Hel Land van Hensden en Allena, de Langstraat en de Boramelerwaard, Nieuwjaar 1909. OOM BE HM AC. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2SQ2. Donderdag 31 December. 190S. FEUILLETON. land van alten/; VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7Vg ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Nu scheiden wij hier, Oude jaar, Waar gij óók heengaat naar 't Verleden! Van 't nieuwe wordt dan afgebeden, Dat God ons hoede in elk gevaar! Uw afscheid kostte menig traan Aan velen, die, in rouw geslagen, Het leed zoo moeilijk konden dragen Te diep gebukt, te zwaar belüan. Dat God ons hechte in broederband, Die zooveel wonden toch kan heelen, Die smart doet dragen en doet deelen En bloemen tusschen doornen plant. 't Geloof aan Plicht verhoogd den moed En is voor 't leven ons tot zegen, Er wordt dan kracht naar kruis verkregen, Een stat, die ons voor wanklen hoedt. Het licht der Hoop bestrale ons pad, Al moet het ook door 's levens donker Het zendt een helder stargeflonker, Waar nooit de zon geschen n had. Dat zóó de Liefde, de Engel Gods, Op veilig spoor ons leven leide, Waar U en mij 't geluk verbeide, Het leven met zijn strijd ten trots KomtGaan we voort door lief en leed, Van uren, dagen, maanden, jaren, Zóó, als de zeeman op de baren, In 't verre land de haven weet Dordrecht. L. J. EÏJDMAN. Slnitetiianc!. Volgens te Lissabon ontvangen be richten van Timor op het schiereiland Malaca, behoorende tot de Oost-Indi sche archipel, is onder de inlanders een hevig oproer uitgebroken in het gedeelte van liet eiland toebehoorende aan Por- XIII. (23 Toen ik mijn nicht Sibylle uit de kamer gebracht had, bemerkte ik tot mijn verba zing, dat dezeltde jonge huzarenofficier, die het bevel had gevoerd over de wacht, die mij naar het kamp had gebracht, buiten op haar stond te wachten. „Wel juffrouw, heeft u succes gehad?" vroeg hij, opgewonden op ons toestappend. Als eenig antwoord schudde Sibylle het hoofd. „Ach, daar was ik al bang voor, want de keizer is een geducht man. Het was werkelijk moedig van u de poging te wagen. Ik rijd liever op een afgejakkerd paard op een sterk carré in, dan dat ik hem om iets vraag. Maar ik betreur het diep, juffrouw, dat uw verzoek is afgewezen." Zijn jongens achtige, blauwe oogen vulden zich met tra nen en de punten van zijn blonde snor hingen zoo treurig naar beneden, dat ik er om had kunnen lachen, als de zaak minder ernstig was geweest. „Luitenant Gérard ontmoette mij toeval lig en heeft mij door het kamp geleid," sprak mijn nicht. „Hij is zoo vriendelijk geweest medelijden te hebben met mijn verdriet." „En ik niet minder, Sibylle," riep ik uit; Je hebt je als een engel gedragenen de man, dien jij lief hebt, mag zich geluk- tugal. De stammen Hamakit en Batu- gade zijn in openlijken opstand en le veren geregelde gevechten, waarbij zij allerlei brutale aanvallen op de neder zettingen doen. Het Portugeesche gou vernement werd telegrafisch gewaar schuwd, waarna in allerijl infanterie troepen en cavalerie de opstandelingen tig noemen. Ik hoop, dat hij het waard is." Zij werd oogenblikkelijk koud en op een afstand, zoodra iemand maar in het minst aan haar ellendigen minnaar twijfelde. „Ik ken hem beter dan de keizer of jij," zei zij„Hij heeft het hart en de ziel van een dichter en staat veel te hoog om te beseffen in welken strik hij gevallen is. Maar wat Toussac hetreft, met hem heb ik geen medelijden, want ik ken hem als een moordenaar en weet, dat er geen vrede zal heerschen in Frankrijk, voordat hij ge pakt is. Neef Louis, wil je me daarbij helpen De luitenant had aan zijn snor staan plukken en mij met jaloersche blikken aangestaard. „Maar juffrouw, u zult mij toch zeker ook wel toestaan u te helpen vroeg hij op klagenden toon. „Misschien zal ik u beider hulp noodig hebben," zei ze. „Zoodra ik u noodig heb, zal ik komen. Nu zal ik u verzoeken mij tot de grens van het kamp te vergezellen en me daar te verlaten." Zij sprak op een snellen, gebiedenden toon, die van die lieve lippen komend, ons grootendeels bekoorde. De schimmel, waar op ik naar het kamp was gereden, stond nog naast