die drie sekonden aanhield. De vuur spuwende berg ging werken. Er zijn gebouwen ernstig beschadigd. De bevol king werd door een grooten schrik be vangen en vluchtte de huizen uit. Er is niemand gedeerd. Een dagblad-correspondent, die den weg van Palmi naar Reggio te voet heeft afgelegd, seint dat hij een der verschrikkelijkste tooneelen heeft bij gewoond, die hij ooit aanschouwd heeft: de uitdeeling aan de geredden van bons voor brood en rauw vleesch door een ambtenaar. De troep uitgehongerden was niet in bedwang te houden. Het was een verschrikkelijke verwarring. Op een gegeven oogenblik werd de ambtenaar ter aarde geworpen en de menigte maakte zich meester van de •ons en stormde naar de havens, waar de soldaten de bloedende stukken vleesch onder de hongerige schare uitdeelden. De soldaten hadden runderen, ossen en trewonde paarden met hun bajonetten geslacht. Nog vóór men den tijd had vehad om voldoende maatregelen te nemen tot handhaving der orde, wier pen zich velen op de nog rookende stukken vleesch en verslonden ze rauw. Toen een afgevaardigde op het too- neel verscheen, riepen een aantal stem men, die niets menschelijks meer had den hem toe: „Zeg toch aan de regee ring, dat zij ons naar elders laat brengen, of laat men ons anders doodschieten; dan is er ten minste een einde gemaakt aan ons lijden." De correspondent deelt nog een ander staaltje mede van de algemeene ellende. Tal van gevangenen zijn bij de aard- heving ontsnapt. Maar velen van de ontsnapte boeven smeeken de soldaten gen naar een andere gevangenis te bren gen, daar zij hepen dan een beter lot te hebben dan in de tegenwoordige om standigheden, nu zij in vrijheid zijn. „Palermo is één groot ziekenhuis. In alle hotels en in honderden particuliere woningen liggen de licht-gewonden, die uit Messina derwaarts zijn gebracht. De hospitalen zijn overvuld met tallooze verminkten, van wie er elk uur hon derden sterven. In en bij de stations van Palermo liggen duizenden halfver- hongerde vluchtelingenzij zijn half krankzinnig en lijken de kluts kwijt te zijn. De plaatselijke bevolking kijkt nieuwsgierig en medelijdend toe en be geleidt in troepen de treurige stoeten van gewonden, die op draagbaren en wagens door politie of soldaten naar de hospitalen worden gebracht. Vele ge wonden sterven onderweg, anderen schreeuwen als waanzinnigenvelen wok zijn als versuft. Zaterdag kwamen meer dan honderd vrouwen met zuige lingen in de stad aan, maar werden verder gestuurd, teneinde elders beter te kunnen worden verpleegd. Maandag werden te Reggio nog eenige levende personen onder de puinhoopen vandaan gehaald, hetgeen tot roerende tooneelen aanleiding gaf. De beroemde Weensche geoloog, prof. Suess, heeft zich tot een persman op zeer weinig bemoedigende wijze uitge laten betreffende de aardbeving in Zuid- Italië. Volgens hem zijn de aardschok ken in Calabrië niet veroorzaakt door vulkanische uitbarstingen maar door een langzame inzinking der aardkorst, "an welke de schokken dan het resul taat zijn. Neemt deze dalende beweging van de aardkorst in de bewuste stre ken voortgang, dan zullen de graniet- rotsen van Scylla en een groot deel van de Peloritaansche bergen onder de zee verdwijnen. „Wij zijn getuigen" aldus Suess „van een geleidelijk in stukken breken van den aardbol" het geen reeds sinds langen tijd aau den gang is. Milne, de erkende Britsche autoriteit op 't gebied van vulkanische uitbar stingen en aardbevingen, heeft meege deeld, dat blijkens de door zijn instru menten opgeteekende bevingslijnen, de aardbeving in het zuiden van