Omtrent de crisis in het Oosten werd gisteren uit Belgrado bericht De Zwono meldt, dat de Russische gezant op een hem door den Servischen kroonprins gebracht langdurig bezoek, aan dezen gezegd heeft, dat hij gemach tigd was te verklaren, dat Rusland de len prins door den Tsaar gedane be- ofte zou nakomen, en zich op het ge wilde oogenblik aan het hoofd zou plaatsen van een optreden om de Ser vische belangen te beschermen, zelfs als het noodzakelijk mocht zijn de toe vlucht tot de wapens te nemen. Uit Belgrado Daar heden een defi nitieve overeenstemming met Rusland is bereikt, zal morgen den tekst van het Servische antwoord openbaar ge maakt worden. Uit Weenen: Volgens deNeueFreie Presse heeft Servië de behartiging van zijn belangen toevertrouwd aan Rusland en de bevriende mogendheden, zonder iets van Oostenrijk te eischen, maar ook zonder afstand te doen van zijn tegeneischen. Naar men meent, zal het gevaar voor oorlog ter zijde gesteld kunnen worden. Uit KonstantinopelDe „Yeni Ga- zette" en de „Ikdam" melden, dat Ser vië een militaire actie tegen het Sand- jak Novibazar voorbereidt en benden vormt. Naar uit Saloniki gemeld wordt, heeft de Turksche regeering Zaterdag den doorvoer van 170 ton oorlogsmaterieel voor Servië, dat per stoomboot vervoerd zou worden, geweigerd. De jongste weigering van Servisch oorlogsmaterieel betrof een bezending machinegeweren, waarvan geen behoor lijke aangifte was gedaan bij de Turk sche overheid. Men zal zich herinneren, dat onlangs ook de doorvoer van een aanzienlijke hoeveelheid dynamiet geweigerd is. De Lokal-Anzeiger verneemt uit Bel grado, dat een gepensioneerd Servisch majoor der artillerie met name Tsioko Jankowits in hechtenis is genomen onder verdenking aan het Oostenrijk- sche gezantschap spionnendiensten te hebben bewezen, en dat hij reeds heeft bekend. Hij kon van zijn magere pen sioen niet leven, bracht hij ter veront schuldiging in. Naar 't heet, zijn er nog andere Servische officieren en ook ambtenaren in de zaak betrokken. Bij Tabris wordt eiken dag zwaar gevochten. Donderdag bezetten de troe- oen van den Sjah de voorsteden, waar op de opstandelingen hen heftig aan vielen en verdreven. De opstandelingen maakten vele gevangenen en veroverden een Harem. De troepen van den Sjah zijn ette lijke mijlen teruggedreven, maar hand haven de insluiting, zoodat er in de stad gebrek aan levensmiddelen heerscht. De wacht van het Russische consu laat te Resjt in Perzië is versterkt van negen man tot vijftig man. De Russi sche consulaire ambtenaar te Dzjoelfa heeft de revolutionairen gewaarschuwd, dat, als de vijandelijkheden niet van de grens verwijderd worden gehouden, de Russische regeering verplicht zou wezen strenge maatregelen te nemen. Men ziet in deze teekenen de voorbo den van Ruslands ingrijpen in Perzië. Uit Tabris werd Maandag gemeld De ruiters van Samad Khan zijn gis teren tot den aanval overgegaan; daar -Je revolutionnaireu niet over voldoen de strijdkrachten beschikten moesten zij 6 straten van de onder den naam Sjok Nabad bekend slaande wijk der stad ontruimen. De ruiters drongen daar onmiddellijk binnen, plunderden de huizen en staken eenige straten in brand. Nadat het gevecht één uur ge duurd had kregen de revolutionnairen versterking en dwongen de ruiters, van wie zij zelfs eenigen gevangen maak ten, tot den terugtocht. Naar de N. Y. Herald uit Aden ver neemt, heeft daar de Prinz-Regent Luit- pold, komende van Oost-Afrika, kapitein Hardy aan wal gebracht. Hardy was lid van de commissie tot onderzoek van de slaapziekte. Hij is er nu zelf bedenkelijk door aangetast. Te Parijs heeft een stier, die uit zijn stal ontsnapt was, een schoenmaker eenige ribben stuk gestooten en de dij gebroken. Twee