De president van politie heeft bui tengewone maatregelen genomen. Alle ambtenaren van dedienstdoendegewone, crimineele en zedenpolitie moeten bij zondere aandacht aan alleenloopende vrouwen en meisjes wijden, een oogje houden op de nadering van verdachte lieden en, ingeval er een vrouw wordt aangerand, dadelijk de noodige maat regelen nemen. Alle beambten van de politie, die vrij van dienst zijn, moeten ook zooveel mogelijk de straat opgaan en scherp uit hun oogen kijken. Van Dinsdagmorgen tot drie uur namiddag heeft de steker vier nieuwe aanslagen gepleegd. Een 20-jarige naai ster werd in de voorstad Lichtenberg i«i het dijbeen, een veertienjarig school gaand meisje in de voorstad Rixdorf, in de liesstreek, een vrouw in het Zuidwesten van Berlijn, in het dijbeen en een dienstmeisje in het Westen, in den arm gestoken. Alle toegebrachte verwondingen zijn niet ernstig. De dader is als altijd ontkomen. Volgens een telegram uit Mexico f -stad) i9 te Acapulo de Flores-schouw- burg afgebrand, waarbij 300 menschen in de vlammen zijn omgekomen. Blijkens nadere berichten waren on geveer 1000 personen in den schouw burg bijeen om een voorstelling bij te wonen welke werd gegeven ter eere van den gouverneur van den staat Guerrero. Bij een kinematograaf-vertoo- uing vloog een film in brand; met groote snelheid vatten de zaalversierin- ren vlam. De, door een paniek bevan gen, aanwezigen snelden naar de slechts drie in getal zijnde nauwe uitgangen. Velen werden in het gedrang doodge- Irukt. De ontzaglijke hitte in het bran dende gebouw maakte het onmogelijk, den slachtoffers in de zaal te hulp te komen. De meerderheid der aanwezigen behoorde tot de aanzienlijkste en rijkste families der provincie. Uit Londen werd gisteren gemeld Een hevige ontploffing heeft plaats gehad in de steenkolenmijn West Stan ley, Noordwest van Durham. Ongeveer 200 werklieden, in de mijn werkende, zijn bedolven. De ontploffing bescha digde ernstig den ingang der putten, waardoor de redding in hooge mate wordt belemmerd. Men vreest dat er zeer veel slachtoffers zijn. Tot hedenavond half elf was het nog onmogelijk geweest de bedolven mijn werkers te bereiken. Aardschokken. Zaterdagavond hebben zich sterke aardschokken voorgedaan te Messina en op verschillende plaatsen in Cala- brië. Volgens telegrammen uit Messina zijn daar in den nacht van Zaterdag op Zondag opnieuw vrij hevige schok ken gevoeld. De schepen in de haven slingerden hevig heen en weer. Eenige gebouwen, die door de vorige schokken gespaard waren, werden thans vernield. Ook te Milazzo, Catania en Palermo zijn schokken gevoeld. De Populo Romano zegt, dat de spoor weg bij Catania zou beschadigd zijn. Maandagmorgen twee minuten voor balf drie zijn in een groot gedeelte van Bulgarije, met name in het oostelijk gedeelte van het land, aardschokken gevoeld. Te Jamboli zijn eenige huizen gescheurd. De bevolking was zeer ont daan. Krachtiger schokken herhaalden zich om vier minuten over half twaalf en achttien minuten voor twaalven in een grootere straal. Te Jamboli zijn schoorsteenen en daken ingestort. Een persoon werd ern stig gewond. Het personeel van het station nam de vlucht en bracht den nacht in spoorwagens door. Iu het dorp Hadjimitray zijn 12 huizen ingestort. Te Kermenli zijn het station en eenige huizen ernstig be schadigd. Te Slifno zijn schoorsteenen ingestort. De kerkklokken begonnen uit zichzelf te luiden. De muren van ver scheidene huizen zijn gescheurd. Te Sofia waren de schokken weinig merkbaar. De toestellen teekenden tot middernacht 5 schokken aan, vervolgens oog drie reeksen schokken. Maandagnacht is in verschillende plaatsen van Hongarije een aardschok gevoeld, die 10 seconden duurde en gepaard ging met