kleeren. De gezworene konden 't eerst niet eens worden, maar beslisten, na weer opgesloten te zijn geweest, dat de weduwe den moord had begaan, echter in tijdelijken waanzin. Nu moet de vrouw voor den strafrechter komen. Een dikke mist is Maandagavond over Parijs neergevallen. Op verschillende lijnen moest het tramverkeer gestaakt worden. Er zijn verscheidene ongeluk ken voorgekomen. In het ziekenhuis is een persoon overleden, die onder de tram gekomen was. Te Porchefontaine heeft om zes uur een botsing plaats gehad, die slechts stoffelijke schade veroorzaakt. Te Sevres heeft een bot sing plaats gehad tusschen een trein uit Bretagna en een buurttreintje. Dat was om 10 uur. Vijf personen werden er bij gewond. Te Poissy is 's middags eeu trein op een overweg tegen een rijtuig van een bruiloftsstoet aangereden. De koetsier en drie vrouwen in het rij tuig werden gedood. Uit Port-au-Prince wordt bericht, dat de opstandelingen een afdeeling regee- ringstroepen te Anse-è-Veau hebben verslagen. De minister van oorlog, die de troepen aanvoerde, heeft de wijk ge nomen naar het Duitache consulaat te Miragoane. De Amerikaansche gezant in Haïti seint aan het departement van buiten- landsche zaken, dat de regeeringstroe- pen verslagen zijn, dat de opstandelin gen op de hoofdplaats aanrukken, en dat de toestand ernstig is. De toegangswegen tot Port-au Prince worden in staat van verdediging ge bracht. Het is waarschijnlijk, dat de revolu tionairen binnen 48 uur voor Port au- Prince zullen verschijnen, hetgeen tot een ernstig treffen zal moeten leiden. Men gelooft, dat troepen van de oor logsschepen in de haven zullen worden aan wal gezet, teneinde het berooven en benadeelen van de buitenlanders te Port-au-Prince te beletten. De New York Herald (Parijsclie editie) verneemt, dat Maandag het Nederland- sche stoomschip Prins Willem III uit Port-au-Prince naar New York is ver trokken. De Pr. W. III heeft geweigerd de blokkade der Haïtiaansche havens te erkennen en zal Jérémie en Les Cayes aandoen. De Daily Mail verneemt uit Peters burg, dat generaal Reinbot, het hoofd van de Moskousche politie, die eenige dagen geleden gevangen is genomen, beschuld wordt, samen met den gehee- len staf der politie, 't met dieven en houders van speelholen en bordeelen te hebben gehouden. De heeren lieten zich met grof geld omkoopen en lie ten de anderen dan begaan. Gisteren werd uit Petersburg gemeld: Geheel Siberië is bedreigd verklaard door veepest. Honderdduizend dieren komen in de stallen van Siberië om. Aanzienlijke kooplieden zijn geruïneerd. Een crisis bedreigt Petersburg. De ge meenteraad is in buitengewone verga dering bijeengeroepen. Twee Japansche stoomschepen zijn ter hoogte van Tsjifoe met elkaar in aanvaring geweest. Volgens de geruch ten zijn er 700 personen bij verdronken. He Ralkaii-erisis. Volgens een telegram aan de Temps zal de doorvoer langs de spoorwegen in Bosnië en Herzegowina voor den han del worden onderbroken, en zal dit vervoer van 315 December alleen ge opend zijn voor het militaire bestuur. Uit Konstantinopel wordt aan de „Daily Telegraph" gemeld, dat Bulga rije aan de Porte eene schadeloosstel ling van 4 millioen Turksche ponden heeft aangeboden, ter tegemoetkoming aan al hare eischen, maar dat de Porte verlangt, dat het vraagstuk der Bul- gaarsehe onafhankelijkheid zoowel als dat der schatting aan het oordeel der conferentie zal worden onderworpen. De zaakgelastigde van Montenegro, deswege ondervraagd, heeft medege deeld, dat Montenegro, indien het geen voldoening krijgt of indien de confe rentie niet bijeenkomt, onmiddellijk den guerillakrijg zal beginnen en tot het uiterste doorzetten en zulks met den steun der Servische elementen in Bos nië en Herzegowina. Het kan