Een reeks kwestiën is alzoo op weg naar een oplossing en in de meeste be voegde kringen is men overtuigd dat het oorlogsgevaar bezworen is. Nochtans kan de Londensche pers het oog niet sluiten voor het gevaar •lat in de toekomst op den Balkan blijft dreigen, en dat uit de huidige schikking zal ontstaan of daardoor wordt voorbereid. De bladen erkennen, dat Rusland, door de noodzakelijkheid gedwongen, er toe over is gegaan, Oostenrijk-Hon garije en het daarmee samengaande Duitschland, in zake Servië te laten begaan en de Slaven van den Balkan los te laten en de intrekking van art. 25 van het Traktaat stilzwijgend te gedoogen. Het Europeesch concert is dus voor 1 et oogenblik eensgezind en Oosten- rij k-Hongarije en Duitschland zegevie ren dus op dit moment over de slaven in Europa en over hunne West-Euro- peesche beschermers. Maar de over winning kan wel eens duur gekocht blijken, wanneer Rusland grievend vernederd wordt en wanneer Montene gro's eischen oningewilligd blijven en ook die van Italië niet worden inge willigd. Hoe zullen de Slaven in Oos- tenrijk-Hongarije zelf deze overwinning van het „Aerenthalisme" slikken? dat is de vraag die in de Engelsche pers wordt gesteld. Algemeen wordt aangenomen, dat Servië alle formules, die het worden afgeperst, zal goedkeu ren. Maar Servië zal die enkel zoolang eerbiedigen, als Oostenrijk-Hongarije in staat zal zijn, die eerbiediging af te dwingen. Zoodra dat niet meer het ge val zal zijn, zal Servië de nieuwe rege ling verscheuren, evenals ook Oosten rijk-Hongarije dat deed met het trac ts at van Berlijn. Maandag is te Belgrado een procla matie verschenen van Koning Peter, welke luidt: Aan het Servische volk! Mijn zoon rins George, totnutoe kroonprins, heeft zich genoopt gezien, van de rechten en '•rrechten van een kroonprins, die ij volgens de grondwet des lands be zat, afstand te doen en heeft dit als zijn onwrikbaren wil uitgesproken. Daar om heb ik, gehoord den ministerraad, in tegenwoordigheid van den voorzit ter van de Skoepsjtina, den voorzitter van den Raad van State en van het hof van cassatie besloten, den afstand van kroonprins George aan te nemen, en de rechten en voorrechten van een kroonprins tegelijk met de rechten van eerstgeboorte, in overeenstemming met de grondwet des lands, aan mijn jonge ren zoon prins Alexander over te dra gen, door hem tot mijn troonopvolger uit te roepen. Terwijl ik dit aan het Ser vische volk bekend maak, smeek ik Gods zegen op mijn koninklijk huis en op al mijne geliefde onderdanen af. Peter. Men meldt uit Brussel: De directies der kolenmijnen te Couriells, Souvret en Roux in de provincie Henegouwen hebben hun arbeiders doen weten dat een nieuwe loonsverlaging van 5 pet. van het tegenwoordige loon zal wor den ingevoerd. Te Madrid heerscht een typhusepi- demie. In het San Juan-ziekenhuis zijn al meer dan 400 typhuspatiënten op genomen. Velen zijn gestorven, ook doktoren en geestelijke ziekenverpleeg sters. Te Bakoe is een der directeuren van de Wotan-maatschappij doodgeschoten, terwijl hij eenige werklieden zeide dat hij ze moest ontslaan. De politie heeft te St. Petersburg 60 huiszoekingen gehouden en tusschen 30 en 40 personen in hechtenis geno men, die behoorden tot een revolutio naire vereeniging. Blijkens een Reu ter-telegram uit Te heran aan de buitenlandsche bladen zijn Sjiras, Hamadan Jask tot de partij der nationalisten overgegaan. Dezen hebben zich ook meester gemaakt van den douanedienst te Jask. Hetzelfde telegram meldt nog, dat de regeerings- gezinden bij gevechten om Tabris zwaar gehavend zijn. Uit een telegram uit Tabris aan de Londensche Times blijkt, dat het met de nationalisten in Tabris niet zoo schit terend gesteld is. Het land om de stad is