eiken dag sluiten zich meer aanhan gers bij hem aan. Hij straft leugenaars met het uitrukken van de tong en dieren met het afkappen van de han den. De overheid heeft 5 bataljons voet volk, 2 batterijen geschut en verschei dene mitiailleurs tegen hem afgezonden. Uit heel Portugal wordthevigesneeuw- val gemeld. Op de kust zijn in den sneeuwstorm verscheidene visschersvaar- tuigen met man en muis vergaan. Ook in Tirol en Karinthië heeft het zwaar gesneeuwd. Verscheidene treinen zijn in de sneeuw blijven steken. Ook hebben hier en daar lawines plaats gehad. In het dorp Tassi zijn twee huizen met dertien meuschen onder een lawine bedolven. Er zijn troepen heen gezonden tei redding. De Brusselscbe bladen bevatten de geschiedenis van eene rijke jonge juffer van Luik, wier leven eene aaneenscha keling is van avontuien, die haar ein delijk op de bank der correetionneele rechtbank zullen brengen. Voor zeven jaren, zij was toen pas 16 jaar oud, wilde zij een huwelijk aan gaan met een officier van het legor. Hare familie belette dit huwelijk en de schoone Lucie, die, naar 't schijnt zeer geleerd was, verliet de ouderlijke woning, om te gaan leven met den officier in kwestie. De militaire overheid, aan welke dit werd bekend gemaakt, had den officier weggezonden en twee maan den nadien vertrok hij, de jonge Lucie aan haar lot overlatende. Door studie bracht zij het nu zoover, dat zij het examen aflegde van normaalschool regentes. Weldra had de schoone, ge leerde Lucie vele rijke minnaars. Zij verbleef in Duitschland en maakte te Parijs kennis met een Franschen officier, dien zij volgde naar Algiers. Later trok zij naar Congo met een anderen officier. Met eenen officier van het vreemd legioen reisde zij naar Indo-China en werd aldaar de minnares van een hooggeplaatsten magistraat. Tijdens eene reis in Europa keerde zij naar België weer. Nu begon voor haar een leven van aftruggelarijen. Onder den naam van barones de Bonhomme, stapte zij af in de grootste hotels van Brussel, leefde op breeden voet, reed per automobiel en maakte kennis met andere vrouwen van haren aard. Als hare rekening eene groote som beliep verliet zij heimelijk het hotel, slechts ledige koffers achter latend. Koffers met rijke kleederen, enz stonden in een klein huis, dat zij tegen geringen prijs had gehuurd. Het regende klachten tegen haar, doch de dievegge bleef onvindbaar. De policie- officiers ontdekten haar Woensdagavond in een koffihuis der Bisschopstraat, waar zij champagne dronk in een vroolijk gezelschap. De avonturierster werd naar het com missariaat op de Nieuwe Graanmarkt geleid. Hare echte identiteit werd spoe dig vastgesteld en talrijke brieven uit alle landen aan het adres „de barones de Bonhomme" toegekomen, werden in 't koffiehuis in beslag genomen. Een kort overzicht dezer brieven be wees dat Lucie X., op één jaar tijd, ongeveer 50.000 fr. verteerde. Volgens zij zelf zegt, verteerde zij nu sedert 1 Januari meer dan 35.000 fr. Zij werd in de gevangenis der Miniemen opge sloten ter beschikking van 't parket. De Times verneemt uit Petersburg, dat een rooverstam van 1000 man, die dicht bij de Kaukasische grens is ge vestigd, op aanstoken van den Sjah te gen Resjt optrekt, om de nationalisten te tuchtigen. Men vreest, dat zij vriend en vijand zullen uitplunderen. De Russische minister voor de mid delen van verkeer, Ruchlof, heeft een onderzoek ingesteld naar de vele onge rechtigheden in zijn ministerie, met het gevolg, dat hij al dadelijk een reeks van knoeierijen heeft ontdekt, die vol komen den scheldnaam „dievenkelder", welken