liet Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Dienstbode, Handels- en Landbouwbank, Y oordeelig Bouwen. Metsel-, Sier- en Profielsteen, JAC. WIEDEMAN Co., Binnen- en Buitenlandse!) Gedistilleerd, Wijnen enz. Haarden, Kachels en Vulkachels. Prijs fier Boterf 1.35 per K.G, per halve K.G. f 0,68 Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2797. Zaterdag 12 December1908. Openbare Verkooping „Gp Ho"p m Zep" GENDEREN. Neemt gelden a deposito. Gorinchem. Scherp coneurreerende Prijzen. GODIN en andere bekende fabrikaten. LAND VAN ALTENi& VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7Vs ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. BUITENLAND. De Balkan-crisis. De Daily Chronicle verneemt uit Konstantinopel, dat een ernstig voor val de spanning tusschen Turkije en Oostenrijk heeft verergerd. Het comité voor het boycot tegen Oostenrijk heeft nl. sloepen, waarin bagage van Oosten rijkers werd overgebracht, laten zinken. Men kan dientengevolge het vertrek van den Oosteniijkschen gezant iederen dag verwachten. Het roekelooze optre den van de Jong-Turken zoo heet het verder maakt de positie van Kiamil pasja onmogelijk. Deze wil da delijk nadat Maandag de volksvertegen woordiging is geopend, als grootvizier aftreden. De Petersburgsche correspondent der Kölnische Zeitung seint Inzake den algemeenen politieken toestand valt te wijzen op eenige ge wichtige uitlatingenTen eerste een uitvoerige uiteenzetting van het stand punt van Iswolkski, den Russischen minister van buitenlandsche zaken, in den Reiclisanzeiger, die laat doorsche meren, dat de persoonlijke prikkelbaar heid van den Russischen minister in dezelfde mate is toegenomen als de anti-Oostenrijksche volksstemming in Konstantinopel en in Italië. Het woord van de mogelijkheid van de verande ring van de drievoudige entente (Frank rijk, Engeland en Rusland) in een for meel bondgenootschap is reeds gespro ken. Voorts de uitlatingen van een invloedrijk diplomaat te Weenen, die wellicht in betrekking staat tot Rus- land's vertegenwoordiging aldaar en die in de Slowo de Donau-monarchie voor de keuze stelt: toegeven of oorlog. De spanning in de politieke atmosfeer is door deze uitlatingen toegenomen. In plaats van kalmeerend in te werken op de onruststokers en de pogingen der diplomatie, om door bemiddeling een oplossing te vinden, testeunen,werken deze uitlatingen het streven in de hand van diegenen, welke alles willen zet ten op één kaart; het toegeven van de zijde der Donau-monarchie. De consul van Montenegro te Londen heeft volgens een Engelsch blad, van zijn regeering een afschrift ontvangen van de nota, die aan gezanten der mo gendheden te Cettinje is ter hand ge steld. In die nota zegt de Montene- grijnsche regeering, dat zij besloten heeft aan de mogendheden (in een bij gaande memorie) de redenen uiteen te zetten, die haar er toe gebracht hebben bij de Donau-monarchie aan te dringen op het afstaan van Sizza. Dit is de be langrijkste, maar niet de eenige schade loosstelling, die Montenegro wenscht. In de memorie wordt gezegd, dat art. 29 van het verdrag van Berlijn de aan Montenegro in art. 26 van hetzelfde verdrag toegekende onafhankelijkheid te niet doet. De correspondent van het „Berliner Tageblatt" te Rome schreef aan zijn blad de volgende bijzonderheden over de bergstorting in het San Lucano- dal op ongeveer zes kilometer afstands van Agordo. Van den Monte San Lu- cano kwam van een hoogte van 700 meter een reusachtige steenlawine naar beneden, die met donderend