schenlevens zijn nog onbekend. De minister van binnenlandsche zaken heeft maatregelen tot hulp genomen. Woensdag werd uit Manilla bericht De vulkaan Laznas, in de provincie Tayabas (in het zuidwesten van Luzon), is gisternacht hevig in werking geko men. Naar men vreest is het omlig gende land verwoest. Onderaardsch gerommel waarschuw de bijtijds de omwonenden, zoodat dezen de vlucht konden nemen. Tot dusver is geen verlies aan menschenlevens be kend geworden. Stroomen lava dalen langs de flan ken van den berg. Uit Brindisi: Woensdagavond 9 uur werd een schok van aardbeving gevoeld. De bevolking bracht den nacht onder den blooten hemel door. Er werden geen verliezen geleden. Te Reggio werd gisterenmorgen 4 uur een sterke schok, voorafgegaan door onderaardsch gerommel, gevoeld. Te Messina werden eenige lichte schok ken waargenomen. De postdienst is weer in werking gesteld. De opgravingen worden voortgezet. Er wordt gewerkt aan het plan voor een nieuwe stad. Uit Johannesburg werd gisteren ge meld: Tengevolge van den aanhoudenden regen zijn verscheidene dammen van de waterreservoirs van mijnen doorge broken. O. a. is de dam van de Knights- Goudmijn aan den Rand bezweken. De mijn is overstroomd. Tien blanken en honderdvijftig inboorlingen zijn ver dronken. In de geheele kolonie komen over stroomingen voor. De treindienst is in de war, verschillende telegraaflijnen zijn beschadigdde spoorweggemeenschap met het noordwestelijk deel der kolonie zal waarschijnlijk niet binnen de 7 da gen hersteld kunnen zijn, daar er brug gen weggeslagen zijn. Tot dusver zijn er geen ongelukken gebeurd in de bui- tendistricten van de Witwatersrand- streek. Er heerscht groote onrust onder de mijnbouwmaatschappijen over hetgeen gebeuren kan, tenzij de regen spoedig ophoudt. Een ernstige overstrooming zou in hooge mate den arbeid in de mijnen belemmeren. Uit Weenen werd gisteren gemeld In gemeenlijk goed ingelichte krin gen gelooft men, dat de nota van Ser vië aan de mogendheden eischeu be vat, die verder gaan dan men had voor zien t. w.Autonomie voor Bosnië en Herzegowina, alsmede schadeloosstel ling in grondgebied en in geld. Men kan het voor zeker aannemen, dat Oostenrijk-Hongarije niet aan Ser vië het recht zal toekennen om die autonomie te vragen, daar, na de Oos- tenrijksch-Turksche overeenkomst, de Bosnische kwestie een binnenlandsche aangelegenheid van de Oostenrijksch- Hongaarsche monarchie wordt. Betref fende de schadeloosstelling in grondge bied, kent men reeds de tegengestelde zienswijze van Oostenrijk-Hongarije. Wat de vraag om schadeloosstelling in geld aangaat, is het ook zoo goed als zeker, dat Oostenrijk-Hongarije ontken nend zal antwoorden en daarbij aan Servië het recht zal ontzeggen een der- gelijken eisch te stellen. Ook in diplomatieke kringen trekt men het in twijfel of Servië het recht daartoe heeft. Uit Caracas werd 21 dezer over Wil lemstad geseind, dat Gomez aan den Franschen consul voor Venezuela weder het exequatuur heeft verleend. De Lo- rena Ferreira, de gezant van Brazilië, heeft de behartiging der Franschen be langen op zich genomen. Uit Havana wordt aan de Liberté geseind, dat in de stad en haven Tibara nabij Havana een ernstige brand is uitgebroken, waardoor de geheele stad wordt bedreigd. Er zijn 30 personen gedood en velen gewond. Uit Montreal werd gisteren gemeld: In den laten namiddag verluidde het, dat Morse, vice-president en algemeen directeur van de Grand Trunk Pacific Railway, is afgetreden. Er wordt voor dit plotseling aftreden geen reden op gegeven. Er wordt geen opvolger genoemd. Het bericht veroorzaakte hier groote opwinding. PlaatselUk Nieuws. HEUSDEN, 23 