De macht is in handen van de militaire jfivelhebbers, en dit ongeluk heeft Sultan Abdul Hamid over zijn land gebracht. In plaats van op de jonge lingschap te vertrouwen, heeft hij de priesters tegen hen opgezet en de gods dienstige hartstochten tegen hen in het veld gebracht. Het ergste rapalje van Konstantinopel, de Koelden, zou, aan gehitst door de geestelijken, alles neer vellen, wat aan de mogelijkheid geloofde, om ook aan het Mohammedaansche volk een nieuwe vooruitstrevende jeugd te kunnen geven. Voor deze doodzonde jegens de verwachtingen van een land boet Abdul Hamid nu. Tusschen hem en de onder zijn schepter vereenigde volken ontbreekt een brug, die wenschen en oogmerken verbindt. Door de ijzeren vuist van het Jong-Turksche leger neer gehouden, kan hij'misschien nog korten tijd een sultan in schijn blijven, een kalief, wiens woord geen weerklank vindt. Maar met den dag van Zaterdag heeft Turkije zich van het verleden losgemaakt. Maandag werd uit Konstantinopel gemeld De militaire attaché's van Oostenrijk en Duitschland hebben de bevelvoerende officieren geluk gewenscht met den goe den uitslag der militaire operaties en het herstel der orde. De Nationale Vergadering heeft de verlenging van den staat van beleg goedgekeurd. Het blad Turkije meldt, dat er 1140 slachtoffers begraven zijn. Hedenmorgen had de stad bijna weer haar normaal aanzien. De winkels waren geopend en de plaatselijke gemeen schapsmiddelen hersteld. In zijn proclamatie heeft Sjefket pasja gezegd, dat hij gekomen is om den aanslag op de grondwet te verijdelen en de sjeriat te bevestigen. Hij heeft verder een uiteenzetting gegeven van >le door het leger uitgevoerde operaties '•n voegde daaraan toe: Thans zijn alle kazernen, militaire instellingen en pos ten bezet. De orde is hersteld, heet het verder, en maatregelen ter bescherming ijn genomen. Ten slotte noodigde hij de bevolking en de staatsambtenaren uit den arbeid te hervatten, zoo niet, dan zullen zij overeenkomstig de voor schriften der wetten behandeld worden. Abdoel Hamid 11 afgezet. Dinsdagmiddag heeft de nationale ver gadering besloten tot afzetting van sul tan Abdoel Hamid II. Tot zijn opvolger is uitgeroepen zijn broeder Resjad ef fendi. Mohammed Resjad effendi, die thans den troon zal bestijgen, is, gelijk we eeds in een onzer vorige nos. gemeld hebben, 3 Nov. 1844 geboren en als .oudste broer van den Sultan volgens de grondwet de rechtmatige troonop volger. Hij heeft, als alle Osmaansche prinsen, een vreugdeloos bestaan geleid, daar hij tot voor korten tijd als gevan gene in het paleis van Dolmabag'.sje aan den Bosporus onder strenge bewa king moest leven. Pas in Augustusj.l. slaagde men er, onder den invloed van Liet jong-Turksche comité, in, den Sul tan officieel met zijn broeder te ver zoenen. Enkele maanden later doken r echter geruchten op, volgens welke er een aanslag op den troonopvolger beraamd was. Een soldaat moet in De cember beproefd hebben, in het paleis van den prins binnen te dringen, maar de waakzaamheid van 's prinsen bedien den verijdelde den toeleg. Het gerucht wil dat Resjad effendi, die regeeren zou onder den naam van Mohammed V, een goedhartig welwil lend man is, die voor hedendaagsche denkbeelden niet ontoegankelijk is. Maar bet is de vraag, of de opsluiting van lange jaren hem voor de regeertaak ge schikt. heeft gemaakt. Met een saluut van 101 kanonschoten is de troonswisseling gisterenmiddag te half drie bekend gemaakt. Zoo is dus thans een einde gekomen aan de bijna 83-jarige bloedige regee ring van Abdoel Hamid II. Een roem loos einde na een roemlooze heer schappij. Dagen achtereen is de zaak hangende geweest. De leiders van het leger schij nen er, om wat