gezellen-Bond en den Alg. Ned. Bond van arbeiders in het bakkersbenrijf. Vandaar wrijving over al of niet er kenning der organisatie. In een gehou den vergadering besloot men tot sta king. Door het personeel wordt het voor de licht slijters benoodigde brood ge bakken in de coöperatieve bakkerij Vooruit, die zonder verantwoordelijk heid, alleen tegen vergoeding van grond stoffen, hare inrichting ten dienste der organisatie openstelde. Voor de fabriek wordt gepost. Er zullen door den heer Ballintijn pogingen gedaan worden, an der personeel te krijgen, daar zijn groot ste afnemers buiten de stad wonen. Men meldt uit Amsterdam: Ongeveer de helft van het totaal aan tal loopers van hot dagblad De Co irant te Amsterdam (150 man) heeft het werk gestaakt. Reden was een loonsvermin dering, waartoe de directie besloten had in verband met de opening van een aantal bijkantoren in de verschil lende deelen der stad, waardoor de ar beidsprestatie der loopers verminderd was. De directie weigert toe te geven. Verschillende werkwilligen, waaron der vrouwen, werden door de stakers aangehouden, van hunne couranten be roofd en mishandeld. Ook was er voor verschillende bureaux der Courant een massa volk op de been. De politie te Nijmegen heeft dezer dagen naar Amsterdam overgebracht een vijftienjarig meisje, dat van den heer B., aldaar, bij wien zij dienstbode was, f1200 had ontvreemd. Zij werd te Nijmegen door de recherche aangehouden bij een bioscoop-voorstel ling, waar hare handelingen bewezen, dat zij over een ruime beurs beschikte. Zij was nog in het bezit van ruim f1080, meerendeels bankpapier. In een volkslogement had zij verschillende gouden en zilveren sieraden en nieuwe kleedingstukken geborgen, welke zij te Amsterdam en Nijmegen had gekocht. Dolhain en Welkedraedt overstroomd heeft. Alle treinen van en naar België hebben groote vertraging. Te Alix le Provence zijn Dinsdag ongeveer 4000 menschen voor de ge vangenis samengeschoold, om tegen de begenadiging van twee ter dood ver oordeelde Fransche moordenaars te pro- -^eteeren. Een gedeelte van de menigte trachtte de gevangenis binnen te drin gen, om de moordenaars te lynchen. De politie en de troepen moesten de menschen terugdrijven. Uit Uesküb wordt gemeld, dat blij kens officieels berichten de aan de grens «taande geregelde Bulgaarsche troepen van hunne regeering menilietbommen hebben ontvangen, waarover men in Turksche kringen zeer verbitterd is. Bij Kratovo moeten Bulgaarsche ben den het Turksche gebied zijn binnen gedrongen. Troepen zijn tegen hen af gezonden. Watersnood in Duitschland. De plotseling ingevallen dooi, kort nadat het in de bergen zwaar gesneeuwd had, en slagregens hebben bergstroom pjes, door wier bedding men waden kon, in enkele uren tijds met 4, 5 meters doen wassen, het water buiten de oevers laten treden en in tal van Duitsche steden en dorpen watersnood veroor zaakt. De Duitsche kranten hebben ko lommen telegrammen over de verwoes ting. En er zullen nog veel meer be richten komen, nadat de allerwegen afgesneden gemeenschap hersteld zal zijn. Om met het Westen te beginnen: Te Eupen, in de Rijnprovincie, liep Woensdagavond de heele bovenstad onder door het water, dat in een brui senden stroom van de bergen afdaalde. Vele gebouwen, onder welke het groote postkantoor, werden volkomen afgesne den. Tusschen beneden- en bovenstad was weldra alle gemeenschap anders dan te water onmogelijk. De electrische centrale van de Westduitsche buurt spoorwegmaatschappij te Preyermühle moest hare machines stil zetten, omdat heel de fabriek overstroomd werd. Het gevolg was, dat de trams van Wermels- kirchen over Remscheid naar Lennep bij