WEILAND, 162 Hectaren WEILAND. Brandwaarborg Maatschappij, Het beste Rijwiel tegen billijken prijs ROTTERDAM, St. JANSTRAAT 3 en 5) Engros en Detail-Handel. WEILAND. PRIK WAARD. VERHUREN: LANDEKE enz. VERHUREN: De Bloedarmoede en de Lente Notaris KERKHOl/EN te Werkendam, publiek verhuren: en te bedachtzaam van aard. Maar toch zou het allicht in het belang van en kele onrijpe en onwijze naturen zijn, wanneer van overheidswege de versprei ding van dergelijke gratis-lectuur werd tegengegaan. Namen vermeldt het boekje niet. Slechts komt aan het hoofd van het voorwoord van den schrijver dit citaat van Bakunine voor: „afbreken is ook opbouwen." Te Zaandam zijn Zondag drie Am sterdammers, tusschen 20 en 30 jaar oud, van wie eer» voormalig kassiers- looper, een tweede houtzager en een derde losse werkman, die bezig waren met de verspreiding van opruiende ge schriften, o.a. van een boekje getiteld „De Practische Anarchist", door de po litie gearresteerd. Bij de nadering der politie werden de nog in voorraad zijnde boekjes vlug door hen in de Zaan ge worpen, waaruit evenwel eenige exem plaren als overtuigingsstukken werden opgevischt. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, werden de drie personen weer op vrije voeten gesteld. Wij vernemen, dat door de politie te Amsterdam een breedvoerig onder zoek wordt ingesteld naar de versprei ders en uitgevers van deze misdadige lectuur. De schuldigen zullen wegens aansporing tot misdrijf (moord) ver volgd worden. Reeds is gebleken, dat „De Practi sche Anarchist" te Amsterdam door andere colporteurs verspreid is dan door het drietal, dat te Zaandam gear resteerd werd. Ook te Haarlem is in ruime mate het boekje „De Practische Anarchist" verspreid. Het was een klein mannetje met de kraag van de jas op, die het, zonder iets te zeggen, links en rechts personen in de hand duwde. Toen de politie er de lucht van kreeg, was de man verdwenen. De politie in Den Haag heeft een man aangehouden, die valsche dubbel tjes uitgaf in een winkel aan den Zuid- Oost-Buitensingel aldaar. Hij werd over gebracht naar het politiebureau aan het Huygenspark en daar in verhoor genomen, terwijl in zijn woning aan de Wateringsche straat huiszoeking werd gedaan. Een aantal valsche kwartjes en dubbeltjes werden daarbij gevonden, evenals de stempels, die gebruikt waren voor het vervaardigen van de valsche muntstukken. De aangehoudene is ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht. De bewijzen tegen hem waren zoo overweldigend, dat een volledige be kentenis wel volgen moest. De aangehoudene is lood- en zink- werker van beroep, ongehuwd en woon de alleen op de kamer, waar de over tuigingstukken werden in beslag ge nomen. Men meldt nader uit den Haag Bij den hier ter stede gearresteerden valschemunter werd een brief gevon den, waarin de naam van een Amster dammer werd genoemd, die met den aangehoudene in betrekking zou staan en die de politie aanleiding gaf, om meer van den aard dier betrekking te willen weten. Daarom werd een Haagsch politie- inspecteur naar Amsterdam gezonden, die met behulp van de Amsterdamsche politie de woning van den bedoelden persoon te weten kwam. Ook hier volgde huiszoeking en werd een volledige val- schemunters-installatie gevonden. Daar op werd de Amsterdamsche eveneens gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. Wederom heeft de recherche te Am sterdam vermoedelijk een goeden slag geslagen en een persoon, die zich met de uitgifte van valsche munt bezig houdt, gearresteerd. Deze arrestatie staat in geen direct verband met de aanhou dingen van Vrijdag en Zaterdag, althans werd de recherche niet door de e?ne arrestatie op het spoor van een ander persoon gebracht, die zich met de uit gifte van valsch geld onledig schijnt te houden. Gisterenmiddag trad een tamelijk welgekleed man de Christal-bar aan de hoek van Kerkstraat en Spiegelstraat binnen, bestelde een potje bier en wilde na een kwartiertje daar vertoefd te heb ben, het café