daarbij op de sympathie der Slaven rekenen. De Daily Telegraph verneemt uit Petersburg, dat zich reeds meer dan 10,000 Russiche vrijwilligers bij het Servische leger hebben laten indeelen. Men verzekert, dat de Russische ge zant te Belgrado de Servische regee ring heeft medegedeeld, dat de Tsaar last heeft gegeven, om 100,000 Veidon- geweren naar Servië te zenden. Dit is, naar men verzekert, hoofdzakelijk te danken aan de zending van Pasjits. De correspondent van de Daily Mail te Belgrado meldt, dat Servië op het oogenblik 66,000 man onder de wape nen heeft. Veel opzien wekt een uitlating van Nazin bei, den officieelen gedelegeerde van het Jong-Turksche comité te Parijs, tegenover een medewerker van de Pes ter Lloyd. Wij vreezen niet, zoo zeide hij, dat Oostenrijk-Hongarije Turkije den oorlog zal verklaren. Wij zijn ech ter op den oorlog voorbereid; men moet de veerkracht van het Turksche leger niet geringschatten. Voorts hebben we van Engeland den officieelen waarborg ontvangen tegen elk gevaar van buiten. Volgens een telegram van heden uit Petersburg heeft de correspondent van de Nowoje Wremja te Konstantinopel aan zijn blad geseind uit ambtelijke bron vernomen te hebben, dat de Turksch Bulgaarsche overeenkomst ge- teekend is en van kracht zal zijn na de goedkeuring door het Ottomansche parlement. De gezworenen te Laporte, in Indiana, hebben Lamphere, de man die beschul digd werd, juffrouw Guinness, de Sirene van de eenzame hoeve, en hare kinde ren omgebracht te hebben, aan brand stichting schuldig verklaard. Hij werd veroordeeld tot opsluiting gedurende een onbepaalden tijd, niet korter dan twee en niet langer dan eenentwintig jaar. Ofschoon er van ambtelijken kant groote terughoudendheid wordt in acht genomen, zijn toch betrouwbare inlich tingen verkregen nopens een Japansch- Amerikaansche overeenkomst van ver strekkend belang, en berustende op het beginsel eener aanmoediging en verdediging der vrije uitbreiding van den handel in den Stillen Oceaan. De overeenkomst houdt ook in, het weder zijds waarborgen van eikaars territoriale bezittingen, en ook de wederzijdsche belofte, de onafhankelijkheid en on schendbaarheid van China te waarbor gen, evenals het beginsel van gelijkheid van hendelsrechten in China vooralle natiën. Mocht er iets voorvallen dat den status quo in gevaar brengt, dan zullen de beide contracteeren partijen met elkaar overleg plegen over het nemen van de maatregelen, die nuttig zouden worden geacht. Naar de Petit Parisien meldt heeft een Fransche expeditie den len Novem ber in het binnenland van Senegambië een dorp getuchtigd voor het vermoor den van drie ambtenaren. Op vijftig meter afstands heeft de expeditie het dorp vier uur lang beschoten, tot er geen levende ziel meer in over was. Aan Franschen kant sneuvelden zeven sol daten. De Daily Mail verneemt uit Wilhelms- hafen, dat de Nassau, het groote nieuwe Duitsche linieschip, dat nog niet vol tooid is, daar vol water is geloopen, zoodat. het dek nu met het wateropper vlak gelijk ligt. Men zegt, dat een ge brek in de luchtkokers de oorzaak is, maar fluistert van moedwil van werk volk. ItEKËMDlIiklMG. Brandschouw. Burgemeester en Wethouders van Heus- den, brengen ter kennis der ingezetenen, dat op Maandag 14 Dec. a.s. door 't College van Brandmeesters een Schouw zal worden gehouden, zullende alsdan alle rookleidingen behoorlijk moeten zijn geveegd of gereinigd, terwijl voorts op de naleving van de andere bepalingen, in de algemeene politie-veror- dening ter voorkoming van brand vastge steld, streng zal worden toegezien. Heusden, den 26 November 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 2 December. Bij vonnis der Arrond. Rechtbank te 's-Bosch, d.d. 27 November, is het faillis sement