werd haar met geweld afgenomen en zij zelf werd eenigszins onzacht verwijderd. Dit voorval had uiteraard eenige ordebewaarders verbitterddezen traden dan ook wat hardhandig tegen enkele weerspannigen op, vooral toen het bleek, dat een tweetal „amazones" zich met ketens aan hun zitplaatsen hadden bevestigd. Te vergeefs trachtte de voorzitster den kanselier der schatkist het oor der vergadering te doen krijgen, ook met de verklaring dat Lloyd George de op dracht had, een gewichtige mededeeling van het kabinet aan de vergadering over te brengen. Haar vermaning bleef zonder uitwerking, evenals de verma ningen van anderen, die er op wezen, dat de zaak der vrouwen door dergelijke tooneelen wordt geschaad. President Nord Alexis, de verjaagde president van Haïti, is 88 jaar. I)at hij door de vlucht zijn leven heeft moeten redden, is eigenlijk volkomen normaal; het gaat in de republiek Haïti nu een maal zóó en niet anders. Sinds 1804, in welk jaar Haïti zich onafhankelijk verklaarde, zijn er in de negerrepubliek 16 staatshoofden geweest, w.o. drie... keizers! Van deze drie werd er één vermoord, de tweede pleegde zelfmoord, en de derde verdronk bij een poging om voor zijn vijanden de vlucht te nemen. Van de 13 overige heerschers over het onafhankelijke Haïti, is er maar één tijdens zijn ambtsvervulling en op normale wijze in zijn bed gestorven. Van de 12 anderen werden er één ver bannen, twee vermoord, drie tot afstand doen van het gezag gedwongen, vier moesten er de vlucht nemen om het veege lijf te bergen, een werd er afge zet na een regeering van luttele maan den en de laatste stierf aan koorts (of vergif). Sjah te onttroonen en de republiek uit te roepen. Het Zweedsche departement van wa terstaat heeft een plan goedgekeurd om een kanaal te graven van het Veners- meer langs Venersborg en Uddevalla, naar het Kattegat. De kosten worden geraamd op 26 millioen kronen, als het kanaal 3 M. diep wordt, en als men een ander ontwerp volgt, waarbij de diepte 7 M. wordt, op 86 millioen kronen. Een leger van 8000 revolutionairen met generaal Simon aan het hoofd, rukte Zaterdagmorgen acht uur Port- au-Prince binnen. De bevolking hul digde generaal Simon. De troepen heb ben een goede tucht gehandhaafd. Een afvaardiging van het comité voor open- hare veiligheid ontving Simon officieel, bracht het welkom der bevolking over, en bood hem de kroon der overwinning aan. Vergezeld door de menigte, die riep „Lang leve de presidentging generaal Simon naar de kathedraal, waar een Te Deum werd gevierdde aarts bisschop leiddo de godsdienstoefening. Vervolgens ging Simon onder toejui chingen en het luiden der klokken de stad rond. Ten slotte nam hij intrek in een particuliere woning. De voormalige president Nord Alexis heeft den Franschen kruiser Duguay Trouin verlaten en zich ingescheept aan boord van het Duitsche stoomschip Sarnia met bestemming naar Kingston (Jamaica.) Een nader bericht meldt Generaal Simon heeft zich tot hoofd van het uitvoerend gezag uitgeroepen en een voorloopige regeering samenge steld. Men vreest voor een burgeroorlog. Het heet, dat de Haïtiaansche oor logsschepen, die op het oogenblik voor Port-au-Prince liggen, Simon niet wil len erkennen, maar zich bij de noor delijke partij willen aansluiten. Men had gezegd, dat mevr. Steinheil geen voordeel had bij den dood van haar moeder. Men zegt nu van wel. Er waren aandeelen in een spinnerij ter nominale waarde van 50,000 frank, die aan mevr. Steinheil behoorden, maar waarvan haar moeder de rente trok. Dan was mevr. Japy's leven ver zekerd voor 20,000 frank ten bate van haar vier kinderen en haar schoonzoon