verwoest; voorraden zijn niet meer beschikbaar en moeten van grooten ifstand worden aangevoerd. Het veilig binnenbrengen in Tabris van karavanen met voorraden, is bijna onmogelijk; i noral omdat de stedelijke bevolking ieh dikwijls zoo lafhartig gedraagt, waar het geldt de aankomende karava nen te verdedigen tegen de regeerings- troepen. De meer behoeftigen onder de inwoners van Tabris lijden gebrek; en dagelijks spelen zich voor de bakkers winkels hartverscheurende tooneelen af. Het gaat naar men uit de Perzi sche telegrammen der laatste weken wet moet concludeeren met het ge zag van den Sjah van kwaad tot erger. Steden in alle hoeken des lands slui ten zich bij den opstand aan en in Teheran zelf kan de vorst zich enkel nog handhaven door den steun van de Russische officieren zijner lijfwacht en door gebruikmaking van verwerpe lijke middelen, als het oogluikend toe laten van daden van sluipmoord. De Engelsche en Russische legaties hebben bij de Perzische regeering een nota ingediend waarbij gevraagd wordt den nieuw aangestelden onder-gouver neur van Teheran, die, naar algemeen wordt verondersteld, bevel heeft gegeven tot den moord op de uitgewekenen naar de heilige plaats van Sjah Adoel Azim, te ontslaan. In de nota wordt de regee- ring gewaarschuwd voor de ernstige verantwoordelijkheid die zij op zich laadt, als zij 't verzoek in den wind slaat en de dientengevolge mogelijke beleediging van Engelsche en Russische onderdanen. De Turksche zaakgelastigde heeft naar Konstantinopel het verzoek geseind om troepen in gereedheid te houden ten einde naar Teheran te kunnen oprukken als het gezantschap bescherming noodig heeft. Naar de Times verneemt, is er te Woolwich een nieuwe ontplofbare stof gevonden, van de eordietsoort, die veel grooter kracht heeft dan het nu ge bruikte cordiet. Granaten en geweer patronen zullen voortaan met de nieuwe stof worden geladen. Donderdagavond is te Rostock een jonge opera-zangeres met name Frieda Barthold, die vroeger aan de Berlijnsche opera verbonden was en eerlang met een ingenieur zou trouwen, in haar huis doodgeschoten door een Berlijnsche van middelbaren leeftijd, die beweerde vroe ger van den ingenieur een trouwbelofte te hebben gekregen. De moordenares is in heebtenis. Zij bekende naar Ros tock te zijn gegaan met de bedoeling de ander dood te schieten, wanneer die niet van den man afzag. In de havenbuurt van Havana zijn Maandag aanlegsteigers, opslagpakhui zen, spoorwegloodsen enz. door brand vernield. De brand ontstond op de ter reinen van den Havana-spoorweg. Er zijn ook heel wat houten schepen ver brand. De Duitsche stoomboot Helgo land, die aan de kade lag, werd zwaar beschadigd. Er woei tijdens den brand een storm. Uit de berichten valt niet af te leiden of het vuur gebluscht is. De schade bedroeg Maandagavond reeds een millioen Nederlandsch. IMaatselilk Nieuws. HEUSDEN, 31 Maart. De Protestantsche Ziekenverpleging her denkt morgen haar vijfjarig bestaan. Men leze verder daaromtrent het ingezonden stuk. Door den kerkeraad der Herv. gem. alhier is het besluit genomen op den dag der „blijde gebeurtenis" van de geboorte van een NederlandscheKroonprinsofKroon- prinses des avonds in de kerk een dank- en bidstond te houden. Door mejuffrouw E. Pape, onlangs te 's-Gravenhage overleden, is aan de dia conie der Herv. gem. alhier gelegateerd eene som van drie duizend gulden. Genoemde dame, alhier geboortig, was de dochter van wijlen ds. C. W. Pape, die alhier gedurende eene reeks van jaren pre dikant was en omstreeks 1856 onze ge meente verliet. Eene feestelijke stemming, met het oog op de a.s. „blijde gebeurtenis" begint zich reeds hier te openbaren. Gisteren zag men den hoornblazer P. v. d. Oever, bege leid door een persoon