et Land van tteusdeD en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Ibrahim van Soepsa Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2813* Woensdag 17 Februari. 1909. FEUILLETON. Ihm VAN ALT^ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Wanneer men zoo in het dagelijksch leven eens nauwkeurig rondkijkt, dan kan men opmerken, dat de mensch in de meeeste gevallen al heel roekeloos met zijn gezondheid omspringt, 't Is, als heeft het bezit van een goede ge zondheid absoluut geen waarde. De meeste mensehen beschouwen rijkdom alleen als het ideaal van geluk, maar hunne gezondheid, den goeden staat van hun lichamelijk huis achten ze geen ernstige aandacht waardig. Veel geld bezitten, goud, zilver en edel gesteenten, dat is het toppunt hunner wenschen. Niemand weet of beseft, welke schat hij bezit in een goede gezondheid, vóór hij ziek is geweest. Iemand, die gedu rende zijn geheele leven niet met ziekte te maken heeft gehad, zal zich nooit een goed oordeel kunnen vormen over de groote waarde der gezondheid. Der gelijke menschen komen echter in onzen modernen tijd zoo goed als niet meer voor. Ieder heeft in meer of minder mate al eens kennis gemaakt met dien toestand, welke afwijkt van het nor male. En daarom is het eigenlijk zeer verwonderlijk, dat, terwijl de bescha ving het menschdom in zooveel opzich ten, door uitvindingen, etc., heeft voor- uitgebracht, de zorg voor de gezond heid bij den mensch afzonderlijk zoo primitief is gebleven. De beschaving heeft den mensche- lijken geest ontwikkeld; daaraan zijn te danken de reusachtige vorderingen, die industrie en wetenschap in den laatsten tijd hebben gemaakt, doch zij schijnt te hebben vergeten, den mensch te wijzen op de gevaren, die aan die nieuwe ontdekking kleven voor de ge zondheid. Er wordt nog steeds te vaak over het hoofd gezien, dat de nieuwe tijd met zijn stoom en electriciteit aan de menschelijke machine zeer hooge eischen stelt, om den strijd om het bestaan vol te houden. Alleen de alge- meene gezondheid, en dit is voorzeker niet gering te schatten, is door maat regelen, welke de stand der heden- daagsche hygiene eischte, veel verbe terd door wetten op besmettelijke ziek ten, op het bouwen van woningen, vaccinatie, arbeids- en ongevallen wet geving, etc. De persoonlijke hygiene, of duide lijker gezegd, de zorg voor persoonlpke Noch de tranen zijner troostelooze moe der, die over beider lot bedroefd was, noch de beden zijner door smart verteerde zuster waren in staat den heldhaftigen knaap van zijn besluit af te brengen. Ibrahim bleef onwankelbaar. Nu besloot men een wijze te roepen en hem het plan van Ibrahim mede te deelen. De wijze een grijsaard, die veel in zijn leven gezien had hoorde het besluit, zag daarop den knaap in stomme verbazing aan en sprak: „Mijn zoon, Allah zal u het eeuwige rijk en de zaligheid in een nieuw leven deel achtig doen worden 1 Ik stem er in toe u in plaats van uwe zuster te brengen. Allah zal mij dit bedrog vergeven. Maak u dus gereed, mijn zoonnog heden moet ik u naar den Vorst vergezellen. Moge Allah, in zijne eeuwige barmhartigheid, den geest van onzen Vorst met zijn licht bestralen 1 Amen amen 1" Dit zeggende, vertrok hij. In alle treurigheid werd nu Ibrahim in vrouwenkleeren gestoken, terwijl zijne moe der met wezenlooze blikken dit schouwspel zat aan te staren. Chmizi voorzag haren broeder van alles en schonk hem haren zegen op zijn vreese- lijken tocht. Glimlachend troostte de knaap zijne zuster, zooveel hij kon, tot eindelijk een met twee sterke paarden bespannen wagen naderde, die op het huis toereed en weldra stil hield. Ibrahim sprong er in. gezondheid is echter nog zeer achterlijk. Gaan we eens na, hoe het er mee staat. De kleeding, welke wij dragen, is niet gemaakt in