Hel Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. 1 Februari 1909. OOM BEU AG. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2S10. Zaterdag 30 Januari. FEUILLETON. uw3 van alten/ voor Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 19Q9. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Bovengenoemden datum belooft een grooten dag te worden, omdat dan de wet op de arbeidsovereenkomst in wer king zal treden. De meest belangrijke bepalingen wil len wij hier in het kort weer geven De overeenkomst kan schriftelijk of mondeling worden aangegaan bepalin gen, die afwijken van de door de wet gestelde vorm, dienen in 't algemeen schriftelijk te worden vastgelegd. De minderjarige arbeider behoeft tot het sluiten der overeenkomst mach tiging van zijnen wettelijken vertegen woordiger. Deze kan uitdrukkelijk of stilzwijgend (d. i. schriftelijk of in te genwoordigheid van den werkgever) worden gegeven, ze wordt aangenomen te zijn verkregen, wanneer de minder jarige 4 weken den overeengekomen arbeid heeft verricht, zonder dat de wettelijke vertegenwoordiger hiertegen in verzet is gekomen. Hij heeft recht zijn loon zelf te ontvangen, tenzij bij de machtiging anders is bepaald of de wettelijke vertegenwoordiger zich hier tegen naderhand schriftelijk verzet. De arbeid van minderjarigen dient zoo geregeld te worden dat deze in de gelegenheid zijn, volgens plaatselijk ge bruik, volks-, vak en godsdienstonder wijs te genieten. Gehuwde arbeidsters worden veron dersteld gemachtigd te zijn, tenzij de man zich vóór het tot stand komen van de overeenkomst daartegen verzet. De eenmaal gesloten overeenkomst kan en gedurende welken tijd deze door hem de man niet verbieden. Ook heeft de is verricht. Alleen op verzoek van den ar- vrouw derden is niet geoorloofd, tenzij de ar beider daartoe schriftelijke machtiging verleent, welke hij te allen tijde kan intrekken. Volgens de drankwet mag het loon niet in eene localiteit met ver gunning uitbetaald worden. Uitwonende arbeiders, die minder aan f 4.per dag verdienen, moeten hun loon minstens iedere halve maand out-! vangen. De vastgestelde betaaldag mag Iioog8tens met 3 dagen overschreden wordendaarna vervalt de werkgever in een boete van 5 pet. van het loon gedurende iedc* van de 4 volgende dagen, daarna van 1 pet. gedurende 20 dagen. Ingeval van faillissement is de arbeider preferente schuldeischer, bij surséance wordt zijn loon ook uit-1 betaald. De werkgever is verplicht tot het nem n van alle veiligheidsmaatregelenj die redelijkerwijze, in verband met den aard van den arbeid, kunnen worden gevorderd. Art. 1618x stelt hem aanspra- kei ijk voor de schade, die de arbeider door onvoldoende beveiliging lijdt, waar aan hij zich alleen kan onttrekken door te bewijzen, dat het ongeval ontstond door grove schuld van den arbeider. Recht op schadeloosstelling hebben, in j geval de arbeider sterft, eveneens de naastbestaanden, die door hem worden onderhouden. Deze voorschriften zijn dwingend er kan bij contract niet van worden afge weken. Op wensch van den arbeider is de werkgever verplicht, een getuigschrift af te geven, vermeldende welke arbeid handeling:, tenzij een andere voorziening is getroffen. Uit den aard der zaak ein digt deze verplichting na afloop van het contract of, wanneer de werkgever de overeenkomst opzegt, na afloop van den opzeggingstermijn. Is eene overeenkomst voor onbepaal- den tijd aangegaan, dan dient voor het opzeggen een zekere termijn te worden in acht genomen, die in den regel ge lijk is aan den betalings-termijn. Wordt de overeengekomen of wette- lpke termijn niet in acht genomen, dan heeft de tegenpartij recht op schadeloos stelling. De arbeider mag zich niet ver binden tot langeren termijn dan het ge bruik eischt Wegens dringende reden, die onmid dellijk aan de tegenpartij moet worden medegedeeld