Januari. Heusden viert heden feest. De buiten gewone raadszitting zal zeer bezocht zijn en velen zullen zich opmaken om den ju bilaris, den heer Van Eggelen, hunne hulde en gelukwensch te komen toebrengen. Behalve hetgeen we reeds in een vorig nummer vermeldden, zal ten drie uur in den namiddag de fanfare der Heilige Familie en iets later de Heuadensche Harmonie onzen secretaris eene serenade brengen, waarbij het publiek het niet aan belang stelling zal laten ontbreken. Ook in den lande gaat dit feest niet on opgemerkt voorbij. In het Nieuws van den Dag toch, lezen we onderstaand waardee- rend artikel, dat ten deele weergeeft wat wij reeds vroeger schreven; doch dat we in zijn geheel overnemen, omdat op dit zilveren feest niet te veel kan worden ge zegd. Den 23sten Januari a.s. is het 25 jaren geleden, dat de heer H. J. van Eggelen te Heusden, reeds op 20-jarigen leeftijd als gemeente-secretaris aldaar, werd benoemd. Slechts enkele jaren later reeds kon de in richting zijner secretarie en de daar gevoerde administratie door den Commissaris des Konings worden aangehaald als voorbeeld en model voor andere gemeenten in de provincie Noord-Brabant. Intusschen rustte de heer Van Eggelen niet op de reeds behaalde lauweren. Groo* tendeels door eigen studie, bekwaamde hij zich voor het examen Staatsinrichting mid delbaar onderwijs, waarvoor hij op 21-ja- rigen leeftijd met lof de schoolakte ver wierf. Man van volhardende studie en te gelijk van buitengewone werkkracht als hij was en steeds is gebleven, kon het niet anders, of de degelijkheid zijner admini stratieve bekwaamheden moest zijn naam al spoedig tot buiten de grenzen van zijn ge west eene eervolle bekendheid doen verwer ven. De Nederlandsche Bond van gemeente ambtenaren benoemde hem tot zijn alge meen-secretaris, als hoedanig hij werkzaam- bleef, totdat groo tendeels door zijne be moeiingen, de zoo heilzaam gebleken reor ganisatie van den Bond tot stand was ge komen, waarna hem de zeer zeldzame onderscheiding te beurt viel van tot eere-lid te worden benoemd. Sedert eenige jaren treedt de heer Van Eggelen ook geregeld op als lid der com missie van 't examen voor aspirant-gemeente secretaris vanwege de Nederlandsche Ver- eeniging voor Gemeente-belangen, voor welk examen door hem in den loop der jaren ongeveer een twintigtal jongelui met succes zijn opgeleid, die allen steeds met sympathie hun leermeester blijven gedenken en zich dan ook op dezen herdenkingsdag niet onbetuigd zullen laten. Naast zijne betrekking van gemeente secretaris zag de heer Van Eggelen zich achtereenvolgens benoemd tot secretaris van het bestuur der Godshuizen, tot ge meente-ontvanger, tot secretaris-penning meester van 't waterschap „de Hooge Maasdij k van Stad en Lande van Heusden", tot secretaris van den veekring in het district Heusden, tot secretaris der aldaar zetelende Gezondheids-commissie en eindelijk de opsomming dient volledig te zijn tot secretaris-penningmeester der centrale kies- vereeniging in het hoofdkiesdistrict Waal wijk en tot lid van het parochiaal kerk bestuur. Al deze functies worden, naar de eenpa rige getuigenis der tot oordeelen bevoegden, op de meest eervolle en nauwgezette wijze door hem vervuld. 'tMag dan ook voor jonge ambtenaren een onwaardeerbaar voor recht heeten, zich onder zulke leiding tot de practijk der administratie te kunnen bekwamen. 