liet Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ONZE WONING. OOM BERNAC. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 27OS, Woensdag 10 December, lOOS, FEUILLETON. VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Terwql ons huis oorspronkelijk, in de oeroude tijden, voornamelijk diende ter beschutting tegen schadelijke in vloeden, weer en wind, vertoeft men, sedert de menschheid meer en meer ontwikkeld is, veel langer in gebouwen tot andere doeleinden. Betrekkingen, die in 't geheel niet bekend waren onder de natuurmenschen, noodzaken het individu op den huidigen dag zijn leven voor een groot deel door te bren gen binnen vier mnren. Terecht nu wordt door de moderne wetenschap het huis beschouwd als een bron van ge zondheidsstoornissen. Inderdaad levert het leven in huizen en speciaal het samenwonen met talrijke andere men schen een aantal gevaren op, die des te grooter worden, naarmate de mensch meer tijd er in doorbrengen moet. Bij den bouw en inrichting, bij de verwar ming, verlichting en ventilatie, bij de afvoer van afvalstoffen kunnen ernstige zonden tegen de gezondheidsleer begaan worden. Zulke slechte toestanden wor den daardoor bevorderd, dat zeer ver schillende belangen bij den bouw en inrichting van het huis te berde ko men, in de eerste plaats de kosten van den bouw, dan sociale en aesthetische beweegredenen en verder moet rekening gehouden worden met brandgevaar. Het is zonder twijfel uiterst moei lijk, de eischen der hygiene met alle deze belangen in overeenstemming te breDgen. Voorzeker worden er echter foufen begaan, die met eenige moaite zonder verhooging van kosten hadden vermeden kunnen worden. Dit kan blijken, wanneer we de eischen nagaan, die men aan een goed gebouwd huis mag stellen. Vooreerst dan komt in aanmerking de plaats waar, de grond waarop het huis gebouwd zal worden. De bodem moet poreus, droog en vrij van sterke verontreinigingen zijn. Is de bodem vochtig, dan moet hij droog ge legd worden. De reden, waarom een vochtige bo dem verwerpelijk is, is, dat vocht ge makkelijk in de huizen dringt langs de muren, de woningen dus vochtig maakt en derhalve aanleiding geeft tot allerlei ziekten. Waar nu toch op moerassigen, vochtigen bodem gebouwd moet wor den, is 'men dus aangewezen op een zorgvuldige fundamenteering van het (19. „Toch was Napoleon de man, dien Frank rijk noodig had," zei de Caulaincourt. „Een ieder, die zich herrinnert welk een ver warring er in ons arm land heerschte na de revolutie, toen niemand geregeerd wou worden en de een den ander wilde regeeren, begrijpt, dat slechts Napoleon ons heeft kunnen redden. We verlangden allen naar een steun om ons aan vast te klampen en toen kwam deze man van ijzer. En wat een man was hij in dien tijd, mijnheer de LavalU ziet hem, nu hij alles heeft wat hij wenscht. Hij is gemoedelijk en gemak kelijk in den omgang, maar toen had hij nog niets en begeerde alles. Zijn oogen beangstigden de vrouwen. Hij liep als een wolf door de stratende menschen keken hem na, als hij voorbijging. Zijn gezicht was geheel anders; het was mager en in gevallen, met schuinen, dreigenden blik. Ja, die kleine luitenant Bonaparte van de militaire academie te Brienne was een eigenaardige persoonlijkheid. „Die man," zei ik, toen ik hem zag, „zal öf op een troon zitten öf op een schavot knielen." „En zie nu eens!" „En dat is tien jaar geleden 1" riep ik uit. „Slechts tien jaar en in dien tijd is hij van de kazerne tot de Tuileriën bevorderd. Niets kon hem tegenhouden; hij was er voor geboren. De Bourienne heeft mij ver teld, dat toen hij als jongen te Brienne was, hq al die statige manieren van een huis. Het fundament moet het groi d- water geheel buitensluiten, dus water dicht zijn. Dit moet daarom, omdat anders het grondwater zoowel