blad, dat het Perzische gezantschap te Petersbuag zich met een dringende telegrafische waarschuwing had gewend tot de regeering te Theheran, toch ten snoedigste over te gaan tot wederin voering van een grondwet teneinde zoodoende de ernstige gevaren te voor komen, die Perzië en de monarchie bedreigen. De crisis in hef Oosten. Over de crisis tusschen Servië en Oostenrijk melde een officieus bericht uit Berlijn aan de Kölnische Zeitung gisteren het volgende„Er is bij de onderhandelingen tusschen de mogend heden nog altijd geen tastbare voor uitgang te merken, en men kan slechts opnieuw vaststellen, dat het nog niet gelukt is, een Servië op te leggen en voor Oostenrijk-Hongarije bevredigende formule te vinden. Eenige bladen stel len heden den toestand als slechter ge worden voor, hetgeen in zooverre niet juist is, dat hij nog net zoo is als een f twee dagen geleden. Wel kan men niet ontkennen, dat het vertrouwen in een samengaan der mogendheden af neemt naarmate er langer vruchteloos over wordt onderhandeld. De toestand is echter heden zoo, dat de Servisch- Oostenrijksche strijd niet door haar van ie baan te schuiven, maar slechts door een radicale oplossing uitgemaakt kan worden. Daarover laat ook de rede van baron v. Bienerth, den Oostenrijkschen minister-president, ondanks de gema tigdheid die er in is gelegd, geen twij fel over." Een telegram uit Boedapest aan de Kölnische Zeitung, ook van gisteren, zegt: „In toongevende Weensche krin gen gelooft men, naar de Budapesti Hirlap meldt, dat de onderhandelingen over het voorstel van Sir Edward Grey Woensdag zullen afloopen. Die dag zal het keerpunt in de crisis zijn. In de )ii!ifhankelijkheidspartij wil men een .-^rlementaire betooging voor den vrede voorbereiden, daar men vreest, dat de rede van Szeraere en de uitingen der Hongaarsche kranten naar buiten den indruk maken, alsof Hongarije voor den oorlog is, wat niet met de werkelijke stemming van de meerderheid overeen komt." De correspondent van het Berliner Tageblatt te Boedapest seinde Maandag, uit stellig betrouwbare bron te weten, dat Oostenrijk-Hongarije niet langer dan tot Donderdag de mogendheden tijd zal geven te Belgrado tusschenbeide te komen. Aangezien, zoo meent de correspondent verder, de mogendheden het dan nog wel niet met elkaar eens zullen zijn geworden en, aan den anderen kant, Servië reeds den derden ban ge wapend en benden naar de Drinagrens gezonden heeft, zal graaf Forgach Don derdag of op zijn laatst Vrijdag aan de Servische regeering een nota over handigen, waarin nogmaals, maar op krachtiger toon, aangedrongen wordt op intrekking van de bekende motie der Skoepsjtina en op ontwapening. Ter vervulling van die eischen zou er drie dagen tijd worden gegeven. Toch een ultimatum dus. De Weensche correspondent van de Times meldde Maandag ook aan zijn blad, dat men te Weenen den toestand donker inzag, nu Servië met zijn wa peningen voortgaat, maar dat is, zegt de correspondent, nog geen reden dat er oorlog zal komen, indien men in de verantwoordelijke kringen ernstig den vrede wil. Servië wil den vrede en zal ontwapenen, heeft de Servische ge zant te Parijs aan den correspondent van de Neue Freie Presse gezegd. Het is dan de vraag of Oostenrijk geen eischen zal stellen, die een onafhankelijke staat, al is hij klein, niet zonder tegenstand kan aanvaarden. Intusschen schijnt men, maar de Ma- tin uit Weenen verneemt, daar Rusland nog altijd niet te vertrouwen. Men vreest, dat Rusland te Belgrado weer stookt. Bemoedigend is 't daarentegen, dat, naar de Wiener Allgemeine Kor- rpppondenz uit diplomatieke bron zegt rnomen te hebben, keizer Wilhelm dezer