Lentekuur Hongaarsche regeering gezonden. Veel uitzicht op een spoedig vergelijk ten deze moet er intusschen nog niet zijn, daar de opvatting te Weenen van die te Londen blijven verschillen. !*l»atfsel(Jk Nieuws. HEUSDEN, 27 Maart. Dinsdag hield de gemeenteraad eene open bare vergadering, waarin aanwezig waren de burgemeester en de heeren De Jongh, Van Everdingen, Prins en Van Hemert. Een voorstel van B. en W., strekkende om conform het advies der gezondheidscom missie, de woning, gemerkt wijk N no. 33, ïgenaar de heer G. Schermers te Dassen, onbewoonbaar te verklaren, werd zonder discussie aangenomen. Blijkens dat advies verkeert de woning in zoodanigen toestand, dat zij ongeschikt is ter bewoning en niet door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren staat kan worden gebracht. Eenige posten der gemeentebegrootingen over 1908 en 1909, die bleken te laag ge raamd te zijn, werden verhoogd. Met het oog op de in 1908 onuitgevoerd gebleven zijnde onderhoudswerken aan riolen, werd door beschikking van het vermoedelijk ba tig slot der rekening over dat dienstjaar de betrekkelijke post over 1909 met f1500 vermeerderd. De voorzitter deelde mede, dat thans een begin is gemaakt aan het gedeelte spui nabij de Wijksche straat. Op voorstel van B. en W. is opgezegd de huur van een stukje gemeentegrond bij het huis van de erven P. Leijten, met het doel daaraan een meer ooglijk aanzien te geven. Bij de rondvraag wijst de heer Van He mert op den slechten toestand van den weg nabij de R. K. bijzondere school, waarop de voorzitter opmerkt, dat aan het onder houd van alle straten en wegen door B. t-n W. de meest mogelijke zorg wordt be steed. Dat bedoelde weg tijdens het af wisselend weer van vorst en dooi niet beter was, kan niemand verhinderen, zelfs de heer Van H. niet; spreker acht dan ook deze critiek op het beleid van B. en W. nis hoedanig toch z. i. de opmerking moet worden opgevat, beslist ongegrond. Op een vraag van den heer Van Ever- •fingen of er behalve den boom, die onlangs op den wal is gerooid, nog meer hoornen „ziek" zijn, antwoordt de voorzitter, dat er mogelijk oog enkele zijn, waaromtrent een rzoek zal worden ingesteld. •lat nog mededeeling is gedaan van enkele ingekomen stukken o.a. het jaarver slag der commissie tot wering van school verzuim, die alle voor kennisgeving wor den aangenomen, sluit de voorzitter de ver gadering. Aan de beurt van aftreding voor den gemeenteraad, in Juli a.s., zijn de heeren b 'erhoeven (wethouder), H. van Hemert eu Adr. van der Heijden. Mejuffr. N. J. Bos te Eethen, leerling van de Rijks-Normaalschool alhier, slaagde voor het examen van vrouwelijke hand werken. In den laatsten nacht heeft het gras, overal waar men ziet, eene groene kleur ■'ingenomen en begint het met kracht te ontwikkelen; maar ook in de afgeloopen nacht is het buitenwater zoozeer opgeloo- pen, dat op één na alle aanlegsteigers aan de Prins Hendrikkade onder water staan. Het hooge water is zeer nadeelig voor de vieschers. De vorige week is de eerste elft gevangen, maar nu is het visschen onmo gelijk en trekken mogelijk scholen elft en zalm Heusden voorbij, om verderop ge vangen te worden. WERKENDAM. De voorloopig vastge stelde kiezerslijst alhier bevat 563 namen van kiezers voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten en 433 van kiezers voor den gemeenteraad. Tot hoofd eener op te richten bij zondere school te Standaardbuiten is be noemd de heer C. C. Zwets, hoofd der o. 1. s. in den Biesbosch, die de benoeming heeft aangenomen. Met den heer Zwets gaat een der beste openbare onderwijzers ons dorp verlaten, immers