vijf consuls benoemd, die zich bezig houdt tnet: le. het onderzoek naar aanleiding van de beschuldigingen tegen het per soneel der aannemers geuit; 2e. het zoeken naar geldmiddelen, benoodigd voor de verdere werken tot normaliseering van de Whangpoo. Vooral het tweede gedeelte der op- iracht aan de consulaire commissie is van groote beteekenis, omdat thans wel wat laat is ingezien dat het bedrag van Taels 9.200.000 op 27 Sep tember 1905 voor deze werken bestemd, niet toereikend is om veel meer te be talen dan de nu onderhanden zijnde werken terwijl binnenkort nieuwe bag- gerwerken moeten worden aanbesteed en dus moet worden uitgezien naar de middelen waaruit deze werken zullen kunnen worden betaald. Het is niet onwaarschijnlijk, dat men door heffing van tonnengeld zal trachten de benoodigde gelden te vinden. Aardbevingen. De Perzische regeering heeft ver traagde berichten ontvangen over een hevige aardbeving, welke den 23en Ja nuari heeft gewoed in de Perzische provincie Loeristan. Ofschoon die pro vincie schaars bevolkt is, zijn er door de aardbeving toch 60 dorpen hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk, vernield. Van verscheiden dorpen wordt bericht, dat zij totaal zijn verzwolgen. De verliezen aan menschenlevens worden geschat op vijf zesduizend. Ongeveer het dub bele aantal stuks vee is verloren ge- •an. De overlevenden uit de geteis terde streek stroomen naarBoeroesjirt; waar zij om steun vragen aan de re- geering. De beving heeft vooral gewoed inde districten Boeroesjirt en Selahor, en wel over een uitgestrektheid van ca. 100 vierk. Engelsche mijlen. Loeristan is een weinig bevolkte provincie en wordt doorsneden door tal van berg- bruggen. De N. R.Cf. teekent hierbij o.m.aan: De aardbeving van den 23en Januari 1.1. is dus terecht. Men herinnert zich, dat op dien datum aan alle Europeesche aardbevingswachten een buitengewoon krachtige beving werd waargenomen. De seismische storingen waren nog heviger dan die, geregistreerd bij de vernielende aardbeving in en om de Straat van Messina (28 Dec. 1908). Zoo hevig was de beving, dat aan de aard- bevingswacht te Potsdam het seismo- graaf-toestel werd vernield. Ook in de Bilt werd de beving geregistreerd en haar buitengewone hevigheid vastge steld. Daar op zoo tal van aardbevings- wachten in Europa en in Azië de schok ken waren geregistreerd, en daarbij te vens de afstand tusschen epicentrum der beving en de waarnemingswacht met tamelijke nauwkeurigheid kon wor den afgeleid uit de seismogrammen, werd het mogelijk door combinatie het oord des onheils te benaderen. De meeste dier benaderingen leidden tot het vermoeden, dat de aardbeving in Noordwest-Perzië niet ver van de Kas pische Zee moest worden gezocht. Waar loen bevestiging uitbleef, was men gaan twijfelen. Ten onrechte, want het is uu gebleken dat de berekeningen der seismologen zoo niet geheel juist, dan toch tamelijk nauwkeurig zijn geweest. De plek des onheils ligt iets, maar niet zoo veel, zuidelijker dan de plaats waar de meeste seismologen haar zochten. In hoofdzaak mag dus wel gezegd, dat het bericht uit Loeristan een be wijs te meer is voor de deugdelijkheid en de beteekenis van seismologische deze gedachte. Neen, neen, het kan niet zoo zijnMichiel is van hem, zijn kind door het recht van zijne liefdel Hij zal hem aan niemand afstaanHij behoeft slechts te zwijgen, zijn geheim te bewaren en alles zal blijven, zooals het is. O! de vreeselijke verzoeking! Och 1 het kan niet anders, hij moet zwij gen Een klein handje glijdt in de zijne. „Zijt ge niet boos meer, Grootvader?" Michiel ziet hem met zijne vertrouwende, zachte oogen aan. „Voelt