verlaten. Hij wierp een gulden op tafel, welke zulk een ver dachten klank had, dat de caféhouder het geldstuk opnam en na eenigen tijd het bekeken te hebben, constateerde, dat het valsch was. De omstreeks 25- jarige bezoeker, die het café nog nim mer bezocht had, ontkende dit, waarop de kastelein het muntstuk tusschen vinger en duim nam en het als was het een stukje lood, boog. De onbekende zocht nu in zijn beurs naar geld om den waard te voldoen, doch moest tot de onaangename ont dekking komen, dat de valsche gulden zijn laatste geldstuk was. Op hoogen toon bleef het jongmensch volhouden, dat het geldstuk toch echt was, en bood aan het in het tegenovergelegen post kantoortje te laten wegen. De kastelein wilde dit wel toestaan, doch d& gast moest zijn jas als onder pand achterlaten. Van de afwezigheid van den onvoordeeligen bezoeker maakte de barhouder gebruik om de politie van het dichtstbijzijnde politiebureau te telefoneeren, met dit gevolg, dat toen de bezoeker terugkwam, hij drie re chercheurs, onder wie de bekende Brou wer, op hem vond wachten. Deze her kenden in den man een ouden bekende en vonden in de hernieuwing der ken nismaking alle aanleiding den man de braceletten aan te doen en hem zwaar geboeid naar het bureau Ferdinand Bolstraat te voeren. De aangehoudene, die een zeer ver dacht individu blijkt te zijn, geeft voor Marks te heeten en op de Bloemgracht te wonen. De verdachte ziet er zeer dandyachtig, doch daarom niet minder verloopen uit. Het onderzoek in deze zaak is zeer uitgebreid, zoodat pas heden de eerste getuigen gehoord zullen kunnen wor den. Voorloopig blijft het heerschap opgesloten. Uit Rotterdam wordt geschreven: De kolenwerker J. W. 1. H. een jon geman van 24 jaar kreeg Zondagmiddag in zijn woning twist met zijn meisje, de 17-jarige G. J. R. De kolenwerker, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, ging haar daarbij te lijf, waarop zij omstreeks half drie in den namiddag de woning van 1. H. ontvlucht te. Hij achterhaalde haar in de van der Hilstraat, greep het meisje bij het haar en sleurde haar daaraan naar de een 25 meter verder gelegen Aelbrechts- kade, waar hij haar in de Delfshavensche Schie wierp. Zelf sprong hij er bij en trachtte 't meisje onder water te houden. Eenige lieden, die de beestachtige han delingen van den kolenwerker zagen, sprongen toe en rukten hem van het meisje, dat al te veel water had bin nengekregen, af, waarop zij in een huis in de buurt werd binnengebracht. Daar werd haar hulp verleend en is zij van droge kleeding voorzien. Twee agenten van politie inmiddels ter plaatse verschenen, arresteerden den kolenwerker 1. H. Hiertegen verzetten zich twee losse werklieden aan wien het te midden van de ontstane volksop loop inderdaad gelukte den woesteling uit de handen der agenten te ontzetten. De kolenwerker 1. H. vluchtte daarop in zijne woning, waar hij evenwel later is aangehouden. Later op den dag gelukte het de politie ook een van de mannen, die den kolenwerker ontzette, te arresteeren. De dienstbode Grietje J. R. zoo ruw mishandeld en in het gelaat niet on belangrijk verwond, is in zooverre van den schrik en het doorgestane bekomen, dat gevaar voor haar leven is geweken. Aan de stoomoliefabriek De Toekomst van de firma Bloemendaal en Laan te Wormerveer, had de nachtchef A. Sie- kerman het ongeluk met zijn rechterhand waarvan een der vingers met een doekje was omwonden, in aanraking te komen met een rad van de wringmachine. Het doekje werd gegrepen met het gevolg, dat de arm werd meegesleurd en vree- selijk verminkt. De ongelukkige werd naar het Gemeenteziekenhuis overge bracht, waar hem de arm moest afgezet worden. Een ernstig ongeluk is Maandagmor gen gebeurd in de Kerkstraat bij de Leidschegracht te Amsterdam. Een 16- jarige meubelmakersknecht zou in per ceel no. 13 een kast ophijschen en wil de daartoe een katrol met touw aan den hijschbalk haken. Bij het reiken naar den haak boog hij zich te ver voorover, zoodat hij