near, waarmee men hem liet weten En op Dinsdag 3 November, op het zelfdeden wachtten. werden afgekeurd, al» «ijnde t «le 10 gevangenen moesten over- nor, die nit Herpt, OuAheusden, Hedik- gebracht worden naar de citadel en huiien. Nieuwkuik en Vlijmen. dat een officier hen met een escorte z^Ma^arood te h^f acht rat door ron komee af balen. Een nor later kw. AMwU d„ „,t GshwJ Qnt- iren de officier en zyn escorte aan de gevangenis Hij vertoonde de papieren,houderevereeniging alhier, een vereemgmgs- die hem het recht gaven de ge van ge- lokaal geopend worden in het voormalig nen mee te nemen, teekende in het ..Militair Tehuis", dat door den heer Van register van den directeur voor ont vangst en de directeur keek self toe, hoe de gevangenen in den celwagen stapten. Den volgenden morgen vond men in een bosch nabij Paviak den ledigen celwagen en de uniformen van den officier en sijn soldaten terug. De gevangenen en hun bevrijders waren verdwenen. Van Jol* 1907 tot September 1908 zijn, blijkens officieele opgaven, 12906 Kore&nen door de Japanners als op standelingen gedood. Ten gevolge van een ontsnapping van koolzuurgas in de mijnen van Larochelle zijn acht mijnwerkers gedood. Sedert verleden jaar mag in Engeland een vrouw als mayor gekozen worden. Dat is nu voor het eerst geschied. In High Wycombe, een stad van ruim 17,500 inwoners, is Miss Dove, een oud leerares bij het middelbaar onderwijs, tot bnrgemeesteres gekozen. Blijkens van H. M. gezant te Wee- nen ontvangen bericht, is in Oostenrijk- Hongarije alle uitvoer en doorvoer van wapenen, s< h iet voor raad en krijgsmate- rieel, bestemd voor Servië of Monte negro, verboden. Te Finsberg, in SileziS, is de weduwe Glaser gearresteerd, onder verdenking haar verleden jaar overleden man ver giftigd te hebben, benevens 2 knapen van 7 en 4 jaar, haar kleinzoons. De drijfveer tot die misdaden moet zijn zich van verzekerde sommen op het le ven der slachtoffers meester te maken. Boven Shawnee, in Oklahoma, heeft een wolkbieuk plaatsgevonden. Het water in de rivieren en Deken wies zeer snel en bij de overstrooming, die volgde, moeten ongeveer 100 menschen zijn omgekomen. Uit Napels kwam Donderdag bericht, dat de Etna al twee dagen yverig aan het lava spuwen is. In den omtrek valt de asch overvloedig. Zeppelin's luchtschip steeg gisteren middag om 2 uur te Lanzau op en voer tegen den wind in naar Friedrichshafen waarna het terugkeerde en nogmaals koers naar Friedrichshafen zette, daar voer het langs den Wurtemburgschm oever en vloog het meer over naar den den Zwitserschen oever. Vervolgens keerde het naar Friedrichs hafen terug, waar het eenige malen over het slot voer en ook landwaarts stuurde. Het luchtschip landde gemakkelijk om half zes te Lanzau. De Parseval steeg gisteren ook voor 't eerst op na zyn ongeval op 16 Sep tember. Óm 10 uur werd het gevaarte uit zijn loods gehaald. In de schuit zaten majoor von Parseval, nog drie officieren, van wie er een het ministerie van oorlog vertegenwoordigde, een in genieur en een machinist. Tegen een oostenwind, die een snelheid van 3 5 M. in de seconde had, voer bet lucht schip in. Na een tocht van een uur, over Charlottenburg en oen deel van Berlyn, landde het weer veilig. Het had een grooter vaart geloopen dan vroeger. (Ma a <««*1 li li HKUSDEN, 24 October. De orgelbespeling op 30 October as. in de Herv. Kerk alhier, door den heer Alt, die dee avonds ten half zeven zal aan van gen, zal geschieden onder medewerking van den heer Spiero, solo-baxuinist te 's Boech Bij een dezer dagen te Zutphen ge honden vergelijkend examen voororganis van de Groote of St. Walburgkerk, waren 61 