hij was iemand die geheel opging in het onderwijs, waaraan hij steeds zijn beste krachten gaf en velen zullen hem slechts noode zien vertrekken. AALBURG. Door den kerkeraad alhier is beroepen ds. Trillaart van Scherpenisse. NIEUWENDIJK. De arbeider J. v. d. S. had 't ongeluk zijn hand te verwonden al spoedig vertoonden hand en arm vreem de verschijnselen die aan bloedvergiftiging deden denkenin allerijl begaf hij zich naar Werkendam, waar een geneesheer hem direct in behandeling nam en bloedver giftiging constateerde. Thans is zijn toe stand bevredigend. Naar we vernemen zal op Zaterdag 3 April de „Gorinchemsche Harmonie" uit o.eum, alhier in 't Instituutlokaal een >nce.rt geven. Als een groote zeldzaamheid kan Itenen, dat bij den landbouwer G. van der Stelt een zeug 20 jongen heeft ter wereld gebracht. NEDERHEMERT. Notaris Hoefiake te Ammerzoden hield Woensdag in het café „de Maasstroom" verpachting van het gras gewas op de Arkenswaard. Voor de koescharen was meer liefhebberij dan voor de paardenscharen, welke werden opgehouden. De koescharen brachten gemiddeld f 3 f 4 per schaar meer op dan verleden jaar. WIJK. De onderwijzer de heer A. de Waal ontving zijne benoeming als zoodanig aan eene der O. S. te Amsterdam. Als eene waarschuwing aan heeren wielrijders diene, dat beneden het stoom- bootenveer alhier, tegenover de eigendom men van Jan de Waal, de dijk bezaaid ligt met zwarte scherpe doornen. Dat zulks veel gevaar voor de rijwielbanden oplevert evenals voor de vervoerders van honden wagens, zal iedereen wel begrijpen. SLEEUWIJK. Terwijl de heer A. den D. uit Nieuwendijk op zijn motorfiets van hier weg zou gaan, werd hij door T. den H., alhier woonachtig, met een kar aange reden. De heer d. D. stortte van zijn stoom- fiets, bezeerde zich aan knie en handook werd zijn motor beschadigd. Tegen genoemden voerman is proces-ver baal opgemaakt. De herijk van maten en gewichten zal voor de Werken plaats hebben 29 April tusschen voorm. 9 en 12 uur en voor Sleeu- wijk op 3 Mei tusschen voorm. 9 en 12 uur en tusschen 12 en 2 uur nam. te Wer kendam. De lotelingen A. P. Bonis, C. van der Pijl en M. de Vries zijn voor den dienst ongeschikt bevonden, waarom door Ged. Staten hun daarvan vrijstelling is verleend. WAARDHUIZEN. In de Geref. Kerk zal a.s. Zondagmiddag optreden ds. Rispens uit Werkendam. WOUDRICHEM. Voor de Ned. Herv. gemeente zal a.s. Zondagvoormiddag optre den, Dr. Locher uit Elberfeld, Duitschland. HEESBEEN. De lente is in het land zei een onzer landbouwers en bracht5 koeien naar de weide. Voor het oogenblik zal het nog schrale menage zijndoch we hoopen met hem dat het met den dag beter wordt. ZALTBOMMEL. Dinsdag had de jaar lij ksche verpachting plaats der hooi- en weilanden in Bommeler- en Tielerwaard, behoorende aan de gemeente Zaltbommel; de totaal opbrengst bedroeg f 16152, tegen f 15118 in 1908. Heden had de verpachting plaats der hooi- en weilanden, behoorende aan het groote Bommelsche Gasthuis. De opbrengst bedroeg f15876, tegen f14608 in 1908 en f13822 in 1907. Dat ook Bommel niet achterwege zal blij ven met een feestviering ter gelegenheid van de te verwachten heugelijke gebeurtenis was te verwachten. De bestaande muziek- en zanggezelschappen zullen een uitvoering j geven op het Marktplein, de schoolkinderen zullen een zanguitvoering geven, ook zullen zij worden onthaald, terwijl verdere feeste lijkheden nog in voorbereiding zijn. DRONGELEN. J.l. Maandag werden door onzen burgemeester de eere-madailles en loffelijke getuigschriften voor menschlievend hulpbetoon uitgereikt, die bij Koninklijk Besluit van 17 Februari