Oiigelaitkeu komen voor. dat de overgroote meerderheid van die commissie uit Marokkanen bestaan zal. De Wiener AUgemeine Zeitung weet te vertellen, dat koning Peter van Ser vië aan den Russischen en den Engel- schen gezant te Belgrado zijn voorne men zou hebben te kennen gegeven om af te treden tegen een apanage van 250,000 francs. Men weet, dat de geruchten over het aftreden van koning Peter (die in ver band worden gebracht met den voor Servië ongunstigen afloop der crisis) van andere zijde worden tegengesproken. Het verluidt, dat de officieren van het tweede cavalerie-regiment in Kraljewo den Koning telegrafisch hun ontslag hebben aangeboden, uit verontwaardi ging over de door de regeering aan Oostenrijk gezonden nota. De Servische minister-president heeft echter alle geruchten over een afstand van koning Peter voor verzinsels ver klaard. Naar de correspondent van het Ber liner Tageblatt te Weenen meldt, zijn daar uit Belgrado berichten ontvangen volgens welke er in het Servische leger een bedenkelijke gisting zou heorschen. Vele garnizoenen hebben telegrammen van protest gezonden en de officieren houden geheime vergaderingen, waarbij naar men zegt, de vroegere Kroonprins de hand in het spel zou hebben. Men vreest, dat hij plotseling een militaire dictatuur zou kunnen instellen. Te Nisj, Kroesjewac en Kragoejewac zou een wijdvertakte samenspanning van officieren ontdekt zijn, die de ont troning van het regeeringshuis ten doel had. Te Nisj zijn elf, te Kragoejewac acht officieren in hechtenis genomen. De officieren van de ruiterij te Kral jewo hebben geweigerd, zich bij de samenzweerders aan te sluiten, daar zij wel de onttroning van koning Peter, maar ook de uitroeping van prins Alexan der tot Koning voorstaan. Men beweert, dat koning Peter mis schien vroeger afstand zal doen dan hij iotnutoe zelf geloofd heeft. Castro. De Matin meldt, dat, toen de com mandant van de Guadeloupe Castro aankondigde dat de Venezolaansche regeering hem toestemming verleende in een Venezolaansche haven aan land te gaan, Castro volkomen onverschil ligheid betoonde en zeide, dat hij zich niettemin naar Colon zou begeven en daar de gebeurtenissen afwachten. Uit Caracas is te New York bericht ut vangen, dat de Venezolaansche re geering den gouverneur van het eiland Trinidad tracht te bewegen, Castro's landing te Port of Spain (Trinidad) te verbieden. De Venezolaansche regetring geeft er blijkbaar de voorkeur aan, hem te Laguaira af te wachten. Plaatselijk nieuws. HEUSDEN, 3 April. De raad dezer gemeente heeft in eene heden gehouden als spoedeischend belegde vergadering besloten aan de commissie voor de feestviering bij gelegenheid van de a s. blijde gebeurtenis in het Koninklijk gezin, eene subsidie van f100 toe te kennen. De raad betuigde voorts zijne instemming met het denkbeeld der feestcommissie om op het Wilhelminaplein een herinnerings boom te planten. Onder leiding van kolonel Punt zulllen in de volgende maand o. a. de volgende keuringen van legerpaarden worden ge houden 7 Mei te Hedel voor de gemeenten Hedel, Driel, Rossum, Heerewaarden, Hurwenen, Zaltbommel, Gameren, Zuilichem, Neder- hemert (N.z.), Kerkwijk en Ammerzoden 14 Mei te Zevenbergen voor de gemeen ten Zevenbergen, Standdaarbuiten, Fijnaart en Heiningen, Willemstad, Oud- en Nieuw- Gastel, Hoeven, Hooge- en Lage-Zwaluwe en Klundert; 18 Mei te Woudrichem voor de gemeenten Woudrichem, Rijswijk, Giessen, Brakel, Poederoijen. De Werken en Sleeuwijk en Werkendam 19 Mei te Meeuwen voor de gemeenten Meeuwen, Dussen, Drongelen, Genderen, Nederhemert (Z.z.), Wijk en Aalburg, Veen, Op- en Neer-Andel en Almkerk. 