geraas in het dal stortte, dit met meer dan 100.000 Ms. zg. „geröll" overdekkende. Het dorpje Pra werd volkomen verwoest. Tegelijkertijd, wellicht door den ster ken luchtdruk, stak een hevige wer velwind op. Boomen werden ontworteld, van de enkele huizen, die nog waren blijven staan, werden de daken afgerukt en ver weg geslingerd. Het is bijna onmogelijk de bedolven slachtoffers er zijn er velen, daar het ongeluk te middernacht plaats greep onder de puinhoopen vandaan te halen. Onder de geredden, die echter allen min of meer ernstig gekwetst zijn, be vindt zich een man van negentig jaar, de eenige van een familie van tien personen, die er het leven afbracht. Een andere wonderbaarlijke redding is die van een éénjarig kind, dat onge deerd met zijn wiegje van onder de puinhoopen werd te voorschijn gebracht. In het naburige dorp Luguni kwa men eveneens groote rotsblokken neder, maar de bewoners hadden, op het ge vaar opmerkzaam gemaakt, hun huizen reeds verlaten en bivakkeerden in de open lucht. Daar nog steeds steenen naar bene den komen, is het reddingswerk zeer moeilijk en gevaarlijk. Den geredden ontbreekt het aan alles. Er heerscht een hevige koude, wat hun toestand nog verergert. Reeds gedurende een maand beschouw de men te St. Petersburg de cholera- epidemie als overwonnen. Bij herhaling meldt de „Times" dat deze gevreesde ziekte wederom uitgebroken is. Het aan tal zieken neemt voortdurend toe. Men meent in het drinkwater de bron der besmettingen gevonden te hebben. Te Fez is eene samenzwering ontdekt om Moelai Mohamed, den broeder van Moelai Hafid op den troon te plaatsen. Verscheidene invloedrijke inwoners der stad zijn gevangen genomen, gemarteld en in de gevangenis geworpen. De uiterste rechterzijde der Russische Rijksdoema heeft een voorstel ingediend om de regeering te verzoeken het woon- reclit der Joden nog meer te beperken en geen gevolg te geven aan de circu laire van den minister van binnenl. zaken, bepalende dat Joden, die tot 13 Augustus 1906 in een zekere streek woonden, daar woonrecht zouden heb ben, totdat eene algemeene regeling van het Joden-vraagstuk zou zijn tot stand gekomen. Te Ulster, in Ierland, heeft eergiste ren een vrouw terecht gestaan, die be schuldigd werd haar man vergiftigd te hebben. De man overleed plotseling op een morgen in Juni, onder verschijn selen van vergiftiging, nadat de vrouw hem den avond tevoren een spiegelei had klaar gemaakt. Toen een week later ook een driejarig dochtertje van de vrouw stierf na het gebruik van melk, werd er een nauwkeurig onderzoek in gesteld, waarbij bleek, dat man en kind beiden vergiftigd waren geworden door strychnine. De vrouw is vroeger krankzinnig ge weest. De verdediger betoogde, dat de strych nine door reten van den keukenzolder op het spiegelei gevallen moest zijn; op de vliering boven de keuken had men namelijk strychnii e gestrooid tegen de ratten. De jury achtte dit betoog aanneme lijk en sprak de vrouw vrij. In een trein, die Woensdagmorgen om kwart vóór zes uit Koblenz te Trier aankwam, werd in een coupé tweede klasse het nog warme lijk gevonden van Kurt Regel, een verzekeringsagent uit Trier, 't Lijk had een schotwond aan den rechterslaap; naast het lijk lagen een revolver en twee patronen. Te Koblenz was Regel in den trein gegaan in gezelschap van zijn vriend Maagh, een opzichter uit Trier. Deze heeft zich te Trier haastig uit het sta tion verwijderd, zonder iets te zeggen. Toen hij later aangehouden werd, be weerde hij, dat Regel zelfmoord had gepleegd. Hij