Dusseldorp den dienst moesten sta ken. Volgens een bericht uitSchwerte, staat het geheele Roer-dal onder water en is men er beducht voor een herha ling van den watersnood van 1890. Bij Hennef in de buurt van Schwerte werd gisterenmiddag een kudde schapen door het water verrast. Van de 700 stuks zijn er een groot aantal omgekomen. De dalen van de Wied en de Au bach taan ook blank. Verscheidene bruggen '.ijn ingestort en fabrieken staan onder water. Tusschen Neuwied en Fahr is de brug over de Wiedbach en tusschen Engers en Bendorf de brug over de Sayn ingestort. Het doorgaande spoor wegverkeer aan den rechter Rijnoever zal dientengevolge weken lang verbro ken zijn. Treinen uit Keulen gaan niet verder dan Fahr, en treinen uit Frank fort niet verder dan Bendorf. De snel treinen worden langs den linker Rijn oever geleid. Uit Hagen: De Lenne, Vollme en Roer wassen schielijk. De groote weg van Hagen naar Wetter staat gedeel telijk blank, en het tramverkeer is ge stoord. De gemeentelijke electriciteits- fabriek is door water omringd. In Dortmund heeft de brandweer een gezin, dat dreigde te verdrinken, van de tweede verdieping moeten halen. De Emscher, Lippe en Sesecke hebben eene groote oppervlakte lands over stroomd. Volgens een telegram uit Kassei, is de nieuwe groote spoorbrug over de Edder bij Edderbrighausen weggerukt. De frabrieken staan stil. Een houtzagerij is vernield, de brug over de Werra bij Hoheneiche is ingevallen en de ge meenschap met Kassei is dientengevolge verbroken. Bij Heiligenstadt vloeien de Leine en Geisleden tot een bruisenden stroom van een paar honderd meters breed te zamen, die de stad onder water zette en een zware steenen brug ver nielde. Uit München is een afdeeling genie-soldaten naar Götti ngen >n tboden, om de overstroomde stad hulp te bren gen. In de straten van Karlshafen staat het water een meter hoog. In het hertogdom Brunswijk is het verkeer op verschillende plaatsen ook ontredderd. O. a. is een spoorbrug over de Nathe ingestort en de spoordijk bij Godelheim ondermijnd. De treinen moe ten een omweg maken. In Baden is het al niet veel beter. Tusschen Weinheim en Fürth is de dienst van den spoor door het Odenwald gestaakt. Te Birkenau heeft men de menschen uit laag gelegen huizen langs ladders moeten redden. Uit allerlei plaatsen van het Thuring- sche Woud is naar Erfurt geseind, dat •^r watersnood was. Volgons bericht uit üllmusen, was de Unstrut 4.40 M. ►ssen en had zij al het omliggende d ouder water gezet. Tusschen Lauschau, Sonneberg en K iourg is de spooilijn overstroomd en veel vee verdronken. Ook het Saksische Voogdland heeft zwaar te lijden. Te Plauen zijn kamers en kelders van huizen, die tegen de hellingen van de bergen aangebouwd zijn, ondergeloopen. In het zoogenaamde Harenloch drukte het water den achter muur van een huis in, zoodat alles verwoest werd. Een meisje van negen jaar verdronk en een jongen van der tien werd zwaar gekwest. In de huizen stond het water een paar voet hoog. Men moest soldaten te hulp roepen. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 6 Februari. Bij Kon. besluit van 2 dezer is herbe noemd met ingang van 25 dezer tot bur gemeester der gemeente Nederhemert, F. W. baron Van der Borch van Vorden. Naar wij vernemen worden van de zijde onzer gemeente pogingen aangewend om van den Minister van Financiën te verkrijgen, dat voortaan evenals vóór 1877, het registratiekantoor alhier zal gevestigd worden. Sinds dien tijd zijn de belangen van de standplaats, ook ten opzichte van de Do meinen gewijzigd; terwijl vermoedelijk Heusden de enkele hoofdplaats van een kantoor in Nederland is, die niet tevens als residentie voor