Huldeblijk aan H. M. de Koningin. springmiddelen op te ruimen. Zes man werden gedood «n een gewond. Volgens een bericht uit Messina zijn daar in den nacht van Vrijdag op Za terdag verscheidene aardschokken ge voeld, terwijl Zaterdagmorgen een zeer sterke schok met gerommel plaats had, waardoor eenige muren zijn ingestort. Te Palmi werd een lichte schok waar genomen. Hoewel het uit Barcelona officieëel wordt tegengesproken, wordt in een telegram uit Madrid aan de Parijsche „Patrie" volgehouden dat zich in Spanje wel degelijk eene aardbeving heeft voorgedaan en dat een vloedgolf ernstige >chade heeft aangericht aan de kade, de trambaan en de haven van Barcelona. Er zouden 300 slachtoffers zijn. De Italiaansche postboot Galileo Ga lilei is Maandag met groote veitraging te Napels aangekomen, ten gevolge van een zee-beving ter hoogte van Kaap Gallo. Het schip was Zondagavond bij volkomen kalme zee uit Palermo ver trokken, toen het bij den Kaap in een maalstroom geraakte, die het om zich zelf deed draaien. De beweging was zoo sterk, dat de reizigers tegen elkaar aangeslingerd werden en drie hunner lichte kwetsuren kregen. Het verschijn sel hield een kwartier aan. Uit Tetuan, Noord-Afrika, komt een bericht over een aardbeving daar in de buurt, waarbij het plaatsje Ramara werd verwoest. Een onderaardsch gerommel kondigde des nachts het onheil aan. De Marokkanen vluchtten uit hun hutten en smeekten Allah om vergiffenis voor de ongeloovigen. De meening was, dat God toornig was op de ongeloovigen. Terwijl de bevolking aan het bidden was, kwam een ontzettende schok, de grond ging op en neer als een water spiegel. Meteen begonnen de rotsblok ken van de bergen te rollenze kwamen ueer op de knielende menschen. Huizen en menschen werden vernield. Alleen degenen, die op eenigen afstand ston den, konden zich redden. Te Berkeley, in Californië, hebben de Amerikaansbhe studenten een Ja- panschen kameraad, genaamd Kancko, afgerost en de deur uitgezet. Kancko is student aan de hoogeschool te Ber keley en had te Tokio al een graad gehaald. De Japansche regeering zal te Washington een vertoog over de zaak laten houden. Te Valence, in Frankrijk, zitten drie mannen en een vrouw gevangen, die verscheiden moorden hebben te ver antwoorden. Het onderzoek heeft nu al tien enkele, en twee dubbele moor den vastgesteld. David heet een van de vier beschuldigden; hij schijnt de ergste van de bende te zijn en gaat er prat op. Hij vertelt met smaak van de moorden die hij beraamd en uitge voerd heeft, of heeft laten uitvoeren. De medegevangenen en cipiers hebben het viertal over de misdaden en over de doodstiaf hooren praten. Wat maal ik om de guillotine, riep David uit. Ik heb die zooveel gezien dat die me niets meer aandoetDat is nu de af schrikwekkende invloed van de dood straf Uit Petersburg werd gisteren gemeld In verband met de rol door Azof ge speeld als agent provocateur, heeft de Doema heden beraadslaagd over de inter pellaties betreffende het organiseeren en uitvoeren van terroristische daden door de agenten der regeering. De sprekers der oppositie beschuldigden de regeering verantwoordelijk te zijn voor de ver moording van grootvorst Sergej, Plehwe en andere personen. Ratsjowski, het hoofd der Russische geheime politie te Parijs, was met de voorbereidingen bekend. De meerderheid der Doema heeft de interpellaties naar een commissie ver wezen, met opdracht binnen 10 dagen een tot in bijzonderheden uitgewerkt rapport ter zake in te dienen. Te Kanton zijn Zaterdag een aantal pleizierbooten