v. d. Naamlooze Vennootschap voor Scheeps- en Machinebouw „Bergsche Maas," opgeheven. De heer P. H. de Bekker, wethouder te Empel en Lid van de Provinciale Staten voor het district Heusden, is heden op 66- jarigen leeftijd overleden. Hierdoor zal weldra eene verkiezing moeten plaats hebben voor een lid der Prov. Staten in dit district. WERKENDAM. Door het Oudelieden- fonds der Ned. Herv. kerk, alhier, zijn in het afgeloopen dienstjaar onder behoeftige ouden van dagen uitgedeeld165 H. L. steenkolen en 43H.L. aardappelen, be nevens aan giften in geld, f67.08 en aan xleedingstukken voor f 15.32, te samen aan geldswaarde f366.90. Tot bestuurslid van het fonds werd Vrijdag 1.1. herbenoemd de heer H. Cornet. Wie deze nuttige instelling steunen wil kan zich daartoe wenden tot gemelden Cornet of een der medebestuur ders de heeren G. J. v. d. Pol C. C. Zwets, A. Mouthaan of F. Kramer C.Dz. Maandag 1.1. is door het college van notabelen der Ned. Herv. kerk tot kerk voogd herbenoemd de heer B. Visser Lz. Eergister zou de ruim 70-jarige G. Paano, van de Werken, mede de laatste eer bewijzen aaneen der jeugdige vrouwen, die in de vorige week het tijdelijke met het eeuwige verwisselden. Nauwelijks echter in het sterfhuis aangekomen, voelde hij zich onwel en overleed, tot groote ontsteltenis der aanwezigen, aan een hartverlamming. WIJK. De smidsknecht M. de G., had het ongeluk met zijn hand onder de boor machine te geraken, waarbij een zijner vingers gedeeltelijk verbrijzeld werd. Ge neeskundige hulp werd spoedig verleend. Bij drie arme menschen zijn de vorige week een gedeelte van de wasch, op de bleek liggende, gestolen. Van de daders natuurlijk geen spoor. Een goede waar schuwing dus voor de waschvrouwen. AALBURG. Men deelt ons mede, dat gisternacht inbraak is gepleegd in de wo ning van A. B., terwijl de bewoners afwe zig waren. Wat er gestolen is valt nog niet met zekerheid te zeggen, daar de bewoners nog niet van de reis terug zijn. SLEEUWIJK. De heeren A. Huisman en A. T. Van Hemert, zijn gekozen tot ouderling en diaken bij de Ned. Herv. kerk. Aan het hulpkantoor der posterijen werd gedurende de afgeloopen maand in de rijkspostspaarbank ingelegd f 289, en terugbetaald f 120. Vrijdag 4 December a.s., zal in de Ned. Herv. kerk de verkiezing plaats heb ben van een notabel wegens het bedanken van den heer P. Dolislager. Door het hulptelegraaf- en telefoon kantoor zijn in November 31 telegrammen ontvangen en verzonden. Van de publieke spreekcel werd 6 maal gebruik gemaakt. HEESBEEN. Het schuttersgezelschap „St. Joris" alhier, begint weder bewijzen van nieuw leven te geven. Een z.g. schutsboom zal worden opge richt en tegen de aanstaande herdenking van het 150-jarig bestaan in 1909, hoopt het een concours te geven. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor en de daaronder resorteerende hulpkanto ren werd gedurende de maand November in de rijkspostspaarbank ingelegd f 6104.59 en terugbetaald f 3234.75. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2131. ANDEL. Tot tijdelijk sluisknecht al hier is benoemd Teunissen uit Grave. VERSLAG van het verhandelde in de Gemeenteraadszitting van Woudrichem van Zaterdag 28 November. Afwezig de heer A. J. de Jong de Bos- son. Voorzitter de heer P. Verhagen, bur gemeester. Na opening door den voorzitter, worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken c. Van den Commissaris der Koningin een kennisgeving, dat tot Voorzitter der gezondheidscommissie is benoemd de heer Van Everdingen te Werkendam. e. Verzoek van M. C. van der Poel om eervol ontslag als onderwijzer, wegens zijns benoeming te Emmen. Op voorstel van B. en W. wordt dit ontslag verleend tegen 1 Jan. a.s., of zooveel vroeger als in de vaca ture zal zijn