In Colomb Besjar, in Algiers, hebben Maandag vijftig gedeserteerde soldaten van het vreemdenlegioen, 's nachts bij het station Beraesjid een trein tot stil stand gebracht, waarin o.a. generaal Vigy, een kolonel en verder nog meer militairen en ook burgers reisden. Zij hadden de bajonet op het geweer en dreigden te schieten op al wie zich verzetten. Vervolgens stegen zij in en gelastten den machinist terug te rijden. Na een kleine twee uur rijden, lieten zij den trein bij El Bida ophouden, ste gen uit en marcheerden op bevel van een, die als luitenant was gekleed, in gesloten gelederen in de duisternis weg. Troepen, die hen later na werden ge stuurd, maakten vijf man gevangen. Zij vertelden, dat de overigen zich tot het laatst zouden verdedigen. Men dacht, dat die al de grens over waren. Zon dagavond waren de mannen van 't vreemnenlegioen uit Ain-el-Andzjar ver trokken, meenemende een paar kisten patronen en een luitenantsuniform. Volgens een later bericht heeft een onderzoek aan 't licht gebracht, dat in Algiers een agentschap voor desertie bestaat. Hiervan moeten een of meer Duitschers deel uitmaken. In het land der Ovambo's, het noor delijke gedeelte van de kolonie Duitsch Zuidwest-Afrika, is de droogte zoo groot, dat er vele menschen van gebrek om komen. De regeering heeft levensmid delen naar de geteisterne streek gezon den. PlaatHel(|k Nieuws. HEUSDEN, 16 December. Wij ontvingen beden het bericht, dat de heer Daniel DuijBer op 27 November 1.1. te Winsted in de Ver. St. van N.-Amerika, tengevolge eener ernstige maagkwaal, waar aan hij geruimen tijd lijdende was, op 62- jarigen leeftijd is overleden. De heer Duijser was eertijds in Heusden een man van beteekenis. Bezield met on dernemingsgeest, ontbrak het hem niet aan moed om met kracht aan te pakken. In het tijdperk dat hij de groote bloemfabriek bestuurde en gelijkertijd Directeur was der z.g. groote Heusdensche boot, was hij een man van groot aanzien. Een veelbewogen leven is daarop gevolgd en in den laatsten tijd leefde hij gelukkig met zijn gezin in het Verre Westen, tot ziekte, gevolgd door dood, hieraan een eind maakte. Gisteren ontspoorde de stoomtram op een wissel te Loon-op-Zand. De locomotief was buiten de rails gesprongen en voor die weder op haar plaats stond, had zij eene groote verwarring doen ontstaanzoodat de post, die anders 's avonds te 9.20 ar riveert, nu ten circa halfeen ure aankwam. Dat nu de brieven niet meer bezorgd wer den en menigeen zijn Nieuws v. d. Dag miste, laat zich wel begrijpen. Naar wij vernemen heeft de land bouwer Stoffel Nagel alhier, het voornemen in het a.s. voorjaar met zijn gezin naar Amerika te vertrekken, om aldaar zijn ge luk te gaan beproeven. WERKENDAM. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, werden tot kerke- raadsleden gekozen de heeren J. A. Pruissen (als ouderling, in plaats van den heer A. Mouthaan, die niet meer in aanmerking wenschte te komen), H. Cornet en P. van Driel, als diaken, de eerste aftredend en de laatste in plaats van den heer J. A. Pruissen. DE WERKEN. Eergisteravond kwam C. Westerhout, alhier, niet op den gewonen tijd thuis. Toen men hem ging'zoeken, vond men hem verdronken in den Bermsloot, die langs den Sasdijk loopt. GENDEREN. De wed. van der Mooren, van zich zelf Gijsbertje van den Biesheuvel, die nog kort geleden met zooveel belang stelling haar honderdjarigen geboortedag herdacht, en sinds geregeld in krachten afnam, overleed in den nacht van Zaterdag op Zondag, op den leeftijd van 100 jaar en 38 dagen en zal Donderdag ter aarde worden besteld. SLEEUWIJK. Tot leden van het Bur gerlijk Armbestuur zijn benoemd de heeren P. Ippel en O. Walraven. HERPT. Door de activiteit van den onbezoldigd