j.l. werden toege kend aan H. C. den Dunnen, pontwachter van het stoompontveer alhier, en aan den rijksbakenmeester P. F. Arts. Den Dunnen ontving den eerepenning in zilver en Arts in brons. Zooals bekend is, vielen deze onderschei dingen hun ten deel, wegens het met levens gevaar redden van een drenkeling op 1 Januari j.l. VEEN. Ter vervulling eener aanstaande vacature in de gezondheidscommissie te Heusden zijn door B. en W. dezer gemeente de volgende aanbevelingen aan den Cen- tralen Gezondheidsraad ingezonden J. W. Bernhardi, aftr. lid en W. van Wijgerden J. A. J. van Heijst, aftr. lid en M. van Gooi. De heer Mans aannemer te Andel ontving van het gemeentebestuur alhier bericht dat de verbouwing van de openbare school aan hem, als zijnde de laagste inschrij ver, wordt opgedragen. Met de werkzaam heden zal de volgende week een begin ge maakt worden. Bij de gehouden verpachting van wei landen, toebehoorende aan de Ned. Herv. Kerk, de Diaconie en anderen was wel veel animo, doch de opbrengst was circa f 50 minder dan verleden jaar. Algemeene Vergadering der Handels- en Landbouwbank. De Algemeene Vergadering der Handels- en Landbouwbank werd 23 Maart j.l. te Gorinchem gehouden. Uit het jaarverslag bleek o.m. dat de Vennootschap zééi gunstig heeft gewerkt en in het afgeloopen jaar evenals in het eerste jaar van haar bestaan, geen verliezen heeft geleden. Van de 1000 aandeelen zijn er 681 ge plaatst zoodat er nog 319 in portefeuille zijn. De geplaatste aandeelen zijn verdeeld over 95 personen. Het toegestaan crediet uit. December 1907 f 325.515.bedragende steeg iff 1908 tot f 618.385.—. Van dit crediet is gedekt door: Borgstelling f 246.835. Hypotheek - 233.300. Effectenpand - 43.8.50. Cessie van wissels en andere vorderingen - 32.500. Polissen van Levensverzekerin- - gen met borgstelling voor de premiebetaling - 23.700. Blanco - 38.200. f 618.385.— Het totaal der Debet-saldo's van de ver schillende credietnemers Uit. December 1907 f 269.966.85i/2 bedragende steeg in 1908 tot f 527.119.92. Gelden déposito vloeiden de Bank we der in ruimte mate toe. Uit. Dec. 1907 had de Bank in déposito f 170.564.32 In 1908 werd totaal ont vangen - 424.532.08 f 595.096.40 en terug betaald - 384.987.381/2 Zoodat de Bank Uit. Dec. 1908 f 210.109.011/2 onder hare berusting had. Hiervan loopt f 34.990.met acht dagen opzegging. - 101.764.671/2 een maand 3.700drie maanden - 50.126.34 zes maanden - 19.528.een jaar Tot. f 210.109.011/s Van Rekeninghouders en enkele crediet nemers had de Bank onder hare berusting Uit. Dec. 1907 f 50.381.98i/2 en Uit. Dec. 1908 f 96.799.84i/2. In het jaar 1907 werd geïncasseerd to taal f172.997.64 en in 1908 totaal f 554.868.66. De post Oprichtingskosten is van f 2728.541/2 reeds teruggebracht tot f 1450.77i/2. Hierop behoeft niets meer te worden afgeschreven omdat voor elk nieuw uitgegeven aandeel f 5.wordt bij betaald als bijdrage inde oprichtingskosten. Door dezen maatregel verdwijnt deze post dus geheel. De Brutowinst bedroeg f 13233.78i/2. Na aitrek der onkosten ad f 9524.661/2 blijft er over f 3709 12. Op voorstel der Directie werd besloten van dit winstsaldo 10% af te zonderen voor het Reservefonds f 370.91 als extra bijdrage in het Reservefonds testorten f 511.90 f 882.81. 