overeenstemming met de functiën van ons lichaam, ze is of te zwaar, of te dik, of onpractisch. Yeelal werkt ze belemmerend op de functie van onze huid en van andere inwendige organen, ze werkt verzwak kend, door ons vatbaar te maken voor de verschillende afwisselingen der tem- peratuurs-gesteldheid. Wat zijn niet vaak onze voeten in onmogelijk gevorm de schoenen gewrongen, Welke gevaar ten van hoeden heeft de mode onze dames niet bezorgd, onpractischer kon het al niet. Ook de voeding is niet veel beter een groot deel onzer medemeuschen weet niet hoe ze zich voeden moet. Men eet, totdat men een gevoel krijgt, dat de maag vol is. Maar wat men eet, of hoe men eet, dat komt er niet op aan. Hoeveel vrouwen zijn er, die voor het huisgezin een smakelijk mid dagmaal kunnen bereiden Ze zijn met een vergrootglas te zoeken. En dan liefst zoo weinig mogelijk geld besteden aan het voedsel. Dat komt er immers minder op aan, een mooi kleed of een borrel js veel gewichtiger. Hoeveel mannen zijn er, die eiken middag hun „hoognoodigen" bitter moeten hebben, terwijl dat „vervelende" eten thuis maar op de een of andere wijze moet worden beperkt. De geheele levenswijze is tegenwoor dig onnatuurlijk geworden. Men maakt van den nacht dag. Terwijl de dieren volgens de natuurwet, met het opkomen der zon opstaan en met het ondergaan gaan slapen, heeft de moderne mensch de rollen bijna omgekeerd. Hij staat veel later op, en door het uitstekende kunstlicht, gaat bij ook veel later naar bed. Yan natuur heeft de beschaaf le mensch schijnbaar een innigen afkeer, hij is door de vooruitgang een kunst product geworden, dat echter blijk geeft in vele gevallen niet opgewassen te zijn tegen de eischen die de moderne tyd stelt. Men komt, wanneer men al deze din gen overdenkt, tot de conclusie, dat de mensch ontaardt. En werkelijk zijn er dan ook teekenen daarvan te vinden, b.v. het veelvuldig voorkomen van kort zichtigheid, tandz;ekten enz. Ook het voortplanten van den mensch wijst op degeneratie. Er dienen derhalve maat regelen genomen te worden tegen dezen Moeder en zuster deden hem uitgeleide, als toog hij grafwaarts, en het gansche dorp, onder droefheid gebukt, beweende den moedigen knaap, die zoo spoedig het leven zou derven. III. De, als naar gewoonte, wreede en gruw zame Vorst was dien dag nog boosaardiger. Met ongeduld verbeidde hij het nieuwe slachtoffer, om zich in zijn geliefkoosd ge not te vermeien. Toen Ibrahim in vrouwenkleeren voor Eubok verscheen, stond deze bij dien aan blik getroffen De lichaamsgroei had het ronde, frissche gezicht van den knaap nog ongerept gelatenzijne zachte, heldere oogen blikten recht en onbeschroomd voor zich uit, terwijl zijn blank en eenigszins bruin gelaat gezondheid en moed ademde. Hou ding en uiterlijk waren opmerkelijk schoon. Geen wonder dan ook, dat er een spoor van medelijden in het wreede hart des heerschers ontwaakte. Maar dat duurde slechts kort en een oogenblik later flikker den zijn oogen opnieuween nog fellere bloeddorst bestormde zijn gemoed bij het zien van dit schoone, jonge meisje, en met een woesten lach beval hij het slacht offer in den noodlottigen kring te brengen. Onbevreesd ging Ibrahim naar binnen en vatte post, in afwachting van wat vol gen zou. De krijgslieden, die den Vorst omringden en even ruw waren als hun gebieder, wacht ten met spanning het oogenblik af, waarop het wreede schouwspel zou beginnen. Er klonk trompetgeschal en een reus achtig paard stormde in wilden galop den circus binnen. Zijne oogen waren met bloed beloopen, een bloedig schuim bedekte zijn mond; de sterk gezwollen neusgaten sche nen vlammen te spuwen, en zoo vreeselijk achteruitgang. Hoe? Bij de minder beschaafde volken van Indië werd degeneratie tegengegaan, door zwakke en misvormde