Het Laud van lleusden en Alteoa. de Langstraat en de iiommelerwaard. Iets over het vleesch. OOM BEHNAC. l itgever: L. J. YEERMAX, Heusden. FEUILLETON. :T UiO VAN ALT-1'' VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden l.OO, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regtl meer 7l/t ct. Groote letters naar plaats ruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Hoewel bet vleesch onder de voe dingsmiddelen een voorname plaats in neemt, kan aan het gebruik er van talrijke gevaren voor de gezondheid verbonden zijn. In de eerste plaats komen er dierlijke parasieten in voor, vervolgens plantaardige, en ten derde kan het vleesch na het slachten ver anderingen ondergaan, waardoor het gebruik tot vergiftiging aanleiding geeft. We achten het daarom niet ondien stig de bezwaren hiervan wat nader te beschouwen. Als dierlijke parasieten kunnen we noemen de trichinen en lintwormen. De trichinen bevinden zich in het var- kensvleeech. Zij zetelen in de spieren in kapsels, deze worden in de maag van den mensch opgelost, waardoor de 1 millimeter lange wormpjes vrij in den darm komen. Hier groeien ze tot een lengte van 2 en 4 millimeter. Dan zyn ze geschikt voor voortteling en zeven dagen daarna brengt ieder wijfje 1000 1300 larven voort. De oude sterven na 58 weken af, de larven boren zich door den darmwand heen en lan den ten slotte in de spiervezels aan, waar ze aangroeien tot volwassen tri chinen. Door deze parasieten treden velerlei verschijnselen van meer en minder ernstigen aard op. Misselijkheid, braken, diarrhée, gepaard met koliek pijnen komen in t begin, maar al spoe dig komt een karakteristiek gevoel van overgroote moeheid in de spieren voor den dag. De spieren zijn ais het ware verlamd. Nu is het van het groote belang, in welke spieren die parasieten zich vestigen zetten ze zich in de ademhalingsspieren, dan krijgt de patient een heftige kortademigheid, in de beenen veroorzaken ze de rheuma- tische pijnen, in het strottenhoofd heeschheid enz. Men ziet, het is een hoogst ernstige infectie, te meer, daar men er niet gemakkelijk afkomt. De varkens zelf krijgen de trichinen van de ratten, die door hen opgegeten worden. De afdoende maatregel is, het vleesch flink te koken, zoodat men kan ver wachten dat de parasieten dood zijn. In het rundvleesch komen voor de eieren der lintwormen, die bij den mengch zich ontwikkelen tot een enorme lengte, soms 4 k5 Meier. De verschijn- (11. Het bleek mij, dal mijn eigen kleeren, nadat ik ze wat afgeborsteld had, nog uit stekend waren, maar ik nam zijn aanbod in zooverre aan, dat ik een geplooid hemd en een zwart satynen das uitkoos. Ik was met mijn toilet gereed en stond uit mijn raam te kijken, aat op een blinden muur uitzag, toen mijn gastheer terugkeerde. Hij nam mij onderzoekend van het hoofd tot de voeten op en scheen tevreden met wat hij zag. „Dat is in ordeDat is uitstekend I" zei hij, met eeu critisch knikje. „In dezen tijd staat een costuum, dat de sporen van rei zen en hard werken draagt, gekleeder dan het keurige pak van een fktterigen niets doener. Ik heb dames hooren zeggen, dat het een bewijs van beteren smaak was. Nu, mijnheer, wilt u me nu maar vol gen?" Zijn belangstelling in mijn kleeding ver wonderde mij. maar door den schok, die mij wachtte, dacht ik er niet verder over na. Want toen wij de gang doorgeloopen en in een groote vestibule gekomen waren, die mij merkwaardig bekend toescheen, zag ik een levensgroot portret van mijn vader vlak voor mg staan. Ik stond er stom van verbazing naar te kijken en toen ik mij omkeerde, zag ik, dat de koude, grg ze oogen van mijn geleider met een vroolijke tinteling op mij gevestigd waren. „U schijnt verbaasd te zjjn, mijnheer de Laval," zei hij. „Om 's hemels wil," zei ik, „speel niet gelen, welke ren lintworm te voorschijn roepen, zijn alom bekend en behoeven dus niet besproken te worden. Wel dient er op gewezen, dat