van onder als van terzijde in de poreuze steenen dringt, door deze heen naar boven stijgt en zoodoende de kelders en onderste verdieping vochtig maakt. Is de bodem nog onzuiver erbij, dan gaan die on reinheden met het water mee in de muren en er wordt het zoogenaamde muursalpeter gevormd. Men bereikt nu de waterdichtheid van den muur door tusschen twee lagen steenen een asphaltlaag aan te brengen of een laag geglasuurde steenendeze laag moet natuurlijk boven den grond waterstand gemaakt zjjn. Om het zijde lings indringen van water te verhin deren, moeten de flanken flink met asphaltteer bestreken worden of men moet een voormuur maken van gebak ken steen. Hierdoor kan tegelijk de kelder van lucht en licht voorzien wor den. Ook de keldervloer moet natuur lijk nauwkeurig waterdicht wezen. Wan neer dit nu volgens de regelen van de kunst uitgevoerd is, behoeft men voor vochtigheid in het huis niet bang te zijn, en tegelijk wordt gezorgd, dat de grondlucht niet binnendringt. Deze grondlucht bevat nl. stinkende gassen en koolzuur, welke giftig zijn voor den bewoner. Ook de zijmuren van het huis moeten zoo gebouwd zijn, dat regen en wind er niet in kunnen dringen, ten eerste, omdat de woning dan toch nog vochtig zou kunnen worden bij goede funda menteering, en ten tweede, omdat ze dan veel te koud zouden zijn in den winter, te warm in den zomer. Het best is, dat ook de zijwanden goed waterdicht zijn. De zijmuren zijn uit den aard der zaak bij een nieuw gebouwd perceel altijd zeer vochtig. Dit is een gevolg van de manier, die bij het met selen gevolgd moet worden. De steen moet nl. vochtig zijn, en ook de met selkalk, omdat er dan beter en steviger aaoeenkleving plaats heeft bij drogen. Die watermassa moet er uit, vóór het huis bewoond wordt. Daarom is het gewenscht, dat, zoodra de muren staan, er flink gestookt wordt en goed geven tileerd, dan verdampt het vocht. Zeer dom is het, een pas gebouwden muur direct met behangselpapier te beplakken, daar de verdamping van het water dan veel vertraagd wordt. Tevens wordt keizer had hij prees of berispte, keek boos of glimlachte, juist als nu. Heeft u zijn moeder wel eens gezien, mijnheer de Laval Zij is een koningin uit een drama, lang, streng, terughoudend, zwijgend. Yan haar heeft hij zijn manieren." Ik kon aan de zachte, trouwe oogen van den secretaris zien, dat de openhartige op merkingen van Caulaincourt hem onrustig maakten. „U kunt wel zien, dat we niet onder groote dwingelandij leven, mijnheer de Laval," zei hij, „of we zouden niet zoo vrij uit over onzen heer durven spreken. We hebben inderdaad niets gezegd, waar naar hij niet met genoegen en misschien met instemming zou hebben geluisterd. Hij heeft zijn zwakheden, anders zou hij geen mensch zijn, maar neem zijn hoedanig heden als heerscher en ik vraag je, of ooit iemand de keus van een volk zoo volko men gerechtvaardigd heeft. Hij werkt harder dan één zijner onderdanen. Hij is algemeen bemind bij zijn soldaten. Hij is een mees ter, die door al zijn onderhoorigen geacht wordt. Hij heeft nooit vrij en slaat altijd klaar voor zijn werk. In de Tuileriën is niemand matiger in eten of drinken dan hij. Hij heeft de opvoeding van zijn broers bekostigd, toen hij nog zeer arm was, en hij heeft zelfs verre bloedverwanten in zijn voorspoed laten deelen. In één woord, hij is zuinig, matig en werkt hard. In de Londensche couranten lezen we wel eens over den prins van Wales, mijnheer de Laval, en ik geloof niet, dat de vergelijking te zijner gunste uitvalt." „Ik geloof," zei ik, „dat de Engelschen niet zoozeer het particulier leven van den keizer als wel zijn openlijke eerzucht aan vallen." „De keizer," sprak de Caulaincourt, „en wij allen weten, dat de wereld te klein is om èn Engeland èn Frankrijk te bevatten. het papier