den huzaar te wachten, zoodat wij spoedig in den zadel zaten. Toen wij de hutten achter ons had- den gelaten, wendde mijn nicht zich tot ons. „Ik ga nu liever alleen," zei zij. „Het is dus afgesproken, dat ik op u kan rekenen „Volkomen," zei ik. „Tot in den dood," riep Gérard. „Het is van groot belang voor mij door twee moedige mannen gesteund te worden," zei zij glimlachend, en haar paard den vrijen teugel gevend, galoppeerde zij over achterna werden gezonden, teneinde den opstand den kop in te 'drukken. Volgens latere berichten zijn de troe pen er niet in geslaagd den opstand te onderdrukkenintegendeel joegen de opstandelingen de troepen op de vlucht na ze zware verliezen te hebben toege bracht. De cavalerie werd omsingeld en geheel in de pan gehakt. Verschrik kelijke wreedheden werden tegenover de mauschapen begaan. De lijken wer den letterlijk in stukken gehakt. De overblij venden wisten door een over haaste vlucht aan de woedende rebellen te ontkomen. Deze achtervolgden de soldaten met groote hardnekkigheid. Men vermoedt dat de opstandelingen naar Deli oprukken. Aldaar verkeert men in groote angst en ongerustheid. Het wintert niet alleen hevig ten onzent, maar ook in Spanje, waar men op de koude heel wat minder ingericht is dan in ons vaderland en waar zij bovendien gevolgen medebrengt, die bij ons gelukkig onbekend zijn. Te Avila, is een kolossale hoeveelheid sneeuw gevallen. De wolven, door de koude uit de Sierra de Giedos gedre ven, maken nu in scharen het plaatsje onveilig. Op Kerstavond drongen eenige dier beesten een hut binnen waar een kind lag te slapen, terwijl de ouders naar de mis waren getogen. Bij hunne terugkomst vonden zij het kind ver scheurd. Een aantal jagers zijn thans uitgetrokken om op de gevaarlijke roof dieren jacht te maken. In de dalen van de Pyreneën is bijna alle verkeer tengevolge van de sneeuw verbrokeneen aantal plaatsjes zijn, als het ware, geblokkeerd door rneters- hooge sneeuwmassa's. Een verschrikkelijke sneeuwstorm, wellicht de ergste sedert 1881, woedde Dinsdag in Engeland. De telegrafische gemeenschap is gestoord, treinen kun nen niet verder; het verkeer in Lon den is tot stilstand gebracht. Een groot aantal menschen is van koude omge komen. Te Virginia City, in Montana, is een reeks aardschokken gevoeld. Ze waren nogal hevig; er kwam storing in het bedrijf der electriciteitsfabriek en tal van gebouwen werden beschadigd. Volgens de berichten in de buiten- landsche bladen worden de toestanden in Perzië met den dag liachlijker, zoo te Teheran als daarbuiten. In de hoofd stad zijn de meeste bazaars gesloten; de patrouilles in de straten zijn ver sterkt. In Asterabad wint de nationalistische beweging veld. Ook te Mesjed is de revolutionaire beweging wassende. Te het glooiend terrein de richting in van Grosbois. Ik bleef eenigen tijd in gedachten ver zonken staan, mij afvragend welk plan zij in haar hoofd kon hebben, waarbij zij hoopte Toussac op het spoor te komen. Misschien kon vrouwelijk vernuft, ge scherpt door het gevaar, waarin haar ge liefde verkeerde, slagen, waar Fouché en Savary te kort geschoten waren. Toen ik eindelijk de teugels wendde, zag ik, dat de jonge huzaar nog altijd de verdwijnende amazone nastaarde. „Op mijn woorddat is de ware vrouw voor je, Etienne 1" herhaalde hij maar steeds. „Wat een oogen 1 Wat een glimlach Wat rijdt ze uitstekendEn zij is niet bang voor den keizerO, Etienne, die vrouw is jou waardig." Die korte zinnetjes mompelde hij tot zichzelt, totdat zij achter den heuvel ver dwenen was en toen werd hij zich van mijn tegenwoordigheid bewust. „U is een neef van juffrouw Bernac, nietwaar vroeg hij. „Wij zullen haar samen helpen; ik weet niet waarmee, maar ik ben toch vol komen bereid." „Met de gevangenneming van Toussac." „Uitstekend." „Om het leven van haar aanstaande te redden." Ik las tweestrijd op het gezicht van den jongen huzaar, maar zijn meer edelmoedige natuur overwon. „Verduiveldzelfs dat zal ik doen, als dat haar geluk kan bevorderen," riep hij uit en schudde de hand, die ik hem toestak. Daarginds, waar u die paarden ziet staan, liggen de