het evenwicht ver loor en uit de zolderverdieping van het hooge huis voorover op straat viel. Hevig bloedende en deerlijk aan het hoofd verwond werd de arme jongen, die nog eenig teeken van leven gaf, door de ontstelde buren opgenomen en naar een apotheek gebracht. Van daar werd hij met de automobiel van den geneeskundigen dienst, die spoedig ter plaatse was, naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek de jongen reeds te zijn overleden. Aan de werf Conrad te Haarlem werd, naar de O. H. Ct. meldt, Zaterdag aan ongeveer 130 werklieden, onder wie eenigen met 20 jaren dienst, aanzeg ging gedaan, dat zij over 4 weken wer den ontslagen. Bij een vechtpartij heeft Zondagavond to Veendam zekere F., een schipper W. zoodanig in den arm gesneden, dat deze nog 's nachts naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen is vervoerd moeten worden. Men vreest voor zijn leven. Uit Bladel wordt aan De Tijd ge meld Naar wij vernemen, is op de sigarenfabriek der firma Maas alhier den werklieden aangezegd, dat zij allen voor het lidmaatschap van den Katho lieken Tabaksbewerkersbond moeten be danken. Wanneer zij hieraan geen ge volg geven, zullen zij over 8 dagen worden ontslagen. P. J. G., korporaal-torpedomaker bij de Kon. Ned. marine te Amsterdam, een der twee verdachten van de te Roermond gepleegde kerkdiefstallen, is uit de gevangenis ontslagen. Zijn ont slag is gebaseerd op het feit, dat G. in den morgen van den dag, waarop na twaalf uur de diefstallen werden ge pleegd, naar Amsterdam vertrokken is. Een niet alledaagsch geval heeft zich Zaterdag te O vei schie voorgedaan. Een der wethouders n.l. is op last van den burgemeester door den sterken arm der politie van de secretarie verwijderd. Onder de landloopers die gisteren door de Utrechtsche rechtbank werden opgezonden bevond zich er één, die zeven talen machtig was, jarenlang lid was geweest van een bloeiende rede-1 rijkerskameren nu, werkloos en zonder vaste woonplaats, naar Veenhui- zen gaat. Wat niet dikwijls voorkomt, gebeurde thans. Een der landloopers, die 2 jaar j opzending tegen zich hoorde uitspre ken, verzochtom wat langeren straftijd, 2 jaar was hem te weinig. Droeve levens. Honderden verdrongen zich Zondag avond voor het gebouw van het Leger des Heils aan de Prinsegracht te 's-Gra- venhage, waar de ex-anarchist Kloos terman een rede hield over zijn be keering van het „Anarchisme tot het Christendom." De zaal was geheel bezet. De politie zorgde buiten voor de hand having der erde. De zoon van den landbouwer D. H., te Doezum (Gr.), werd Donderdag door een trap van een paard zoodanig in wendig verwond, dat hij gisteren aan de gevolgen daarvan is overleden. Gistervoormiddag kwart voor 12 was de heer H., in dienst van de firma Wijnmalen Hausmann te Rotterdam, in de stoomkuiperij der firma Looman aan het Wilgenbosch te Dordrecht be zig met het beproeven eener nieuwe cirkelzaag. Onverhoeds kwam hij met de rechterhand in aanraking met dit werktuig, met het gevolg, dat hem vier vingers totaal werden afgesneden. De gewonde behield zoo goed zijn tegen woordigheid van geest, dat hij zelf een touw uit zijn zak haalde en zich daar mee de pols afbond om het bloeden tegen te gaan. Na voorloopig verbonden te zijn, is hij per vigilante naar het Ziekenhuis gebracht, waar hem de noo- dige hulp werd verleend. De Heere sterke zuster Martha, de direc trice, met allen die haar terzijde staan voor haar grootsche maar moeilijke taak en doe het bestuur met wakkeren moed op den eenmaal ingeslagen weg voortgaan. Burgerlijke totand. Heugden, van 23 tot 30 Maart, Geboren Sint Magiel Antonius Ro- bertus, z. v. A. van Dijk en Pieternella Barbara Pieters. In den nacht van Zondag op Maan dag werd te Heerlen door de politie op straat gevonden een man badende in zijn bloed, kermende van pijn. Het bleek een Oostenrijker te zijn, een mijn werker. Geneeskundige en geestelijke hulp werd ontboden, en was weldra aanwezig. De mijnwerker had veel bloed verloren, en