de meosch die een lintworm gastvrijheid verleent, een gevaar is voor zijne omgeving. Zooals men weet, verliest de mensch bij de ontlasting de leden van de lint worm, die een ontelbare massa eitjes bevatten. Die leden laten zich gemak- kei ij k fijn wrijven en dan komen de eieren vrij. Deze eieren nu leveren groot gevaar op. Komt er nl. zoo'n eitje weer in een menechelyk organis me dan ontwikkelt dit zich tot een blaas van buitengewone afmetinger er zijn gevallen hekend, waarbij de blaas 15 liter vocht bevatte. De blaas kan op allerlei plaatsen gezeten zijn in de hersenen, waar zij absoluut den dood veroorzaakt, maar ook in andere drelen van het lichaam. Haar lieve lingsplaats is wel de lever. Het is dus geraden, om bij aanwezigheid van een dergeiijken gast, zich zoo spoedig mo gelijk daarvan te bevrijden, zoowel ter wiüe van zichzelf als van zijne omge ving. Het voorkomen van lintwormen is gemakkelijk, n.l. het goed laten door koken van bet vleesch, en geen rauw vleesch eten. Niet alleen runderen zijn de dragers van lintwormen en hunne eieren, maar ook honden* Do hond herbergt de lint worm in zijn darmen, doch hare eieren kunnen voorkomen op de huid of a-in de haren. Komen deze in het nienschelyk lichaam, dan ontwikkelen zij, evenals de koeienlintworm, een blaas, die echtt r nog veel grooter wordt. Hierop berust bet afkeurenswaardige in de innige omgang tusschen mensch en hond. Beschouwen we nu een kort oogen- blik de besmettelijke ziekten, die van het vee op den meDsch kunnen worden overgebracht, dan moeten we in de eerste plaats noemen de tuberculose, of de paarlziekte. Zonder twijfel worden personen, door het gebruik van rauw vleesch geïnfecteerd. De gevolgen be hoeven niet genoemd te worden, ze zijn in den tegen woordigen tijd overbekend. Vervolgens, hoewel minder, komt zoo nu en dan infec'ie met miltvuur voor, voo!al menschen, die belast zijn met het villen van miltvuurzieke beesten, harpen groote kans zich te besmetten. Gewoonlijk loopt de infectie doodelyk af, daar ze zich zeer snel door het lichaam verbreidt. Dan hebben we nog de droes, mond en klauwzeer, ziekten, waarvan men zoo nu en dan eens verneemt. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat niet alleen de bacteriën gevaarlijk zijn, maar ook de daardoor afgescheiden vergiften, die zelfs door koken niet onschadelijk gemaakt worden. Behalve nu, dat het vleesch schadelijk kan zyn, doordat het afkomstig is van zieke dieren, is dit eveneens mogelijk, door veranderingen, die na den dood van het beest er in optreden. Het vleesch n.l. is een goede voedingsbodem voor schimmels, enz., die zich snel vermeer- deren. Vele dezer zyn onschadelijk en geven zelfs aan het vleesch volgens sommigen eeu fijneren smaak. Hiervan is afhankelijk de lekkere smaak van het „adellijk wild", wild, dat eenigszins in ontbinding is overgegaan. Er worden echter somB vergiften geproduceerd, die bij den mensch zeer ernstige ziektever schijnselen kunnen te voorschijn roepen, voornl. spit rverlammingen. Dit komt vooral voor na het gebruik van worst, vandaar dat men meestal spreekt van worst vergiftiging. Niet alleen varkens en rundvleesch zijn de dra.ers van voor de gezondheid schadelijke stoffen, ook andere vleeechsoorten bevatten soms giften voor den mensch Dat het vleesch voor de gezond hei 1 nadeelig kan zijn, i zal wel uit het bovenstaande duidelijk zijn geyorden. Eveneens dat het z°er nuttig is, eenigszins daarvan op de hoogte te zijn. Hoe wij ons kunnen behoeden voor die gevaren, zullen we een volgende maal bespieken. langer met mijWie is u, en waarheen heeft n mij gebracht?" Als eenig antwoord begon hij te schudden van het lachen en zijn magere, bruine hand op mijn arm leggend, leidde hg mg een groot vertrek binnen. In het midden stond een smaakvol gedekte tafel en daarachter zat in een laag stoeltje een jonge dame met een boek in de hand. Zij stond op, toeD wij binnenkwamen, en