't Zal den jubilaris op 23 dezer wel niet aan bewijzen van sympathie ontbreken. Was het voor velen eene teleurstel ling, dat de familie Bakker niet kon komen, ruimschoots wordt dit gemis vergoed door de komst van eene vereeniging, welke on langs haar 25-jarig bestaan vierde. De too- neelvereeniging „Oefening en Uitspanning" te Zalt-Bommel denkt bij genoegzame deel name Zondag 7 Februari een prachtige uitvoering te geven in het „Wapen van Amsterdam" en zal bij die gelegenheid op voeren het beroemde drama in 7 bedrijven getiteld „Balt de Marskramer". Bij gelegenheid van haar zilveren jubilé is dit stuk te Zalt-Bommel en Tiel met uitbundig succes opgevoerd. Als eene bijzonderheid deelen we mede, dat de President, de heer Schoonenbeek, die destijds de hoofdrol in bovengenoemd stnk speelde, ook thans tot de acteurs be hoort. Ingezonden WERKENDAM. De oude J. van Her waarden, die den laatsten tijd niet goed meer wist, wat hij deed, ging verleden week Donderdag er, zooals hij dat al eens meer had gedaan, stil van door. 's Avonds had men hem nog te Sleeuwijk aan den hoek gezien, doch na dien tijd niets meer van hem gehoord. Juist een week later werd hij dood gevonden in de buurt van het Kraaiveld. Per wagen werd het lijk van daar naar zijn woning alhier vervoerd. *ALMXERK. Dinsdagavond vierde de Chr. Jongel. Vereen. „Eben Haëzer" in een lokaal der Voorsteegschool haar tweede jaarfeest. Thans waren ook afgevaardigden uitge- noodigd waaraan „Samuel" alhier, „An dreas" Werkendam, „De Zaaier" Nieuwen- dijk, „Excelsior" Genderen, en zelfs de Chr* Jongel. Vereen. „Arbeid Adelt" alhier had den gehoor gegeven. Het feest werd op gebruikelijke wijze gezellig gemaakt met samenspraken, voor drachten en zangstukken waaraan de damee- feestgenooten vooral meêdeden. De vereen, telt 18 leden, heeft circa 40 begunstigers, terwijl de bibliotheek uit vier dozijn boeken bestaat. Het bestuur bestaat uit: G. J. de Groot, voorz., A. Coomans, vice-voorz.; G. H. van Gooi, secr.; A. de Graaf, penningm. en J. Vermeulen, bibliothecaris. Het feest, door ds. Montijn met gebed en toespraak geopend zijnde, werd te ruim elf uur door Zijn Eerw. gesloten. Voor de Dinsdag a.s. te houden Staten-verkiezing zijn tot leden van 't stem bureau benoemd de raadsleden H. D. van der Meijden en A. Verschoor. VEEN. Bij een inwoner dezer gemeente werden in de afgeloopen week op een nacht al de aardappelen ontvreemd, zoowel de poot- als eetaardappelen. De getroffene, een arbeider, is daardoor zeer ontriefd. De bevolking dezer gemeente bestond op 31 Dec. jl. uit 473 m. en 467 vr., sa men 940. SLEEUWIJK. De muziekvereeniging „Wilhelmina" hoopt Woensdag 27 Januari a.s. een uitvoering te geven in de openbare school. UPPELSCHENDIJK. Zaterdag 30 dezer hoopt de zangvereen. „Hallelujah" in de school aan de Voorsteeg, eene uitvoering te geven. Afgaande op 't flink programma komt dit gemengd koor goed voor den dag en wacht het publiek een aangename avond. Itlniienlaiid. De particuliere secretaris van H. M. de Koningin heeft aan de dagbladen de volgende mededeeling gericht „Hare Majesteit de Koningin heeft mij gemachtigd bekend te maken dat H. M. ten zeerste is getroffen door de blijken van liefde en verknocht heid, welke H. D. van alle zijden des lands geworden in verband met de ver wachte heugelijke gebeurtenis en dat H. M. de aanbieding der geschenken van de verschillende, zich daartoe ge vormd hebbende comitê's, ten hoogste waardeert dat H. M. het echter zoude betreu ren, indien onder de gegeven omstan digheden, waarin zulke dringendeeischen worden geste1 d aan de particuliere lief dadigheid, belangrijke bedragen voor deze geschenken werden besteedwaar toch voor H. M. de vriendelijke bedoe ling der gevers hoofdzaak is dat het H. M. daarom veel genoegen zoude doen, indien het mogelijk ware, een gedeelte der gelden, ingezameld voor dit doel, eene bestemming te ge ven ten behoeve van liefdadige instel lingen." Bij Kon. besl. van 20 dezer