had talrijke messteken in het lichaam gekregen. Per brancard werd de Oostenrijker Markpwski naar het hospitaal overgebracht. In verband met deze zware mishandeling werd nog denzelfden nacht aangehouden en ach ter slot en grendel gezet een Russische mijnwerker, Sabotka geheeten. De toe stand van den Oostenrijker moet naar omstandigheden vrij wel zijn. Een 14-jarige schoorsteenvegersjon- gen, die Maandagavond met zijn vader op het dak van een huis aan de Lin- dengracht te Amsterdam werkzaamhe den verrichtte, is door eer misstap uit de dakgoot op straat gevallen. Hij was terstond een lijk. Afloop Aanbestedingen. 1MGEZOMDEN. Heusden. Op 1 April a.s. zal het 5 jaar geleden zijn dat alhier de Protestantsche Ziekenver pleging, uitgaande van de Ned. Herv. Kerk, werd opgericht. Bijgestaan door den Ker- keraad en eenige trouwe vrienden wist Ds. D. Wieland het gedaan te krijgen dat de gemeente een tehuis voor kranken en ouden van dagen rijk werd. Hoewel men in den beginne met allerlei moeilijkheden te kam pen had en de financiëele bezwaren zeer groot waren is het onder's Heeren bijstand mogen gelukken een ziekenverpleging te verkrijgen waarvoor de gemeente van Heus den en die der omliggende plaatsen niet dankbaar genoeg kan zijn. Vooral na de aansluiting bij het Haagsche Diaconessen- huis, dat een zustertal afstond, hetwelk met eerbiedwaardige trouw en toewijding zich aan het liefdewerk in ons midden gegeven heeft, is de aard en wijze van verpleging uitstekend geworden. Waar nu op 1 April deze schoone in richting, die een twintigtal patiënten kan opnemen en een vriendelijk tehuis is voor ouden van dagen, zulk een blijden feestdag viert, mogen allen die zich daarin verheu gen dezen dag wel niet ongemerkt laten voorbijgaan. Toone men belangstelling, geve men een dankoffer, laat in Heusden en omstreken waardeering blijken voor dezen arbeid der christelijke liefde. Het is in de lente, op het oogenblik dat alles in de natuur tot herleving komt, dat de bloedarmoede, die ziekte, welke, zoo zy niet krachtig bestreden wordt, den dood ten gevolge heeft, by vele jonge meisjes uitbreekt. De stoornissen die wy allen in het tydperk der eerste mooie dagen ondervinden, is voldoende om in het byzonder teere organisme der kleine en jonge meisjes de uitbarsting van een ziekte, die reeds eenigen tyd slui merde, te weeg te brengen. Indien al de behandeling met de Pink Pillen voor iedereen in de lente gunstig is, is zy byzonder aan te bevelen voor de jonge meisjes Prijs fl.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-depothou- der voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdamvoor Heusden en Omstreken bij de firma V. d. Dries, Apotheker, Vischstraat, te 's-Hertogenbosch, Herman J. A. Zeegers, firma P. J. van Gils, Apo theek te Waalwijk, en verder bij ver schillende Apothekers en goede drogisten. Marktberichten. Waterhoogte Maastricht (brug) 29 Maart 2.12 M. boven 0. 30 1.79 Advertentie n. Notaris KERKHOVEN, te Wer kendam, zal Diasdag 6 April flfMIO, nam. 1 uur precies, in het café „Wilhelm," te Woudrichem, ten verzoeke van den heer W. A. C. VAN DER COLFF en van de Erven van den heer C. VAN LEEUWEN, publiek verhuren: Seizoen 1909, verschillende perceelen Heiland, onder Giessen, Rijswijk, Emmikhoven, Woudrictem en Sleeuwijk, breeder bij biljet omschreven. IEDERE ERVAREN HUISVROUW zal Zaterdag ÏO April i»09, voormiddag uur precies, op nagemelde „Prikwaard" Voor den Heer W. DE ROON, seizoen 1909, op „De Prikwaard" nabij den Nieuwendijk, onder Dewerken, Almkerk en Dussen, om te beweiden, ongeveer 85 Hectaren best in perceelen. C. PRUIJSSERS op gemelde „Prikwaard" geeft inlichting en doet aanwijzing. Notaris KERKHOVEN, te Werken- kendam, zal lAoensdng V April 1909, des namiddags 3 uur precies, in het café D. L. van der Wiel, aan den Sasdijk, te de Werken, voor het seizoen 1909, weilanden onder Werkendam en Dussen, in perceelen Ongeveer 45 hectaren op Steenenmuur; 12.58 hectaren op 't Klein Zalmpje 33.31 