Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. van den strop en de veroordeelde viel gillend op den grond. De beul bracht den ongelukkige tot zwijgen door hem den voet op de keel te zetten. Uit Brussel werd gisteren gemeld Vanmorgen om zes uur heeft er een spoorwegongeluk plaats gehad bij het Turn en Taxis-station alhier, waar de arbeiderstreinen aankomen. Een goede rentrein is op een arbeiders trein ge- loopen. Verscheiden wagens van den irbeiderstrein vielen om. Dooden zijn er niet, maar er zijn 20 reizigers ge kwetst, waarvan 7 zeer ernstig, onder wien zi(h de machinist bevind. Volgens een bericht uit Messina is Donderdag te Montalbano een hevige aardbeving gevoeld, gevolgd door ver scheiden lichtere schokken. Het gemeen tehuis, de kerk, en vele huizen zijn ernstig beschadigd. De bewoners zijn door een paniek bevangen. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 12 December. Een treurig ongeval had Donderdagmid dag plaats. De 76-jarige juffrouw Jetje Wolf, die eene bovenwoning in gebruik had, wilde den trap afgaan en had het ongeluk mis te stappen en met het hoofd naar beneden te vallen en zich zoo ernstig daaraan te ver wonden, dat de dood bijna gelijktijdig in trad. De duettisten Broers en Kamerman, die te Gorinchem en in tal van andere plaatsen met zooveel succes optraden, zul len ook Donderdag alhier ten tooneele ver schijnen. We kunnen dan van nabij met hunne wijze van werken kennis maken en hooren of de faam te veel of te weinig heeft uitgebazuind. (Zie desbetreffende adver tentie). Gisteren hield de gemeenteraad eene openbare vergadering, waarin in de eerste plaats aan de orde kwam de benoeming "•vi pen lid van het college van Regenten r Godsbuizen alhier, wegens de gewone aftreding van den heer G. van Everdingen, die met algemeene stemmen werd herbe noemd. Een biljet was er blanco. Voorts werd behandeld een voorstel van B. en W. tot verandering der kermis in dien zin, dat deze in 't vervolg zal worden gehouden op den eersten Zondag in Mei tot en met den daarop volgenden Zondag, op die dagen te openen des namiddags ten 4 uur. Het voorstel van B. en W. is, vol gens de door den voorzitter gegeven toe lichting, hierop gegrond, dat de tijd, waarop de kermis thans gehouden wordt, dikwijls samenvalt met de zoogenaamde Arnhem- sche Paaschwei, zooals dit jaar nog 't geval is geweest; het bezoek met inrichtingen en «nelen is dan zeer gering. Bovendien is A.nril de weersgesteldheid veelal ongun- 0in Mei kunnen de verwachtingen daar omtrent beter zijn. De heer Prins acht het gewenscht de kermis te doen houden van Maandag tot Zaterdag. De voorzitter en de heeren De Mol en Verhoeven wenschen de kermis op Zondag te behouden; zij achten dit zoowel in 't belang der neringdoende ingezetenen als in ü.it der ondernemers van tenten en spelen, van wie de gemeente staangeld heft; laat men de Zondag er buiten, dan kan even goed tot afschaffing der kermis worden overgegaan. De heer van Everdingen is niet tegen de kermis Zondag, mits de godsdienstoefenin gen niet door luidruchtige muziek of zang op de straat worden gestoord. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van B. en W. in rondvraag gebracht '°nomen met 5 stemmentegen de ..u... xjc frins. De voorzitter deelde daarop mede, dat door het bestuur der Godshuizen alhier, zijn ingezonden de rekeningen over 1907 en de begrooting voor 1909; deze werden gesteld in handen eener commissie van rmrJprzoek, bestaande uit de heeren Verhoe- -ï '*o De M 1. Op een verzoek der oeidc gemeenteveld wachters om verhooging van jaarwedden, is afwijzend beschikt. Ten slotte deelde de voorzitter aan de vergadering mede, dat de Regeering niet genegen is in te gaan op het verzoek om deze gemeente te beleggen met garnizoen. Het streven in de laatste jaren ie, om de troepen in groote garnizoenen te vereenigen, blijkbaar in 't belang van de oefeningen getuige o. a. de voorgenomen opheffing van het garnizoen te Geertruidenberg. Nadat nog eenige stukken van eenvou- digen aard, o. a. besluiten van Gedeput. Staten tot goedkeuring der gemeente-be grooting voor 1909 en tot vaststelling der gemeente-rekening over 1907, voor kennis geving waren aangenomen, werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. Door als nog onbekende personen is in de Demer een beun met visch ontvreemd, toebehoorende aan Joh. Merkx. De politie is hiermede in kennis gesteld. WERKENDAM. Van hen, die van hier in China werkzaam zyn geweest, hebben reeds een 5-tal personen, 14 dagen geleden de terugreis met de „Eitel Friederich" ondernomen. Ongeveer 9 Januari a.s. kan hun komst verwacht worden. De gemeenteveldwachter de Ruit, alhier ontving van iemand, die onbekend is gebleven f 50, om ze onder eenige opge geven personen te verdeelen. Geen wonder dat de Ruit veel aanvragen kreeg om toch ook bedacht te worden, waaraan hij echter bij gebrek aan contanten niet kon voldoen. Met het rooien der boomen in het Laantje (over het bruggetje) is deze week een aanvang gemaakt. In de eergisterenavond gehouden raadsvergadering is de begrooting over 1908 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f30697.60i. Van de geldleening werden uitgelost de aandeelen nos. 67 en 105, ter wijl daarna tot lid van het burgerlijk arm bestuur werd herbenoemd de heer J. J. van Oord. Eergister vierde onder leiding van Ds. de Jong, van Herwijnen, de Chr. Jonge- lingsvereeniging „Andréas", onder mede werking van de Zangvereeniging „Soli Deo Gloria", haar jaarfeest. Ondanks het on gunstig weder waren velen present en duurde het feest tot ongeveer één uur. Dinsdag 22 December 1908 hoopt mej. A. Sigmond (zang) met welwillende medewerking van mevr. Verhoeff (piano) en de zangvereeniging „Uitspanning door Inspanning" een weldadigheidsfeest of wel dadigheids-soiree te geven in de nutszaal alhier. SLEEUWIJK. In plaats van den heer P. Dolislager, die bedankt had, is tot no tabel bij de Ned. Herv. kerk benoemd de heer A. J. van Put. De Chr. Jongedochtersvereeniging „Phébé", is voornemens haar jaarfeest te vieren op Woensdag 16 December a.s. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. kerk is herbenoemd de heer J. Colijn. GAMEREN. Bij de j.l. Woensdag ge houden stemming van één lid van den ge meenteraad, werden uitgebracht 150 stem men, waarvan 8 van onwaarde. Verdeeld als volgt: J. van Eek 54, J. Hedel 53, en C. J. Kuijl 35 stemmen. Herstemmingtusschen beide eerstgenoem- den zal a.s. Woensdag plaats hebben. ANDEL. De Maréchaussee Fondse te Waalwijk, staat no. 1 op de voordracht voor Gem. Veldwachter alhier. De vorige week werd bij G. v. A. alhier, inbraak gepleegd, en werd aanvan kelijk gedacht dat niets was meegenomen. Bij nader onderzoek is echter gebleken, dat de dief zich nog al wat geld heeft toe- geeigend, echter slechts klein zilver, aan gezien eene flinke som in bankpapier welke tusschen het linnengoed verborgen was, aan zijn hebzucht ontsnapt is. NEDERHEMERT, (Rietschoof.) Woens dagmiddag viel het zesjarig dochtertje van Cornelis Biesheuvel in een diepen sloot achter de ouderlijke woning. C. v. Ballegooien, die in de nabijheid aan den arbeid was, bemerkte wat er gaande was en sprong er bij. Hij mocht de voldoening smaken een jeugdig menschenleven van een wissen dood te redden. WIJK. De heer A. de