te koopen. Landbouwvereenigingen of particuliere personen, welke fokgeiten wenschen in te voeren, kunnen zich vóór 20 Augustus e. k. wenden tot deu heer J. Zuurbier te Beemster (prov. Noordholland). Als een bewijs, dat hef Hollandsche fokvee meer en meer in het buitenland de aandacht trekt, kan dienen het be zoek, dat eenige heeren uit Galicië dezer dagen aan ons land brachten. Op initiatief van een groot grond bezitter hebben die heeren ons land doorgereisd om gedeeltelijk voor parti culiere rekening, gedeeltelijk voor re kening van het gouvernement, eerste kwaliteit fokvee aan te koopen. Hiertoe hebben zij bezocht de pro vinciën Noord- en Zuid-Holland en Friesland. Het grootste gedeelte van Hofland*bebben zii uit Noord- ooiland betrokken, waaronder vier stie- uitVda"de e61?-en-twmtig dieren, welke uit deze provincie met tuberculine wer- ^gespoten, reageerde geen enkele, e regeering, die reeds veel had ge daan om vrijen doorvoer voor het vee te verkrijgen, verleende ook verder haren steun door de inspuiting met rijksserum te doen plaats hebben en de dieren door ambtenaren van het rijksseruminstituut te laten observeeren. Waar slechts vee van bekende pro ductie en afstamming door het buiten land wordt verlangd, is het alleen mo gelijk door een rationeele fokkerij, dus door te fokken onder toezicht eener fokvereeniging, die tot het stamboek is toegetreden, aan hunne eischen te voldoen. Fokkers, die hun belang begrijpen en de medewerking voor de regeering aanschouwen, zullen dus goed doen, zooveel mogelijk in die richting te wer ken, daar prijzen tot f 400 voor één jarig vrouwelijk fokvee vrij wat meer dan marktwaarde is. Onder de gemeente Meeden (Gr.) is een 16-jarige knaap aan nekkramp over leden. De politie te Delft nam een valschen rijksdaalder in beslag van het jaar 1867. Het randschrift ontbreekt. In de meelfabriek van de firma De Koster en Co., aan de Zijlsingel te Leiden is een droevig ongeluk gebeurd. De 55 jarige J. Heemskerk belast met graan sorteeren wilde zijn medearbei der, die bezig was een drijfriem of pees die van een vliegwiel was geloopen daar weer op te brengen, de behulp zame hand bieden. De riem liep aan den anderen kant er weer af en toen H. zich daardoor te veel voorover boog werd hij door het vliegwiel gegrepen en rond geslingerd. Toen men de ma chine tot staan bracht was de arme man deerlijk verminkt en de inmid dels ontboden doctoren konden slechts den dood constateeren. Zondagnacht is te Zuid-Eschmarke, gemeente Lonneker, een onbewoond boerenhuis van J. Wissink, dat gevuld was met hooi, uitgebrand. Even voor den brand uitbrak zijn een aantal on gunstig bekend staande personen uit Enschede binnen geweest. Er wordt aan brandstichting gedacht. Maandagmiddag kort na het verlaten van Rotterdam, kwam de President Steyn, van de reederij Fop Smit en Co., in aanvaring met een derz.g. „bak ken" van de firma Yolker uit Sliedrecht, gesleept wordend door de Schiedam. De sleepboot was niet bij machte tijdig den bak om te halen, waardoor, zwaar gierend, deze aan stuurboordzijde de President Steyn raakte. Door het kalm optreden van den ka pitein van de President Steyn bepaalde zich de aanvaring tot een hevigen schok, zonder dat de raderboot bescha digd werd en schoof de bak langs de stuurboord raderkast af. Daarna van richting veranderd, liep deze de sleep boot Alfina (vermoedelijk van Rotter dam) middenscheeps in, waardoor deze ernstig werd ingedrukt en kwam ten slotte, weder hevig gierend, nogmaals in aanvaring met de achter de Alfina komende twee Rijnaken, waarop men juist bezig was het anker te laten val len. Een dekknecht werd door den he vigen schok voorover van boord ge worpen, wist zich echter tijdig vast te klemmen en weder aan boord te klau teren. Hij ontsnapte aan een groot ge vaar, aangezien hij groote kans liep, tusschen de in botsing zijnde schepen verpletterd te worden. Een handelaar in oudheden wilde in de afgeloopen week van een weduwe te Scherpenisse een oud kerkboek met zilveren beslag koopen. Aangezien zij het over den prijs niet eens konden worden, vertrok de koopman zonder kerkboek. Na zijn vertrek vond de vrouw, bij het onwillekeurig doorbla deren van het boek, tot hare blijdschap en verrassing daarin een bankbiljet van f 100, dat, naar men vermoedt, door wijlen haar vader daarin is gelegd. Het boek had tal van jaren ongebruikt in een kast gelegen. De directie der Siemens-Martin-Staal- werken te Utrecht, deelt aan de N. R. Ct. mede, dat in haar gietwerkplaats met gunstigen uitslag het eerste T)lok staal uit haar Siemens-Martin-oven is gegotenwaarmede deze oven is in werking gesteld. Hiermee is naar de berichtgever er bijvoegt de ge boorte der gietstaalindustrie in Neder land een feit geworden. Zaterdagavond trachtte te Geertrui- berg bij het station de 22-jarige v. M. uit Oosterhout, komende van den trein, na nog eenige oogenblikken met een paar kennissen te hebben staan praten, op de in gang zijnde tram te springen. Vermoedelijk heeft hij zijn sprong ver keerd genomen en is terecht gekomen onder een met graan beladen goederen wagen. Zijn eene been werd ver brij-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2