rijksveldwachter v. d. S. te Oudheusden werden hier 3 wildstroopers op heeterdaad betrapt. Bij A. v. G. alhier, heeft men een groot vet konijn ontvreemd. De dader die zeker zin in een lekker boutje heeft gehad, is natuurlijk onbekend. DOEVEREN. Naar wij vernemen be staan er plannen om de hier sedert vele jaren bestaande zangvereeniging voor ge- meDgd koor op te heffen, 'tls jammer! DUSSEN. In de laatst gehouden ver gadering van den kerkeraad der Herv. gem. werd besloten gedurende de wintermaanden ter verwarming een vulkachel in het kerk gebouw te plaatsen. Tot ouderling en diaken der Herv. gemeente zijn herkozen de heeren A. B. van de Koppel, en G. van der Beek Gz., terwijl tot voorzanger is benoemd de heer W. Middelkoop, in plaats van den heer C. Godtschalk, die tot organist benoemd werd. VEEN. Bij de Vrijdag gehoudea ver kiezing voor een lid van den gemeenteraad werd met 38 stemmen gekozen de heer F. D. Jiskoot. Op den heer C. Timmer mans werden 21 stemmen uitgebracht. Op den heer J. Vos, welke niet in aanmerking wenschte te komen, 1, terwijl er 6 biljetten waren van onwaarde. lilnnenland. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram is op het eiland Zuid-Pageh (gouvernement Sumatra's Westkust) eene patrouille onverhoeds met vergiftigde pijlen beschoten, waarbij een Europeesch militair sneuvelde en een inlandsch militair, beiden beneden den rang van officier, gewond werd. Volgens een gisterenmiddag, in ant woord op een telegrafische* informatie, door de Vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam ontvangen re- geeringsdepeche, afgezonden door den minister van financiën Kolkman, zal de wet tot verbooging van het zegel recht op effecten met 1 Januari in werking treden. Het desbetreffende Koninklijk Besluit wordt zoo spoedig mogelijk gepubliceerd. Nederlfitiid en Venezuela. Maandag seinde Reuter uit Willem stad De Nederlandsche kruiser Gelderland beeft zich Zaterdag van het Venezo- laansche kustbewakingsvaartuig Alix in zee bij Puerto Cabello meester ge maakt. Dei Nederlandsche vlag werd aan boord van de Alex geheschen, en de bemanning van dat scbip werd naar den wal gezonden. Een Nederlandsch officier en matrozen kwamen als nieuwe bemanning op het schip, en de Alix werd naar Willemstad gesleept, waar zij vanochtend is aangekomen. Ofschoon men te Puerto Cabello de opbrenging van het schip zeer goed kon waarnemen, vuurden de forten daar niet. Een Duitsch stoomschip, dat hier uit Maracaibo aan is gekomen, brengt van daar het bericht mee, dat de lucht vol geruchten over een omwenteling in het binnenland van Venezuela is. De Nederl. Staatscourant meldt Door Harer Maj esteits pantserdekschip Gelderland is op 12 dezer in open zee, nabij Puerto Cabello, de Venezolaan scbe kustwachter Alix genomen, waar van de bemanning terstond is geland. Het vaartuig zelf is den 14den dezer te Willemstad op Cura§ao in bewaring genomen, terwijl aan de Venezolaan- sche regeeririg de kennisgeving is ver zonden, dat deze maatregel niet gericht is tegen het Venezolaansche volk, doch tegen het persoonlijk bestuur van pre sident Castro, en dat de Nederlandsche regeering daartoe is overgegaan, om zich te vrijwaren tegen herhaling van molestaties van schepen onder Neder landsche vlag, als gedurende de laatste jaren herhaaldelijk zijn voorgekomen en ten opzichte waarvan president Castro geenerlei toezeggiug voor de toekomst heeft willen doen. Volgens de laatste ambtelijke opga ven, bestaat die Venezolaansche zee macht uit 8 schepen: namelijk de 3 ka- nonneerboorten Restaurador (uit 1883, metende 509 ton en met 3 kanonnen), Bolivar (uit 1*891, met 6 kanonnen en 2 torpedo-laaueeerbuizen) en Miranda (200 ton en 2 kanonnen), het transport schip Zamora, de