voorraad werden door dezen laatste veroverd. Men verzekert dat de Hafidisten 300 dooden en 500 gewonden hadden en dat het hoofd der Hafidistische leger benden in het gebergte is gevlucht. Uit Marrakesj dd. 12 dezer: Gisteren zijn den gauschen dag ge wonden aangekomen, 300 man met 6 kanonnen zijn onder bevel van den zoon van El Glaoej tegen M'Toegi uit gerukt. De overtocht van Abd-el-Azis over de Oemerrabia wordt bevestigd. De Sultan heeft de vijandige krijgslie den van de Behammas verslagen. Te Tandzjer is gisteren een draad loos bericht van den Sultan ontvangen •lat de overwinning van M'Toegi be vestigt. Volgens de laatste berichten was Abd-el-Azis te Razel Aïn, op drie dagmarschen van Marrakesj. Hij zou er den 15den Augustus aankomen. Uit Casablanca aan de Matin De 14en 's avonds kampeerde Abd- el-Azis op drie uur gaans van Marra kesj. M'Toegi zou daar reeds binnen ge rukt zijn om den Sultan een triom- fantelijken intocht voor te bereiden. Men zegt, dat de Hafidisten in den slag tegen M'Toegi 300 dooden, 400 gewonden en 500 krijgsgevangenen ver loren hebben. In de hoofdstad van een der volk rijkste, centrale Staten van de Ameri- kaansche Unie, n.l. Springfield, in den staat Illinois, zijn in het laatst der vorige week ernstige onlusten tusschen blanken en negers uitgebroken. De ongeregeldheden zijn voortgevloeid uit een aanranding, door een neger onder buitengewoon schokkende om standigheden, gepleegd op een blanke vrouw. De tijding van het gebeurde verbreidde zich snelen de blanke be volking kwam in een staat van onbe schrijfelijke opwinding en verbolgen heid. De gevoelens van haat en afkeer tegen de kleurlingen namen zulke af metingen aan, dat een uitbarsting niet kon uitblijven. De blanken wapenden zich, liepen te hoop en deden Vrijdag een aanval op de wijk der kleurlingen. De politie was niet bij machte daartegen iets uit te richten. Vele negers waren gevlucht; maar niet weinigen waren gebleven om hun woningen te verde digen. Daar ook de negers gewapend waren, werd het schieten spoedig al gemeen. Al dadelijk in den aanvang van het treffen werden twee blanken neergeschoten, hetgeen de woede deed ten top stijgen. De negers, die het on geluk hadden den blanken in handen te vallen, werden letterlijk ter dood geknuppeldook werden vele kleur lingen gewond door geweer- en revol verkogels. Gedurende het gevecht vie len er telkens op straat neer. Herhaaldelijk poogde de politie de orde te herstellen, doch zonder succes. Na in de negerwijk vrijwel alles te hebben kort en klein geslagen, staken de blanken er tenslotte maar den brand in. Het aantal dooden en gekwetsten en de aangerichte stoffelijke schade, kunnen nog niet met eenige nauwkeurigheid worden opgegevenmaar de getallen zullen niet meevallen. Zaterdagavond sleepte een volksme nigte een onschuldigen neger, een 80- jarigen schoenmaker, uit zijn winkel en lynchte hem op een afstand van een paar straten van het kapitool. Men sneed den neger den hals af en hing hem op. De gouverneur liet troepen aanrukken, ter verjaging van de menigte, die voor de cavalerie vluchtte. Een andere menigte dreigde het tuighuis, waar een aantal negers hun toevlucht hadden gezocht, te bestormen. De ca valerie joeg deze menigte met getrok ken sabel uiteen. Een troepenmacht van 2500 man pratroeljeert in de stad. De toestand der negers is beklagenswaar dig. Zg durven zich niet op straat wagen. De uittocht van vrouwen en kinderen houdt aan. De overheid ge looft, dat zij den toestand meester is en dat de troebelen zijn afgeloopen. Te Parijs heeft een 27-jarige vleesch- houwersknecht, George Duchemin, zijne moeder, een 54-jarige weduwe, portier ster bij een fabrikant van