sollicitanten opgekomen. Hiervan ver kreeg de heer Alt alhier het hoogste aan tal hoogste punten; zoodat te verwachten is, dat hij weldra zal worden benoemd om de vacature van den heer M. Brandts Buys aan te rallen. Bewijst dit, dat onze organist onder de eerste orgel bespelers van Nederland behoort toch zou het ons en velen met ons, ten zeerste spijten, als hij aan eene eventuee volgende benoeming gehoor zon geven. Zondagavond te 6 ure hoopt de We Eerw. heer Ds. G. P. A. Ruysch van Dug- teren voor zijn gemeente op te treden, bi welke godsdienstoefening de nieuw aange legde gasverlichting in gebruik zal worden genomen. Op Maandag 2 November, dee voor- mid '"ga kwart voor tfen zullen alhier voor de Nationale Militie loten de lotelingen uit Drongelen, Meeuwen,Genderen, Drunen, Heusden, Veen en Wyk c. a. Everdingen gedurende de wintermaanden welwillend is afgestaan aan genoemde ver- eeniging. Alle Protestantse he jongelui worden uit- genoodigd alsdan kennis te komen maken met de gezellige kamer, waar allerlei lec tuur tot lezen lokt en verschillende spelen de gelegenheid bieden den avond aange naam door te brengen. Waar /lb. Zaterdagavond de entrée vrij is zal op de andere avonden bet lokaal is voortaan ook des Zondags na half acht geopend een kleine wekelijksche bijdrage gevraagd worden om de noodzakelijke on kosten te bestrijden. Van harte hopen wij, dat genoemde Af- deeling op den steun van allen mag reke nen en hare pogingen door allen gewaar deerd worden. •SLEEUWUK. In de Donderdag jj. ge houden raadsvergadering is besloten om by eventueel te houden stemmingen ook in dit deel der gemeente een stembureau zitting te doen nemen. Voor de buurt schap Kille zal eerst worden onderzocht of aldaar een geschikte localiteit aanwezig is. De heeren A. Sigmond en C. Slagmolen werden op de voordracht geplaatst ter be noeming van een zetter in de plaats van wylen den heer Baas bank. NIEU WENDIJK. Hier heerscht de de vlekziekte nogal. Van een eigenaar be zweken in een nacht twee tamelijk goede v&rkens. Gelukkig zijn ze verzekerd. Alhier is overleden de heer H. O. Weenink, gepensionneerd opzichter eerste klasse van den waterstaat. De overledene bereikte den leeftijd van 54 jaar en was algemeen zeer geacht. AALST. Donderdag stonden van hier terecht voor de rechtbank te Tiel eenige baldadigen welke op 31 Augustus ji. rui ten hadden vernield aan de woning van den koopman De Noo en den gemeente veldwachter. Voor den hoofddader werd 5 maandtn gevangenisstraf geëischt, de anderen kregen 3 maanden. Het is wel te voorzien, dat door strenge straffen, de baldadigheden welke in deze gemeente zoo vaak voorkomen, den kop in gedrukt worden. De koopman V. had deze week zijn twee honden aan een touw en zou huis waarts ga&n. Op den Machiendyk krijgt een der honden een geit in het oog en nu was hij niet meer te houden. De geit wilde vluchten, doch werd spoe dig achtervolgd door den hond, die als razend op zyn prooi aanvloog. In enkele oogenblikken was het met de geit afge- loopen, daar hy totaal verscheurd werd. De eigenaar van den geit was natuurlyk hierover slecht tevreden en vroeg eene scha devergoeding van f 10, waaraan door den koopman hoewel niet gaarne voldaan werd. Een duur grapje dus. WIJK. Aan alle lotelingen alhier zal worden toegezonden een drukwerkje van den Ned. Bond van Geheel-Onthouders, afdeeling Heusden, met het doel om het drankmisbruik op den dag der loting tegen te gaan. Het rijden van den grint over den hoogen Maasdijk alhier, is aanbesteed voor 30 cent per M* De openbare schooi nadert hare voltooiing. Nog enkele weken en het laatste werk zal er aan gedaan zijn. Het geheel is