22 Mei te Capelle voor de gemeenten Capelle, Vrijhoeve-Capelle, Besohen, Sprang, Waalwijk, Baaidwijk, Drunen, Oudheusden en Elshout, Heusden, 's Gravenmoer, Don gen, Raamsdonk, Geertruidenberg, Made en Drimmelen en Waspik. Hedenmorgen is het ijzeren schip „Frankfurt" op de scheepswerf alhier, te water gelaten. De nieuwe firmanten, de heeren Alta en de Haan, hebben de onlangs aangekochte scheepswerf in bezit genomen, zoodat wel dra ook de werkzaamheden zullen aan vangen. - Aan het postkantoor alhier, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart in de rijks postspaarbank ingelegd f 11121.88, terug betaald f 13642.15. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 4670. Gedurende de maand Maart is alhier 75.3 m.M. regen. Aantal neerslagdagen be draagt 25. WERKENDAM. Nadat de Neerbossche Zang ver een iging hier is geweest, hebben de dames Lammers, Kieboom en van de Pol op zich genomen voor de weezeninrichting te Neerbosch „de Neerbosch cent" te laten ophalen, en het opgedane bedrag om de 3 maanden aan die inrichting over te maken. De dames hebben succes gehad. Het aan tal van hen, die wekelijks hun cent offeren, bedraagt 370 en het bedrag, dat de laatste 3 maanden ontvangen was, beliep f 52.28. De centen behooren opgehaald te worden met busjes, waarop staat „Neerbosch cent", en nu komt het voor, dat het busje ver geten is door een of meer der 13 collec- tantjes en de centen zoo maar in de hand worden gegeven, of in een ander busje dan waarmede gecollecteerd behoort te worden. Al komt het opgehaalde bedrag nu toch op de plaats waar het behoort, blijft het verkieslijker den ordelijken weg te bewan delen en slechts met het Neerboschbusje de centen op te halen. De bijdragers doen dus verstandig niet anders te geven dan in het Neerbosch busje. Binnenkort zullen weer een zestal personen van hier naar China gaan, om voor dat Rijk bij de waterwerken als op zichters dienst te doen. Onder hen zijn er een paar die pas verleden week uit Rosario zijn gekomen. DRONGELEN. J.l. Dinsdag werd op de tentoonstelling te Rotterdam de derde prijs in de rubriek tweejarige merriën, toe gekend aan de bruine „Georgine" van Gebrs. Oerlemans-Van der Schans, en de derde prijs in de afdeeling éénjarige merriën? aan de bruine witvoet „Eleonore" van D. van Campen, beiden alhier. DUSSEN. Bij de verpachting der wei en hooilanden van het waterschap de Zuid- Hollandschen polder bestond veel animo. Men besteedde f 60 tot f 100 per H.A. In de Geref. kerk zal Zondagnam. a.s. optreden ds. Osinga van Werkendam. ♦MEEUWEN. Voor de Geref. gemeente zal a.s. Zondagvoormiddag (mede tot be diening van het H. Avondmaal) optreden ds. J. A. Goedbloed uit Nieuwendijk. GIESSEN. In de Geref. kerk hoopt a.s. Zondagmiddag voor te gaan ds. De Jonge uit Sleeuwijk. VEEN. Deze week ontving het fanfa recorps „Wilhelmina" van haren bescherm heer de heer J. te Amsterdam eene gift van f 200. Dat de muzikanten hiermede in hun schik waren laat zich begrijpen. De alleenwonende 75-jarige koopman den D., zou zich Woensdagavond ter ruste begeven. Plotseling werd de man onwel en ging men de familie waarschuwen. De toestand verergerde zoo plotseling dat de man in elkaar zakte en doodbleef. Een beroerte had een einde aan zijn leven ge maakt. ♦NIEUWENDIJK. Met 't oog op de blijde gebeurtenis ten hove, is door de fan fare „Crescendo" alhier besloten, om zoo spoedig doenlijk na 't bekend worden der geboorte van een prins of prinses een mu zikale wandeling door de plaats te maken. De fanfare hoopt dit te doen met haar prachtig vaandel, hetwelk met bekwamen spoed bestelt en thans in bewerking is. Ook hier begint de lust om naar Brazilië te emigreeren zich te openbaren; enkelen hebben bij den Burgelijken Stand al werk gemaakt voor hunne papieren. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor en de daaronder resorteerende hulpkanto ren werd gedurende de maand Maart in de rijkspostspaarbank ingelegd f 3742.48 en terugbetaald f 4483.90. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2169. Wegens ongesteldheid van eigen lee- raar zal a.g. Zondagvoormiddag in de Herv. kerk alhier optreden, ds. Hoekzema uit Leerdam. GAMEREN. De verhuring van wei- en hooiland voor dit seizoen welke j.l. Maandag plaats had, is schreeuwend duur gegaan; 40 perceelen behoorende aan de Herv. kerk en pastorie brachten in 1907 f5238 op, in 1908 f5206, en nu f5684. Naar schatting werd voor de beste kwaliteit hooiland tot pl. m. f30 per 500 kilo beloofd en het af wijkende van f15 tot f20 per 500 kilo's. Hooi, wat nu verkocht wordt voor directe levering, besteed men f 20 per 500 kilo's. Als men nagaat hoe duur 't bouwland verhuurd wordt van f300 tot f330 per H. A. voor suikerbieten te betalen en hooi tegen bovenstaande prijzen in te koopen, wat zal er dan overschieten De toekomst zal 'tleeren. NEDERHEMERT, (Eiland.) Ieder vischt op zijn getijde, zegt het spreekwoord. Zoo dachten ook een paar jongens uit het na burige Aalburg. Door den snellen was van het water overstroomden de uiterwaarden. Vele mollen kregen het te kwaad en zoch ten een veilig plaatsje op de hooger gele gen gronden, waar zy spoedig door de jon gens, geholpen door de honden verrast werden. Op één morgen snapten ze er 80, wat tegen een prijs van 8 cent per vel een aardig buitenkansje was. WIJK c.a. Ter voorziening in verlos kundige hulp is, ter gemoetkoming in de jaarwedde der vroedvrouw, door het Rjjk en de provincie eene subsidie toegezegd van f 162.20. In den loop van 1908 zijn in deze gemeente 28 arbeidskaarten afgegeven, meest met bestemming voor werkzoekenden aan de mandenmakerij „de Vlijt". Onder de jongelieden, die geslaagd zijn voor de Rijkskweekschool voor onder wijzers te Nijmegen, behoort B. Sluymers, leerling van de openbare school alhier. (Binnenland. Gisteren zijn te 's-Gravenhage in de Maliebaan opgesteld de stukken geschut, bestemd tot het lossen der minuutscbo- ten ter aankondiging van de vervulling der blijde verwachting. De stukken, een drietal snelvuurka nonnen met een munitiewagen, zijn geplaatst aan den ingang van de Ma liebaan bij de Boscbbrug, met de mon den gekeerd naar het achtergedeelte van de Maliebaan. Een schildwacht der veld-artillerie bewaakt het geschut. In de Donderdag gehouden vereenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal, zijn de ingediende wets ontwerpen omtrent 't Regentschap en de Voogdij, zonder hoofdelijke stemming aangenomen, Id gediend is een wetsontwerp, strek kende om de gelegenheid tot inwisselen van muntbiljetten welke krachtens de wet van 31 December 1903 op 1 April 1909 gesloten werd alsnog open te stellen tot 1 October. In de memorie van toelichting wordt medegedeeld dat van de f 15.000.000 muntbiljetten nog voor een bedrag van f 430,730 oningewisseld is en het wets ontwerp strekt de houders dezer onin- gewisselde biljetten alsnog in de gele genheid te stellen zich voor schade die een bate voor de schatkist zou zijn te vrijwaren. Woensdagavond verscheen in een der Amsterdamsche bladen een advertentie, waarin gevraagd werden personen ge negen om voor f 3 per dag behulpzaam te zijn bij het overbrengen van den inventaris van het oude naar het nieuwe Anatomisch Laboratorium. Zich te ver voegen Donderdag elf tot twaalf uur bij den heer v. d. Horst, Anatomisch Laboratorium J. D. Meyerplein. Deze flauwe studentengrap, speculee- rend op de armoede van de honderden werkeloozen, welke op het oogenblik helaas nog in Amsterdam rondloopen, was natuurlijk oorzaak dat