en waartegen deze in be roep kan komen bij den kantonrechter, kan de overeenkomst op staanden voet worden geëindigd. ulaad. loon te ontvan- het gezin aan het recht, haar gen en ten dienste van te wenden. Bij vertrek heeft de arbeider recht op zijn loon berekend tot het oogenblik, waarop zijn arbeid eindigt Hij behoudt tijdelijk recht op loon, wanneer hij ge noodzaakt is buiten zijn schuld of om bizondere reden (b.v. ziekte, geboorte beider mogen hierbij aanduidingen wor den gegeven omtrent de wijze, waarop hij zijn taak heeft volbracht. Slechts wan neer de arbeider wederrechtelijk het con tract afbreekt, mag de werkgever zulks op het getuigschrift vermelden. Inwonende arbeiders (waaronder ook i vrouwelijke dienstboden) worden geacht deel uit te maken van hel gezin. Kost van een kind, kiesplicht) den arb id te en inwoning d:enen hun te worden ver- onderbreken (van dat voorschrift kan strekt met inachtname van de regels der slechts bij schriftelijke overeenkomst gezondheid en der goede zeden. Wordt worden afgeweken). Ook behoudt hijj hieraan niet voldaan, dan heeft de arbei- zijn loon, wanneer de werkgever in ge- der het recht, het contract tusschentijds breke blijft, hem werk op te dragen, te verbreken. Wordt hij tijdelijk buiten behalve in geval van overmacht, waar-functie gesteld, dan dient hem boven zijn toe o.a. worden gerekend overstroomin- j loon kostgeld te worden verstrekt. Inge- gen, seizoenstoornissen, enz. j val van ziekte is de werkgever verplicht Gedwogen winkelnering wordt met uiterlijk voor 6 weken zorg te dragen straf bedreigd. Betaling van loon aan voor verpleging en geneeskundige bc- Volgens een bericht uit Catania aan de „Secoio" is de Etna thans in volle werking. Reeds moet belangrijke schade zijn aangericht, daar de grond in voort durende beweging is. De spoorlijn rond den berg is niet meer berijdbaar. Uit den krater stijgt een dikke rookzuil van wel 1000 meters op. De lava stroomt langs de helling van den beig od be dreigt de daar verspreid liggende dorp jes de dennenbosschen op de zuide- delijke helling staan in brand. De bevolking is gevlucht, terwijl reddings brigades zijn uitgezoniien om de achter blijvers in veiligheid te brengen. De Etna heeft in de geschiedenis een lang zondenregister, men telt daar op ongeveer 80 uitbarstingen. De hevig ste waren die van 396, 126 en 122 voor Christus, voorts die van 1169, 1320, 1537 en 1669 onzer jaartelling. Laatst genoemde was de vreeselijkste van alle, daardoor werden 27u00 menschen uit hunne woningen verjaagd en velen hun ner kwamen om. In 1693 was er een uitbarsting, die vergezeld ging van een geweldige aardbeving, waarbij 4 steden geheel of gedeeltelijk verwoesten 60.000 menschen onder het puin bedolven werden. Dan waren er nog groote uit barstingen in 1755, tijdens de aardbe ving van Lissabon, in 1766 en I7y2. De 19e eeuw heeft er 18 geteld, ge- i middeld om de 4 of 5 jaren. De sterk- I ste was in 1812 die 6 maanden geduurd heeft, dan die van 1819, die 2 maan den duurde, die van 1843 bij Bronte, van 1852 bij Zafferano en van 18 5 aan den voet van den berg Trumento Wij lieten dus onze paarden over het j pad stappen en hielden ons zoo ongedwongen j mogelijk; maar een scherpe uitroep deed j j ons plotseling omzien en daar stond de vrouw op een heuveltje aan den kant van j den weg en zag op ons neer met een ge- zicht, waarvan alle trekken argwaan uit drukten. Het zien van de militaire houding I mijner metgezellen, maakte haar vrees tot zekerheid. In een oogwenk had zij den doek van haar schouders genomen en zwaai de hem als een razende boven haar hoofd. (31. Nadat wij het hoogland van Boulogne hadden verlaten, voerde onze weg langs den rand van het moeras, waarop ik ver dwaald was, en zoo verder het land in,Met een onverstaanbaar gemompel gaf Sa- over varens en braamstruiken, totdat de vary