een sieraad der gemeente. Zij voldoet aan de eischen der hygiëne. De plotseling ingevallen nachtvorsten veroorzaken ln deze omgeving eene groote bedrijvigheid. Met het oog op de bieten leverantie is het waar te hopen dat de vorst voorloopig nog wat achterblijve daar anders vele landbouwers voor wien de zomer toch reeds slecht was, nog meer getroffen zonden worden VEEN. Naar wij vernemen mogen de bieten, reeds vóór eenige dagen op de lading plaats gestort, nit gevaar van bevroren te zijn, alhier niet worden gescheept. De lading daarvan is derhalve gestaakt moeten worden. Donderdag herdachten A. Verbeek en zyn echtgenoote den dag waarop zij 25 jaar geleden door den echt werden ver- eenigd. ANDEL. Met den lotingsdag werd aan den 14-jarigen J. EL alhier, zooveel jenever toegediend, dat de dokter gehaald moest worden en de jongen pas den volgenden dag tot bewustzijn kwam. !%ederlaml en leneziiela. „De Vrymoedige", van Willemstad, schrijft in haar nummer van 1 October: Al de groote Ned. persorganen drin gen aan op eene vreedzame oplossing van de tusschen Nederlanden Venezuela bestaande geschillen. Inderdaad zou znlk eene oplossing volkomen gevoegd heb ben aan het kleine Nederland, het land der vredee-oonferenties, van het Arbitragehof, van het eerlang te ver rijzen Vredespaleis, het Rijk, waarvan de schepter in handen is van eene ver tegenwoordigster van het zwakke ge slacht, als Nederland te doen had met een Staatshoofd, dat, volkomen toerekenbaar, zijne handelingen richtte naar de regelen van het volkenrecht, naar de voorschriften der welbegrepen, het volksgeluk beoogende regeerkunst, naar de ingevingen van ware staats manswijsheid, en niet met een dans- zuchtigen, slechts op genietingen be dachten, evenals een stoutejongen slechts door tuchtiging tot rede te brengen president Castro, wiens wil in zi n land de hoogste wet is en die zich verbeeldt met de mogendheden te kunnen spelen als de kat met de muis, met een man, die, ontbloot van geestesgaven, zich wel wist te omringen door bekwame, ont wikkelde en talentvolle mannen, doch dezen tot zijn ongeluk door vreesaan- jaging of gunstbewijzen tot gedweëe uitvoerders van zijne grillen wist te verlagen. Castro heeft zijn volk doen gelooven, dat hij door zijna buitengewone dap perheid en onversaagdheid dien mo gendheden eerbied heeft weten in te boezemen, zoodat zij hem niet aandur ven en voor hem in het stof moeten kruipen. Het is dan ook zeer twijfel achtig, of een dergelijke bewindsman, die wraakzuchtig van aard schynt te zijn, zich zal laten vinden voor een beide partijen bevredigend vergelijk, waar hij zich zei ven of zijn land zwaar beleedigd acht. Hij zal in zijn eigen waan op alle punten gelijk willen heb ben en onvoorwaardelijke erkenning daarvan vorderen. Een schikking tus schen deze kolonie en zijn land zal langs minnelijken weg niet door en met hem te verkrijgen zijn, en.zoo ja, dan slechts ▼oor zoo lang als hij wil of Cura9&o hem weer te recht of ten onrechte de eene of andere reden tot ontevreden heid en wraakneming mocht geven. Slechts voor wapengeweld, voor dwang middelen, b.v. door eene blokkade die hemzolven en zijn volk van hun onmacht overtuigen, zal hij wijken en het lioofd buigen. Geen geschiktere gelegenheid er toe voor Nederland dan nu, daar alle beschaafde naties inzake zijn geschil met Castro's land op zijne I hand zijn. Het is Nederland nu gemak- j W i kelijk, om dien stijfkoppigen president •- Door den biutoogewonen l**en «- da, Norland niet. rooale teretand, ondervindt de scheepeaart hier men jn Venezuela pleegt te spotten, veel vertraging, verschillende schepen raak- giechts één oorlogsschip