Italië een van de allerhevigste geweest is van den jongeren tijd. Ook Flammarion heeft tegen Parijsche journalisten de vrees geuit, dat de kust van Sicilië en Calabrië nog aan verdere verwoestingen zal bloot staan. In on metelijke diepten ligt het verderf op de loer; hoe kalmer de vuurspuwende bergen lijken, hoe sterker hun gloeiend vloeibare massa's naar de diepten af- stroomen, om er scheikundige verbin dingen aan te gaan, onder een tempe ratuur van wel 3000 graden. De dich terlijke droom, om een schacht van verscheidene kilometers diep te boren, is, meent hij, te verwezenlijken, indien alle beschaafde mogendheden samen werken. Men zal de wetenschap dan een heelen stap vooruit brengen en de menschheid bovendien met een warmte bron van onschatbare waarde verrijken. Zondag heeft te Pisle-en-Dodon, dicht bij Toulouse, een treurige moord plaats gehad. Het is een kindermoord, in dubbelen zin; niet alleen het slacht offer, maar ook de dader is een kind. Een jongetje van acht jaar was alleen gelaten met zijn zusje van vijf jaar. Het jongetje nam een geladen geweer kind pardoes dood. Toen men hem vroeg, waarom hij zijn zusje had doodgeschoten, antwoord de het broertje, dat hij zusje niet lij den mocht en dat hij haar graag kwijt wilde. De jongen heeft inderdaad een doel treffend middel gekozen om zijn wensch vervuld te krijgen. Uit Lissabon wordt gemeld: Het verluidt, dat koning Manuel's gezondheid zorg baart. Men gelooft, dat de longen ernstig zijn aangedaan; de geneesheeren hebben een langdurig verblijf in Zwitserland voorgeschreven, anders zou er levensgevaar ontstaan. Het bericht heeft groot opzien ver wekt. Er zijn Zondag te Calcutta ernstige onlusten geweest. Om de godsdienstige gevoelens van de Hindoes te ontzien had de regeering aan de Mohammeda nen verboden, voor een godsdienstig feest koeien te slachten. De politie, die voor naleving van dat verbod moest zorgen, werd door de Mohammedanen aangevallen en moest de troepen te hulp roepen. Inmiddels waren Hindoes en Mohammedanen elkaar te lijf gegaan, waarbij een zestig menschen werden gewond. Toen de soldaten kwamen, ga ven de opgewonden Indiërs geen pad. De soldaten schoten, en er vielen vele dooden en gewonden. Tweehonderd man werden bovendien ingerekend. Het doo den van dieren waartegen de Hindoes bezwaar maken heeft al heel wat on lusten veroorzaakt in Engelsch-Indië. Bij het begin der bijeenkomst van de Rijksdoema stelde Miljoekof, de lei der der kadetten, de volgende motie voorDe Doema, haar misnoegen uit drukkende over de dagelijks talrijker wordende doodvonnissen, en het onge hoorde aantal terechtstellingen, die het zedelijk gevoel der bevolking verstom pen en de eer van Rusland als be schaafde staat aantasten, gaat over tot de orde van den dag. Het voorstel deed de rechterzijde en het centrum in het geroep vanEr uit met hem losbarsten de linkerzijde juichte het echter stormachtig toe. De Doema verwierp het voorstelde pro gressisten, de kadetten, de arbeiders groep en de sociaal-democraten stem den voor. Ook in Duitschland zijn bij de strenge koude van verleden week op verschil lende plaatsen menschen omgekomen. Te Bebra is de molenaar Trieselmann, terwijl hij op jacht op de loer lag, dood gevroren, bij Landsberg deelden vier menschen in hetzelfde lot. In de provincie Saksen zijn in het geheel acht menschen doodgevroren. Zaterdag kwam te Halle een Poolsche landloopster aan, die een doodgevroren kindje in hare armen hield. Donderdag heeft zich te New York een tragisch geval van dubbelen zelf moord afgespeeld. Het echtpaar Gordy