ik zag. dat zij lang en slank was en een donkere gelaats kleur bezat, met sprekende trekken en buitengewoon schitterende, zwarte oogen. Zelfs in dien eenen blik viel het mg op, dat ze mij met een allesbehalve vriendelijke uitdrukking aanzag. JSibylle." sprak mijn gastheer en zijn woorden benamen mij den adem, „dit is ie neef uit Engeland, Louis de Laval. Dit, 1>e8te neef, is mijn eenige dochter, Sibylle Bernac." „Dan is u „Ik ben je moeder's broer, Charles Bernac." „U, oom Bernac!" bracht ik er uit, sta melend als een kind. „Maar waarom heeft u me dat niet gezegd?" riep ik. „Ik vond het wel aardig eens rustig te kunnen opmerken, wat de Engelsche op voeding van mijn neef gemaakt had. Ik zon je ook moeifijfcer in bescherming heb ben kunnen nemen, als myn kameraden vermoed hadden, dat ik peraoonlgk belang in je stelde. Maar laat mij je nn hartelijk welkom heeten in Frankrijk en mgn spijt uitdrukken, dat de ontvangst wat ruw ge weest is. Ik twijfel er niet aan', of Sibylle zal me wel willen helpen, om dat goed te maken." Hg keek met een ondengenden glimlach naar zijn dochter, die me kond bleet aanstaren. Ik zag om me heen. en langzamerhand begon ik mg het ruime vertrek met de wapens en hertekoppen aan den muur flauw te herinneren. Ook het gezicht uit het boogvenster met de groep eiken in het glooiende park, en in de verte Zaterdag is de Keizer van China, Kwang-Sioe, overleden. De overleden Keizer werd meerder jarig in Maart 1887, en aanvaardde toen de regeering echter slechts in naam. In Februari hnwde hij met een nicht, de dochter van Kwei, welke laatste weer een broer was van de Keizerin- Weduwe. Sinds zijn huwelijk, tot in September 1898, oefende Kwang-Sioe ook inderdaad de macht uit. Maar toen hij door afkon diging van tal van overijlde decreten blijk gaf van op 't gebied der hervor mingen een te snel tempo te willen de zee, had ik stellig meer gezien. Het w as dus waar. ik was in ons eigen kasteel Gros- bois en deze vreeselyke man met zijn grijze jas, deze verschrikkelijke samenzweerder met het gezicht als een doodshoofd, was dezelfde, die ik mijn vader zoo vaak had hooren verwenschen, de man, die hem van zijn eigen bezitting verdreven en er zelf bezit van genomen bad. En toch kon ik ook niet vergeten, dat hij, met gevaar van eigen leven, bet mijne den vorigen avond gered had, en weer stond ik in tweestryd tusschen mgn dankbaarheid en mijn afkeer. Wij zetten ons aan tafel en onder het eten legde mijn nienw-ontdekte oom mij alles nit, wat ik niet begrepen had. „Ik vermoedde van het eersteoogenblik, dat ik je zag. af, dat jij het was," zei hij. „Ik ben oud genoeg om me je vader te herinneren, toen hg een jongmensch was en jij bent zijn evenbeeld ofschoon ik, zonder je te vleien, er kan bijvoegen, dat jij het in knapheid van niterlijk van hem wint. En toch werd hij voor denmooisten man tnsschen Rouaan en de see gehouden. Je moet niet vergeten, dat ik je verwachtte en dat er nu niet veel aristocratische jonge mannen van jouw leeftijd langs de kust zwerven. Ik was verbaasd, dat je gisteren, avond niet wist, waar je was. Heb je dan nooit gehoord van de geheime gang van Groebois Ik herinnerde me nu flauw, dat ik als kind wel eens van die onderaardsche gang gehoord had. maar dat de zoldering inge vallen was en dit de gang onbruikbaar gemaakt had. „Juist," sprak mijn oom. „Tooi het kas teel in mgn handen overging, was het eerste wat ik deed, «"en nieuwe opening aan het eind uithouwen, want ik voorzag, dat ik er in dezen donkeren tijd veel nut van zou hebben ja, als de gang in orde was geweest, zonden je vader en moeder veel makkelgker hebben kannen ontsnappen." volgen, greep de machtige reactionaire hofpartij, met de Keizerin-Wednwe aan het hoofd, in, en ontnam den Keizer de werkelijke macht, welke voortaan zou blijven berusten bg de Keizerin- Wednwe. Kang Joe Wei, een der leiders van de hervormingsparty in China, trachtte