Steinheil. Mevr. Steinheil kreeg daar dus twee vijfden van. Na den dood van Steinheil kwam zijn vrouw ook in het bezit van 't huis, op 80,000 frank ge schat. j Opnieuw komen er berichten over woelingen op Kreta. Er moeten onge- regeldheden op groote schaal plaats hebben, terwijl verscheidene Moham medanen vermoord zouden zijn. Er zijn twee regimenten voetvolk naar Kreta gezonden. Volgens een bericht uit Calcutta heeft er in het laboratorium der wapenfabriek te Dumdum een hevige ontploffing plaats gehad. Dumdum, of naar de Indische uit spraak geschreven Damdamah, is de stad, waarvan de bekende dumdum- kogels hun naam hebben. De plaats ligt niet ver van Culcutta en men vindt er munitiefabrieken van de Engelsch- Indische regeering. Daar zijn 't eerst de uitzetbare kogels gemaakt. Elf In diërs, die in de fabriek werkten, toen de ontploffing geschiedde, zijn omge komen, en van de 26 zwaar gewonden zullen er zeker nog verscheiden ster ven. Uit Cettinje werd gisteren gemeld De versterking met 14,000 man van het legercorps te Agram van de troe penmacht der Oostenrijkers in Dalmatië en op de Montegrijnsche grens, waar door de getalsterkte der Oostenrijksch- Hongaarsche troepen op 30,000 man wordt gebracht, verwekt hier eenige onrust. Een telegram uit Uskub van Zaterdag meldt: Te Keuprulu, op de lijn Uskul> Saloniki, is het tusschen reservisten en het kader tot een gevecht gekomen, waarbij van de vuurwapenen gebruik werd gemaakt. Er zijn, zoo 'theet, 2 officieren en 12 man gedood. Er is een bataljon jagers heen. Ook Hamdi pasja en het Jong-Turksche comité zijn naar Keuprulu vertrokken. De geheime politie heeft te Moskou alle leden van het sociaal-democratische comité aldaar in hechtenis genomen. Uit Messina werd Zaterdag gemeld Een hevige aardbeving heeft men te Galati de Torterici gevoeld. Kerken en verscheidene huizen zijn gescheurd. De schokken hebben zich gisteren en van daag herhaald. De Fransche Kamer heeft met 330 tegen 201 stemmen artikel 1 van het wetsontwerp tot hervorming der straf rechtspleging, waarbij de doodstraf wordt gehandhaafd, aangenomen. Plaatselijk Nieuws. Paarden blijven nog altijd duur. Met schapen verkrijgt men ook goede prijzen. De prijzen waren als volgt: vet vee lste kwaliteit 70 71 ct., 2de kwaliteit 62 64 et., vette kalveren 58 él 59 ct., vette var kens 52 54 ct., voor Engeland 00 00 alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 130 él f 214, neurende f 110 f 200, guste f 150 èf 170, pinken f 30 f 85, kalveren f 12 él f 80, biggen f4.00 él f7,50, drachtige zeugen f44 él f 56, drachtige gelten f 3-5 k f 42, schot telingen f 20 f 28, schapen f 15 ét f 27, luxe-paarden, f 450 f 615, werkpaarden lste kwaliteit f 300 ét f 415, 2e kwaliteit f 190 f 245, twee-en-een-halfjarige f 150 ét f 210, anderhalf] arige f éi f per stuk. Vtiniienland. Men meldt uit Den Haag Blijkens een uit Nederl.-Indië bij het departement van koloniën ontvangen telegram is in Mamoedjoe (Celebes en Onderhoorigheden) een ziekentransport door een gewapende bende aangevallen, waarbij één Europeesch fuselier sneu velde en één Europeesch fuselier zwaar gewond werd. De bende liet 12 dooden en 2 gewonden in onze handen. HEUSDEN, 9 December. Vrijdag overleed plotseling, bezig zijnde een brief te dicteeren, de Emer. Predikant Ds. H. Groeneveld. Geboren in 1832, was Z.Eerw. gedurende verscheidene jaren Predikant te Aalburg, tot hij in 1901 met pensioen naar Oud- heusden vertrok en vervolgens de laatste jaren bij zijn schoonzoon, de heer Sturm te Vlijmen, inwoonde. Dinsdag 1.1. werd hij inwonend patiënt van het Diaconessen- huis der Herv. Gemeente alhier, en reeds j drie dagen