sleepboot Zumbador, de torpedoboot Margaretba en twee an dere vaartuigen, waarvan de naam niet genoemd wordt. Een van deze laatste zal de Alix wel zijn. Wij vermoeden, dat de Alix ook een van de kustwach ters is, die in Mei of Juni Nederland sche barken (de Carmita, Marion, Pe nelope en Justicia) aangehouden naar een Venezolaansche haven opgebracht hebben. Maandag seinde Reuter uit Caracas via Port of Spain Paul, de Venezolaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft een nota aan het diplomatieke korps gezonden, waarin krachtig verzet wordt aangetee- kend tegen de herhaalde schending van de territoriale rechten van Venezuela door de Nederlandsche oorlogsschepen, die sedert 2 dezer in de Venezolaan sche wateren kruisen. In de nota wordt er de aandacht op gevestigd, dat geen blokkade is afgekondigd en dat de be moeienis met de kustvaart schadelijk is voor den handel van onzijdige mo gendheden. De tijding van de inbeslagneming van de Alexis werd Maandag te Cara cas bekend. Een volksmenigte op het Bolivarplein verzameld, hield een be tooging ten gunste van de regeering. Een tegenbetooging van een menigte, waaronder vele studenten, had plaats buiten het bureau van het blad El Constitucional, het orgaan van Castro. Het gevolg hiervan was een geregeld gevecht met de beambten van het blad, waarbij schoten werden gewisseld. Het gevecht duurde 5 minutener werden verscheiden personen gewond, van wie er een reeds is gestorven. De te hulp geroepen politie verscheen, gewapend met geweren. De menigte werd ver strooid. De kapitein van de Alexis is te Puer to Cabello aan land gezeten heeft naar Caracas het volgende, 12 December ge dateerde bericht doorgezonden, dat hem door een officier van de Gelderland, die aan boord van de Alexis was ge komen, werd ter hand gesteld H. M. de Koningin der Nederlanden heeft Haar oorlogschepen opgedragen alle Venezolaansche regeeringsvaartuigen aan te houden en tijdelijk in beslag te nemen. Dit is een représaille-maatre gel. Wij verzoeken u de vlag te strij ken en uw schip met alle opvarenden aan den commandant van de Gelder land over te geven. Alle weerstand is nutteloos. Indien gij u verzet, zal het gevolg zijn, dat uw schip verloren gaat en velen uwer den dood vinden Generaal Gomez vaardigde een decreet uit, waarin de inbeslagneming van de Alexis wordt medegedeeld, waarna het stuk vervolgtIk beschouw deze da den als een wezenlijke schending van Venezuela, een aanval tegen de Vene zolaansche regeering, als een ernstigen aanslag op de nationale souvereiniteit, als een bedreiging van de territoriale onschendbaarheid, de eer en de waar digheid van Venezuela. Het vaderland in gevaar zijnde verklaar ik de natie te zijn in staat van verdediging. Dien tengevolge neemt het hoofd van het uitvoerend bewind op zich en zal hij uitvoeren de buitengewone bevoegdhe den hem bij afdeeling 8 art. 80 der Venezolaansche grondwet toegekend. Een regeeringsgezinde betooging had plaats buiten het gele huis, het offici- eele verblijf van den president. Gomez, het plein naar het presidents huis overstekende, werd door de me nigte geesdrif tig begroet. Het presidents huis zelf was vol met op den voor grond tredende personen; toespraken werden gehouden op het plein, waarbij de loslating van de politieke gevangenen werd gevraagd, als mede afschaffing van de regeeringsmonopolies. Paul, de minister van buitenlandsche zaken, ant woordde en maande het volk aan ver trouwen te stellen in Gomez om de moeilijke vraagstukken, die Venezuela in verwarring brengen, tot oplossing te brengen. Hij smeekte hen Gomez te helpen in het diagen van den last der verantwoordelijkheid. President Castro is Maandagavond te Berlijn aangekomen. Ter ontvangst, wa