was onderweg even uit de coupé gegaan en had toen een schot gehoord, Vervolgens had hij gezien, dat zijn vriend bloedende op de bank lag. Hij was niet meer in de coupé terug gegaan, maar had in een coupé daarnaast de reis voortgezet. Bij aan komst te Trier was hij zoo geheel het hoofd kwijt geweet, dat hij dadelijk de stad was ingestormd. Bij confrontatie met het lijk heeft Maagh zijn onschuld volgehouden. Intusschen heeft de officier van justitie zijn inhechtenisneming gelast. Aaiibestcdinsen. ADVERTENTIEN. door Notaris KERKHOVEN, te Werken dam, op Woensdagen 1(1 en 33 December 1008, nam. 3 uur pre cies, van 9.58.40 H.A. Wei- en Bouwland en Hade, in den Ippelschen polder, onder de Wer ken en Almkerk in 6 koopen, en 0.90.80 H.A. Bouwland, in het Uitwijksche veld, onder Uitwijk, gem. Almkerk. Alles breeder omschreven bij boekje, dat gratis te bekomen is ten kantore van den Notaris. Inzet in bet café „ZWETS" en a t- s 1 a g in het café „D. L. VAN DER WIËL", aan den Sasdijk, te de Werken. Geregelde Stoombootdiensten wan Heusden en omgekeerd. Van Hensden en van Amsterdam eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag, 's avonds 6 uur. Van Amsterdam ook Dinsdag en Donderdagmiddag 4 uur. Aankomst aan beide plaatsen den daaropvolgenden dag, voormiddags. f Passagiers kunnen ook van deze dien sten gebruik maken. Plaats van afvaart te AmsterdamKlo veniersburgwal. f Van Heusden op Maandagmorgen naar Gouda, Waddingsveen, Boskoop, Gouwsluis, Alfen, Oudshoorn, Woubrugge, Oude Wete ring, Hillegom, Bennebroekerbrug, Haarlem, Spaarndam, Krommenie, Alkmaar, Zaan dam en Wormerveer. Vrijdagmorgen naar Gouda, Waddings veen, Boskoop, Alfen, Gouwsluis, Ter Aar, Nieuwveen, Vrouwenakker, Uithoorn, Ouderkerk a. d. Amstel, Zaandam en Wor merveer. Van Zaandam Dinsdag en Donderd'ag voorm. 10 uur. Bovenstaande diensten allen Directi e W. Defais, Amsterdam en J. B. Verso'nure, '8-Bosch. t Goederen voor Delft, l'laardiii gen, Schiedam, Den Haag worden aanga7 nomen Dinsdags te 's-Gravenhage Dond erdags, ligplaats, Trekweg tegenover Boerbav estraat. Agenten te 's-Hage De Korte en "Scheurs, Zieke 27 en 28. Intormatiën van bovenstaande diensten in te winnen bij den Heer D. VAN WIJ NEN, Wilbelminaplein te Heusdjeb f. f Deze diensten zijn vrij van vee rgeld. Direct gevraagd een nette bij G. ROSIER, Rijwielhandelaar, Werkendam. Examen Gemeente Secretaris Ambtenaar ter Secretarie. M. J. H. DENTENEER, Aanvang nieuwe eursu» 15 Dec- Voor het in 1908 gehouden examen werd met gunstig gevolg opgeleid. Coöperatieve De boter is eiken werkdag aan de fabriek verkrijgbaar, des namiddags van 24 uur. Te Heusden hij W. VAN HELDEN. A. KRAAI. Wed. NIEUWKOOP. Telefoon No. 43. Telefoon No. 749. Met acht dagen opzegging 3 pCt. een maand 3 /2pCt. drie maanden 31/» pCt. zes maanden 4 pCt. een iaar 4 pCt. Belast zich met de uitvoering van effecten orders, verwisselt coupons, in casseert wissels, verleent credieten enz. De Directie, Mr. F. FERNHOUT. J. W. MEKKING. De Kalkzandsteenfabriek Loevesteiri te Vuren a.