later trad zijn dood op het meest j onverwacht in. (Te laat ontvangen voor het vorig nummer.) In de Zondagmorgen godsdienstoefe ning der Ned. Herv. Kerk alhier, maakte de Predikant dankbaar melding van de ontvangst der navolgende giften, door een ingezetene ingezonden, alsf 75 [aan de Ned. Herv. Kerkf 75 aan de Diaconie- Ar men, om daarvan tegen Kerstmis en Nieuwjaar een extra bedeeling te houden f 25 aan het Diaconessenhuis en f 25 aan de Prot. Bewaarschool. Door de Dorcas-Vereeniging der Herv. Kerk alhier, werden tegen St. Nicolaas een 38-tal huisgezinnen verblijd, door de uit gifte van 154 stuks kleedingstukken, als 12 vrouwenhemden, 7 kinderhemden, 12 vrouwenschorten, 9 meisjeshemden, 4 mans hemden, 12 broeken, 1 jurkje, 14 meisjes- schorten, 12 lakens, 6 wollen dassen, 3 paar sokken, 3 paar manskousen, 20 paar kinderkousen, 15 paar vrouwenkousen, 2 wollen mansborstrokken, 6 wollen jongens broeken, 2 wollen rokken, 3 truien, 3 boe zeroenen, 4 paar wantjes en 4 wollen mutsen. WERKENDAM. Morgenavond hoopt de Raad dezer gemeente te vergaderen. De te behandelen zaken zijn: 1. Vaststelling gemeente-begrooting 1909 2. Uitloting 2 aandeelen geldleening3. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur 4. Ingekomen stuk ken. Naar we vernemen heeft de heer ds. J. v. d. Pol, een beroep ontvangen van de Ned. Herv. Gem. te Benthuizen. Zondag 1.1. zijn door de stemgerech tigde lidmaten der Ger. Kerk Werkendam A, tot kerkeraadsleden gekozen de heeren H. W. Knol, Johs. Ippel B.Mz., (als ouder lingen) en T. Ritmeester (als diaken.) In zijn antwoord op het verslag om trent het betrekkelijk wetsontwerp tot verhooging van de Waterstaatsbegroo- ting, doet de minister opmerken dat de benoodigde gelden voor de voorgestelde verbetering van de rivier de Waal over een aantal jaren zullen worden verdeeld en voorts dat het wetsontwerp geens zins beoogt van de Waal méér te ma ken dan tot dusverre van die rivier als scheepvaartweg verlangd werd. Het doel is, het verkrijgen van een scheep vaartgeul, welke bij waterstanden, over eenkomende met normaal laag water (1.50 M. aan de peilschaal te Keulen), eene doorgaande diepte van 2.70 d 3 M. zou hebben. De voorgenomen Waalverbetering zal geenszins voor zee-rivierbooten van grooter charter gelegenheid geven, doch alleen voor booten van het bestaande type de ongunstige najaarsperiode ver korten. De minister blijft van meening, dat er voor het vaststellen van maximum afmetingen voor onze rivierschepen geene aanleiding bestaat. Wat betreft het gevaar van de grond- kribben, deze kribben zullen door be hoorlijke afbakening worden aangeduid. Voor de Waalverbetering is, behalve het plan, waarop dit wetsontwerp be trekking heeft, nog een ander plan op gemaakt, dat eene veel wijdere strek king had. Dit zou echter groote be zwaren bij de uitvoering, met name voor de Rijnvaart, in het leven roepen en kon bovendien wegens de daaraan verbonden hooge kosten (naar schatting minstens zes millioen gulden) niet voor uitvoering in aanmerking komen. Door het thans aangeboden plan zal voor beduidend minder geld het beoogde doel bereikt worden. Aangezien thans van aanbesteding in het eerste deel der werken voor 31 Dec. as. geen sprake meer kan zijn, is, ter vervanging van het ingediende voor stel, betreffende de begrooting voor 1908, een ontwerp aangeboden tot verhooging van den betrekkelijken post der begroo ting voor 1909 en wel met f 150,000, zijnde f 50,000 meer dan eerst voor 1908 werd aangevraagd en zulks nu omdat bij tijdige aanneming van het wets ontwerp zooveel vroeger met de weikeu zal kunnen worden aangevangen. van Cura£ao door Venezuela