scheikundige stoffen, den hals afgesneden omdat zij geweigerd had hem 50 francs te geven. Na zijn misdaad heeft hij zich van 400 francs, de spaarpenningen van zijn slacht offer, meester gemaakt. Na een deel daarvan verkwist te hebben, werd hij gearresteerd. Hij heeft volledige be kentenis afgelegd en toont niet het minste berouw. In Italië schijnen weer aardbevingen voor te komen. Volgens een bericht uit Messina is Zondag een hevige aardschok gevoeld in Melstratta, waardoor echter geen schade werd aangericht. In Castel di lucio is ook oen aard schok gevoeld, waardaar in enkele hui zen scheuren ontstonden. De Daily Telegraph verneemt: De Engelsche regeering overweegt, bij den hernieuwden wedijver in versterking van de vloot, het voorstel om een leeuing van honderd millioen pond sterling aan te gaan, tot vorming van een fonds, waaruit zij kan putten als het noodig is. Een aantal geldmannen hebben op zich genomen, het geld tegen zeer geringe provisie te verschaffen. Naar men gelooft zal dit plan verhoe den, de begrootingen in de war gera ken. Een invloedrijk deel van het kabinet is voor het voorstel, hetwelk gelijk staat met een verklaring, dat Engeland besloten is tot eiken prijs voor zijn vloot den maatstaf van ster ker dan twee andere staten te hand haven. Lord Rothschild heeft naar de Evening Standaard meldt, aan een vertegenwoor diger van dat blad, medegedeeld, dat hem hoegenaamd niets bekend is van het bovengenoemd voornemen. Volgens de Berlijnsche bladen, is de „kapitein van Köpenick" vrijgelaten op grond van een kabinetsorder van den Keizer. De Berlijnsche correspondent van de Kölnische Zeitung meldtIemand wien men zijne begenadiging waarschijnlijk algemeen en van harte gunt, is de, als kapitein van Köpenick, in de heele wereld welbekende schoenmaker Voigt. Het geniale boevenstuk, waardoor hij zich van de gemeentekas van Köpe nick meester maakte, het opcomman- deeren van soldaten, de inhechtenisne ming van den burgemeester al deze gebeurtenissen, die eerst stomme ver bazing, daarna een bijna onbedaarlijk gelach verwekten, zijn nog in ieders heugenis. De heele geschiedenis was zoo koddig, dat men bijna geneigd was, haar meer als een dwazen studenten streek op te vatten dan als een mis drijf. Voor het gerecht bleek later dat Voigt wel een misdadiger, maar van een tam slag was, die zich alle moge lijke moeite had gegeven, om eerlijk zijn brood te verdienen en waarschijn lijk nooit de kapitein van Köpenick zou geworden zijn, indien de politie het hem niet, op hoogst onnoodige wijze, door uitzetting uit verschillende steden onmogelijk gemaakt had, om aan den kost te komen. Voigt zal vermoedelijk zijn levens avond in rust kunnen besluiten. Een rijke dame heeft hem iu den tijd dat hij gevangen zat, een ruime toelage ver leend en moet hem, van den dag van zijne invrijheidstelling af, een levens lange lijfrente van 1200 mk. gewaar borgd hebben. Van vele kanten heeft men zich ook bereid verklaard, hem be hoorlijke bezigheid te verschaffen, zoo dat er uitstekend gezorgd is voor den man, die de heele wereld een tijd lang een allerdolst genoegen heeft bezorgd. De kapitein is nu 60 jaar; van de 4 jaren waartoe hij veroordeeld was, heeft hij 20 maanden uitgezeten. Al dien tijd had hij voorbeeldig opgepast. Volgens een telegram uit Sjanghai meldt de Chineesche pers, dat Enge land, naar Amerikaansch voorbeeld, af stand wil doen van het grootste deel van de schadevergoeding die China het wegens den Bokseropstand moest be talen. VMaatneliik. Mleum HEUSDEN, 19 Augustus. De a.s. Koninginnedag op 31 Augustus a.s. zal alhier niet onopgemerkt voorbij gaan. Eene feestcommissie is geconsti tueerd, bestaande uit de