Gevaarlijk ijs. „DE AUTOMAAT" L. J. VEERMAN. telegram ontvangen, waarin het aantal dooden ia Messina op 50,000 wordt ge schat. Het aanzien van de straat van Mossina is naar men zegt veranderd. Velen der overlevenden zijn krankzin nig geworden. De ontroering over de ramp is in geheel Italië ontzaggelijk. Gemeentebe sturen en maatschappijen van allerlei >^rd hebben vergaderingen gehouden a hesloten hulp te verleenen. Er is besloten onmiddellijk redding eskaders te zenden met materieel en levensmiddelen. De gemeentebesturen van Rome, Mi laan, Florence, Napels en andere steden hebben brandweerlieden, stedelijke gar des en geneesheeren gezonden. Catanzaro. Telegrammen melden, dat Reggio, Cannitello en Lazzaro verwoest zijn. De vloedgolf heeft den spoorweg van Lazzaro naar Reggio vernield. Uit Reggio aangekomen vluchtelin gen melden, dat het benedengedeelte der stad verdwenen is. Scholen, kazer nes, kerken en het hötel der prefectuur zijn ingestort. Van Villa San Giovanni, nabij Reg gio, zijn er directe berichten van Si- cilië's oostkust, waaruit blijkt dat de visschersvloot en talrijke dorpen, als mede Giarre en Riposto, geteisterd zijn. Palmi, dat na 1905 pas half opge bouwd werd, is weder grootendeels ver nield. Op sommige plaatsen drong de vloed golf 500 M. landwaarts in. Woningen werden omvergeworpen en de bewoners meegesleurd. Volgens telegrammen aan de bladen zijn de bisschoppen van Messina en Reggio evenals alle monniken en non nen, omgekomen. Plaatselfik Nieuws. HEUSDEN, 31 December. De vorst, zoo gestreng ingetreden, had gisteren reeds zulke veroveringen gemaakt, dat de vaart op de Bergsche Maas en verder in de richting Maas, geheel gestremd was. De overtocht naar Nederhemert kan nog niet door voetgangers geschieden doch dat is slechts eene spanne tijds. Inmiddels wordt op de gracht om Heus- den reeds dapper gereden. Het ijs is er als spiegel. Wij stellen ons voor dat de Heus- densche IJsclub, indien het vriezen blijft aanhouden, spoedig bewijzen van leven zal geven. Naar wij vernemen, is de heer E. de Thouars, directeur der Hollandsche Buurt spoorwegen alhier, benoemd tot directeur der lijn BreskensMaldeghem. WERKENDAM. Dinsdag vierden de kinderen der Zondagschool hun Kerstfeest in de Nutszaal. Vroeger was het gewoonte, dat allen daaraan tegelijk deelnamen, doch thans heeft men deze gesplitst, wegens de beperkte ruimte in ouderen en jongeren, en er tweemaal over gedaan. Een der booten van Fop Smit, waar op Dinsdag 1.1. te Rotterdam, reeds te 1 uur passagiers aan boord waren gegaan, arriveerde tengevolge van den lagen rivier stand, ijs, enz., eerst te ongeveer half negen te Werkendam, zoodat voor de reis, die anders ruim twee en een half uur duurt, niet minder dan 5 uren meer waren noodig geweest. Voor de voorjaarsbestelling van hulp meststoffen, waarvan de levering zal ge schieden door de commissie der landbouw- vereeniging alhier, den 23 Februari 1909, worden de opgaven van het benoodigde in gewacht tot en met 8 Januari a.s. De le vering van Chilisalpeter zal ook in een tweede zending plaats hebben en wel 16 April 1909. Nader vernemen we omtrent de be deeling van 24 December 1.1., dat ze ge schiedde door den heer Mussert, in tegen woordigheid van de dames Verhoeff en Sigmond, en dat er werden uitgedeeld 345 nond var kens vleesch, 5| pond rundvleesch, 260 liter erwten, 92$ pond koffie, 30 pond tabak, 181 krentenbrooden, 145 lange broo- den en circa f 30 aan geld. (In het vorig nummer stond onder het