De bijzondere correspondent van de Lokal-Anzeiger heeft, na een bezoek aan Messina, in een auto de verwoesting van Calabrië bezichtigd. Hij seinde uit Ragnara Verlaten en leeg, maar slechts ten halve verwoest zijn Ceromira en Rpllegrino. De inwoners leven zonder controle en toezicht in eigen gebouwde keeten. Zij krijgen wel levensmiddelen, maar geen militaire bescherming. Gioja Tiuro heeft maar weinig geleden. San Enfemia daarentegen is werkelijk een puinhoop, er liggen 600 menschen on der begraven. Bij Bagnara vond ik de wegen, door den nieuwen aardschok van Donderdag, versperd en half ver nield. De inwoners kampeeren in tenten langs de kust. Uit Reggio seinde hijVan Seilla naar het Zuiden toe is heel Calabrië naar het schijnt door de bevolking ver laten. Van Scilla af tot Villa Giovan ni toe heeft de aardbeving het hevigst gewoed en veel meer schade aan ge houwen toegebracht dan te Reggio en Messina. Juist daar (in Calabrië) zijn de menschen echter eigenlijk aan zich - zeiven overgelaten, ofschoon zij van levensmiddelen voorzien zijn. Van Scilla tot Giovanni en diep in het land heb ik, met de auto de streek doorrijdende, geen mensch meer onder dak, maar allen op straat kampeerend gezien. Deze verlaten bouwvallen maken den ver- schrikkelijksten indruk. Het afschuwe lijkste van alle ellende is eigenlijk, om te zien, hoe tienduizenden rondom die plaatsen in den toestand van oermen- schen vervallen. Zij kennen maar twee diijfveeren, honger en vrees, namelijk vrees voor de gestadig terugkeerende aardschokken. Volgens een bericht uit Rome aan de Liberté loopt het gerucht, dat alle weezen van Sicilië, waarvan de identi teit niet vastgesteld is kunnen worden, zullen worden verklaard te zijn kinde ren van het vaderland en tot hun meer derjarigheid zullen worden onderhou den. Zondag heeft men te Messina den slager Bensaja uit het puin gehaald, die 14 dagen zonder voedsel geleefd had. De man heeft aan zijn zijde zijn vrouw en vier kinderen langzaam zien sterven. De Fransche ministerraad heeft be sloten, een krediet van een millioen frank aan te vragen tot hulp voor de slachtoffers van de ramp in Italië. Na haar terugkomst te Rome heeft de Koningin de troonzaal, de mooiste zaal van het Quirinaal, beschikbaar jresteld als werkzaal voor een aantal naaisters, die onder haar persoonlijke leiding met spoed kleedingstukken ma ken voor de noodlijdenden tengevolge van de aardbaving. Naar minister Bertolini heeft meege deeld, heeft slechts één huis te Messina geen schade ondervonden van de aard beving. Het is het huis van een arts, die zijn huis speciaal met 't oog op aardbevingsgevaar had laten optrekken op een breed fundament van cement, met zeer dikke muren, samengehouden door ijzeren banden. Uit Messina werd gisteren bericht: De schokken blijven aanhouden; Maandag zijn hier twee krachtige st<to ten gevoeld. De registers van den bur gerlijken stand zijn verloren gegaan, maar van de geboorteacten bestaan du plicaten. De geduchte storm, die Zondag op de Siciliaansche en Calabrische kust ge woed heeft, heeft in de haven van Mes sina opnieuw belangrijke schade ver oorzaakt. O.a. is een pier geheel inge stort, zijn verscheidene kaden tot onder de waterlijn verzakt en de wegen ge scheurd. De bemanning van den torpedojager „Orfeo" heeft dezer dagen, bij het door zoeken van het puin op de kust te Reggio, een meisje van slechts enkele maanden gevonden dat geen enkele wond had. De bemanning heeft be sloten in de toekomst van de kleine te voorzien. De matrozen maakten eigen handig kleeren, een mutsje en schoen tjes voor de vondelinge en ook een wieg. Als de kleine 's nachts huilt, springen