voor redenen dan ook, niet voor te zijn geweest Abdoel Harnid thans af te zetten, maar de volksver tegenwoordiging heeft het gewild. Op 't oogenblik is nog niet gemeld, welke beweegredenen voor de afzetting des Sultans zijn opgegeven maar hoe dit zijn moge, dat Abdoel Hamid niet de man was om jong-Turkije in nieuwe banen te leiden, zal wel door niemand worden betwijfeld. Van jong-Turksche zijde is dezer dagen in een Duitsch blad opgemerkt: „Wij zullen aantoonen, dat Abdoel Hamid II milliarden gestolen heeft, dat hij nog thans de rijkste mijnen, de schoonste straten in de grootste steden van het groote Rijk zijn eigendom noemt, terwijl het Turksche volk tengevolge van een aanhoudenden financieelen nood tot een bespotting werd. Wij kunnen ongeveer narekenen, dat 80,000 menschen door Abdoel Hamid II het leven, de vrijheid, have en goed verloren hebben. En wanneer bij het jongste oproer 260 officieren door hun soldaten vermoord zijn, dan behoeven wij naar den schul dige niet lang te zoekeD. De schuldige kan slechts de man zijn, die den mui tenden soldaten straffeloosheid verze kerde zonder van hen te eischen dat zij voortaan de orde zouden bewaren." De berichten over den loop der ge beurtenissen in Noord-Perzië en Teheran blijven verwarrend luiden, ofschoon dit maal niet meer te twijfelen valt aan den ernst van het voornemen der Russen om althans in Tabris eenige orde te gaan scheppen. Zaterdag toch is de Russische strijd macht Djoelfa vertrokken naar Tabris. Generaal Zwarski voert het bevel. Omtrent de Russische krijgsmacht, die op Tabris aanrukt, wordt het vol gende gemeld: De troepenmacht be staat uit twee bataljons van het le re giment Kaukasische fuseliers, een af- deeling met mitrailleuses en een batterij artillerie. Het aantal Russische solda ten, dat bij Dioelfa de Perzische grens is overgegaan, bedraagt vijfduizend man. Een telegram van Zaterdag uit Tabris stelt den toestand als zeer hachelijk voor. De bakkerijen in de stad zijn gesloten. Tal van sterfgevallen als ge volg van gebrek zijn in de stad voor gekomen. In Tabris houden vrouwen op straat betoogingen. Satar Khan, de leider der nationa listen binnen de veste, heeft weer eens verklaard, dat hij vastbesloten is, zich niet over te geven. Vrijdag zijn, volgens een Fransch blad, te Sevilla bij een stierengevecht drie matadores door de stieren afge maakt; verscheiden anderen, die de mannen te hulp kwamen, werden door de woedende beesten op de horens ge nomen en zwaar gewond. Over de verschrikkelijke aardbeving, die Portugal geteisterd heeft, komen nu nadere bijzonderheden. Het zwaarst be zochte gebied ligt aan den benedenloop van den Taag, van Santarem tot Lissa bon. Bij Azambuja, aan den rechter oever van den Taag, tegenover Salva- terra, begint de verwoeste streek. Daar zijn reeds vele huizen gescheurd, gevels en daken ingevallen. Achter Mugem (stroomopwaarts aan den linker oever) begint de ramp. In Salvaterra is geen huis ongehavend gebleven, maar het grootste deel is nog bewoonbaar. Eén aantal huizen zijn geschoord, de andere worden door de brandweer uit Lissabon omvergehaald. Benavente ziet or als gebombardeerd uit. Geen huis is meer te gebruiken. Er moeten vele lijken onder het puin liggen. Heele straten zijn onbegaanbaar. De bevolking van bet heele district, 6000 menschen, heeft geen dak. De nachten zijn zeer koel en Zaterdagnacht voelde men 12 lichte schokken, zoodat de menschen wanho pig werden. De brandweer uit Lissabon werkte aan een stuk door en deelde haar brood met de bevolking. Samora is even zwaar geteisterd als Benavente. De aardbeving is van vulkanischen aard geweest. Men ziet tal van speten in den bodem, waaruit zwavelige damp, heet water en