|(L Wad Jaar.lijkscke productie 12,000,000 steenen. Cevert tot ïeer coneurreerende prijzen in verscheidenheid van kleuren en prachtige kloeken vorm, /eer liard mei metalen klank. Uitmuntend geschikt en ZEER VOOR.DEELIG voor alle grootere en kleinere BOUWWËKB4I1M, ook W ITEliU'ËRkE^. Handel in prima quallteit S4LIIi B'SAtLK. en Iflacliiiiaal be reide met een gegarandeerde fijnheid van 10% restant op een zeef van 900 mazen per c.M.2 Levering van zuiver gewos- sclien en gezeefd ffjn, scherp RIWlGtlZtHD voor metsel-, pleister- en stukadoorwerk. GROF en CïSSIVTZA.NSÜ voor betonwer ken en voor afdekking van houtcementdaken. Prijzen en monsters aanvragen bij den Directeur .T^angendijk B 189, GORINCHEM. Handel in eerste kwaliteit Prima ORANJE-BITTER, CITROEN VAN SCHILLEN, R00DE JENEVER, COGNAC DES PRINCES, fijne CITROEN- en RUM-PUNCH, ADVOCAAT, alsmede LIKEUREN met en zonder alcohol, WIJNEN, LIMONADES, enz. enz., geschikt voor alle gelegenheden. Groote voorraad. Soliede goederen. Vastelage prijzen. G0BINCHEM. NIEUWSBLAD 14 Dec. Prov. bestuur van Limburg, het onderhoud der rijksrivierwerken en hun toebehooren op de Maas in Limburg en N.-Brabant, boven de grensscheiding tus- schen Mook en Heumen, met daartoe aoodige leveringen, herstellingen en verni nwingen van 1 Jan. 1909 tot en met 31 Dec. 1909 in 5 perc. j Raming le perc, 8500, 8e 4900, 3e 10.800, 4e 6700, 5e 11.600. 14 Dec. Prov. bestuur van Zuidholland, het onderhoud van de werken van het kanaal door Voorne, ged. 1909, 1910 en 1911. Raming 20.800 per jaar. 16 Dec. Min. van Waterstaat, lo. het verbreeden en ver diepen van het grootscheepvaarwater in het Scheur en in de Doorgraving tnsschen Maassluis en Hoek van Hol land. Raming f 400.0C0. 2o. De uitvoering van baggerwerk in de Boven- Merwede. Raming f 8000. 16 Dec. Prev. bestuur van Zeeland, lo. het maken van eene betonglooiïng tot verdediging van den duinveet tusschen en wederzijds de strandhoofden nos. 14 en 15 van de rijkszeewering aan de Oude Hoeve aan de noord zijde van het eiland Schouwen. Raming 11000. 2o. Het onderhoud van het Nederlandsohe gedeelte van het kanaal van Terneuzen, met bjjbehoorende werken, ged. de jaren 19~9, 1910, en 1911. Raming f 24540 per jaar, 17 Dec. Prov. bestuur van Noordbolland, het onder - derhoud van het Merwedekanaal van het Noordzeekana 1 tot de grens der prov. Noordholland en Utrecht en van den zijtak van dat kanaal tot in de Oade Vecht te Nig- tevecht, ged. 1909, .910 en 1911. Raming 2 .000 per jaar. 21 Dec. Prov. bestuur van Utrecht, het onderhoud van het gekanaliseerde gedeelta van den Hollandschen IJssel ged, 1939, 1910 en 1911. Raming f 10.820 per jaar. 21 Dec. Prov. bestnnr van Zeeland, de uitvoering van voorzieningen aan de schutkoikmuren en het stortebed in de schntkolk van de groote schutsluis te Hansweert, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid- Beveland. Raming f 100.000 23 Dec. Min. van Waterstaat, lo. het maken van werken tot voortzetting der verbetering van de rivier de Maas tusschen kilometerraien X pl. 500 en XIV, en onder de gemeenten Alem en Rossum. Raming f 50000. 2o. Het maken van kribben en het verrichten van baggerwerk tot verbetering van de rivier de Vecht, be neden Dalfsen. Raming 12000. 24 Dec. Prov. bestuur van Noordholland, het onderhond der werken van het Noord Hollandsch kanaal, ged. de jaren 19 9, 1910 en 1911 in 3 perc. Raming perc. I 8120 II 12400, ITI 23500, massa 67100. 31 Dec. Prov. bestuur van Noordholland, lo. het on derhoud der rjjks zee-en havenwerken op het eiland Urk, behoorende tot de zeewerken in Noordholland, ged. het jaar 1909. Raming f 18800. 2o. Het onderhoud der Rijkszee- en havenwerken op het eiland Vlieland, ged. de jaren 1909, 1910 en 1911. Raming 25630 per jaar. en Schriftelijke opleiding aangeboden door Commies ter Secretarie van Helmond. Gedipl. Cand. Gemeente Secretaris. P Hoofdkantoor Groote llarkt, CiORINCHEM. Bijkantoor Steego versloot 3d, DOIIDHECI1T. HMAHMi, j.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 5