dagen tegenover Rifaat pasja zijn vaste hoop heeft uitgesproken, dat de vrede gehandhaafd zal worden en men er zeker van kon wezen, dat Servië de nieuwe bemiddeling der mogendheden zal aanvaarden. Dit seinde Maandag ook de Belgra- dosche correspondent van de Times. De meerderheid van het volk wenscht den vrede, voegde hij er bij. Te Petersburg is Vrijdagavond een buitengewone ministerraad gehouden, die geheel aan het Balkan vraagstuk was gewijd. Het ernstige van den toe stand werd daar erkend, en besloten alle maatregelen te nemen, welke den oorlog zouden kunnen verhinderen. Ook werd gewezen op de noodzakelijk heid eener minnelijke schikking, omdat De ministerraad keurde de staatkunde van Iswolsky eenparig goed. Castro. De Vossische Zeitung meldt: Castro vertrok Maandagmorgen uit Dresden naar Bordeaux met zijn vrouw, zuster en drie bedienden om zich in te sche pen op de stoomboot Guadeloupe. Cas tro's familievrienden rieden hem drin gend af terug te keeren. Hij wilde niet luisteren en zei tot den medewerker van de Vossische: Ik ga terug naar Venezuela om mij persoonlijk te ver antwoorden wegens de tegen mij inge brachte beschuldiging; ik hoop dat daar nog rechters zijn. Vergis ik mij hierin, dan ben ik ook tevreden, want alle te genwoordige aanhangers van Gomez wa ren tcch eens mijn luitenants. Gebeurt het ergste, dan kan ik mij als offer der Venezolaansehe Unie en broederschap beschouwen, een offer dat naar het schijnt tot heil van het vaderland ge bracht moet worden. Verder meldt het blad: De Venezolaansehe regeering heeft echter de Fransche stoomvaartmaat schappij laten weten, dat, zoodra de Guadeloupe zich binnen de grens van het Venezolaansehe gebied vertoont, Castro in elk geval van boord gehaald en opgesloten zal worden. De regeering heeft deze waarschuwing bij voorbaat laten doen, om te voorkomen, dat men er zich later op beroept, dat Castro aan boord van een vreemd schip en poli tiek vluchteling is. Tegen Castro is reeds wegens verschillende misdrijven rechtsingang verleend en hij kan daarom volgens de Venezolaansehe wet, binnen het Venezolaansche gebie d ook aan boord van een vreemd schip in hechtenis worden genomen. Men acht het niet onmogelijk, dat Castro moeite zal doen, om van Trinidad uit Venezuela in het geheim te bereiken, om dan een opstand te beginnen. Zijne eigen aanhangers moeten echter niet op zijn terugkeer gesteld zijn, omdat zij het land eindelijk eens tot rust willen laten komen. Aan 's mans betuigingen, dat hij in Venezuela als een vreedzaam burger wil leven, schenkt niemand geloof. Totnutoe heeft de Venezolaansehe regeering Castro's particuliere eigen dommen niet in beslag genomen. Wel hebben menschen, die civiele processen tegen hem hebben aangespannen, op sommige van zijne bezittingen beslag laten leggen. Een bizondere verslaggever van de Matin heeft te Dresden van generaal Castro een geschreven verklaring ont vangen, gedagteekend Dresden, Febru ari 1909. Daarin heet het: „De eenige beschuldiging, die men tegen mij kan inbrengen, is dat ik de aanstichter ben van den moordaanslag op Gomez. Maar is het aan te nemen, dat ik, die hem zooveel heb toevertrouwd, vervolgens last zou hebben gegeven hem te doo- den Indien ik eenige achterdocht had gekregen, zou ik de noodige bevelen hebben gegeven voor ik vertrok, en niet zoo dom zijn geweest ze telegra fisch over te brengen." Castro beweert verder, dat hij geen andere telegrammen naar Venezuela heeft verzonden als om te protesteeren tegen de beschuldiging, tegen hem uit gebracht, en om bevelen te geven in zake de overeenkomst met, Nederland. Te Berlijn kan men op het telegraaf kantoor zich daarvan