Schmitz, uit Keulen, door inboorlingen vermoord zijn. Hun plan was in Tibet door te dringen, in streken waar Sven Hedin niet is geweest. De Köln. Ztg. deelt hierover nog mede, dat de tijding door zendelingen uit het binnenland is meegebracht. Bijzonderheden over de daad zelf ont breken; enkel het feit is bekend ge worden. Ook omtrent hét oord, waar de daad zou zijn gepleegd, zijn de in lichtingen uiterst vaag. De moord moet zijn geschied ergens aan den bovenloop der Salwen, in de landstreek die wordt bewoond door den stam der Loetsen, en welke streek gelegen is in het grens gebied van Tibet, Birma en China. Deze Loetsen staan, in naam, onder Chineesche heerschappij. Noch te Parijs nech te Londen is bevestiging ontvangen van het bericht. Uit Konstan tinopel wordt d.d. 6 dezer gemeld Berichten uit Adana, die gaan tot Mei, schilderen den toestand als ongun stig en bevestigen dat zich hier en daar ook de troepen aan moord schuldig maken. Meer dan vijftien duizend Armeniërs, van wie driehonderd gewond zijn, hebben een toevlucht gezocht in Duit8che en Grieksche fabrieken. Er heerscht gebrek aan voedingsmiddelen en men vreest voor het uitbreken van besmettelijke ziekten. Nog altijd wordt er geplunderd en gemoord. Hoewel hier en daar ook eigendommen van Europea nen beschadigd zijn, zijn't toch over't geheel de Armeniërs die het ontgelden moeten. De Europeanen worden ontzien. Men hoopt, dat de naar Adana ge zonden troepen uit Saloniki er in zullen slagen de orde te herstellen. De Armeniërs te Konstantinopel zeg gen dat Ali bei, ambtenaar aan het ministerie vaD buitenlandsche zaken, de moorden in Adana officieel heeft aangemoedigd. Het verluidt overigens, dat de in hechtenis genomen secretaris van Adoel Ilamid voor den krijgsraad erkend heeft, dat de onlusten in de provincies door Adoel Ha mid zijn gesticht. In Mersina is het rustig. Volgens bericht uit Fes heeft Enge land van Magzen het losgeld van 500000 fr., indertijd van MacLean aan Raisoeli betaald, teruggeeischt, en zijn de sultan en de Engelsche gezant op dit punt al tot overeenstemming gekomen. BMaatseiyk Nieuws. HEUSDEN, 8 Mei. De heer P. L. Honcoop Jr., ambtenaar ter secretarie alhier, is als zoodanig be noemd te Enschede. Tot geagreërd klerk ten kantore van den rijks-ontvanger alhier is benoemd de heer A. Treffers te Budel. Gedurende de maand April is alhier 79.1 mM. regen gevallen. Aantal neerslagdagen bedraagt 14. De kermis alhier heeft een rustig verloop. Wel wat al te rustig in het oog van houders van kramen en ondernemers van tenten. De feestelijkheden van de ver vulling der blijde gebeurtenis werken ook daarop minder gunstig. Zaterdag was het hier, Donderdag te Drongelen en Vrijdag te Genderen feest; terwijl in de volgende week de feesten te Wijk en Aalburg zullen gevierd worden. In de schouwburgtent van de firma Bak ker wordt goed gewerkt. De z.g. stoomfiets heeft veel bezoekmaar de danssalon over treft alles; echter zeer ten nadeele van de koffiehuishouders. Zou een kermis, eindigende b.v. op Don derdagavond, voor alle partijen niet beter zijn? Nu zijn er dagen als Woensdag en Vrijdag, die toch totaal niets zijn. Donderdagavond 13 Mei, zal alhier gewijd zijn aan Vrouwenkiesrecht. In gedachte ziet menigeen de zaal „Con cordia" alsdan door suffragettes bezet, zooals Londen ons nu en dan staaltjes daarvan geeft. Die zoo denken kunnen gerust zijn. Op dien avond zal optreden Mevrouw Wy- naendts FranckenDyserinck, een dame, die de gave als spreekster ten volle bezit en die zoowel partijgangers als tegenstan ders onderhoudend zal weten bezig te hou den over een onderwerp, dat hier tot nu toe, vrij algemeen onbesproken bleef. We kunnen dan ook vrijmoedig, zoowel heeren als dames uitnoodigen om dien avond niet ongebruikt te laten voorbijgaan. Ieder zal gaarne toch door eene hoogst beschaafde dame zoo'n onderwerp hooren behandelen. Zie desbetreffende advertentie. WERKENDAM. Gedurende de maand Mei zal ten raadhuize alhier, gelegenheid zjjn voor jongelieden vai 1624 jaar, zich aan te melden voor het voorloopig militair onderricht. Tegen Woensdag 19 Mei, des voorm. 