bezit, dat tel len deze week aan den grond. Ook voor keus als het dat land moet bezoeken, de bieten is het strenge weer ongunstig,anders wordt genoemd, maar over de daar reeds partij yes, welke slechts op la- noodige scheepsmacht beschikt, om zyne door den vorst geraakt. GFESSEN. De beetwortelcampagne is alhier in vollen Begunstigd door het echoone weder is men allerwege druk bezig dit product ter verzending naar de fabrie ken gereed te maken. De schippers hebben dan ook hun han den vol de bieten, welke hoog opgestapeld liggen, te vervoeren. Over 't geheel is de opbrengst vrij goed. In deze gemeente is een geval van typhus geconstateerd, 't Is te wenacnen, dat deze ziekte zich niet verder zal uit breiden. ALMKERK. Gisteren middag is een schuur met aanwezig stroo, toebehoorende aan den smid P. r. d. Water, afgebrand. Kinderen, spelend met lucifers, waren de oorzaak. DU8SKN, (polder.) In het lokaal .,Uw Koninkrijk Kome" zal aa. Zondagnamid dag 2 uur optreden, de predikant der Ned. Herv. gemeente alhier, da Klaaasen. AALBURG. Dinsdag 27 October, bopen Ja» Vos, algemeen bekend onder den naam van Jan de Wit, en zijn vrouw den dag te herdenken, dat zij voor 50 jaren in den echt werden verbonden. Dat het den oud jes dien dag aan belangstelling niet zal ontbreken, laat zich denken. Z ALT BOM MEL. De najaarsveemarkten zyn Dinsdag aangevangen. Als eersten marktdag was de aanvoer niet gering te noemen, nl. 125 runderen en ló kalveren. De handel was echter slap. Besteed werd voor kalveren f 30 k f 50; pinken f 60 i f 85li-jarige ossen f 90 i f 115guiste vaarzen f 110 f 130kalfva&rzen f 100 i f 180. Door den Dykstoel van Bommeler- waard boven den Meidijk werd aanbesteed de levering op verschillende plaatsen van 14 dikke vimmen noodhout. Aan de laagste inschrijvers werd het gegund voor een to taal bedrag van f 697. eer en waardigheid te doen eerbiedigen als zij geschonden worden, en om rijne onderdanen in «len vreemde te bescher men en te verdedigen tegen willekeurige handelingen van satrapen en despoten, die tot veler ongeluk soms erin slagen, het gezag in handen te krijgen. Nu is het zaak voor Nederland, om dooreen flink machtsvertoon en desnoods door machtsgebruik zijne geschillen met Ve nezaela op een duurzamen voet te ver effenen en zoodanige schikkingen te verkrijgen, dat deze kolonie niet langer blootgesteld zal zijn aan den willekeur of de luimen der machthebbers in Venezuela. Voor deze kolonie is de wijze van optreden van Nederland eene quaestie geworden van leven of dood. Nederland heeft het vonDis te strijken! Bij een lakenhandelaar te Amsterdam werden gedurende de laatste maanden, vooral tijdens de afwezigheid van de vrouw des huizes, voortdurend stukken uit de huishouding, als linnengoed, een gouden horlogeketting enz., vermist. Ook in zedelijk opzicht was er nogal wat aan U> merken op het dienstmeisje, dat eerst 18 jaar oud was. Van de ver missing werd aangifte gedaan bij de politie. Ook volgde na den terugkeer vvn mevrouw een nauwkeurig ouder zoek van de voorradige stoffen en het huishouden. Daarbij bleek, dat het meisje op de meest brutale wijze stuk ken van de rollen stof uit het maga zijn wegsneed, om er kleedingstukken van te maken. Ook wist ze zich mees ter te maken van een huissleutel. Aan haar beminde te Arnhem schreef ze brieven, waarin ze zeide, dat hij best in het huis van mevrouw kon komen logee ren, omdat zij den huissleutel had en mijnheer en mevrouw er toch niet waren. Op geld behoefde hij ook niet te zien, want dat had zij genoeg. Op het kamertje der dievegge is een hoeveelheid van de gestolen stoffen teruggevonden, nadat de familie van het