vergewissen. Noch zijn er van elders telegrammen verstuurd. „Zij die mij kennen", zoo gaat het stuk voort, „weten dat ik tot een ge- meene lafhartigheid niet in staat ben. Ik geef deze verklaring, die de waar heid vaststelt, voor de pers en de na ties in het buitenland, aangezien ik geen twijfel noch achterdocht over mijn gedrag wensch, hier waar men mij niet kent. Wat den ellendeling betreft, die dit schandelijke klomplot heeft op touw gezet, ik weet dat hij tot het uiterste zal gaan om zich te rechtvaardigen, maar ik weet, dat het Venezolaansehe volk een dergelijke gemeenheid niet zal dulden, wanneer het die ondekt. Ik weet trouwens dat de waarheid vroeg of laat aan 't licht zal komen en God mij recht zal laten wedervaren. Ik ver lang niets anders." Win nenland. is tot directeur dier instelling, in plaats van wijlen den heer Armand P. Th. Sassen. De nieuwe directeur begon zijn maat schappelijke loopbaan als ambtenaar bij de posterijen en telegrafie (hij was directeur te Boskoop en was ook een tijdlang verbonden aan Waterstaat). Den len Januari 1886 werd hij aangesteld als eerste-hoofdambtenaar bij de Rijks- Postspaarbank, en in 1895 volgde zijne benoeming tot onder-directeur. Wegens den slechten staat van de gezondheid des heeren Sassen, berustte de directorale leiding de laatste jaren feitelijk reeds in zijne handen. Desniet temin hoorde men na diens overlijden al spoedig anderen, en met name mr. Delprat te Rotterdam als opvolger aan duiden. Mr. Delprat bedankte echter voor een benoeming, en thans blijkt de regeering te zijn heengestapt over het eenige bezwaar, dat zij had tegen een benoe ming van den heer du Bois tot direc teur, t.w. diens gevorderden leeftijd. Dat zij dit deed, mag gelden als een openlijke erkenning van zijn groote verdiensten. Uit Zierikzee meldde men gisteren Naar aauleiding van een gerucht, dat A. d. R., oud twaalf jaar, wonende te Oosterland, door het gebruik van krui den, die door zijn moeder waren gekocht van een rondreizend koopman, die voorgaf wel raad te weten voor ziekten van kleinen, op 20 Maart ten gevolge van vergiftiging zou zijn overleden, werd na een onderzoek op last der justitie door den burgemeester van Oosterland het lijk van den knaap in beslag genomen en hedenmorgen naar het ziekenhuis alhier gebracht. Aldaar had de lijkopening plaats door de door den rechter-commissaris benoemde dok toren, de heeren A. van der Hoeven en J. de Vrieze. Voor het onderzoek der kruiden werd door den rechter commissaris als deskundige benoemd de heer C. de Looze, apotheker, alhier. Naar wij vernemen, is gisterenavond de moeder van den overledene nog door den rechter-commissaris gehoord, be nevens een zekere A. R., koopman, gedomicilieerd te Rotterdam, tijdelijk verblijvend alhier, die de kruiden aan genoemde vrouw zou hebben verkocht. Men meldt uit Dordrecht Zondagmiddag om drie uur brak brand uit in het hotel Ponsen, recht tegenover het station. In weinige mi nuten sloegen de vlammen hoog op uit het dak. Omdat het Zondag was en de mannen van de brandweer waarschijn lijk niet thuis, liet het zieh aanzien, dat het lang zou duren voor er spuiten aanwezig waren. Eerst na twintig mi nuten arriveerde de eerste spuit en in middels had men aan blusschen niet kunnen denken, daarvoor woedden de vlammen met te vernielende kracht op den zolder. Het hotelpersoneel kon slechts redden wat er te redden was. Uit den aangebouwden stal werden de rijtuigen en paarden in veiligheid ge bracht. Eerst te zes ure was men den brand volkomen meester. Toen bleek, dat alleen de gelijkvloersche vertrekken waren gespaard en verder alles was uitgebrand. Gebouw en inboedel