verloor een dochter aan teiing. De ouders benamen zich nog den eigen dag uit wanhoop het leven. De man, prof. J. P. Gordy, was hoogleeraar aan de New-Yorksche universiteit. Er is sprake van, het paleis van den Turkschen troonopvolger, Reijad ef- fendi, door troepen te laten bewaken, daar zijn leven voortdurend bedreigd wordt. Er moeten niet minder dan veer tien spionnen in zijn paleis zijn. Te Graz is een slaapwandelaar, de 20-jarige gymnasiast Afred Brand, die op het dak van een huis in den blik semafleider geklommen was, gevallen en met verpletterenden schedel opge nomen. Te Bönebüttel, bij Neumünster, zijn brutale dieven aan 't werk geweest. Zij stalen op een boerderij drie kalveren, op een tweede boerderij een wagen, om daarop de kalvers te vervoeren, en op een derde boerderij een paard om den wagen te trekken. Er zijn ambtelijke berichten ontvan gen aangaande een revolutionaire uit barsting in Mantsjoerije nabij Moekden. Er wordt geen oorzaak opgegeven. Dui zend muitende soldaten rukten uit. Een colonne regeeringstroepen met een mi trailleur werd op hen afgezonden. Zon dag had er een gevecht plaats, waarbij de opstandelingen werden teruggedre ven. Uit Toulon wordt gemeld Een spoor wegbeambte heeft Zaterdagochtend bij het station La Seyne in de buurt van den spoordijk een geladen granaat ge vonden. Het gerucht wil, dat de politie er achter is gekomen, dat men met een mislukten aanslag tegen Clémehceau te doen heeft, die Zaterdag naar zijn kiesdistrict gespoord was. Volgens een bericht uit Teneriffe is daar Maandagavond een sterke schok van aardbeving gevoeld, welke 12 se conden duurde. In de huizen rammel den de vensters en verschoven de meu bels. De verschrikte bewoners snelden de straat op. Plaatseiyk Nieuws. HEUSDEN, 6 Januari. Het ijs voor de gemeente zit vast. Zater dag-avond werd nog gebruik gemaakt van een zandpaadje, dat over het ijs naar het eiland Nederhemert den weg aan wees doch Zondag vertrouwde men het niet meer en in den middag kwam er schot in "en dreef alles circa 50 meter vooruit, om zich toen weder vast te zetten. Tot ons genoegea kunnen wemede- deelen, dat bij de heden gehouden aanbe steding van een Gemeente-slachthuis te 's Hertogenbosch, van de 17 inschrijvers de minste was de heer K. A. Van Rijswijk alhier, voor f 56.840. Aan het postkantoor alhier, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand December in de rijks postspaarbank ingelegd f 13201.39 terug betaald f 12109.16. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 4605. ANDEL. In het afgeloopen jaar werden op het hulptelegraafkantoor 670 telegram men behandeld, waarvan 349 werden ver zonden en 321 ontvangen. Ten behoeve der rijkspostspaarbank werden op het hulppostkantoor 143 inlagen gedaan tot een bedrag van f 6623,25, ter wijl 5 nieuwe boekjes werden uitgegeven. In 1908 werden door de Sluis alhier, 21782 vaartuigen meteen inhoud van 2628059 tonnen doorgelaten, waarvoor 9302 maal geschut werd. Tot ouderling bij de Herv. Gem. werd gekozen de heer B. Bencker en tot diaken de heer P. van Houwelingen, welke beiden hunne benoeming hebben aange nomen. De bevolking dezer gemeente bestond op 31 December 1907 uit 536 mannen, 484 vrouwen, totaal 1020. In 1908 werden geboren 19 m. 20 vr., vestigden zich 18 m. 19 vr., overleden 13 m. 4 vr. en vertrokken 20 m. 23 vr.totale vermeerdering 4 m. 12 v. Bevolking op 31 December 1908 540 m., 496 vr., totaal 1036. Levenloos aangegeven geene. Gesloten huwelijkenacht. VEEN. Van den landbouwer L. heeft men Zondagavond een beste lei-perenboom voor een groot