den Ontvanger is aan gewezen. Wij brengen hulde aan het terstond op treden van ons gemeentebestuur, nu een nieuwen ambtenaar daarvoor weldra zal worden benoemd, en hopen dat dit pogen niet vruchteloos zal zijn. Het nut om in ons blad te adver- teeren werd dezer dagen weder aangetoond. De landbouwer Stoffels, die Heusdem met ter woon eerlang gaat verlaten, bood te koop zijn woonhuis in de Putterstraat, eene daarnaast staande woning met tuin en een perceel bouwland onder Herpt. Hij had alles doen taxeeren en verkreeg de prijzen door hem vastgesteld. Van de koopers Ant. van Rijswijk, voor het woonhuis, de Gouw, voor het nevengebouw en J. van Gameren te Herpt voor het bouwland. WERKENDAM. Tot ambtenaar van het Rijks-opvoedingsgesticht te Doetichem is benoemd onze dorpsgenoot H. van den Heuvel Jz. Eergisteravond hield de werklieden- vereeniging „Eendracht" in de Nutszaal haar feestavond ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Nadat een paar stukjes op piano en viool waren ten beste gegeven, nam de voorz. het woord. Hij herinnerde aan het ontstaan der vereeniging op initia tief van J. Vogel, die tijdelijk alhier werk zaam was, aan het doel waartoe ze werdt opgericht, aan het aandeel dat de heer J. J. van Tienhoven van den Bogaard aan het in stand houden en haar bloei had ge had en aan de vorige voorzitters C. Buur man en Van Wendel de Joode om te ko men tot het tegenwoordige bestuur, dat hij dank bracht evenals de leden voor de krachten aan den bloei der ver. gewijd. Door bemiddeling van de heeren Meijer en Sigmond waren van de donateurs en donatrices genoeg gelden ontvangen om feest te vieren, waarvoor de voorz. allen dank bracht. Ieder lid werd onthaald op een half fleschje wijn, sigaren en later nog van de aanwezige donateurs op een fleschje bier, welk voorbeeld het Bestuur navolgde, ter wijl den geheelen avond door een gezel schap uit Rotterdam zorgde dat niemand zich een oogenblik verveelde. Hieronder het programma 1. Marsch Uncle Sammy. (Viool en piano.) 2. Ouverture Dichter und Bauer, id. 3. Mej. Clementina. Chanteuse légère. 4. De heer Lion. Holl. Karakter-Komiek. 5. Duo Wery, de koddigste en leukste Duettisten van den tegenwoordigen tijd. 6. Trio Estella, 2 dames, 1 Heer. Electro musical en klokkenspelers. Groot succes! 7. Marsch, voor piano en viool. 8. De heer Bernhard. Modern Jongleur en Imitateur. Lachen Lachen 9. Delefantina. Verrassende evolutiën op het Telefoondraad met gedresseerde duiven en apotheose. 10. De heer Lion. Coupletzanger en Hu morist. 11. Mej. Julie. Chanteuse transformation. 12. De huiselijke twist of de kwaadaar dige schoenmaker. Kluchtige operette door 4 artisten. De Landbouwvereeniging „Werken dam en omstreken" heeft aanbesteed de levering van 60.200 K.G. Chilisalpeter voor f 11.23, levering 16 April en 22.550 K.G. Chilisalpeter voor f 11.24, levering 23 Fe bruari. Voorts 338.850 K.G. superfosphaat 14% voor f 2.31, 48.300 K.G. superphos- phaat, 18% voor f 3.10; 8.500 K.G. am moniak superphosphaat voor f 6,94; 7.150 K.G. Patent-kali voor f 6.025.500 K.G. kaïniet voor f 2.22 7.200 K.G. Peru Guano voor f 8.30 en 5000 K.G. Luiksche kluit- kalk voor f 0.95, alles per 100 K.G. bruto. Levering der laatste partijen vóór of op 28 Febr. Voor onkosten enz. wordt 3 cent per baal in rekening gebracht voor hoe- hoeveelheden van 1000 K.G. en daarboven. SLEEUWLJK. Voor de loting der Na tionale Militie hebben zich alhier 23 per sonen aangemeld. Aan het hulppostkantoor alhier, is in de maand Januari iu de Rijkspostspaar bank ingelegd f 1276,25 en terugbetaald f 281,90. Voor de zeemilitie hebben zich al hier vóór 1 Februari 2 lotelingen aange meld. Door het hulptelegraafkantoor zijn gedurende Januari 32 telegrammen ver zonden of ontvangen. 