politie-agenten die op het hulpgeroep toesnelden, losten hunne revolvers en verwondden het dier, dat daardoor nog woester werd. Een me taalbewerker kreeg een kogel, voor den stier bestemd, in het been. Een ander politie-agent kreeg een geduchten stoot in de borst en werd 10 meters wegge slingerd, waardoor hij een arm en een been brak. Een vierde agent werd aan het oog, de knie en de buik gewond en door het dier vertrapt. Ten slotte werd de stier door een agent met een revolverschot in het oor gedood. Alle gewonden zijn naar het gasthuis ge bracht. Zondag is te Praag een Tsjechische volksmenigte opnieuw tegen de Duit sche studenten te keer gegaan toen deze hun gebruikelijke wandeling be gonnen. Met vuist en stok werden de Duitschers mishandeld. Ten laatste dre ven politie en gendarmerie de menigte uiteen, zoodat de Duitschers door een achterstraat een goed heenkomen kon den zoeken. Volgens een bericht uit Londen is Zaterdag bij den aanleg van een nieu we haven te Birkenhead een afsluitdam doorgebroken. Van de mannen, die in de drooggemalen ruimte werkten, zijn er 16 verdronken, 3 werden er gered, van wie 2 zwaar gewond. Een later beriebt luidt Het groote aantal slachtoffers, dat de doorbraak heeft gemaakt wordt be grijpelijk, als men weet, dat de dam door het geweld van het water op de beneden werkende arbeiders werd ge worpen, maar vooral dat een stelling, waarop een stoomkraan stond, mede op hen viel. In het Rudolf Virchow-ziekenhuis te Berlijn zijn tal van verpleegsters en verplegers men spreekt van een kleine honderd ongesteld geworden, na het eten van gehakt. De meesten konden hun dienst blijven verrichten. Verleden jaar September zijn er in hetzelfde ziekenhuis ook een groot aan tal gevallen van vleeschvergiftiging voorgekomen. Er is toen een streng onderzoek ingesteld, waarbij de paraty- fus-bacil als de oorzaak van de ziekte werd opgespoord. De zindelijkheid in de keukens bleek zooveel te wenschen over te laten, dat twee ambtenaren, die voor den toestand verantwoordelijk wa ren, hun ontslag kregen. Er is nu een nieuw onderzoek gelast. De groote vrijhandelsbijeenkomst in de Queenshall te Londen toesprekende, zeide Asquith opnieuw, dat protectio nisme noodlottig voor Engeland zou zijn. De bijeenkomst was merkwaardig, omdat een 200 peers en leden van het Lagerhuis, onder wie de op den voor grond tredende unionisten en leden van de arbeiderspartij, er aanwezig waren. Volgens een bericht uit Havana heeft de Senaat met 49 tegen 11 stemmen het wetsontwerp verworpen, strekkende om aan buitenlanders het recht te ont zeggen op Cuba onroerend goed te be zitten. De firma Amstrong, Whitworth Co., te New-castle, en Vickers Sons and Maxim, te Barrow, hebben opdracht gekregen, in Japan een groote ijzer- en staalfabriek te bouwen, waar kanonnen enz. kunnen worden gemaakt. Zondag maakten twee Franschen, Henri Leblanc en Louis Dupont een luchtreis uit Parijs, die hun lang zal heugen. Toen zij op eenige kilometers afstand van Antwerpen boven de Schelde waren, meenden zij op de kust te zijn en besloten daarom te dalen. Weldra zagen zij echter hunne dwaling in, reden waarom zij ballast uitwierpen in de hoop weder te stijgen, maar vergeefs. De mand werd in het water gesleept, zoodat de reizigers zich aan het touwwerk moesten vastklemmen uit vrees van te verdrinken. Reeds waren zij op het punt de touwen door te snijden, toen zij bemerkten op een zandbank bij Both te zijn. Zij sprongen uit de mand en terstond schoot de ballon omhoog en verdween uit het gezicht. De druipnatte reizigers werden door een jacht gered en keerden terstond naar Parijs terug. Kinnenland. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seinde Zaterdag: Gisteren is te Koetaradja de radja van Batoe Batoe, hoofd van het verzet in Singkel, met 47 volgelingen onvoor waardelijk in onderwerping gekomen. Te Rondèng hebben zich aangemeld 19 kwaadwilligen, alsmede het onder- bendehoofd Sisoreh met 27 volgelingen. De Red. teekent hierbij aan Singkel is de onderafdeeling van de afdeeling Bambèl van het gouvernement van Atjeh en Onderhoorigheden. De onderafdeeling Singkel staat onder een controleur van het binnenlandsch be stuur met Rondèng als standplaats. Het thans geseinde bericht heeft dus geheel betrekking op den toestand in het gebied van SiDgkel. Het was in die streek, sedert wij in 1904 ook daar krachtig optraden, nimmer geheel rustig geworden. Voortdurend hadden er be schietingen, o. a. van Rondèng plaats, steeds werden er wandaden van kleine rondzwervende benden gemeld, nu en dan werden de militaire transporten beschoten en overvallen. Toen men eenigen tijd geleden meende, dat die transporten wel zonder geleide konden gaan, werd een militair prauwentrans port geheel uitgeplunderd. Ook op andere wijze uitten de elementen van 'het verzet hun ontevredenheid over onze voortdurende aanwezigheid. Den 25en September van het vorige jaar, in den laten namiddag, brandde de pas gebouwde kampongschool te Rondèng afin den nacht van 28 op 29 Sep tember d. a. v. ging een keudeh in de vlammen op. Er bestonden gegronde redenen, die branden aan kwaadwillig heid toe te schrijven. Zekerheid daar omtrent werd echter niet verkregen. In de maand Augustus 1908 weken de radja van Batoe Batoe met zijn twee vrouwen en 9 lieden uit. De reden daarvan moest gezocht worden in on tevredenheid over het feit, dat zijn have en goed, indertijd verbrand, hem niet teruggegeven zijn. Ook de gebeur tenissen van verleden jaar in de Pa- dangsche Bovenlanden oefenden een ongunstigen invloed op den gang van zaken in Singkel. Onze troepen bleven in het gebied van Singkel de benden rusteloos achter volgen, en hieraan is het waarschijnlijk te danken, dat de radja van Batoe Batoe, na een afwezigheid van een anderhalf jaar, het maar beter gevonden heeft zich vrijwillig te onderwerpen. Bij der gelijke onderwerpingen wordt steeds geëischt, dat de hoofden onvoorwaarde lijk het hoofd in den schoot leggen; voorwaarden worden niet meer aanvaard, en dat is zeer juist gezien. Of Si Soreh een rol van beteekenis iu het verzet speelde is ons niet be kend; wij vonden zijn naam niet ge noemd. Echter geldt ook hier, dat alle beetjes helpen. De onderwerping van den radja van Batoe Batoe schijnt ons daarentegen wel van veel belang, hetgeen ook blijkt uit het feit, dat dat hoofd naar Koetaradja is overgebracht, om in handen van den gouverneur zelf de belofte van verder goed gedrag af te leggen. Wellicht gaan we nu ook in Singkel een beteren toestand tegemoet, hoewel er nog veel zal moeten worden gedaan eer alle benden en bendeljes onschade lijk zijn gemaakt. Reuter meldt uit Londen de volgende zaak, die van veel belang is voor den Hollandschen hoterhandel. De Thames politie rechtbank te Lon den behandelde Zaterdag de zaak van Abraham Levenberg en Adam Leven- berg, die zich te verantwoorden hadden voor het feit, dat zij kistjes boter onder valsch handelsmerk verkochten, name lijk dat van officieel door de Nederland- sche regeering te zijn gewaarmerkt en ook wegens het in voorraad hebben van boter onder valsch handelsmerk en voor het namaken van zulke merken. De eigenaar van een boterfabriek in Cheltenham moest verschijnen omdat werktuigen en kleuien in zijn bezit werden gevonden, die dienen moesten om het waarmerk van het Nederlandsch departement van Landbouw na te maken, en eveneens het in voorraad hebben van boter, waarop het officieel stem p, 1 van zuiverheid vanwege de Nederland- sche Regeering