wel tien harer pleegvaders tegelijk op om haar te helpen. Berichten uit Bellingham in den Staat Washington melden, dat de Noordwest kust van de Vereenigde Staten, Maan dag door een aardbeving vrijwel overal is geteisterd. Te Port Townsend is eenige schade aangericht. Er zijn daar daken en ven sters vernield, terwijl door het breken van waterleidingsbuizen huizen onder liepen. De Mount Baker, van welken men dacht dat het een uitgewerkte vulkaan was, is gedurende een korte pooze we der in werking gekomen. Er zijn berichten ingekomen uit Seattlle, Bellingham, Tacoma, Vancou ver en Victoria over aardschokken die gistermiddag en -avond daar zijn gevoeld en die verscheiden seconden hebben geduurd. De schokken hebben een paniek ver oorzaakt; maar overigens is geen schade teweeggebracht. Te Evora zijn Vrijdag zoowel in den morgen als in den avond lichte aard schokken gevoeld. Evora ligt in Por tugal ongeveer op dezelfde breedte als Lissabon, zoowat halfweg tusschen den Oceaan en de Spaansche grens. Op de Kanarische Eilanden zijn nieu we heftige aardschokken gevoeld. In het plaatsje Agadte zijn tal van huizen ingestort. De bevolking kon zich bijtijds bergen. Volgens de Eclair heeft Picard, de nieuwe Fransche minister van marine, bij de vlootbeschrijving waaraan hij bezig is, ongelooflijke onregelmatighe den ontdekt en is hij vast besloten ze aan den dag te brengen. Wordt hij daarin gehinderd, dan neemt hij zijn ontslag. Gisteren werd uit Konstantinopel gemeld Het Turksche ministerie heeft het voorstel der Oostenrijksche regee ring tot uitbetaling eener schadever goeding van 21/9 millioen Turksche ponden aangenomen. Paillavicini, de Oostenrijksche gezant, heeft heden den grootvizier een bezoek gebracht. Na afloop daarvan deelde hij aan de correspondenten der bladen mede dat alles tusschen Oostenrijk en Turkije op bevredigende wijze was geregeld. De Daily Telegraph verneemt uit Tandzjer, dat daar een bericht uit Fes is gekomen, meldende, dat Moelai Mo hammed, een broeder des Sultans, plot seling overleden is. Naar verluidt is hij vergiftigd. In de oude katholieke kerk van Nax, een Zwitsersch dorpje van 490 zielen in het Walliser district Herens, is Zon dagochtend tijdens de mis een gedeelte van het gewelf ingestort. Het ongeluk gebeurde oni 10 uur, kort nadat de klok geluid was. Volgers de eene lezing, zou het klokgelui het gewelf hebben doen scheuren, volgens een andere is er een aardschok geweest. Zeker schijut wel, dat de stevigheid van het gewelf geleden heeft, doordat men onlangs de inwendige ruimte van de kerk vergroot heeft. Na een uur was het puin al wegge ruimd. Men vond 28 vreeselijk ver minkte lijken en 30 gekwetsten. De pastoor en de burgemeester bleven on gedeerd. De slachtoffers zijn allen in woners van Nax en het naburige ge hucht Vernaiège. Uit Aden werd gisteren berichtVol gens schatting heeft de mollah van Somaliland onlangs 20,000 kameelen buitgemaakt. Zijn volk heeft een groot aantal onder Engelsche bescherming staande inboorlingen gedood. De Engel sche troepen in het protectoraat Soma liland worden versterkt met het oog op een mogelijken aanval door den mollah. Drie honderd man van de En gelsche Oost-Afrikaansche inlandsche troepen en 400 man van de Indische troepenmacht zijn te Berbera aangeko men. Aan de Morning Post wordt gemeld, dat de hongersnood in Kleiu-Azië een onrustbarenden omvang krijgt. Het brood doet 1 franc het kilogram. Der Bund verneemt uit diplomatieke bron, dat de Oostenrijksche onderoffi cieren der reserve, die in Zwitserland verblijf houden, bevel hebben gekregen 25 dezer zich bij hun korpsen te mel den. Vrijdag is te