die de nationale vlag voerde, op alle punten van de stad fanfares blazen, waarna den volke werd bekend gemaakt, dat des avonds in het hotel „Wapen van Amsterdam", eene volks bijeenkomst zou worden gehouden, waartoe de geheele burgerij werd uitgenoodigd, ten einde plannen te beramen om de a.s. ge boorte van een Kroonprins of Kroonprinses op de meest waardige wijze te vieren. Wij brengen hulde aan de mannen van het initiatief. Bij de des avonds gehouden volks vergadering, alwaar Heusden in groote ge tale vertegenwoordigd was, werd het be kende onderwerp door den heer Reckleben ingeleid, die op zijne geheel eenige manier in gloedvolle woorden wist te vertolken, wat thans elk rechtgeaard Nederlander ge voelt. Vervolgens werd eene commissie samen gesteld, bestaande uit een 20-tal leden, waaruit gekozen werden de volgende heeren tot leden van het Bestuur, als: Weijnands, Voorzitter, Reckleben, Onder-Voorzitter, de Moor Jr., Secretaris, J. Boeren, 2e Secre taris, J. H. Verhoeven, Penningmeester, Schreuder en Luijt, Comm. v. d. muziek. Het eer e-voorzitterschap zal worden aan geboden aan den heer P. L. Honcoop, burge meester en het eere-lid maatschap aan den heer H. Verhoeven, die bij vroegere feeste lijkheden meermalen op waardige wijze het voorzitterschap waarnam. Meerdere bizonderheden hopen we later mede te deelen. WERKENDAM. De uitslag der beste ding door B. en W. Zaterdag 1.1. gehouden voor den bouw van een schoollokaal en het leveren van schoolmeubelen, was als volgt: lokaal schoolm. C. C. Kieboom, f 1125. f 188. P. Verdoorn, 1163. 150. C. Bakker, 1165. 155. Ts. Baggerman, 1188. 158. J. v. Loon C.Dz., 1193. 178. C. H. v. d. Heuvel, 1210. F. Kramer C.Dz. en F. v. Varik, lokaal, f1274. Gegund de bouw van het lokaal aan C. C. Kieboom en het leveren der meube len aan P. Verdoorn. Op het drietal voor de vacante pre dikantsplaats bij de Ned. Herv. gem. te Alkmaar, staat de weleerw. heer A. Buur man, predikant te Batenburg en Niftrik. VEEN. Het fanfarecorps „Wilhelmina" alhier, heeft het voornemen a.s. Zaterdag hare winteruitvoering te geven, onder lei ding van haren Directeur de heer Spiero uit 's Bosch. Het programma belooft veel en als we weten, dat door het bestuur is geëngageerd de heer en Mej. Muller uit Gorinchem, welke ter afwisseling comische voordrachten zullen houden, dan twijfelen we niet of een talrijk publiek zal van deze gelegenheid profiteeren. Voor de aanbesteding van het ver voeren van zand, steenen en hout, ten behoeve van den verbouw der openbare school, werden bij den aannemer Mans in geleverd 7 inschrijvingsbiljetten, waarvan de minste inschrijver was de voerman H. van Wijlen, voor 40 cent per M3. ANDEL. A. V. alhier had het ongeluk zich met het houthakken een gedeelte van den vinger af te hakken, waarvoor hij zich hevig bloedende, onder geneeskundige be handeling moest stellen. De Zaterdagavond door „Andels fan fare" gegeven uitvoering slaagde weer uit stekend alle muzieknummers werden flink gespeeld en getuigden van ernstige studie. De door den heer en mej. Muller uit Go rinchem, ter afwisseling gegeven voordrach ten vielen zeer in den smaak van het publiek. De orde, welke met de kerstmisuitvoering zooveel te wenschen overliet, was thans uitstekendom bijna halfelf keerden de aanwezigen voldaan hniswaarts. GIESSEN. Bij de op Vrijdag j.l. ge houden verhuring van weilanden toebe- hoorende aan de Ned. Herv. kerk, Diaconie- armen en anderen, werden een weinig lager prijzen besteed dan verleden jaar. In deze gemeente zijn onder de kin deren twee gevallen van keelziekten gecon stateerd, gelukkig evenwel niet van ernstigen aard. 