11 uur, is een vergadering uitgeschreven voor stemgerechtigden der Ingelanden van het Waterschap „deWerkenschen polder." De vergadering zal worden gehouden ten her berge van mej. de weduwe Wink, alhier, en de onderwerpen ter behandeling zijn de volgende le. Rekening voor het dienstjaar 1 Juli 1907—30 Juni 1908. 2e. Begrooting voor het dienstjaar 1 Juli 1909—30 Juni 1910. 3e Vaststelling van den Omslag over gemeld dienstjaar. 4e. Uitvoering van werken in eigen be heer. Op 15 Mei 1909, zal er alhier, ten herberge van mej. de Wed. Wink, verga dering zijn van stemgerechtigde Ingelanden van het waterschap „Vervoornepolder." De te behandelen onderwerpen zijn le. Rek. dienstjaar 1 Juli 190730 Juni 1908. 2e. Begrooting dienstjaar 1 Juli 190930 Juni 1910. 3e. Vaststelling van den omslag over gemeld dienstjaar. 4e. Uitvoering van werken in eigen beheer. 5e. Om te worden gehoord over: a. het in erfpacht uitgeven van een per ceel dijk en berm van dit waterschap; b.het aangaan eenergeldleening van f1200. Bijna overal in den lande heeft men reeds feest gevierd of hoopt men 't nog te doen. Zoo ook hier. Luidden de klokken reeds bij de tijding van de geboorte van een prinsesje, werden de vlaggen uitgestoken en daarop alle schoolkinderen op beschuit met muisjes getracteerd, toch zal het daar bij niet blijven en zullen de kinderen een flink feest mogen vieren, en de grooteren ook iets krijgen, doch een feest als bij het Kroningsfeest zal het niet kunnen worden, want, zegt de feestcommissie, daarvoor is de tijd van voorbereiding te kort, doch als er genoeg geld inkomt, zal er toch nog iets meer gegeven worden dan een kinder feest, en getracht worden tegen 31 Augustus a.s. een flink volksfeest te organiseeren. De feestcommissie, die bij vernieuwing bij elkaar is geroepen, voor zoover daartoe mogelijkheid was, wil haar goeden naam n'et verliezen en Woensdag a.s. dus niet te hoog vliegen. Ze heeft zich zelf aange vuld met wat jeugdige krachten, en boven dien tot voorzitter gekozen, den heer Kerk hoven, notaris alhier, die zich tot ieders blijdschap, de keuze heeft laten welgevallen. De plannen nu van de feestcommissie zijn de volgende: Tusschen 8 en 9 uur vóórm. uur klok luiden van 912 uur schoolfeest met tournée van de kinderen door het dorp van af ongeveer 110 uur bij tusschen- poozen muziek van een muziekkorpsvan 24 uur optocht van versierde fietsen en sportkarren, waarvoor voor de sierlijkste een paar prijzen worden uitgeloofd. Verder worden de inwoners uitgenoodigd te vlaggen en hun woningen 's avonds door illuminatie een feestelijk aanzien te geven, en zal bij genoegzame deelname een licht- stoet gevormd worden, terwijl ten slotte voor zoover de opgehaalde gelden zullen toelaten, een bescheiden vuurwerk zal ge geven worden, door bijvoorbeeld het ont steken van Bengaalsch vuur en vuurpijlen. Daar het kinderfeest reeds beslag zal leggen op twee honderd gulden, is het haast onnoodig te zeggen, dat een ieder naar vermogen in den zak zal moeten tas ten om tot het welslagen van een eenigszins uitgebreid feest te geraken. De dames, die tot het ophalen der gelden zich beschikbaar hebben gesteld, verwach ten dus een goede ontvangst, vooral bij de ouders van schoolgaande kinderen, wien ieder toch gaarne