onderaardsch gerom mel. De bevolking vluchtte uit de huizen. Er wordt slechts melding ge maakt van eenige spleten in de muren. flaatselUk Nieuws. HEUSDEN, 17 Februari. Naar wij vernemen heeft „het arbeids contract" alhier bij geen enkelen werkgever tot moeielijkheden geleid. Of men kwam mondeling overeen, dat de bestaande toe stand bestendigd zou blijven, of een contract werd ter teekening gegeven, dat allen ac cepteerden; waardoor ze het bewijs gaven, dat ze vertrouwen stelden in de patroons, die toch allen het belang hunner onder geschikten weten te behartigen. De grootste werkgever alhier, de heer K. A. van Rijswijk, die meer dan honderd personen in dienst heeft, zoowel te Vlis. singen als te 's Boech en alhier, kreeg alle contracten geteekend terug. Om even bij den heer van Rijswijk stil te staan, komt zijn ondernemingsgeest ook de Heusdenaren ten bate; aangezien ver schillende personen, die anders zonder werk zouden rondloopen, bij zijne werkzaamhe den te 's Bosch eene aanstelling hebben gekregen. De Bakenmees ter Huisman van Am- merzoden wilde zijn roeibootje aan de stoomboot van Lith bevestigen, om zoodoen de stroomopwaarts vervoerd te worden. Bij het opwerpen van het touw ontglipte hem dat en viel hij te water. Hij greep zich echter terstond aan zijn roeiboot vast, waar mede hij stroomafwaarts dreef, van af het Veer op Nederhemert, tot tegenover de Prins Hendrikkade. Gelukkig werd zijn hachelijke toestand van hier bemerkt, waarop de kapitein van de Maasstroom, met den jongen schipper van Hoof, in een roeiboot hem naroeiden en het geluk hadden hem nog tijdig te grijpen en binnen boord te trekken. WERKENDAM. Vrijdag a.s. des nam. 7i uur hoopt de Raad dezer gemeente te vergaderen. Te behandelen onderwerpen 1. Wijziging der begrooting 1909. 2. Inge komen stukken. Naar we vernemen is tot waarnemend kantonrechter bij het kantongerecht te Gorinchem benoemd, mr. D. Pieck JCz., advocaat aldaar. Vrijdag a.s. des nam. 7 uur hoopt ten herberge van J. B. Zwets, te vergaderen de afdeeling Werkendam van den N. H. B. „De Samenwerking en Onderling Belang". Als spreker zal optreden de heer J. L. van der Voorden, met het onderwerp„Het nut der organisatie, in verband met het arbeidscontract". De vergadering is voor ieder toegankelijk. GIESSEN. Tot ambtenaar van den B. S. is voor deze gemeente in de plaats van wijlen den beer A. van Eeten benoemd, de heer G. Verhoeven. De inzameling voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin heeft in deze ge meente f21 opgebracht. WIJK. Wegens vertrek van den heer J. v. Wijk, directeur der Zangvereeniging „Vrede best", is in zijn plaats benoemd de heer T. Jonker uit Veen. De zangvereeniging „Crescendo" al hier is voornemens op 27 Februari haar eerste uitvoering te geven. Het keurig saamgestelde programma belooft een ge- zelligen avond te geven. De bekende humo rist Kamerman zal ook bij deze, evenals op tal van andere plaatsen, zijn medewer king verleenen. AALBURG. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen ds. J. Kraaij te Leerbroek. ANDEL. De gemengde christelijke zangvereeniging „Heb dan de waarheid en den vrede lief," is voornemens Donderdag 25 Februari, in het gebouw der openbare school, hare winteruitvoering te geven. Tot directeur der hier bestaande mu- ziekvereeniging ie in plaats van den heer van Wijk, welke bedankt had, benoemd de heer T. Jonker uit Veen. VEEN. Het fanfarecorps „Wilhelmina", is uitgenoodigd om deel te nemen aan den carnavalsoptocht te VBosch op 23 Febr. a.s. en zal hieraan gevolg geven. ZALTBOMMEL. Naar we vernemen heeft de collecte voor de aanbieding van een hul deblijk aan H. M. de Koningin de som van 101 gulden opgebracht. HERPT. Maandagavond werd alhier eene vergadering