zijn verzekerd. Men vermoedt, dat de oor zaak van den brand moet worden ge zocht in een vonk "it den schoorsteen, die in een der luchtkokers is terecht gekomen, welke van de privaten naar het dak loopen en waar een heftige trek het vlamvatten heeft bevorderd. Het bericht dat de Belgische grens voor invoer van vee uit Holland ge sloten was, berust op een misverstand. Van bevoegde zijde verneemt men, dat er wel eenige stuks vee uit het buiten land zijo teruggezonden, wat verdacht werd besmet te zijn doch wat na onder zoek gezond bevonden isniettegen staande gaat de strenge keuring aan de markten door. Rijkspostspaarbank. Wij vestigen op verzoek andermaal de aandacht op het feit, dat, wegens inlagen van f 25 en hooger, door den m geval van een Oostenrijksch-Servische,jer Rijkspostspaarbank voor- Men meldt uit Rotterdam, dat de Russische landverhuizer Jacubates, die de vorige week met de Holland-Ame- rika-lijn naar Amerika zou vertrekken, doch wegens lijdende aan de pokken moest afgezonderd worden, daaraan is overleden. Maandag werd te Heeren veen ge vankelijk binnengebracht F. v. d. L., uit Oudega, die met een minderjarig meisje naar Rotterdam was vertrokken, om scheep te gaan naar Amerika Nog juist op tijd werd hij hier aangehouden. De man is gehuwd en vader van eenige kinderen. Zijn gevangenhouding werd gelast. Te Niesoord, gemeente Midwolda (Gr.), is Zaterdag reeds het eerste kie vitsei gevonden door den zoon van de weduwe Koning aldaar. Maandagmorgen te ongeveer drie uur ontdekten eenige spoorwegwerkers, dat de brandkast van den chef van het station der H. IJ. S. M. te Schiedam, van af het einde van het perron op den weg was geworpen. Vergeefsche pogin gen waren aangewend om de brand kast te forceeren, wat bewijst, dat de inbrekers met dit werk niet bekend waren. De daders, die onbekend zijn, hadden geen succes. Alitie ter beschikking van de justitie gesteld en in het huis van bewaring Ter beschikking van de justitie is gesteld een jongmensch in Den Haag, die een volmacht voor de inning van een bedrag op een spaarbankboekje val- «chelijk onderteekende en op deze wijze zich een vrij belangrijk bedrag, op het boekje staande, toeëigende. In de Noorderstraat te Amsterdam heeft Zaterdagavond bij een twist een loodgieter zijn schoonzoon, een brou wersknecht, dermate met een mes aan den hals verwond, dat deze, waarschijn lijk tengevolge van slagaderbreuk, over leden is. Volgens het verhaal mishan delde de verslagene herhaaldelijk zijn vrouw en riep deze dan de hulp van haar vader in. Zoo ook dienavond. Eerst kwam het tot een twist tusschen beide mannen in de woning van den jongste. Daarna ging men elkaar op straat te lijf met het ongelukkig gevolg. De dader werd gearresteerd. In het Weekblad „Handelsberichten", uitgegeven door het ministerie van landbouw, nijverheid en handel, te 's-Gravenhage, wordt de aandacht van Nederlandsche belanghebbenden bij den handel op Londen gevestigd op de om standigheid, dat thans verschillende zwendelfirma's in handelsbetrekking trachten te komen en dat het haar gelukte reeds verscheidene slachtoffers te maken. Het isderhalve geraden groote omzichtig heid in acht te nemen, alvorens op aanbiedingen van onbekende firma's te Londen in te gaan. Omtrent enkele firma's, waartegen moet woiden gewaarschuwd, zijn bij de Afdeeling Handel nadere bijzonderheden te vernemen. Te Rotterdam zou Zondagmiddag een kleinzoon zijn 79-jarige grootmoeder D. A. W. v. d. B., weduwe J. E., wo nende op de eerste verdieping van pand no. 10 aan de Galerij aldaar een bezoek brengen. Bij die wonihg gekomen, zag hij rook uit een raam slaan. De jongen maakte dadelijk