heeren F. Luijt, Voorzitter, L. de Moll, Onder-Voorzitter, J. C. Wijnands, Secretaris, Boeren Jr., Pen ningmeester, F. Schreuder en P. van Rijs wijk, Commissaris. We zien enkele bestuursleden al druk in de weer. Nu, er moet ook nog veel ge daan worden, als de voorgestelde plannen zullen bereikt worden. Ze hebben o.a. nog noodig eene sub-commissie voor versiering, eene dito voor kinder- en volksspelen en eene voor verlichting. Zoo mogelijk, dan is het voornemen om alles met 4 muziekgezelschappen op te luisteren. Behalve deze Feestcommissie, zal den zelfden dag de heer Alt een Orgelconcert geven, onder medewerking van enkele dames, zoo van hier als van elders en zal Floralia eene Tentoonstelling houden van de uit gegeven planten, met de daarop volgende bekroningen en daaraan een bloemen-corso verbinden, alles eveneens met muziek op geluisterd. Al die voorgenomen plannen kunnen slagen, als de commissie steun vindt bij het daarslellen harer sub-comités en het laatste vooral niet te vergeten, als de Heusdeuaren, die meermalen blijk gaven voor een goed doel hare gelden beschikbaar te hebben, ook nu niet achterblijven als hun gelde- lijken steun gevraagd wordt, om op waar dige wijze den Koninginnedag te vieren. Nu geen haarkloverijen voor den dag gehaald, om zich daarachter te verbergen, maar met opgewekten zin het aanstaande feest tegemoet gegaan. Boven alles klinke uit: „Leve onze Koningin". Maandag 17 dezer slaagde de heer P. J. M. Braams te Genderen voor het examen Fransch Lager Onderwijsde vorige week slaagden voor hetzelfde examen de heeren M. v. Rijswijk te Gameren en J. A. v. Rijswijk te Veen. Allen zijn oud- leerlingen van de R. N. L. alhier. Een kind van Hoks, oud 9 jaar, viel in de Demer. Gewoonlijk heeft dit weinig te beteekenen en kruipen de drenkelingen er zelf weer uit. Ditmaal zou dit echter verkeerd zijn uitgevallen, want het kind was reeds in zinkenden toestand, toen het door Joh. Merkx werd opgemerkt en ver volgens op 't drooge gebracht. De alhier gestationeerde Maréchaussée de Voogt, wordt 28 dezer van hier over geplaatst naar IJzendijke. Op de j.l. Dinsdag te Bergen-op-Zoom gehouden rijkspremiekeuring van dekheng sten werden de volgende onderhoudsbij dragen toegekendf 300 aan de Veretni- ging te Kruisland, voor Sansaref 200 aan D. Raaij makers te Steenbergen, voor Ster- rebon en aan denzelfden ook f 200 voor Saxonf 150 aan J. H. Koopman te Steen bergen, voor Brin d'Orf 150 aan A. C. Mattheeussens te Ossendrecht, voor Fleur d'Ossendrechtf 100 aan A. J. Weterings te Nieuw-Vosmeer, voor Voltigeur en f150 aan den zelfden voor Favori de Hon. Hier werd dus een bedrag van f1250 toegekend. WERKENDAM. Zondag 1.1. sprong een hond tegen het voorwiel van de stoom- fiets van dokter Bresier, toen deze zich +e Sleeuwijk bevond, ter hoogte van het ma- gazijntje, met het ongelukkig gevolg, dat de berijder met zijn machine van den dijk ging en daar neer viel, kneusende enkel en arm. Nadat de dokter bij den heer Van der Sluys was binnen gebracht, werd een rijtuig gehaald waarmede hij naar hier werd vervoerd, alwaar dokter Mijnlief de noodige hulp verleende. Eergister vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig met kennisgeving was de heer L. v. Everdingen. Na de opening werden de notulen gelezen, die behoudens eene kleine wijziging onveranderd werden goedgekeurd. Na de aanbieding van de gemeenterekening werden de heeren W. Kieboom en J. Visser, aangewezen om ze na te zien en van advies te dienen. Als zetters waren aan de beurt van aftreding de heeren B. en J. Visser. Een viertal werd opgemaakt om aan Z. Ex. den heer Commissaris der Koningin aan te bieden om daaruit weder een tweetal te