plaatselijk nieuws mej. G. Koonings, waar had moeten staan mej. G. Baggerman.) SLEEUWIJK. De vorige week is alhier het stoffelijk overschot van den heer A. Verschoor van Sleeuwijk, ambachtsheer en oud-burgemeester dezer gemeente, in het familiegraf bijgezet. De toeloop van belang stellenden was buitengewoon groot, wat geen wonder was, daar de overledene ge durende ruim 40 jaren het ambt van bur gemeester heeft vervuld op een wijze, waar door hij ieders achting wist te verwerven. Aan de groeve werd allereerst een toe spraak gehouden door den heer Van der Sluis, hoofd der openbare school alhier, die namens zijn gezin, namens de openbare school, de Ned. Herv. kerk en het water schap „den Polder van Sleeuwijk" (waarvan de heer Verschoor gedurende tal van jaren voorzitter was) een woord van hulde bracht aan de nagedachtenis van den overledene. Daarna werd nog het woord gevoerd door ds. Visch, predikant bij de Ned. Herv. kerk alhier, waarop de heer H. E. Verschoor zijn hartelijken dank betuigde voor de groote eer zijn overleden vader bewezen. Vrijdag vierde de Zondagsschool alhier op de gewone wijz*, haar kerstfeest in het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente. Aan het einde van het feest kreeg elk der 115 leerlingen een pakje mede naar huis, bevattende voor elk een aardig cadeautje, terwijl de 20 beste leerlingen ieder nog een bijzondere verrassing kregen. De heer C. Verhagen is benoemd tot ouderling der Geref. kerk in de plaats van den heer C. van Drunen. Tot diaken is gekozen de heer Scheurwater. DUSSEN. Zondagmiddag j.l. reed dok ter Millenaar met zijn gezin per rijtuig uit. In den „hoek" gekomen maakte het paard een beweging van den weg af en voordat de koetsier het kon verhinderen, was het met rijtuig en al in een sloot terecht ge komen. Gelukkig behielden de ingezetenen hun tegenwoordigheid van geest, zoodat zij allen het rijtuig door het portier konden verlaten. Door een jager alhier werden heden niet minder dan 7 hazen bemachtigdeen groot getal op het laatst van den jachttijd. Ons dorp is langen tijd verschoond gebleven van het bezoek van een boven natuurlijk wezen. Thans echter (wij schrij ven nog 1908) wordt onze gemeente in de donkere winteravonden verontrust door een wezen, dat elke menschelijke beschrijving te boven gaat en dat door degenen, die het ontmoet hebben, beschreven wordt als heb bende de gedaante van een geit met wolfs- pooten, bliksemende oogen en een staart, waarvan de lengte niet te meten is. Dit dier bezoekt 's avonds en 's morgens een bepaald gedeelte van Dussen en vertoeft wel het liefst op de „baan." Dat menigeen de schrik om het hart slaat, wanneer hij dien weg passeeren moet en liefst niet zon der behoorlijk geleide of ongewapend van huis gaat, is licht te begrijpen. Wij begrijpen echter niet, hoe er in onzen tijd nog menschen gevonden worden, die in allen ernst nog gelooven, aan „weervol- ven" en die met een wijsgeerig gezicht hun ideeën verkondigen over het bestaan van heksen, spoken en ander gedoe en over hunne ondervinding dienaangaande. Wij gelooven, dat, wanneer onze dorpsbewoners wat meer trachten naar verstandelijke ont wikkeling, de heksen geheel naar het rijk der verbeelding zouden verbannen worden. GIESSEN. Het was een goed geslaagde uitvoering, die Rijs wij ksch fanfarecorps Apollo" Zaterdag j.l. in de zaal van den heer D. Westerlaken alhier gaf. Groot was de belangstelling, hetgeen bleek uit de goed bezette zaal. En geen wonder want het was de