hectaren op Pannekoek; Ruim 30 hectaren op Keizer sg ulden- waard; Ongeveer 7 hectaren op de Tienmor gen; Ruim 8 hectaren op de Kooiwaard; Ruim 26 hectaren op den Hoogenpol- der of de Bruinhoekschewaard, aan de Bakkerskil en Bruinekil. Inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris. Notaris KERKHOVEN te Werkendam, zal Zaterdag; ÏO April 1909, des namiddags t» uur precies, in het café „Sprenger" te Sleeuwijk, publiek voor liet seizoen 1909. WEI- en HOOILANDEN van den polder „Het Landeke," onder Dewerken, in perceelen als in 1908. Om eenmaal te hooien en «le toeniaat te beweiden. De „13 hont" op het Bakkersland onder Sleeuwijk. l>e AGENT der Utrechtsche Algemeene DE KLERK ts Werkendam is te verkrijgen bij aan Goudsche Singel. VRAAGT PRIJZEN EN CONDITIËN I Aan solide personen wordt op afbetaling geleverd. Inlichtingen per brief worden gaarne verstrekt, mits postzegel voor antwoord ingesloten. 31 Maart. Min. van Waterstaat, lo. de levering van ballaststeen voor de Rijksrivierwerken van de Ma s en de Bergache Maas tosschen Mook en den mond der Donge. Minste inschrijver Th. Blijlevens te Made, voor 9550. 2o. Het lichten, tjjdelgk vervangen door de reser- vedenr, herstellen en weder inhsngen vsn de vier ijzeren waai er vlotdenren in de schatsluis te Andel met bijbe- hoorende werken. Minste inschrijver H. de Leng te Wondiichem, voor 71' 0. WERKENDAM. De zetting der boter is deze week op de markt 52'/, ets., in de winkels dus 57'/i M pet half kilo Ei'ren 0 90 de 2fi stuks. SLEEU WIJK. De zetting der boter bedraagt 6 I ct. per half kilo en die der eieren f 1.05 de 26 stuks GORINCHEM, 29 Maart. Op de veemarkt waren aan gevoerd 287 runderen, 8 nuchtere kalveren, 2 vette varkens 511 biggen, schapen en lammeren De prijzen waren als volgtzware kalfkoeien f 200 f 230, kal/vaarzen f 150 a 200 guiste vaarzen f 70 a 100, melkkoeien f 180 a 200, twee en-een-halfjarige ossen f a anderhalf jarige f a pinken f 80 a 100 graskalveren f 4 a 70 nuchtere f 8 a 11, schapen f -- a --, lammeren f - a biggen f 8 a 14 per stuk. Vette varkens 23 a cent per half kilo. Op de graanmarkt besteedde men voorrislarwe f 8 80 a 9 00, roode dito 8 25 a 8 40 witte dito f 8 30 a 8.60 inl. rogge f 7.10 a 7 25 buitenl dito f 7. a 7.50 gerst f 4.90 5.haver f 3.70 a 3.80 duivenboonen 7 70 a 7.80 blauwe erwt n f a viais, 75 pond, f 5.80 a 5 90 alles per heet Boter 55 a 60 ct. per haf kilo. Eieren ƒ1. a 1.00 per 26. Kippen f 0.60 a 0.80 per stuk ROTTERDAM, 29 30 Maart. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 8 6 vette runderen. 1146 magere dito 394 vette en graskalveren, 1328 nuchtere kalveren 111 schapen of lammeren, 859 varkens, 238 biggen. De prijzen waren als volgt: runderen le kwaliteit 72, 2e kw. 52 cent, kalveren le kw. 105. 2e kw. 85 ct, schapen le kw 48, 2e kw. 46 ct vette varkens 49 a 47 ct. licht soort 44 a 42 ct. per kilo. Nuchtere fokkalveren f 11. a 19 idem voor de slacht f 6 00 o 10 Biggen 1 10 a 1 30 per week ROTTERDAM 29 Maart Tarwe puike jarige per 80 kilo f a per 100 kilo f 11.40 a 10 40 nienw f - a - Rogge f 6.25 5 75 jer heet. Gerst f a Chevalier fa -. Haver f 8 20 a 7 40, per 100 kilo, Bruine boonen f 13 a 11 50, witte fa - Erwten 11 50 a 10 50. Op de botermarkt werden aangevoerd 80/8 en bi/16 ton en 254 stuiken van een half kilo Prijs le kwali teit f 54, 2e kw. f 50, 3e kw f 46 Per half kilo 70 a 75 cent. Zeeuwsche eieren 3 60 a 3 80, Overmaassche dito f 3 80 a 4 00 per 100. weet, dat Sunlight beteekent een wonderbaarlijke besparing van tijd en arbeid in iedere afdeellng van de schoonmaak. Of men heet of koud water gebruikt, niets neemt het vuil zoo schielijk afdoend en zonder nadeel af als de Sunlight. Sunlight maakt geverfde muren, tegels en houtwerk weder zoo goed als nieuw. 613 Voor Mevrouw de Wed. Viruly Verbrugge van Oorkum. Voor de Erven van den Heer C. van Leeuwen. opgericht in d^n jare 1811, is voor de bekende plaatsen Ji Woel

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 3