Waal, onderwijzer alhier, komt als No. 1 voor op de voor dracht voor onderwijzer met hoofdakte te Sliedrecht. HERPT. Ons torenuurwerk, dat sedert langen tijd zich wel deed hooren, doch den tijd niet meer aanwees, heeft een flinke reparatie ondergaan. Er zijn nieuwe wijzer- borden en nieuwe sierlijke wijzers aange bracht, zoodat e thans weer tot groot ge rief de klok niet alleen kunnen hooren, maar ook weer zien hoe laat het is. VEEN. Ter vervanging van den heer C. A. W. Jiskoot, overleden, is tot 1 Jan. 1909, als lid van het algemeen armbestuur benoemd de heer H. Schreuders. Het eten van heete spijzen is een zeer gevaarlijk werk. Dat ondervond dan ook het 11-jarig zoontje van R. Deze nam een hap kokende brij in de veronderstelling, dat deze warm was. Het gevolg bleef niet uit, want eensklaps zakte de knaap in elkaar en viel bewusteloos op den grond. Groote schrik veroorzaakte dat in het gezin. Gelukkig kwam na eenige oogeublikken het bewustzijn weer terug, en liep dit buiten verwachting nog goed af. AALST. Het vangen van mollen wordt hier ook druk in praktijk gebracht. Men kan de beestjes weer voor een goeden prijs kwijt. Er wordt tot 8 cent per stuk ont vangen. Een goed daggeld wordt hier dik wijls mee verdiend. WAARDHUIZEN. In de Geref. kerk zal Zondag a.s. optreden ds. A. Brink, eme ritus-predikant te Kampen, vroeger tal van jaren predikant te Almkerk. DUSSEN. In de gister gehouden ver gadering der chr. schoolvereeniging is het bestuurslid J. van Vark, aftredend, herko zen. Het hoofd der school, de heer Van DRONGELEN. Zaterdagavond 5 De cember gaf onze zangvereeniging „Nut en Genoegen" een naar verwachting goed ge slaagde uitvoering in het schoollokaal. Enkele goed geslaagde voordrachten ga ven een aangename afwisseling tusschen de zangnummers. Jammer, dat sommigen uit het publiek, ook onder het zingen, van hun tegenwoordigheid wilden doen blijken, door zoo luid mogelijk te praten. NIEUWENDIJK. 't Is hier druk met mollen vangen. Gisteren werd hier echter iemand bekeurd wegens het uitoefenen daar van op een verboden weide. Door den bouwknecht G. Vermeu len is een gedenkpenning gevonden, met het jaartal 1697, ter grootte van een kwartje. Op de eene zijde staat rond een altaar met wapen „De vreede tot Rijswijk geslooten," en op de andere zijde rond een zittende vrouw, waarvoor een staanden engel, „De Barmhertigheid Roemt tegen het oordeel." Gelukkige Winners. Bij den Agent der N. V. „De Tijdgeest" te Rotterdam, den heer M. Haan, Coolsche- straat aldaar, viel op No. 13429 serie A de f20.000.terwijl op hetzelfde nummer in serie B de f 20.000.is gevallen bij den Agent, den heer Ger. Stok te Rijsoord. Ulnuenland. De Tweede kamer heeft in hare ver gadering van gisteren het amendement, strekkende om niet tot verwapening der Kortenaers over te gaan met 48 tegen 42 stemmen aangenomen. Het amendement, om dit jaar niet tot den bouw van twee torpodojagers over te gaan is met 51 tegen 36 stem men verworpen. En het amendement, om slechts geld toe te staan voor den bouw van één torpedojager, is met 51 tegen 38 stem men verworpen. Het amendement, om niet over te gaan tot den bouw van een tweede on derzeeboot is met 81 tegen 7 stemmen verworpen. Nederland en Venezuela. Donderdagmiddag is President Castro te Bordeaux aangekomen zonder er iets bijzonders voorviel. Hij weigerde zoowel daar als te Santander eenig journalist te woord te staan en verlangt besehouwd te worden als een gewoon particulier. Hij komt als tourist en wil over politiek niet spreken. President Castro was vergezeld van zijn vrouw, zijn zuster en broeder, drie geneesbeeren en vier bedienden. Gout, consul-generaal