den Keizer te bewegen tot het onder nemen van een staatsgreep om de macht der Keizerin-Weduwe te fnuiken. Joean- tsi-Kai, de bevelvoerder der troepen, dien de Keizer voor den staatsgreep hoopte te gebruiken, verried het plan aan de Keizerin-Weduwe en schaarde zieh aan haar zijde. De onde vrouw ontbood den Keizer by zich, wees hem in scherpe bewoordingen te recht en verweet hem zijn gedrag. De Keizer in tranen uitbarstend erkende schnld en beloofde beterschap. Na het falen van dezen staatsgreep was de vorst alle macht en gezag kwijt; en de hoofdleiders der hervormingspartij 's Keizers vrienden werden ont hoofd. In Juni 1900 hoeft Kwang-Sioe, dcor tusschenkomst van een vroegeren leeraar een beroep gedaan op de Wes- te rache volken. Daarin verklaarde hij de Keizerin-Weduwe verantwoordelijk voor de anarchie in China, en vroeg hij de Mogendheden een gemeenschap pelijk protectoraat over China af te kondigen en de Keizerin-Weduwe haar macht te ontnemen. Dit beroep bleef zonder eenig resultaat. En de Keizer is gestorven zooals hij had geleefd reen schijn-keizer, die zoowel lichamelijk als geestelijk een zwakkeling was Kwang- Sioe had een zekere voorliefde voorde Westersche wetenschappen en de Wes- tersche beschaving. Overigens is om trent zijn daden eu eigenschappen wei nig bekend geworden. Men zegt, dat hij den smaaelijken toestand, waarin hg verkeerde, terdege gevoelde, en dat hg meer dan een bijna geslaagde poging heeft gedaan om zelfmoord te plegen. Hij is 36 jaar geworden. Er is op het oogenblik in China geen officieele troonopvolger: d. w. z. geen zoon of aangenomen zoon des Keizers. Wel is met de benoeming van prins Tsjoen tot Regent diens zoon aange wezen als vermoedelijken troonopvol ger, maar daarmee is de erfopvolging nog geenszins definitief geregeld. Wel was op 't Chineesche Nieuwjaarsfeest in 1900, de toentertijd 15-jarige prins Poelsjoen, zoon van den destijds al- machtigen prins Toean bij Keizerljjk Besluit aangewezen als troonopvolger, maar na de mislukte Boksers-beweging en de troebelen te Peking is deze prins uitdrukkelijk uitgesloten verklaard van Zgn woorden maakten de herinnering weer levendig in mij aan alles wat ik ge hoord had en me kon herinneren van die vreeselijke dagen, toen wij als wolven wer den opgejaagd, toen het huilend gepeupel nog op de pier samenschoolde om hun vuisten naar ons te hallen en ons met steenen te gooien. Ik herinnerde mij ook, dat dezelfde man, die nu tot mij sprak, toen olie op het vuur had gegooid en dat zijn voorspoed op onzen ondergang ge grondvest was. Toen ik naar hem keek, merkte ik, dat zijn echerj>e, grijze oogen op mij gevestigd waren en ik kon zien, dat hij mijn gedachten gelezen had. „We moeten oude koeien laten rusten," zei hü. „Die behooren tot het oud geslacht en Sibylle en jij vormen een nieuw." Mgn nicht had niet in 't minst acht op mijn tegenwoordigheid geslagen, maar, toen onze namen aldus samengevoegd werden, keek zij naar mij op met dezelfde vijan dige uitdrukking in haar oogen, die ik er al vroeger in gezien had. „Kom, Sibylle," zei haar vader, „zeg aan je neef Louis, dat, wat jou betreft, alle misverstand nit de wereld is." „Wij hebben goed praten, vader," ant woordde zij. „Het ie niet uw portret, dat in de vestibule hangt, niet nw waj>en, dat ik aan den mnnr zie. Wij zijn in het be zit van het kasteel en het land, maar het staat aan den erfgenaam der de Lavalsons te zeggen, of hij daar genoegen mee neemt." Haar donkere, minachtende oogen vestig den zich op mg, terwijl zij op mijn ant woord wachtte, maar haar vader haastte zich tnsechenheide te komen. „Je komt je neef erg gastvrij tegemoet." zei hg scherp. „Door het toeval is Lonis erfdeel ons in handen gekomen, maar wij behoeven hem niet aan dat feit te herin neren." „Hij behoeft er niet aan herinnerd te worden," zei zy. het recht van erfopvolging. Daarmee was de zaak weer op losse schroeven gesteld. Reeds