honderden menschen, tuk op een zoo ruime ver dienste, zich reeds in de vroegte voor het Laboratorium posteerden. Natuur lijk werden zij spoedig uit den waan geholpen, doch nu veranderde hun ge duld in groote woede, die zich keerde tegen de studenten, die tusschen elf en twaalf het Laboratorium bezoeken. Ernstige rustverstoring had plaats en de politie had groote moeite om de orde te handhaven. Zelfs moesten er meer malen charges worden uitgevoerd. De teleurgestelde arbeiders gingen zelfs zoo ver een der studenten op de Heeren gracht een duchtig pak slaag toe te dienen en ongetwijfeld hadden zij hun voornemen, den man te water te wer pen, uitvoering gegeven, zoo niet de politie ter juiste tijd verscheen en erger voorkwam. Hierop vergenoegde een deel der in woede ontstoken mannen zich met een vervolging der studenten, ter wijl een ander deel voor het Labora torium samenschoolde om de itudenten, die om twaalf uur het gebouw zouden verlaten, af te wachten. Tot ongeveer 1 uur bleven de wer keloozen post vatten voor het labora torium, doch toen er geen studenten verschenen, zakten zij langzamerhand af, zoodat het J. D. Meyerplein zijn gewoon aanzien herkreeg. Twee der aanranders zijn gevat. De waarnemende brievengaarder V., te Halfweg, is wegens onregelmatig beheer in zijn betrekking geschorst. Hij is Donderdagochtend naar Haarlem ge bracht, en na verhoor door den rechter commissaris ter beschikking der justitie gesteld. Nader verneemt de O. H. Ct., dat V. een tekort heeft van bijna f 1000. Zijn voorganger heeft zich ook aan malversatiën schuldig gemaakt, tenge volge waarvan hij in de kas een te kort had van een paar duizend gulden. Door naar het buitenland te vluchten, onttrok hij zich aan de justitie. Men meldt aan de Leeuw. Ct. uit Noordwolde d.d. 1 dezer: Ruim 300 stoelenmakers alhier, die weigerden het arbeidscontract te teeke nen, voornamelijk op grond, dat daarin is opgenomen, dat geen loon verschul digd is bij ziekte, hebben het werk neergelegd. Bij verschillende fabrieken wordt gepost. De houding der stoelen makers is rustig; in het dorp is het ook kalm. Woensdagmiddag ongeveer 1 uur werd van de werf der scheepsbouwmeesters Rijkee en Co. te Rotterdam het voor rekening der Koninklijke Nederland sche stoomboot-Maatschappij te Amster dam in aanbouw zijnde stoomschip Pollux, te water gelaten. Alles ging goed, totdat het stoomschip in het midden van de Maas was geko men. Door het doorgaan der ankers kon men de vaart niet stoppen en daar door liep het eerst met het achterschip tegen het voorschip van het aan de Parkhaven gemeerd liggende rijnschip Badenia (Mannheim 23) en daarna tegen de gording van de Parkkade. Aan de voornoemde Badenia werd belangrijke schade aangericht. Aan stuurboord wer den eenige platen ingedrukt waardoor het schip lek werd. De bolders van de bak werden vernield, de boegspriet weggeslagen, het ankerspil ontzet en tevens werd de bakreeling ingedrukt. Buiten en behalve dit werd het stuur boordsanker weggerukt. Een gedeelte van de gording der Parkkade is ver nield en behalve dit zijn er een paar meerpalen gebroken en twee dekzerken beschadigd. Het st. Pollux geraakte door het breken der gording in het houtwerk vast en eerst nadat men een stuk uit die gording had gezaagd, dat ruim een uur duurde, kon men de Pollux vrij krijgen. Toen het stoomschip vrij was, bleek bet belangrijk te zijn beschadigd. De roersteven, roerraam, roerkoning, ach tersteven en schroef zijn vernield. Bui ten en behalve dit is de schroefas ge bogen. Om voornoemde schade te herstellen moet het in het droogdok worden op genomen. Te Fijnaart is Donderdagnacht op twee plaatsen ingebroken. De dieven wisten zich toegang te verschaffen