van de vermaarde bloe- menvloot, in brand geraakt, waarbij een groot aantal menschen verbrand zijn. In Juli is diezelfde vloot bij een ty foon verwoest, maar daarna waren er nieuwe schepen gebouwd. Een paniek tijdens den brand verergerde het ver lies aan menschenlevens. Onder de meer dan 200 verkoolde lijken, die Zondag gevonden waren, waren vele lijken van mandarijen, die uit spelevaren waren gegaan. Geweldige sneeuwstormen hebben aan den Oostkant van het Rotsgebergte gewoed. Groote gedeelten van Jowa en en Montana zijn door blizards geteis terd. West van St. Louis en Noord van Chicago liggen alle telegraaflijnen tegen den grond; in Jowa zijn treinen blijven steken. Texas is feitelijk geisoleerd. Te Kopenhagen zijn de laatste dagen weei brandstichters aan den gang. Naar Politiken meldt, kwamen er Dinsdag in de stad vijf branden voor, Woensdag zes, waarvan vier ontwijfelbaar aange stoken, en Donderdag van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 8 uur acht, alle blijkbaar aangestoken. Al die branden gebeurden in een oude wijk tusschen Strögel en Nörrevold, in onaanzienlijke woningen, op zolder, op een trap enz. De politie gelooft slechts aan het be staan van één brandstichter, die al de drie dagen bezig is geweest. Eenigen tijd geleden heeft Kopenhagen nog eens van brandstichtingen te lijden gehad. Volgens een nader bericht heeft men eindelijk den dader te pakken gekregen. Zaterdagavond laat merkten bewoners van een huisje in de Nörregadewijk, waar al die branden waren voorgeko men, dat op zolder een baal goed brand de. Met emmers water bluschten zij het vuur en nu ging men naar den dader zoeken. Hij kon niet ver af zijn, want blijkbaar was de brand pas aangestoken. Met behulp van de politie vond men in een naburig huis den verdachte, een vijftienjarigen boekdrukkersleerling. Op het politiebureau viel hij spoedig door de mand. Hij bekende er alvast in een vijftien gevallen brand te hebben ge sticht. Zaterdagmiddag had hij nog in twee huizen, die hij open zag staan, een vuurtje gestookt. Hij deed dat voor zijn plezier. Het aanrukken van de spuiten met al de beweging, die dat meebrengt, was een schouwspel waar hij nooit genoeg van kreeg. Hij had dikwijls boodschappen te doen en dan nam hij zijn gelegenheid waar. Het ventje paste overigens goed op. De Balkan-crisis. Van half ambtelijke zijde wordt verzekerd, dat Turkije bereid is de 100,000,000 schadeloosstelling van Bul garije aan te nemen op voorwaarde dat Turkije het soevereiniteitsrecht op den later door Bulgarije terug te koopen Roemelischen spoorweg zou behouden. Aan de Temps wordt uit Weenen gemeld, dat volgens een bericht uit Sofia, Turkije er van afziet rechtstreeks met Bulgarije te onderhandelenTurkije wil naar het heet de regeling der kwestie aan de mogendheden toe vertrouwen. Volgens de jongste telegiammen uit de Balkan-landen is de crisis in het Oosten weder in het kritieke stadium gekomen, en wel als een gevolg van de definitieve verklaring der Bulgaar- sche regeering, dat de door Bulgarije aan Turkije aangeboden schadevergoe ding binnen een redelijken termijn de finitief moet worden aanvaard, en dat in het tegenovergestelde geval de Porte de aanbieding van elke schadevergoe ding van Bulgarije's kant als ingetrok ken moet beschouwen. Want Bulgarije is niet in staat om verder te gaan dan in zijn laatste aanbod is geschied. Dit wordt beschouwd als geen Bulgaarsche grootsprekerij te wezen, doch veeleer een soort Bulgaarsch ultimatum te zijn, dat krachtiger maatregelen van