ren aan het station aanwezig de Vene zolaansche gezant en de consul van Venezuela aldaar. Het heet, dat Castro het bericht van het opbrengen van de Alix met de grootste ongeloovigheid opgenomen heeft. Hij zei, met een geringschattend gebaar: „We zullen er Holland duur voor laten betalen!" Hr. Ms. pantserschip de Ruyter ver trok gisteren van Nieuwediep naar West-Indië. Van den gouverneur van Cura§ao is per telegram d.d. 14 dezer, bericht ont vangen, dat Harer Majesteits pantser- schip Jacob van Heemskerck den 13den dezer den schoener der Venezolaansche gouvernementsmarine „23 de Mayo" (d.i. 23 Mei) heeft genomen. De inbeslagneming had noordelijk van Cumana plaats Van de Jacob van Heemskerck ging er een bemanning over op het genomen schip, waar de Nederlandsche vlag aan den fokkemast werd geheschen. De Venezolaansche bemanning werd met de sloepen aan wal gezet, juist als bij het nemen van de Alexis. De 23de Mayo behoort tot de kust wachters zonder groote gevecbtswaarde en zeewaardigheid, die in de buurt van de Venezolaansche kust plegen te krui sen, om smokkelhandel tegen te gaan en andere politie-diensten te verrichter'. Dinsdag seinde Reuter uit Willem stad De kruiser Gelderland vertrok giste ren naar de Venezolaansche kust met ervaren zeelieden aan boord, die goed bekend zijn met de baaien en inham men. De bedoeling is zich meester te maken van de torpedoboot Margarita. (De torpedoboot Margarita, de eenige die de Venezolaansche marine bezit, is indertijd van de Spaansche regcering overgenomen. Het is een groot model torpedoboot, die bij de overneming in goeden toestand verkeerde en wel wat beteekende. Er bestaan echter gegronde vermoedens, dat de Margarita thans door onvoldoende onderhoud in slechten toe stand verkeert.) De Jacob van Heemskerck is heden morgen te Willemstad aangekomen met de „23 de Mayo" op sleeptouw. De Washingtonsche correspondent van de Times seinde gisteren, dat een voornaam lid van de Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken, op het be richt dat de Gelderland de Alexis had opgebracht, zeide„Het lijkt wel of president Castro eindelijk zijn lang ver diend pak slaag krijgt, en ik ben er blij om." Die woorden, zegt de Times- man, geven de opvatting van het offi- cieele Washington weer. Met belang stelling ziet men er naar uit, wat Ne- derland's volgende stap zal wezen. Ame rika zal rustig toekijken, zoolang in Venezuela buitenlandsche handel en belangen niet ernstig schade lijden. De correspondent maakt verder mel ding van allerlei geruchten over revo lutionaire plannen, die er in Venezuela broeien. Ook heeft men een vagen in druk, dat pres. Castro er niet zoo erg op gesteld zal wezen, uit Europa terug te keeren, vooral als het gerucht waar is, dat hij zijn schaapjes op het droge heeft. Het is mogelijk, besluit de cor respondent, dat, indien Nederland mid dellijk zijn terugkeer onmogelijk kon maken, het zich gewroken kon achten. Zondagmiddag werd aan den Elden- schen weg, bij Arnhem, een sigaren kistje gevonden, waarin het lijkje van een pasgeboren kind geborgen was. De te Brussel in verband met den brand in het hotel Bellevue te Arnhem gevangen genomen K., is gisterenmid dag te Arnhem aangekomen en naar het huis van bewaring overgebracht. Een lezer van Het Volk meldt Zondagavond kwam ik van Eibergen om over Ruurlo en Zutphen naar Ams terdam te gaan. Tusschen Borculo en Ruurlo stopte het lokaal-treintje eens klaps midden op den wegde locomo tief had geen water meer! Goede raad was duur. Er werd onder belangstellende medewerking der uit de vensters gestoken passagiershoofden naarstig overleg gepleegd, met het re sultaat dat men weldra de geheele fa milie van den naastbij zij nden baanwach ter in