ge u beter, goede vriend?" zegt eene andere stem. Hij is tusschen den vader en het kind 1 Steunende op het hek, wacht ook de commandant den trein af, den gehaten trein, die zijn geluk heeft verwoest en hem van alles beroofd wat hij liefhad. Bliksemsnel komt hij aan gaat voorbij is weêr verdwenen En ook de booze verzoeking is verdwe nen De trom jatten schallen als voor eene over- nning. Bij dien welbekenden roep van eer, trouw opoffering richt de veteraan zich op om present! te antwoorden. En op het oogenblik, dat de officier, die niets vermoedt van den gedachtestrijd in dat witte hoofd, hem vriendschappelijk de hand reikt, duwt hij hem den kleinen jongen in de armen en zegt met eene schorre stem „Omhels hemHet is uw zoon Van den machinist, die op zijne machine verbrijzeld is, en den grootvader, wiens hart breekt, is de eerste niet degeen, die het grootste offer aan den plicht gebracht heeft. waarnemingen voor de plaatsaanwijzing van seismische storingen. Het mag een geluk heeten bij een ongeluk, dat de door de beving geteis terde streek betrekkeling dun bevolkt was; maar toch niet zóó dun of de verwoestingen aan menschenlevens-zijn weer vreeselijk geweest. Dat de berich ten bijna eene maand noodig hebben gehad om Teheran te bereiken levert zoo dit nog noodig ware een be wijs voor de achterlijkheid en traagheid der Perzen, en de gebrekkigheid hun ner middelen van verkeer. De gouverneur van Boeroesjirt seint, dat hij boodschappers heeft uitgezonden, om den omvang van de schade, die de aardbeving heeft aangericht, op te nemen. De streek waar de schokken het hevigst zijn geweest, moet ongeveer twee dag reizen van Boeroesjirt afliggen. Menschen die te Teheran zijn aange komen, vertellen, dat in de streek tus schen Boeroesjirt en Loeristan alles verwoest is. Vijftien dorpen zijn geheel of gedeeltelijk verdwenen, maar het geheele aantal geteisterde plaatsen zal wel meer dan vijftig zijn. In enkele dorpen heeft geen enkele bewoner er het leven afgebracht. Zoo heeft, men geen spoor meer van de dorpen Bahrein en Leben kunnen ontdekken. De ge scheurde bergen en verschoven dalen toonen, hoe hevig de beving van de aarde geweest is. Volgens bericht uit Smirna is daar Woensdagmorgen een hevige aardbe ving geweest. In Fokia en Menemen zijn een twaalftal huizen ingestort. Geen menschenlevens gingen verloren. Uit Konstantinopel werd Donderdag gemeld, dat bij de aardbeving welke dezer dagen heeft plaats gehad in het Wilajet Sivas, honderden huizen ver nield zijn vijf personen werden gedood. Uit Sofia, d.d. 18 dezer: Van de door de aardbeving geteisterde streek wordt gemeld, dat de schokken aanhouden in de omstreken van Jamboli, waar ze heden tegen 12 uur vanmiddag zich het sterkst deden gevoelen. De bewo ners der dorpen Borisowo en Hadsjidi- mitrowo zijn voor het grootste gedeelte dakloos. De ministers zijn naar de door de aard beving geteisterde streek vertrokken. Uit Juan op Portorico, komt tijding, dat daar overal op het eiland krachtige aardschokken zijn waargenomen. Onder de eilandbewoners heerscht groote op winding. Uit Grenoble (Frankrijk) werd giste ren gemeld: Donderdagochtend zijn in de omliggende streek, met name te Vizille, St. Georges en La Motte, aard schokken gevoeld, die ongeveer 2 se conden aanhielden Reuter maakt melding van de be schieting van een Oostenrijksch-Hon- gaarsche patrouille door Servische boe ren bij Zwornik. Dergelijke grens-inci- denten zijn reeds meer voorgekomen, maar tot dusver had het ambtelijke nieuwsbureau er steeds over gezwegen. Daarom trekt het te meer de aandacht, dat het ambtelijke bureau ditmaal het geval openbaar maakt. Het