een feest gunt, waaraan ze in later dagen nog met genoegen zullen kunnen denken. Wordt de dag van viering soms verzet, dan zal dat op de scholen worden mede gedeeld. SLEEUWIJK. Gedurende de maand April werd aan het hulppostkantoor in de rijkspostspaarbank ingelegd f 410.50 en terugbetaald f 16. Door het hulptelegraaf- en telefoon kantoor werden in de afgeloopen maand 28 telegrammen verzonden of ontvangen. Van de publieke spreekcel werd tweemaal gebruik gemaakt. EETHEN. Ook onze gemeente zal de geboorte van H. K. H. onze Prinses feestelijk vieren. Alle voorbereidselen worden ge maakt om van Donderdag 13 Mei een blijden feestdag te maken. HERPT. Toen gisterenmorgen het paard van den landbouwer J. V. voor een mangel- wortelzaaimachine was gespannen, maakte het dier zich waarschijnlijk bang en ging op hol. Het rende over de Luttelherptsche brug met het gevolg, dat de machine met kracht tegen de ijzeren brugleuning kwam, waardoor èn de machine èn de brugleu ning met hardsteeDen bovenkant ernstig werden beschadigd. Persoonlijke ongeluk ken hadden gelukkig niet plaats. Door de vrij strenge nachtvorsten in het begin dezer week zijn alhier de aardappelen, die op enkele warme hoekjes al uit kwamen, afgevroren. WIJK en AALBURG. Het gemeenschap pelijk feest ter eere van de geboorte van Prinses Juliana zal alhier gehonden worden op 13 Mei a.s. Het programma is samengesteld als volgt 7 uur voorm. Saluutschoten. Herauten te paard verkondigende den burgers aan de hoeken der straten met trompetgeschal en roffel, dat het heden is „de feestdag ter herdenking der geboorte van H. K. H. Juliana, Prinses van Oranje- Nassau enz." 89 uur v.m. Klokgelui. 9 Onthaal der schoolkinderen. Daarna te Aalburg optocht met muziek en planting van een Julianaboom door het zoontje van den heer G. Zoon. 121 uur Klokgelui. 12 De Burgemeester noodigt ge meenteraad, gem.-secretaris, gem.-ontvanger en eereleden met hunne Echtgenooten op 't Gemeentehuis. 12£ uur. Begroeting door feestcommissiën van den Raad. Overhandiging van oorkon den door Eere-voorzitters M. J. de Roon en G. Zoon. Een zoo groot mogelijk koor van jonge dochters van 15 jaar en daarboven staat waaiersgewijs op verhoogde tribune opge steld 4er weerszijde van den ingang van het Raadhuis. Besturen houden halt. Het koor zingt: „In naam van Oranje doet open de poort." De deur gaat open, stoet treedt voort. 1 uur. Feestrede door den heer P. J. van Woerkom. Aanhechting van Krans aan Wilhelminaboom door dochtertje van den Burgemeester. Muziek speelt 't Wilhelmus. Kinderen zingen feestliederen. li uur. Jubeltocht der schoolkinderen en der gansche gemeente als volgt2 He rauten, Muziekkorps, Eereleden, Bestuur, (schoolkinderen Wijk en Aalburg bijeen) versierde wagens, fietsen enz., Wijksche stoet in de Bergstraat het hoofd naar de school, de Aalburgsche stoet in de Kerk straat het hoofd noordwaarts. Afmarsch, route nader te regelen. Haïti bij W. Blijenberg. Plaatsing van eiken Julianaboom door zoontje van den heer M. J. de Roon. Korte toespraak door N. v. d. Maaden. VoorwaartsHalt I te Aalburg bij den Julianaboom. Feestzang. Voorwaarts en ontbinding van den stoet. 45 uur. Klokgelui. 57 Concert op den Bol. 8 Algemeene serenade met fak kels en lampions aan den Bur gemeester. 