gehouden van jonge man nen, waarin besloten werd om samen ge zellig vastenavond te houden. Er werd voor dit doel eene- vereeniging opgericht die den naam ontving van De Boerenclub", waarbij zich ongeveer 60 personen aansloten. Deze vereeniging zal een optocht organiseeren, welke zal worden gehouden op a.s. Dinsdag middag te beginnen om 1 uur, welke zal worden opgeluisterd met de muziek van de harmonie „De Eendracht". Verder or ganiseert de vereeniging „De Boerenclub" verschillende volksspelen, welke om de beurt zullen worden gehouden bij J. Buijs en L. v. d. Griend. De volksspelen zullen even eens met muziek worden opgeluisterd. De optocht zal bestaan uit versierde wagens met gemaskereerde personen. Alle deelne mers aan den optocht zullen gekleed moeten zijn in nationaal boerencostuum. ALMKERK. Het bedrag der collecte voor een huldeblijk aan H. M. de Konin gin in deze gemeente is f 40,92J, hetwelk na aftrek van bodeloon en overmakings- kosten is ingezonden aan het provinciaal comité. HEDIKHUIZEN. Elke plaats heeft met de vastenavonddagen iets bijzonders. Ook ons stil dorpje zal een soirée amusante geven in de zaal van den heer Van de Westelaken. De karakter-komiek Cornelisse zal optreden, begeleid door pianospel van den heer Vrede. Gemaekerden zullen echter geweerd worden. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven De handel kenmerkte zich in de laatste dagen door grootere levendigheid, vooral wat het melkvee betrof. Kalfvee werd nog al uitgevoerd naar België, Frankrijk en zelfs naar Italië. De prijs van het kalfvee werd hooger. Melkkoeien, vette en nuchtere kalveren gingen flink van de hand. In varkens was flinke handel, de prijs der biggen gaat nog steeds vooruit. De En- gelsche markt noteerde hoogere prijzen. In schapen was de handel slap. Spoedig verwacht men weer hoogere prij zen voor alle soorten van vee. De handel in paarden blijft vlug. De prijzen zijn als steeds hoog. De prijzen waren als volgt: vet vee lste kwaliteit 71 72 ct., 2de kwaliteit 59 64 ct., vette kalveren 57 59 ct., vette var kens 53 56 ct., voor Engeland, 51 52, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 135 £l f 215, neurende f 115 f 195, guste f 150 a f 190, pinken f 40 k f 85, kalveren f 13 a f 32 biggen f 6.a fiO,drachtige zeugen f 45 a f 58, drachtige gelten f 32 a f 40, schot telingen f 18 a f 26, schapen f 15 a f 24, luxe-paarden f 470 a f 600, werkpaarden lsto kwaliteit f 300 a f 425, 2e kwaliteit f 190 a f 270, twee-en-een-halfjarige f 140 a f 220, anderhalf ar ige f af per stuk. Yoorjaarshenggtenkeuring. Bij de gister alhier gehouden verplichte voorjaarshengstenkeuring zijn goedgekeurd „Rinaldo", van den heer M. Timmermans, Helvoirt. „Ruthard", van den heer B. Dekker, Sleeuwijk. „Cicero", van de heeren Gebrs. Oerlemans v. d. Schans, Drongelen. „Adelbert", van dezelfden. „Graaf van Munster", van den heer R. Van Vught, Oijen. „Ehrenberg". van de Vereen, tot verbete ring van het paardenras in 't land van Heusden en Altena, Meeuwen. „Ehrenknabe", van de Associatie „Bies- bosch", Werkendam. „Wilhelm", van den heer P.O. Peters, Leer. „Dourouski", van de Ned. Harddraverij en Ren vereeniging, Amsterdam. „Brisac de Courcelles", van dezelfde. „Dragon de Lamourette", van dezelfde. „Louis H d'Or", van den heer Fr. Wesen- beek, Putte. „Klapka", van den heer C. v. d. Bighelaar, Velddriel. „La Fleur B", van den heer H. A. Sneep Hzn., Fijnaart. „Kreon" van den heer A. Hoeven, Moer gestel. „Mont d'Or", van den heer Frits Putters, 's-Bosch. „Don Carlos", van den heer D. Raaij ma kers, Steenbergeri. „Nico", van dezelfden. „Harras II", van den heer P. L. Hon- coop, Heusden. Afwezig waren 14 Hengsten, afgekeurd werden 11 hengsten en uitgesteld 2 hengsten. De