eerste maal dat we van deze vereeniging in deze gemeente konden genieten. In de eerste plaats ons compliment aan den heer A. M. J. Lentz, die van een een- voudigen burger jongen, in korten tijd, een goed dorpsmuzikant weet te maken. Waren de f. en m.f. voor deze zaal wat sterk, des te beter klonken de p. en p.p., hetwelk wij o. m. opmerkten bij no. 10, „Mignon- nette" van J. Bouman. Ook voor afwisseling was flink gezorgd. Hiervoor waren de heer en mejuffr. Muller uit Gorinchem uitgenoodigdWie genoemden heer en mejuffr. meer op het tooneel heb ben ontmoet, weten wel hoe zij de lachlust bij het publiek weten op te wekken. Alles door hun ook hier gegeven komt toe één woord van lof. Wij roepen èn Apollo" èn hunne medewerkers een welgemeend tot weerziens toe. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven Op de markten van de vorige week was weinig aanvoer en de handel in vee vrij slap. Er komen maar weinig kooplui in den laatsten tijd. De prijzen van het rundvee, de varkens, de paarden en de schapen ondergingen wei nig verandering. Paarden blijven duur, var kens, welke gewoonlijk om dezen tijd lager in prijs worden, zijn nu eer duurder dan goedkooper. De Londensche markt geeft goede resultaten in de laatste weken. De prijzen waren als volgt: vet vee lste kwaliteit 70 71 ct., 2de kwaliteit 6B&65 ct., vette kalveren 58 a 59 ct., vette var kens 00 k 00 ct., voor Engeland, 00 k 00, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 130 f 215, neurende f 110 tl f 205, guste f 150 i f 175, pinken f 40 st f 15, kalveren f 12 f 30 biggen f 5.00 a f 8,50, drachtige zeugen f 45 a f 65, drachtige gelten f 35 a f 41, schot telingen f 20 f 28, schapen f 15 f 25 luxe-paarden, f 450 f 615, werkpaarden lsto kwaliteit f 300 f 420, 2e kwaliteit f 190 k f 240, twee-en-een-halfjarige f 150 k f 210, anderhalfjarige f k f per stuk. Kinnenland. Nederland en Venezuela. Guinaud, de nieuwe Venezolaansche minister van buitenlandsche zaken, is, volgens de Lokal-Anzeiger, uit Neuf- ch&tel afkomstig. Hij is al jaren als koopman te Caracas gevestigd geweest en gaat door voor een vriend van een vredelievende regeling met Europa. Onder de tegen Ca3tro voor de Ve nezolaansche rechtbanken ingestelde vorderingen is er ook een van de we duwe van Crespo, een van de vroegere presidenten van Venezuela, strekkende om haar twee jaar huur voor het gebruik van het paleis van Miraflores te betalen. Volgens de Lokal-Anzeiger, heeft Castro de kliniek van prof. Israel ver laten en is hij naar het hotel Esplanade teruggekeerd. Israel zal hem daar verder behandelen. De proffessor oordeelde een operatie onnoodig. Hetzelfde blad meldt, dat Castro van plan is, zich in Berlijn te vestigen. Reuter seinde Dinsdag uit Port of Spain Gisteren is te Maruco een gevecht geleverd tusschen de kanonneerboot Miranda, die een groot aantal ambte naren vervoerde, bestemd om die van het bestuur van Castro te vervangen, en 500 aanhangers van den voormali- gen president, onder aanvoering van generaal Torres. Het gevecht duurde 4 uur, een twin tigtal personen werd gedood en 15 ge wond. De kanonneerboot moest er van afzien zijn reizigers aan land te zetten. Een aantal Venezolanen te Port of Spain scheepte zich op de Miranda in welke weer vertrok om het gevecht te hervatten. Later seinde Reuter: Generaal Toires, die te Macuro Cas tro's aanhangers aanvoerde, is hier in een kleine boot aangekomen. Hij zeide, dat zijn kansen te gering waren. Er zal derhalve niet meer gevochten wor den. Het Handelsblad meldt: Met het oog op den veranderden toe stand, zullen de booten van den Ko ninklijk West-Tudischen Maildienst voortaan de havens van Venezuela we der aandoen en evenals vroeger op Vrij dag van Amsterdam vertrekken. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft het voornemen alle op 1 Ja nuari 1909 bestaande en na dien datum te sluiten collectieve arbeidsovei een- komsten te verzamelen, met de bedoe ling deze te bewerken en de resultaten te publiceeren, zoodra daartoe de gele genheid zal bestaan. Tot het verkrijgen van een volledige verzameling doet het Bureau een beroep op aller medewerking. Kamers van Ar beid, Kamers van Koophandel en Fa brieken, patroons- en werkliedenorga nisaties, werkgevers, worden door den „Directeur van het Centraal Bureauvoor de Statistiek te 's Gravenhage," aan wien portvrij, als „dienst," geschreven kan worden, beleefd doch dringend uitge- noodigd een afschrift van alle op 1 Ja nuari 1909 bestaande en na dien datum te sluiten collectieve arbeidsovereen komsten toe te zenden. Met leedwezen vernemen wij, dat de heer mr. N. G. Pierson, die thans te Hilversum verblijf houdt, de vorige week door een longontsteking is aan getast, die zich aanvankelijk zeer ern stig liet aanzien. Gelukkig zijn de berichten omtrent zijn toestand thans bevredigend. Te Papenburg bij Bellingwolde (Gr.) heeft de 17-jarige zoon Bertus van den schoenmaker R. B. Zondagnacht zijn 24-jarigen broeder Rudolf in een twist met een mes een slagader afgesneden. De dood volgde onmiddellijk. De dader is gevat. Te Zutphen heeft de schilder M. R. E. gisterenmorgen op de vrouw van een ouden vriend, waarmede hij echter ongenoegen had gehad, geschoten en daarna zich zelf van het leven beroofd. De wond der vrouw is niet levensge vaarlijk. De talrijke berichten over het ijs zijn meestal eensluitend: de scheepvaait is overal gestremd wegens het vele drijfijs en het vastzetten daarvan. In een woning aan de-Lauriergracht, te Amsterdam, is het lijk gevonden van een 69-jarig man. Het vermoeden be staat, dat de ongelukkige in zijn wo ning, die zeer tochtig is, stierf van de koude. Ook aan de Egelantiersgracht werd in een woning een lijk gevondenook in dat geval is vermoedelijk de koude doodsoorzaak. Omtrent den eenen overledene, den 58-jarigen B. J, B. v. B., verneemt de Tel. nog, dat bij van goede familie is en gedurende 15 jaar een zaak in verf waren, drogerijen, enz. op de Rozen gracht dreef. Door achteruitgang werd hij echter gedwongen zijn zaak te li quideeren. In zeer armoedige omstan digheden verkeerend, werd hij door een menschlievende Israëlietische familie aan de Prinsengracht opgenomen. Kort geleden richtte hij in een onbewoond huis aan de Egelantiersgracht een werk plaatsje in. Het is daar, dat het lijk van den ongelukkige Dinsdagochtend geheel verstijfd gevonden werd. Op het lijk werd een kaart gevonden, recht- gevende op een uitkeering vanwege het werkloozencomité. En omtrent het andere diep-tragische geval meldt de Tel. het volgende: In een slop aan de Lauriergracht is een man van 69 jaar, een man, die te gebrekkig en zwak door ouderdom was om nog te kunnen werken, bevroren. Hij was vroeger muzikant of zoo iets geweest, althans zooals hij zei „artist", verrichtte daarna nog af en toe wat loopwerk en bewoonde nu met zijn vrouw, die idioot is, een zolder in ge noemd slop. Weet ge, hoe hij daar woonde? De trap, of liever het trapgat boven is door een paar planken afgesloten. Komt er iemand „op", dan worden de planken weggeschoven en komt men op een grooten zolder, met 'n hoopje rommel, waarvoor de naam mesthoop nog te goed is. Ramen zijn er niet. Alles is open en de wind heeft vrij spel. Is het dan wonder, dat de man, op den grond tusschen wat vuilnis uitgestrekt, met den feilen vrieswind over zich heen, van kou gestorven is? De vrouw liep te bibberen, zonder veel begrip van den toestand blijkbaar, en een hondje liep ons aan te keffen, toen we even een kijkje namen. Naar we vernamen, hadden deze men schen nog f 3,50 's weeks bedeeling. De man heeft dan ook des avonds nog brood en koffie genuttigd, doch de ont zettende kou, op dien absoluut on be schutten zolder, heeft hem verkleumd en hij had natuurlijk geen weerstands vermogen genoeg, de felle kou te door staan. Onder Rozendaal is een zwerver, A. J., afkomstig van Bergen-op-Zoom, in de schuur van den landbouwer Ossen blok doodgevroren gevonden. INGEZONDEN. Handel in Tabak, Sigaren en Koloniale Waren, IV. J. vaii §ei«t. TAILLEUR, hoek Wittebroodstraat 50. p. f. Heusden. Verzoeke beleefd een plaatsje in uw veel gelezen blad, hopende dat het volgende onder veler oogen moge komen. 2e Kerstdag gaf Andels fanfarecorps te Andel, uitvoering in de O. School. Pas onder leiding van den heer J. G. v. Wijk te Heusden, met medewerking van de Holl. Duettisten de heeren Broers en Kamerman, werd ieder als 't ware uitgelokt deze uit voering te gaan bijwonen. En waarlijk het mag gerust gezegd, dat de muziek reeds vorderingen had gemaakt. Er lag al meer beschaving in het spel, zoodat een ieder voldaan had kunnen zijn, die „kunst en oefening" op prijs stellen. Maar daar schij nen de Andelsche bezoekers weinig voor te gevoelen. Enkelen niet te na gesproken, was het alsof men uitsluitend gekomen was om wanorde te veroorzaken en ruzie uit te lokken. Meermalen dreigde het tot een formeel gevecht. Nu vraag ik U mijnheer de Redacteur is het in het belang der vereeniging aldus te handelen, geeft het geen blijken onbe schaafd te zijn, geen smaak te hebben voor al wat edel en schoon is. Wij raden de politie, meer gebruik te maken van hun recht de vereeniging om hooger entrée te heffen, zoodat het lokaaltje niet zoo overvol worde en zij toch een ruime vergoeding voor de moeite hebben, dit alles opdat bezoekers niet in angst be hoeven te zitten op zijn minst onthaald te worden op een kloppartij. Dit haat ieder weldenkend en welopgevoed mensch. EEN BEZOEKER. Btirgerl|lke Stand. Wijk, c.a. over de maand Dec. Geboren M. L. van Ooijen, z. v. Joh, van Ooijen en Adr. de Leeuwe. Overleden Johannes v. d. Griendt Tim merman, 73 j. Honderdc schaatsenrijders verliezen iederen winter hun leven door geen acht te slaan op de borden gevaarlijk ijs. Evengoed als dun ijs, aangewezen als „gevaarlijk ijs" dood brengt over de ver metele en roekelooze schaatsenrijders, zoo goed als zeker is het, dat men de nadeelige gevolgen ondervindt, wanneer men een een- voudigen hoest of verkoudheid, een bron chitis verwaarloost. Iedereen weet toch, dat de eerste verschijnselen van tering een hoest zijn, dat asthma door kouvatten ontstaat, terwijl de chronische bronchitis niet anders is dan een verwaarloosde verkoudheid. De vreeselijkste van bijna alle ziekten, de long ontsteking, die krachtige gezonde menschen in enkele dagen ten grave sleept, ontstaat door kouvatten. Hoe eenvoudig is het dus om zich tegen al deze ziekten te vrijwaren, door onmid dellijk bij den minsten hoest, de geringste verkoudheid of keelpijn de beroemde Ab dijsiroop te nemen. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo geneest hoest, verkoudheid, bronchitis, in fluenza, keelpijn en alle borst- en longaan doeningen. Probeer vandaag nog eene fleseh en U zult verstomd staan over de werking. Gij kunt er werkelijk niet zonder. De Ab dijsiroop spaart ziekten en onaangenaam heden. Alom verkrijgbaar Hark fberichlen. Waterhoogte Maastricht (brug.) 2J Dec. 0.23 M. beneden 0. 30 0 23 Waterhoogte Heusden. Hoog Water Laag Water. 25 Dec. 1.19 M. 0.86 M. i N.A.P. 26 1.16 0.88 27 0.84 0.65 28 0.90 0.61 29 0.68 0.42 Idvertenliëii. W. Spitzers. J de Klerk- Werkendam, 1 Jan. 1909. B. Ifaafiens, Vleeschhouwer en Spekslager, Wittebroodstraat, Heusden, Firma 1 v. Dyk d Zoon. Handel in Touwwerk en Gereedschap pen, drooge en bereide Verfwaren, enz. p. f. Botermarkt, Heusden, 1 Jan. '09. II. van wyk, Mr. Metselaar. p. f. Heusden, 1 Jan. 1909. A, Dankerts en Zonen, Mr. Timmerlieden. p. f. Heusden, 1 Jan. 1909. G. van Blessen, Botermarkt, Heusden. Bakker en Kruidenier, m. g. 1 Jan. 1909. „DE KLEINE WINST." Met deze brengt ondergeteekende aan vrienden, bekenden en begunstigers van Heusden en omstreken, haar hartelijken gelukwensch bij den aanvang van het Nieuwjaar. Zij betuigt tevens haren op rechten dank voor het tot heden ge noten vertrouwen en beveelt zich weder in ieders gunst aan. I^irma Soesman, Breestraat Heusden. P. de llree, Heusden, Vrachtrijder van Heusden naar's-Bosch en HeusdenStation Drunen, blijft zich met het jaar 1909 bij zijne begunstigers beleefd aanbevelen. Wed. I*. Engelen iV Zonen, Botermarkt, Heusden. Huis- en Decoratieschilder. p. f. 1 Jan. 1909. G. Bens, Vleeschhouwer, Heusden. 1 Jan. 1909. BB. van Herwaarden, Verlengde Engstraat. Heusden. Mr. Schoen- en Laarzenmaker, Handel in Schoenen en Laarzen enz., dankt voor het tot heden genoten ver trouwen en beveelt zich weder alom beleefdelijk aan, zoowel binnen als bui ten de stad. m. g. Gebr. II. A. Boeren, Metselaars. p. f. Heusden, 1 Jan. 1909. K. A. van B|jswHk, Bouwkundige en Aannemer. p. f. Heusden, 1 Jan. 1909. Laurent Hessclman, W ittebroodstraat, Vleeschhouwer en Spekslager, m. g. Heusden, 1 Jan. 1909. den Engelse, Engstraat, Heusden, Brood-, Beschuit- en Kleingoedbakkerij, p. f. 1 Jan. 1909. Hartelijke gelukwensch bij de intrede des jaars aan mijne begunstigers, vrien den en bekenden. Wed. B. Sasse, Handel in Gedistilleerd, Markt, Heusden. G. de Hart, Engstraat, Spekslager, Heusden, p. f. 1 Jan. 1909. A. Sens Zoon, Heusden, in Hoeden en Petten, Garen en Band, Mode-Artikelen, Parapluies enz. p. f. 1 Jan. 1909. H. BaaUens-ilerks, Wittebroodstraat. Heusden. SlijterijVergunning, p. f. 1 Jan. 1909. J. van Laarhoven, p. f. Heusden, 1 Jan. 1909. J. Poddewfjn, Depóthouder, HEUSDEN, p. f. 1 Jan. 1909. F. d'Estree voorheen de Brujjn, Ijzerwaren, Huishoudelijke en aanver wante artikelen. p. f. Heusden, 1 Jan. 1909. Mijnheer de Redacteur! ff ERKEN BAM. De zetting der boter it deze Keek op de markt 62'/, ets., in de Kinkelt dus 67 V» ct t. pet half kilo. Eieren f 1.50 de 26 stuks. SLEEUWIJK. De zetting der boter bedraagt 66 et. per half kilo en die der eieren f 1.50 de 26 stuks m. g. Heusden, 1 Jan. 1909. m. g. Heusden, 1 Jan. 1909. p. f. wenscht zijne geachte begunstigers vrienden en bekendenzoowel binnen als builen de stad, een gelukkig Nieuw jaar en beveelt zich wederom beleef delijk in ieders gnnst aan. P- t-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1908 | | pagina 2