6 Gesprekken werden per telefoon gevoerd. NIEUWENDIJK. Woensdagavond her dacht de Jongelingsvereen. „De Zaaier", feestelijk haar 17-jarig bestaan. Ondanks het verschrikkelijk weder waren de meeste begunstigers aanwezig. Slechts twee afge vaardigden uit Almkerk en Sleeuwijk, had den er een nat pak voor over. Het fee3t werd op gebruikelijke wijze gevierd, 't Verslag van den Secretaris ver meldde dat de Zaaier 22 leden telt en 50 begunstigers heeft, de bibliotheek bevat 548 boeken. De leden gaven voordrachten, samen spraken en een 4-tal opstellen ten beste, waaruit bleek dat ze hun tijd nuttig be steden. Aan 't slot dankte de Voorz. L. Bran derhorst de aanwezigen voor de betoonde belangstelling en medewerking voor 't wel slagen van dit feest, waarna 't samen zijn op gebruikelijke wijze werd gesloten. WIJK, c.a. De raad heeft aan de fanfare- en zangvereeniging vergunning verleend tot het houden van uitvoeringen in het gym nastieklokaal der openbare Bchool. Wegens vermeerdering van het aan tal schoolgaande kinderen zal de Raad zich genoodzaakt zien tot aanstelling van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school te Wijk. De gemeenteraad, opnieuw de regeling der onderwijzerssalarissen behandelend, stelde thans overeenkomstig het verlangen van Ged. Staten de jaarwedden der hoofden van scholen te Wijk en te Aalburg vast op respectievelijk f100 en f50 boven 't wettelijk minimum, terwijl aan de onder wijzeres te Wijk f50 werd toegekend voor handwerkonderwijs buiten de gewone school uren. VEEN. De rekening van het algemeen armbestuur bedragende in ontvangst f692,45 en in uitgaaf f 669,49 sluitende alzoo met een batig saldo van f 22,96 is door den raad in zijne vergadering van 3 Febr j.l. met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer J. A. van Rijswijk, onder wijzer aan de openbare school alhier, werd in dergelijke betrekking benoemd aan de openbare school te Wassenaar. Hoewel wij hem ongaarne zien vertrek ken, wenschen wij hem veel geluk opzijn nieuwe standplaats. Vrijdagmorgen circa half vijf werd op het onverwachs de klok geluid en was er brand uitgebroken bij het gezin van den arbeider V. Aan blusschen viel niet te denken, zoodat met groote moeite de bewoners zich konden redden. Door het flink optreden van de brandweer kon de woning van dr. S. gespaard blijven. De afgebrande woning toebehoorende aan den landbovwer T. is geassureerd en werd door 3 gezinnen bewoond, waarvan slechts een inboedel gedeeltelijk gered werd. Deze week hadden een 3-tal jongens bij verschillende ingezetenen de aardigheid om de tonnen welke met regenwater gevuld waren omver te gooien. Naar men verneemt, zouden ze bij een ingezetene op heeterdaad betrapt zijn en zullen ze deze flauwe grappen voortaan wel laten, daar de gemeenteveldwachter met het gebeurde in kennis werd gesteld. DUSSEN. Ds. de Jonge uit Sleeuwijk zal a.s. Zondagmiddag voor de Geref. ge meente optreden. Op vereerend verzoek heeft mevrouw Gobius du SartKunzlie het presidium aanvaard van de afdeeling voor 't inzamelen van giften voor 't huldeblijk aan H. M. de Koningin. Een comité wordt spoedig ge vormd om de gaven daartoe in ontvangst te nemen. WAARDHUIZEN. In de Geref. kerk zal Zondagmiddag optreden ds. Goedbloed uit Nieuwendijk. AALBURG. Door den heer ds. Pauwe, predikant te Bennekom is voor het beroep bij de Ned. Herv. gemeente van Aalburg en Heesbeen bedankt. Rtinnenland. In de Dinsdag gehouden zitting der Eerste Kamer werd aangevangen met de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting. De heeren Laan en Stork hoopten dat bij de