gedeelte vernield, 'tls wel jammer, dat de bedrijvers van zulke laffe daden ongestraft blijven, daar een flinke straf zeker gepast zou zijn. De geloofsbrieven van het op 11 Dec. j.l. benoemde raadslid T. D. Jiskoot, zijn door den Raad in zijne openbare vergade ring van 23 Dec. j.l. onderzocht en goed gekeurd, zoodat tot zijne toelating als raads lid is besloten. Door H. M. de Koningin is aan V. B. alhier, f 20 geschonken tot uitbreiding van zijnen handel. Tot leden van het Algemeen Arm bestuur zijn door den Raad met ingang van 1 Januari benoemd de heerenT. D. Jiskoot en C. Nieuwenhuizen. HERPT. Zekere P. S. alhier had dezer dagen het geluk 4 wilde ganzen te schieten, welke hem nog een aardig sommetje op brachten. Daar het ijs in de Maas nog steeds vast zit en te onbetrouwbaar is om er nog over te loopen is de comunicatie met de overzijde verbroken, wat voor sommigen die aan de overzijde moeten gaan werken heel wat last veroorzaakt, daar een grooten omweg moet gemaakt worden. EETHEN. Op 30 December werd door de zangvereeniging „Nooit Gedacht" alhier, eene uitvoering gegeven met medewerking van de heeren Broers en Kamerman. De zangnummers getuigden van een flinke studie en geregelden vooruitgang, dank zij de goede leiding van hun directeur de heer E. Boll te Genderen. De voordrachten die tusschen de ver schillende nummers ten beste werden ge geven vielen zeer in den smaak en wekten de lachlust der bezoekers op, die zich zeer ordelijk gedroegen en hoogst voldaan huis waarts keerden. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor en de daaronder resorteerende hulpkanto ren werd gedurende de maand December in de rijkspostspaarbank ingelegd f 8899.67en terugbetaald f 11383.52. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2138. Gedurende het jaar 1908 werd ingelegd f73071.19L terugbetaald f60519.06 en wer den 73 nieuwe boekjes afgegeven. RKnnenland. Blijkens bij het departement van marine ingekomen bericht is Hr. Ms. pantoewchip de Ruj-ter, onder den kapitein ter zee G. F Tvde- man, 2 dezer te Cnragao aangekomen. Men meldt uit den Haag: Het jtantserschip Heemskerck heeft nu de stand van zaken in Venezuela het toelaat, order ontvangen, onder be vel van zijn nieuwen commandant, ka pitein tor zee Tydeman, uit de Caraï- bische wateren naar Nederland terug te keeren. Als datum van vertrek van het pant serschip Utrecht naar We3t-Indië, ter aflossing van de Gelderland, is uiterlijk bepaald 12 dezer. Men schrijft uit 's-Gravenhage Mr. J. G. S. Bevers, minister van wa terstaat is gisteren tegen den avond hier plotseling overleden. Het droevige feit, het schokkend-onverwachte daar van en de omstandigheden, waaronder het voorviel, wekten groote ontsteltenis en deelneming. Nadat de minister het departement, na afloop de gewone werk zaamheden des middags had verlaten, deed hij eene wandeling door het hosch in de richting zijner woning. De heer Bevers was vergezeld van mevrouw Vau W., met wier echtgenoot, het vroegere kamerlid, de thans ontslapene in nauwe vriendschapsbetrekking stond. Op het wandelpad langs den Koekamp geko men, gevoelde de heer Bevers zich plotseling onwelhij zeeg ineen en was bewusteloos. De voerman van een met paard bespannen wagen stelde deze ter beschikking om den lijder naar diens woning in de Daendelstraat over te brengen. Men kan zich de consternatie in zijn huis voorstellen. Ondanks den geweldigen schok zorgde mevrouw Be vers zelve voor onmiddelijke genees kundige hulp. Liefderijke en deskundige bijstand mochten evenwel, ongelukkig, niet meer baten. Na een kwartier