Bul- gaarschen kant voorspelt voor het ge val dat de Turksche regeering zou wei geren. ItElBËMDMIBIMQ. Paardenfokkerij. De Gedeputeerde Staten der Provin cie Noordbrabant: Gelet op de artt. 2, 3 en 4 van het reglement tot het van provinciewege toekennen van premiën en bewarings- prijzen ter bevordering van de paarden fokkerij in de provincie Noordbrabant van 20 November 1901 (Provinciaalblad van 1902 no. 15) Mede gelet op het besluit van 27 Februari 1902 (Provinciaalblad no. 16) Hebben besloten te bepalen als volgt Artikel 1. In het jaar 1909 heeft keuring plaats van c. merriën, minstens 4 tot hoogstens 8 jaren ouden wel te Eindhovenop Donderdag 4 Maart van hengsten en op Vrijdag 5 Maart van merriën te Oss, op Donderdag 11 Maart van hengsten en op Vrijdag 12 Maart van merriën te Heusden, op Maandag 15 Maart van hengsten en op Dinsdag 16 Maart van merriën te Steenbergen, op Maandag 22 Maart van hengsten en op Dinsdag 23 Maart van merriën te Zevenbergen, op Vrijdag 26 Maart van hengsten en op Zaterdag 27 Maart van merriën. De keuringen zullen aanvangen tel kens des voormiddags te 11 uren. Art. 2. Belanghebbenden, die hunne heng sten en merriën ter keuring wenschen aan te bieden, zijn gehouden daarvan 14 dagen vóór de keuring aan den secretaris-penningmeester der provin ciale keuringscommissie, den heer C. J. J. Daniëls te 's-Hertogenbosch, schrif telijk en vrachtvrij aangifte to doen in onderstaanden vorm. Eigenaar van den hengst of de merrie Naam Woonplaats Beschrijving van den hengst of de merrie Naam Kleur Kenteekenen Ouderdom Hoogte Ras, (warmbloed) (koudbloed) Vader Ras Moeder Ras 's-Hertogenbosch, 28 Januari 1909. De Gedeputeerde Staten voornoemd, A. VAN VOORST TOT VOORST. De Griffier, W. VAN LANSCHOT. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 3 Februari. Gedurende de maand Januari is alhier 17 m.M. regen gevallen. Aantal neerslag- dagen bedraagt 10. Geheel onverwachts vernamen we Zaterdag 1.1., dat de heer Van Everdingen, ontvanger der registratie te Werkendam, bij Kon. besl. in gelijke betrekking is be noemd te Tiel. Dat dit door den heer v. E. zelf is aan gevraagd is vrij zeker en we verheugen ons dus ook in zijne verhooging in standplaats; doch we kunnen ons niet ontveinzen dat het ons tevens leed doet hem van hier te zien weggaan. Na vooraf eenige jaren te Waalwijk in dezelfde betrekking te hebben vertoefd, was hij alhier niet meer vreemd, toen hem dit kanton werd aangewezen. Niet alleen als ontvanger der registratie, maar vooral als dien van de domeinen kwam hij zeer van nabij met onze land bouwende stand in aanmerking en men leerde hem al spoedig kennen als een op recht en eerlijk manmaar die daarbij ook een open oog en oor had voor allen die zijne hulp behoefden. Slechts nog voor korten tijd als voorzitter der Gezondheidscommissie te Heusden op getreden, welke functie met toewijding door hem werd waargenomen, brengt dit vertrek ook in dat college eene gaping, die niet zoo gemakkelijk is aan te vullen. Ook het kantongerecht verliest in hem een plaatsverv. kantonrechter, die steeds in verschillende gevallen vóór Werkendam tot groot gerief strekte. Het ga den vertrekkenden heer Van Everdingen, met zijn gezin, geheel naar wensch. Ook te Tiel zal men hem spoedig om zijne edele hoedanigheden weten op prijs te stellen. Zondag 31 Januari had de kleine Israëlietische gemeente het zeldzame voor recht hun geachten Opperrabijn in hun midden te zien. Na bespreking van gemeentezaken is zijn Eerwaarde hoogst voldaan des avonds weder naar 's-Bosch