toch bedorven, zoodat de ongeduldige bewoner behalve dat hij tegen leelijke wanden in zijne kamers moet kijken, veel meer kans loopt ziek ten, afhankelijk van vocht, op te loopen. Een pas gebouwd huis dient eenigen tijd leeg te staan, voor men het gaat bewonen. De oud-Hollandsche spreek wijze: het eerste jaar zijn vijand erin, het tweede jaar zijn vriend en het derde jaar jezelf, moge al niet wijzen op naastenliefde, practisch was ze beslist. Bij het bouwen van het huis moet ook rekening gehouden worden, dat er genoeg lucht en licht in kan komen. Ér moeten dus een voldoend aantal vensters aanwezig zijn, maar tevens is het een voorname eisch, dat de om geving zoodanig is, dat lucht en licht kunnen toetreden. Welke ziekten zjjn te vreezen in vochtige of slecht geventileerde en be lichte huizen Vochtigheid werkt hoofd zakelijk nadeelig op de gezondheid, daardoor, dat ze licht stoornissen in de warmteregüleering van het lichaam te weeg brengt. De vochtige wanden zijn tengevolge der verdamping en der goede warmtcgeleiding zeer kool, kleeren, beddendekens, enz. worden eveneens vochtig, en zoo komt het meermalen tot een onmerkbaar sterk warmteverlies van het lichaam, dat dan zeer vatbaar wordt voor kouvatten. Rheumatiek van spieren, gewrichten en zenuwen zijn dan ook geen zeldzame gevolgen, be halve dan nog ziekten van alle andere organen, die gevoelig zijn voor afkoe ling, als de longen, het hart en de nieren. Slechte ventilatie veroorzaakt ophoo ping van onaangename gassen in de woninglucht en draagt evenals de slechte belichting zeer veel bij tot verschillende aandoeningen. Het is een bewezen feit, dat in vochtige, slecht geventileerde en verlichte woningen zeer veelvuldig de tuberculose voorkomt. Vochtigheid doet echter nog meer nadeel, ze begunstigen de ontwikkeling en voortplanting van infectiekiemen en schimmels. Die schimmels zetten zich op allerlei voorwerpen, en, waL het nadeeligst is, op voedingsmiddelen, waardoor deze voor het grootste deel onbruikbaar worden voor de consump tie, daarbij dan nog, dat de schimmels de lucht muf maken, waardoor de ademhaling belemmerd wordt. Dat in veel gevallen de bewoner zelf Een van beide moet oppermachtig zijn. Als Engeland er onder gebracht is, kunnen wij den grond leggen voor een eeuwigen vrede. Italië is aan ons. Oostenrijk kunnen wij onder het juk brer.gen, zooals we vroeger al hebben gedaan. Duitschland is verdeeld. Amerika kunnen we op ons gemak nemen, beginnende met Louisiana of Canada. Een wereldrijk ligt voor ons klaar en er is maar één ding, dat ons tegenhoudt." En door de opening der tent wees hij naar het breede, blauwe Kanaal. Verweg lagen als de sneeuwwitte meeuwen de schepen der beschermende vloot. Ik dacht weer aan wat ik den vorigen avond gezien had de lichten der schepen op de zee en het schijnsel van het kamp op de kust. De grootste machten van het land en den oceaan stonden tegenover elkaar, terwijl de geheele wereld er om heen stond en afwachtte wat er gebeuren zou. XII. De Méneval's tent was zoo opgeslagen, dat hij het keizerlijk hoofdkwartier kon overzien, maar of we te zeer in ons gesprek verdiept waren geweest, of dat de keizer bij zijn terugkomst van de inspectie zich van den anderen ingang had bediend, hoe het zij, we werden plotseling opgeschrikt door de verschijning van een kapitein, ge kleed in de groene jas van de jagers der garde, die kwam zeggen, dat Napoleon op zijn secretaris wachtte. De arme de Méne- val werd zoo wit als zijn mooie, geplooide kraag en sprong op, bgna niet in staat te spreken van zenuwachtigheid. „Ik had er moeten zijn!" hijgde hij. „O, wat een ellendeMijnheer de Caulaincourt, u moet me verontschuldigen. Waar zijn mijn hoed en zwaard? Kom, mijnheer de Laval, wij hebben geen oogenblik te ver liezen." Uit de