uurs gaf de heer Bevers den geest. Hem had eene beroerte getroffen, die aan zijn werkzaam leven op 't onverwachtst een einde maakte. De minister van financiën brengt in de herinnering van het publiek dat ingevolge art 2, 1ste lid, der wet van 31 December 1903 (Staatsblad no. 336), de gelegenheid tot inwisseling der muntbiljetten nog zal openstaan tot 1 April 1909; dat krachtens het laatste lid van dat artikel de vorderingen, ontleend aan muntbiljetten, welke niet vóór 1 April 1909 ter inwisseling zijn aangeboden, vervallen zullen zijn. De gelegenheid tot inwisseling staat tot bovengenoetnden datum open bij de betaalmeesterskantoren, alsmede bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam, bij hare bijbank en bij hare agentschappen en correspondentschappen jler eerste klasse. Bij de gisteren in het kiesdistrict Helder gehouden herstemming voorde verkiezing van een lid van do Provin ciale Staten (vacature-L. S. Jaring) wer den uitgebracht 4050 geldige stemmen. Gekozen werd de heer A. P. Staal man (Chr. Dem.) met 2144 stemmen; de heer J. J. Verfaillie (lib) verkreeg er 1906. Te Seppe, onder Oudenbosch is gis terenmorgen de boerderij van J. de Bruijn afgebrand. Acht stuks hoornvee, een paard, heel de voorraad hooi, stroo en graan is verbrand. Vele landbouw machines zijn beschadigd, terwijl het verbrande slechts ten deele was verze kerd. Men denkt aan kwaadwilligheid. Te Garijp (Fr.) heeft de politie pro ces-verbaal opgemaakt tegen zekeren K. aldaar wegens ernstige dierenmishan deling. Zijn oud paard kon den wagen met grint niet trekken, waarop K. een bos stroo onder het paard neerlegde en het stroo in brand stak. De vlammen verbrandden de huid aan buik en poo- ten, maar 't dier ging niet verderhet arme dier kon de vracht niet trekken en bleef op de plaats, hoe pijnlijk deze ook voor hem gemaakt was. Zondagavond omstreeks half acht kwamen twee vrouwen in den winkel van juffrouw M. van G., op de Gedempte Botersloot, te Rotterdam, en vroegen daar om een artikel, dat juffrouw van G. toevallig niet in haar winkel voor radig had. De winkelierster, die een vriendin op bezoek had, verzocht deze om even op den winkel te passen, terwijl zij zelf er op uit ging om bij een bevriend winkelier het gevraagde artikel te halen. Nauwelijks had zij den winkel verlaten, of de vriendin, wie verzocht was een oog in het zeil te houden, zag zich door een der zoogenaamde koopsters bij de keel gegrepen, terwijl de andere onder haar schort een stuk ijzer voor den dag haalde en daarmede fluks de toonbanklade, die de winkelierster voor haar vertrek sloot, openbrak. Na een bedrag van ongeveer f6 uit die lade gestolen te hebben, verdwenen de twee vrouwen, haar die met het toezicht op den winkel belast was, zoo confuus achterlatende, dat zij nauwelijks een beschrijving van de dieveggen kon geven. Een alleenwonende vrouw in de Lange Paradijssteeg te Leiden, de 60-jarige E. d. J., is Zondag dood in het bed ge vonden met een jeneverflesch bij zich. Drankmisbruik is dus de vermoedelijke oorzaak van den dood. Woensdagmiddag werd te 's-Graven hage op het ijs in het Haagsche Bosch een elfjarig meisje aangesproken door een als heer gekleed persoon, die het kind 35 cent gaf en nog meer geld en lekkers beloofde, als zij 's avonds in da tweede klasse wachtkamer van het Staatsspoorstation kwam. Het meisje, dat een jonger broertje bij zich had, vertelde thuis van haar ontmoeting en haar vader deed daarvan aangifte bij de politie. In overleg met deze werd besloten, het kind 's avonds naar de afgesproken plaats te laten