schijnt, dat men van Oosten rijk- schen kant dit incident wil aangrijpen, om aan Servië een ultimatum te stellen, en dat de mogendheden alle moeite zullen hebben, om het koninkrijkje te overtuigen, dat een vrede met oneer te verkiezen is boven een misschien kor ten, maar in elk geval bloedigeu oorlog, waarvan de afloop geen oogenblik twij felachtig kan zijn. Reuter seinde Donderdag uit Peters burg: In welingelichte kringen ziet men hier de Oostenrijksch-Servische kwestie zeer ernstig in. Indien Servië zijne oorlogstoebereidselen niet staakt, kan men elk oogenblik het begin van de vijandelijkheden verwachten. Verscheidene Russische oorlogscorres pondenten zijn al naar den Balkan ver trokken. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat een Antwerpsche fiima van de Servi sche regeering een bestelling heeft ge kregen van 25 millioen patronen. De verzending zou geschieden over Odessa en Roemenië. KEKUMDHiKIIC;. Burgemeester en Wethouders van Heusden, brengen ter openbare kennis, dat op den 5 Februari 1909 is ingeko men een verzoekschrift v.m A»tonetta van Ghert, weduwe van Petrus Leijten, van beroep koffiehuishoudster, wonende te Heusden, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein in de volgende localiteit; een beneden locaal in het perceel kadastraal bekend, gemeente Heusden, Sectie A. no. 727 plaatselijk gemerkt wijk O nummer 14 en gelegen aan de Herptschestraat al- i daar; welke localiteit eene oppervlakte heeft van 72 M8 Binnen twee weken na dagteekening dezes kan tegen het verleenen dezer vergunning een ieder bezwaren bij Bur gemeester en Wethouders inbrengen. Heusden, den 19 Februari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester H. J. VAN EGGELEX. HONCOOP. SMaaiselifk ï\ieuws. HEUSDEN, 20 Februari. Twee leerlingen der Nornaaischool alhier, de jongejuffrouwen A. van Rijswijk te Wijk en A. W. van der Pijl te Heusden, slaagden heden te Breda voor het examen Nuttige handwerken. Gisterenmiddag circa 2 uur gingen 2 luchtballons over de stad. Beiden hadden eene mand onder zich hangen. Of zich er reizigers in bevonden kon met het bloote oog niet opgemerkt worden. Ze waren vrij hoog en gingen in noordwestelijke richting. WERKENDAM. Eergister beroofde zich door ophanging van 't leven een meisje van even 18 jaar oud. Als oorzaak wordt opgegeven, dat de ouders niet hadden wil len toestemmen, dat hun dochter, die toch niet geheel normaal was, reeds zoo vroeg verkeerde. NEDERHEMERT. De inzameling van gelden of aanbieding van een huldeblijk aan onze geliefde Koningin bij gelegenheid der blijde verwachting heeft dank zij de ijverige bemoeiingen van het dames-co:rité de somma van f 65 opgebracht. (Eiland.) Trots den drievoudigen ouderwetschen winter is hij weer gekomen de lieve leeuwerik, onze beminde zanger, de lentebode. Orgelend en klapwiekend steeg hij om hoog, droevig starend op de nog kale gras velden, die anders om dezen tijd reeds met oen licht groen waas bedekt waren. We hopen maar, dat hij zich niet vergis sen zal en werkelijk thans de winter voor goed geweken is. DRONGELEN. Wegens redding van een drenkeling op 1 Januari j.l. is bij Konink lijk Besluit aan H. C. den Dungen, pont wachter alhier, de zilveren eere-medaille toegekend en aan P. F. Arts, rijksbaken- meester alhier, de bronzen eere-medaille. Beiden met loffelijk getuigschrift. WIJK. De voordurende nachtvorsten veroorzaken aan het overzetveër zeer veel last vanwege het drijfijs, zoodat moeilijk de overzijde per roeiboot kan worden be reikt. Vooral in zulke dagen voelt men het gemis van den vroegeren sterken stroom. De salarisverordening van de onder wijzers aan de