40/0 dividend uit te keeren -2724. Voor Bedrijfsbelasting te reser veeren - 68.10. Af te schrijven op meubilair - 34.21. Totaal f 3709.12. Nadat prae-advies van Commissarissen was uitgebracht werd de Balans- Winst en Verliesrekening goedgekeurd. In dit prae-advies werd met groote waard eer ing gesproken Over hen die aan het hoofd der zaak staan en medegedeeld dat Commis sarissen besloten met het oog op de groote uitbreiding van zaken 30% op de aandeelen te laten bijstorten. Deze bijstorting zal 1 Juli moeten plaats vinden. Aan hen die voor dien tijd bij storten wordt 4% rente over het bedrag hunner storting tot 1 Juli vergoed. Als Commissarissen werden herkozen de heeren J. C. den Haan en P. Sichterman en als gedelegeerd aandeelhouder de heer F. J. Dijksterhuis. ISiiiiKMilund. In de eergisterenmiddag te Amster dam gehouden raadsvergadering werden de discussies voortgezet over de voor dracht van B. en W. om in de ver ordening tot regeling van het openbaar voorbereidend onderwijs als 9* in te voegen: Aan hoofden, onderwijze ressen en helpsters die in het huwelijk treden, vordt ontslag uit hare betrek king verleend. In de vorige raadszitting hadden over deze voordracht reeds breedvoerige debatten plaats gehad thans dreigden de discussies eenzelfde loop te zullen nemen. De heer Zeehan delaar verklaarde zich tegen de voor dracht, evenzoo de heer Wibaut. De heer Wibaut trachtte uit zijne cijfers aan te toonen, dat het verschil in verzuim van schooltijden tusschen een gehuwde en een ongehuwde on derwijzeres slechts 9 per twee jaar bedraagt, dat is nog geen 5 verzuimen per jaar verschil. De heer Van den Bergh, lid van het college van B. en W. bestreed eveneens scherp de bewuste voordracht. Toen kwam een voorstander, de heer prof. Diepenhorst aan het woord. Had hij reeds de vorige keer bij deze de batten zich speciaal tot den heer Wi baut gericht, nu toonde hij aan, dat het gehuwd zijn een beletsel vormt voor het richtig vervullen van de taak der onderwijzeres. Hij bracht in het debat te berde eenige uitingen in het orgaan der afd. Amsterdam van den Bond van Nederl. Onderwijzers: „De Volksschool." Dit orgaan drong nl. aan op het uitbreiden der najaarsvacantie, aangezien de taak der onderwijzers zoo inspannend en veeleischend is. Hieruit putte prof. Diepenhorst o.a. een argument tot het goedkeuren dezer voordracht. Verder critiseerde hij in den breede de argu menten, welke de socialisten tegen de ze voordracht bezielen en hun deuk- beelden aaugaande het huwelijk. Spr. eindigde zijn rede met de voordracht warm aan te bevelen. De heer Ketelaar beriep zich weder op zijn argument, den vorigen keer reeds aangevoerd: beschouw elk geval afzonderlijk en overweeg dan ontslag. De heer Ter Haar, de voordracht aanbevelende beriep zich op den heer Thiel, den Haarlemschen wethouder, die zich ook verklaarde tegen de ge huwde vrouw op school. Verder voerden nog het woord de heeren Simons en Fabius, waarna de wethouder van onderwijs, de heer De Vries, uitvoerig de voordracht verde digde, daarbij de betoogen der verschil lende tegenstanders bestrijdende. Ten slotte werd de voordracht in stemming gebracht en aangenomen met 27 tegen 16 stemmen. Aan het postkantoor te 's-Gravenhage heeft iemand, die tot nu toe onbekend is gebleven, een aangeteekenden brief in ontvangst genomen, die niet aan hem geadresseerd was, doch op de ken nisgeving waarvan hij valschelijk den naam van den geadresseerde had ge plaatst. De brief bevatte evenwel geen geldswaardige papieren, doch slechts stukken, die alleen voor den geadres seerde belang hadden. De politie doet thans onderzoek naar de wijze, waarop de kennisgeving in verkeerde handen kan zijn geraakt. Men meldt aan Het Vad. Een verschrikkelijk geval heeft zich in de gemeente Roon voorgedaan. Bij dat dorp woont op een villa mevr. wed. HollanderSaarloos met zoon en doch ter. Op eenigen afstand op een kleine boerderij woont de niet bemiddelde boer A. van den H., die een zoon