huzaren van Berchény en, als u om luitenant Gérerd zendt, zult u mij altijd met mijn zwaard gereed vinden. Hoe eerder ik van u hoor, hoe beter." Hy deed een Resjt zijjï de toestanden zoo dreigend, dat circa honderd kooplieden de wijk hebben genomen in het Turksche consu laat. De plaatselijke gouverneur dreigt, en maakt aanstalten, deze lieden te doen arresteeren. Volgens het Journal, zijn er bij een nieuwe huiszoeking in het huis der Steinheils op zolder drie zwarte toga's en een blonde vrouwenpruik gevonden. De bediende Rémy Couillard, daarover gehoord, zei die voorwerpen er vroeger nooit te hebben gezien. Naar uit Konstantinopel gemeld wordt, heeft de gezant der Donau-mo- narchie aan de Porte een scherpe nota van protest overhandigd, waarin volle dige genoegdoening verlangd wordt voor het gebeurde te Beiroet. Men zal zich herinneren, dat daar ernstige wanordelijkheden zijn voorge vallen in verband met het boycotten van Oostenrijksche waren. O.a. zouden verscheiden brievenzakken, welke uit een Oostenrijksch stoomschip aan wal gebracht werden, moedwillig vernield zijn. De aardbeving. De aardbeving, waarvan we in ons vorig no. reeds melding maakten, is dit maal bijzonder erg geweest. Dezelfde streken, die reeds zoo dikwijls van aard bevingen te lijden hebben gehad we herinneren aan de aardbeving van September 1905 en October 1907 zijn ook nu weer getroffen. Het zijn weer het schiereiland Calabrië en Si cilië, die door de ramp getroffen zijn, welke ditmaal grootere afmetingen heeft aangenomen dan die van verleden jaar. De reeds herhaaldelijk zoo fel bezochte gewesten toonen thans een tragisch beeld van verwoesting. Het schijnt, dat de gansche aardbe ving haar uitgangspunt gehad heeft in de diepten der zee. Deze kwam eens klaps opzetten en verschrikkelijke gol ven vernielden alles wat hun in den weg kwam. De hevige koude en stort regens verhoogden de ramp. De kust plaatsen van Calabrië en Sicilië wer den verwoest. Gansche gehuchten zijn vernield. Spoorlijnen zijn meegesleept. Tunnels zijn ingestort. De angst en ontsteltenis der bevolking zijn onbe schrijfelijk. De regeering heeft draad- looze telegrammen uit Messina gekre gen, die spreken van duizenden slacht offers. De meeste kazernes zijn ingestort. De commandant van den kruiser Pie- monte is met zijn vrouw en zijn twee kinderen verdronken. Vier duizend menschen zijn uit Rome naar Messina vertrokken, waar de staat van beleg is afgekondigd, om een einde te maken ruk aan zijn teugels en reed weg, een beeld van jeugd en ridderlijkheid. In de eerstvolgende vier dagen hoorde ik niets van mijn nicht en haar opsporingen, evenmin als van mijn wreeden oom op het kasteel Grosbois. Ik had te Boulogne een kamer gehuurd, in overeenstemming met mijn beurs, boven een bakkerswin kei. Het eerste wat ik deed, nadat ik de ka mer gehuurd had, was het bundeltje van Grosbois te laten halen, dat ik dien storm- achtigen nacht van den logger mee aan wal had gebracht. Daarna gebruikte ik het crediet, dat de gunstige ontvangst des kei zers en zijn belofte van werk mij gegeven had, om een costuum te koopen, waarmee ik gevoegelijk te midden der hem omrin gende, rijkgekleede hovelingen en krijgslie den zou kunnen verschijnen. Het was al gemeen bekend, dat het een gril van den keizer was, dat hij alleen eenvoudig gekleed mocht gaan en dat zelfs in het weelderigste tijdperk der Bourbons, fijn linnen en een kostbare jas nooit zoo'n vereischte waren geweest voor iemand, die in de gunst wou blijven. Een nieuw hof en een nieuwe kei zer moeten op alles letten. Op den morgen van den vijfden dag, ontving ik een boodschap van Duroc, die aan het hoofd der huishouding stond, dat ik in het keizerlijk hoofdkwartier in het kamp moest verschijnen en dat er in een der keizerlijke rijtuigen een plaats voor mij beschikbaar was, om met het hof naar Pont de Briques te gaan, waar ik bij de receptie der keizerin tegenwoordig moest zijn. Bij mijn aankomst werd ik dadelijk door de groote wachtkamer geleid en door Constant in de kamer daarachter toegelaten, waar de keizer, met zijn rug naar het vuur gekeerd, met zijn hielen tegen