't Is te hopen, dat deze ziekte zich niet verder zal uitbreiden. SLEEUWIJK. Met genoegen deelen we mede, dat door onzen dorpsgenoot den heer J. W. van der Sluys, met goed gevolg eind examen is afgelegd aan de Rijks landbouw- winterschool te Dordrecht. ALMKERK. Zaterdagavond gaf het gemengde koor „Excelsior" in de school a. d. Voorsteeg, een openbare uitvoering. 't Was de tweede keer dat deze zangvereeni- ging in 't afgeloopen seizoen een uitvoering gaf. Er was tamelijk veel publiek en wat 'tkoor ten gehoore bracht gaf blijk van veel studie. Dank zij de bekwame leiding van haar directeur, den heer H. Schouten, heeft deze vereeniging een goede toekomst. Wat ter afwisseling werd aangeboden trok aller aandacht; ook hiervan hadden de leden veel werk gemaakt, zoodat 't publiek een aangenamen avond doorbracht. Gisterenavond zijn alhier door eene tot nog toe onbekende oorzaak twee huizen afgebrand. Het eene behoorde aan B. van Breugel en het andere aan Joh. v. d. Koppel. Aan 't optreden der brandweer is 't gelukt een daar tegen over staand huis te behouden. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven: Nog altijd blijft de aanvoer van vee ter markt zeer groot, terwijl het met den han del weinig beter is dan te voren. Er komen wel eenige buitenlandsche kooplieden ter markt maar dezen doen hun voordeel met de omstandigheid, dat er veel vee is, wei nig hooi en duur weiland, zoodat menige boer genoodzaakt is te verkoopen.Voor het buitenland wordt daarenboven gezocht naar eerste qualiteit melk en kalfree. Min dere qualiteiten, welke er het meest zijn, komen niet in aanmerking. Voor het bin nenland wordt weinig gekocht. Vette kal veren gingen ook niet vooruit in prijs. Engeland trekt niet op het oogenblik. Nuch tere kalveren blijven in één doen, niet zeer willig. In schapen weinig handel, met paarden blijft het zeer goed gaan. Vette en dragende varkens, biggen en loopvar kens blijven goed aan prijt. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 71 72 ct., 2de kwaliteit 57 4 61 ct., vette kalveren 59 4 61 ct., vette var kens 54 4 56 ct., voor Engeland, 52 «154, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 130 4 f 210, neurende f 110 4 f 180, guste f 150 4 f 190, pinken f 45 4 f 90, kalveren f 14 4 f 30 biggen f 7 4 f 12, drachtige zeugen f 60 4 f 74, drachtige gel ten f 40 4 f54, schot telingen f 20 4 f 34, schapen f 14 4 f 25, luxe-paarden f 475 4 f 615, werkpaarden lsto kwaliteit f 320 4 f 445, 2e kwaliteit f 200 4 f 275, twee-en-een-halfjarige f 140 4 f 220, anderhalfjarige f 4 f per stuk. Kinnenland. Naar wij vernemen, kan aan het aan vankelijk voornemen, om de wetsont werpen op de Voogdij- en het Regent schap heden Woensdag in openbare behandeling te nemen, geen gevolg worden gegeven, omdat zich in de af- deelingen onverwachte bezwaren hebben voorgedaan. Deze bezwaren betreffen vooral het wetsontwerp dat de voogdij regelt, terwijl ook de opvolging en het regentschap tot opmerkingen aanleiding hebben gegeven. De Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding heeft het voornemen opge vat ook op zijn wijze een grootsche betooging te organiseeren ter gelegen heid van de aanstaande blijde gebeur tenis. De Bond wendde zich tot een 70-tal groote lichamen op het gebied van sport, geheel-onthouding, onderwijs, tot de vereeniging Onze Vloot, Volksweer baarheid, Pro Juventute, Het Groene Kruis, Witte Kruis en Friesche Groene Kruis, Het Volksbad, de Ned. Ver. tot bestrijding der Tuberculose, de Veree niging Sophia-stichting, den Ned. Bond tot Kinderbescherming, het Alg. Ned. Verbond, de Vereeniging Ons Huis, den Oranjebond van Orde, de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen enz., met het verzoek steun te verleenen, ten einde als een blijvende herinnering aan die gebeurtenis voor ons land zoo veel mogelijk zwemscholen en speel terreinen