Teheran op straat een aanslag gepleegd op Sjeik Faslollah, een der invloedrijkste leiders van de reac tionaire geestelijkheid en een krachtig verdediger van den Sjah en diens po litiek. Sjeik Faslolah en een metgezel werden gekwetst. De dader pleegde zelf moord. Volgens een bericht uit Genua heeft er een aardstorting plaats gehad op den weg van Celle naar Albissola, waardoor tien Zigenners zijn bedolvenzes wer den gedood, vier gewond. Bij een ontploffing in een kolenmijn te Ziegler, in Illinois, welke Zondag plaats greep, zijn 25 menschen omge komen. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 13 Januari. De tooneelvereeniging „Les Amis Unis" uit Vlijmen, hoopt Zondag a.s. eene uit voering te geven in het locaal van den heer Jos. Spierenburg, „Wapen van Amster dam" alhier. Een keurig programma belooft iets goeds. Maandag nog was de Bergsche Maas vol drijfijs en lagen de ijsschollen aan beide zijden tegen den kant geworpen en kon men zich eene voorstelling maken van de ijszee. Van nacht kwam met een wes ten wind het water opzetten, al het ijfl< ook Jdat op de kanten lag, is weg, de zon schijnt, alle stoom booten varen weder op en neder en het geheel gelijkt een voor jaarslandschap, met de groene uiterwaarden aan de overzijde, waartusschen allerlei vaartuigen zich op en neder spoeden, blijk baar met het doel den verloren tijd zoo mogelijk in te halen. Den lln dezer werd de heer Sch. alhier op den openbaren weg door een inwoner uit Heusden aangesproken en mis handeld. Proces-verbaal is opgemaakt. ANDEL. De heer A. Straver Wz. al hier, Secretaris-Penningmeester van het Waterschap de vier bannen, heeft als zoo danig bedankt en is in zijne plaats geko zen de heer van Honsewijk uit Dussen. Ten huize van den tuinman V., viel deze week een voor den schoorsteen han gende schilderij naar beneden, in zijn val een op de kachel staande kan koffie mee sleurende, welks inhoud voor een groot gedeelte terecht kwam op het bij de kachel gezeten 6-jarig zoontje, wiens beentje daar door deerlijk gebrand werd. HERPT. Naar wij vernemen is de too neelvereeniging „De Vriendenkring" alhier, voornemens Zondag 17 Januari e.k. in het café van den heer J. Bugs, een uitvoering te geven. Bijna 2 jaren liet de vereeniging niets meer van zich hooren, thans hoopt zij met een flink gevarieerd programma voor den dag te komen. VEEN. Aan het hulptelegraafkantoor werden over het afgeloopen jaar behandeld 602 telegrammen, waarvan er 355 werden verzonden en 247 aankwamen. ELSHOUT. In den nacht van 7 op 8 dezer zijn alhier 9 kippen gestolen alsmede H. L. erwten en i H. L. haver ten nadeele van J. Muskens en L. van Herpt door onbekende dader(s). Een onderzoek is door de politie inge steld. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven De aanvoer van rundvee was gering op de markten, welke er trouwens zeer weinig worden gehouden. Eerste qualitoit melkvee werd nog al gezocht. In varkens kwam weinig verandering. Vette varkens en Londensche biggen bleven prijshoudend en de handel was ta melijk vlug. Naar België ging nog al melkvee af. De Engelsche markt was niet ongunstig. In paarden heerschte een levendige handel met hooge prijzen., In wolvee was de handel tamelijk. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 71 72 ct., 2de kwaliteit 58 66 ct., vette kalveren 58 59 ct., vette var kens 52 54 ct., voor Engeland, 51 52, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 130 f 205, neurende f 110 ÈL f 190, guste f 150 k f 185, pinken f 40 k f 85, kalveren f 13 f 28 biggen f 5.f 8,drachtige zeugen f 45 si f 55, drachtige gelten f 35 a f 42, schot telingen f 18 f 26, schapen f 15 f 27, luxe-paarden f 450 si f 610, werkpaarden lsto kwaliteit f 300 f 425, 2e kwaliteit f 190 a f 240, twee-en-een-halfjarige f 145 f 205, anderhalf] arige f A f per stuk. De Bergsche Maas met ijs be»t taen de dooi intrad. Zaterdag kwam er beweging op de Berg sche Maas. Tal van vaartuigen, tot werke loosheid gedoemd, haakten er naar om weder den handel te gerij ven en tevens in de verdiensten te komen. Zooals we reeds Zaterdag schreven kwam een ijsploeg (een gewoon sleepbootje met een ploegschaar voor aan den kop) en maakte een gleuf in de vastzittende rivier en sleepte meteen twee vaartuigen, waarvan een met stoom vermogen, mede. Een aantal bootjes wilden hiervan pro- fiteerendoch voor Heusden gekomen, durfden ze niet verder en zochten bescher ming in de Vluchthaven, alwaar weldra een vloot met 18 stoombooten en vaartuigen geankerd lag. Een vroolijk gezicht. De bemanning ging aan den wal, waarvan sommigen het Schiedammer nat gingen keuren en ten slotte gingen bakkeleien, waarbij een der schippers naar men zegt, de ribben stuk geslagen werden. Vermoe delijk wel wat overdreven. Zondag was alles weêr pais en vreê. We vernemen dat een stoomboot te Hedikhuizen tusschen het ijs bekneld zat en trots alle pogingen niet op ofneêrkon. De geheele équipage was reeds aan land gevlucht, vreezend voor de gevolgen als het ij 8 vlot geraakte. De gezamenlijke schippers (behalve enke len die in geen geval op Zondag wilden varen) hadden de ijsploeg afgehuurd. Deze kwam, sloeg het ijs voor de vluchthaven stuk en nam successievelijk een tiental stoombooten op sleep. Dat ging niet zoo gemakkelijk, telkens brak een tros stuk, maar na van 12 tot 2 uur gesukkeld te hebben waren allen uit het gezicht ver dwenen en kwamen nog een zestal vaar tuigen met stoom, van de gratis gelegenheid profiteeren, die mede in opgaande richting verdwenen. Drie stoombooten en tien vaartuigen te Andel geankerd, kwamen mede op, toen ze vernamen dat er passage was. Ze kwamen voor de stad, maar durfden de verdere reie niet aan en lieten zich terug brengen tot bij de brug, om een gunstiger tijdstip -af te wachten. Maandagmorgen zou „den grooten Bosch" (stoomboot Jan v. Arkel) afkomen. Eerst geraakte hij boven Heusden eenigen tijd zoo bekneld tusschen het nu los geraakte ijs, dat hij zich niet kon bewegentoch kwam hij los en zette, na nog eens vóór de draaibrug te hebben vast gezeten, zijne reis voort. Het vaartuig, dat gisteren op het ijs ge schoven zat, was door een ijsploeg losge maakt en tot op het Heusdensch kanaal gebracht, van waar de verdere reis gemak kelijk is. Een stoomboot „de Zuid Holland" zat inmiddels nabij de groote brug in het ijs bekneld. Een noodsignaal werd hier gehoord en een sleepbootje uit de vluchthaven toog er heen, doch kon haar niet vlot krijgen. We hoorden een nieuw signaal en nu kwam de ijsploeg, brak door de dikste ijsschollen en was er weldra bij. Ze maakte een tournée om de boot en nu vooruit. Eerst nog een tros losgeschoten en eindelijk kwam er schot in. Na Maandag elf uur in den voormiddag is de geheele Maas vrij van stoombooten en gaan de ijssehotaen in vliegende vaart voorbij. Het geheel ondervindt veel belangstelling. Hlmienlaiid. Nederland en Venezuela. De heer Thielen, de Nederlander, wiens eigendommen te Caracas bij de onge regeldheden dadelijk na Castro's ver trek geplunderd en vernield zijn, seint dd. 10 dezer uit Parijs Volgens door mij ontvangen brieven, is de plundering het werk geweest van partijgangers van Castro, die toen nog te Caracas het heft in handen hadden, en werd zij ondernomen met het doel, om de positie van Gomez tegenover Nedeiland moeielijker te