9 Vuurwerk. Voor mooist versierde wagens, fietsen, sportkarren enz. wórden prijzen toegekend. De uitspraak daarover geschiedt door de schoolkinderen. Daartoe ontvangt elk kind een papiertje waarop staatWelk nummer is het mooist? Alle wagens, fietsen enz. moeten daartoe een goed zichtbaar nummer dragen. In eene gehouden vergadering van schaarmeesters van het „Wijkerzand", is de prijs per koeschaar voor dit jaar op f30 vastgesteld. Deze week werd reeds een druk be gin gemaakt met het zaaien van suiker bieten. Veel land is er voor beschikbaar gesteld, te meer, omdat dit jaar het con tract zeer goed te noemen is. Het bandschillen aan „de Vlijt" is reeds begonnen. Duizenden bosschen zullen ook nu weer band voor band verwerkt moeten worden, hetgeen in dezen werk- loozen tijd aan zeer velen weer ten goede komt. Dank zij deze zoo nuttige instelling. GAMEREN. Op de gehouden hengsten- keuring te Tiel, kwam voor een aanhou- dingsprijs f 100 in aanmerking de hengst „Freibeuter II," eigenaar P. A. v. d. Woerd te Zoelen, fokker J. d. Lorm te Giessen. DUSSEN. In het huisgezin van den klompenmaker C. Roubos had verleden week Vrijdag eveneens een blijde gebeur tenis plaats; daar werd de zevende zoon geboren. Al de kinderen uit dat gezin zijn van het mannelijk geslacht. ♦RIJSWIJK. De voerman A. Smidshad het ongeluk te struikelen, met het gevolg dat het wiel van de met hout geladen kar over zijn rechterdij been ging, waardoor dit lichaamsdeel brak. WOUDRICHEM. In de Herv. kerk alhier zal Zondagavond optreden dg. Wol- fertsberg uit Noordeloos. ALMKERK. Het feest dat ter eere van prinses Juliana wordt gegeven zal Dinsdag a.s. plaats hebben. Des voormiddags voor 11 uur zal de schooljeugd in de scholen worden getracteerd, van 11 tot 12 uur ovatie aan het gemeentebestuur door de gemengde koren „Halleluja" en „Exelsior" met de fanfare „Nooit Gedacht," voor het raadhuis, 's Namiddags zal er van 1 tot 4 uur ringrijderij plaats hebben; Van 4 tot 7 uur optocht van de gecombineerde ver- eenigingen met de ringrijders enz., terwijl van 7.30 tot 8.30 de fanfare „Nooit Ge dacht" een concert zal geven op een tribune voor het raadhuis, welk gebouw alsdan geillumineerd zal zijn. Het spreekt wel vanzelf dat er gerekend wordt op flinke deelname en goede samenwerking. VEEN. Woensdagavond 28 April om streeks half zes werd de rust in ons stille dorpje als 't ware electrisch verbroken, daar een gejubel, dat van alle kanten op ging in den juichtoon: „Een Princesje, Een Princesje!" Het bericht der blijde gebeurtenis was tot ons gekomen langs officieusen weg en niemand trok zelfs maar een oogenblik de geloofswaardigheid er van in twijfel. Spontaan was de vreugde allerwege in top, in minder dan geen tijd wapperden de vlaggen alom, een heraut te paard ver kondigde met luide stemme het blijde nieuws, ouden en jongen, rijken en armen, allen met „Oranje" versierd rezen als uit den grond ophet Fanfarecorps formeerde een fakkeloptocht, waarbij ieder zich aan sloot, en er werd tot in den nacht feest gevierd. Den volgenden morgen de teleur stelling! Doch, wat noodals de Residentie be woners tot 's avonds elf uur dupe waren van een voorbarig bericht, dan kan het ons zeker niet aangerekend worden, dat we een paar dagen te vroeg de lucht van ons „Hoezee" deden weergalmen, als tolk van onze overgroote blijdschap bij de ge boorte van het zoo lang verbeide Konings kind. En de echte tijding zou spoedig komen: Vrijdag ochtend bracht het tele gram van Z. E. den heer Commissaris des Koningin de officieële mededeeling. Toen volgdenZaterdag 's middags dank stond der Hervormden, Maandag onthaal der schoolkinderen en gister was het gansche dorp in feestdos om uiting te geven aan de algemeene vreugde. Volksfeesten, éérst voor de kinderen, daarna voor de grooten, des namiddags concert op het dorpsplein, onder de leiding van den heer Spiero, die eer met zijn corps inlegde, 's Avonds een lichtstoet, waaraan ongeveer duizend personen deelnamen, en door muziek werd opgeluisterd. Niets dan blijde gezichten, alles in volkomen harmo nie, door geen enkelen wanklank gestoord kortom, een