werkelijk was nage bootst. De vervolging was onmiddellijk in gesteld, omdat de directeur-generaal van Landbouw in Nederland had te kennen gegeven de rechten der Neder- landsche regeering te zullen verdedigen. De merken waren zeer goed nage maakt; maar de boter in de valsch ge merkte kistjes was geen Hollandsche. Twee man waren naar den winkel der firma Levenberg gezonden en vroegen echte Hollandsche boter. Zij kregen boter in kistjes, die het Hollandsche regeeringsmerk droegen. De politie vond bij onderzoek negen vaten, dragende nagemaakte Holland sche labellen, 37 vaten echte Hollandsche boter, benevens een patroon, van het officieele Hollandsche kaasmerk, voor het namaken gebruikt. Dr. Levenberg verklaarde dat alles behoort aan de boterfabrikant in Chel tenham. De zaak werd verdaagd tot Zaterdag a.s. De minister van biunenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de naam van zekeren „Professor" Keith Harvey te Londen, die op groote schaal middelen tegen doofheid adverteert in de Nederlandsche bladen, niet voorkomt in de lijst der personen die in Groot- Brittannië en Ierland bevoegd zijn de geneeskunst uit te oefenen. Zijn ware naam is Edward Marr; hij woont in no. 156 Tulse Hill te Londen en heeft te zamen met zekeren Thomas Reece een effectenkantoor onder de firma Ar nold Butler. Belanghebbenden die om trent de betrouwbaarheid van deze firma inlichtingen wenschen te bekomen, kun nen zich daartoe wenden tot de eerste afdeeling van het departement van bin- nenlandsche zaken. Zondagavond tusschen halfzeven en halféén is er ingebroken in de woning van den caféhouder J. B. 'Riep, Eerste Oosterparkstraat 171, te Amsterdam. De familie Riep bewoont de étage boven het café. Vermoedelijk hebben dieven van de Zondagavonddrukte in het café gebruik gemaakt, om met behulp van een valschen sleutel binnen te dringen. Aan gouden en zilveren sieraden is ter waarde van ruim f70 ontvreemd. Van de dieven geen spoor. Zooals wel meer gebeurt trokken Zondag een viertal, bij de politie on gunstig bekend staande, personen te Enschede den boer op, waarbij dan dikwij la ongestraft allerlei baldadigl leden worden bedreven. Dat dit gelukkig niet altijd straffeloos kan geschieden bleek thans. Bij verschillende boeren werden de ruiten ingegooid en ingeslagen en meerdere baldadigheden gepleegd. De vreedzame landbouwers, sarrensmoede, organiseerden een klopjacht op het viertal en wisten twee der hoofdschul digen in handen te krijgen, die ze op het station Broekheurne in een ledigen goederenwagen opsloten, terwijl de stationschef politie en marechaussées per telefoon waarschuwde. De laatsten verlosten de belhamels uit hunne voor- loopige hechtenis en namen ze in arrest. Dat de boeren niet zacht waren opge treden bewezen hun bebloede koppen. Een dezer had nog drie maanden ge vangenisstraf te goed en wordt verdacht van diefstal in een naburige grensge meente. Een bewoonster van een villa aan den Badhuisweg te Scheveningen is het slachtoffer geworden van twee op lichters, die in haar afwezigheid een mandje appelen te koop aanboden en een half uur later terugkwamen met de boodschap, dat zij mevrouw hadden ontmoet en dat deze de appelen voor f 4 50 had gekocht. De dochter des huizes betaalde, doch toen de „koopliepen" twee jonge mannen vertrokken waren, bleek dat slechts de bovenste laag van het mandje appelen bevatte, de rest was opgevuld met papier. Toen mevrouw thuis kwam, bleek natuurlijk, dat zij van den appelenkoop niets afwist. De rechtbank te Rotterdam veroor deelde gisteren D. v. L., 33 jaar, zon der beroep, te Gouda, wegens het ma ken van valsche munt, tot 8 maanden gevangenisstraf; diens schoonmoeder, de 65-jarige C. S., huisvrouw L. S., wegens het uitgeven van