Méneval's angst en ook uit het de schuld kan zijn, dat zijn woning allerlei gebreken krijgt, is zonder twij fel waar, en komt minstens nog even veel voor als het slecht bouwen van huizen. ■tuitenland. Volgens den Berlijnschen correspon dent van de Daily Express, wordt er bij Ehrhardt ten behoeve van het Duit- sche legerbestuur een gepantserde lucht schip-jager gebouwd, een auto met een snelvurend kanon van 2 duim en een motor van 60 P.Kin staat om een snelheid van 72 K.M. in het uur te ontwikkelen. Er is plaats in de auto voor 5 man en zij wordt beschermd door pantserplaten, 11/6 duim dik. De schootsverheid van het kanon is, onder een hoek van 45 graden, 7650 M. Als schietvoorraad zal zij 100 granaat-kar tetsen met ontplofbare stoffen, looden kogels en stukken lood meevoeren. Te Ranchi, in Bengalen, had een Hindoe landerijen gekocht, die zeer vruchtbaar waren. Hij was daarover zoo in zijn nopjes, dat hij besloot, uit dank baarheid een mensch te offeren. Tot dit doel huurde hij een jongen, die, naar het heette, in een bosch vogels voor hem moest vangen. Daar werd de jongen door twee knechten van den Hindoe vermoord. Het geval werd ruchtbaar, en de Hindoe in hechtenis genomen. De recht bank nam aan, dat de man een halve zot was en heeft men veroordeeld tot levenslange verbanning. Naar luid van een telegram uit Was hington heeft Huil, voorzitter van de commissie voor legeraangelegenheden uit 't Amerikaansche Hui 3 van Afgevaar digden, een denkbeeld van president Roosevelt uitwerkende, een wetsontwerp ingediend, waarbij voor de Vereenigde Staten een leger van vrijwilligers in tijd van nood wordt ingevoerd; het zou twee millioen man tellen. Op het Engelsche linieschip Bulwark heeft men, volgens een bericht in de Engelsche bladen, ernstige gebreken bespeurd aan de vier kanonnen van 30 c.M. die het schip voert. De Bulwark is in 1899 op stapel gezet. De Engelsche minister Lloyd-George zal den 21en dezer te Liverpool spreken. Om tegen de ordeverstoringen van de kiesrechtvrouwen afdoende beveiligd te zijn, heeft men aan alle vrouwen den toegang tot de bijeenkomst ontzegd. Bij het Amerikaansche Congres is een wetsontwerp ingediend om de Ohio tusschen Pittsburg en Cairo in Illinois tot 2.70 M. uit te diepen. Daarbij zullen er 54 sluizen gemaakt moeten worden. De kosten worden op 155 millioen gul den geschat. Te Obispo, nabij Colon, op de land engte van Panama, heeft een geweldige dynamietontploffing plaats gehad, ten gevolge waarvan tien personen gedood en 50 gewond werden, meerendeels Spanjaarden. De ontplofte hoeveelheid dynamiet moet 27 ton hebben bedragen. tooneel, dat ik den vorigen dag met ad miraal Bruix had bijgewoond, kon ik op maken, welk een invloed Napoleon op zijn omgeving uitoefende. Zij waren nooit op hun gemak, liepen als op een vulkaan den eenen dag werd hen groote vrijheid gela ten, den volgenden dag werden zij afgewezen; ze werden in het openbaar gesard, tusschen de vier muren met minachting behandeld, en toch, hoe zonderling het moge klinken, hielden zij van hem en dienden hem in weerwil van dit alles, zooals geen vorst vóór hem ooit gediend was. „Het is misschien beter, dat ik hier wacht," zei ik, toen wij de wachtkamer bereikt hadden, die nog propvol was. „Neen, neen, ik ben verantwoordelijk voor u. U moet met me meegaan. O, ik hoop, dat hij niet boos is 1 Hoe kan hij zijn binnengekomen, zonder dat ik hem gezien heb Mijn angstige geleider krabde aan de deur, die oogenblikkelijk geopend werd door Roustem, den Mameluk. De kamer, waarin wij binnentraden, was vrij groot maar zeer eenvoudig gemeubeld. In het midden stond een tafel, overdekt met pa pieren en daarnaast voor een schrijflesse naar zat de keizer. Verscheiden ambtena ren stonden langs de muren, maar hij sloeg geen acht op hen. Hij had