van Frankrijk, onderdirecteur van buiteulandscbe za ken, stelde Castro bij zijn aankomst in kennis met de voorwaarden aan zijn verblijf in Frankrijk gesteld. Castro zeide, dat hij als eenvoudig particulier zich in Europa kwam laten behande len. Men gelooft, dat hij van zijn ver blijf gebruik zal maken om de zaken met verschillende mogendheden te re gelen. De voorwaarden welke Goul aan Cas tro heeft medegedeeld, zijn, dat hij over de grens zou gezet worden, indien hij door het uitlokken van betoogingen de orde verstoorde, een onderhoud aan een journalist toestond of een veldtocht in de peis zou voeren. Castro antwoordde, dat hij enkel in Frankrijk kwam, om zich te laten ope- reeren. Vrijdagavond half zeven is Castro met een talrijk gevolg te Parijs aange komen. Toen men hem zeide, dat Nederland, volgens een bericht, van plan was, Maracaibo te beschieten, kon de Presi dent een -heftig gebaar van toorn niet onderdrukken. „Neen, zei hij, dat is onmogelijk. Nederland zal het volken recht niet zoozeer schenden. Venezuela en ik hebben slechts gedaan, wat onze plicht was. Twee Syriërs, welke als reizigers 3e klasse met dezelfde boot waren aange komen, werden door de politie, als ver dacht van slechte bedoelingen tegenover Castro, in het oog gehouden en later naar Marseille doorgezonden. De Parijsche uitgave van de New York Herald verneemt uit New York, dat daar telegrammen uit Caracas via Willemstad zijn omgekomen, welke be richten, dat er een opstand tegen Cas tro's regeering is uitgebroken. Te New-York is uit Caracas bericht ontvangen, dat president Castro in Duitschland drie kannonneerbooten be steld heeft. De Parijsche New York Herald ver neemt uit New York, dat de correspon dent te Caracas van de Amerikaansche New York Herald zegt, dat Castro ean eredietbrief had, welke uitgegeven was door de Venezolaansche Bank volgens instructie van den minister van finan ciën voor een onbeperkt bedrag. Dit is geld van de Venezolaansche natie. Castro hield den datum van zijn reis naar Europa geheim tot twee dagen voor zyn vertrek. Hij gaf aan elk lid van het kabinet honderdduizend dollar als aansporing tot voortdurende goede gezindheid gedurende zijn afwezigheid. De zorg voor zijn eigen zaken, die hem meer dan een millioen dollar per jaar opbrengen, heeft hij toevertrouwd aan Gabiras Guzman, laatstelijk algemeen secretaris van Venezuela en voorheen zaakgelastigde te Washington. Reuter seinde gisteren uit Willemstad De Nederlandsche oorlogsschepen Ja cob van Heemskerck en Gelderland zijn hedenmorgen naar Venezuela vertrok ken de dekken waren gereed voor het gevecht. Men gelooft, dat die oorlogs schepen een betooging voor Laguiara gaan houden, de Venezolaansche havens bezetten, beslag op de koopvaardijsche pen leggen en de schepen die op Ve nezuela handel drijven dit beletten zul len. De beheerder van het bijkantoor der posterijen en telegraphie aan de Bloem gracht te Amsterdam is, volgens het Hbld., in zijn beheer vervangen. Tegen hem waren, buiten het ambtenaarsper- soneel om, beschuldigingen ingebracht over onregelmatigheden in het beheer van genoemd bijkantoor. Een voorloopig onderzoek gaf aan leiding den beschuldigde in zijn beheer te doen vervangen. Over den aard dezer onregelmatigheden en de juistheid der ingebrachte beschuldigingen kan nog niets met zekerheid worden medege deeld. De betrokken ambtenaar is reeds 8 jaar te Amsterdam tot tevredenheid zijner superieuren werkzaam. Hij be heerde zes jaar lang het bijkantoor aan de Handelskade en de laatste twee jaar dat aan de Bloemgracht. De oorsprong der gepleegde onregelmatigheden zoude gezocht