het publiek aan dit ministerie geeft, rechtvaardigt. De eerste advocaat van het ministerie, geheimraad Delarof, bleek zich aan allerlei verduisteringen te hebben schuldig gemaakt en kreeg ontslag. Hetzelfde lot trof een anderen hoofdambtenaar en het verder onder zoek moet hebben aangetoond dat geen enkele ambtenaar van oneerlijkheid is vrij te pleiten, 't Moet zelfs zoo sterk zijn, dat ambtenaren, die niet aan on eerlijkheden wenschen mee te doen, als onbruikbaar werden ontslagen. De toe stand heeft reeds tientallen van jaren voortbestaan en het is onbegrijpelijk dat de opvolgende ministers daarvan niets zouden gemerkt hebben. Thans echter, nu de zaak is uitgelekt, zal het onderzoek zich ook uitstrekken tot het spoorwegbeheer, waar bedragen verduis terd moeten zijn, die in de honderden millioenen roebels loopen. Donderdag werd de heer Taft geïn stalleerd als president van de republiek der Vereen. Staten van Noord-Amerika, en nam hij rechtens zijn intrek in het Witte Huis. Dank zij de vriendschap tusschen Taft en Roosevelt, is de nieuwe president reeds een dag te voren zeer vriendelijk in de nieuwe woning, die nu door Roosevelt verlaten zal moeten worden,ontvangen. Te Bressoux is een rondzeizende cir cus opgeslagen. Het meerendeel der woonwagens staat te Luik in de rue Sous- l'Eau, ep een braakliggenden grond. Een dezer woonwagens is betrokken door de familie Therer, die wilde zwijnen afgericht heeft. Therer deed gisteren deze dieren werken, toen een hunner plotseling den man aanviel en hem tal van stooten met de slagtanden toediende. Toen men den temmer bevrijden kon was hij zwaar aan borst en zijde gewond en twee vingers zijner rechterhand wa ren bijna totaal afgebeten. In de laatste week van Februari heeft de krijgsraad te Warschau vijftien dood vonnissen uitgesproken. Elf daarvan zijn op één dag geveld. Vijf zijn vol trokken. De doodstraf der andere ver oordeelde werd door den gouverneur- generaal veranderd in tien tot vijftien jaar dwangarbeid. Aardbevingen. Volgens een bericht uit Dresden, zijn Dinsdagavond in Saksen tijdens een hevige sneeuwbui een paar sterke aard schokken in de richting Freiberg-Dres den waargenomen. Het Tetit Journal verneemt, dat het dorp Marsi m in de buurt van Jeruzalem door een aardbeving verwoest is150 menschen zouden den dood hebben ge vonden. Uit Mileto werd gisteren gemeld Hedennamiddag 22 minuten over éénen is hier een sterke aardschok waar genomen, welke, naar men meent, van de plaatsen des onheils van einde De cember afkomstig is. Uit Reggio Calabro: Hedenmiddag vijf minuten over half één werd hier een lichte aardschok gevoeld, welke om 20 minuten over eenen door een krach tiger schok gevolgd werd. De bevolking werd opgeschrikt. Uit Constantino: In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn twee lichte aardschokken waargenomen. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 6 Maart. Gedurende de maand Februari is alhier 47.3 m.M. regen gevallen. Aantal neerslagdagen bedraagt 14. De dames-zangvereeniging „Excelsior" die reeds enkele malen hare medewerking schonk aan andere uitvoeringen, trad Dins dag 1.1. in haar geheel op om een Soireé Musicale te geven in de zaal van den heer Spierenburg „Wapen van Amsterdam." Het publiek, in grooten getale opgeko men, gaf blijken van eene groote verwach ting en die verwachting is dan ook geheel verwezenlijkt. De uitvoering, waaraan 22 dames deelnamen, onder leiding van den verdienstelijken directeur, den heer A. Alt, had het meest gewenscht succes. Van de vier groote nummers, slaagde naar onze meening