rook te voorschijn ko men. Te Napels heeft een benzineontplof fing plaats gehad aan boord van de onderzeesche boot Toca. Volgens de laatste berichten zijn er 11 dooden, 1 vermiste en 11 gewonden bij deze ont ploffing te betreuren. l*laa(sel()k Nieuws. HEUSDEN, 28 April. In ons bericht, dat de 91-jarige heer van Vrede de oudste ingezetene van Heusden was, hebben we ons vergist. We vernemen toch dat heden mevrouw de wed. Verhoeven haar 92-jarigen verjaardag herdenkt en daarbij het groote voorrecht heeft van zich even gemakkelijk te bewegen als iemand van 25 jaar jonger. Een groot voorrecht om den avond des levens in volkomen gezondheid op zulk een hoogen leeftijd te mogen genieten. Naar wij vernemen heeft ds. G. J. B. Gelderman G.Jz., in de jaren 1872 en 73 alhier predikant en sinds dien tijd te Twello als zoodanig in functie, op 70-jarigen leeftijd, na een diensttijd van 45 jaren, zijn emeritaat aangevraagd. Het uitblijven van de vervulling der „blijde gebeurtenis" brengt onze feestcom missie in een moeilijk geval. Wanneer dat in het tweede gedeelte van deze of in de volgende week valt, zal optocht en muzi kale concerten op Visch- en Botermarkt vermoedelijk niet kunnen worden uitgevoerd op de voorgestelde wijze; want dan heeft de kermis de Visch- en Botermarkt en een gedeelte van de Breestraat in beslag genomen. SLEEUWIJK. Het jaarlijksch onder zoek der verlofgangers van de nationale militie zal voor deze gemeente plaats'heb ben te Woudrichem op Maandag 28 Juni, v.m. te half tien. AALBURG. Tijdens het hevig onweer dat Zaterdagmiddag boven deze gemeente ■woedde, sloeg de bliksem in de woning bewoond door P. v. D.geen brand werd echter veroorzaakt, hoewel toch verschillen de meubelen in de woonkamer werden stuk geslagen. De bewoners bleven ongedeerd. WIJK. De postbode K. v. d. Velden ontving de mededeeling dat zijn tractement vanaf 16 October 1908 met f 60 is verhoogd geworden. *-De vroege aardappelen beginnen zich hier op sommige plaatsen reeds boven den grond te vertoonen; mogen nu de nacht vorsten achterwege blijven dan zouden we dit jaar al bijtijds van de nieuwe kunnen profiteeren. DUSSEN. In deze gemeente heeft zich een commissie gevormd, om bij de verwachte blijde gebeurtenis een schoolfeest te orga- niseeren voor de kinderen der scholen uit de wijken A en B. Met de kinderen zal op versierde wagens begeleid door de fanfare „Wilhelmina", een rondgang door de ge meente gehouden worden, terwijl daarna de leerlingen in de verschillende scholen onthaald zullen worden. Op den dag, dat de blijde tijding onze gemeente bereikt, zal door genoemde fan fare een muzikale wandeling door het dorp gemaakt worden, terwijl 's avonds in de Hervormde kerk een dankstond gehouden zal worden. Itliinenland. Nederland en Venezuela. Het Haagsche corr. bureau meldt: Naar wij vernemen, is dr. Paul na het herstel der diplonatieke betrekkin gen met zijn land benoemd tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigde mi nister der Vereenigde Staten van Ve nezuela bij het Nederlandsche Hof. De nieuwe gezant heeft reeds zijn geloofs brieven aan den minister van buitenl. zaken overhandigd. H. M. de Koningin- Moeder ontving reeds den nieuwen gezant van Venezuela, dr. Paul, in audiëntie. Castro. Het Mémorial Diplomatique heeft een artikel met het opschrift„Gastro beschuldigd van moord" en toont, met de weergave en vertaling van een cij fertelegram van Castro van 13 Februari 1907 aan, dat Castro, ondanks zijn ont kenningen, wel degelijk order gegeven heeft tot het doodschieten van gene raal Paredes en diens lotgenooten. Het telegram in kwestie is een stuk uit het dossier van de instructie wegens moord, die door het Hooge Hof tegen Castro