meisje, achterdocht krijgend, mede eenige coupons stof aan den eigenaar terugbracht. De aanhouding van het meisje had de vorige week plaats. Ondertusschen schynt gebleken, dat de zaak nog groo- teren omvang heeft dan aanvankelijk werd gedacht, want eergisteren had de aanhouding van twee personen plaats, waaronder die van een opkooper aan de Voetboogstraat te Amsterdam. De commissaris van politie van de le sectie te Amsterdam verzoekt thans de aanhouding van den voortvluchti- gen postcommies Douwe de Vries, geb. te Heerenveen 18 December 1880, wo nende Prinsengracht 293 te Amsterdam verdacht van valschheid in geschrifte en verduistering van f 23,000 ten na- deele van het Rijk. Naar wij vernemen is door Mr. A. Slob te Rotterdam bij deD officier ven justitie aldaar een aanklacht ingediend tegen den heer C. Sijthoff, directeur uitgever van het „Rotterdamsch Nieuws blad" wegens de verspreiding van aller lei schandelijke en beleedigende praat jes door dat dagblad, in verband met een door Mr. Slob onlangs voor de Rechtbank te Rotterdam gevoerde ver dediging van een landbouwer beklaagd van melkvervalsching. Zooals men zich herinnert geldt deze aanklacht de beschuldiging door het „Rott. Nieuwsblad" tegen mr. Slob uitgebracht, als zou hij den verslagge ver van het „Rotterd. Nieuwsblad" voor twee gouden tientjes hebben trachten om te koopen van deze rechtzaak geen melding te maken. Eveneens is bij den officier van jus titie te '8 Gravenhage een aanklacht ingediend tegen den heer W. Udo al daar wegens den beleedigenden inhoud van een ingezonden stuk in het Nieuws eu Advertentieblad „De Meerbode" van Woensdag 21 October, rakende het zelfde proces in zake melkvervalsching. Op het kruispunt bij de Kranenbur- gerweg en Groot Hertoginnelaan te 's-Gravenhage heeft gistjravond om streeks half elf een hevige botsing plaats gehad tusschen de electrische tram en de 8 toom stram, komende van Scheveningen. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad, behalve dat de bestuurder van de electrische tram licht verwond werd. De materieele schade is groot, de oorzaak onbekend. Toen gisteren in den vroegen morgen de vronw van E. H. te Blessum zich onderweg bevond met eenige koeien, die zij naar de veemarkt te Leeuwar den moest vervoeren is zij daarbij door de dieren op den grond geworpen en dermate verwond, dat zij kort daarop aan de gevolgen is overleden. ning had by gewoond, vroeg aan deze drie militairen of by mee mocht op de schuit, wat hem werd toegestaan. Het laatst stapte hij op het vaartuig, met het gevolg, dat de schuit haar vracht toen niet meer kon houden (de Amerikaan was een zwaar persoon) en kantelde, zoodat alle vier in de Mark terecht kwamen. De Amerikaan pakte een der solda ten om den hals en verdween met hem in de diepte en een derde kon ook niet zwemmen. De vierde, de milicien D. de R., een Dordtache jongen, uitstekend zwemmer, bedacht zich geen oogenblik en ving op zijn eentje het reddings werk aan. Eerst pakte hij den Amerikaan beet, die den anderen soldaat daardoor los liet. Wel had De R. moeite, hem het hoofd boven water te houden, maar hy had hem toch gauw aan den kant. Zijn beide krijgsmakkers bracht De R. ook spoedig op het droge. Zeker waren deze drie verdronken als De R. niet zoo kordaat was opgetreden. Bij het ongeval waren een schop eu een meetkoord in de diepte verdwenen. De R. nam een kort besluit, begaf zich weer te water en dook naar de schop, welke hij spoedig boven bracffl. Toen weer een sprong, weer ging hij naar beneden en ook het koord bracht hy boven, wat door zijn makkers met een luid hoera werd begroet. Voorwaar flinke staaltjes van durf