voorzien. f. Van |Ged. Staten verzoek tot aanvul ling en tekstverbetering der heffings- en invorderings-verordening der honden-belas ting. Gesteld in handen van B. en W. ter afdoening. g. Van id. goedkeuring der gemeente rekening dienst 1907 met f 652.38J goed slot. Aan G. Borg, gemeente-afslager, wordt een gratificatie verleend van f 10. Hierna kwam in behandeling de begroo ting der gemeente voor 1909. Over slechts één onderwerp werd uit voerig gesproken, en wel naar aanleiding van een voorstel van den Voorzitter, om de besteding van het onderhoud van den Almkerkschen weg met zijtakken niet meer te doen plaats hebben, doch voortaan dit werk te doen verrichten door een vast aan te stellen gemeente-arbeider; de talrijke klachten die gerezen zijn bij het Provin ciaal Bestuur, alsmede die der naburige gemeente-besturen, laten het niet langer toe, op de oude wijze voort te gaan en is het een dringende eisch een flinke jonge werkman in dienst der gemeente te nemen, die onder toezicht staat van den gemeen te-opzichter. Zooals het nu geschiedt met een versleten kracht, wien bovendien, daar het besteed werk is, die bij het einde van het jaar zoogenaamd zijn werk oplevert, niet gecontroleerd kan worden, wil de Voor zitter een nieuwen toestand scheppen, en een bedrag van f 150 op de begrooting plaatsen, en de wegaannemer A. Havelaar te benoemen als gemeente-bode. De raad kon zich met het voorstel van den voorzitter om f312 op de begrooting te plaatsen voor onderhoud van de boven genoemde wegen wel vereenigen en nam het dan ook aan; doch het tweede voorstel om f 150 op de begrooting te brengen voor gemeentebode, wordt verworpen. De heer Schaap zegt geen zekerheid te hebben dat den weg bij het aanstellen van een vaste gemeentewegwerker in goede orde wsrdt gehouden. Ik geloof, zegt hij, er een betere gelegenheid is; als f200 aan den weg wprdt besteed en er f 100 overschiet, die dan in het voor- en najaar konden verwerkt worden. De heer Baks zegt met het plan van den burgemeester niet mede te kunnen gaan, en vindt het hard Toontje aan den dijk te zetten. De voorzitter beantwoordt de heeren Schaap en Baks en zegt dat de bewijzen er zijn dat er goede wegwerkers genoeg te krijgen zijn, terwijl het juist zijn doel is, Havelaar met zijn voorstel financieel voor de toekomst gedekt is. De heeren Schaap en Baks bespreken de zaak echter op nieuw, zonder evenwel bij zondere lichtpunten in deze kwestie aan te wijzen. De heer Kole, die blijkbaar het onver kwikkelijk debat begon te vervelen, hakte de knoop door, door te zeggen het is een principieele kwestie die met de behande ling der begrooting weinig heeft uit te staan, laten we liever later zien hoe in deze te handelen. Het voorstel Kole werd aangenomen. Hierna werd de begrooting vastgesteld tot een ontvangst en uitgaaf groot 18550.28^. Niets meer te behandelen zijnde werd de vergadering door den voorzitter gesloten. ■Hanenland. Nederland en Venezuela. Een bericht van 1 lavas uit Basse Terre meldt dat president Castro daar aangekomen is en verklaard heeft, dat hij zich naar Frankrijk begaf voor het regelen van diplomatieke zaken. (Basse Terre is de hoofdstad van het Fransche eiland Guadeloupe, een der Kleine Antillen.) Te Parijs verluidt, dat als president Castro naar Berlijn wil doorreizen, men hem te Bordeaux, waar een commissaris van politie zijn komst zal afwachten, zal verzoeken zijn weg over Lyon te nemen, aangezien de Fransche regeering niet wenscht, dat hij te Parijs komt. Maandagmorgen zou een deurwaarder te Rotterdam in het publiek verkoopen de inventaris en inboedel van den schoenwinkelier P. C. S. in de Zwart Janstraat, waarop krachtens vonnis van een der Amsterdamsche kantongerech ten gerechtelijk beslag was gelegd. De zoon van den winkelier was als be waarder aangesteld. Toen de deurwaar der kwam om de verkooping te hou den, vond hij wel een aantal belang stellende koopers, maar een ledig win kelhuis. De bewaarder en de geheele inboedel en inventaris waren verdwe nen. Volgens den Haagschen briefschrij ver van de N. Gron. Ct., is er een ge heimzinnige vergiftigingszaak bij de politie te 's-Gravenhage in onderzoek. „Voor een paar weken kwam een jonge dame tot hulp in een deftig huishou den van een bejaard heer. 