premiën vanf 1000. De door de Provinciale Regelingscom missie voor de paardenfokkerij in Noord- Brabant uitgeloofde onderhoudsbijdragen, elk groot f1000, werden toegekend voor koudbloed-hengsten aan „Dourouski" van de Ned. Hard-draverij- en Renvereeniging, Amsterdam. „Nico", van den heer D. Raaij makers, Steenbergen. Aan warmbloed-hengsten werden geen premiën toegekend. IKlnnenland. De regeering heeft te Amsterdam in gesteld een Rijksbureau, belast met het bijeenbrengen van alle gegevens omtrent den zoogenaamden handel in vrouwen en meisjes, terwijl bovendien van rijks wege maatregelen zijn getroffen tot het opsporen van begeleiders van vrouwen en meisjes, bestemd om aan een on tuchtig leven te worden overgeleverd. De minister van justitie verzoekt ihans aan de directie der Staatsspoor, om, indien omtrent den z.g. handel in vrou wen en meisjes bijzondere feiten of aanwijzingen bekend worden, daarvan steeds zoo spoedig mogelijk mededee- ling te doen aan den directeur van het Rijksbureau, belast met het bijeenbren gen van gegevens omtrent den z.g. han del in vrouwen en meisjes, of aan de politie autoriteiten ter plaatse. Wordt het treinpersoneel met bijzondere fei ten of aanwijzingen als bovenbedoeld bekend, dan heeft het daarvan kennis te geven aan den als stationschef dienst- doenden ambtenaar van het eerstvol gend station voor de trein stopt. Het station, dat aldus kennis krijgt of zelf ter zake feiten of aanwijzingen waar neemt, geeft hiervan aan de directie kennis, opdat aan de betrokken autori tei! en mededeeling kan worden gedaan. Nederland en Venezuela. Reuter seint uit New-York: Volgens een telegram uit Willemstad, heeft Venezuela het besluit, waarbij het verkeer van kleine schepen tusschen Curasao en Venezuela verboden was, ingetrokken. De Cura§aosche Courant van 11 Ja nuari meldt: Het door president Castro opgelegd verbod om vreemd werkvolk aan boord van de schepen voor het lossen en ne men van lading aan de kustplaatsen der republiek te bezigen is ingetrokken. Daarmede is weer voor vele werklieden van hier de gelegenheid heropend om aan boord van de stoomschepen, die via Venezuela onze haven aandoen, een flink bestaan te hebben. Door dit besluit der Venezolaansche regeering is het laatste der voor ons zoo vexatoire voorschriften van ex-pre sident Castro te niet gedaan. De Amigoe di Cura§ao schrijft: Het Venezolaansche volk weet niet, hoe zijn dankbaarheid jegens Neder land te uiten. Aan Nederland's kracht dadig optreden wordt het vooral toe geschreven, dat de omstandigheden zoo gunstig konden samenloopen tot om verwerping van tyran Castro, den schrik der Venezolanen, den lastpost der mo gendheden. Toen verleden week de Prins Mau- rits van de K. W. I. M. de Venezo laansche havens weder aandeed, was de vreugde overal uitbundig, en overal werden de Hollanders ontvangen en geëerd als de beste vrienden en trouw ste bondgenooten. De scheepvaart naar Maracaibo en vice-versa is weder in vollen gang. Te Utrecht is een centraal bureau van weldadigheid gevestigd, 't welk zich ten doel stelt: het geldelijk steu nen van Christelijken arbeid beter te regelen en daartoe de bestaande kost bare en ondoelmatige wijze van collec teeren te vervangen door een georga- neerd stelsel van inzameling, of m.a.w. het tegengaan van bestaande misbrui ken bij het houden van collecten en dit werk op goedkoope wijze te doen plaats hebben dan tegenwoordig, waar door een hooger percentage van de gif ten het bestaande doel zal bereiken dan nu dikwijls het geval is. Daartoe heeft het Bureau het geheele land voornamelijk benoorden de Maas in districten verdeeld. In die districten is het geslaagd telkens een persoon te vinden, die zich met het correspondent schap heeft