vertrokken. Gedurende 13 jaren was, tengevolge van het kleine zielental, geen Opperrabijn meer opgetreden. (Ingezonden). De Heusdensche Harmonie gaf Vrij dag hare 2e uitvoering in de zaal Concor dia en mocht zich verheugen in een groot belangstellend publiek. In aanmerking ge nomen, dat het gezelschap pas circa twee jaar bestaat, kan men over het geheel tevreden zijn. Door flinke oefening en wils kracht kan nog veel verbeterd worden de Heusdensche jongelui moeten dat wel in het oog houden. Verschillende voordrachten wisselden het geheel aangenaam af. Ook in deze kan goede leiding en studie nog veel verbeteren. Dat behoeft echter niemand af te schrikken; eene overwinning, zonder moeite verkregen, heeft voor de overwinnaars niet de rechte waarde. Met moed dus vooruit, op een volgende uitvoering zien we elkander weder. WERKENDAM. Patroon en arbeider schijnen geregeld met elkaar in botsing gebracht te moeten worden. In de verhou ding tusschen die twee is in den Haag weer wijziging gebracht, doch ongelukkig genoeg niet zoo bepaald, dat men weer niet door een arbeidscontract aan hetbeslotene kan tornen of voor een deel ontkomen. Een gevolg daarvan is, dat ook in de Wer ken een partij hoepelmakers geweigerd hebben een contract te teekenen, dat hun patroon daarvoor klaar had, met het ge volg, dat de schuren moesten worden ge sloten. Vrijdag a.s. hoopt ten herberge van mej. de Wed. Wink te vergaderen de Landbouwvereeniging „Werkendam en Om streken". Op de agenda staan 1. Huishou delijke zaken. 2. Lezing van den heer H. E. Huizinga, Rij kslandbou wieeraar in Noord- Brabant, onderwerp: „Draineeren".3. Ver loting onder de aanwezige leden van één landbouwvoorwerp. 4. Rondvraag en sluiten. Eergister werd de boerenstelling op Japesloot, onder deze gemeente en bewoond doorL. Groenewege Jr. een prooi der vlam- men.Een gedeelte van den huisraad benevens al het vee kon worden gered. Naar men zegt, is de brand onstaan in een schoorsteen. Assurantie dekt de schade. SLEEUWIJK. Volgens raadsbesluit van Zaterdag jl., zal bij een volgende verkie zing voor de kiezers van Sleeuwijk, wonende ten Oosten van de stoep bij den heer P. Ippel een stembureau gevestigd zijn ter gemeente-secretarie; voor die ten Westen dier stoep en voor de kiezers uit de Wer ken en langs de Schans een in de school te de Werken, en voor de kiezers van de Kil en uit den Biesbosch, een ten huize van den heer K. Walraven aldaar. Het hoofdstem bureau is gevestigd ter gemeente secretarie. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor en de daaronder resorteerende hulpkanto ren werd gedurende de maand Januari in de rijkspostspaarbank ingelegd f7259.57en terugbetaald f 5726.62. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2156. VLIJMEN. Hedenmorgen ten vijf uur werden wij opgeschrikt door het roepen van brand, en geen wonder, de groote boerderij van de wed. H. van de Wiel stond in lichte laaie. Alleen het vee kon nog gered worden. Verder is alles wat zich in woonhuis en stal bevond door de vlam men verteerd. Half ontkleed moesten de bewoners de woning verlaten. Gelukkig waren de daken der naaste huizen een weinig met sneeuw bedekt. Door het spoedig optreden der brandweer kon men er in slagen deze te behouden. Naar wij vernemen, moet alleen het huis laag zijn verzekerd. Oorzaak van den brand geheel onbekend. SPRANG. Maandagavond gaf de Zang- vereeniging „Excelsior" alhier in het groote hel verlicht® kerkgebouw der Hervormde gemeente"eene uitvoering ten bate van den algemeenen arme van Sprang. Deze