is, met ingang van 21 dezer: lo. de minister van landbouw, nij verheid en handel, de heer A. S. Tal- ma, eervol ontheven van het tijdelijk beheer van het departement van wa terstaat 2o. benoemd tot minister van water staat, de heer mr. L. H. W. Regout, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. H. M. de Koningin heeft Donderdag om tien uur mr. Regout als zoodanig beëedigd. Korten tijd daarna heeft de minister het beheer over het departement van minister Talma overgenomen. Op den dag zijner benoeming tot minister van waterstaat heeft mr. L. H. W. Regout tevens besloten uit zijn zaak, de bebende porseleinfabriek ge vestigd bij Maastricht, te treden. Hij heeft nl. door middel van aan kondiging in de S. Ct. bekend gemaakt, dat hij van 27 Januari a.s. af zal op houden aansprakelijk en besturend ven noot te zijn van de te Meersen zetel hebbende vennootschap Porselein en Muurtegelfabriek Mosa en Glasfabriek Stella, en dat in zijn plaats van dien datum af zal optreden de heer J. van Wayenburg, te Maastricht. Naar de N. Ct. verneemt, is de be noeming van den burgemeester der residentie, baron Sweorts de Landas Wyborgh, tot commissaris der Koningin in Gelderland, zij het niet binnen korten tijd, zoo goed als zeker te verwachten. De H. C. verzekert beslist, uit de beste bron, dat er den heer Sweerts niets van bekend is. Naar het Hbld. verneemt zal de heer Pierson bij de aanstaande Kamerver kiezingen niet meer een candidatuur aanvaarden. Hooge leeftijd en gezond heidsredenen leiden tot dit besluit. Nog kan gemeld worden dat in den gezondheidstoestand van den heer Pier son verbetering is waar te nemen. Ab solute rust blijft echter voorgeschreven. Men meldt uit Den Haag: Het onderhoud dat dr. Paul, de Ve* nezolaansche afgezant, Donderdagmid dag met den minister van buitenland- sche zaken, den heer de Marees van Swinderen, aan diens departement had, duurde ongeveer een uur. Naar men verneemt, is na de eerste kennismaking het onderhoud op zoo bevredigende wijze voortgezet, dat men het spoediger dan verwacht werd over de hoofdzaken is kunnen eens worderi, zoodat zal kunnen worden overgegaan' tot de voorbereiding van de definitieve vaststelling van het protocol waardoor de diplomatieke betrekkingen met Ve nezuela officieel hersteld worden. Dr. Paul verklaarde, dat de opvattin gen van den minister omtrent den aard der te treffen regeling bleken overeen te stemmen met die der Venezolaansche regeering. In den loop der volgende week zal vermoedelijk het protocol gereed zijn. De Journal des Débats geeft onder voorbehoud een telegram uit Washing ton weer, waarin gezegd wordt, dat het tusschen Gomez en president Castro af gesproken werk is en dat de laatste wel degelijk de bedoeling heeft naarVene zuela terug te keeren, als dr. Paul zijn zending zal hebben volbracht. Inderdaad is dr. Paul in Europa gekomen om de door Castro op onhandige wijze ver broken internationale en diplomatieke betrekkingen te herstellen, omdat Ve nezuela er behoefte aan heeft het even wicht in zijn financiën te herstellen en leeningen te sluiten, en dat Castro on geschikt voor een dergelijke bemoeienis is geworden. Zoodra dr. Paul zijn zen ding zal hebben volbracht, zal men Castro naar Caracas zien terugkeeren en door Gomez met open armen ont vangen worden. Men meldt uit den Haag Naar aanleiding van dit bericht heeft dr. Paul, om inlichtingen hieromtrent gevraagd, met de meeste beslistheid verklaard, dit bericht te kunnen tegen spreken. Aan deze tegenspraak voegdé hij toe, dat het om de onzinnigheid van het bericht aan te toonen voldoende is, zich rekenschap te geven van hetgeen er gebeurd is, nadat generaal Gomez de