openbare scholen in deze gemeente is overeenkomstig den wensch van Ged. Staten als volgt samengesteld: De jaarwedden der hoofden van scholen bedragen respectievelijk f 100 en f50 boven de wettelijke minima. De jaarwedden der onderwijzers zijn gelijk aan de wettelijke minima. De zangvereeniging „Crescendo" al hier, welk gemengd koor ruim 40 leden telt, hoopt Zaterdag 27 dezer een uitvoering te geven, die heel aantrekkelijk belooft te worden, dank zij ook de goede gedachte, om een paar humoristen te doen mede werken, n.l. de heeren Kamerman en Mol te Gorinchem, die als zoodanig zeer gunstig bekend staan. We vertrouwen, dat velen naar het flinke gymnastieklokaal zullen opgaan, om „Crescendo" van hun belang stelling te doen blijken. Onder voorzitterschap van de echt- genoote van den heer burgemeester heeft zich ook hier een dames-comité gevormd voor eene hulde aan H. M. de Koningin. Wat H. M. voor de gemeenten Wijk en Veen sedert hare troonsbestijging alle ja ren door opnieuw weer deed, de opsomming zou een lange, lange lijst van. Koninklijke weldaden vormen. Uit diepe erkentelijkheid daarvoor vormde men het denkbeeld om zoo mogelijk in vereeniging met Veen een huldeblijk aan te bieden met behoud even wel van het verband met het Provinciaal hoofdcomité, door het besluit om het over schietend geld aan voornoemd fonds af te dragen. Het comité gaf zijn wensch aan H. M. te kennen en ontving het verblijdend en voor onze beide kleine gemeenten zeer vereerend bericht dat H. M. met groot ge noegen een geschenk zal aanvaarden. De hulde zal bestaan uit een écharpe van zephirblauwe zijde geborduurd in goud en zilver en met oranje-appeltjes ter weers zijde besloten door de Koninklijke en Her togelijke kronen van Nederland en Mecklen burg. Wij wenschen het comité hartelijk succes. MEEUWEN. Door de dames C. vanAn- del, A. H. van Gelderen en F. J. Sprong werd ook in deze gemeente een inzameling gehouden voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin. De opbrengst bedroeg in Meeuwen, f 14 en in Babiloniönbroek f 19,03, te zamen alzoo f 33,03. De verkiezing voor een lid in den ge meenteraad, vacature wegens het overlij den van J. de Bruin, heeft de volgende uitslag gehad. Van de gestelde candidaten verkregen respectievelijk: A. van Koijck 46, A. J. Straver 6 en G. H. Straver 22 stemmen. Twee stemmen van onwaarde. Gekozen de heer A. van Koijck. ALMKERK. Donderdagavond vierde de Chr. Jongedochtersvereen. „Het Mosterd zaadje", geleid door Ds. Bosch, haar jaar feest. Drie zuster-vereen, hadden afgevaar digden gezonden, terwijl bovendien nog de leden der Chr. Jongelingsver. „Samuel" en vele begunstigers en begunstigsters aanwezig waren. „Het Mosterdzaadje" telt slechts zeven leden, toch heeft de vereeniging in 'tafgeloopen jaar 85 stuks kleedigstukken vervaardigd. Het feest had een gewoon gezellig verloop, waartoe de leden van Samuel veel bijdroegen. Donderdag geraakte vlak tegenover de sluis in den Brugdam een jongen te water. Hoewel hij reeds onder een ijzeren aak lag, slaagde de herbergier C. Dekker, met behulp van een mollenvanger er in, den jongen te redden. NIEUWENDIJK. Door den heer Joh. Colijn, is aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor rekening van Joh. Heijstek. Ingeschreven werd door G. van Andel voor f1135, A. de Later f 1084, en J. van Êreugel f1058; het werk is niet gegund. VEEN. Bij de ingezetenen dezer ge meente „langs de Heije" bestaat het voor nemen dan raad een adres te presenteeren, ter voorziening in water bij brandgevaar, daar de geheele sloot langs dit gedeelte uiter waard droog ligt. Naar men verneemt bestaat bij het gemeentebestuur