niet ver hinderd zou kunnen worden. In de betooging onzer oorlogsschepen wil men nu zien een poging om de hand op de 1 enezolaansche regeerings- vaartuigen te leggen. Meer dan een veronderstelling is dit echter niet, daar aan het departement van marine uiter aard de grootst mogelijke geheimhou ding wordt betracht. De Petit Parisien wijdt een ironisch, populair hoofdartikel aan president Castro, waarin een weinig vleiende be schrijving van diens aard en levensloop voorkomt. Men weet heelemaal nog niet, zegt het artikel verder, waarom Castro eigenlijk komtde Fransche regeering heeft ook nog geen beslissing genomen omtrent haar houding. Het blad zegt ook, dat de Europee- sche mogendheden er niet rouwig om zouden zijn, indien in Castro's afwezig heid de revolutionairen de overhand kregen in Venezuela en Castro afzetten. De Petit Parisien brengt verder het bericht, dat de Fransche regeering ook wacht op zekerheid omtrent de haven waar Castro zal landen. Reuter seinde gisteren uit New-York Volgens een telegram uit Willemstad, melden berichten uit Caracas, dat in een Donderdag gehouden ministerraad de meeningen over de houding, die men tegenover de Nederlandsche oor logsschepen moest aannemen, verdeeld waren maar men besloot te laten vu ren op het eerste schip, dat een vijan dige daad beging. De Jacob van Heems- kerek is gisteravond van Willemstad vertrokken, om zijn kruistocht langs de kust van Venezuela voort te zetten. De Friesland ligt in de baai van Ma- racaibo voor anker, binnen het gezicht van het fort San Carlos, dat de Duit sche kruisers in 1903 beschoten heb ben. De Nederlandsche oorlogsschepen ne men de ligging van alle Venezolaan- sche forten op en brongen ze in kaart. Naar wij vernemen, zal De Ruyter" reeds 15 December a.s. naar de West vertrekken. „De Utrecht," welke dezer dagen van de oefeningsreis uit de Mid- dellandsche zee te Willemsoord ver wacht wordt, zal, na in gereedheid te zijn gebracht, eveneens naar West-Indië vertrekken. Er zullen, zoodra de „De Ruyter" zich in de.West bevindt, dus vier schepen aanwezig zijn. Reuter seint d.d. 7 December: Als president Castro, komende van Satander, te Bordeaux aan wal wil gaan, schijnt het zeker, dat men hem niet zal toestaan vrij door Frankrijk te rei zen. Doet hij dit toch, dan zal hij wor den uitgezet. Maar wanneer hij ver klaart door Frankrijk te willen reizen, teneinde zich in het buitenland te laten behandelen, gelooft men, dat de regee ring Castro naar een door hem zelf aangewezen punt van de grens zal doen geleiden. Mocht de operatie, die Castro moet ondergaan, te Bordeaux plaats hebben, dan zou men hem onmiddelijk daarna het land uitzetten, tenzij Castro onmid dellijk alle maatregelen, welke voor Fransche onderdanen schadelijk zijn, herroept. Reuter seinde gisteren uit Bordeaux Het gerucht loopt, dat dr. Israel, dien, naar men zeide, Castro bij zijn aankomst te Bordeaux zou raadplegen, overleden is. Tot op dit oogenblik is het echter onmogelijk bevestiging van dit gerucht te verkrijgen. Volgens berichten uit Perzië zijn de liberalen meester van Azerbaidjan en rukken zij op Teheran aan om den Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven De markten raken langzamerhand gedaan.1 Waar zij nog gehouden worden, blijft de aanvoer van rundvee groot. De prijs is echter niet hoog en de handel tamelijk slap. Melkvee van eerste qualiteit wordt nog veel gevraagd voor België en jong vee voor Frankrijk, maar vlot gaat het er niet in. De prijs is gedrukt. In varkens gaat wat meer om, ofschoon de prijs der biggen zich nog lang niet heeft hersteld op zijn vroegere hoogte en dit voorloopig ook niet