willen belasten en zich be reid heeft verklaard de daaraan verbon den werkzaamheden, uit sympathie voor het doel, belangeloos of tegen eene ge ringe vergoeding te willen verrichten. Naar gelang van de uitgestrektheid heeft het Bureau in die districten een of meer collectanten aangesteld. Vraagt nu eene aangesloten vereeni ging het houden eener collecte aan, dan wordt deze georganiseerd, nadat de nood zakelijkheid daarvan voldoende is geble ken. De gevers en geefsters zullen er derhalve op aan kunnen dat de gegrond heid der collecte onderzocht is en dat de gelden voor het bestemde doel aan gewend zullen worden. Voortaan zal dus voor bij het Bureau aangesloten vereenigingen in iedere plaats door denzelfden persoon worden gecollecteerd, die met zijn collecteboekje (en desverlangd ook zijn aanstellings- kaart, zal overleggen een korte uiteen zetting van het doel, waarvoor hij vraagt. Men schrijft uit Amsterdam: Zondagavond omstreeks zes uur liep op den Dam achter het Commandants huis een jongmensch met een meisje Plotseling zagen de voorbijgangers, dat het jongmensch het meisje met een scheermes een snede in den hals toe bracht. Hovig bloedende zakte zij ineen. Door eenige voorbijgangers en politie agenten werd zij opgenomen en bin nengebracht in een café, vanwaar zij per rijwielbrancard naar het Binnen gasthuis werd vervoerd. Toen het meisje werd weggedragen had het jongemensch aan de agenten, die hem in verzekerde bewaring brach ten gevraagd of hij haar nog eenmaal mocht zien. Op het weigerend antwoord bracht hij ook zich zelf een snede in den hals toe. Ook hij werd in het Binnengasthuis opgenomen. Aan het gebeurde bleek het volgende te zijn voorafgegaan. Het 20-jarige meisje en haar vrijer (de dader) waren in het koffiehuis van Mustert. Toen de jongen zich naar het bovenzaaltje had begeven om daar wat piano te spelen, plaatste zich een andere bezoeker, naar werd medegedeeld, een gehuwde dansmeester, op wien het meisje verliefd moet zijn, zich bij haar. Dit werd de aanleiding van een woor denwisseling, waarna de drie personen het café verlieten. De oorzaak van den aanslag zal dan ook moeten worden gezocht in jaloezie. De beide gewonden waren bij aan komst in het gasthuis tengevolge van bloedverlies bewusteloos. Hun toestand is zeer ernstig. Hun namen zijn Bertha Lind, naaster 23 jaar, wonende bij haar ouders, op Kattenburg, en Cornelis Dekker, kellner 22 jaar. Hij moest reeds het voornemen gehad hebben haar te dooden en dit aan den dans meester hebben kenbaar gemaakt, wien hij het scheermes toonde. Maandagmiddag is Cornelis Dekker in het gasthuis gehoord. Zijn toestand is minder ernstig dan het zich aan vankelijk liet aanzien. Hij zal dan ook wel binnen enkele dagen uit het zieken huis ontslagen kunnen worden. De toestand van het meisje is nog levensgevaarlijk. Gebleken Is Jat Dekker Zondae- middag zeer onder den invloed van sterke drank verkeerde. Hij verklaarde niet met voorbedachte rade te hebben gehandeld. Dat het mes zich in zijn bezit bevond was, volgens zijn verkla ring, bloot toeval. Naar aanleiding van de samenkomst van het parket van Middelburg en dat van Gent te Axel ter onderzoek van een diefstal met mishandeling aldaar, meldt men thans dat deze samenkomst in verband staat met tal van diefstal len en mishandelingen gepleegd door een bende, welke aan de Nederlandsch- Belgische grens bekend stond onder den naam van de Klampersbende. In het voorjaar 1908 hoorde men in Zeeuwsch- Vlaanderen en voornamelijk in de dor pen aan de Belgische grens telkens spreken van nachtelijke diefstallen, waar bij de bewoners mishandeld en gebon den werden. Zoo drongen o.a. een zes tal zwart gemaakte kerels op een nacht in de hofstede van twee oudjes de ge