valsche munt speciën tot 5 maanden gevangenisstraf zijn zuster W. S. v. L., weduwe H. de V wegens gelijk misdrijf, tot 2 maan den gevangenisstraf. De 31-jarige L. S., huisvrouw van den eerst veroor deelde, die mede valsch geld zou uit gegeven hebben, werd vrijgesproken. Verscheidene landbouwers in het Old- ambt van de provincie Groningen, blij ken zich niet te houden aan de ver plichtingen, hun door de wet op het arbeidscontract opgelegd. Er zijn zelfs landbouwers, die van hunne arbeiders vorderen, dat dezen op hun eerewoord moeten verklaren, bij ziekte of ongeval geen gebruik te zullen maken van de ten hunnen gunste geldende bepalin gen van bovengenoemde wet. Naar aan leiding daarvan nam de vakvereeniging van Christel. Piotestantsche veldarbei- ders te Oostwold (Oldambt) eene motie aan, welke zij ter algemeene kennis bracht, en waarin zij hare groote af keuring over genoemde houding der landbouwers uitspreekt en dezen uit- noodigt niet op dien weg voort te gaan, daar dit niet behoorlijk is voor de goede verstandhouding tusschen werkgever en werknemer. Sinds een paar dagen misten de bu ren een oud vrouwtje, een bewoonster van de bekende kleinen huisjes aan het Hooge Zand te 's-Gravenhage. Men waarschuwde de politie, die door inklimming aan de achterzijde van het huisje in de woning kwam. Daar vond zij de oude vrouw dood op den grond liggen, met brandwonden overdekt. Ook in de kamer werden sporen van brand ontdekt, zoodat vermoed wordt, dat de vrouw op de een of andere wijze in brand is geraakt, maar door den rook bewusteloos geworden, niet om hulp heeft kunnen roepen. Gistermiddag trokken een 70-tal werk- looze veldarbeiders te Finsterwold naar den waarnemenden burgemeester, den voorzitter van het burgerlijk armbe stuur en eenige landbouwers, met ver zoek om werk, doch dit kon niet wor den toegezegd. Een verzoek aan den waarnemenden burgemeester, om eene vergadering van landbouwers te beleg gen, opdat deze besluiten ieder eenige werkloozen aan den arbeid te stellen, werd afgewezen. Marechausse en politie zijn aanwezig. Te Winschoten is naar het huis van bewaring overgebracht de 14-jarige H. K., uit Heiligerlee, verdacht van brand stichting op Zondagavond in de groote boerderij van Cal car te Bovenburen. Tevens wordt zij van verduistering ver dacht. Uit Amsterdam meldt men aan de „N. R. Ct." Heden was het de laatste dag van het referendum over de Deventer-con- gresbesluiten. Naar wij vernamen heb ben de leden der S. D. A. P. zooals trouwens te verwachten was met overgroote meerderheid het royement der Tribune-redacteuren bekrachtigd. Hierdoor is dus tevens het officieele leven begonnen van de nieuwe sociaal democratische partij, welke Zondag a.s. hier ter stede haar eerste congres zal houden. Op den Haarlemmerdijk te Amsterdam heeft Zondagavond een ernstige vecht partij plaats gehad tusschen een groep burgers en de politie, waarbij aan de zijde der laatste drie gewonden gevallen zijn. Het verloop van dit relletje is aldus geweest. In de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt werd een volks concert gegeven dat zeer druk bezocht was, vooral door het vrije-socialistische element ouder de Amsterdamsche arbei dersbevolking. Na afloop trok een groote groep dezer lieden zingende de stad in. Eerst op het Rembrandtplein, daarna in de Kalverstraat, werden de menschen door de politie uiteengejaagd. Zij ver zamelden zich weer op den Nieuwendijk en bereikten luid zingende den Haar lemmerdijk. Opnieuw sommeerde hier de politie tot uiteengaan en ophouden met zingen, doch tevergeefs. Toen werd de sabel getrokken en tusschen de „vrije" zangers en enkele politie-agen ten vond een formeele slag plaats. Telkens wanneer de politie een ar restant poogde te