eenige maanden gele den, toen het scheen, dat het metden Keizer zou afioopen, werd een Kroon raad gehouden, waarin over de opvol ging werd beraadslaagd. Het resultaat dier besprekingen bleef geheim. Uit het jongste besluit tot instelling van het Regentschap, is nu als vertnoede- lyke troonopvolger aangewezen prins Poe-ji, het tweejarig zoontje van den Regent prins Tsjoen. Dere laatste is I dezelfde, die na den moord op Von Ketteler en de onderdrukking van den Boksersopstand door de mogendheden, door den Keizer van China naar Duitsch- land is gezonden om daar ten paleize van den Dnitschen Keizer de historisch geworden daad van boetedoening te verrichten. Daar Poe-ji nog zoo jong is, zal het Regentschap van Tsjoen eeu jaar of 15, misschien 20 kannen duren, natuurlijk als alles goed gaat en de anti-dynastieke woelingen in het Rijk van het Midden niet zoodanig aan kracht winnen, dat de Regent ervoor moet wyken. Als een merkwaardig toeval werd Zondag gemeld, dat ook de Keizerin- Weduwe van China, in den ouderdom van 73 jaar, is overleden. Keizerin Tse-sji heeft een bijzonderen levensloop gehad. Zij was van onaun- zienlijke geboorte; doch op jeugdigen leeftijd onderscheidde zy zich door lief talligheid en schoonheid zóózeer, dat keizer Sjeng-feng haar in zijn paleis oj»uain. Nadat zij hem een zoon ge schonken had, verhief de Keizer haar tot zijn bijvrouw. Bij 's Keizeis dood werd het zoontje van Tse-sji tot troon opvolger gekozen. Tse-sji, drie prinsen en de wettige keizerin zonden tezamen het regentschap waarnemen. Maar de moeder van den troonopvolger wist zich op den voorgrond te dringen en de macht in handen te krijgen. Totdat haar zoon tje stierf. (12 Januari 1875). Fluks be sloten liet zij haar 3-jarig neefje, Tsai- tjen, als troonopvolger uitroepen. Zij zelf bleef als Regentes regeereneu ook nadat Tsai-tjen als keizer Kwang- Sioe den troon had bestegen bleef zy de machtigste figuur in de Chineesche regeering en aan het Chineesche Hof. Deze merkwaardige vrouw heeft sedert 1861 aan het Chineesche hof een bui tengewoon groote rol gespeeld, vooral daar zij zich in de laatste jaren der rorigo eeuw geheel had laten winnen voor de beweging tegen de vreemde lingen, bekend als de Boksers-beweging. In 1900 vluchtte zij voor de opdringende „Gy doet mij onrecht riep ik uit, want de openlijke, toornige minachting van dat meisje kwetste ray diep. „Hel is waar, dat ik niet kan vergeten, dat kasteel en park aan mijn vooroudere behoord hebben ik zou een dwaas zijn, als ik d&t kon ver geten, maar als je denkt, dat ik daarom verbitterd ben, vergis je ie. Ik wil niets liever dan me met mijn zwaard een weg te banen." „En je hebt dat nooit gemakkelijker en schitterender kunnen doeo dan na," riep mgn oom nit. „Er zullen groote dingen in de wereld gebeuren en als je aan het keizerlijk hof bent, sta je er midden in. Je wilt den keizer toch gaan dienen „Ik wil mijn land dienen." „Dat doe je door den keizer te dienen, want zonder hem loopen 's lands zaken in de war." „Zooals ik hoor, moet het geen gemak kelijke dienst zyn," sprak mgn nicht. „Ik zou denken, dat je het in Engeland veel beter en veiliger zon hebben." Met alles wat het meisje zei, scheen zij mij te willen beleedigen, en toch begreep ik niet, hoe ik haar ooit gekrenkt kon hebben. Ik bad nog nooit zoo gauw het land aan een vrouw gekregen. Ik ken zien, dat baar vader zich evenzeer aau haar opmer kingen ergerde als ik, want hij zag haar met woedende blikken aan. „Je neef is dapper en dat kan niet ge zegd worden van iemand andere, dien ik ken," zei hij. „Van wien vroeg zij. „Dat doet er niet toe," beet hg haar toe en sprong op als iemand, die hang is, dat zijn woe le hem de baas zal worden en meer zal zeggen dan hij wil, en snelde de kamer uit. *1 Ao. 2T90 ff oensdag IS lYorember. 190S. Een herinnering aan het Keizerrijk van Napoleon I. Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 1