kinderen te dooden of aan krokodillen over te laten. Zoo werd voorkomen, dat misvormde, zwakke individuen voortplantten. Heden wordt nog vaak de meening voorgestaan dat in landen met groote kindersterfte, de bevolking krachtig is, daar van de pasgeborenen de zwakke sterven, de krachtigen opgroeien. Ook wordt aange nomen, dat in landen met hoog sterfte cijfer onder de zuigelingen, het sterven in oudere jaren minder voorkomt. Door talrijke onderzoekingen zijn deze mee- ningen echter niet bewaarheid. De sterfte in het latere leven bleek veel meer afhankelijk van het voorkomen van epidemiën van besmettelijke ziekten, terwijl de groote sterfte onder de zui gelingen het meest afhangt van de wijze van opvoeding. Yooral juist de opvoeding blijkt een machtige factor in den strijd tegen de ontaarding door den modernen tijd. De opvoeding van den zuigeling en van het grootere kind is gebleken van enorm gewicht te zijn voor den lateren leeftijd. Fouten, daarin begaan, mogen niet direct zicht baar worden, het euvel wreekt zich al te zeer op lateren leeftijd en is door geen enkel middel te verbeteren. Het staat vast, dat de volwassen mensch, wanneer hij de nadeelen van den strijd om het bestaan heeft ondervonden, zich door het scheppen van betere omstandigheden, door natuurlijker levens wijze, door vermijding van allerlei misbruiken, tamelijk wel kan herstellen, maar even zeker is het, dat de opvoeding, verstandig en met overleg begonnen, aan het kind veel meer kans geeft, om de schadelijke omstandigheden, ontstaan door de vlucht, die de bescha ving heeft genomen, weerstand te bieden op lateren leeftijd. Dat ouders, wanneer hun eenmaal het grootbrengen van kinderen wordt toevertrouwd, innig doordrongen worden van de waarde eener goede opvoeding, dat zij beden ken, dat een krachtig gestel, een goede gezondheid meer waarde voor hun nageslacht heeft dan alle schatten der aarde. mijnwerkers onder een instortende stel ling zijn bedolven. Tot negen uur 's ochtends had men vier lijken te voor schijn gehaald. Volgens een bericht uit de stad Mexico heeft de vulkan Colima, in den staat Jalisco, met luide ontploffingen groote hoeveelheden heet zand uitgestooten, waardoor de planten dopd gingen. Geen menschenlevens gingen verloren. Twee gemaskerde struikroovers heb- j ben den trein van Denver naar Rio Grande bij Fort Locau aangehouden en den stoker en machinist gedwongen, j hun de zakken met aangeteekende stuk ken aan te wijzen. Zij plunderden die en losten vijftig schoten, om de passagiers vrees aan te jagen. Niemand weid gekwetst. De po litie is de roovers op 't spoor. Zware sneeuwstormen woeden in het geheele noordelijk en centraal gedeelte van Spanje. In twintig jaren heeft men zoo'n strengen winter niet gekend. Uit Lango in Aragon wordt bericht dat personen en vee door uitgehongerde wolven zijn aangevallen. De bevolking heeft klopjachten georganiseerd. De spoorweg zoowel als de telegraafverbin dingen zijn in alle richtingen gestoord. Telegrammen van kustplaatsen maken ook melding van zwaar weer. De sneeuwval in Bilbao en San Se- bastiaan gaat met zwaar donderweer gepaard. De dorpskerk in Arrancudiaga in de nabijheid van Bilbao is door den bliksem getroffen en gedeeltelijk ver woest. In de Pruisische provincie Saksen is de Elbe weer buiten hare oevers getre den. De stad Werben stond gisteren 3 M. onder water. Het dorp Dobbrun was geheel overstroomd. Te Iden zijn veel hoornvee, schapen en varkens ver dronken. In Rohrbeck, dat geheel door het water omringd i3, heeft men niets van de levende have kunnen redden. Duizenden runderen, paarden en var kens, vele hooibergen en stroobossen zijn daar door het water weggevoerd. Buitenland. Reuter meldt, dat in een mijn te Friedenshütte in Opper-Silezië, in den nacht