in te richten. In de motiveering zegt de Bond o.a. „Hier ligt dus een arbeidsveld, waarop wij allen kunnen samenwerken, n.l. het stichten van speelterreinen en zwem inrichtingen, die nog bijna overal ont breken. Laat ons dan de handen in éénslaan, opdat voortaan in iedere ge meente van ons vaderland onze jeugd in haar vrijen tijd zich aan lichaams oefening in de open lucht kan wijden; laten wij dan aan deze terreinen den naam verbinden van ons geliefd Vor stenhuis, dan zullen tot in verre tijden deze velden een grootsche herinnering vormen aan de innige gehechtheid van het Nederlandsche volk aan zijn aloude dynastie. Mocht het bestuur van uw Bond tot dit doel willen medewerken, dan zou het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Lich. Opv. het op hoogen prijs stellen, indien door uw vereeni ging één of meer afgevaardigden wer den afgevaardigd, om dit plan uit te werken en nadere regelingen te treffen. Wenschelijk ware het wellicht, over te gaan tot het stichten van een Nationaal Fonds tot oprichting van speelterrei nen en zweminrichtingen, welk fonds beheerd zou kunnen worden door een comité, gekozen uit de verschillende bonden." Castro. De Parijsche correspondent van de N. R. Ct. seint Castro's vermetele onderneming blijft hetFransche publiek belanginboezemen. Het Journal laat hem naar Amerika door een van hare beste verslaggevers vergezellen. Een redacteur van de Matin heeft met Castro Vrijdag nog te Bordeaux gesproken. Castro beweerde, dat dr. Paul reeds met Gömez over hoop lag, en dat de Venezulaansche regeering, of liever de schijnregeering, de met Frank rijk en Nederland hangende zaken rechtstreeks regelde. Castro was diep verontwaardigd, dat de Venezolaansche .regeering ook aan zijne vrouw en familie verboden had in Venezuela aan wal te komen. Volgens geruchten uit Washington, welke de New-Yorker correspondent van de Globe overseint, is Engeland's aandacht erop gevestigd, dat het in het belang van den vrede raadzaam zou zijü, te verhinderen, dat Castro op Tri nidad landt. Ondanks alle berichten van het tegen deel, zou Castro nog een sterken aan hang in Venezuela hebben en daarom verwacht men van hem, dat hij een poging zal doen, om de macht te her overen. Het wordt verder een openbaar geheim genoemd, dat de regeering te Washington al haren invloed bij de Midden-Ame- rikaansche republieken aanwendt, om hen over te halen aan Castro geene wijkplaats te verleenen, en dat die po gingen vermoedelijk zullen slagen. De Engelsche kolonie Trinidad wordt in elk geval, met het oog op de rust in Venezuela, als een zeer gevaarlijke verblijfplaats voor Castro beschouwd. Reuter seint uit Bordeaux d.d. 29 Maart De directeur van de Compagnie Trans- atlantique heeft van den consul bericht gekregen, dat de Venezolaansche re geering toestemming heeft gegeven tot de ontscheping van Castro met zijn familie in welke Venezolaansche haven dan ook. De directeur heeft dit bericht geseind aan den gezagvoerder van de Guadeloupe, die Castro te Santander met de beslissing van de Venezolaan sche regeering op de hoogte heeft ge bracht. Het Haagsche Correspondentie-bureau meldt In verband met het bericht, dat de Venezolaansche regeering tot de lan ding van generaal Castro in Venezuela toestemming zou hebben gegeven, ver nemen wij de volgende bijzonderheden Dr. Paul had de Compagnie générale Transatlantique, die generaal Castro op de Guadéloupe naar Venezuela zou ver voeren, in kennis gesteld van den eigenaardigen toestand, waarin deze zich bevindt, daar hij strafrechtelijk vervolgd wordt, na door het Federaal Hooggerechtshof in zijn presidentsfunc- tiën te zijn geschorst en dat derhalve Castro bij zijn aankomst gevangen kan worden genomen, hetzij reeds aan boord