het best „de Avondstond" van Rich. Holl. Vooral de solo- en trio partijen waren uitstekend. Aardig was het gezien, om ook het lied „Wie dat zich zelf verheft temet" dat we als halfuurspel op den stadhuis toren telkens hooren, nu in zang te doen weergeven. Na de pauze kregen we het zangspel „Rika's droom," waarin 7 dames en 2 hee- ren optraden, en dat liet zien dat de zange ressen en zangers ook de kunst van Actrice en Acteur verstaan. De wijze van grimeeren was uitstekend. We stellen ons voor dat dit aan een specialiteit op dit gebied was opgedragen. Aan de costumes was de mees te zorg besteed. Een blijspel tot slot, wekte zeer de lach lust op. Zeiden wij zooeven, dat de uit voering verried, dat de optredende leden zich ook verdienstelijk in hun rol op het tooneel wisten te maken, wij hopen dat dit een spoorslag zal zijn om zich ook meer op dit gebied te gaan bewegen, dan zul len we in een niet te lang tijdsverloop eene Rederijkerskamer van dames en hee- ren zien verrijzen, waaraan reeds jarenlang behoefte is. De Provinciale voorjaarskeuringen van springstieren zullen dit jaar worden gehouden: te Waalwijk Donderdag 11 Maart; te Almkerk Woensdag 17 Maart en te Heusden Zaterdag 20 Maart. De keuringen vangen des voormiddags elf ure aan. WERKENDAM. Vrijdag a.s. zal hier weer veemarkt worden gehouden, als er ten minste veehouders zijn, die hun belang stelling willen toonen door met hun vee te verschijnen. Op de laatste landbouwver- gadering heeft de heer Hakkers het zijne van de houding der leden van de landbouw- vereeniging gezegd en we zullen dan nu maar afwachten hoeveel vee er eiken 2 den en 4den Vrijdag van de maanden Maart, April en Mei aan de lijnen zullen komen. BIESBOSCH. Op den polder de Tien morgen is het verblijf der rietsnijders, toebe- hoorende aan J.Monshouwer teNieuwendijk, tot den grond afgebrand. Al 't beddengoed, de kisten enz., toebehoorende aan de ar beiders, werd een prooi der vlammen. SLEEUWIJK. Aan het hulppostkan toor werd gedurende de maand Februari in de rijkspostspaarbank ingelegd f 236,80 en terugbetaald f 382,30. Door het hulptelegraafkantoor wer den gedurende de maand Februari 22 tele grammen behandeld. Aan het telefoonkan toor werden 2 gesprekken gevoerd. HERPT. Deze week overleed alhier de wed. K. Smits, oudste inwoonster onzer gemeente, in den ouderdom van 93 jaren. Gisteravond had alhier een verpach ting van eenige perceel en weiland plaats, waarbij hooge prijzen werden besteed. Tengevolge van het langdurige vrie zend weder, zijn tal van personen, die an ders met grondwerk en spitten een daggeld konden verdienen, al sedert weken tot wer keloosheid gedoemd. Het is te hopen dat er spoedig verandering komt. NEDERHEMERT. Gisteren werd door den commissionnair den heer De Grauw te Zalt-Bommel alhier een partij, ongeveer 1200 H.L., aardappelen gekocht tegen f 2,40 per H.L. De handel in hooi blijft levendig. Prijzen stijgende. Best uiterwaartsch hooi tot f 20 per 500 K.G. DUSSEN. In de Geref. kerk zal a.s. Zondagmiddag optreden ds. Both uit Andel. Hier doet zich een geval van rood vonk voor. VEEN. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben bij besluit van 25 Febr. j.l. besloten, de grootte en het aantal der aanmoedigingsbij dragen ter verbetering van het rundvee in 1909 te bepalen, voor zoo veel deze gemeente betreft, als volgteen le van f 40; een 2e van f 25 en een 3e van f 25. Met het contracteeren der suiker bieten werd door de agenten Vrijdag een begin gemaakt. Er wordt besteed f 11.50 per 1000 KG. Deze prijs is niet laag te noemen en het laat zich dan ook aanzien, dat voor dezen prijs veel land gecontracteerd zal worden, wijl de aardappelteelt in het afgeloopen jaar beneden het middelmatige is geweest. Donderdagmorgen heeft de ooievaar zich weder vertoond. Na heen en weer vliegen heeft hij het nest bij den heer 't H. in zijn bezit genomen. Wordt door zijne komst gewoonlijk de lente aangekondigd, thans moet deze voorspelling tot heden achterwege blijven. ZALTBOMMEL. De Stct. no. 53 bevat een kon. besluit waarbij aan deze gemeente wordt verleend een voorschot uit 's Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste f 10,000, ten einde genoemde gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de stichting „N utsstichting voor Volkshuisvesting te Zalt-Bommel", ten behoeve van den aankoop van grond voor en den bouw van 5 woningen, bene vens eene boven- en eene benedenwoning in die gemeente. WIJK. Woensdag herdachten de echte lieden IJzakPoorter enTeuntje van Rijswijk den dag waarop zij voor 50 jaren in den echt werden vereenigd. Van verschillende bevriende- en familiezijde mochten ze blijken van groote belangstelling ondervinden ook wapperde van de geheele buurt ter hunner eere de nationale driekleur. Ook de fanfare liet zich ook hier niet onbetuigd welke hun des avonds een serenade bracht. NIEUWENDIJK. Een 2-jarig kind van H. v. d. Stelt viel in een pot met kokend water, waarvoor -geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. De miliciens die deze week zijn op geroepen zijn ingedeeld als volgt G. Boterbloem, veld-art.G. Hoeke, Adr. v. d. Stelt, M. de Vries, infant.Fr. van Breugel, vesting-art., en M. de Penner Nz., pontonniers. LAND VAN ALTENA. Heden wordt hier met het contractreeren der suiker bieten een begin gemaakt. De prijs is f 11.50 per 1000 k.g. ANDEL. Gisteravond hield de gem. Chr. zangvereeniging „Heb de waarheid en den vrede lief," hare feestelijke jaarverga dering waartoe ook de begunstigers waren uitgenoodigd. Enkele leden gaven nog eenige voordrachten ten beste zoodat de avond gezellig werd doorgebracht. Naar men ons uit goede bron mededeelt, zal de Handels- en Landbouwbank dit jaar reeds 4 pCt. dividend uitkeeren. Binnenland. Het Haagsche correspondentiebureau meldt Met zekerheid kan worden medege deeld, dat de regeering, ter uitvoering van het tweede lid van artikel 37 van de Grondwet, een wetsontwerp op het Regentschap om advies aan den Raad van State heeft gezonden. Artikel 37 van de Grondwet luidt: „De Regent wordt benoemd bij eene wet, die tevens de opvolging in het Regentschap tot 's Konings meerderja righeid toe, kan regelen. Over het ont werp dier wet beraadslagen en besluiten de Staten-Generaal in vereenigde ver gadering. „De wet wordt nog bij het leven van den Koning, voor het geval der min- jarigheid Zijns opvolgers gemaakt." Naar de „Tel." verneemt, heeft het wetsontwerp, houdende verbodsbepa lingen tegen het wedden, het ministerie verlaten en den Raad van State bereikt. Volgens een der artikelen van het wetsontwerp wordt het houden van to- talisators verboden. De Tweede Kamer heeft in hare ver gadering van Donderdag het wetsont werp tot verbetering van de rivier de Waal zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Uit goede bron wordt het bericht bevestigd, dat binnenkort de benoeming is te verwachten van E. C. baron Sweerts de Lam las Wyborgh, burgemeester der residentie, tot Commissaris der Konin gin in Gelderland. Men meldt uit Den Haag Het verblijf van Z. K. H. den Prins der Nederlanden gedurende enkele da gen te Berlijn heeft, naar men verneemt, ten doel een bespreking met den aldaar gevestigden raad of het kapittel van de Johanniter-orde naar aanleiding van het onlangs aangekondigde plan tot stichting van een afdeeling dier orde in Nederland. In de Deputatenvergadering der an- tirevolutionnaire partij te Utrecht, zal, naar het Hbl. verneemt, het volgende program van actie voor de stembus van 1909 worden voorgesteld lo. Invoering van het gezinshoofden kiesrecht. 