zijn paard te sporen en reed in galop bekende donkere toren van Grosbois aan dwars door het zand op den molen toe onze linkerhand opdoemde. Toen sloegen gevolgd door Gérard en mij. wc, geleid door Savary, rechts een hollen! Wij kwamen nog net bijtijds. Wij waren weg in, staken een heuvel over en zagen nog op honderd pas afstand van den molen, van daar op een verder gelegen helling den toen een man de deur uitsprong en schich „Een paar schrammen, generaal anders niet." „Houd dan uwe pistolen gereed. Waar is de molenaar „Die is hier, sprak een kleine ruwe kerel, die in de deuropening verscheen." „Wat be teekent dat, kerels, op deze manier mijn molen binnen te dringen? Ik zit mijn cou rant te lezen en mijn pijpje te rooken, zooals ik altijd 's avonds om dezen tijd doe, en ineens springt een man zonder een woord te zeggen door mijn raam, en opent de deur voor zijn kameraden, die buiten staan. Ik heb den gehcelen dag al drukte genoeg met mijn eenen commensaaljelui drieën behoeft die herrie niet te ver meerderen." „Je hebt den samenzweerder Toussac in je huis." ten Noord-Oosten van den grooten krater, gedurende welke een aardbe ving de stad La Machia verwoestte. Sedert waren er uitbarstingen in 1868, '69, '79, '83 en '86. Ook deze laatste was vrij ernstig. De Balkan-crisis. Omtrent de verhouding tusscben Bul garije en Turkije worden verschillende verklaringen gegeven. De Bulgaren zeggen, dat de gedeel telijke mobilisatie, waartoe zij besloten hebben, is uitgelokt door de Turken. Turksche troepenbewegingen bij Adria- nopel hadden de Bulgaarsche regeering er toe gebracht ook harerzijds maatre gelen te nemen. De Bulgaren waren blijkbaar 'beducht, dat de Turken er plotseling toe zouden overgaan een stuk Bulgaarsch of eigenlijk Oost-Roe- melisch grondgebied aan de grens (met name het dal van de Arda, ten zuiden van het Besjtepe Dagh-gebergte en ten westen van Adrianopel) te bezetten. Van Turksche zijde wordt inmiddels ontkend, dat zij ook maar in eenig opzicht aanleiding hebben gegeven tot een dergelijk vermoeden der Bulgaren. En tevens wordt van Turksche zijde verklaard, dat de mobilisatie der 8ste Bulgacrsche divisie niet met een ge lijken maatregel der Turken zal worden beantwoord. Van beide kanten dus vredelievende verzekeringen. Men hecht over 't algemeen meer beteekenis aan het stille drijven van een partij in Bulgarije, die ontevreden is over de geheele wijze waarop de on- afhankelijkverklaiing in haar werk ge gaan is. Die partij zou gewenscht heb ben, dat aan de onafhatikelijkverklaring kracht ware bijgezet met de wapenen. Turkije was toen geheel onvoorbereid en de Bulgaren zouden makkelijk spel gehad hebben. Als ter vergoeding van het te slappe optreden der regeering bij de onafhankelijkverklaring, wenscht gezegde partij dat de regeering nu al thans niet het minste teeken van zwak heid toone en dadelijk de krachtigste maatregelen zal nemen, zoodra er maar een wolkje van gevaar aan de lucht is. Sommigen zeggen, dat de Bulgaarsche regeering, enkel om do heethoofden, wier invloed toeneemt, te ontzien, thans tot de overigens onnoodige mobilisatie der 8ste divisie besloten heeft. Haar beweegreden zou niet zoozeer vrees voor aanvallen uit het buitenland als wel bezorgdheid voor eigen positie in het binnenland zijn. Volgens een telegram uit Belgrado heeft prins Nikolaas van Montenegro zelf, Woensdag aan alle gezanten te Cettinje, behalve aan den Oostenrijk ouden windmolen zich zwart tegen de tig naar alle kanten rondkeek. De lange,„Toussac 1" riep de molenaar uit. „Geen avondlucht afteekenen. Het bovenvenster, uitstaande baard, de breede borst en vier- verlicht door de laatste stralen van de on- kante schouders, deden hem onmiddellijk dergaande zon, geleek een roode bloedvlek, als Toussac kennen. Eén blik overtuigde Dicht bij de deur stond eeD kar met graan- hem, dat