't Ging best en er was niet de minste wanverhou ding. Verleden Zondag waren de doch ter en schoonzoon van den heer des huizes bij hem te gast en aan tafel werd bier gedronken. De heer des hui zes ontdekte een vreemden smaak aan zijn bier dronk er noch thans een paar teugen van en werd zeer onpasselijk. Bij onderzoek bleek 't bier met een sterke oplossing van sublimaat te zijn vermengd dat, indien de heer des hui zes niet dadelijk afdoende middelen had te baat genomen, in enkele uren zijn dood had moeten tengevolge hebben. Niemand begreep er iets van. Maar 's avonds laat, verliet de juffrouw, die pas een paar weken in betrekking was, blootshoofds, zonder geld van eenige beteekenis, zonder mantel, 't huis (om quasi een brief ter postbus jte brengen, vlak in de buurt) en zij is sedert niet meer teruggekeerd en levend noch dood gevonden. Wat er achter zit? Mis schien een vergissing? Was het vergif, zoo de juffrouw het in 't bier deed, wellicht voor een ander bestemd De juffrouw was een oud vriendin van de dochter des huizes, maar steeds op goe den voetzij scheen zeer met den man harer vriendin ingenomen, doch in dat alles vindt men nog geen oplos sing van het raadsel." Het Vad. teekent bij dit bericht aan In het midden latende, of het relaas van dezen correspondent in alle op zichten juist is, kan bevestigd worden, dat een scène, als hierboven beschreven wordt, zich te Scheveningen afgespeeld heeft. De juffrouw is nog steeds zoek de politie tracht haar op te sporen. Het hoofdbestuur van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij heeft aan de weduwen en wezen der verdronken roeiers te Terschelling een pensioen van f 5 per week toegekend, zoo meldt de Leeuw. C. De directie der Staatsspoorwegen heeft aan het personeel bekend gemaakt dat het voortaan verboden zal zijn op de gronden, welke het personeel ter be bouwing wordt gegeven, suikerbiet te verbouwen. Volgens een later bericht is dit verbod echter na een paar dagen weder inge trokken. Men meldt uit Arnhem, dat daar dezer dagen weer eenige valsche rijks daalders bij het agentschap der Neder- landsche Bank aangeboden zijn. Eén ervan was zoo uitstekend nagebootst, dat zekerheid van de valschheid slechts door middel van den proefsteen ver kregen kon worden. Het geldstuk kon niet, als gewoonlijk, door knippen on gangbaar worden gemaakt. Het metaal was zoo hard, dat de vijl erbij te pas moest komen. Te Akelsberg, bij Nieuweschans (Gr.), is Vrijdag overleden de oudste inwoon ster van Oost-Eriesland, de weduwe Saathoff, in den wandel „Jantjemin in 't Veen" genoemd, in den ouderdom van 105 jaren en juist één maand. Ook is Vrijdagnacht na een zeer korte ongesteldheid overleden de heer L. Boerhaave Keur te Medemblik, die op den 23 Oct. 1.1. zijn 103den verjaardag vierde. Naar het Hbl. verneemt heeft de verdwenen 21-jarige gehuwde vrouw uit de Oude Zijds Armsteeg te Am sterdam gelukkig geen uitvoering gege ven aan het, in een aan haar man achtergelaten briefje medegedeeld plan om zich van het leven te berooven. Ze bevindt zich met haar kindje ten huize van een familielid, die de politie van haar verblijf kennis heeft gegeven. Haar man wil haar niet weder in de echte lijke woning opnemen en ook zij zelf is niet geneigd daar weder haar