tot het station van de Zuid-Nederlandsche Tramweg Maatschappij en de daaraan grenzende woning van den heer S. Toen deze gewaarschuwd door zijn vrouw, wakkei werd en uit bed sprong, kozen de dieven het hazenpadvermist werd een horloge en circa f30 aan geld. Denzelfden nacht werd ingebroken in de stoomzuivelfabriek op vijf minu ten afstand van het station. Daar, door een raam binnengekomen, hebben de dieven evenwel slechts kleinigheden kunnen ontvreemden pogingen om de brandkast te forceeren waren mislukt. Tot dusver is er van de daders geen spoor ontdekt. Men meldt uit Hillegom: Op de bloembollen velden heerscht thans groote bedrijvigheid; nog zijn alle bloemen niet afgedekt, terwijl ze toch zoo naar licht en koesterende zonnestralen hunkeren. De rietschelven, welke overal in de velden snel verrijzen zijn het duidelijkste bewijs, dat de bloemisten zich haasten het dek af te nemen. De crocussen komen door het riet heen en staan op verschillende plaatsen in vollen gang. De hyacinten, die wat vroegtijdig van hun winterpakje ontdaan werden, bekennen kleur. Een enkele Baron van Tuyl opende reeds haar kelken. Het is van eenige perken op een afstand duidelijk te zien, of ze weldra met lichte of donkere kleuren, hetzij rood, geel of blauw, de oogen der wandelaars zullen bekoren. Wanneer de velden het mooist zullen zijn is nog niet met zekerheid te zeggen en geheel van het weer afhankelijk. Voor Hillegom geldt ook als voor geheel Holland met betrekking tot het weer: „April doet wat hij wil". Met inooie lentedagen is ei met Paaschen reeds heel wat te zien. Deze week diende voor het Hof te 's-Hertogenbosch de geruchtmakende Papendrechtsche strafzaak. Nadat ge durende een drietal dagen de getuigen waren gehoord, kwam Vrijdag, nadat de beklaagde Garsthagen op een vraag van den president bleef bij hetgeen hij in de Dordrechtsche Courant had ge schreven, het O. M. aan het woord. Het O. M. zeide geheel ongeinflueD- ceerd de zaak onderzocht te hebben en aan verdediger op wiens verzoek zoo tal van getuigen zijn gedagvaard, de meest mogelijke vrijheid te hebben gegeven om zooveel mogelijk de waar heid te doen blijken van hetgeen door G. wordt beweerd. Want als dat waar ware, dan zouden dat werkelijk Russi sche toestanden zijn. Achtereenvolgens nagaande de ge- tuigenverhooren van dr. Brandt, dr. van Moorsel en professor Korteweg en het onderzoek ten raadhuize van Pa- pendrecht ingesteld omtrent de gehoo- righeid daar, concludeerde het O. M. dat door een en ander vaststaat althans zoo goed als vaststaat, dat G. de ver wonding heeft opgeloopen door een val en niet door slagenen dat Kwakernaat op 9 Sept. 1007 niet kan gehoord heb ben dat door G. werd gejammerd. In den breede ging het O. M. na wat door getuigen a décharge werd verklaard en welke personen a décharge als ge tuigen voor het hof verschenen. Uit een en ander meende het O. M. te mogen en moeten opmaken, dat de getuigenis van sommigen hunner, zooals die van Wiggers en van Esch volkomen waardeloos zijn gebleken ter zittingen dat aan de getuigenis van de rest der getuigen een sterke jeneverlucht is. Het O. M. eischte eindelijk schuldig verklaring van G. aan smaadschrift en veroordeeling tot vier maanden gevan genisstraf. De uitspraak werd bepaald op 14 dezer. De rechtbank te Tiel veroordeelde Donderdag de stroopers H. v. R. en G. J. S., te Tricht, wegens poging tot doodslag op den rijksveldwachter Al- mekinders te Beesd in den nacht van 1 op 2 Februari, respectievelijk tot 5 en 7 jaren gevangenisstraf met aftrek der reeds ondergane voorloopige hech tenis. De eisch was voor elk 10 jaar. De rechtbank te Breda veroordeelde Donderdag v. V. wegens den bekenden moord te Teteringen, tot tien