wij hem zouden inhalen, voor hij zakkende disselboomen rustten op den kon ontsnappen, en hij sprong weer in den grond en het paard stond op eenigen r.f- j moléh terug en sloeg de zware deur met stand te grazen. Terwijl wij stonden te een slag toe. kijken, verscheen er een vrouw op de duinen, die met haar hand boven de oogen in het rond keek. „Kijk eens 1" zei Savary driftig, „hij i3 daar stellig, waarom zouden ze anders op den uitkijk staan Laten wij den weg nemen, die om den heuvel heenlooptdan kunnen zij ons niet zien, voordat wij vlak bij de deur zijn." „Doen wij niet beter met er heen tega- loppeeren?" opperde ik. „Het zand is te los, de langste weg is de veiligste. Zoolang wij den weg houden, kunnen zij ons niet van andere reizigers onderscheiden." „Het venster, Gérard, het vensterriep Savary. Er was een klein, vierkant raampje in de benedenverdieping van den molen. De jonge huzaar sprong uit den zadel en vloog er doorheen, zooals een acrobaat door een hoepel springt. Een oogenblik later opende h j de deur voor ons, terwijl hem het bloed langs de handen en het gezicht stroomde. „Hij is naar boven gevlucht," zei hij. „Dan behoeven wij ons niet te haasten, want hij kan ons niet voorbij," zei Savary, terwijl wij afstegen. „Gij hebt den eersten hinderpaal prachtig overwonnen, luitenant Gérard. Ik hoop, dat gij u niet bezeerd hebt?" kwestie van. Hij heet Maurice en hij is een zijdekoopman." „Hij is de man, dien wij moeten hebben. Wij komen in naam van den keizer." Het gezicht van den molenaar werd langer bij die woorden. „Ik weet niet wie hij is, maar hij bood goede betaling voor een bed en ik heb verder niets gevraagd. In dezen tijd kan men niet verwachten, dat iedere commen saal een bewijs van goed gedrag overlegt. Maar, als het een staatszaak is, mag ik na tuurlijk niet tusschenbeide komen. Maar ik moet hem tot zijn eer nageven, dat hij zich heel kalm heeft gehouden, totdat hij even geleden dien brief kreeg." „Welken brief? Pas op je woorden, scha vuit, ol je zult je hoofd nog op het schavot laten." „Een vrouw heeft hem gebracht. Ik kan u niet meer zeggen dan ik weet. Sinds dien tijd is hij als een dolleman te keer gegaan. Ik werd er koud van. Hij zweert, dat hij iemand zal vermoorden. Ik zal blij zijn, als hij weg is." „Nu heeren," sprak Savary zijn zwaard trekkend, wij kunnen onze paarden hier i wel laten staan. Er is maar één raam, I veertig voet van den grond af, dus hij kan ons niet ontsnappen. Zorg dat uwe pistolen geladen zijn, dan zullen wij den kerel spoedig hebben." De trap was een nauwe houten wentel trap, en voerde naar een zoldertje, dat door een spleet in de muur verlicht werd. Een restje hout en een strooleger zeiden ons, dat Toussac hier den dag doorbracht. Er was nu echter geen spoor te zien, en het was duidelijk, dat hij ook de volgende treden was opgegaan. Wij gingen naar boven maar vonden onzen weg versperd door een zware deur. „Geef je over, Toussac 1" riep Savary. „Alle pogingen om te ontsnappen zijn nut teloos." Een schorre lach klonk van achter de deur. „Ik ben niet iemand om zich over te geven. Maar ik wil een overeenkomst met u aangaan. Ik heb vanavond nog iets af te doen. Als gij mij met rust laat, verzeker ik u op mijn woord, dat ik mij morgen in het kamp aan u zal overleveren. Ik moet nog een kleine schuld afbetalenpas vandaag heb ik begrepen, wie mijn schuld eischer is." „Je verlangt het onmogelijke." „Het zou u een massa moeite besparen." „Wij kunnen in zoo'n verzoek niet toe stemmen. Je moet je overgeven." „Eerst zult u zich nog wat moeite moeten getroosten." „Kom, kom, je kunt ons niet ontsnappen. Zet je schouders tegen de deurZoo nu allen tegelijk 1" schen, een nota overhandigd, waarin hij vraagt om een spoedige bijeenroe ping van de internationale conferentie, opdat er een beslissing genomen worde over Montenegro's