gaan. Toen zij in de wachtkamer kwam, ontmoette zij daar den „heer" van's middags, die door de politie op aanwijzing van haar en haar broertje werd aangehouden. Te Apeldoorn is een kindje van 2 maanden van den schilder W. D., in den kinderwagen doodgevroren. De gezondheidscommissie heeft het armenhuis te Hoogkarspel onbewoon baar verklaard. Dezer dagen had er te Maasniel-Ge- broek een brutaal geval van afpersing plaats. De vrouw van G. was te ongeveer acht uur alleen thuis met haar kind en een buurmeisje, hetwelk haar eeni- gen tijd gezelschap had gehouden, wijl haar man,' conducteur bij de S.S., pas om half twaalf zou thuiskomen. Toen het meisje zich even verwijderd had om naar huis te gaan, kwam onver wacht een gemaskerd man binnen. Deze trad op de vrouw toe, ontrukte haar het kind, dat zij op den schoot had en dreigde het te zullen dooden, als de vrouw hem geen geld gaf. De vrouw, hevig verschrikt, liep naar een kast, haalde er een kistje met eenig geld uit en wilde den schurk een rijks daalder geven, doch li ij greep haar het kistje uit de hand en verdween er mee. Het schijnt, dat de schurk met de om standigheden van het gezin goed op de hoogte was, en dat hij zeker was zijn slag te kunnen slaan. Zooals men zich herinneren zal, werd eenigen tijd geleden ingebroken aan de halte der Staatsspoorwegen te Vel- peloord bij Arnhem. Het aanwezige geld werd toen ontvreemd. Voorts werden vermist retourkaarten 1ste klasse Ze venaar en passe-partout kaarten 1ste klasse, geldig op H. IJ. S. M.-treinen Hoewel de zaak onmiddellijk grondig werd onderzocht, mocht men er niet in slagen de dader(s) te ontdekken. Thans in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men opnieuw terzelfder plaatse zijn slag weten te slaan. Alle aanwezige geldswaarden werden ook thans medegenomen. Het toezicht is versterkt. Dat de eerste tram van Wamel naar Nijmegen op Oudejaarsdag een ver traging van eenige uren had, zou de vermelding niet waard zijn, indien de aanleiding niet een zeer bijzondere was Op dien morgen zou de machinist de toevoerpomp in werking zetten, maar daar alle water in de remise bevroren was, moest hij naar huis terug. Hij greep daar een gevulden emmer en stelde de pomp in beweging. Korten tijd ging het goed, daarna weigerde te Druten gekomen de machine haar dienst: de man had met het water de erwten in de pomp geworpen, die in den emmer voor hot middagmaal te weeken stonden! Op de Amsterdamsche beurs is Dins dagmiddag nog voor f 10,000 geteekend voor de slachtoffers van de ramp in Zuid-Italië. Met de opbrengst van Maan dag en Zaterdag is er thans in het geheel f 45,000 bijeen. Gedurende de laatst verloopen week hebben aan de pletterij, voorheen Ent hoven Co. te Delft, zestig arbeiders aanzegging van ontslag ontvangen, we gens slapte in de metaal-industrie. Een opzeggingstermijn van 14 dagen wordt door de fabrieksdirectie in acht ge nomen. Een 2'/,-jarig knaapje te Kapelle (Zuid-Beveland) trok op Nieuwjaarsdag in een onbewaakt oogenblik een op de kachel staande kan met heete koffie naar zich toe en dronk er uit. Het kind werd daarbij inwendig zoo ernstig gebrand, dat het Maandag na smartelijk lijden, overleed. De lotelingen van de nationale mi litie uit de provincie Zuidholland, die in den loop van dit jaar zullen worden ingelijfd en een blaasinstrument kun nen bespelen, kunnen, desgewenscht, worden geplaatst bij een der fanfare korpsen te Leeuwarden of Haarlem. Zij hier een sterken aardschok gevoeld, en schoot op zijn zusje; hij schoot het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2