den haard- rand stond te schoppen. Talleyrand en Ber- aan de plunderingen, die bedreven wor den. Berichten uit andere bron zeggen, dat men geen bericht heeft van vier torpedobooten, die te Messina voor an ker lagen. De soldaten moesten vuren, om de plunderaars te verdrijven. Een brand vernielde de huizen, die overeind gebleven weren, en de gevangenissen, waaruit alle gevangenen ontsnapt ziju. De geheele streek van Messina tot Ca tania is één groote puinhoop, Het is onmogelijk het aantal slachtoffers te schatten. Te Catania zijn 500 barken en drie pakketbooten gezonken. We laten hier een uittreksel volgen van de verschillende berichten, welke achtereenvolgens bekend worden Rome. De ambtelijke bevestiging, dat de ramp ontzaggelijke afmetingen heeft aangenomen, verwekte een smartelijken indruk en verslagenheid. Men had ge hoopt, dat de van de overlevenden ver kregen eerste berichten overdreven zou den gebleken zijn. Ongelukkigerwijze brengen de dradelooze telegrammen elk oogenblik schrikwekkende bijzonderhe den over de ramp, zonder weerga in de geschiedenis. Palermo. De gezagvoerder van het Italiaansche stoomschip Washington verhaalt, dat, toen hij zich Maandag morgen om 5.20 dicht bij de Straat van Messina bevond, zijn schip vijf schok ken onderging. Om 8.15 kwam een bark langszij, en biacht tijding van de ramp. Bij de invaart van de Straat van Messina dreef er een groot aantal voor werpen. Rome. De telegrafische, telefonische en draadlooze gemeenschap met Messina en Reggio en Calabrië is verbroken. Volgens de berichten van vluchtelingen is Messina grootendeels vernield. Hon derden paleizen, kerken en schouwbur gen zijn ingestort. In de kazernes von den vele soldaten den dood. De uit de gevangenissen ontvluchte boeven en het gepeupel plunderen de bouwvallon. Er is op vele plaatsen brand. Een vloed golf heeft aan de havenkade het be roemde Palazzata en het hotel Trinacria, het stadhuis en de beurs verwoest. De deklading van de Ferry-boot werd door het geweld der vloedgolf op land ge slingerd. Van de douaneambtenaren zijn er 160 dood, van de spoorwegbeambten zijn er 270 verdwenen. De zeestraat is overdekt met allerlei voorwerpen de vuurtoren is vernield. Talrijke dorpen aan de kust nabij Messina zijn zwaar beschadigd. De schok duurde 30 seconden; de aardkorst scheen in ronddraaiende be weging te zijn; het geheele uitspansel stond in vuur. De minister van marine heeft een thier waren bij hem en Méneval, de secre taris, zat aan de schrijftafel. „Zoo, mijnheer de Laval," sprak de kei zer met een vriendelijk knikje, „heeft u al iets gehoord van uw bekoorlijke nicht?" „Niets, Sire," antwoordde ik. „Ik vrees, dat haar moeite vergeefsch zal zijn. Ik hoop, dat zij zal slagen, want van dezen ellendigen dichter hebben wij niets te vreezen, terwijl de andere hoogst gevaar lijk is. Hoe het ook zij, een voorbeeld moet er gesteld worden." De duisternis viel in en Constant kwam binnen om de kaarsen aan te steken, maar de keizer zond hem weg. „Ik houd van schemeren," sprak hij. „Na uw lang verblijf in Engeland, mijnheer de Laval, gevoelt u zich zeker zoo goed als thuis in dit halve licht. Ik geloof, dat de hersenen van die menschen even nevelachtig zijn als hun mist, te oordeelen naar den nonsens, die zij vertellen in hun vervelende couranten." Met een krampachtige beweging, hem eigen in oogenhlikken van drift, nam hij eenige der laatst ontvangen Londensche couranten van de tafel op en schopte ze met zijn hiel in het vuur. „Een uitgever," riep hij met dat scherpe keelgeluid, dat ik het eerst van hem ge hoord had, „wat is hij Een vent met een pen in een ka toor ergens in een achter kamer, die praat als een der groote mogend heden van Europa. Ik heb genoeg van deze vrijheid van drukpers. Sommige menschen verlangen die in Parijs, jij ook, Talleyrand, maar ik zie de noodzakelijk heid van het bestaan van de andere cou ranten niet in, dan alleen die van de „Mo- niteur," waarin de regeering haar besluiten aan het volk kenbaar maakt." NIEUWSBLAD Een herinnering aan het Keizerrijk van Napoleon I. Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 1