een pennemesje in de hand, waarmee hij stukjes van den knop van zijn stoel afsneed. Toen wij bin nenkwamen, keek hij op en schudde zijn hoofd naar de Méneval met een koude uit drukking in zijn oogen. „Ik heb op u moeten wachten, mijnheer de Méneval," zei hij, „ik geloof niet, dat ik dat ooit op mijn vorigen secretaris de Bourrienne heb behoeven te doen. Basta! geen verontschuldigingen! Schrijf dit ver slag over, dat ik in uw afwezigheid heb opgesteld." De arme de Méneval nam het papier met Naar uit Belgrado gemeld wordt, worden er in het gebied van het sand- zjak Novibazar in allerijl voorberei dingsmaatregelen genomen voor een oorlog. De grfnspunten aan den Bos- nischen kant worden versterkt en aller wegen worden troepen geplaatst, naar het heet, omdat men bang is dat Oos tenrijk-! longarije een poging zal doen het pas ontruimde sandzjak opnieuw te bezetten. De Daily Mail verneemt uit Peters burg, dat er weer een groot schandaal in de ambtenaarswereld is uitgekomen. Men heeft ondekt, dat een groot aantal van de beroemde Byzantijnsche oud heden en kunstvoorwerpen, deel uit makende van de Basilefski-verzamelin gen in de Ermitage en in het Winter paleis door namaaksels vervangen zijn. De verzameling, die 460 stuks omvat ten, was door tsaar Alexander III voor 21/» millioen gulden te Parijs aange kocht. Het is onbekend, wanneer het bedrog gepleegd is. Het stoomschip Ashton, van de En gelsche Great Central Spoorweg-Mij., is Zondag onmiddellijk bij aankomst te Grimsby uit Antwerpen, in quarantaine gesteld, wijl onderweg vijf Russische derde-klas passagiers plotseling waren overleden. Bij de te Grimsby verrichte lijkopening is gebleken, dat zij waar schijnlijk aan cholera zijn gestorven. De Ashton had 17 eerste-klasse pas sagiers aan boord, die allen in quaran taine zijn gehouden. In een Fransch dorp is in October een moord gepleegd, die nu blijkt eenige gelijkenis te hebben met den moord op den schilder Steinheil, althans zooals men zich dien wel voorstelt. Een boer, 35 jaar oud, werd er 's avonds buiten doodgeschoten. Ruim een maand later werd de 19-jarige knecht van den boer als verdacht van moord gevangen genomen, maar hij ontkende hardnek- bevende hand aan en ging er mee naar het zijtafeltje, dat voor hem bestemd was. Na poleon stond op en liep langzaam de kamer op en neer met de handen op zijn rug en zijn rond hoofd eenigszins voorovergebo gen. Het was wel noodig, dat hij er een secretaris op nahield, want ik merkte, dat bij het schrijven van dit eene stuk hij de geheele kamer met inkt bespat had en het was duidelijk te zien, dat hij zijn witte, casimer broek tweemaal als pennewisscher had gebruikt. Wat mij betreft, ik stond kalm naast Roustem bij de deur en hij nam niet de minste notitie van mij. „Nu," riep hij even daarna uit, „is het klaar de Méneval? Wij hebben nog meer te doen." De secretaris draaide zich half op zijn stoel om en zijn gezicht was zenuwachtiger dan ooit. „Neem me niet kwalijk, Sire stamel de hij. „Wel, wat is er nu weer?" „Neem me niet kwalijk, Sire, maar ik kan niet goed lezen, wat u heeft geschreven." „Tut, tutKunt u zien, waarover het verslag handelt?" „Ja, Sire, over het voer van de cavalerie- paarden." Napoleon glimlachte, wat aan zijn gelaat een jongensachtige uitdrukking gaf. „Je doet me denken aan Cambacéres, de Méneval. Toen ik hem een verslag gaf van den slag bij Marengo, dacht hij, dat mijn brief een ruwe schets van het gevecht bevatte. Dit papier heeft niets te maken met cavalerie-paarden, maar het bevat mijn bevelen aan admiraal Villeneuve betreffende de samentrekking van zijn vloot, om het Kanaal in zijn macht te krijgen. Geef het mij maar en ik zal het voorlezen." Een herinnering aan het Keizerrijk van Napoleon I. Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 1