moeten worden in financieels misère, waarmee do man, die vader van eenige kinderen is, te kampen moet hebben. Op het politiebureau .te Oudenbosch is een valsche rijksdaalder gedeponeerd, in betaling ontvangen bij de firma Gebr. v. d. Oudenhove Het stuk is vrij zuiver nagemaakt. Het draagt het beeld van Willem II. D© kleur is blauwachtig gjijs en het gewone randschrift ont breekt. Men meldt uit den Haag aan de N. R. Ct. Op last van de justitie is, verdacht van verduistering, gearresteerd, jhr. mr. B. v. T. P., directeur van de thans in staat van faillissement verkeerende Prins en Van Lindonk's Bank, te 's-Gra- venhage. Als aanvulling van het bericht in ons vorige no. betreffende een huiszoeking bij een „deskundige", te Amsterdam, deelt men aan het Hbld. mede, dat dit geschiedde naar aanleiding van het overlijden van eene vrouw, die door deze „deskundige" behandeld werd. Het slachtoffer is in de Vrouwenkliniek van prof. Treub te Amsterdam overleden. De „deskundige" bevindt zich reeds in het Huis van bewaring. Patrimonium, het anti-rev. werklie denblad, vertelt, dat er in het begin van Februari successievelijk 10 verkie zingspro pagandablaadj es zullen verschij nen, die uitstekend dienst zullen kun nen doen bij de aanstaande verkiezings meeting enz. Natuurlijk zegt het blad zullen actueele onderwerpen behan deld worden, alsde antithese, algemeen kiesrecht, samenwerking der rechtsche partijen (coalitie), de gevolgen van een vrijzinnige meerderheid, het stuivertje wisselen van deugd en ondeugd enz. Aan den Noordoosthoek van het eiland Texel is gedurende den jongsten storm de duinenrij weer afgenomen en wel ter breedte van 3 meter. De afname is ge durende den laatsten tijd daar niet zoo sterk als voorheen, maar toch is er in de laatste jaren een duinstrook van 10 meter verdwenen. Voor den aangrenzenden polder „Vol harding" wordt de toestand echter meer en meer kritiek. Een nieuwe oplichterij. Bij een der bankinstellingen te Amsterdam ver voegden zich hedenmorgen eenige land verhuizers, uit Kanada teruggekeerd. Zij boden o.m. een bankbiljet van 100 dollar ter wisseling aan. Bij nader on derzoek bleek het een biljet van 1 dol lar te zijn, waarop in cijfers en in let ters op de daarvoor aangewezen plaatsen de aanduiding 100 dollar was geplaatst. Hierover ter verantwoording geroepen vertelden zij het volgende. In New-York zagen zij een heer voor zich uitloopen, die een portefeuille ver loor, waar naar een ander persoon greep. Een onzer landverhuizers sprong vol verontwaardiging naar voren en ont rukte den lang vinger zijn prooi om haar den rechtmatigen eigenaar terug te geven. Deze bleek geen ondankbare te zijn en wilde den eerlijken vriend 10 dollar geven als belooning. Hij had echter toevallig slechts biljetten van 100 dollar bij zich. Onze landgenoot wist daarop wel raad. Zoo'n extratje van 10 dollar, eerlijk! verdiend, kun je je niet laten ontglippen. Hij gaf hem daarom van zijn eigen geld 90 dollar terug, waarmede de gauw dief zonder opzien te baren, zich in allerijl uit de voeten maakte. Een pas gehuwde vrouw, gisteren bezig met glazenlappen aan de achter zijde van een huis in de Jodenhouttui- nen te Amsterdam, viel uit de tweede verdieping in het water. Een werkman der stadsreiniging, haar naspringende, werd in bewusteloozen toestand, en de vrouw, na eenig dreggen, levenloos op het droge gebracht. Te Recklinghousen even over de Pruisische grens heeft eergisteren de Nederlandsche arbeider S. zijn broeder bij een twist gedood door hem met een mes een zware hals wond toe te brengen. De vermoorde laat een weduwe met vier kinderen na. De heer Robijns, te