benoemen. Dat viertal bestaat uit de volgende perso nen B. Visser, J. Visser, J. de Klerk en G. van Oord. Nadat verder eene verordening op de keeten eens voorloopig was onder handen genomen werd in een zitting met gesloten deuren overgegaan, ten einde een reclame inzake hoofdelijken omslag te behandelen. VEEN. Werd de vorige week bij ver schillende ingezetenen geinformeerd voor inkwartiering van circa 200 militairen in verband met de manoeuvres in September, thans is weer definitief bericht gekomen, hieraan geen gevolg zal worden gegeven. We krijgen dus geen soldaatjes. WIJK. Ook in deze gemeente begint de z.g. kinkhoest onder de kinderen erg te heerschener zijn gezinnen waarvan 4 a 5 kinderen er door zijn aangetast. De vlasoogst is nu ook in vollen gang. Verschillende veldarbeiders hebben er van nu af tot het voorjaar toe hun werk mede, dit nuttig artikel te bereiden. Als men weet dat dit artikel minstens 10 maal door de hand moet gaan eer het voor de markt bereid is, zal men wel tot de ontdekking komen dat er ook menig gezin een beBtaan in vindt. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven: De aanvoer van vee op de markten was toegenomen, de handel in de meeste soor ten van rundvee gelijk aan de vorige week, dat wil zeggenvlug tegen de bekende hooge prijzen. Wolvee was minder vlug, ook de biggen blijven nog altijd op lagere prijzen, het geen nu bijzonder merkbaar was, misschien wel tengevolge van de groote warmte. Naar België ging veel fokmateriaalnaar Enge land was de verzending van schapen en varkens niet heel groot. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 72 74 ct., 2de kwaliteit 65 467 ct., vette kalveren 58 4 59 ct., vette var kens (X) 4 00 ct., voor Engeland 00 4 00 alles per K.G. Melkkoeien f 140 4 f 215, neurende f 130 4 f 215, guste f 150 4 f 200, pinken f 60 4 f 110, kalveren f 16 4 f35, biggen f 4.00 4 f 7, drachtige zeugen f 45 4 f 60, drachtige gelten f 40 4 f 52, schot telingen f 20 4 f 30, schapen f 15 4 f 25, luxe-paarden, f 425 4 f 625, werkpaarden lsto kwaliteit f 300 4 f 415, 2e kwaliteit f 165 4 f 270, twee-en-een-halfjarige f 200 4 f 320, anderhalf] arige f 200 4 f210 per stuk. Rlnnenlamd. Buitenlandsche bladen bevatten Za terdag een telegram uit Apeldoorn, mel dende dat Hare Majesteit de Koningin in gezegende omstandigheden zou ver- keeren. Het bleek ons, aldus schrijft de N. Ct., dat te Apeldoorn dit gerucht alge meen geacht wordt waarheid te bevat ten. De gelukkige gebeurtenis zou tegen Februari-Maart mogen worden tegemoet gezien. Het Hof zou behoudens bij zondere omstandigheden den winter op Het Loo doorbrengen. Het trekt de aandacht dat Hare Majesteit zich meer dan ooit in acht neemt en zelfs maar zelden een rijtoer maakt. Wij maken niettemin van dit blijde bericht slechts onder voorbehoud melding, daar wij er rechtstreeksche bevestiging niet van kunnen geven. Nederland en Wenezuela. De Londensche Globe verneemt uit New York, dat te Washington nog steeds (het telegram is van den 14en) bespre kingen gaande zijn tusschen het Depar tement van Staat (buitenlandsche zaken en den Nederlandschen vertegenwoor diger. De Amerikaansche regeering zoo beweert de berichtgever van het Engelsche blad te New York op gezag van een collega te Washington zou geen bezwaar hebben geopperd tegen eventueele dwangmaatregelen, door Ne derland toe te passen op Venezuela. Te Washington acht men het feit, dat de Nederlandsche regeering het Amerikaansche gouvernement van te voren in de zaak heeft gekend, een streelend bewijs voor de praktische waarde van de Monroe-leer. De correspondent van de Globe gaat dan voort: „Op het oogenblik is er niets dat er op wijst, dat er iets