verwacht wordt. Vette kalveren zijn willig, nuchtere kal veren minder. De aanfok is te groot geweest in den laats ten tijd. Nederland en Wenezuela. Van bevoegde zijde wordt de volgende veronderstelling geopperd ten aanzien van de door de Nederlandsche oorlogs schepen tegen Venezuela gehouden be tooging Het eenige middel om, zonder be paald tot feitelijkheden over te gaan. de aan het roer zijnde regeering van Venezuela te treffen, zou zijn de ka- nonneerbooten en de recherchevaartui gen in beslag te nemen. Niet om die schepen voor goeden prijs te verklaren, doch om ze, zoolang dit noodig is, vast te houden. Die inbeslagneming zou kuDnen plaats hebben in de Venezo- laansche havens of in zee. Tot het eerste zal men niet licht overgaan, om dat dit al heel spoedig tot feitelijk verzet zou leiden. Legt men in zee be slag op die vaartuigen, dan zal dit waarschijnlijk zonder bloedvergieten af- loopen. Onzerzijds zou de opbrenging van die Venezolaansche vaartuigen hij wijze van reprêsaillemaatregelen geschie den. Mogelijk zou het zeker zijn, dat een oorlogsverklaring van Venezuela er het gevolg van werd. Beschikt de regeering van Venezuela niet meer over vaartuigen, dan zou het haar onmoge lijk wezen troepen te vervoeren naar plaatsen, waar het gezag der regeering verloren dreigt te gaan, immers ver voer over land is aan groote bezwaren onderhevig en vordert in elk geval zeer veel tijd, terwijl verder de uitvoer handel in den vorm van smokkelhandel Van uit Zandvoort is G. V-, die zoo als men weet, aangeteekende brieven met keisteentjes, die diamanten zouden geweest zijn, weigerde in ontvangst te nemen, overgebracht naar Breda en aldaar voor den officier van justitie ge leid. Naar men nader mededeelt, is hij na verhoor in voorloopig arrest gesteld. Amsterdam. De pijp schoot los en viel op de draad der gemeentetram. De werkman die de pijp bleef vasthouden kreeg hierdoor een zoo hevigen electri- schen schok dat hij van het dak tui melde. In hoogst zorgwekkenden toe stand werd de ongelukkige naar het politieposthuis en van daar naar het O. L. V. Gasthuis gebracht. Men vreest voor zijn leven. Bij een sinds jaar en dag advertee- rende firma voor dames, op de Prius Hendrikkade, te Amsterdam, is, terwijl de firmanten, een heer en een dame, afwezig waren (zij wonen te Haarlem en geven te Amsterdam dagelijks con sult), huiszoeking gedaan en zijn twee doozen met diverse instrumenten in beslag genomen. Gisterenmiddag waren te Rotterdam een paar jongens bezig om opdeSpie- gelnisserkade een kogel uit een straat- riool op te visschen, die er bij het knikkeren in geraakt was. In plaats van den kogel haalden zij er een kin derarmpje uit, dat zij op de straat wier pen en daar lieten liggen. Dit zag een jongen, die het armpje opraapte en aan een agent van politie, dien hij in de nabijheid ontmoette, overgaf, met de mededeeling van waar het kwam. De agent gaf hiervan dadelijk ken nis op een politiebureau, van waar een inspecteur zich met een paar agenten naar de Spiegelnisserkade begaf om onder hun toezicht de omliggende rio len te laten afzoeken door mannen van de reiniging. Dit had ten gevolge, dat uit een an der riool te voorschijn werd gehaald een linkerbeentje met een gedeelte van het dijbeen er aan, en uit weer een ander riool eenige darmen. Het gevon den armpje is blijkbaar met geweld ontwricht en het beentje afgesneden, terwijl, wat de darmen aangaat, nog niet met zekerheid is te zeggen of deze van een mensch afkomstig zijn. De griezelige vondst is tot nader onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. Het beentje en het armpje zijn af komstig van een zeer jong