eischen. In de nota heet het, dat de toestand op den Bal kan aanzienlijk is verergerd. Het Russische Telegraafagentschap verneemt van bevoegde zijde, dat ten gevolge van de door de Bulgaarsche regeering getroffen militaire maatrege len aan de Oost-Roemelisehe grens, de Russische regeering zich telegrafisch tot de Duitsche, de Oostenrijksch-Hon- gaarsche, de Fransche, de Engelsche en de Italiaansche regeering met een rond- zendbericht gewend heeft, waarin de Russische regeering de genoemde groote mogendheden voorstelt op grond van een gemeenschappelijke overeenkomst zoowel te Sofia als te Konstantinopel in den volgenden geest vertoogen in te dienenDe militaire maatregelen aan de Turksch-Bulgaarsche grens kun nen slechts ten nadeele van die twee landen strekken en aan een succesvolle voortzetting van de bemoeiingen der mogendheden om tot een vriendschap pelijke overeenkomst tusschen Turkije en Bulgarije te geraken slechts hinder palen in den weg stellen. De mogendheden zullen alleen die combinatiss sympathiek gezind zijn, welke tot het gemelde doel zouden kun nen leiden zij zijn echter van meening, dat de gedachte aan een grensveran- dering ten voordeele van een der twee partijen uitgesloten moet zijn, daar het ontwerpen van een dergelijke kwestie de betrekkingen tusschen Turkije en Bulgarije alleen maar slechter kan ma ken, en dientengevolge op den alge- meenen toestand een ongunstigen in vloed zou kunnen oefenen. Ten slotte wordt het noodzakelijk geacht voor een gunstig einde der onderhandelingen, dat zoowel Bulgarije als Turkije zich onthouden van alle maatregelen welke als een bedreiging of uittarting opge vat kunnen worden. In eenige buitenlandsche bladen doen geruchten de ronde, dat de Donau-mo- narchie binnenkort aan Servië eon ulti matum zal stsllen. Vanwege het Oos- tenrijksch-Hongaarsche ministerie van buitenlandsche zaken worden die ge ruchten tegengesproken. Wel acht men den toestand, zooals die nu is, op den duur onhoudbaar, maar het oogenblik voor een ultimatum acht men nog niet gekomen. De Servische gezant te Konstantino pel Nenadorwits, heeft nogmaals aan een persman de verzekering gegeven, dat Servië den eisch blijft stellen van een strook Bosnisch grondgebied, waar- Een pistool flikkerde achter een sleutel gat en een kogel stuitte af tegen den muur, die ons van elkaar scheidde. Wij wierpen ons tegen den deur aan. Zij was zwaar, maar vermolmd van ouderdom. Krakend en scheurend week zij voor onze kracht. Wij snelden naar binnen met de wapens in de vuist, om te bemerken, dat de kamer ledig was. „Voor den drommel, waar kan hij heengestoven zijn riep Savary uit, met fonkelende oogen in het rond ziende. „Dit is de hoogste verdieping. Hier boven is niets meer." Het was een vierkante, ledige ruimte, waarin eenige korenzakken lagen. Aan het verste eind was een open raam en daarnaast lag een pistool, dat nog rookte van het pas geloste schot. W^j renden de kamer door en ons voorover uit het aam buigend, uitten wij tegelijkertijd een kreet van ver bazing. De afstand tot den grond was zoo groot, dat niemand den sprong er levend af kon brengen, maar Toussac had gebruik gemaakt van de kar met graanzakken, die, zooals ik gezegd heb, vlak bij den molen stond. Deze had den afstand kleiner gemaakt en tevens zijn val gebroken. Maar zelfs nu nog was de schok geweldig geweest en, toen wij naar buiten keken, lag hij te hijgen boven op de zakken. Toen hij onzen kreet hoorde, schudde hij uitdagend zijn vuist tegen ons, liet zich van <le kar rollen, sprong op den rug van Savary's paard en draafde weg over de duinen, zijn lange baard fladderend in den wind en ongedeerd door de pistoolschoten, waarmee wij hem tot staan trachten te brengen. - Een herinnering aan het Keizerrijk van Napoleon I. Wordt vervolgd.'}

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 1