geleid wordt, op aanklacht van de broeders van generaal Paredes. Vertaald luidt dit telegram Den heer generaal L. Varela Ciudad Bolivar. U moet onverwijld last geven, om Paredes en zijn staf dood te schieten. Meld mij ontvangst en voltrekking. Voor God en Federatie Cipriano Castro. Reuter seint d.d. 24 dezer uit Parijs Het verblijf van Castro hier zal maar van korten duur zijn. Hij zal een ont moeting hebben met zijn geneesheer en dan naar Spanje vertrekken. Te Car- tagene zal zijn vrouw zich bij hem voe gen, waarna beiden binnen een dag of tien naar Columbië scheep zullen gaan, alwaar Castro door generaal Reyes wordt opgewacht. Naar verluidt zal Castro te Macaraibo ontschepen, overleg ple gen met zijn aanhangers en daarna op Caracas aanrukken. Hij moet voorne mens zijn een guerillakrijg te voeren om zich weder meester te maken van het presidentschap. In een telegram aan de Kölnische Zeitung uit New York wordt melding gemaakt van een gerecht uit Caracas, volgens hetwelk president Gomez mee geholpen heeft, om Castro reisgeld te bezorgen. Mevrouw Castro is op het stoomschip Guadeloupe, dat nu op de terugreis is, te La Guaira, de haven stad van Caracas, aangekomen. Haar reisgezel kreeg vergunning om aan land te gaan. Het Hbld. meldt: Bij een groote bankinrichting te Am sterdam werd Vrijdag een tweetal reis brieven, elk van 100 dollars en onder teekend met den naam van een bekende buitenlandsche firma, aangeboden. De brieven werden, aangezien deze firma solide bekend staat, uitbetaald. Bij on derzoek echter bleken de beide brieven valsch te zijn. Nader vernemen wij, dat deze brieven behooren tot een 25-tal van diverse groote bedragen, welke in Parijs ont vreemd zijn ten nadeele van den heer Daly Valet, een Engelschman, die in de Fransche hoofdstad dezer dagen vertoefde. Deze diefstal had reeds den lOen April plaats. Het is niet buiten gesloten, dat men hier te doen heeft met een internationale dievenbende, die er haar werk van maakte deze van valsche handteekeningen voorziene reis brieven bij bankinstellingen aan te bie den. De nummers hiervan zijn der re cherche bekend. Nader vernemen we: De Amsterdamsche recherche heeft Zaterdagmiddag reeds de hand gelegd op den voortvluchtigen Engelschman, die Vrijdagmiddag aan de Amsterdam sche Bank de valsche wisselbrieven aanbood. Het heerschap was per auto mobiel naar Enkhuizen gereden en van plan naar het noorden van het land te vertrekken. Eenige Amsterdamsche re chercheurs hebben hem uit Enkhuizen gehaald en gevankelijk Amsterdam bin nengebracht. Zondagavond zijn als verdacht van medeplichtigheid door de politie te 's-Gravenhage nog een :nan en een vrouw gearresteerd, die naar Amsterdam zijn overgebracht. De aangehoudene, zekere R. uit Lon den, was daar als kellner werkzaam in een hötel. Uit Urk wordt hierover gemeld: Na de Paaschdagen landde alhier een jong heerschap aan, dat zich als een rijke Australiër voordeed. Hij prefereerde een eenvoudig tehuis in een Urker gezin boven het hotelleven, kleedde zichgeheel in de Urker dracht en had door zijn mildheid en joviaal optreden alras het vertrouwen gewonnen. Meermalen maakte de rijke „meneer" zijn brieven waren geadresseerd aan den heer Rouboffsky uitstapjesnaar den vaste val, al of niet in Urker costuum. Zoo zou de rijke Australiër ook Za terdag weer van een reisje terugkeeren, doch meneer was te laat in Enkhuizen en seinde om hem met een botter te halen bij aankomst aldaar vernam zijn hospes echter, dat de „rijke" logeergast reeds door de politie was opgepakt, verdacht van diefstal. Toen dit alhier bekend was geworden, heeft de politie meneers koffer ook eens onderzocht, wat tot verrassende ontdek king leidde. Gevonden werden