alhier het plan om eene pomp te plaatsen in de nabijheid van de buitenwijk „de Vlaas". Wanneer men weet, dat de betrokken personen zich hun water uit een paar sloo- ten moeten aanschaffen, die veel te wen schen overlaten, dan zal men zich kunnen voorstellen, dat zulk een pomp groote dien sten zal bewijzen. De familie J. ontving deze week het bericht, dat haar zoon, welke in Octo ber 1907 reeds had geloot, thans wordt aangewezen om in werkelijken dienst op te komen, wegens afkeuring van een mili cien. Voor de betrokken persoon, die elders eene betrekking heeft zal zulke tijding min der aangenaam zijn. AALBURG. Ook ons dorpje blijft niet achter om haar bijdrage te schenken voor het huldeblijk, dat het hoofdcomité van Noord-Brabant H. M. de Koningin wenscht aan te bieden. In den loop dezer week werd voor dat doel eene collecte langs de huizen gehouden. Iliiiiienland. Men schrijft uit Amsterdam De redactie van de Tribune doet thans een oproep tot hare geestver wanten in het geheele land om te komen tot het vaststellen der houding indien het referendum het verbod van de Tribune bekrachtigt. Zij heeft voor aanstaanden Zondag te Amsterdam een vergadering uitgeschieven. De heeren H. Gorter en mr. M. Mendels steunen het denkbeeld eener nieuwe partijfor- niatie. De sleeper J. P., uit de Adamshof- straat te Rotterdam, stalde Donderdag avond zijn paard en wagen in den stal van den sleeper J. A., in de Lange Pannekoekstraat aldaar. Dit ges( hiedde met onderling goedvinden, nadat beiden uit waren geweest. Toen de sleeper J. P. Vrijdagmorgen zijn paard uit den stal in den Broodgang zou halen, was het verdwenen. Bij on- onderzoek bleek hem, dat men het aan een bewoner der Vlaggamanskade had verkocht voor f200. Bij de politie is hiervan aangifte gedaan. Donderdag is te Grave door de ma rechaussee de hulpbrievenbesteller H. M. A. v. d. W. wegens vervalching van postwissels gearresteerd. Donderdagavond raakte de 17-jarige R. S., uit Nieder Fleckenberg, in West- falen, op het Beursplein te Rotterdam in kennis met twee hem onbekende lieden, die hem trachten te bepraten om met hen mede te gaan. Dit zag een heer. Hij sprak het jongemensch aan en waarschuwde hem voor de on bekenden, als kwartjesvinders bekend. De politie zorgde er voor, dat de Duit- scher, die op weg naar Amerika is en 310 - mark in zijn bezit heeft, verder van de kwartjesvinders geen last had. Te Maarssen is dood in hare woning gevonden de alleenwonende 68-jarige weduwe K. Sedert drie weken had men niets van haar vernomen, totdat men Donderdagmorgen hare woning met geweld opende. Uit Loosduinen wordt thans gemeld Het bericht, dat alhier een geval van pestpokken zou zijn voorgekomen, is zoo onjuist mogelijk. Wel zijn de ouders van een gezin, die lijden aan influenza en mondroos, vervoerd naar bet R.-K. Ziekenhuis en zijn twee van de drie kinderen in het gesticht Groenesteiu te 's-Gravenhage opgenomen, maar van pestpokken of van een andere ernstige besmettelijke ziekte is geen sprake. Ten huize van W. P., te Stellendam, is, zoo meldt men, in verband met den diefstal te Melissant een bedrag van f 575 aan bankpapier in 1 >eslag genomen. De behanger T. had Woensdag in gezelschap van zijn collega C. een karwei gedaan in het villapark te Beek. Nadat in een café aldaar nog iets gebruikt was, gingen beide mannen op den terug weg naar Nijmegen. Hedenmorgen halfacht werd het lijk van T. gevonden dooreen voorbijganger in zeer ondiep water langs den Beek- schen weg, tegenover de villa Ooijzicht. Het lijk vertoonde een wonde boven het oog, vermoedelijk veroorzaakt door den val op het ijs. Waarschijnlijk is dronkenschap de