maken, werd deze door zijn makkers ontzet. Toeh gelukte het een man naar het politiebureau aan de Westerstraat op te brengen. De po litie had drie gewonden. Twee agenten hadden een ingeslagen helm en hoofd wonden. Een derde politie-agent was in politiek zijn kameraden in uniform te hulp gekomen, toen deze een arrestant poogden op te brengen. Ongelukkiger wijs dachten de politieagenten, dat ook hij den arrestant wilde ontzetten, en zoo kreeg de agent iu-burger van zijn collega een sabelslag op het hoofd, die hem deed neertuimelen. Hij is de ergste gewonde, en slachtoffer dus van de consternatie. Vrijdagmiddag hebben de besturen van eenige corporaties te Rotterdam een vergadering gehouden, om gezamen lijk een petitie op touw te zetten tot het weer invoeren van de Rotterdamsche kermis. Besloten werd een aanvang te maken met het neerleggen van lijsten in winkels van verschillenden aard, tot het ver krijgen van handteekeningen van be langhebbenden. In een woning, gelegen achter een tapperij in de Ververstraat te 's-Gra venhage, had Maandagochtend een gas ontploffing plaats, tengevolge waarvan een 15-jarig dienstmeisje ernstige brand wonden aan hoofd en handen kreeg. Het meisje had gemeend gasluchtte ruiken bij het privaat, waar een kleine gasarm is aangebracht. Zij wilde de kraan, die zij dacht dat openstond, slui ten zij draaide echter juist het gas- kraantje open, zoodat, toen zij eenige oogenblikken later terugkwam er wer kelijk een hevige gaslucht hing. Meenen- de dat er een lek was, had zij de on voorzichtigheid een lucifer aan te ste ken, waarop een geweldige slag volgde. In het huis ontstond geen brand, maar bijna geen enkele ïuil in de geheele woning bleef heel. Het verwonde meisje werd in een drogistwinkel in de buurt binnenge bracht en daarna per automobiel naar het ziekenhuis gebracht. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is er, naar aan de Rott. wordt ge meld, op brutale wijze ingebroken bij T. de Lijster, bakker, wonende in de kom der gemeente IJsselmonde, naast den burgemeester. Men heeft zich aan de achterzijde van het huis toegang verschaft, door het uitsnijden van een ruit. Daardoor binnengekomen, is het geheele huis doorzocht; zelfs in de kamer waar de bakker en zijn vrouw sliepen. Uit de japon der vrouw, die op een stoel voor het bed lag, heeft men haar geldknipje genomen, het geledigd, en weer netjes opgeborgen, voorts alle kasten openge maakt, alles door elkaar gesmeten, de toonbanklade gelicht, doch de plaats waar het geld in hoofdzaak geborgen was, hebben de dieven niet gevonden. De gewone „inbrekersfooi" achterla tende hebben de boeven langs denzelf den weg het huis verlaten. Door de bewoners is totaal niets ge hoord eerst in den laten morgen, wel licht uren na de inbraak, ontdekte men hetgeen gebeurd was; de verschrikte bakker draafde in nachtgewaad naar de politie, doch te laat. Van de daders was geen spoor meer te bekennen. De heer J. H. Bergmann te Amster dam zet een beweging op touw, om de aannemers van groote werken zich te doen uitspreken over de kosten welke de demping der Zuiderzee voorloopig drooglegging der Wieringermeer zou met zich voeren. De heer Bergmann zou gaarne het werk aan Nederlandsche aannemers zien toegewezen en meent dat samenwerking daartoe reeds nu noodig is. In een openbare vergadering zal te zijner tijd het onderwerp aan de orde komen. Te Beek-en-Donk werd een alleen wonende weduwe 's morgens dood nabij haar bed gevonden. Zeis waarschijnlijk, terwijl zij zich kleedde, door een beroerte getroffen. Hoewel de vrouw als doodarm bekend stond, vond men in de arm zalige woning, waar wind en weer tot zelfs in haar slaapsteê vrijen toegang

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2