bloedigers zal gaan geschieden dan het blokkeeren der Ve- nezolaansche kust door de Nederland sche marine, een dwangmiddel waarmee president Castro altijd heeft gespot. „Of dingen van ernstiger aard zullen volgen, hangt af van president Castro en zijn regeering. Men beweert, dat Castro moet hebben verklaard, dat mocht een Nederlandsch eskader over gaan tot een blokkade hij aan Ne derland den oorlog zal verklaren. Dat plan schijn belachelijkmaar lieden hier, die Castro kennen, houden hern tot elke krankzinnigheid in staat. Hij heeft een belachelijken dunk van de gevechtwaarde van zijn rivier-kanon- neerbooten en van de macht zijner troepen om elke troepenmacht, die'een inval doet, terug te drijven. Het feit, dat een van Castro's oorlogsschepen op het eind van de vorige week aan het kruisen was ter hoogte van het Nederlandsche eiland Aruba, wekt het vermoeden, dat een landing van Vene- zoloaansche troepen op dat eiland wordt beoogd, voor het geval dat de Neder landsche oorlogsschepen tot een vijandig optreden mochten overgaan. Zoo'n overval is volkomen uitvoerbaarmaar ook is het zeker, dat in een dergelijk geval slechts weinig aanvallers ooit Venezuela zouden terugzien. Het eiland heeft geen versterkingenmaar de be volking heeft onlangs van Curajao wapenen en minutie ontvangen, en een kruiser zal dicht in de buurt wor den gehouden zoolang de toestand kritiek blijft. „Er bestaan verschillende aanwijzin gen voor, dat in Venezuela de vijanden van Castro aan het werk zijn en het is waarschijnlijk dat er een algemeene opstand zal uitbreken, nog vóór de Nederlanders tot handelen zullen zijn overgegaan. De Morning Post verneemt uit Was hington, dd. 13 dezer Volgens de Was hington Post, is Pulido, de vroegere zaakgelastigde van Venezuela, die on langs door Castro teruggeroepen is, bezig, om met behulp van enkele rijke en machtige Amerikanen een omwen teling in Venezuela voor te bereiden. Naar de Tel. verneemt, zullen a.s. Vrijdag met het stoomschip Prins Mau- rits 50 manschappen van de koloniale reserve, uit Nijmegen, van Amsterdam naar Suriname vertrekken, ter aanvul ling der daar aanwezige tioepen. Dit zal de eerste maal zijn, zoo zegt het blad, dat van de koloniale reserve versterking naar de West wordt gezon den. De dag van vertrek van het pantser- dekschip Friesland van Nieuwediepnaar de Caraibische Zee is bepaald op 1 Sep tember. Naar de N. R. Ct. mededeelt, heb ben Ged. Staten van Noord-Brabant advies omtrent de al of niet rechts geldigheid der weggeldheffing ingewon nen bij prof. Simons, te Utrecht, en prof. Krabbe, te Leiden, en zijn de door dezen uitgebrachte adviezen, die beide luiden in bevestigenden zin, overgelegd aan de rechtbank te Breda, welk college op 29 dezer de overtreding dier heffing van mr. Hartog, te Bergen-op-Zoom, zal hebben te behandelen. Men meldt aan da 's-Hertogenb. Ct. De groote manoevres, die na eerst te zijn vastgesteld, later werden afgelast, toen weder werden bepaald te zullen worden gehouden op kleine schaal, zullen nu volgens laatst genomen be sluit vast en zeker gehouden worden op groote schaal tusschen Tilburg en Heusden, beginnende 17 September. Behalve het 2e, 3e en 6e regiment in fanterie zullen er aan deelnemen een regiment cavalerie en een regiment artillerie. Naar De Stand, mededeelt, gevoelt de heer Van Alphen zich na zijn zi3kte zoo verzwakt, dat hij zich genoodzaakt ziet het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor het kiesdisdrict Ommen aan het einde van het loopende zittingjaar neer te leggen. Men meldt aan de N. R. Ct Naar wij vernemen zal ons land in den loop dezer week worden bezocht door den heer A. Holm, directeur der staatsproefboerderij