intrek te nemen. Naar men mededeelt, kwam sedert het bericht van het voorkomen van een ralsch bankbiljet van f40 N. G. 5355 wederom een valsch biljet van f40 met dezelfde serieletters en nummer in handen der politie. Had men de vorige maal een poging gedaan om eenige letterfiguren in te persen ten einde het watermerk der echte biljetten na te bootsen, ditmaal was deze poging ach terwege gebleven. Het biljet heeft verder een groezelige kleur; de groene verf, waarmede de voorzijde behandeld schijnt, is doorgedrukt en door vlekken op de achterzijde merkbaar. Door deze ken- teekenen en door de gladheid en slap heid van het papier, fotografische tint van den druk en het ontbreken van de witte lijnen van den onderdruk springt de valschheid gemakkelijk in het oog. Ten huize van de familie Melden, Nieuwe Prinsengracht 52, te Amsterdam, trok Maandagavond het 19-jarig dienst meisje het petroleumtoestel omver, waar door hare kleederen vlam vatten. Ook hare meesteresse, die hulp trachtte te bieden, stond weldra in lichtelaaie. Beide vrouwen werden naar het Binnen-Gast- huis vervoerd. Mej, Mulder is daar ten gevolge van" de bekomen brandwonden overledende toestand van het dienst meisje is zorgwekkend. Men meldt van Terschelling Gisterennacht is op de Terschelling- sche gronden door den dikken mist gestrand het s.s. „Mineral", van Stock holm naar Rotterdam. De sleepbooten „Texel" en „Neptunus" zijn ter assis tentie vertrokken. De sleepboot „Texel" raakte daarbij op den Engelschen Hoek zelf aan den grond, maar kwam later met eigen kracht vlot. Door het uit werpen van erts, waarmede het schip geladen is, tracht men het te lichten. Uit IJmuiden: Bij de Kamperduin moet een schip gestrand zijn. Drie sleepbooten zijn daarheen vertrokken. Men schrijft uit Alkmaar In de jongste raadszitting werd met op één na algemeene stemmen aange nomen een motie, waarin de raad als zijn gevoelen te kennen geeft het van een groot nadeel te achten als de tegen woordige weesvader van ons Burger weeshuis in zijn betrekking werd her benoemd. Zonder een eenigszins uitvoerige toe lichting is dit bericht moeielijk te be grepen. Daarom nog het volgende: We hebben hier een weesvader, wiens vrouw dezen zomer kwam te overlijden. De weesvader begreep, dat hij zonder weesmoeder niets presteeren kon, en daar hij zijn betrekking gaarne wilde behouden, was hij er al spoedig op uit om eene nieuwe levensgezellin te zoe ken, die hij dan tevens tot weesmeeder kon promoveeren. Hij plaatste daartoe eene huwelijks advertentie, waarmede hij al spoedig het gewenschte succes had. Nu ging hij naar de regenten en vroeg herbenoemd te worden als zijn toekom stige vrouw voor weesmoeder geschikt bleek te zijn. (Er waren zeer gunstige informaties van haar ingekomen). Het gevoelen van regenten was hier over verdeeld; drie van hen wilden op het verzoek van den weesvader, dien allen gaarne wilden behouden, ingaan, de drie overigen waren de meening toegedaan, dat naar aanleiding van dit spoedig hertrouwen en de wijze, waarop de eventueele nieuwe weesmoeder was verkregen, in geen nadere relatie met den weesvader en diens toekomstige gade moest getreden worden. De zes regentessen van het weeshuis waren van oordeel, dat thans elke verhouding met den weesvader moest afgebroken worden. De regenten negeerden het oordeel der a. Van Ged. Staten, afwijzende beschik king reclame hoofdelijken omslag van J. Verdoorn. b. Id. goedkeuring aanvullings-kohier hondenbelasting. d. Kennisgeving van A. Bakker te Slik kerveer, dat hij zijne benoeming tot on derwijzer heeft aangenomen. h. Een verzoek van de bewoners van den Groenendijk om plaatsing van een pomp wordt, als zijnde ongezegeld ter zijde gelegd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2