nachtgewaad emmertjes water naar de locomotief zag "dragen. Een 50 a 60 emmers waren op die wijze aangebracht, toen bleek dat aldus de machine snel afkoelde en al het stoken van het machinepersoneel er niet in slaagde om iets anders te be werkstelligen, dan dat de trein alleen achteruit kon, BorculowaartsEn men moest vooruit, Ruurlowaarts Wederom werd overleg gepleegd en nu kwam men tot het besluit, dat de stoker naar Borculo zou wandelen en daar naar Ruurlo zou telefoneeren om een locomotief, ten einde den trein op te halen. Zoo gezegd, zoo gedaan, en eindelijk en ten lange leste kwam men zoo in Ruurlo aan. Maar hier was de laatste trein naar Zutphen al lang weg. Wat nu te doen? Men vond er ditop:dat het lokaaltje langs de verlaten spoor baan eenvoudig door werd gestuurd naar Zutphen en zoo kwam dit aller modernste vervoermiddel rammelend en blazend onder algemeene hilariteit het station Zutphen binnen en konden de reizigers nog Amsterdam bereiken Zondagmiddag deed de gérant van het Centraalgebouw te Arnhem bij de politie aangifte, dat uit het gebouw ontvreemd was een hem toebehoorend ijzeren geldkistje met ongeveer f 5000. Bij het onderzoek bleek, dat de buffet juffrouw het kistje weggenomen en aan een vriend in bewaring gegeven had. De verdachte is aangehouden. Te 's-Gravenhage is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken in den Koninklijken Nederlandschen Boekhan del van den heer M. M. Couvée, ge vestigd in de Lange Poten. De deur van een der aan de Bagij nestraat uit komende pakhuizen hebben de dieven opengebroken, waarna zij zich door uit snijding van ruiteu toegang Hebben verschaft tot de magazijnen. Uit de kas werd een klein bedrag aan geld gestolenvoorts werden eenige porte feuilles en een aantal met goud gemon teerde vulpenhoudeis meegenomen. Een poging om de brandkast open te breken, is niet gelukt. Een oude knecbt in de zaak, die in het pakhuis kwam om te morgen voor de uitgifte van het Ochtendblad van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, van welk blad de heer Couvée het agentschap voor den Haag heeft, liep twee van de in brekers tegen het lijf. Zij poogden te vluchten langs de achterzijde, doch za gen zich daar den pas afgesneden door de wachtende courantenbezorgers, maar wisten toen door de straatdeur in de Poten te ontvluchten. Gelijk later bleek, was er nog een derde inbreker, die zich wist te ver schuilen achter struikgewas in den tuin. Nadat de courantenbezorgers waren bin nengelaten, ging men overal aan het zoeken de dief wist zich ongemerkt bij de zoekenden aan te sluiten en toen hij de kans schoon zag, verdween hij door de straatdeur. De inbrekerswerk tuigen, waaronder een scherp geslepen dolk, werden door het drietal achter gelaten zij waren in den tuin onder den grond verstopt en werden door een politiehond gevonden. De politiehond volgde het spoor der twee gevluchte inbrekers tot op het Plein, doch raakte het toen kwijt. Dank zij de ijverige nasporingen van de rechercheurs De Bres en Schepper, mocht het dezen gelukken een der in brekers in zijn woning te arresteeren. Hij was nog in het bezit van al het gestolene en juist bezig de vulpenhou ders van het goud te ontdoen. In den loop van den dag werden daarop ook de beide anderen aange houden. Alle drie zijn jeugdige perso nen en hebben reeds een volledige be kentenis afgelegd. Vooral de hoofdda der is een bekende der justitie en heeft al eenige vonnissen wegens diefstal en inbraak ondergaan. Vrijdagnacht is er te 's-Gravenhage ingebroken in een huis aan het Oranje- plein, in de benedenverdieping waar van gevestigd is het kantoor van den heer I Coben, collecteur der staatslo terij. Daar is de brandkast gekanteld en aan de achterzijde