van Zaterdag op Zondag zeven was de aanblik van bet dolle dier, dat zelfs de ruwe Circassiscbe ruiters sidderden. Niet zoodra had bet paard zijn slacht offer gezien, dat kalm in het midden van den circus stond, of het kromde den nek en stormde woedend op Ibrahim los. Maar bliksemsnel week deze ter zijde, zoodat het dier met alle kracht tegen de schutting vloog. Toen liet het een wild gehinnik hooren en wierp zich met nog grooter woede op den jongeling. Met belangstelling hadden de Vorst en zijne lijfwacht den eersten aanval gadege slagen, en de moed van het meisje trof hen. Maar ook de tweede maal miste het paard zijn doel en trof de schutting met zooveel kracht, dat het op de voorpooten viel en die tot bloedens toe verwondde. Het dier stiet een klagenden kreet van pijn uit, doch stond weder op en rende hinni kend ten derde male op den jongeling af, die kalm en vastberaden den aanval af wachtte. Op hetzelfde oogenblik, dat het paard zich gereed maakte hem te verscheuren, deed Ibrahim een vluggen sprong en ver scheen op den rug van het dier, dat, niet gewoon aan stervelingen, driest genoeg om zijn rug aan te raken, geheel suf was van verbazing. In een oogwenk was het paard stil en besluiteloos wat te doen. Snuivend en met vonkelende oogen stond daar, mid den in den circus, het krachtige volbloed paard; en op zijn rug zat een meisje met kalm en zachtzinnig uiterlijk. Geen enkele spier op haar schoon gelaat vertrok, en het scheen dat zij met het paard was saam- gegroeid. Met bewondering aanschouwde de Vorst de aanvallige en stoute rijdster. Zulk eene had hij nog nergens ontmoet. Een ander gevoel ontwaakte in zijn binnenste, wel niet van medelijden, maar toch zachter en Vrijdagavond is in een hospitaal in Londen Paul Hefeld, de bandiet die onlangs in Tottenham samen met Jakob een zak met geld roofde en twee men schen doodschoot, overleden aan de schotwond die hij zich zelf in het hoofd toebracht, toen hij zag dat ontvluchten onmogelijk was. Zoo is hij aan den strop ontkomen. Jakob schoot ziGh, zoo men weet, zelf dood of werd door een schot van de politie gedood. Het Petersburgsche dagblad Nowoje weeker dan te voren. Hij wilde spreken maar kon niet, als ware hij betooverd door die zonderlinge verschijning. De soldaten der lijfwacht keken vrees achtig hunnen Vorst aan. In hunne ver harde gemoederen was eveneens de ruwheid vervangen door een gevoel van eerbied en bewondering en Euboks besluiteloosheid verwonderde hen. Dan eensklaps beefde het paard over zijn geheele lichaamsprong, snel als de gedachte, over de schutting en rende in vollen gallop de steppe in. Voor het eerst van zijn leven verbleekte de Vorst. „Grijpt hem, grijpt hem!" brulde hij woedend tot zijne krijgslieden, niet minder ontzet dan hij. Allen haasten zich dat bevel uit te roeren. Doch wat vermochten hunne paarden in een wedren tegen dit razend voorthollend dier? Het vloog over de steppe, raakte met zijne hoeven nauwelijks den grond en was weldra uit het oog verdwenen. Toen zij den Vorst berichtten, dat zij het paard onmogelijk konden vangen, verloor hij geheel het verstand. Hij wierp zich ter aarde, scheurde de kleeren van zijn lichaam, sloeg met zijn hoofd tegen den grond, ver vloekte allen en alles op de wereld en werd zóó door wanhoop verteerd, dat zijn aan gezicht geheel verwrongen was. Eensklaps sprong hij overeind, deed een paard zadelen en rende zelf het verdwenen meisje achterna. Ibrahim zat stevig op zijn ros en zorgde, niettegenstaande den dolzinnigen rit, dat het dier hem niet afwierp. Zijn hart trilde van blijdschap, nu het hem gelukt was het land van dit monsterachtige paard te ver lossen. Het dier voerde hem door ravijnen, atroomen en plassen. Zijn rug was met zweet bedekt, en het kostte Ibrahim groote Wremja