maken. Gumersindo Rivas, de befaamde di recteur van Castro's lijf krant Constitu- cional, is met een stoomboot uit St. Thomas te Port-au-Prince aangekomen. Hij is op weg naar Santiago de Cuba, om zijn oude beroep van hemdenma ker (volgens anderen was hij kleeren- maker) te hervatten. Rivas voorspelt, volgens een telegram uit Port-au-Prince aan de New York Herald, dat Castro binnen zes maanden weer als president in Venezuela terug zal zijn, en dat er al wapens en schiet voorraad voor verscheping klaar liggen. Rivas had aan boord van het stoom schip bij den betaalmeester een buiten gewoon groote som aan bankbiljetten van allerlei vreemde landen in bewa ring gegeven. Zijn trouwe verheerlij king van Castro's politiek schijnt hem geene windeieren gelegd te hebben. Men meldt van Hoek van Holland: Op den Zaterdag gehouden officieelen proeftocht met de nieuwe stoomredding- boot, werd een vaartsnelheid behaald van ruim 8^2 Eng. mijl, een vaart die aan de gestelde eischen voldeed. Na afloop der proeven werd de naam- standaard (Prins der Nederlanden) ge- heschen, zoodat deze niet langer ge heim wordt gehouden. Vrijdagnacht zijn door den Neder- landschen stoomtrawler Prima Vera Y. M. 47 te IJmuiden aangebracht 16 man equipage van het Deensche stoomschip Stanton, welk stoomschip 15 mijlen westelijk van IJmuiden is gezonken. De Prima Vera, van de N. V. Zee- visscherij Pesca, kapitein K. Koper, was op de reis naar huis. Het stoom schip Stanton, thuis behoorende te Ko penhagen aan de reedeiij H. Kirschner, was met eene lading oud ijzer bestemd van Bremen naar Savona. Des nachts werd het stoomschip over vallen door een hevige bui, gepaard met windvlagen, waardoor het sehip lek stootte en begon te zinken. Negen man vluchtten in één der scheepsboo- ten en bereikten de Prima Vera. On middellijk werd hulp verleend door den stuurman van den trawler, J. van der Steen en den matroos A. Prins, die met één der equipage naar het zinkende stoomschip terugkeerden en ondanks het hevige weer er in slaagden de óve rige zeven man te redden, zij het ook met groote moete. Onmiddellijk daarop zonk het stoomschip. Door bemiddeling van de reederij Pesca werd de verdere zorg voor de bemanning overgedragen aan het Deen sche consulaat te Amsterdam. Vrijdag kwam een moeder te Zwaag- dijk (N.-H.) tot de ontdekking, dat 's nachts muizen hadden geknaagd aan de handjes en voetjes van haar twee jarig kind. Onmiddellijk werd genees kundige hulp ingeroepen, die gevaar door bloedvergiftiging gelukkig nog kon afwenden. Uit het krankzinnigengesticht te Venray is Zaterdagmiddag voor de tweede maal ontvlucht, binnen enkele maanden, Hermanus Leenders, geboren te Maastricht, bekend als de hoofdman van de internationale dievenbende, die geruimen tijd de omstreken van Maas tricht, Luik en Visé onveilig heeft ge maakt. Leenders werd door de rechtbank te Maastricht indertijd veroordeeld tot acht jaren gevangenisstraf en een jaar we gens poging tot moord. Nadat L. eenigen tijd in de gevan genis had doorgebracht, werd hij krank zinnig verklaard, en zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht bevolen. Enkele maanden geleden werd L na te Venray ontvlucht te zijn, door de gemeentepolitie te Maastricht in de Stokstraat aangehouden en weer naar het gesticht op transport gesteld. De man is nog steeds voortvluchtig. De hoofd-commissaris van politie te Rotterdam maakt bekend, dat sedert eenige maanden aan de Diergaardelaan no. 21b aldaar is gevestigd een z.g. maatschappij „Victoria" of„Zuid-Hol- land", die zich ten doel zou stellen, verzekeringen te sluiten tegen brand-, hagel- en inbraakschade of tegen ziek ten van