o. a. enkele dassen met spelden, bezet met diamanten, zoo ook manchetknoopen en een broche met parels, benevens een gouden stan daardje, waarin een meisjesportret. In een brief, Zaterdag van meneers broer uit Den Haag ontvangen, weid hem den ernstigen raed gegeven, Urk direct te verlaten en naar Zuid-Frankrijk te vluchten. De politie was hem op 't spoor. En vandaar geld over te zenden. De rijke Australiër blijkt een sluwe oplichter. De gevonden voorwerpen zijn vermoedelijk afkomstig van diefstal bij een juwelier te Londen en tevens moet de rijke dief bij een kort verblijf in Amerika f75,000 verduisterd hebben. Het te gelde maken van het gestolene heeft de politie op 't spoor gebracht. Uit verschillende papieren is gebleken, dat de oplichter en diens broer zoons zijn van den hotelhouder der K. te Ede. Naar het U. D. verneemt, heeft het Amsterdamsche gerechtshof in raadka mer beslissing genomen in de opzien barende zaak van den Utrechtschen ingezetene, baron van H. v. B., die verdacht wordt een aangeteekenden brief ter verzending naar den oud-minister Rink in Den Haag ten postkantore te Utrecht te hebben aangeboden met een aangegeven waarde van f2000, alhoewel wetende dat deze brief niemendal in hield dan een velletje postpapier. Het gerechtshof heeft de verwijzing van de rechtbank in hoofdzaak bekrach tigd; het primair ten laste gelegde „poging tot oplichting" (van den Staat der Nederlanden) heeft het hof onver anderd bevestigd, alleen het subsidiair ten laste gelegde „het doen van een valsche aangifte", werd ongegrond ver klaard. Te Schiedam had Maandag in de distilleerderij van de firma W. Hasekamp Co. een ernstig ongeval plaats. Ter wijl eenige aldaar werkzaam zijnde jon gens in den schaftijd aan 't stoeien waren op en over ledige spiritusfusten, wierp een der jongens een brandende licifer in een der vaten, met het gevolg dat het vat met een vreeselijke knal uit elkaar geslagen werd en de zich daarop bevindende jongen, de 17-jarige G., een eind de hoogte in werd geslin gerd en daarop meer dood dan levend op den grond terecht kwam. In bewus- teloozen toestand werd hij per brancard naar het stadsziekenhuis vervoerd. Men meldt uit Winterswijk: Voor eenigen tijd maakten we mel ding van het vinden van zout bij bo ringen naar steenkolen. De toen gevon den hoeveelheid was slechts gering en was ook niet de verwachte zoutlaag. Na weer een boring door een laag anhydriet, is men thans weer op een zoutlaag ge komen, die reeds tot een diepte van 9 M. aangeboord is. Nu wordt de rijks ingenieur uit Heerlen verwacht, die een paar dagen de verdere boringen zal bij wonen, waarna door hem eventueel het vinden der gewenschte zoutlaag officieel zal worden geconstateerd. Men meldt uit den Haag De heer S. passeerde Maandagnamid dag omstreeks vijf uur met zijn auto den Leidschen straatweg en vond daar, naast een rijwiel waarvan de voorvork gebroken was, in bewusteloozen toe stand een 17-jarigen jongen liggen, zwaar gewond aan hoofd en handen. Hij legde den knaap in de auto en reed daarop ijlings naar een politiepost. Daar werd telefonisch de hulp inge roepen van een docter, die den zwaar verwonde een voorloopig verband aan legde en vervolgens naar het zieken huis deed overbrengen, waar geconsta teerd werd, dat de jongeman waarschijn lijk een schedelbreuk heeft. Ook gisteren was hij nog niet tot bewustzijn gekomen, zoodat men nog geen zekerheid heeft gekregen, of de fiets is gebroken door een aanrijding dan wel dat, gelijk meer gebeurd is, de vork van de fiets brak wegens de onvoldoende constructie van het frame. De Algemeene Arbeidersvereeniging te Zutphen heeft vijf harer leden ge royeerd, omdat zij volgens haar meening onderkruipers