te Potchefstroom, die opdracht heeft van de Transvaal- sche regeering om in Nederland een aantal uitmuntende fokrunderen aan te koopen. Men schijnt in Zuid-Afrika tot de overtuiging te zijn gekomen, dat voor de toestanden daar te lande het Ne derlandsche vee het meest geschikt is. De door den heer Holm aan te koopen dieren zullen, evenals zulks in den laatsten tijd met meerdere bezendingen voor het buitenland bestemd vee is geschied, door een door vanwege de Nederlandsche regeering aan te wijzen deskundige worden onderzocht. Meer en meer blijkt dat eene op deze wijze uitgevoerde keuring voor den goeden naam van ons vokvee in het buitenland van groot belang kan zijn en dat deze maatregel zoowel door de fokkers hier te lande als door de impor teurs en de betrokken autoriteiten in het buitenland zeer op prijs wordt ge steld. Naar men verneemt, wordt overwo gen, den 31sten Augustus voor de uit voering van den post- en telegraafdienst als een Zondag te beschouwen. Toen Zondagavond een dame uit Amsterdam per rijwiel naar huis terug keerde van een bezoek te Amstelveen, werd zij even vóór de Katholieke school aan den Amstelveensehen weg tegen den grond geworpen door een man, die onverwacht van achter een boom sprong Een heer, die haar begeleidde, snelde haar terstond te hulp en sloeg den aanrander tegen den grond. Toen hij nu de dame verdere hulp verleende, werd hij onverwacht van achter aange vallen en kwam hij langs den steilen kant in de sloot terecht. Weder op het droge geklommen, drong de aanvaller, woedend over zijn tusschenkomst, tot driemaal toe op hem aan, doch werd evenveel malen vrij onzacht tegen den grond geworpen. Toen scheen hij genoeg te hebben. Wel volgde hij dreigend en scheldend den heer naar een boerderij waar deze zich vervoegde om hulp en om zich te reinigen, doch daar bleef het bij. De vermoedelijke dader is een boe renarbeider, wiens naam bij de politie bekend is. Te Oploo (gem. St. Antonis) N. B., heerscht de typhus in zoo erge mate, dat er reeds een negental lijders be zweken zijn, en er nog een betrekkelijk groot aantal lijdende is. De linnenfabriek van de firma HJ v. Puyenbroek, te Goirle, is stop ge zet, wegens de weigering van personeel, het behangsellinnen, tot dusver door handweveis thuis vervaardigd, op de fabriek te bewerken. Ongeveer 200 man zijn nu zonder werk. Op de kermis te Wijnbergen, gem. Bergh (Geld.) is Zondagmorgen een 14-jarig meisje uit een luchtschommel gevallen. Bewusteloos werd zij opgeno men en naar huis vervoerd. Haar toe stand moet ernstig zijn. Te Borne is Zondagavond G. J. Mee- ktnkamp door zekeren V., uit Hengelo met drie revolverschoten levensgevaar lijk gewond. Uit Oss wordt aan de Tel. gemeld In 't laatst van de vorige week is er een poging tot brandstichting ge daan in de wattenfabriek der firma Van den Bergh alhier. De brandstichter of brandstichters hebben zich door een raam aan den achterkant der fabriek toegang weten te verschaffen. Vervolgens hebben zij vermoedelijk' het houten kastje, waarin de dtversj sleutels der verschillende lokalen ge borgen waren, geforceerd en toen hij verschillende kapokmachines, hoopjes watten en kapok zoodanig gelegd, dat het een het ander moest doen ontbran* i den en zoo de geheele fabriek in den brand zou vliegen. Gelukkig is hun opzet mislukt en werd de brand in zijn begin gesmoord. De brandstichters schijnen vervolgens de fabriek door de poorten aan de straat zijde verlaten te hebben, daar deze open bevonden werden. Als verdacht van brandstichting is door de marechaussee gevangen geno men zekere v. B., een ontslagen oud werkman, die wederom om werk ge-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2