en vastbera denheid van dezen jeugdigen krijger. Naar de Prov. Gron. Ct. verneemt, is een wijziging van de personentarie- ven bij de Staats-spoorwegen in bewer king welke binnenkort zal worden in gevoerd. Het heet dat o. a naar Dnitsch voorbeeld de retourkaarten zullen ver vallen, uitgezonderd bij de buurtspoor wegen. De werklieden der artillerie-inrich tingen te Zaandam hebben de mede- deeling ontvangen, dat 1 November de 8 urige arbeidsdag wordt ingevoerd. De bedoeling is, daarmee voor de 5 win termaanden een proef te nemen. Donderdagavond heeft te Leiden P. K.. een man van middelbaren leeftijd, aldaar thuisbehoorend in liet volkslo gement van O. K. de Vries aan de Beestenmarkt, aldaar, een aanslag ge pleegd op een vrouw van denzelfden leeftijd, met wie hij gedurende 18 jaar in buiten echtelijken staat had geleefd, doch die hem in den laatsten tijd had verlaten. Hij had al eerder gedreigd haar te zullen vermoorden. Gisteren avond viel hy genoemd logement haar met een scherp mes aan en bracht haar zware verwondingen toe. De vrouw werd naar het academisch ziekenhuis vervoerd, waar de verwondingen, hoe wel ernstig, niet levensgevaarlijk ble ken. Een vier-jarig jongetje uit de Wijn straat te Aruhem, had het ongeluk bij het spelen een eikel in de keel te krij gen. Geneeskundige hulp werd spoe dig ingeroepen, doch tijdens de behan- ling overleed het kind. Burgerlijke Ktand. Heusden, van 15 tot 22 Oct. Getrouwd H. van den Berg en J. C. van Rijswijk. Geboren Maria Bernadetta Gerarda, d. v. J. A. van Bavel en A. G. van Schijndel. Overleden A. v. d. Wiel, 7 m. Werkendam, van 16 tot 23 Oct. Geboren: JohanDa Georgina, d. v. D. Groeneveld en A. van Zante; Cor- nelis, z. v. M. Hoeflaak en B. van den Berg; Cornelia Johanna, d. v. D. de Rooter en Th. Holster. Overleden: Martinusde Graaff, 18d. Dorus de Keyzer, 4 m. Dewerken en Sleeuwijk, van 13 tot 20 Oct. Ondertrouwd: J. Bastmeyer en M. J. Ottevanger; W. Scherft en H. W. Walraven. Geboren Lucas, z. v. N. C. van Heu- kelum en T. van Drunen. Aanbestedingen. Maandagmiddag had een afdeeling infanterie te Breda oefening in het over zetten van personen over de Mark. Ten slotte bleven nog drie soldaten over, die met de schuit (een met stroo gevuldeu zak) naar den anderen oever moesten. Een Amerikaan, die de oefe- 84 Oct. ProT. beetaur ran Utrecht, het roortietten der rerbreeding raa eea rek tib het Merwedakanaal tetechea Jntphaaa en Vreewijk e» het bekleeden ran dm Ooatelgkea orer dier rerhreediac. het mtkea eener bekleediag ni den ooetelgkea orer benoorden de ooate- lijke (chnUlnit te Utrecht ea het rerraagen na houten beeehoeiinrea laaga dea we» tel ijken oerer te Jntphaaa door baeahminrtjea, ia 8 pert, aa ia maaea. Ramfag re re. 1 f 89.0, pert. 9 f 825 pert. S f 8850, maaaa f 8800". 27 Oet. Mg. tot EspL rae Staitaepeorw te Utrecht, het detnpea ran de eeheidiagaaloot laan dea Scheak- weg met bgbehooreade werken op het atatioa Dea Haag. Ramiag f 1850\ 28 Oet. Pror. heetnnr ren Zeeland, het onderhonden ran da tramweghrrenn aaa het Zij pc, ged. de jaren 1809, 1910 ea 1911. Raming f 8001 per jaar. 28 Oet. Pror. heetnnr raa Zeeland, het rerriehtea ian begwrwerk ia de gaal ia het Veer*»*, toeaan* ge rende let de baiteaharea ran het kanaal door Walcheren te Veer». 7 Nor. Het Dep. ran Joatitie te YGrarenhace, de boaw raa e RgkaopToedin*»te*tieht roor jongen» ea daarmede ia rerheed ataande werken ta Amerafoort. Raming f 858.200. 9 Nor. Pror. beat aar ran Zuidbollaad. het dri-jarig onderkooi raa de orerlatea ia dea Waalwjjk boren Go- riaehem ea raa een gedeelte der waterkeeriag te Ge-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2