regeering van Venezuela heeft aan vaard en een nieuw kabinet heeft be noemd. De eerste daad dezer nieuwe regeering was het in vrijheid stellen van alle politieke gevangenen, die Castro als revolutionairgezinde vijanden in ge vangenschap hield, sommigen reeds sinds lange jaren. Tegelijkertijd werd een algemeene amnestie afgekondigd voor alle uitgewekenen, onder wie zich politieke leiders bevinden die reeds naar Caracas zijn teruggekeerd en die hebben bijgedragen tot het scheppen van een politieken toestand, welke onvereenig- baar is met den terugkeer van den heer Castro. Trouwens, de broeder van Cas tro, generaal Celestino Castro, die onder Castro's bewind opperbevelhebber was van een militair district van Venezuela, hetwelk een der belangrijkste steunpun ten vormde voor Castro's regeering en die een rijk gevuld arsenaal van wape nen en krijgsvoorraad te zijner beschik king had, zoodat hij gedurende de af wezigheid van Castro beschouwd kon worden als waarborg voorde handhaving van de macht van zijn broeder, heeft zich niet verzet tegen den ommekeer in den politieken toestand, maar zijn wapenvoorraad aan generaal Gomez uit geleverd, waarna hij naar Columbia de wijk heeft genomen. Te Amsterdam is Dinsdagnacht tegen half vier op 64-jarigen leeftijd overleden de heer Armand Sassen, directeur der Rijkspostspaarbank, na de laatste weken bedlegerig te zijn geweest. Aan de Noordbrabantsche grenzen, onder Reusel zijn op Belgisch gebied wilde zwijnen ontdekt. Tijdens het konijnenjagen werden de zwijnen ontmoet, doch men liet ze on gemoeid, daar de jagers slechts van gewonen hagel voorzien waren. Vermoed wordt dat deze dieren zich ook spoedig in de kempen op Noord- brabantsch gebied zullen vertoonen, daar de afstand der grens slechts zeer ge ring is. Maandag kwam men te Ede tot de onaangename ontdekking, dat er in de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk een kast opengebroken en daaruit on geveer f 35 aan centen, bestemd voor armen en kerk gestolen was. Daar er alleen één deur, die slechts aan den binnenkant gesloten was, open gevonden werd, vermoedt men, dat de dief zich in de kerk heeft laten inslui ten. Een hevige schrik werd Donderdag middag teweeg gebracht onder het per soneel en reizigers van een staatsspoor tram die 1 u. 20 van het station 's-Gravenhage naar Scheveningen ver trok. Ter hoogte van de halte aan den W assenaarschen weg werd eensklaps een hevige knal gehoord, veroorzaakt door het ontploffen van een projectiel dat, naar later bleek, een viertal bal dadige jongelieden uit den deftigen stand van den Haag, op de rails hadden gelegd. De machinist gaf van het gebeurde kennis aan twee wielrijders der politie, die eenige oogenblikken later passeer den en wien het gelukte twee der bal- dadigea te vatten en naar een politie- ]>osthuis over te brengen, waar de zaak nader werd onderzocht. De expediteursfirma S. en Co., van het Willemsplein te Rotteidam, heeft bij de politie kennis gegeven van de verdwijning van den kantoorlooper J. M. Deze kantoorlooper was uitgezonden met kwitanties tot een gezamenlijk be drag van f 2800 tot f 3000 en heeft sedert niets van zich laten hooren. Het geld is geïnd. Gistermiddag vervoegde zich in het Warenhuis aan de Spuistraat in den Haag, een ongeveer 25-jarig persoon, die een tasch kocht en daarvoor in be taling gaf een bankbiljet van f 40, ge merkt N C 5355, gedateerd 15 Januari 1906. De juffrouw aan de cassa, die er mede bekend was dat een biljet van dat nummer als valsch was gesignaleerd (er zijn er reeds meerdere in beslag genomen) en aan wie ook de vale kleur van het biljet verdacht voorkwam, waar schuwde een der chefs. Het biljet