uitvoering kan in alle opzichten geslaagd heeten. Onder leiding van den heer Jacobus Sars, een Waalwijker van buiten gewoon aangelegde muziekkennis, werden twaalf verschillende zangstukken onberispe lijk uitgevoerd; vooral het aangrijpend schoone lied „Hoort gij de wilde golven" van Glover en „de Herinnering" van Schel leken», meesterlijk op 't orgel begeleid door den heer D. Geenen maakten een machtigen indruk op 't enthousiaste publiek. DUSSEN. Vrijdagmiddag, omstreeks 12 uur, ontstond brand in de varkensschuur van den heer Tijke, behoorende bij de boom- kweekerij „het Oude Maasje." De kolossale schuur Btond in een oogenblik tijds in volle vlammet de spuit kon men een schuurtje, dat er voor stond, behouden. De levende have werd gered, overigens verbrandde veel aanwezige voorraad van verschillende zaken. Oorzaak is onvoorzichtigheid met het kook- fornuis. In de Herv. kerk heeft men de ge wone turf-kolen die in de stoven gebruikt werden, vervangen door gloed, om bevrijd te zijn van de hinderlijken kolen walm. ALMKERK. Naar wij vernemen zal de echtgenoote van den burgemeester, me vrouw De JongVan Hanswijck de inge zetenen in de gelegenheid stellen hunne bijdragen aan te bieden voor een hulde blijk aan H. M. de Koningin in de week van 7 tot 14 Februari e.k. VEEN. Vrijdagavond gaf de zangver- eeniging „Excelsior" hare winteruitvoering. Het mag gezegd, deze goed van stapel is geloopen en de leden hunne stukken flink hadden ingestudeerd. Ter afwisseling wer den comische voordrachten gehouden, die bijzonder in den smaak vielen. Vooral de heeren S. en B. wisten het publiek te laten lachenzij hebben daarvan het slag. De solo's welke met de piano geaccom- peerd werden, werden flink ten gehoore gebracht. Het publiek was zeer ordelijk. De heer Verbeek, directeur, heeft ons met zijne vereeniging een aangenamen avond verschaft. De heer J. A. v. Rijswijk, onderwij zer alhier, is als zoodanig benoemd te Was senaar. We mogen niet nalaten den heer Van Rijswijk van harte geluk te wenschen met deze promotie. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven Weinig aanvoer op de markten, tamelijk levendige handel op stal. Vooral naar goede qualiteit neurend- en melkvee was groote vraag tot goede prijzen. Naar slachtvee blijft de vraag steeds groot. De handel in varkens, vooral in vette, blijft zeer levendigde prijs der biggen en dragende varkens gaat gestadig vooruit. Dat"men goede prijzen verwacht kan hier uit blijken, dat een Geldersch landbouwer 30 biggen in voorkoop verkocht f 10 per stuk, te leveren over tien weken. De Engelsche markt was tamelijk. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 71 k 72 ct., 2de kwaliteit 59 k 6-3 ct., vette kalveren 58 59 ct., vette var kens 52 a 54 ct., voor Engeland, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 130 f 215, neurende f 110 k f 190, guste f 150 f 190, pinken f 40 f 80, kalveren f 13 k f 28 biggen f6.— f8,25, drachtige zeugen f 44 f 50, drachtige gelten f 31 f 40, schot telingen f 18 f 24, schapen f 15 f 25, luxe-paarden f 475 f 600, werkpaarden lsto kwaliteit f 300 f 420, 2e kwaliteit f 190 f 255, twee-en-een-halfjarige f 140 A f 210, anderhalf] arige f f per stuk. HEUSDEN. Met het oog op de te ver wachten blijde gebeurtenis, waarnaar geheel Nederland vol spanning uitziet, heeft zich ook in deze provincie eene commissie ge constitueerd, waarvan ook mevrouw Hon- coop alhier deel uitmaakt. Deze heeft, in vereeniging met mevrouw Van Everdingen en mevrouw Verhoeven Mallingré, de dames uit de gemeente op