Brielle, heeft door verschillende omstandigheden een proefneming met zijn vliegtoestel moeten uitstellen. Thans ligt het in zijn plan, dezer dagen een proef te nemen in zake de opstijging er van. Indien deze proef gelukt, dan volgt weldra een tweede proefneming en wel in zake de voor- waartsche beweging. Voor een huis in de Marnixstraat te Amsterdam wordt sinds eenige dagen door de politie gepost om een moe der tegen haar zoon te beschermen. Dit heerschap, dat voor het maken van valsche bankbiljetten reeds gevan genisstraf onderging, voerde niets uit en eischte dan van zijn moeder geld om te kunnen spelen. Bij weigering liep het arme mensch een pak slaag od. Ten einde raad heeft de vrouw, die weduwe is en met het houden van commesalen in haar onderhoud moet voorzien, de hulp der politie ingeroe pen, die zoonlief de deur heeft uitgezet en nu wijl hij van huissleutels is voorzien op verzoek der moeder zijn binnendringen belet door het huis te bewaken. Reeds deden geruchten de ronde, dat de politie den zoon zocht op vermoeden de hand te hebben in den aanmaak der in omloop zijnde valsche bankbiljetten. €Oiiiii;§POMUEwriË. Aan heeren berichtgevers en vaste cor respondenten deelen wij mede, dat de ont vangst van berichten door ons zeer op prijs wordt gesteld. Hoe meer hoe liever I Toch gebeurt het meermalen dat wij het gezondene moeten schiften en wat wij voor ons blad niet dienstig achten, achterwege laten, zonder meer. Aangezien echter enkele inzenders daarvan telkens eene opheldering verlangen, met redenen omkleed, deelen wij in eens aan allen mede, dat wij op desbetreffende aan vragen voortaan het antwoord zullen schul dig blijven. Ieder, die met de uitgave van een blad meer van naby bekend is, zal dat moeten billijken. DE REDACTIE. Afloop Aanbestedingen. Burgerlijke Stand. Werkendam, van 4 tot 11 Dec. Geboren Aart Frans, z. v. J. W. van Vugt en A. DuijnhouwerSientje, d. v. J. Aafjes en J. van der Plas. Nederhemert, over de maand Nov. Getrouwd: A. de Koning jm., 31 j. met L. C. van Zon jd., 27 j. Geboren Johannes, z. v. J. van Bal- legooijen en J. van der Vliet; Gijsbert, z. v. A. G. van der Meijden en Wil- helmina Oomen. Overleden: J. van Leeuwen, 52 j., echtg. v. H. van Goor. Genderen, over de maand Nov. Geboren Johannes Hendrikus, z. v. F. W. Colet en J. H. Kleinloog; Jan Willem, z. v. J. Js. van Gorkum en M. Schelle. Dewerken en Sleeuwijk, van 10 Nov. tot 8 Dec. Ondertrouwd L. Paans met E. C. KoningsH. van Burgel met P. M. Viveen. Getrouwd J. Smits met W. Duiser L. Paans met E. C. Koraan. Geboren Hendrik, z. v. A. Roubos en O. BiesheuvelJohannes Hendri kus, z. v. A. P. van Elzelingen en A. C. Visser Peter Johannes, z. v. H. Bies heuvel en J. Verhoeven Antonie Cor nelis, z. v. A. C. Heijstek eu A. van der SteltPieter Johannes, z. v. P. J. van Berchum en M. van DrielGerrit, z. v. A. Slagmolen en C. A. Verhoeven Cornelia Fraccina, d. v. H. van der der Zwaai, hield een referaat over „lezen." 9 Dee. Ministerie r*n waterstaat, het onderhond van de rijksrivierwerken op de Doidtsche waterwegen van 1 Jan. 1909 tot en met 31 Dec. 1911. Minste inschrijver A. Kraaijeveld Pen. te Zwijndrecht ▼oor f 14,741 per jaar. 10 Dec. Prov. bestuur van Noordholiand, het onder honden van de werken tot verdeding van de Noordzee kust ia de prov. Noordholland, tusschen de strandpalen 9.800 en 18.S07 ged. 1909. Raming f 22000. Minste inschr. J. d Plas, Hardinzveld f 20,030. Het leveren van betonblokken voor de havenhoof den te IJmniden. Raming 8000. Minste insehrijvers A. L. Volker, Sliedrecht en A. Bos Pz., Dordrecht, f 7200.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2