jaar ge vangenisstraf. Do eisch was twaalf jaar. De rechtbank te Assen veroordeelde, overeenkomstig den eisch, J. C. N., ge schorst commies-titulair der posterijen en telegrafie aldaar, wegens verduiste ring van f 600, tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. De gehuwde veehouder v. d. L. uit Oudega, die te Rotterdam aangehouden werd, verdacht van ontvoering van zijn 17-jarig dienstmeisje (hij wilde daar mede naar Amerika vertrekken) is door de justitie te Heerenveen weer op vrije voeten gesteld, bij gebrek aan bewijs van datgene, wat hem ten laste werd gelegd. De overheid van Elzas Lotharingen is naar de Etoile Beige bericht er mede in kennis gesteld, dat twee gewezen Nederlandsche militairen thans zuidelijk Elzas doortrekken om vrijwil ligers voor de Soenda-eilanden aan te werven. Deze wervers beloven een hand geld van f 500 en een soldij van f 1 per dag na 6 maanden dienst. In de streek van St. Louis hebben verschei dene jonge mannen het oor geleend aan de beloften dier wervers en zijn naar Utrecht vertrokken, waar, naar het schijnt, het aanwervingsbureau van het Nederlandsche koloniale leger ge vestigd is. De overheid heeft bevel gegeven de Nederlandsche wervers op te pakken en voor den rechter te brengen. Daar enboven zijn er in Nederland stappen gedaan om de nog niet aangeworven vrijwilligers naar hun land teruggezon den te krijgen. Verschrikkelijk ongeluk met eene fiets. Bleef roor dood liggen. Weder een prachtige genezing door den Kloosterbalsem. De heer Louis Vollebergh, Dorpzicht te Venraij, had het ongeluk met zijne fiets te vallen over een hoop kiezel en bezeerde zich zoodanig, dat hij op den weg voor dood bleef liggen en hij door voorbijgangers een café werd binnengedragen. Zijn geheele gezicht was stuk, zijne lippen waren wel twee vingers dik gezwollen, hij kermde het uit van de pijn en kon zelfs niet velen dat men hem aanraakte. Zoo werd hij naar huis gebracht en werd te bed gelegd, hij zag er vreeselijk uit en zoo onkenbaar, dat zijne familie hem niet meer kende. Het geheele lichaam deed den jongen man zeer en men was algemeen van meening, dat het eene langdurige geschiedenis zou worden. Zijne zuster Antoinette ging naar het dorp en kocht bij den winkelier Ambrosiuseen potje Kloosterbalsem en thuisgekomen smeer de zij dit uit op doekjes en legde deze op de pijnlijke plaatsen en wonden. Iedereen op het dorp stond er versteld van dat bin nen drie dagen tijd de heer Vollen berg door den Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, volkomen genezen was. Geen wondje was «r meer te zien en alle pijnen waren ver dwenen. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1,20 en van 250 gram f 2,50. Hoe grooter pot hoe voor- deeliger dus Let opAlleen de echte Kloosterbalsem geneest, deze is kenbaar aan een rooden band om den pot, waarop de handteekening L. I. Akker, Rotterdam voorkomt, alle an dere is namaak. De namaak geneest nooit. Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en de bekende Depóthouders. (Burgerlijke Stand. Werkendam, van 26 Maart tot 2 April. Geboren: Jacobus Antonie, z. v. J. A. de Waal en J. P. Rijkers; Oot, d. v. L. Paans en E. C. Koman. Dewerken en Sleeuwijk, van 16 tot 23 Mrt. Getrouwd: A. Scherff en C. F. de Joode; B. K. Vos, wedn. v. O. Briene, De Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, is te- yens een uitmuntend middel tegen brand-en snij won den, zweren, huiduitslag, ziekten der hoofdhuid en aambeien (zoowel bloedende als andere). Kloosterbal sem mag dan ook in geen enkele huishouding ont breken, teneinde bij ziekte en grootere en kleinere ongelukken onmiddellijk bij de hand te ziju.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2