verneemt uit Teheran, dat met het oog op het klaarblijkelijke voor nemen van den Sjah, het bijeenkomen van een parlement niet toe te staan, het streven om in Perzië de republiek uit te roepen, veld wint. Indien de Sjah zoo meldt de be richtgever van het genoemde blad in zijn politiek blijft volharden, dan zal het volk zich meester maken van het bewind. De geestelijken der heilige stad Nadzjer prediken den heiligen oorlog tegen den Sjah. In de bazaars van Teheran worden redevoeringen gehouden, waarin het volk wordt opgewekt, zich bij de revo- lutionnairen aan te sluiten. De wachtposten voor de buitenland- sche legaties zijn verdubbeld; ook zijn de patrouilles, die in de straten de orde moeten handhaven, versterkt. Ook Duitsche bladen hebben uit Teheran dergelijke tijdingen ontvangen. In een telegram van den 13en aan de Köln. Ztg. staat, dat sterke troepenaf- deelingen te Teheran de straten en pleinen bezet houden. Men vreesde voor ernstige onlusten. Uit Gent werd Maandag gemeld: Tengevolge van een door de politie te Brussel verspreid signalement, zijn een commissaris van politie en drie agenten hedenavond naar het huis van een Russisch student gegaan, die aan het signalement beantwoordde van den persoon, die schuldig is aan een poging tot afpersing van geld, onder bedreiging met den dood, ten huize van een Brus- selsch koopman gepleegd. Terwijl de jonge Rus deed of hij zich gereed maakte de politie te volgen, trok hij een revolver uit zijn zak en gaf vuur. De commissaris werd doodelijk in den buik getroffen. Daarop schoot hij op een der agenten, die door twee kogels, in buik en hoofd, geraakt werd. De moordenaar is in hechtenis ge nomen. Zondag zijn in Berlijn weder vijf vrouwspersonen dooi een man met een mes gestoken. De dikke winterkleeren voorkwamen gelukkig ernstige verwon dingen. De aanslagen zijn in het Noordwes ten, Noorden en Noordoosten van Ber lijn gepleegd, terwijl de eerste in het Zuidoosten waren voorgekomen. Maandagmiddag heeft de steker weer twee nieuwe aanslagen in het Zuidoos ten van Berlijn gepleegd. Een vrouw kreeg van den onbekenden dader een steekhet mes stuitte af op de corset- baleinen. Tegen den avond werd een jong dienstmeisje in Lichtenrade door de kleeren in de heup gestoken. moeite, bij inspanning van alle krachten, niet van het paard af te glijden. Plotseling gaapte, vóór hen uit, eene breede kloof, en nog voordat de knaap tijd had om tot bezinning te komen, was het paard in wil den ren in den bodemloozen afgrond ge sprongen. Een wanhoopskreet weerklonk daarna was alles stil. Op zijn onstuimig ros gezeten, had Eubok den knaap over de steppe nagerend en hem niet ver van de kloof ingehaald. Nu was hij er getuige van, hoe het razende paard met zijn slachtoffer in de diepte verdween. Langzaam reed de Vorst naar den gapen den afgrond. Zijn paard begon te steigeren en sprong met kracht ter zijde. „O, Allah, neem mijn geest tot u schreeuwde de waanzinnige en dwong met een slag van de zweep zijn paard tot het doen van denzelfden sprong. Nog één oogenblik en ook zij waren in de diepte verdwenen. Langen tijd wachtten de krijgslieden op hun Vorstmaar tevergeefs, hij keerde niet weder. Het land was van zijn wreeden Vorst ontslagen en ademde vrij. De overlevering zegt, dat in donkere nachten op een hoogen berg een jonge ruiter zichtbaar wordt, gezeten op een reusachtigen schimmel en omgeven door een aureool, dat met zijne zilveren stralen des wandelaars pad verlicht. Die plek is heilig en wordt door de Circassiërs geëerbiedigd. Geen enkele berg bewoner gaat bij dag voorbij die plek, zon der een gebed te doen, en nog heden ten dage zingt men liederen ter eere van den dapperen Ibrahim Eene Russische Legende. (2 {Slot.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 1