aanstaande verkiezingen de geloofskwestie niet op den voorgrond zal worden gebracht en het kabinet een economische actie zal voeren. Laatstgenoemde was in de gegeven omstandigheden tevreden met het te genwoordig kabinet, waarvan hij appre cieerde dat het de christelijkheid niet haeft vooropgesteld. Deze spreker verdedigde uitvoerig de vrij-liberale partij tegen het verwijt te zijn een partij van egoïsten, die een conservatieve, reactionaire bourgeois- politiek voeren. De heer Van Velzen bepleitte be spoediging der ouderdomsverzekering. De heer Woltje betoogde uitvoerig dat in de verhouding van het individu tot de gemeenschap het zwaartepunt gelegen behoort te zijn in de ordon nantiën Gods. Dit geldt zoowel het so ciale als het politieke leven. De heer Van Leeuwen was niet zeer gerust omtrent den finantieelen toe stand. Hij betoogde dat onze jaarlijk- sche amortisatie van 4millioen,bij een schuldenlast van 1100 millioen, onvol doende was en achtte met minister Kolkman blijvende versterking der mid delen noodig. De Limb. Koerier meldt, dat minister Regout, bij de audiëntie te Maastricht verleend aan de K. v. K. en F. mede deelde, dat bij zijne beëediging als minister door H. M. de Koningin, een der eerste uitingen van H. M. was de uitdrukking van haar vreugdevol ver trouwen, dat door dezen minister het zoo belangrijke Maas vraagstuk met kiacht zal worden ter hand genomen. Naar wij vernemen is door het hoofd bestuur van den Alg. Ned. Typografen bond besloten, een adres te richten tot den minister van landbouw, houdende verzoek wijziging te brengen in het ontwerp van den alg. maatregel van bestuur, bedoeld bij art. 4 der Arbeids wet, om n 1. een keuring verplicht te stellen voor hen die bij de typografie zullen worden opgeleid. Het hoofdbestuur van de Nederland- sche Onderwijzers Propaganda-Club voor drankbestrijding heeft besloten, een a Ires te richten aan de Tweede Kamer, met het verzoek, niet in te gaan op het voorstel der regeering tot verhoo ging van den accijns op het gedistil leerd. Rechercheurs hebben te Rotterdam aangehouden een boerenzoon en een boerenknecht, beiden te Den Bommel woonachtig. Zij zijn naar het huis van bewaring gebracht en worden verdacht do daders te zijn van den eenige weken geleden te Melissant gepleegden diefstal van ongeveer f 9000. Ten huize van een bloedverwant te Rotterdam is eenig bankpapier, waaronder een bankbiljet van f 100, dat bijzonder kenbaar is, in beslag genomen. Ook heeft de juttitie te Den Bommel een huiszoeking ge daan. Het „Centrum" meldt Hermanus Leenders, de beruchte en gevaarlijke Limburgsehe dief, die uit het krankz-nnigengesticht te Venray wist te ontvluchten, vertoeft thans te Moresnet. Hij moet er gastvrijheid ge nieten van een ouden kennis, een ze keren M., die jaren geleden in een dorp onder den rook van Maastricht, een volks logement exploiteerde, waar destijds Leenders veel verblijf hield. Naar dat logement, onder Heer gelegen, richtte Leenders dan ook eenigen tijd geleden zijn schredenhet logement is er nog, doch heeft thans een anderen eigenaar. Leenders moet ook twee dagen gelogeerd hebben te Gulpen, in een bij de politie en justitie niet bijster hoog aangeschre ven volkslogement. De politie, die van het verblijf van Leenders aldaar op de hcogte werd gesteld, kwam te laat om hem te arresteeren. Zoo heeft Herma nus Leenders al stelende heel Limburg doorgetrokken, om in het „neutrale" Moresnet zich veilig te wanen. Volgens de 's-Hert. Ct. is hij te Serang (België) gearresteerd. Door de rijksveldwachters A., te Beesd, K., te Rumpt, en den jachtopziener R., te Mariënwaard, werden in den nacht van Maandag op Dinsdag stroo- pers