aanleiding tot het ongeluk geweest. Zijn gezel C. had reeds, voor het ongeluk gebeurde, T. verlaten. Op het politiebureau in de Lange Torenstraat te Rotterdam is Donderdag avond in bewaring gesteld de losse werkman C. van S. en de vrouw, waar mede hij samenwoont in de Wijde Broe- dersteeg. In hun woning bracht de koopman in ongeregelde goederen H. D., een bezoek. Deze man viel er in slaap en toen hij ontwaakte waren zijn overjas, colbert en horloge verdwenen. Van de bewoners was niemand meer thuis. De beroofde man riep de hulp der politie in, die het gestolene in de bank van leening terug vond en de vermoedelijke daders arresteerde. Gisteren in het middaguur was 't Frankenslag, te Scheveningen, naar men ons meldt, 't tooneel van ernstige wanorde, tengevolge van een aanval van ruim een 60-tal sa&mgeschoolde stukadoors, als weigeraars om 'n arbeids contract te teekenen uitgesloten of in werkstaking zijnde, op te werk gestelde stukadoors bij een werk aan het Fran kenslag. Zij dreigden met geweld, in dien de onderkruipers niet het werk neêrlegden, en, de daad bij den eisch voegende, vingen zij aan de „onderkrui pers" te belemmeren, door op de stei gers te klimmen en van buiten af te bedreigen. De agent van politie M. S. van Dijk, die onbevreesd pogingen aanwendde om de bende te verwijderen en hierbij het zoover moest laten komen, dat hij te zijner verdediging gebruik van zijn sabel moest maken, werd op een regen stee- nen, zoowel van uit de straat als van het werk onthaald, tengevolge waarvan hij ernstig aan het hoofd verwond en bijna bewusteloos werd. Een voorbij- fietsend politie-wielrijder, die zijn kame raad te hulp schoot, maakte met soort gelijke projectielen kennis en kreeg ook een ornstige hoofdwonde. Op tele fonische waarschuwing aan de politie Duinstraat, verscheen dadelijk een bri gadier met zes man, die de inmiddels aangegroeide menigte op een afstand wist t.e houden en stadwaarts dreef, zon der de daders der verwondingen als anderzins te ontdekken, hetgeen bij zulk een volksoploop ondoenlijk is, tenzij later onderzoek ze aan het licht mocht brengen. De beide agenten zijn naar het ziekenhuis ter verpleging gebracht. Aan het bewuste werk staat de arbeid thans stil. Reeds een 14-tal dagen geleden had den een honderdtal stukadoors een ge zamenlijke wandeling naar Schevenin gen gedaan, maar toen geen baldadig heden bedreven. Tijdens de afwezigheid der bewoners is er gisternacht een brutale inbraak gepleegd in een villa in de Loolaan te Apeldoorn. Alle kasten zijn leeggehaald, de inhoud is dooreen geworpen en ver moedelijk is er veel gestolen. De bewo ners worden hedenmiddag teruggewacht. Men meldt van Urk d.d. 19 dezer: Door de vorst vertoont zich weer veel jong ijs in de Zuiderzee. De Minister Havelaar heeft op haar tocht van Enk- huizep heden geen open water ontdekt. De vrachtboot Stad Zutphen, komende van Stavoren naar Kampen, is voor het vele ijs beoosten Urk hier in de haven binnengeloopen. Uit Harlingen Door de vorst is het ijs in de Zuider zee weer belangrijk toegenomen. De stoomboot Leeuwarden II, die gisteren van Harlingen naar Amsterdam was vertrokken met een tjalkschip, moest naar eerstgenoemde haven terugkeeren, daar wegens het vele ijs de tjalk meer malen vast liep. Ook de stoomboot Heemstra, gisteren te Harlingen aan gekomen van Amsterdam, had meer malen oponthoud ondervonden door het ijs, terwijl de stoomboot Zuiderzee zoo in het ijs geraakte, dat de voorgenomen reis werd opgegeven en de boot naar Nieuwediep terugkeerde. Reuter seinde gisteren uit Berlijn Generaal Castro is hedennamiddag

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2