2o. Invoering van verplichte verze kering. 3o. Herziening van ons tarief van invoerrechten, eenerzijds ten einde uit zijne hoogere opbrengst de middelen te vinden voordeinvoeringder verplichte verzekering vereischt, en anderzijds om onze nationale nijverheid tegen te on gelijke concurrentie met het buitenland te vrijwaren en den nationalen arbeid te bevorderen. 4o. Meerdere gelijkstelling in de bij dragen uit de publieke kas van het bijzonder met het openbaar lager onder wijs, voor wat aangaat de voorziening in schoollocaliteit, de uitbetaling der bijdragen en de opleiding van onder wijzers. In de gevangenis te Assen heeft Dins dagavond de 21-jarige F. W. M., die in voorloopige hechtenis is wegens te Bargermeer op de weduwe Koetsier ge- pleegden doodslag, in zijn cel brand gesticht. Toen de cipier od een bewaar der op zijn alarm verschenen, heeft hij de eerste, terwijl de tweede water haalde, met een stuk ijzer van zijn krib aan het voorhoofd verwond. Hij trachtte to .n te vluchten, doch werd in de gang gegrepen. Te Goch ging een 21-jarige arbeider de weddenschap aan, een stuk van een bierglas fijn te kauwen en in te slikken. Reeds den volgenden morgen overleed hij aan de gevolgen. Naar wij vernemen is de zeer lang durige instructie in de zaak van F. K., pianostemmer te Brussel, die onder ver denking van brandstichting in hotel Bellevue te Arnhem, in den nacht van 25 op 26 October gearresteerd werd, gesloten. De beslissing der rechtbank, of deze zaak al dan niet naar de open bare terechtzitting zal worden verwezen, kan nu eerlang worden verwacht. Terwijl Dinsdagavond een dilettanten- vereeniging eene repetitie hield in den schouwburg te Harlingen ontdekte men brand in het dak. Het schouwburg gebouw, een voormalig pakhuis, dat gedeeltelijk van hout was, brandde af. De oorzaak is te zoeken in een defect aan de rookafleiding. Men meldt uit Assen De scheepvaart op de Drentsche Hoofd vaart en het Noord-Willemskanaal is slechts kort weer geopend geweest. Ten gevolge van de opnieuw ingevallen vorst is zij weer gestremd. Een groot aantal schepen liggen op open water te wach ten. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Het is voor de vogels een kwade tyd. Lijsters, musschen, roodborstjes kannen geholpen worden met wat broodkruimels en aardappelen. Doch de nuttige kool mees verlangt dierlijk voedsel. Er bestaat echter een zeer eenvoudig middel, om ook dit diertje te helpen. Neem een stukje rauw of gekookt spek, liefst met zwoord, en hang het aan een touwtje gebonden aan een der onderste takken van een alleenstaand boompje. Zijn er meezen in den omtrek, dan zijn die er dadelijk bij. Ze hangen met de pootjes aan het spek en steken er de scherpe snaveltjes met wellust in. Wel vijftig maal per dag herhalen ze dit, tot er niets dan het zwoord overblijft. Soms trekken ze als bekwame putters het spek aan het touwtje omhoog en smul len er daarna van. Dierenvrienden, die het middel be proeven, verschaffen zich een groot genot en helpen een onzer nuttigste vogels den winter door. Blijkens een bij De Tijd ontvangen circulaire, doen eenige personen, te Enschedé en Hengelo woonachtig, po gingen, om democratisch-gezinde