bleek bij onderzoek inderdaad valsch te zijn en door inmiddels ontboden politie werd de persoon, die nog eenige andere aankoopen had gedaan, aangehouden en naar het politiebureel aan de Nieuwe Haven overgebracht, waar bleek dat de aangehoudene een voortvluchtige wissellooper van een Rotterdamsch kan toor was. Naar men verneemt was hij nog zoo goed als geheel in 't bezit van het aan zijn patroon toebehoorend be drag, waarvan ook naar zijn bewering, het valsch gebleken bankbiljet deel uitmaakte. Een later bericht luidt: Sedert zijn verdwijning met een be drag van f 3000, op kwitanties ont vangen, maakte men zich over hem ongerust in de meening dat de man een ongeluk was overkomen. Bij de arrestatie was nog f 2700 in zijn bezit. Het Hof te Arnhem vernietigde we gens eene informaliteit het vounis der rechtbank te Almelo, waarbij de briga dier van politie M., te Enschedé wegens berooving van een arrestant veroordeeld werd tot een jaar en zes maanden, doch veroordeelde hem tot dezelfde straf. In de buurtschap Lonneker zijn bij afwezigheid der bewoners, drie land- loopers de woning van den landbouwer J. H. binnengedrongen en hebben een bediag van ongeveer f 15 gestolen. De politie is de daders op het spoor. De politie te Maastricht zoekt ijverig naar den ontvluchten krankzinnige uit Venray, L. Men vermoedt, dat hij de dader is van verschillende kleine dief stallen, de laatste dagen in Zuid-Lim burg gepleegd. Woensdagnacht is er te Arnhem we derom ingebroken, ditmaal in het kan toor en het magazijn van het Arnhem- sche Veem op den Amsterdamschen weg. Alles is overhoop gehaald, maar niets wordt voorloopig gemist. Een agent van politie heeft daar ter plaatse drie personen gezien, die voor hem op de vlucht gingen, maar hij kon ze niet inhalen en ze zijn onbekend gebleven. Gisterenmiddag is in een sloot onder Teteringerdijk bij Breda het lijk gevon den van een vrouw, met afgesneden hals, in de nabijheid leg een soldaten- mes. De politie stelt een onderzoek in. Het Dagblad van N.-B. schrijft hier over o.a. Het lijk van de vermoorde vrouw vertoont nog geen spoor van ontbin ding, maar is verschrikkelijk aan den hals toegetakeld. De hals is aan den linkerkant van de strot tot aan den halswervel niet opengesneden maar opengekerfd. Want er zit niet een snee in den hals, maar een gat, waar men heel de hand in zou kunnen leggen. Het kakebeen ligt bloot, alle vleesch is daar weggehakt. De slachterij is gepleegd op een wei, op eenigen afstand van de sloot, waarin het lijk gevonden is. Het gras is door een plas bloed roodgekleurd en ook daar is hot mes gevonden, waarmee de misdaad is gepleegd. Een klein knip- mesje, ongeveer als de bekende soldaten- messen. Men kan eenigszins de af schuwelijkheid dezer misdaad begrijpen, als men weet, dat het mes totaal „om- gesneden" is, d. w. z. de scherpe kant was geheel omgebogen, zóó heeft het op de beenderen van het slachtoffer gewerkt. Het slachtoffer is een vrouw van tusschen de 30 en 40 jaar, naar schat ting. Het is moeilijk den ouderdom van een zoo toegetakeld lijk te schatten, maar degenen, die de vrouw meenen te herkennen als een zekere J. J., ge woond hebbende op den Haagdijk te Breda, thans woonplaats voorloopig on bekend, schatten haar zoo oud. Zij is schamel gekleed, armoedig zelfs, heeft een donkeren rok aan, een dito jak en pantoffels aan de voeten. Een lichtbruine omslagdoek, later op de wei gevonden, heeft ze om de schouders geslagen gehad. Nadat de moordenaar zijn afschuwe lijk misdrijf gepleegd had, moet hij zijn slachtoffer naar de sloot hebben gesleept. Het is een smal slootje, ongeveer oen

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2