kind, dat nog niet lang dood kan zijn. Men schrijft aan Het Centrum Zooals wij reeds voor eenige maan den mededeelden, wordt te Vaals vóór een hotel, waarin eenige jaren geleden, toen de speelclubs er nog hoogtij vier den, de speelclub „de Vereeniging" gevestigd was, gepost door de Koninkl. marechaussees. Met dit even verblijdend als verrassend resultaat, dat slechts op enkele avonden in de week het licht in de speelzaal werd ontstoken, wach tende op bezoekers die niet meer een kansje durfden wagen. De bewoner van het hotel moet zich over dat posten tot den minister van justitie hebben gewend. Hij kreeg even wel nul op het request. En nog maar steeds duurt dat posten voort. lederen dag van 3 tot 10 uur 's avonds schil dert een marechaussee voor de ex-speel zaal. Dat duurt nu reeds vanaf het begin van dit jaar en op last van den procureur-generaal bij het Bossche hof. Men zegt, dat tegen Februari de post voor het hotel zal worden ingetrokken. De marechaussees zelf zullen met het intrekken der bestaande order niet het minst verblijd zijn. De speelgelegenheden zullen dus waar schijnlijk in Vaals voor goed tot het verleden behooren. De oud-commies S. te Apeldoorn, die sedert Vrijdag slapende was, is we der ontwaakt, doch nog niet geheel tot Men meldt uit Amsterdam: Een groep vrije socialisten in de Jordaanbuurt (district 6) heeft naar het heet besloten een werklooze candidaat te stellen voor den Raad en de Tweede Kamer, „om hem aldus aan een bestaan te helpen". Vrijdagmorgen werd ontdekt dat 40 schapen van den heer van der Kooij te Marum (Gr.) door honden waren verscheurd. De politie te Vlissingen heeft aldaar aangehouden een Duitscher die van het het bewustzijn teruggekeerd. Hij wordt1 Duitsche stoomschip Admiral, op de kunstmatig gevoed. reede overboord gesprongen en naar den wal gezwommen was. De Duitscher deed onder geleide de reis naar Duitschland, omdat hij nog eenige jaren tuchthuis straf moest ondergaan. Hij is ter be schikking der justitie te Middelburg gesteld. Zaterdagavond omstreeks elf uur werd den broodslijter A. H. op het Prove niersplein te Rotterdam plotseling een geldzakje, dat hij in een hand hield en hetwelk f 28 bevatte, ontrukt. De dader, de 19-jarige J. G. uit de Vredenoord- straat, maakte zich uit de voeten, da- Zaterdagmorgen omstreeks 11 uren delijk achtervolgd door den beroofden kreeg te Rotterdam de varensgezel N. broodslijter. De dief rende den Spoor-J. C„ 25 jaar oud en woonachtig aldaar, singel op, sprong, geen uitweg ziende op de Nieuwehaven twist met den 55- omdat de bestolene hem dicht op de jarigen aardappelkoopman G. S., ge- YüeYen zaA, m dien singel en ctotq Wm. domlcXllwcd \a over om vervolgens aan de overzijde', Aanleiding tol. die twist was een door een bestuurder en een conducteur handwagen van den varensgezel, die van de electrische tram te worden ge- door den aardappelkoopman een eindje grepen. Het zakje met geld, dat hij op zijde geduwd werd om plaats te in het water wierp, is daarin later door krijgen. Hierover volgde een woorden een agent van politie opgevisctt; hetwisseling, die daarmede eindigde dat bevatte nog f 21.50. De straatroover is de varensgezel den aardappelkoopman opgesloten. een paar slagen toebracht, o. m. in hst gelaat, tengevolge waarvan de vonken Een werkman verrichtte gisterenoch- van een sigaar, die hij in den mond tend eenige reparatie aan de kachelpijp had, hem in het gelaat vlogen. Dit boven het dak van het tijdelijke plaats deed den aardappelkoopman G. S. zoo bureau van het Weesperpoortstation te zeer in drift deed ontsteken, dat hij

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2