heeft. Die zoon meende dat juffrouw Den H. een voor hem passende partij was, waar om hij dan ook een aanzoek om haar hand deed. Mevrouw en juffrouw Den H. dachten er anders over, en lieten de brieven onbeantwoord. Toen volgde een dreigbrief om f 10,000, waarin de mededeeling, dat wanneer niet binnen bepaalden tijd aan die vraag zou vol daan worden, er iets anders zou ge beuren. Dat andere is ook gebeurd. Bij mevrouw Don H. werd een postpakket bezorgd, afgegeven aan het postkantoor te Barendrecht. De juffrouw wilde het openen, maar de moeder, ziende dat het adres van dezelfde hand was als de brieven, verbood dat. Zij wilde hoog stens toestaan dat het in de tuin stuk geschoten werd. Toen het in den tuin gegooid werd hoorden ze dadelijk een hevigen knal. De rijksveldwachter Roo- denburg, die geroepen werd, opende het en bevond dat er in zat een met scherp geladen revolver, waarvan de haan was overgehaald. Daaraan was een touwtje zoodanig bevestigd, dat bij opening van het pakket het schot moest afgaan. De rijksveldwachter nam alles in beslag en arresteerde den jon gen Van der H. Deze werd naar de gevangenis te Rotterdam overgebracht en daar herkend als de persoon die het pakket aan het kantoor te Baren drecht heeft afgegeven. Door de justitie uit Rotterdam weid een huiszoeking gedaan ten huize van H. te Roon en ook de vader werd gearresteerd als ver dacht medeplichtig te zijn; hij zou de adressen hebben geschreven. Ook de fiets, waarop H. van Roon naar Baren- is gereden, is in beslag genomen. Onder grooten toeloop van volk wer den Woensdagavond de twee vemoede- lijke daders van de op Vrijdag 19 dezer te Roermond gepleegde kerkdiefstallen naar de gevangenis overgebracht. Zij kwamen met den trein van halfacbt te Roermond aan, onder geleide van drie rechercheurs van Amsterdam, waar zij op telegrafisch verzoek van den Roer- mondschen commissaris van politie werden aangehouden. Het zijn de 23 jarige timmerman A. J. A., geboren te Amsterdam, en de 21-jarige P. J. G., geboren in den Helder, korporaal-torpedomaker bij de Kon. Nederl. Marine, te Amsterdam in gar nizoen. De opsporing van de verdachten heeft haar uitganspunt te Heithuijsen, waar beiden den dag vóór de diefstallen te Roermond aan het St. Aloysiusgesticht de Heibloem een bezoek brachten en hun namen hadden bekend gemaakt. Het gepubliceerde signalement deed bij den rijksveldwachter van Baaxem het vermoeden rijzen, dat dit betrekking kon hebben op de twee personen, die te Heithuijsen gezien werden en de Heibloem bezochten. Genoemde rijks veldwachter gaf hiervan onverwijld ken nis aan het Roermondsche politiecom missariaat, en in vereeniging van ge meente- en rijkspolitie had het verder voortgezette onderzoek tot gevolg, dat de namen en de woonplaats der ver moedelijke daders bekend werden en hun aanhouding aan den hoofdcom missaris van politie te Amsterdam kon verzocht worden. De in de kathedrale kerk opengebroken offerblokken zijn in beslag genomen, alsmede het nog in bezit van A. zijnde bruin leeren handtaschje, dat verschil lende inbiekerswerktuigen inhield en dat de persoon, die in de kathedraal te Roemond door den daar werkenden kunstsmid gezien werd, bij zich gedragen moet hebben. Vermoed wordt, dat de politie met deze aanhouding een flinken 9lag ge slagen heeft; de onlangs te Utrecht, Breda en Hilversum gepleegde kerk diefstallen worden met deze Roermond sche in verband gebracht. Het justitieel onderzoek is thans in vollen gang. Te Bergen-op-Zoom is in de Grebbe gevonden het lijk van den sedert eenige dagen in dienst getreden milicien W. J. M. van de afdeeling veld-art. aldaar. De dokters constateerden, dat de man reeds geruimen tijd dood was. Bij het avondappel van Dinsdagavond had M. ontbroken. Teunis van Ee, de tot levenslange ge vangenisstraf veroordeelde hoofdschul dige in de Zeister moor Izaak, is naar de gevangenis te Leeuwarden overge bracht. Te Lage Mierde (N.