jagende gevonden te Mariënwaard, Zij zetten deze na, doch een dei stroo- pers schoot op den veldwachter A. en trof hem aan arm en beende ander mikte op K., doch het schot miste. Het gelukte de politie één strooper, Kr. uit Tricht, te arresteeren. Diens broeder ontvluchtte, maar ook hij werd, na reeds thuis te zijn geweest, gearres teerd. Dinsdag werden beiden naar Tiel vervoerd. Woensdagmorgen hadden weer arres taties van stroopers uit Beesd plaats. Drie zitten thans te Tiel, waar er nog vier verwacht worden. Het personeel der broodfabriek van de firma Ballintijn te Dordrecht (20 man) heeft Donderdagavond den arbeid niet hervat, naar aanleiding van het arbeidscontract. De patroon had dit aangeboden en wilde wel met zijn ge zellen er over onderhandelen, doch niet met de besturen van de Chr. Bakkers Deze dagen heeft een Hollandsche familie uit een Geldersche gemeente aangeboden een kind dat ouderloos geworden is tengevolge van de ramp in Zuid-Italië, aan te nemen. Vanwege de Italiaansche regeering is evenwel bekend geworden dat op aanbiedingen uit het buitenland om dergelijke wezen te verzorgen, geen acht geslagen kan worden. Uit Rotterdam wordt geschreven: De smid C. J. Z., een man van 31 jaar leefde al geruimen tijd buitenecht met vrouw J. C. G., die gehuwd is met J. F. K., die haar verliet. Het laatst woonden beiden in de Bokelstraat no. 8 alhier. Een week of zeven geleden geraakte de smid zonder werk en ging zij uit wasschen om voor beiden den kost te verdienen. Dit ging een paar weken goed, maar toen kreeg hij argwaan en beschuldigde haar, dat zij zich ook met andere mannen ophield. Tot huiselijke twisten gaf dit aanleiding en zoo beslo ten beiden in het laatst der vorige week het huisraad dat er was te ver- koopen en de opbrengst te deelen. Zoo gezegd, zoo gedaan. De smid C. J. Z. vertrok daarna naar Delft, waarheen vrouw J. C. G. beloofde hem te zullen volgen, hetgeen zij even wel niet deed. Donderdagavond is daarop de smid uit Delft hier teruggekeerd om haar op te zoeken. Na in de Bokelstraat hier en daar geïnformeerd te hebben, trof hij haar omstreeks half elf uren aan in het bierhuis van A. L. in de Weenastraat en knoopte een gesprek aan. Bij het onderhoud dat volgde, weigerde zij pertinent met hem mede te gaan, hetgeen de drift van den smid zoo opwekte, dat hij haar met zijn knipmes een paar steken in den rug toegebracht. Gillende vluchtte de vrouw de straat op. Hij haar na en vlak voor het bierhuis bracht hij haar nog eenige steken toe, waarouder een in den hals, die een levensgevaarlijke verwonding veroorzaakte. Dan zijn mes wegwerpende, nam hij de vlucht. De hevig bloedende en bewustelooze 31-jarige werd van ne straat opgenomen en gebracht naar het ziekenhuis waar zij te kwartier voor tweeën, is overleden, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Zij heeft in rug en hals tien steken gekregen. De dager meldde zich geheel vrij willig aan en legde een volledige be kentenis af. Dezer dagen werd op Ouden Scheve- ningschen Weg te 's-Gravenhage een inbreker, in het beziz van een pak lijf goederen, aangehouden. Na een uitge breid onderzoek bleek, dat de aangehou den persoon ingebroken had in de villa De Vlierkleur aan het Frankenplein, waar de dief door het indrukken van een ruit was binnengekomen. De eige naar, die met zijn familie naar Italië op reis is, had op de tafel, voor de hand liggende, een briefje achtergelaten, met 2 rijksdaalders er bij. Op het briefje werden de eventueele inbrekers met dit geld tevreden gesteld en verzocht verder den boel intact te laten en niet te beschadigen. De geldstukken waren

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2