paarden en vee, en daartoe bij advertentie in verschillende plaatselijke bladen oproepingen doet voor agenten, die, alvorens benoemd te kunnen wor den, een borgstelling van f 100 moeten storten. Met het oog op het algemeen belang, wordt ieder ten zeerste aangeraden bij het aanknoopen van relatiën met deze z.g. maatschappij de noodige voorzich tigheid in acht te nemen. Een huzaar van het garnizoen te Krefeld kwam dezer dagen minder aan genaam terecht. In Limburg uit Duitsche ouders ge boren en eveneens daar wonende, werd hij toen hij den leeftijd voorde inschrij ving bij de militie had bereikt, ambts halve ingeschreven. Hij is daartegen niet opgekomen, maar bij de inlijving is hij niet verschenen. In tusschen nam hij als vrijwilliger dienst bij het regiment huzaren te Krefeld. Met Nieuwjaar kwam hij in zijn kra nige uniform een bezoek brengen bij zijne ouders. Doch daar hij inhetAlg. Politieblad stond gesignaleerd als een nalatig militieplichtige, had de veld wachter hem spoedig te pakken. Hij werd vervolgens naar Maastricht overgebracht en volgens de wet voor Ged. Staten geleid, om te worden ge keurd, of hij geschikt was voor den dienst. Ged. Staten verklaarden hem geschikt en leverden hem in zijn mooie pakje over aan de Nederlandsche mi litaire autoriteiten, om zijn dienst als milicien uit te dienen. Te Dinxperlo heeft Zondagnacht een brutale inbraak plaats gehad in het huis van den winkelier en tapper Over- goor. Door de beweging aan het raam wakker geworden, stonden de bewoners op en bemerkten dat zekere M., een vroeger hotelhouder, die reeds lang een zwervend leven leidde, zich door in braak toegang had verschaft tot zijn vroegere woning, waar in den laatsten tijd bij herhaling geld werd gemist. Na hevig verzet werd de dader in arrest genomen. Te Terapel, gemeente Vlachtwedde (Gr.), woonden sedert tal van jaren in hetzelfde huisje gelukkig en tevreden, twee op jaren zijnde menschjes, die den gouden bruiloft zoo gelukkig had den gevierd. Vanaf den eersten huwelijksdag had den man en vrouw dagelijks hun brood verdiend, ja meer nog, want voor den ouden dag was een aardig duitje op geborgen. En ze konden het niet in woorden brengen, wanneer ze verhaal den, dat ze, zuinig als ze waren, onbe zorgd het einde van hun leven konden naderen, zonder ooit diaconie- of arm bestuur lastig te zijn geweest. Met de laatste feestdagen wilden de oudjes nog een bezoek naar elders af leggen. Hun woning zou aan de zor gen der buurvrouw worden toevertrouwd, benevens ook de spaarduiten (f 510), die aanwezig waren. Zulks was reeds eerder voorgekomenen steeds in orde geweest. Wie begrijpt den schrik der oudjes, toen bij hun terugkomst f 245 van het opgespaarde geld verdwenen is, het geld, dat hen tot dusverre behoedde hulp van derden te vragen. De buurvrouw ontkent alle schuld, want ook zij staat goed aangeschreven. We vernemen, dat de officier van jus titie te Winschoten een onderzoek naar dezen diefstal zal instellen. Het geheele dorp is onder den in- druk van dezen raadselachtigen diefstal. Onder het vervoer van Zwijndrecht naar Rotterdam is ontvreemd een door een fabrikant uit Zwijndrecht verzon den brief, inhoudende 2250 mark aan bankpapier, waaronder twee biljetten van 1000 mark, voorts 86 Duitsche post zegels en 14 wissels en accepten, afge geven door verschillende firma's hier te lande en in het buitenland. Een huiszoeking, die te Rotterdam plaats greep, had geen resultaat. Omtrent eene desertie van eenige huzaren te Haarlem, werd Dinsdag gemeld Dadelijk, toen majoorTiele vervangen was door majoor van de Oapelle, ver-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2