feest, dat door oud en jong nimmer zal vergeten worden. Hulde aan allen, die daartoe het hunne hebben bijgedragen: hierbij voegen we nog een woord van stil-verdienden lof aan de Feest-commissie en het Fanfare-gezelschap, die door eendrachtig samenwerken het feest op zoo uitnemende wijze hebben doen slagen. Door den Gemeenteveldwachter zou Maandag zekere K. gearresteerd worden. Dit viel evenwel niet mee, daar hij wist te ontsnappen. De Maréchaussée's welke in de nabijheid waren zouden nu verder behulpzaam zijn, doch hoe stevig er ook geloopeu en over de slooten gesprongen werd, bedoelde K. bleef hen te veel vooruit en moest de jacht wor den opgegeven. AALST. Woensdag werd ook in deze gemeente druk feest gevierd. Een groote optocht met paarden en fietsers trok veel publiek. Tot laat in den nacht werd feest gevierd. Vliegen te Leur. Pers en publiek hebben zooveel belang stelling getoond, dat ik verplicht ben, bei den zooveel mogelijk op de hoogte te houden. Ziehier dan de toestand van't oogenblik. De heer Wilford, die sedert 3 weken proeven neemt, maar nog weinig of geen succes had, heeft zijn aëroplaan, dat ik drie weken geleden in België heb bewonderd, nog niet in den daarvoor bestemden Han gar in deze Gemeente opgesteld en hoewel ik geen antwoord kon krijgen op de per tinente vraag of hij Zondag 9 Mei al dan niet alhier zal trachten te vliegen, zal daarvan wel niets komen en daarmee is dan de heer Wilford, voor zooveel Leur betreft, van de baan. Toen ik het geringe succes en de aarze ling van den heer Wilford bespeurde en toch onze werklieden en het publiek het belangwekkende schouwspel wenschte te laten zien, stelde ik mij Maandag 26 April 11. in betrekking met den heer d'Hondt, impressario in Den Haag. Deze was in staat den heer De la Grange te engageeren, vertrok onmiddellijk naar Parijs en reeds Dinsdag werden wij per telegram het eens, dat de heer De la Grange met het toestel- Wright op 16 Mei te Leur zou vliegen 9 Mei ging niet, dewijl hij 5 Mei te Cannes voor den President der Republiek zou op stijgen. De heer Schürmann te Parijsde associé van den heer d'Hondt en samen conces sionarissen voor het vliegen met toestellen- Wright, o.a. in Nederlandde heer Schür mann dan, gaf zelf bericht uit Parijs aan de groote Bladen, der opstijging van den heer De la Grange te Leur op 16 Mei. Alles leek dus in orde, maar jawel. Dinsdag 1.1. deelde de heer d'Hondt mij mede, dat hij onmiddellijk naar Parijs vertrok, vermits hij een telegram had ont vangen, dat een toestel-Wright dat hier zou vliegen, defect was geworden en dien tengevolge het vliegen te Leur moest wor den uitgesteld tot Zondag 13 Juni. Hij verklaarde zich daarbij niet neer te leggen en zou trachten alsnog te verkrijgen, als overeengekomen, dat dan desnoods met een ander toestel-Wright te Leur op 16 Mei zou worden gevlogen. Aan den ijver van den heer d'Hondt heeft het dus niet ontbroken; niettemin ontving ik daareven van hem een telegram uit Parijs, luidende: „Impossible avantl3Juin prochain pre mière aviation Leur selon declaration signé par Clémenceau." (get.) D'HONDT. Clémenceau is de Directeur der maat schappij „Ariël", eigenares van het brevet Wright. Een oogenblik kwam de gedachte bij mij op, er den brui van te geven, maar ik wil de vele belangstellenden die teleurstel ling besparen en zal geduldig afwachten, in de hoop dat thans inderdaad op 13 Juni het grootsche schouwspel te genieten zal zijn en het vliegen zelf beter van stapel zal loopen, dan de pogingen om er toe te komen. De heer d'Hondt heeft mij beloofd in de bladen bevestiging te geven van het gebeurde. S. C. J. HEERMA VAN VOSS. LEUR, 6 Mei 1909. Itinnenlaiid. Aangezien de toestand van H. M. de Koningin en Prinses Juliana uitstekend is, zal heden geen bulletin hierover worden uitgegeven. Prof. Kouwer is gisterenmiddag per Staatsspoor voor enkele dagen naar Utrecht vertrokken. Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin, in verband met de blijde gebeurtenis, aan verschillende gevange nen kwijtschelding of vermindering van straf geschonken. Naar de Haagsche Ct. uit goede bron verneemt, heeft de Koningin in het geheel aan 473 gedetineerden geheele of gedeeltelijke vrijstelling van hun straftijd verleend en voorts aan 425 niet gedetineerden (veroordeelden tot boeten enz.) geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van hun straf. Van de 473 gedetineerden waren er 35 in de gevangenis te Scheveningen opgesloten. De wiegen en luiermanden, door H. M. de Koningin toebedacht aan de achttien ouderparen, die daarvoor in aanmerking wenschten te komen en wier kind op denzelfden dag als prinses Juli ana is geboren, zijn thans door het comité „Moederlijke Liefdadigheid" te 's-Gra- venhage uitgereikt. Het geschenk werd door allen mat groote erkentelijkheid in ontvangst ge nomen. De minister van financiën maakt be kend, dat binnen eenige dagen zullen gereed zijn de aan 's Rijks Munt in bewerking zijnde stempels voor een gedenkpenning naar aanleiding van de geboorte van Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana. De penning, gemodelleerd en afge werkt door den stempelsnijder bij 's Rijks Munt J. C. Winecke, met een middellijn van 65 m.M., is op aanvraag, te richten aan den waarnemenden muntmeester van 's Rijks Munt te Utrecht, verkrijg baar tegen den den prijs van pl.m. f 10 voor een zilveren exemplaar en van f 3,25 voor een bronzen evemplaar, waarbij étuis kunnen geleverd worden tegen bijbetaling van f 1. De aflevering zal zoo spoedig moge lijk plaats hebben in volgorde der be stellingen. Naar aanleiding van een op 27 Maart j 1. door Prins Hendrik als voorzitter van het hoofdcomité der vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" met de commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën te 's-Graven- hagü gehouden bijeenkomst, heeft Z. K. H, een dezer dagen aan deze hooge ambtenaren ter verspreiding doen toe komen een groot getal exemplaren eener circulaire, waarbij een beroep wordt gedaan op alle Nederlanders, om steun te verleenen voor het thans vastgesteld tweede deel der genoemde vereeniging; „mede te werken tot leniging van den nood bij ra.mp in binnen- of buitenland", opdat de vereeniging zich in vredestijd zal kunnen wijden aan maatschappelijk werk. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt, naar aanleiding van ingekomen klachten, betreffende het met port belasten van zoogenaamde prentkaarten, onder de aandacht, dat deze kaarten alleen dan op den voet en tegen het tarief der gedrukte stukken kunnen worden verzonden als zij behalve het adres en de aanduidingen uitsluitend op de bestelling betrekking hebbende geen andere na den druk aangebrachte aanduidingen en bijvoegingen bevatten, dan de vermelding van den naam, het beroep en de woonplaats van den afzen der en van den dag des afzending, Prentkaarten, waarop andere schrifte lijke mededeelingen of aanduidingen voorkomen, behooren te worden gefran keerd volgens het tarief der briefkaarten. Zij moeten dan echter ook overigens voldoen aan de voor briefkaarten gestelde voorwaarden. De minister van buitenlandsche zaken waarschuwt in de St. Ct. belanghebbenden tegen zekeren Edward Dresden gevestigd no. 15 Wentworthstreet, Spietalfields, London E., die aldaar als „commission- nair" visch verkoopt, die hij eenige

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2