van het schip, hetzij op het oogenblik zijner landing. De stoomvaartmaatschappij, vreezen- de dat hieruit ook voor haar zelf moei lijkheden zouden kunnen voortspruiten, had dienvolgens besloten, generaal Cas tro slechts tot Trinidad overtocht te verleenen. De Venezolaansche regeering heeft hierop de maatschappij doen me- dedeelen, dat zij geen bezwaar zal ma ken tegen de voortzetting der reis van generaal Castro op de Guadéloupe en de aankomst van dit schip met gene raal Castro in Venezuela. Wil deze dus rechtsstreeks naar Venezuela doorreizen, dan geschiedt dit geheel op eigen risico van generaal Castro. Een correspondent van de Nieuwe Gazet van Antwerpen schrijft Naar een konfrater meldt, zou aan de haven het gerucht loopen, dat Castro de „Cambroman" van de Red Star Line gehuurd zou hebben. Met dit schip zou hij wapens en munitie naar Venezuela willen brengen. Onze kon frater heeft daarvan geen bevestiging kunnen bekomen, doch meent te weten, dat verschillende Antwerpsche verzen ders in verbinding zouden geweest zijn met den gewezen president. Wij geven het nieuws voor wat het waard is. Uit Amsterdam schrijft men aan de N. R. Ct.: Aan een onzer bakenden is Vrijdag avond op de Elandsgracht door een anarchistisch colporteur een boekje in handen gegeven, waarop met een enkel woord de aandacht der autoriteiten moge worden gevestigd. Het is getiteld „De practische anarchist" en bevat zeer uitvoerige aanwijzingen omtrent de scheikundige samenstelling van ont plofbare stoffen. Voorts wordt er in aangegeven op welke wijze men bom men (ook onderzeesche) en mijnen of helsche machines kan vervaardigen, en vindt men er raadgevingen in omtrent den inkoop van de te gebruiken be- standdeelen, de instrumenten voor het laboratorium, technische literatuur enz. Van welken geest de schrijver en de uitgever van deze brochure bezield waren (en zijn), die deze populair-weten- schappelijke verhandeling in het licht gaven, blijkt reeds overtuigend uit deze korte inhoudsopgave, maar beter nog uit den tekst. In het voorwoord wordt nl. de nitroglycerine rechtstreeks aan gewezen als strijdmiddel tegen kapita listen en regeerders, terwijl „haar won derdoende kracht" mede wordt aanbe volen tegen de zoogenaamde onderkrui pers. Letterlijk staat er deze passage„Wan neer b.v. door een muur van geheime en geuniformde politie-agenten omge ven, een stoet onderkruipers nadert laat ons zeggen, die voorbij uwe woning moeten passeeren, of die van uws vriends gaat ge naar den zolder. En als het lugubere vrachtje zich eventjes vlak onder u bevindt, laat ge, zonder u te vertoonen en slechts door uw hand even buiten te steken, het zaakje ge woonweg vallen. Of er door deze tactiek méér onderkruipers dan politiemannen getroffen worden, is van betrekkelijk ondergeschikt belang." Bij ieder bommen-recept is aange geven de kracht der uitbarsting, terwijl er mede nauwkeurige raadgevingen aan zijn toegevoegd tot bescherming van het kostbare leven van den maker. „Want" zooals de inleiding zegt „het leven van één strijder heeft meer waarde dan dat van honderd kapitalisten en onderkruipers." Mocht intusschen een der kameraden zelf bij een aanslag val len, dan zal het, volgens het pamflet, tevens hunne verheffing zijn. „Want met gulden letteren, in gulden schrift, zal de historie dan van u gewagenzij zal het nageslacht vertellen van een hero die zich gaf." Tot zoover het kleine, van buiten onschuldig rose gekleurd geschriftje. Wij vreezen niet, dat velen er zich door zullen laten verleiden tot daden van geweld tegen het leven hunner medemenschen. Nederlanders en zelfs anarchistische Nederlanders zijn daarvoor in doorsnede te koel van hoofd 99 99 99 99

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2