waren. Daardoor zijn deze mannen verstoken van de uitkee- ring dier vereeniging bij ziekte of over lijden. Dit optreden heeft in en buiten de arbeiderskringen verbazing en ver ontwaardiging gewekt. Twee der ge- royeerden hebben reeds hunne zaak in handen der justitie gesteld. Sedert eenige dagen wordt bij het korps rijdende artillerie te Arnhem vermist de wachtmeester R. Hij is ver moedelijk gedeserteerd met medeneming van eenig geld, dat hij in zijn functie van menagemeester van de onderoffi cieren onder zijn berusting had. De werkman C. te Sappemeer geraakte gisteren onder een schip, dat te water werd gelaten. Hij werd geheel verplet terd. Men meldt uit Barneveld Dat kleine oorzaken vaak groote ge volgen kunnen hebben, werd hier dezer dagen opnieuw bewaarheid. De land bouwer en winkelier G. K., te Zwarte- broek, onder deze gemeente, was namelijk aan een schuldinvorderingmaatschappij, wegens achterstallige contributie f 10 schuldig, waarom de landbouwer, ep verzoek dezer maatschappij, failliet werd verklaard. Ten einde den inboedel bij verkoop een redelijken prijs te doen opbrengen, werd besloten alles naar Amersfoort over te brengen. Met dit doel had zich acht dagen geleden dan ook de deurwaarder, voorzien van wagen en paard en bijgestaan door een drietal rijksveldwachters, derwaarts begeven. Om eehter het huis van den gefailleerde te kunnen bereiken, moest men over het erf van een der buren, en hier nu hadden zich tal van personen geposteerd, die den deurwaarder den toegang weiger den. Gewapend met stokken en bijlen, nam de menigte weldra zoo'n dreigende houding aan, dat men zich verplicht zag onverrichtterzake terug te keeren. Zaterdag echter had de deurwaarder, in tegenwoordigheid van den curator in het faillissement, zich opnieuw der waarts begeven, thans gesteund door 15 met karabijn en revolver gewapende rijksveldwachters, ten einde in staat te zijn eventueel verzet dadelijk den kop te kunnen indrukken. Thans was echter van verzet geen sprake. Toen men even wel de woning van K. binnentrad, bleek dat alles, niettegenstaande het verze geld geweest was, was verdwenen. Na tuurlijk is nu tegen den bewoner, die tot zegelbewaarder was aangesteld, pro cesverbaal opgemaakt. Men .meldt aan de N. R. Ct. De heer A. H. van Lonkhuijzen, lid van den gemeenteraad van Wagenin- gen, heeft bij den officier van justitie te Arnhem een aanklacht ingediend tegen den wethouder, den heer Cd. Bergacker, wegens beleediging in de openbare raadsvergadering van Don derdag, waar de heer B., sprekend met den voorzitter en wijzend op den heer L., zou gezegd hebben„Hij is altijd een schobbejak geweest." Te Deventer had Zaterdagmiddag op het Noorderplein een ernstig ongeluk plaats. De automobiel van de familie Holle, van de „Haere" uit Olst, uit de stad komende, kwam in botsing met een wielrijdenden kruideniersbediende. Deze werd zeer ernstig inwendig ge wond. De getroffene is, zonder bij ken nis gekomen te zijn, kort daarna over leden. Men meldt uit Amsterdam Naar men ons mededeelt zouden een drietal bekende arnarchisten welke be trokken zijn bij de verspreiding van de bekende brochure de wijk naar Duitschland hebben genomen. Gisterennacht is te 's-Grav enhage in het hoofdgebouw van de gemeeutebank van leening aldaar ingebroken. Als vermoedelijke daders zijn twee perso nen aangehouden, die zoo goed als op heeterdaad werden betrapt, doordien de directeur der bank door een electri- sche schel werd gewaarschuwd. De di recteur heeft namelijk een eleclrische schel van de zilverkamer naar zijne slaapkamer. Toen nu de eerste deur, die toegang geeft naar de zilverkamer (men moet door twee deuren eer men

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2