broeders de Bock wonende onder de gemeente Moerbeke, een kwartier van de Nederlandsche grens. De oudjes ston den bekend dat zij steeds veel geld in huis hadden. De kerels bonden de be woners op een stoel vast en dwongen hen te zeggen waar het geld verborgen was. Daar zij daartoe niet genegen wa ren mishandelden de dieven hen zoo danig, dat één van hen later tenge volge van de mishandeling overleden is. Daarna doorzochten zij het geheele huis, ja braken zelfs den vloer van den kelder uit. Het hoofd van de bende was zekere de Brouwer van Stekene, een dorp op een uur afstand van Hulst gelegen. Hij is omstreeks 35 jaar oud en van buitengewone lichaamskracht. Door hem is eigenlijk de bende aan het licht gekomen. Ziehier op welke wijze. De Brouwer had eenige zijner man nen uitgezocht om met hem naar Axel te gaan, waar hij goed bekend was. Men zou daar een alleenwonenden land bouwer plunderen. Per rij wiel trok men er heen. De Brouwer stond op wacht, terwijl de anderen in de hoeve dron gen en zich meester maakten van al het geld, na de bewoners weer gebon den te hebben. Na afloop werd het geld verdeeld. De Brouwer kreeg als kapi tein f 200. Een paar dagen later las men in de dagbladen, dat te Axel f 4000 gestolen was. „Dan hebben de kerels me bedrogen", schreeuwde de Brouwer. En na een goed glas gedronken te heb ben, begaf hij zich naar een der me deplichtigen, Pieter Blommaert, (in de wandeling genaamd „Mijnheer Pierre", omdat hij altijd zoo deftig voor den dag komt), welke een kroegje houdt in Antwerpen. „Mijnheer Pierre" wilde echter van niets weten en beweerde dat alles „eer lijk" verdeeld was. De Brouwer maakte zich kwaad, begon op tafel te slaan, gooide stoelen en tafels omver, in het kort, maakte een leven, dat de politie er aan te pas kwam. Deze begreep spoe dig wat er gaande was en de Brouwer en „Mijnheer Pierre" werden ingere kend. Nu begon een onderzoek, dat al sinds 6 maanden duurt en tot gevolg heeft gehad dat de meeste leden der bende achter slot en grendel zitten. Een paar zijn nog voortvluchtig, 10 personen be vinden zich thans in hechtenis, waar onder 2 vrouwen, vriendinnen van „Mijnheer Pierre". De heer T. van Hapert van Woensel wachtte eergisterenavond met paard en rijtuig voor den afgesloten overweg aan de Willemstraat te Eindhoven, waar de Belgische trein, uit de richting van Valkenswaard, ten ongeveer half negen op komst was. Plotseling sprong het paard bij het naderen van den trein over de afsluit boom. De wachter A. Dingen, wilde het dier grijpen, doch geraakte daarbij on der de machine en werd op slag ge dood. De heer Van Hapert werd uit het rijtuig onder den tiein geslingerd, hem werden beide beenen afgereden en ook hij overleed spoedig. Het paard werd een paar honderd meters mede- geslingerd en verminkt teruggevonden. De bediende van den heer Van Hapert, die mede in het rijtuig zat, kreeg eenige onbeduidende verwondingen, doch kwam overigens met den schrik vrij. Zaterdag en Zondag werd te Deven ter een buitengewoon congres van de S. D. A. P. gehouden, onder voorzit terschap van den heer W. H. Vliegen. Het congres had, volgens een bij refe rendum uitgesproken wil der partij, plaats ter bespreking der innerlijke partijaangelegenheden met name het optreden der marxistische „Tribune"- redactie. Door het partijbestuur zijn de volgende drie voorstellen op den be- schrij vingsbrief geplaatst a. De partij geve een weekblad uit onder redactie van de partijgenooten Roland Holst en Wibaut, als bijblad van „Het Volk"; b. Het congres spreekt als besliste meening uit dat bet bovenstaande be sluit tot gevolg behoort te hebben de opheffing der „Tribune" c. Indien de partijgenooten die de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2