alarm, en drie agenten van den politiepost aan de Galerij schoten toe om hulp te verleenen. De kleeding van de oude vrouw, die alleen thuis was, was in aanraking gekomen met het vuur van een stoof en had vlam gevat. Wel werd het vuur on middellijk gedoofd, maar grootmoeder had reeds levensgevaarlijke brandwon den aan onderlijf, hals en armen ge kregen. Zij werd dadelijk naar het zieken huis gebracht, waar zy des nachts is overleden. Te Hedel had Vrijdag de stemming plaats voor een lid voor den gemeen teraad. Na een vinnigen kamp, waarbij de drank een groote rol speelde, werd een der candidaten met 3 stemmen meer derheid gekozen. De tegenpartij, door drank verhit, heeft zijn ontevredenheid op ruwe wijze geuit. Bij tal van inge zetenen werden 's avonds de ruiten stuk gegooid, bij den burgemeester een tweetal spiegelruiten, op het stadhuis een groot aantal ruiten. Bij een oude weduwe werd alles kort en klein ge slagen. Het dorp verkeerde in volslagen duisternis daar alle lantaarns waren vernield. Geen der daders kon op heeterdaad betrapt worden. Naar de Avp. verneemt is M. Brou wer, de pleger van „den moord in de Scheveningsche boschjes" die op „Oud- Rosenburg" was ondergebracht, eenigen tijd geleden aan zijn familie terugge ven. Hij is met deze dadelijk vertrok ken naar zijn ouders in Canada waar hij eeistdaags voet aan wal zal zetten. Waarschijnlijk tengevolge van het hevige on weder, dat zich Vrijdagavond boven de gemeente Oss ontlastte, is de boerenbehuizinge van J. d. L. onder Oss tot den grond toe afgebrand. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Vrijdagavond is te Wijkeroog, nabij IJmuiden, de woning afgebrand van den landbouwer N. Een meisje van 11 jaar, dat ziek aan diphteritus lag, is in de vlammen omgekomen. Vijf an dere kinderen zijn met moeite gered, waarbij de vader ernstige brandwonden bekwam. oorlog de mogendheden, ondanks hare vredelievende gezindheid, niet neutraal zouden kunnen blijven. Met nadruk werd betoogd, dat een oorlog Rusland voorgoed te gronde zou richten, terwijl liet zich thans begint te herstellen van taan geene kennisgevingen meer wor den verzonden. Uit Amsterdam schrijft men Naar wij vernemen, ontving de heer P. J. F. du Bois, onder-directeur der de zware verliezen, veroorzaakt door Rijks-postspaarbank, gisteren officieel de revolutie en den oorlog met Japan, bericht uit Den Haag, dat hy benoemd Een bewoner van de Maasstraat in Den Haag heeft een aanklacht inge diend tegen een vroegeren kostganger, die zich tegenover des klagers zesjarig dochtertje zou hebben schuldig gemaakt aan het misdrijf strafbaar gesteld bij art. 2-14 Wetboek van Strafrecht. De verdachte is, na verhoor door de De 16-jarige B. B., te Apeldoorn, werd Zaterdagavond, van de markt huiswaarts keerende, door een 15-jarig makkertje i met een schot uit een flobertpistooltje in het voorhoofd getroffen. In levens gevaarlijken toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Het kogeltje is in de schedelholte gedrongen en men heeft het tot nu toe niet kunnen ver wijderen. De toestand is ernstig. De huzaar L. te Roermond in garni zoen is Zondagavond bij een vechtpartij met een mes in de rechterborst levens gevaarlijk verwond. De vermoedelijke dader, D., uit Roermond, is gearresteerd. Zondagavond heeft er te Deventer tusschen burgers en huzaren een ern stige en bloedige vechtpartij plaats ge had. Daarbij is een korporaal gevallen, die vermoedelijk zijn rechterbeen en den enkel heeft gebroken, terwijl een ander korporaal een sabelhouw in het aangezicht heeft gekregen, waarbij zijn neus erg is verwond. Ook een huzaar kreeg een ernstige hoofdwonde. \an de