Ka tholieken bij de aanstaande Kamerver kiezingen te doen optreden met een eigen program, waarvan als eerste eischen vermeld worden a. algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen b. een pensioen van staats wege voor alle oude arbeidersc. ver korting van den arbeidsdag niet alleen voor vrouwen maar ook voor volwassen mannen d. bezuiniging op leger en vloot. Men meldt uit Rotterdam De recherche alhier heeft de hand gelegd op een edel klaverblad van drie, bestaande uit zekeren M. P. L S. J., en een beruchte vrouw, zekere Wilhel- mina L. Genoemde vrouw had een jongmensch in hare woning gelokt, waarna zich de eerstgenoemde indivi duen bij hen voegden en het jong mensch onder allerlei bedreigingen presten tot het teekenen van een schuldbekentenis van f 1160. Hierop werd een rijtuig genomen en naar de woning van den jongeman gereden, alwaar den individuen het geld werd uitbetaald. Intusschen werd de politie onmid dellijk van een en ander in kennis gesteld, waarna het haar gelukte het drietal in hunne woningen op de Ge dempte Botersloot en in de Delftsche straat te arresteeren. Zij zijn thans in het Huis Bewaring opgesloten. Een inwoner van Haarlem heeft een leelijke schadepost gehad door zijn vrees voor inbrekers. Dezer dagen ging hij 's avonds op bezoek en stopte het in huis aanwezige zil vei geld, ten bedrage van 75 a 80 gulden, in een blikken bus, welke hij in de niet brandende kachel legde, met de gedachte „Komen er inbrekers, dan zullen ze daar mijn geld- niet zoeken". Maar nu komt het onaangename der historie. Aan zijn echtgenoote, die al vóór hem was uitgegaan, had hij van de verbergings-manoeuvre niets mede gedeeld, en 's anderen daags had dien tengevolge de kachel al een paar uur lustig gesnord, voordat onze huisvader dacht aan zijn blikken bus met rijks daalders en guldens. De kachel werd, nadat men tot de onaangename ontdekking was gekomen, zoo spoedig mogelijk gedoofd, maar de geldstukken waren tot één klomp zilver samengesmolten. In de Vragen van den Dag schrijft een inzender over dennennaalden als schrijfpennen „Wie wel eens een dennennaald nauw keurig bekeken heeft, weet, dat deze uit twee op de inspletingsplaats met elkaar verbonden deelen bestaat. Als men dit naaldenpaar samendrukt, zal men opmerken, dat beide naalden pre cies dezelfde lengte bezitten en hun spitse uiteinden in één punt uitloopen. Wanneer men nu de naalden in de nabijheid van dat punt aan elkander bindt, heeft men een zeer goed te ge bruiken pen. Als penhouder kan men het eerste het beste takje gebruiken, waarin men een opening maakt en de naald zóó daarin bevestigd, dat de punt er ongeveer 1 cM. uitsteekt. De zich aan den voet der dennennaald bevin dende verdikking verhindert, dat de eigenaardige pen naar binnen gedrukt wordt bij 't schrijven, zooals bij onze gewone, door menschenhanden gemaak te pen soms voorkomt. Als men de dennennaald in den inkt doopt, moet men ze eerst een oogenblik in de vloei stof laten staan, opdat deze door het kleine buisje, dat zich tusschen de twee uiteinden der naalden gevormd heeft, omhoog kan stijgen. De inkt is dan in voldoende hoeveel heid aan de naald blijven hangen, om er ongeveer 20 regels mee te kunnen schrijven, vóór opnieuw indoopen noo- dig is." Uit Parijs wordt het overlijden be richt van den heer Johan Georg Mezger den bekenden wrijfdokter, in den ouder dom van 70 jaar. Voor de badplaats Domburg is dit overlyden een zeer groot verlies, en Dirideud Handels- en Landbouwbank te (xorincheiu en Dordrecht.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2