geroepen (zie advertentie in ons vorig num mer) waaraan door velen is gevolg gegeven en waarop een vaste commissie is samen gesteld voor Heusden, bestaande uit de dames reeds genoemd, die zich ten doel stelt gelden bijeen te brengen tot het aan bieden van een provinciaal cadeau; doch w'aarbij 2/3 der inkomende gelden aan Hare Majesteit zullen worden ter hand gesteld, om die volgens Haar verlangen op filan tropische wijze te besteden. Om tot dit doel te geraken is de plaat selijke commissie den steun toegezegd door de navolgende dames (in alph. volgorde) als: Mevr. Van Eggelen, mevr. Erkelens, mevr. Hilwig, mej. Honcoop, mej. Meer burg, mej. Michels, mevr. Oerlemans, mej. Vos en mej. Weijnands. Deze dames-leden zullen weldra een col lecte houden bij de ingezetenen en we dur ven ze reeds bij voorbaat algemeen eene blijde ontvangst te voorspellen; hetgeen tevens inhoudt dat ze n. o. m. met succes zullen werkzaam zijn. Kiiinenland. Nederland en Venezuela. Reuter meldt dd. 31 Januari uit Brussel De Chronique heeft dr. Paul hier ondervraagd. Dr. Paul verklaarde, dat hij over zijn bezoek aan Nederland zeer voldaan was. De regeling schiet goed op. In beginsel zijn de geschillen, die tusschen Nederland en Venezuela be stonden, volkomen bijgelegd. Venezuela komt Nederland verder tegemoet in de kwestie van het binnenloopen van (kleine?) Nederlandsche schepen in zijne rivieren. Paul zeide, dat een terugkeer van Gastro in Venezuela onmogelijk was. Hij besloot met te zeggen: Vrij zijn besloten, van een zoo ruim mogelijken geest van verzoening blijk te geven. Wij willen, dat de vroegere regeering vergeten wordt, en wenschen met de geheele wereld in vrede te leven. Het Mémorial Diplomatique van Zon dag schrijft: „De ernstige Vossische Zeitung ver telt over Castro een dwaze geschiede nis. Na regeling der moeilijkheden met de mogendheden zou de gewezen dic tator naar Venezuela terugkeeren en er het bewind weder in handen nemen. Zooals men ziet, is dit een opwarming van het verhaal van de zoogenaamde komedie, die tusschen Castro en Gomez gespeeld zou worden. „Wij kunnen aan de Vossische Zei tung verzekeren, dat zij over de Vene- zolaansche zaken geheel verkeerd in gelicht is. Indien de heer Castro het in den zin kreeg naar Venezuela terug te keeren, om er zijne macht te her krijgen, zou hij gevangen genomen, ge vonnist en terechtgesteld worden. Nog daargelaten, dat de gerechtvaardigde haat, door zijn wreedheden verwekt, de openbare justitie waarschijnlijk nog voor zou zijn." De correspondent van de N. R. Ct. te Berlijn seinde Maandag: De Vossische Zeitung verneemt van goedonderrichte zijde, dat Venezuela bereid is Nederland groote tegemoet komendheid te toonen, maar zich niet wil vernederen voor Nederland. Men gelooft daarop te kunnen vertrouwen, dat Nederland niet sterk genoeg is om een succesvolle actie, vooral niet een succesvollen landveldtocht, te onder nemen. Ook gelooft men niet, dat de andere mogendheden een krachtig in grijpen van Nederland tegenover Ve nezuela zullen gedoogen. De Venezolaansche afgezant, dr. Paul, is Zondagochtend uit den Haag naar Brussel vertrokken, van waar hij zijn reis naar Parijs heeft voortgezet. De datum van zijn terugkomst hier te lande is nog niet vastgesteld, daar deze sa menhangt met de ontvangst van de nadere instructies en volmacht, die dr. Paul bij zijne regeering heeft aan gevraagd. a. tweejarige hengsten in de provin cie geboren b. eenjarige hengsten in de provincie geboren

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2