een gat daarin gemaakt. Een aantal loterijbriefjes en geld in specie en bankpapier is uit de brandkast, die zwaar beschadigd is, meegenomen. Hoe groot het gestolen bedrag is, kon nog niet worden ge raamd. Vermoedelijk hebben de inbrekers want het kantelen van de zware brandkast wijst er op, dat tenminste twee dieven zijn binnengekomen zich door de achterzijde van het huis toegang verschaft. In de Spinozastraat staat n.l. een smalle, hooge heining, welke de tuinen van de aan die zijde gelegen huizen van het Oranjeplein afsluit. Zoo zijn ze waarschijnlijk in den tuin van het huis, bewoond door den heer Cohen gekomen, hebben een ruitje van de gangdeur ingeslagon en den sleutel, die aan de binnenzijde in het slot stak, kunnen omdraaien. De inbrekers konden toen gemakke lijk in het kantoor komen, waar zij eerst een aantal boeken op den vloer legden, om het geluid van den val der brandkast te dempen. Op de Groothertoginnelaan nabij de Sweelinckstraat te 's-Gravenhage sprong een meisje, dienstdoende bij een fami lie in laatstgenoemde straat, Zaterdag avond omstreeks elf uur van de in gang zijnde tram. Zij kwam onder den mo torwagen en werd dood daaronder van daan gehaald. De aardappelkoopman G. van S., uit Gameren, die 5 dezer op de Nieuwe- haven te Rotterdam den varensgezel N. J. C., uit de Tochtstraat, met een mes zoo verwondde, dat hij aan de ge volgen overleed, is door de justitie uit zijn voorloopige hechtenis vrijgelaten. Uit Vlaardingen wordt gemeld: Zaterdagochtend ongeveer 10 uur ver keerde op 52° 2' N. in de Noordzee in hulpbehoevenden toestand, met nood vlag in top, de Engelsche schoener Argus, met steenkolen op reis van Huil naar Plymouth. Het was stormweer. Het gelukte der bemanning van den Scheveningschen logger (Sch. 239) schip per C. Roeleveld, 3 man der schipbreu kelingen te redden. Zij moesten echter zien, dat bij de tweede poging de twee nog achtergebleven mannen dier equi page door het omslaan der roeiboot verdronken. De kapitein was reeds den vorigen dag overboord geslagen en ver dronken. De schipbreukelingen waren vol lof over de heldendaden van de bemanning van den logger en het onthaal aan boord daarvan genoten. Op den Geestbrugweg bij Rijswijk kwam Maadagavond een voerman bij het uithalen voor een ander voertuig van zijn beladen wagen van den bok te vallen. Hij kreeg de wielen van de kig en er was geen bewijs tegen hem te krijgen. Verleden week Donderdag begon men den vijver, waarbij de moord was geschied, af te dreggen. Zondag morgen gaf men de pogingen op. Juist toen bet parket bet dorp weer zou ver laten, meldde zich een vrouw aan, de moeder van den boerenknecht. Zij ver telde, dat baar zoon de moordenaar was, maar daartoe aangezet door de vrouw van den boer. Deze werd voor den rechter gebracht en bekende ten slotte. Zij baatte haar man en wou trouwen met den onderen broeder van den knecht. Deze was ook op haar ver liefd, en van haar invloed maakte ze gebruik om hem tot den moord te brengen. Maar ze was blij, dat de moeder van den jongen het uitgebracht bad, want de misdaad had haar geen rust gelaten. HERWIJNEN. Geen muren verduren der uren geweld. Hedennacht stortte een groot brok muur in van het overblijfsel van het kasteel „Wadenstein." Reeds eeuwen geleden werd deze muur gebouwdgebouwd van zeer zware steenensinds menschen- heugenis werd het geheele gebouw aan zijn lot overgelaten en nu eindelijk zal het instorten van dezen muur de oorzaak worden dat ook dit overblijfsel van de burchten, en waarbij de namen van Maarten van Rossum, Jan van Herwijnen en meer Edelen uit den ouden tijd genoemd worden, dat ook dit overblijfsel, zeiden we, spoedig zal verdwenen zijn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2