burgers liep er maar één een hoofd wonde op. De politie stelt een onder zoek in. Sedert Dinsdagavond werd te Broek op Langedijk een 15-jarig meisje ver mist, genaamd Suzanna Moeyes, die na bij haar familie op bezoek te zijn geweest, weder naar haar dienst zou terugkeeren. Daar is zij echter niet meer teruggezien en Zaterdagmorgen is haar lijk uit de Ringsloot opgehaald. Men vermoedt dat het meisje een ongeluk is overkomen, doch men heeft hieromtrent geen enkele zekerheid kun nen krijgen. Zekere B., uit Goes, een koopman in varkens, bezocht te Rotterdam ver schillende café's en kwam onder den invloed van sterkedrank. Het laatst was hij in de Zandstraat en daar be merkte hij, dat hij een bedrag van on geveer f 400 in bankpapier op onver klaarbare wijze was kwijtgeraakt. Zondagavond is er te Medemblik een patiënt, A. v. d. V., uit het krankzin nigengesticht ontvlucht. Het is een man van 69 jaar. Tot nog toe is er geen spoor van hem ontdekt. Te Enschede' is Maandagmorgen de 25-jarige arbeider P. in de blauwver- verij van de firma B. aldaar, toen hij een riem op een poulie wilde werpen, om den as geraakt en mee in 't rond geslingerd. In deerniswekkenden toe stand is de ongelukkige met gebroken beenen, arm en ribben in het zieken huis opgenomen. Burgemeester en Wethouders der ge meente Heusden, brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van het Bestuur van het Schuttersgilde Sint Blasius, om vergunning tot het oprichten van eenen schutsboom op het perceel gemeente Heusden, kadastraal bekend in sectie A no. 560a. Op Dinsdag, den 6 April 1909, des voor middags te 11 Vj uren, zal ten raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Heusden, den 23 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. Burgemeester en Wethouders der ge meente Heusden, maken bekend: dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1909'10, be nevens de alphabetische lijsten der na men en voornamen van hen, die met betrekking tot eene of meer der ver kiezingen van de kiezerslijst zijn afge voerd en daarop zijn gebracht, van den 23 Maart tot en met 21 April a.s. op de secretarie dar Gemeente voor een ieder ter inzage worden nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in af schrift of afdruk verkrijgbaar worden gesteld. Tot en met den 15 April a.s. is een ieder bevoegd bij het Gemeentebestuur verbetering van de bovengenoemde kie zerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden ge steld. Heusden den 22 Maart. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester H. J. VAN EGGELEN HONCOOP Plaatielifk Nieuws. HEUSDEN, 24 Maart. Het toelatings- en overgangsexamen bij de Rijksnormaallessen alhier, werd gehou den 6 en 20 dezer maand. Aangemeld hadden zich voor de voorbe reidende klasse 12 candidaten, die allen waren opgekomen. Hiervan slaagden er 10, n.l.J. van Ballegoijen te Veen; M. M. Boll te Genderen; W. Bouman, L. de Kok, K. van der Maaden, G. van der Maaden en A. van der Pol, allen te Wijk; P. Smits te Andel; J. Posthuma te Zuili- chem en S. P. Volbeda te Nederhemert. De 2 overigen kregen een proeftijd van 3 maanden. Voor de le klasse hadden zich opgegeven ook 12 candidaten. Daarvan kwam niet op 1 wegens ziekte, 1 wegens vertrek en 1 werd afgewezen, zoodat 9 werden toegelaten, en wel K. W. de Graaff en J. van Esch te Aalburg; H. J. van der Brugge en J. G. Reas te Heusden; K. H. C. van Doveren en K. Bouman te Wijk; nnvl nnr Ha r»iA/vAr*/I h aH nn Annonlro r» n ro opgesloten. EtEKKMDlIlkIMG. Inrichtingen, welke geraar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Vaststelling der Kiezerslijst.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2