-B.) zijn bij het graven in den ouden pastorietuin de fundamenten van een toren blootgelegd. Deze fundamenten moeten geheel uit rotsteen bestaan. Ook stiet men op een kelder, die nog geheel intact was. Het ontdekte zou uit zeer oude tijden dag- teekenen. Het O. M. bij de Rotterdamsche rechtbank eischte 4 jaar gevangenisstraf tegen den smid Z. uit Delft, die in den avond van 6 Februari j.l. in de Weenastraat te Rotterdam zijn meisje met 14 messteken van het leven beroofde, uit wraak, dat zij hem in den steek had gelaten. Te Hattem zijn ongenoode gasten het onbewoonde huis van mevr. D. Raadt- Kahn binnengedrongen. Alles werd opengebroken. Kostbare kasten en meu belen werden vernield. Ten slotte goot men petroleum over alle aanwezige goederen. Er wordt niets vermist. Te Rotterdam zijn door de recherche aangehouden C. van I. en A. van M. Zij worden verdacht den landbouwer G. C. de Z., te Nieuwerkerk a/d. IJsel, te hebben opgelicht voor een paard. Dit paard is door I. in de Rosestraat te Rotterdam, voor f 50 aan een hem onbekend man verkocht. Het paard werd hun door den landbouwer mede gegeven, nadat zij dit van hem voor f 600 hadden gekocht. De betaling zou later volgen, maar bleef achterwege. Castro. De Kölnische Zeitung heeft het vol gende telegram uit Willemstad, d.d. 25 dezer, ontvangen: „De commandant van de hier liggen de Nederlandsche scheepsmacht heeft bij de Fransche stoomvaartmaatschappij inlichtingen gevraagd over de grootste snelheid van haar stoomschip Guade loupe, aan boord waarvan Castro zich wil inschepen. Hierdoor is het gerucht ontstaan, dat Nederland voornemens zou zijn tegen Castro op Trinidad op te treden, indien hij van plan mocht zijn, het Venezolaansche gebied te be treden". De Vossische Ztg. verneemt uit Parijs, dat Castro te Colon of Panama, waar schijnlijk in de laatste plaats, van boord zal gaan. De Venezolaansche regeering heeft aan de Compagnie Transatlantique aan gezegd, dat Castro niet mag debarkeeren in Venezuela, dat hij gevangen geno men zal worden als hij in Venezolaan sche havens zou willen landen, dat de stoomboot zelf er last van kan krijgen als ze met Castro aan boord in Vene zolaansche wateren komt. Castro heeft dientengevolge Trinidad als plaats van ontscheping gekozen. De Pink Pillen vormen de beste lentekuur en zyn het krachtigst middel tegen bloedarmoede. Schaf u vandaag nog eenige doosjes Pink Pillen aan en begin de weldadige behandeling er mee, of doe haar beginnen door de personen uwer o mg yving wier gezondheid te wen- schen over laat. De Pink Pillen geven bloed en krachten zy bevorderen de eelust en bezorgen een uitmun tende spysvertering. Zy wekken alle organen op en bevorderen aldus de uitdryving der giftige stoffen die gedurende het barre jaargetyde in ons lichaam zyn opgehoopt. Zy zyn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, maagkwalen, zenuwaan doeningen, rheumatische pynen. Prijs fl.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-depothou- der voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdamvoor Heusden en Omstreken bij de firma V. d. Dries, Apotheker, Vischstraat, te 's-Hertogenbosch, Herman J. A. Zeegers, firma P. J. van Gils, Apo- I theek te Waalwijk, en verder bij ver schillende Apothekers en goede drogisten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2